TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охрид масовно посетен за Велигден

А1 - 24.04.2011

Масовно во цркви полни со верници од земјава, регионов и светот, неколку илјади гости го прославија Велигден во Охрид. Продолжениот празничен викенд, поклопувањето на Православниот и Католичкиот ...

Светски наптревар во кршење со јајца од ној во Свети Николе

Телма - 24.04.2011

Во Меѓународниот Славјански институт во Свети Николе денеска се одржа вториот Светски велигденски натпревар во кршење јајца од ној.

Тетовска традиција - домаќинките чекаат гости, мажите одат на гости

Телма - 24.04.2011

Со својата велигденска традиција Тетово се разликува од останатите градови во земјава. За Велигден домаќинките остануваат дома и чекаат гости.

Супер забава за Велигден!

Рингераја - 24.04.2011

Ги избравме четирите најубави слики кои ќе ги решите заедно со децата, за Велигденските празници да бидат уште ...

Рецепт - полнети тврдо варени јајца!

Mnogoo - 24.04.2011

Што да правите со вапцаните велигденски јајца и како да ги употребите за да можат да се изедат, а да не ни здодеат во секојдневната исхрана.

Најголемата колекција на велигденски јајца во светот

Mnogoo - 24.04.2011

Малку да го начнеме велигденскиот празничен дух. Ви ја претставуваме најголемата колекција на велигденски јајца на светот.

Велигденска боенка за дечиња

Кафе пауза - 24.04.2011

Велигденските празници не би биле комплетни доколку не ги празнуваме со членовите од нашето семејство. Живееме во време, кога сите сме премногу зафатени со обврски.

Одбележување на Велигден во Охрид

Алсат-М - 24.04.2011

Невообичаено, на Плаошник во Охрид каде се одржа главната богослужба по повод празникот Велигден немаше присуство на претставници од државниот и од политичкиот врв.

Велигден во Европа и соседството

Алсат-М - 24.04.2011

Христијаните од целиот свет го прославуваат Велигден. Пораките се за мир и љубов меѓу луѓето. Во Косово литургијата во призренската црква ја одржа поглаварот Ѓорѓи кој повика на љубов меѓу луѓето и ...

LoveMK ¦ Секој ден не е Велигден

Идивиди - 24.04.2011

Џина Паппас Џокси, пејач „...На Велигден сум се заљубил, на тој голем ден христијански, ајде Боже ти ми помогни, кажи каде да ја најдам...

Беровчани на новиот плоштад го бираа „качор“ јајцето

Канал5 - 24.04.2011

Христос Воскресе...... Со стара велигденска традиција отворен новиот градски плоштад во Берово. 100-ина Беровчани денес се натпреваруваа во кршење на велигденски јајца.

Нема прејадени и препиени на првиот ден од Велигден

Сител - 24.04.2011

Првиот ден од Велигден мирно на Токсикологија. Нема прејадени ниту препиени. Но токсиколозите предупредуваат дека денешниот ден е критичен зошто традиционално велигденскиот ручек изобилува со богата ...

Велигденски обичаи во тетовско

Сител - 24.04.2011

Велигден во Тетово, со посебен обичај. На тетовски кажано : Мужите по куќе, женете чекаа гости дома. Мажите и децата ги посетуваат роднините, а домаќинките пречекуваат гости со подготвена празнична ...

Натпревар во кршење ноеви велигденски јајца во Свети Николе

Канал5 - 24.04.2011

Милена и Евдокија се победниците во овогодишното второ по ред натпреварување во кршење на велигденски ноеви јајца во Свети Николе.

Берово доби нов плоштад

Сител - 24.04.2011

По повод големиот верски празник Воскресение Христово - Велигден денеска во Берово се одржа голема туристичка и културно-забавна манифестација под симболочен наслов „Со љубов го градиме Берово“.

Руска велигденска торта од три тони

МРТ - 24.04.2011

Пекари од Санкт Петербург денеска го прославија Велигден со служење на руска велигденска торта, позната како „кулич“, која тежи три тони Куличот, глазирана торта која се подготвува според рецепт ...

Во Свети Николе се одржа велигденски натпревар во кршење јајца од ној

МРТ - 24.04.2011

Во Меѓународниот Славјански институт во Свети Николе денеска се одржа вториот Светски велигденски натпревар во кршење јајца од ној.

Модерно декорирање за Велигден

Cooleria - 23.04.2011

Погледнете неколку нежни и модерни декорации кои може ќе ве инспирираат околу украсувањето на вашиот дом. Велигден е празник кој го обединува целото семејство и вреди да се прослави во пријатен и ...

Ревија - Со нови чевли за Велигден

Вест - 23.04.2011

Да се купат нови чевли за Велигден е стара традиција. Кога бев дете, со сестра ми секоја година добивавме по нешто ново за Велигден.

Живот - Наташа дели јајца од мисирка

Вест - 23.04.2011

"Секој Велигден пред мојата врата чекаат редици деца за да добијат вапцани јајца", вели поп-пејачката Наташа Малинкова. Причина за многуте мали посетители пред нејзиниот дом во Кавадарци се огромните ...

