TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вистина

Окно - 14.12.2016

Меѓу нас имаше еден Шемко, русокос, лажго кој секому се смееше и секого тапкаше по рамената. Лажеше дење и ноќе, за сè и сешто, и се прочу неговата лага па, одамна, никој не му веруваше ни половина збор.

Македонија - Резултати за една недела

Време - 08.10.2009

По една недела ќе бидат познати причините за пожарот во бигорскиот манастирот „Св. Јован Крстител“, при што ќе се разјаснат и дилемите дали е предизвикан од ...

Барајте ги бравите!

Вест - 08.10.2009

Работниците што ги расчистуваа остатоците од пожарот го најдоа главниот доказ - бравите на вратите, од кои се гледаше дека тие биле заклучени и оти никој не ...

Вештачењето ќе каже како изгоре Бигорски

Утрински - 08.10.2009

ГОСТИВАР - Катанците и бравите на вратите за влез во манастирската кујна завчера беа пронајдени во пепелта и веднаш беа предадени на вештачење во ...

Донираните книги за „Бигорски“ чекаат простор да бидат сместени

Н.Македонија - 08.10.2009

Донациите што ги понудија издавачите моментно не можат да бидат примени зашто нема каде да се сместат Црковни книги од првата половина на 19 век, печатени во ...

Манастирот настрада од глувци, луѓе или од нешто трето

Н.Македонија - 08.10.2009

Додека не заврши вештачењето надлежните нема да даваат никакви официјални информации, а, од друга страна, шпекулациите одат дотаму дека некој намерно ги ...

Го запалиле „Бигорски“ за да изгорат доказите дека бил албански

Н.Македонија - 08.10.2009

Ова е скандалозна изјава на Неби Дервиши, претседател на друштвото на историчари-Албанци, кој тврди дека пожарот требало да прикрие оти манастирот е албански ...

Пари за погрешен штекер

Дневник - 08.10.2009

Требаше да изгорат конаци во Бигорски, па да се увериме како ни функционира заштитата на духовното и културното наследство.

Струмица му додели помош на манастирот „Св. Јован Бигорски“

Кирилица - 08.10.2009

Парична помош e во иснос од 50.000 денари Советот на Општина Струмица денеска донесе одлука за доделување парична помош за возобновување на неодамна ...

И мпц ќе донира за манастирот Бигорски

Сител - 08.10.2009

Македонската православна црква одлучила да издвои сопствени средства за возобновување на манстирот св. Јован Бигорски кој пред една недела изгоре во пожар.

МПЦ ќе даде пари за Бигорски

Вечер - 08.10.2009

Македонската православна црква одлучила да издвои сопствени средства за возобновување на манастирот Св. Јован Бигорски, кој пред една недела изгоре во пожар.

Невниманието или електричната инсталација го запалија „Бигорски“

А1 - 07.10.2009

Големи облаци од црн прав и звук на багери - и денеска манастирскиот мир во Бигорски, го нарушуваа работниците, пожарникарите.

Македонија - Каблите не се пресечени

Време - 07.10.2009

Не е точно дека истрагата покажала дека пожарот во бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ избувнал поради пресечени кабли за струја, како што пренесоа ...

Инструкции за заштита од пожари

Утрински - 07.10.2009

Црквите мора итно да обезбедат противпожарни апарати и системи за звучно сигнализирање при појава на оган, а верските храмови ќе треба да се обезбедат и со ...

Катанецот ќе ја открие вистината за пожарот

Утрински - 07.10.2009

СВЕТИ ЈОВАН БИГОРСКИ - Ниту електричниот кабел во манастирот „Свети Јован Бигорски” бил пресечен, ниту, пак, го изгризале глувци.

Истрагата ги отфрли шпекулациите за пожарот

Телма - 07.10.2009

Дејан Ристовски Истражниот судија Сејфула Османи не ја исклучува можноста причина за пожарот во Бигорскиот Манастир да била човечка грешка, иако дента кога ...

