TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се откочи расправата за бранителите

Дневник - 08.11.2012

Kомисијата за труд и социјала денеска ќе продолжи со работа, по еднонеделната блокада поради надмудрувањата меѓу ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ кој треба да пресече за ограничување на дискусиите за ...

Предлог законот за бранителите пред Комисијата за труд и социјала

Алфа - 08.11.2012

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на ...

Предлог законот за бранителите пред Комисија за труд и социјална политика

МРТ - 08.11.2012

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на ...

Предлог законот за бранителите пред собраниската Комисија за труд и социјална политика

Сител - 08.11.2012

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на ...

Предлог законот за бранителите пред Комисија за труд и социјална политика

Точка - 08.11.2012

Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на ...

Предлог законот за бранителите пред собраниската Комисија за труд и социјална политика

Курир - 08.11.2012

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на ...

Предлог законот за бранителите пред Комисија за труд и социјална политика

Нетпрес - 08.11.2012

Во Собранието денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на ...

Собранието ќе расправа за Законот за бранителите

Press24 - 08.11.2012

Комисијата за труд и социјална политика денеска ќе одржи седница во Собранието на Република Македонија. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на ...

Копјата повторно ќе се кршат за законот за бранителите

Sky - 08.11.2012

Седница на Комисијата за труд и социјална политика. На дневен ред е Предлог законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните ...

Ограничување на расправата за бранителите

Утрински - 07.11.2012

По неколкудневната пауза поради партиските недоразбирањата околу предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за ограничување на дискусиите, Комисијата за труд и социјална политика денеска продолжува со работа.

Вељаноски се огради за ограничување на дискусиите

Дневник - 07.11.2012

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, ќе чека Kомисијата за труд и социјала да донесе одлука со која ќе утврди што е спорно за да продолжи да работи, а потoа ќе решава дали ќе побара ...

Николовски: Џабе противењето на ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ е решено да го донесе законот за бранителите

Капитал - 07.11.2012

Комисијата за труд и социјала утре продолжува со работа, без да чека толкување од Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, објави претседателката на работното тело прогласено за ...

Николовски до ДУИ: Поголема е нашата решеност, од вашите сопки за бранителите

А1 On - 07.11.2012

Очигледна е намерата на ДУИ да го спречи носењето на законот за бранители, но решеноста на ВМРО-ДПМНЕ законот да се донесе е поголема, денеска порача пратеникот на владејачката партија, Александар ...

ВМРО до ДУИ: Поголема е нашата решеност, од вашите сопки за бранителите

+инфо - 07.11.2012

Очигледна е намерата на ДУИ да го спречи носењето на законот за бранители, но решеноста на ВМРО-ДПМНЕ законот да се донесе е поголема, денеска порача пратеникот на владејачката партија, Александар ...

СДСМ ќе поддржи ограничување на дискусиите

Сител - 07.11.2012

Иванова го доби писмото од Вељаноски. Расправата за Законот за бранители на Комисијата за труд и социјала продолжува утре.

ВМРО до ДУИ: Нашата решеност за бранителите е поголема од вашите сопки

Либертас - 07.11.2012

Очигледна е намерата на ДУИ да го спречи носењето на законот за бранители, но решеноста на ВМРО-ДПМНЕ законот да се донесе е поголема, денеска порача пратеникот на владејачката партија, Александар ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе ја забрзаме процедурата за законот за бранители и покрај сопките на ДУИ

БезПардон - 07.11.2012

Очигледна е намерата на ДУИ да го спречи носењето на законот за бранители, но решеноста на ВМРО-ДПМНЕ законот да се донесе е поголема, денеска порача пратеникот на владејачката партија, Александар ...

Вељаноски го одби барањето за помош од ДУИ

Утрински - 06.11.2012

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, го одби барањето на ДУИ за помош во деблокирање на Комисијата за труд и социјална политика, каде што пратеничките групи не може да се договорат околу ...