2.000 странци во Охрид за Велигден

Вест - 23.04.2011

Во Охрид вчера пристигнаа околу 2.000 гости од Грција, Бугарија, Србија, Холандија, Норвешка и од Англија. Охриѓани велат дека тоа е добар предзнак за туристичката сезона, оти одамна не се случило за ...

Борба со велигденски јајца

Утрински - 23.04.2011

На градскиот плоштад в понеделник ќе се одржи напревар во кршење со велигденски јајца. Борбата ќе започне во 12 часот, а право на учество ќе имаат сите заинтересирани граѓани.

Охрид за велигден како во шпицот На туристичката сезона

Телма - 23.04.2011

Охрид за Велигденските празници е полн со туристи. На шеталиштата и во угостителскките објекти може да се чуе српски, бугарски, албански, грчки, но и германски, англиски, холандски, норвешки.....

Украсување на Велигденската кошничка

Рингераја - 23.04.2011

Неизбежен дел од декорирањето се и кошничките со јајца. Независно дали ќе ги направите самите или ќе ги купите, украсете ги соодветно.

Велигденско украсување

Идивиди - 23.04.2011

Ништо поубаво и поинтересно од добро украсена велигденска трпеза. Пастелните бои во комбинација со декорација од цвеќиња и растенија ќе ја оживеат атмосферата во домот и дефинитивно ќе го подобрат ...

Како да ги украсите велигденските јајца?

Идивиди - 23.04.2011

Украсувањето на велигденските јајца може да биде вистинска уметност доколку се определите за вистинската техника на украсување.

Охрид полупразен за Велигденските празници

Алсат-М - 23.04.2011

Скопјани го раздвижија Охрид. Сите оние кои имаат викенд станови Велигденските празници ќе ги поминат овде. Сепак општ е впечатокот дека Охрид е многу послабо посетен во однос на претходните години.

По 7- неделниот Велигденски пост хранете се умерено

Алфа - 23.04.2011

Воспаленија на жолчката, желудникот и на пакреасот се најчестите последици од прекумерната мрсна исхрана по 7 – неделниот велигденски пост.

Велигденски јајца за повеќе расположенија

БркајРабота - 23.04.2011

Велигденски јајца, за повеќе расположенија, сварени, дотерани и прикажани од ...

Сања од Струмица со велигденска желба: Помогнете ми да се излекувам!

Канал5 - 23.04.2011

Средбата со неа ве исполнува со необјасниви емоции. Благ поглед и искрена насмевка, навидум е кревка, но нејзината непосредност и силниот дух, зборуваат за исклучително мудра личност.

Јајце со сонцето од Вергина повторно во струшкото семејство Мижимаковски

Сител - 23.04.2011

Јајце на кое се гледа сонце со 16 краци како поранешното македонско знаме и знаци од Исус Христос на горниот врв се појави пред големиот христијански празник Велигден кај семејството Мижимакоски од ...

Лекарите советуваат - внимателно со јајцата и јагнешкото

Сител - 23.04.2011

Внимателно со јајцата, јагнешкото и свинското за Велигденските празници. Ова особено се однесува на граѓаните кои постеле 7 недели - предупредуваат лекарите.

Грците со „посна“ велигденска трпеза

Канал5 - 23.04.2011

За 4, 5 % е поевтина велигденската трпеза на Грците во споредба со лани. Вработените во државниот сектор, оваа година останаа без велигденскиот бонус што го земаа секоја година, факт што дополнително ...

Поделени над 300 велигденски јајца во Мичурин

еФакт - 23.04.2011

Скопје - Голем број деца и минувачи во паркот што се наоѓа во центарот на населбата Мичурин, денеска, добија по едно црвено велигденско јајце.

Идолите за Велигден

А1 - 22.04.2011

Еве како нашите Идоли се подготвуваа за големиот христијански празник Велигден! Погледнете го ...

Тара во потрага по идеални јајца

А1 - 22.04.2011

И додека поголемиот дел од македонската естрада за празнициве фати магла од Скопје, а сигурно некои од нив заборавија и јајца да вапцаат, Александар Тарабунов реши малку да се посвети на домаќински ...

Од друиди и божици, до црвени јајца и време за саканите

А1 - 22.04.2011

Свет празник, откупени гревови и страдање за спас на човештвото. Велигден е дел од нашата традиција и сето тоа е убаво и фино, ама ајде да се задржиме на позабавните работи - оние кои не вклучуваат ...

За Велигден сите во Струмица на Жељко Јоксимовиќ!

А1 - 22.04.2011

Жељко Јоксимовиќ во Струмица! И тоа на новиот плоштад! Советот на Општината заедно со градоначалникот Зоран Заев решија да ги почестат за Велигден своите сограѓани со гостување на еден од најдобрите ...

Македонија - Велигденски средби

Време - 22.04.2011

В недела во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните Велигденски средби. Настанот го организира црковниот одбор на православниот храм, а годинава се одржува ...