Истражниот судија за Бигорски ги отфрла шпекулациите за пожарот

Кајгана - 07.10.2009

Истражниот судија од Основниот суд Гостивар Сејфула Османи денеска ги отфрли медиумските шпекулации дека пресечени или изгризани кабли од глувци, или краток ...

МВР има сознанија за пожарот во „Св. Јован Бигорски“

Идивиди - 07.10.2009

Скопје, 7 октомври (МИА) - МВР има првични сознанија во врска со пожарот во манастирот „Св. Јован Бигорски“, истрагата е во тек и затоа не би шпекулирале ниту ...

МВР има првични сознанија за пожарот во Св. Јован Бигорски

Кајгана - 07.10.2009

МВР има првични сознанија во врска со пожарот во манастирот „Св. Јован Бигорски“, истрагата е во тек и затоа не би шпекулирале ниту со причините за пожарот, ...

Не се исклучува дека причината за пожарот е човечки фактор

Алфа - 07.10.2009

Судијата надлежен за истрагата во Бигорски испитува дали човек го предизвикал позарот и дали тоа било со умисла или не.

Донациите за Бигорскиот манастир да продолжат

Кирилица - 07.10.2009

Претежно помагаат луѓето кои се тука во манастирот, нашите гости, локалните жители Пристигнува помош од сите страни за обнова на неодамна опожарениот Бигорски ...

Донациите за Бигорскиот манастир да продолжат, приоритет финансии и помош при расчистување

МРТ - 07.10.2009

Пристигнува помош од сите страни за обнова на неодамна опожарениот Бигорски манастир „Св.Јован Крстител“, но досега собраните пари не се доволни бидејќи ...

Истражниот судија за Бигорски ги отфрла шпекулациите за пожарот

Кирилица - 07.10.2009

Судијата изјави дека резултатите ќе бидат познати во текот на наредната недела и порача да не се шират дезинформации во врска со овој случај Истражниот судија ...

Истражниот судија за Бигорски ги отфрла шпекулациите за пожарот

Сител - 07.10.2009

Истражнит судија од Основниот суд Гостивар Сејфула Османи денеска ги отфрли медиумските шпекулации дека пресечени или изгризани кабли од глувци, или краток ...

Истражниот судија ги отфрла шпекулациите за пожарот во Бигорски

Канал5 - 07.10.2009

Истражниот судија од Основниот суд Гостивар Сејфула Османи денеска ги отфрли медиумските шпекулации дека пресечени или изгризани електрични кабли, од глувци, ...

Јанкулоска: МВР има сознанија за пожарот во „Св. Јован Бигосрки”

Кирилица - 07.10.2009

Без разлика на повеќето шпекулации кои се појавија во јавноста, вистината е дека се работи за исклучително обемна и сложена истрага МВР има првични сознанија ...

МВР има првични сознанија за пожарот во „Св. Јован Бигорски“, се чекаат резултатите од истрагата

Канал5 - 07.10.2009

МВР има првични сознанија во врска со пожарот во манастирот „Св. Јован Бигорски“, истрагата е во тек и затоа не би шпекулирале ниту со причините за пожарот, ...

Мвр има првични сознанија за пожарот во „Св. Јован Бигорски“

Сител - 07.10.2009

Министерството за внатрешни работи има првични сознанија во врска со пожарот кој минатата среда го зафати манастирот Св. Јован Бигорски.

Јанкулоска: МВР има првични сознанија за пожарот во "Св. Јован Бигорски"

Вечер - 07.10.2009

Истражниот судија од Основниот суд Гостивар, Сејфула Османи, ги отфрли медиумските шпекулации дека пресечени или изгризани кабли од глувци, или краток спој на ...

МВР има првични сознанија за пожарот во Св. Јован Бигосрки, истрагата продолжува

Вечер - 07.10.2009

МВР има првични сознанија во врска со пожарот во манастирот "Св. Јован Бигорски", истрагата е во тек и затоа не би шпекулирале ниту со причините за пожарот, ...