Вељаноски ја упати ДУИ на Комисијата за труд

Телма - 06.11.2012

Пратеничката група на ДУИ доби одговор од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во врска со „спорот за начинот на работењето“ на Комисијата за труд и социјална политика, дека прашањата кои се ...

Сите тактизираат со бранителите

Дневник - 06.11.2012

Партиските игри за законот за бранителите добиваат интензитет. Од една страна, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ меѓусебно се обвинуваат за тоа кој го крши Деловникот и ја блокира работата на Kомисијата за труд и ...

Обратете се до Комисија за труд и социјална политика

Идивиди - 06.11.2012

Скопје, 6 ноември 2012 (МИА) - Пратеничката група на ДУИ доби одговор од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во врска со „спорот за начинот на работењето“ на Комисијата за труд и социјална ...

Трајко Вељаноски ги преупати ДУИ кај Цветанка Иванова

Н.Македонија - 06.11.2012

Пратеничката група на ДУИ доби одговор од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во врска со „спорот за начинот на работењето“ на Комисијата за труд и социјална политика, дека прашањата кои се ...

Вељаноски ја упати ДУИ до Комисија за труд и социјална политика

Алфа - 06.11.2012

Пратеничката група на ДУИ доби одговор од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во врска со „спорот за начинот на работењето“ на Комисијата за труд и социјална политика, дека прашањата кои се ...

Собраниски пинг-понг со законот за бранители

А1 On - 06.11.2012

Законот за вранители, како пинг-понг топче се препраќа од една до друга адреса во закондавниот дом. Играта ја продолжи спикерот координаторот на ДУИ Талат Џафери.

Вељаноски им одговори на ДУИ

+инфо - 06.11.2012

Спикерот Трајко Вељаноски и пратил одговор на пратеничката група на ДУИ за спорот за начинот на работењето на Комисијата за труд и социјална политика, во кое тој напишал дека прашањата кои се ...

Нова блокада на собраниска комисија

Сител - 06.11.2012

ДУИ се обрати до Вељаноски. Координаторот на пратеничката група, му пиша на спикерот барање да ја задолжи Комисијата за деловнички и мандатни прашања да ја разреши дилемата, дали ќе се ограничат ...

Вељаноски ја упати ДУИ кај Комисијата за труд и социјална политика

Press24 - 06.11.2012

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и одговори на пратеничката група на ДУИ на тема „спорот за начинот на работењето“ на Комисијата за труд и социјална политика, дека прашањата кои се ...

Вељановски: Прашањата прво треба да добијат процедура и суштина

БезПардон - 06.11.2012

Спикерот Трајко Вељаноски и пратил одговор на пратеничката група на ДУИ за спорот за начинот на работењето на Комисијата за труд и социјална политика, во кое тој напишал дека прашањата кои се ...

Вељаноски им одговори на ДУИ

Sky - 06.11.2012

Во врска со „спорот за начинот на работењето“ на Комисијата за труд и социјална политика, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски им одговори на пратеничката група на ДУИ кои го поставија ова ...

Пинг - понг со Законот за бранителите

Press24 - 06.11.2012

Вељановски нема да ја свика Комисијата за мандатно имунитетни прашања се додека претседателеката на Комисијата за труд и социјала не обезбеди мнозинство од членовите дека им е потребно разрешување на ...

Вељаноски им одговори на ДУИ

Maxim - 06.11.2012

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери денеска испрати барање до Вељаноски, согласно член 60, став 1, алинеа 3 на Деловникот на Собранието да ја задолжи Комисијата за деловнички и ...

Играње играчки со Законот за бранителите

Maxim - 06.11.2012

Првиот парламентарец Трајко Вељановски нема да ја свика Комисијата за мандатно-имунитетни прашања се додека Комисијата за труд и социјална политика до него не достави одлука во врска со дилемата дали ...

Иванова за критиките на Бонева: нема да дозволам да ме вовлечете во вашите игри!

МКД - 05.11.2012

Сè додека сум претседателка на Комисијата за труд и социјала нема да дозволам Комисијата да биде вовлечена во игрите меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, категорична е пратеничката Цветанка Иванова.