Македонија - Ќе подели 12.000 црвени јајца

Време - 22.04.2011

В сабота Општина Центар ќе подари 12.000 велигденски јајца. Деца од КУД „Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови од Општината во периодот од 10 часот до 15 часот ќе им подаруваат црвени јајца ...

Велигденски бисквити

Кантар - 22.04.2011

Вкусни и декоративни бисквити за Велигден. Потребни состојки: - 150 гр путер - 150 гр шеќер - 175 мл млеко - 1 јајце - 175 гр брашно - 115 гр саморастечко брашно - 1 мала рамна лажичка цимет - ...

Интересен арт на јајца

iLike - 22.04.2011

Само два дена нѐ делат од најголемиот христијански празник, Велигден. Па во пресрест на истиот, погледнете една забавна галерија со интересно исцртани јајца.

Велигденски декорации во домот (галерија)

Mnogoo - 22.04.2011

Освен бојадисувањето на јајцата, што се основна декорација и симбол на празникот Велигден, постојат и многу останати што ќе му вдахнат велигденски дух на вашиот дом и празнично расположение.

Велигден далеку од дома

Кантар - 22.04.2011

На ден Велигден, во голем број европски градови во православните цркви се служи литургија. Голем број туристички агенции нудат најразлични дестинации, па доколку сакате да ги искористите слободните ...

Високи цени или ниски плати ?

Алсат-М - 22.04.2011

Турканици на пазарите, тезги полни со свеж зеленчук и овошје, а сепак незадоволни и продавачите и купувачите. Првите велат дека луѓето немаат пари, само гледаат, а не купуваат, па прометот им е ...

Странски гости го наполнија Охрид за Велигден

Алфа - 22.04.2011

Охрид живее во духот на најголемиот христијански празник. Градот од денеска блеска во велигденски сјај. Ривиерата за прв пат по долги години ја полнат странски гости.

Направете сами – чекор по чекор декорации за Велигден

Mnogoo - 22.04.2011

Освежете ја трпезата и домот со две прекрасни декорации по повод православниот празник, Велигден. Првата се однесува на декорирањето на салфетите на масата.

Балканскиот Ерусалим полн со туристи, гостите се жалат на високите цени

Канал5 - 22.04.2011

Охрид преполн со туристи за Велигденските празници. Сончевото и топло време го разбуди градот од зимскиот сон. Гости од Грција, Србија, Бугарија, Турција, но и од подалечните Чешка, Полска, Италија, ...

Охридската ривиера полна со странски гости

Сител - 22.04.2011

Гостите од нашето соседство одлучија празничниот викенд да го поминат токму на охридската ривиера. Македонскиот туристички центар –Охрид блесна во вообичаениот велигденски сјај Охрид релативно ...

Предвелигденски шопинг - торбите се полнат, паричниците се празнат

МРТ - 22.04.2011

Никола Крстиќ Торбите се полнат, паричниците се празнат. Слободниот ден се користи за купување. Врвулица на пазарите и во продавниците.

Борба со јајца на скопскиот плоштад

МРТ - 22.04.2011

Натпревар во кршење на Велигденски јајца во кој право на учество ќе имаат сите заинтересирани граѓани ќе се одржи во понеделник на плоштадот Македонија во Скопје.

Борба со јајца на Плоштад

Вечер - 22.04.2011

На вториот ден од Велигден, во понеделник, на плоштадот Македонија точно напладне ќе почне натпревар во кршење со велигденски јајца во кој право на учество ќе имаат сите заинтересирани граѓани.

ФОТО: Дрво украсено со 10.000 велигденски јајца

Нетпрес - 22.04.2011

Пензионери од Германија го накитиле нивното дрво во дворот со 10.000 рачно декорирани велигденски јаца. Дрвото на Криста и Вокер Крафт за првпат било накитено во 1965 година со само 18 јајца.

20% од Русите не знаат кога е Велигден

Inpress - 22.04.2011

Москва, 22. апеил 2011 (ИНПРЕС) 20% од Русите - атеисти, главно млади луѓе, не знаат на кој датум се прославува Велигден оваа година, се наведува во анкета на Рускиот центар за истражување на јавното ...

Кој во манастир, а кој пред телевизор за Велигден

А1 - 21.04.2011

И дојде долго очекуваниот велигденски викенд! Одлично! Петок и понеделник се неработни-супер прилика за продолжен викенд! Е сега кој како ќе си го организира -парајлиите обично одат надвор на шетање ...

Пари - Струмица со превисоки цени

Време - 21.04.2011

Во пресрет на велигденските и на првомајските празници цените на зеленчукот на струмичките пазари се невообичаено високи. Во споредба со минатиот месец, тие во април се повисоки од 25 до 30 проценти.

ФОТО: Дрвото украсено со скоро 10000 бојадисани јајца

Фемина - 21.04.2011

Празникот Велигден прави секоја домаќинка да се претвори во вистински уметник и да создава што поинтересни декорации за домот и се разбира, да бојадиса што поубави јајца.