Доказниот материјал од Бигорски предаден на вештачење

А1 - 06.10.2009

Целокупниот доказен материјал од манастирскиот комплекс Свети Јован Бигорски е собран и предаден на вештачење, потврдија за А1 од Гостиварскиот суд.

Апел за помош на „Св. Јован Бигорски“

Бизнис24 - 06.10.2009

Монашкото братство од Бигорскиот манастир „Св.Јован Крстител“ упатиja апел за финансиска помош. Средства за Бигорскиот манастир може да се донираат преку ...

Собрани доказите за пожарот во Бигорски

Н.Македонија - 06.10.2009

Истражниот тим што ги испитува причините поради кои избувна катастрофалниот пожар во манастирот „Св.

Донација на ИМБ млекарница Битола за Бигорскиот манастир

Кајгана - 06.10.2009

ИМБ Млекарница Битола денеска соопшти дека ќе донира производи од својот асортиман за работниците и сите граѓани кои помагаат во расчистувањето и обновата на ...

Монасите не виделе пресечени кабли

Алфа - 06.10.2009

На монасите во Бигорски не им се верува дека некој намерно ги пресекол каблите за струја во кујната од каде што почна пожарот.

Донација на ИМБ Млекарница Битола за Бигорскиот манастир

Кирилица - 06.10.2009

Со донацијата на млечни производи за исхрана на сите кои работат во обновата, ИМБ сака да ја изрази својата поддршка на овој манастир ИМБ Млекарница Битола ...

Донација на ИМБ Млекарница Битола за бигорскиот манастир

Сител - 06.10.2009

ИМБ Млекарница Битола денеска соопшти дека ќе донира производи од својот асортиман за работниците и сите граѓани кои помагаат во расчистувањето и обновата на ...

Иднината е само во наши раце

Окно - 06.10.2009

Во медиумска канонада полна со емоции и загриженост по несреќата во манастирот Св. Јован Бигорски се јави и пратеникот Влатко Ѓорчев кој инспириран од ...

Донација на ИМБ млекарница од Битола за Бигорскиот манастир

МК-Фондови - 06.10.2009

Донација на ИМБ млекарница од Битола за Бигорскиот манастир Македонија - Бизнис Вторник, 06 Октомври 2009 14:03 ИМБ Млекарница Битола денеска соопшти дека ќе ...

Се собира помош за обнова на Бигорскиот манастир

Inpress - 06.10.2009

Гостивар, 6. октомври (ИНПРЕС) Општина Маврово и Ростуша континуирано презема конкретни мерки за колку е можно побрзо да се обнова уништените манастирски ...

1000 кни­ги од пи­са­те­лот Сил­јан за "Би­гор­ски"

Вест - 05.10.2009

Македонскиот писател Раде Силјан од својата семејна библиотека и од продукцијата на неговата издавачка куќа "Матица македонска" ќе подари 1000 книги за обнова ...

Манастирите надвор од градовите не се заштитени

Утрински - 05.10.2009

Манастирот „Свети Јован Бигорски“ кој за жал, неделава што измина се најде во центарот на вниманието на јавноста по пожарот кој уништи значаен дел од неговите ...

Опожарените греди во Бигорски предизвикаа нов пожар

Утрински - 05.10.2009

„Свети Јован Бигорски“ - Монасите и присутните во Бигорскиот манастир завчеравечер повторно беа вознемирени од пламените јазици што се појавија од недогорените ...

Раде Силјан донира 1.000 книги за библиотеката на Бигорски

Дневник - 05.10.2009

Писателот Раде Силјан ќе донира 1.000 книги за обнова на библиотеката на манастирот „Св. Јован Бигорски“ што настрада во голем пожар минатата недела.

Електричната инсталација и официјално причина за пожарот во „Бигорски“

Алфа - 05.10.2009

Големиот пожар во манастирот Бигорски го предизвикала електричната инсталација утврдиле истражните органи.

1000 книги за "Св. Јован Бигорски"

Вечер - 05.10.2009

Писателот Раде Силјан ќе подари 1000 книги за обнова на опожарената библиотека на Манастирот "Св. Јован Бигорски".