Бонева: Комисијата за труд има право да изгласа ограничувања на дискусиите за амандаманите на законот за бранителитe

Капитал - 05.11.2012

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева, смета дека Комисијата за труд и социјална политика не треба да ја префрла одговорноста за работењето на друга комисија, бидејќи ...

Кој и како ќе го пресече Гордиевиот јазол за Законот за бранители?

А1 On - 05.11.2012

Koj и како ќе го пресече Гордиевиот јазел и ќе ги прекине игрите околу Законот за бранители. Во петокот топката беше префрлена во Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, за да одлучи дали може да ...

Законот за бранители заглави во игрите на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 05.11.2012

Законот за посебните права на бранителите денеска ја вжешти атмосферата на Комисијата за труд и социјална политика, откако претседателката на комисијата, Цветанка Иванова, не го стави на гласање ...

Кавга меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ поради амандманите на ДУИ

Канал5 - 05.11.2012

Со амандманите за Законот за бранители ДУИ ги скара ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Бонева и забележува на Иванова дека не ја запазила процедурата по предлогот - дискусиите во Комисијата за труд и социјална ...

Кој треба да пресече да почне расправата за законот за бранители

Сител - 05.11.2012

Кој да пресече и конечно да почне амандманската расправа за Законот за бранители? Од владејачката партија децидни дека претседателката на Комисијата за труд и социјала, треба да ја среди работата.

Комисијата за труд требаше да гласа за ограничувањата на дискусиите за амандаманите

МРТ - 05.11.2012

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева денеска изјави дека Комисијата за труд и социјална политика не треба да ја префрла одговорноста за работењето на друго собраниско ...

Пратениците ќе расправаат за Законот за здравствената заштита

Press24 - 05.11.2012

Денеска во собранието на Македонија ќе има седници на две собраниски комисии Седници ќе оддржат Комисијата за здравство и Законодавно - правната комисија.

Две собраниски комисии ќе одржат седници

Sky - 05.11.2012

Седници на Комисијата за здравство и Законодавно - правната комисија. Двете комисии за денеска на дневен ред го имаат Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за здравствената заштита, ...

Бонева: СДСМ го прифати барањето на ДУИ во комисиската расправа за Бранителите

Press24 - 05.11.2012

Комисијата за труд и социјална политика не треба да ја префрла својата работа и одговорноста за своето работење на друго собраниско тело, бидејќи многу јасно е кажано во Деловникот за работа на ...

Бонева: Требаше да има ограничување на дискусијата за Законот за бранители

Курир - 05.11.2012

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева денеска изјави дека Комисијата за труд и социјална политика не треба да ја префрла одговорноста за работењето на друго собраниско ...

Предлогот за ограничување на дискусија не беше ставен на гласање за законот за бранители

Макфакс - 05.11.2012

На Комисијата за труд и социјална политика каде се расправа за законот за посебните права на бранителите, во понеделник претседателката на комисијата, Цветанка Иванова, не го стави на гласање ...

Денеска седници на две собраниски комисии

Inpress - 05.11.2012

Скопје, 5. ноември 2012 (ИНПРЕС) Во Собранието на Република Макеоднија денеска седници ќе одржат Комисијата за здравство и Законодавно - правната комисија.

Бонева: Комисијата за труд требаше да гласа за ограничувањата на дискусиите за амандаманите за законот за бранителитe

Денешен - 05.11.2012

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева денеска изјави дека Комисијата за труд и социјална политика не треба да ја префрла одговорноста за работењето на друго собраниско ...

Собранието ќе расправа за Законот за здравствената заштита

Maxim - 05.11.2012

Денеска во собранието на Македонија ќе има седници на две собраниски комисии Седници ќе оддржат Комисијата за здравство и Законодавно - правната комисија.

Бонева: СДСМ го прифати барањето на ДУИ во комисиската расправа за Бранителите

Maxim - 05.11.2012

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева денеска изјави дека Комисијата за труд и социјална политика не треба да ја префрла одговорноста за работењето на друго собраниско ...