Охрид подготвен за туристи за Велигден

Р.С.Европа - 21.04.2011

Согласно интересот и направените резервации во Охрид се очекуваат голем број туристи за Велигденските празници. Четирите неработни денови за нашите граѓани, поклопувањето на Православниот и ...

Битолчани за Велигден, дома

Р.С.Европа - 21.04.2011

Меѓу битолчани слаб интерес за патување некаде во странство за претстојните Велигденски празници. Катастрофално слаб е интересот на битолчани за патување во странство за време на Велигденските ...

Скопје - Подари книга земи велигденско јајце

Вест - 21.04.2011

Општина Илинден годинава по петти пат ќе подарува велигденски јајца, а ќе собира книги. Утре, во спортската сала "Гоце Делчев" во населбата Илинден, сите граѓани, фирми и институции ќе можат да ...

Првото вапсано јајце се чува цела година

Утрински - 21.04.2011

Денеска е Величетврток. Домаќинките рано наутро, пред изгрејсонце, ги вапсуваат првите велигденски јајца - во црвена боја, за која се смета дека ја симболизира Христовата крв.

„Велигденско јајце“

Утрински - 21.04.2011

„Велигденско јајце“ е традиционална аукциска манифестација што ќе се одржи на Величетврток во ресторанот „Ромео и Јулија“.

Празничните патувања луксуз за битолчани

Утрински - 21.04.2011

Битола - Патувањата за велигденските празници во европските метрополи станаа луксуз за битолчани. Туристичките агенции од градот се жалат дека интересот за празничните патувања е катастрофален.

Велигден ги качи цените на зеленчукот во Струмичко

Утрински - 21.04.2011

Струмица - Во пресрет на велигденските и првомајските празници, цените на зеленчукот на струмичките пазари се невообичаено високи.

Порано половина јагне, сега се купува само бутче

Утрински - 21.04.2011

Велигденската трпеза ќе биде свечена, но не многу богата кај повеќето македонски семејства. Ќе се испочитуваат обичаите, ќе се вапсуваат јајца, ќе се пече месо, ќе се подготват и традиционалните ...

Народот се подготвува за четиридневното празнување

Телма - 21.04.2011

Со бојадисување на првите велигденските јајца пред изгрејсонце почна празнувањето на големиот христијански празник, Велигден.

Бојан Маровиќ на Велигден во Струга и во Струмица

Дневник - 21.04.2011

Црногорскиот поп-пејач Бојан Маровиќ, кој е на мини-турнеја во Македонија, за време на велигденските празници ќе настапи во Струга и во Струмица.

Празнична манифестација во Горно Лисиче

Дневник - 21.04.2011

Во недела, во дворот на црквата „Свети Петар и Павле“, во Горно Лисиче, ќе се одржат традиционалните Велигденски средби.

Храм

Дневник - 21.04.2011

Простете ми што и овој претпразничен ден ќе ви додевам со Јапонија. Не, нема да се навраќам на цунамито, ни на камикаѕите, ни на радијацијата, туку на трагичната дилема на 102-годишниот селанец од ...

Магичен Велигден

Рингераја - 21.04.2011

Точно е дека децата се радуваат на Велигденските јајца и сите слатки и убави работи кои ги подготвуваат нивните мајки, но тие уште повеќе ќе бидат исполнети и весели ако ги вклучиме во Велигденските ...

Велигден

Гурман - 21.04.2011

Велигден е еден од најголемите христијански празници. Празнувањето започнува една недела порано, со празникот Цветници. Тогаш Исус влегува во Ерусалим и е пречекан со многу маслинови гранчиња.

Манифестации по повод празникот Велигден

Кантар - 21.04.2011

Вечерва во 19 часот во Домот на културата „Кочо Рацин“ – Скопје, ќе се одржи традиционалната манифестација „На Велигден на благден“.

Вечерва ќе се одржат неколку манифестации по повод празникот Велигден

Алфа - 21.04.2011

По повод големиот христијански празник Велигден, вечерва во 19 часот во Домот на културата „Кочо Рацин“ - Скопје по шеснаесетти пат, во Големиот салон на изложбената галерија КО-РА, ќе се одржи ...

Вечерва ќе се одржат неколку манифестации по повод празникот Велигден

Кајгана - 21.04.2011

По повод големиот христијански празник Велигден, вечерва во 19 часот во Домот на културата „Кочо Рацин“ - Скопје по шеснаесетти пат, во Големиот салон на изложбената галерија КО-РА, ќе се одржи ...

Животна мисија - Велигден

Кајгана - 21.04.2011

Не е секој ден Велигден. Со оваа мисла се води и брачниот пар Крафт од Салфелд, Германија, кој секоја година за најголемиот христијански празник го кити својот двор со многу, ама многу јајца.

Велигден низ светот - обичаи и традиција

Mnogoo - 21.04.2011

Велигден е еден од празниците што се слават ширум светот. Оваа година дури католиците и православните ќе го прослават во ист ден.

Општина Центар ќе подари 12 илјади велигденски јајца

Форум - 21.04.2011

По повод големиот христијански празник Велигден, во сабота, Општина Центар на граѓаните ќе им подари 12 илјади велигденски јајца Деца од КУД „Кочо Рацин“ облечени во народни носии со беџови од ...

Креативни идеи за украсување велигденски јајца

Кафе пауза - 21.04.2011

Велигденските празници се на прагот. Денес, на Велики Четврток, секоја христијанска домаќинка ги вапсаше првите три велигденски јајца пред изгрејсонце, во црвена боја, која е симбол на светата ...

Велигденски крос на учениците

Н.Македонија - 21.04.2011

Традиционалниот Велигденски крос се одржа на кејот на реката Вардар кај мостот кај забавниот парк Во кросот учествуваа ученици-спортисти од цела држава, за градење соживот меѓу младите.

Најубавите велигденски јајца изложени во „Веро-центарот“

Н.Македонија - 21.04.2011

Изложба на украсени велигденски јајца ќе биде отворена денеска во „Веро-центарот“ во Скопје и ќе трае до 27 април Својата креативност и умешност во украсување може да ги покаже секој што сака да ...

Експерименти со чоколадни јајца (видеа)

365 - 21.04.2011

Научниците од Универзитетот од Нотингем во Британија решиле да направат неколку експерименти со најпопуларното велигденско чоколадо во земјата .

Природни бои за јајца

Кантар - 21.04.2011

Црвени, зелени, жолти, виолетови и портокалови јајца за Велигден може да добиете и од природни бои. Боењето јајца е неизоставен дел од подготовките за Велигден.

Порака за најблиските

Mnogoo - 21.04.2011

Постојат многубројни уметнички техники за декорирање за велигденските јајца, но тоа го оставив за некоја следна прилика.

Велигденски хуманитарни акции во Струмичко

МРТ - 21.04.2011

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден денеска во ОУ „Гоце Делчев“ во Василево ќе биде организирана традиционална продажба на велигденски јајца под мотото „Од нас за нас“.

Изложба на најубавите декорирани јајца

Кирилица - 21.04.2011

Велигден оваа година во Веро-центарот ќе помине во знакот на најубавото декорирано јајце Во Веро-центарот од 21 до 27 април ќе се одржи изложба на украсени велигденски јајца на кој секој ...

Нови решенија за данок на имот за штипјани по велигденските празници

МРТ - 21.04.2011

Општина Штип по велигденските празници ќе почне да ги доставува новите решенија за данок на имот на домаќинствата и фирмите.

Изложба на најубавите декорирани јајца

Точка - 21.04.2011

Изложба на украсени велигденски јајца на кој секој заинтересиран граѓанин може да учествува ќе започне денеска и ќе трае до 27 април во Веро центарот во Скопје.

Вечерва ќе се одржат неколку манифестации по повод празникот Велигден

Точка - 21.04.2011

По повод големиот христијански празник Велигден, вечерва во 19 часот во Домот на културата „Кочо Рацин“ - Скопје по шеснаесетти пат, во Големиот салон на изложбената галерија КО-РА, ќе се одржи ...

Општина Центар ќе подари 12 илјади велигденски јајца

Точка - 21.04.2011

По повод големиот христијански празник Велигден, во сабота, Општина Центар на граѓаните ќе им подари 12 илјади велигденски јајца.

Велигденска акција во општина Центар

Курир - 21.04.2011

По повод големиот христијански празник Велигден, во сабота општина Центар ќе подари 12.000 велигденски јајца. Деца од КУД Кочо Рацин облечени во народни носии со беџови од општина Центар во период од ...

Општина центар ќе подари 12,000 велигденски јајца

Нетпрес - 21.04.2011

Општина Центар, по повод големиот христијански празник Велигден, ќе им подари на скопјани 12,000 велигденски јајца. Деца од КУД “Кочо Рацин“ облечени во народни носии, во сабота во период од 10 до 15 ...

Хуманитарна велигденска акција во Струмица

Курир - 21.04.2011

Денес во ООУ „Гоце Делчев“ во Василево под мотото „Од нас за нас“ ќе биде организирана традиционална продажба на велигденски јајца.

Општина Центар подарува 12.000 велигденски јајца

Press24 - 21.04.2011

Општина Центар, по повод големиот христијански празник Велигден, ќе им подари на скопјани 12,000 велигденски ...

Велигденска прослава во Берово

Курир - 21.04.2011

Општина Берово традиционално и оваа година организира голема Велигденска прослава на плоштадот „Димитар Беровски“ во Берово. Прославата ќе се одржи во недела на 24 април 2011 година.

За Велигден, во Берово голем хепенинг

RadioMk - 21.04.2011

Традиционално и оваа година Општина Берово организира голема Велигденска прослава на плоштадот „Димитар Беровски“ во Берово во Недела на 24 април 2011 година.

Подари книга за Велигденско јајце-симбол на Воскресение Христово

Курир - 21.04.2011

Општината Илинден, традиционално по петти пат, денеска ја организираше манифестацијата под мотото „Подарете книга за велигденско јајце“.

Учениците од Аеродром ги почнаа велигденските празнувања

Курир - 21.04.2011

По повод Велигденските празници, денеска учениците од ОУ „Ѓорѓија Пулевски“ го посетија градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски и му подарија велигденски јајца.

12 илјади велигденски јајца – подарок од Општина Центар

еФакт - 21.04.2011

Скопје - Во сабота-23 април 2011 година, по повод големиот христијански празник Велигден, Општина Центар ќе подари 12.000 велигденски јајца.

Жељко Јоксимовиќ за Велигден ќе го отвори новиот плоштад во Струмица

Inpress - 21.04.2011

Струмица, 21. април 2011 (ИНПРЕС) Српскиот пејач Жељко Јоксимович, со голем концерт ќе настапи во склоп на свеченото отварање на новиот плоштад „Гоце Делчев“ во Струмица.

Манифестација „Подари книга за Велигденско јајце“

Македонија24 - 21.04.2011

Македонија - Македониjа 24, , Манифестација „Подари книга за Велигденско јајце“, "„Подарете книга за велигденско јајце“ е мотото на денешната манифестација, која традиционално по 5ти пат ја ...

Симболите на Велигден

Интелект - 20.04.2011

Велигден е централната прослава во Христијанската литургиска година. Според Канонските евангелија, Исус воскреснал од мртвите на третиот ден после неговото распнување.

Нема пари, а аранжманите распродадени!?

Р.С.Европа - 20.04.2011

Има и такви кои што во безпарицата не ни помислуваат за некакво патување, но судејќи по распродадените туристички аранжмани, повеќето може да си дозволат шетање за Велигден.

Дрво со велигденски јајца

Телма - 20.04.2011

Во едно градче во источна Германија Велигден веќе пристигна. Едно семејство преку целата година се подготвува за овој празник - вапцаат јајца и ги закачуваат на крошната од едно дрво - јаболко.

Изгор цени за Велигден

Дневник - 20.04.2011

ПРЕТПРАЗНИЧНА ПОТРОШУВАЧКА ТРЕСКА Македонските граѓани годинава ќе го празнуваат Велигден секој според своите можности. Пазарот и маркетите, снабдени како никогаш, но таму претпразнично многу повеќе ...

Бојадисување на јајца со природни бои

Рингераја - 20.04.2011

Материјалите со кои во минатото се бојадисувале Велигденските јајца, се разликуваат од оние кои ние денес ги користиме. Денес, Велигденските јајца најчесто ги бојадисуваме со индустриски бои.

Предлози за бојадисување на велигденските јајца (галерија)

Mnogoo - 20.04.2011

Велигденските празници се препознатливи по традиционалното бојадисување на велигденски јајца. Многу жени се решаваат да ги обојат сите јајца во црвена боја, но други уживаат во декорирањето и од ...

Велигденска торбичка

Mnogoo - 20.04.2011

Штотуку ја завршив велигденската вреќичка. Не би било интересно доколку ви пренесам некоја идеја од Интернет, бидејќи тоа можете и самите да го сторите.

Пред Велигден невообичаено високи цени на зеленчукот

Идивиди - 20.04.2011

Струмица, 20 април 2011 (МИА) – Во пресрет на велигденските и првомајските празници, цените на зеленчукот на струмичките пазари се невообичаено високи.Во споредба со минатиот месец, тие во април се ...

Стандардно претпразнично зголемување на цените на зеленчукот

Капитал - 20.04.2011

Пред велигденските и првомајските празници, цените на зеленчукот на струмичките пазари, се зголемија од 25% до 30%, во споредба со минатиот месец.

Кај нé најде Велигден на крај на месецот

Н.Македонија - 20.04.2011

Јагнешкото се продава по 370 денари, јајцата до 240 денари, а украсните кошници до 170 денари Јагнешкото се купува и по цена од 370 денари за килограм Јагнешко, јајца, салата, млади компири ќе бидат ...

Велигденска ваза со стил

Mnogoo - 20.04.2011

Додека ја изработував велигденската торбичка (тука) помислив дека можеби некој не се интересира за кроење и шиење. Па, така се сетив за едно поедноставно решение со модернистички ефект, преку ...

Што се крие во големото јајце? (видео)

Mnogoo - 20.04.2011

Во пресрет на велигденските празници, на Интернет се појавуваат фотографии и видеа на тема јајца, бојадисување, декорирање, а ние утринава ви понудивме галерија (погледнете ја тука) .

Храната рекордно скапа пред Велигден

Алфа - 20.04.2011

Подготовките за Велигден, и оваа година на повеќето граѓани ќе им предизвика проблеми со домашниот буџет. Само за скромен традиционален велигденски ручек, просечно семејство треба да издвои најмалку ...

Традиционален Велигденски крос на кејот на Вардар

Сител - 20.04.2011

Сојузот на спортските федерации на Македонија заедно со Агенцијата за млади и спорт, Градот Скопје и општинските спортски сојузи во Македонија, денеска во Скопје го организираат традиционалниот ...

Традиционален Велигденски крос на кејот на Вардар

МРТ - 20.04.2011

Сојузот на спортските федерации на Македонија заедно со Агенцијата за млади и спорт, Градот Скопје и општинските спортски сојузи во Македонија, денеска во Скопје го организираат традиционалниот ...

Дрво украсено со 10 илјади велигденски јајца

Канал5 - 20.04.2011

Градината на семејството Крафт, со право е вистинска атракција во германското градче Салфелд. Старото јаболко во дворот го украсиле со ни повеќе ни помалку - 9.800 велгиденски јајца, во сите бои и ...

Ранко предвреме ги бојоса јајцата

Вечер - 20.04.2011

Хумористот Ранко Рангелов годинава предвреме ги бојоса јајцата. Пристигнувањето на најголемиот христијански празник Велигден признава дека му носи голема возбуда, бојосува јајца и ги почитува ...

Кило пиперки колку кило кременадли!

Вечер - 20.04.2011

На скопските зелени пазари вчера забележавме астрономски цени и на јајцата. Најскапа табла беше од класата "супер софија" која се продаваше за 240 денари, а немаше поевтини од 210 денари.

Жешки зајачици презентираат велигденски јајца

Курир - 20.04.2011

Мис Поли Реј е една од водечките британски бурлеск уметнички, која од кога почна да настапува со своето „The Hurly Burly“ шоу доби одлични критики и стана доста барана личност.

Традиционални велигденски средби во Лисиче

Курир - 20.04.2011

Во недела, на првиот ден Велигден, во дворот на црквата „Св. Петар и Павле“ во Горно Лисиче ќе се одржат традиционалните велигденски средби.

„Подари книга за велигденско јајце“-манифестација во Илинден

Курир - 20.04.2011

Општина Илинден традиционално, по петти пат ја организира Манифестацијата под мото „Подари книга за Велигденско јајце-симбол на Воскресението Христово“.

Велигденски манифестации низ Скопје

Нетпрес - 20.04.2011

Во Домот на културата “Кочо Рацин“ - Скопје, утревечер со почеток во 19 часот, по повод големиот христијански празник Велигден, по шеснаесетти пат ќе се одржи традиционалната манифестација “На ...

Бројни манифестации по повод Велигден

Курир - 20.04.2011

Во Домот на културата „Кочо Рацин“ - Скопје, утре вечер /21.04.2011година (четврток)/, во 19 часот, по повод големиот христијански празник Велигден, по шеснаесетти пат, во Големиот салон на ...

ФОТО: Неколку предлози како да ги прошарате велигденските јајца

Press24 - 20.04.2011

Пред нас е големиот христијански празник Велигден, кога традиционално се фарбаат јајца Сите ги обожаваат обичаите врзани за овој голем празник, особено традицијата на вапсување на јајцата и ...

Пари - Ќе се патува во Израел,но и во Истанбул

Време - 19.04.2011

Елена Костовска Македонците за Велигден најмногу го посакуваат Израел, додека во „македонскиот Ерусалим“, Охрид, овој празник ќе го поминат нашите соседи од Грција, Бугарија и од Србија.

Пари - Ново предвелигденскопоскапување

Време - 19.04.2011

Ново предвелигденско поскапување на храната удри врз џебот на граѓаните. Пазарџиите што видоа можност за заработка една недела пред најголемиот христијански празник, Велигден, ги поскапеа ...

Претпразнични поскапувања

Р.С.Европа - 19.04.2011

Цените на производите на зелените пазари во пресрет на Велигден зголемени. Граѓаните велат дека поради беспарицата, празникот ќе го пречекаат со поскромна трпеза.

Живот - Татјана и Миле за Велигден во Италија

Вест - 19.04.2011

Фолк пејачите Татјана Лазаревска и Миле Кузмановски велигденските празници ќе ги поминат со нашите иселеници во Италија.

За Велигден во Струга и во Струмица

Утрински - 19.04.2011

Популарниот црногорски пејач Бојан Маровиќ за Велигден ќе настапува во земјава - в сабота (23 април) е во клубот „Женска плажа“ во Струга, а в недела (24 април) ќе пее во клубот „Холивуд“ во Струмица.

Цените на пазарите празнично се билдаат

Утрински - 19.04.2011

Велигденските празници ги запалија цените на зелените пазари. Иако понудата на свеж зеленчук е се' поголема, цените не одат надолу, туку напротив, многу продукти деновиве се нудат поскапо.

Велигден – обичаи, традиција и совети од „Многу Стил“

Mnogoo - 19.04.2011

Тимот на „Многу Стил“ оваа недела ја посветува на Велигден и на сè она што е поврзано со прославувањето на еден од најголемите православни празници.

Бојан Маровиќ за Велигден во Струга и Струмица

Backstage - 19.04.2011

Мега популарниот црногорски пејач Бојан Маровиќ со настапите закажани претстојниов празничен викенд (на Велигден, во сабота, 23.04.2011 година во клубот „Женска плажа“ во Струга и в недела, на ...

Понеделник неработен за сите граѓани

Н.Македонија - 19.04.2011

... Понеделник, 25 април, вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Децата учеа за велигденските обичаи

Вечер - 19.04.2011

Стефани, Мартин, Ива, Матеј, Андреа и нивните другарчиња од градинката Кочо Рацин" заедно со учителките во изминативе триестина дена беа чести гости во Музејот на Македонија, каде што со помош ...

Јајцата Фаберже

Интелект - 18.04.2011

На само неколку дена до Велигден решивме да ви подготвиме интересна галерија со најпознатите јајца во светот – јајцата Фаберже.

Петок и понеделник неработни денови

Утрински - 18.04.2011

Петок (22 април), Велики Петок, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, а понеделник (25 април), вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, ...

Велигденските јајца блеснаа во кошниците на лазаровките

Дневник - 18.04.2011

Првите вапсани велигденски јајца вчера светнаа во кошниците на лазаровките Драгица и Марија од селото Турново, Струмичко, кои со песна, од врата до врата, чекаа дар од домаќините. На Св.

За Велигден, Бојан во Струга и Струмица

MMM.com.mk - 18.04.2011

Мега-популарниот црногорски пејач Бојан Маровиќ со настапите закажани претстојниов празничен викенд ја продолжува мини турнејата низ земјава на која премиерно ги промовира песните од неговиот, нов, ...

Понеделник 25 април, неработен за сите граѓани

Алсат-М - 18.04.2011

Понеделник 25 април, вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Неработен за граѓаните од православна вероисповед е 22 април-Велики Петок, соопшти денеска ...

Втор ден Велигден, неработен за сите граѓани, Велики Петок за православните

Идивиди - 18.04.2011

Скопје, 18 април 2011 (МИА) - Понеделник 25 април, вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Вториот ден на Велигден неработен за сите граѓани

Капитал - 18.04.2011

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, понеделник 25.4 2011 година, односно вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на ...

Екстремен Велигден

Кајгана - 18.04.2011

Далеку од тоа дека овие 16 свештеници се бестрашни - тие само сакаат, тестирајќи ги земните задоволства, да им ја доближат црквата на луѓето.

Мал интерес за велигденски патувања

Алфа - 18.04.2011

Слаб интерес кај граѓаните за велигденските и првомајските празници да отпатуваат кон некоја од атрактивните европски дестинации. И оваа како и минатата година понуди има, но интересот е опаднат.

Понеделник 25 април, втор ден Велигден, неработен за сите граѓани

Сител - 18.04.2011

Понеделник 25 април, вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Понеделник 25 април, втор ден Велигден, неработен за сите граѓани

МРТ - 18.04.2011

Понеделник 25 април, вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Неработен за граѓаните од православна вероисповед е 22 април-Велики Петок, соопшти денеска ...

За да внесете ведрина во домот, не ви се потребни многу пари

Вечер - 18.04.2011

Со шарени јајца, цвеќе, фигури, свеќи... направете пријатен велигденски амбиент во домот и уживајте со најблиските на најголемиот христијански празник Велигден треба да се помине во што е можно ...

Црвено јајце за љубов и надеж, жолто за светлина и среќа

Вечер - 18.04.2011

Јајцето е симбол на нов живот и нови настани, а секако тоа е и неизоставен дел од Велигден и велигденските обичаи. За симболизацијата на јајцето зборувал Свети Августин уште во 5 век, а од тогаш обичајот за боење и украсување на јајцата се пренесува ...

„Велигденски културен бран 2011 година“ во Крива Паланка

Курир - 18.04.2011

Од денес во Националната установа - Центар за култура во Крива Паланка почнува културната манифестација „Велигденски културен бран 2011 година“.

Втор ден Велигден- неработен ден

Press24 - 18.04.2011

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека понеделник ќе биде неработен ден. Понеделник 25 април, вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, ...

Втор ден Велигден неработен за сите граѓани, Велики Петок неработен за православните

Курир - 18.04.2011

Понеделник 25 април, вториот ден на Велигден е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Неработен за граѓаните од православна вероисповед е 22 април-Велики Петок, соопшти денеска ...

Петок неработен за православните, понеделник за сите

eReporter - 18.04.2011

Четврток е последниот работен ден од тековната недела за граѓаните од православна вероисповед, а новата работна недела за сите ќе почне од вторник, поради претстојните велигденски празници.

Градоначалникот на Штип во посета на ООУ „Вачо Прке“

еФакт - 18.04.2011

Штип - По повод големиот христијански празник Велигден, градоначалникот на Штип, д-р Зоран Алексов денес ќе ги посети учениците од ООУ „Ванчо Прке“ кои ќе подготвуваат уметнички велигденски јајца.