TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ го поддржува процесот на лустрација

24 Вести - 25.03.2012

СДСМ го поддржува процесот на лустрација во Македонија и сите законски решенија со кои овој процес би се одвивал непречено, транспарентно и без злоупотреби.

Партиски препукувања за Законот за лустрација

Р.С.Европа - 25.03.2012

Потпретседателката на СДСМ Ана Павловска Данева изјави денеска дека го поддржува процесот на лустрација и сите законски решенија со кои овој процес би се одвивал непречено, транспарентно и без ...

СДСМ: Да се откријат и денешните кодоши профитери

Вест - 25.03.2012

СДСМ бара со Предлог законот за лустрација да бидат опфатени сите, оние кои кодошеле пред, но и оние кои кодошеле по 2006 година, оние кои тоа го прават денес и поради тоа профитираат.

СДСМ бара кривична одговорност за грешните олигарси и лустрација за сите кодоши

МКД - 25.03.2012

На народот нема ништо да му значи ако лицата што сториле кривично дело во процесот на приватизација бидат објавени на веб страницата на Комисијата за лустрација, туку потребно е тие да подлежат на ...

СДСМ e за лустрацијата, но не според желбите на груевски

Телма - 25.03.2012

СДСМ го поддржува процесот на лустрација во Македонија и сите законски решенија со кои овој процес би се одвивал непречено, транспарентно и без злоупотреби.

Ѓорчев: Менаџерите блиски на СДСМ го разграбаа државниот капитал

МКД - 25.03.2012

Криминалот на СДСМ во приватизацијата беше тоа што во деведесеттите години создадоа законска основа за речиси бесплатно разграбување на државниот капитал, изјави Владимир Ѓорчев , пратеник од ВМРО – ...

Цветанов: ВМРО-ДПМНЕ да ги открие кодошите во сопствените редови!

+инфо - 25.03.2012

ВМРО-ДПМНЕ да не ги крие кодошите во сопствените редови, бидејки јавноста добро знае дека полициските структури и српските инсталации беа згрижени во партијата, која за возврат доби материјална ...

СДСМ: Да се лустрираат и кодошите откога Груевски е на власт

+инфо - 25.03.2012

СДСМ го подржува процесот на лустрација, но е против делот во предлогот на власта за нов закон за лустрација кој временскиот опсег на лустрацијата го одредува до 2006 година.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ пак ја премеруваа лустрацијата

+инфо - 25.03.2012

Ставот на СДСМ за која е прифатливо со Законот за лустрација да бидат опфатени и лицата кои стекнале капитал во претпријатија со општествена сопственост е лицемерен, смета ВМРО-ДПМНЕ зашто, како што ...

ВМРО-ДПМНЕ не е уверена во добрата волја на СДСМ за лустрацијата

Сител - 25.03.2012

Ставот на СДСМ за која е прифатливо со Законот за лустрација да бидат опфатени и лицата кои стекнале капитал во претпријатија со општествена сопственост е лицемерен, смета ВМРО-ДПМНЕ зашто, како што ...

СДСМ го поддржува процесот на лустрација

Сител - 25.03.2012

За СДСМ е прифатливо со законот за лустрација да бидат опфатени и и лицата кои стекнале капитал во претпријатијата од периодот на процесот на приватизација.

СДСМ нуди помош за лустрацијата, ВМРО ДПМНЕ не верува

Канал5 - 25.03.2012

СДСМ на ВМРО ДПМНЕ и нуди помош за подобрување на текстот на законот за лустрација, но затоа бара со лустрацијата да бидат опфатени не само кодошите до 2006 – тата, туку до денес.

СДСМ: Олигарсите да се лустрираат, да завршат зад решетки и да го вратат имотот!

Sky - 25.03.2012

Социјалдемократите денеска на прес конференција, потврдија дека се за лустрација, но таа да важи и за денешните олигарси, а не само за оние до 2006, истовремено олигарсите, доколку сториле кривично ...

СДСМ предлага со Законот за лустрација да биде опфатен и периодот по 2006

Нетпрес - 25.03.2012

СДСМ предлага со Законот за лустрација да бидат опфатени сите оние кои кодошеле пред и по 2006 година. “СДСМ е против предлогот законот за лустрација да се однесува на соработниците на службите само ...

СДСМ: Да се лустрираат „кодошите“ и по 2006-та година

Курир - 25.03.2012

Потпретседателот на СДСМ, Ана Павловска-Данева на денешната прес-конференција потенцираше дека опозициската партија е против предлог законот за лустрација да се однесува на соработниците на службите ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со законска рамка го разграби државниот капитал

Курир - 25.03.2012

Криминалот на СДСМ во приватизацијата беше тоа што во деведесеттите создадоа законска основа за речиси бесплатно разграбување на државниот капитал, истакна пратеникот Владимир Ѓорчев како резултат на ...

Ѓорчев: СДСМ бесплатно го разграба државниот капитал

Нетпрес - 25.03.2012

Криминалот на СДСМ во приватизацијата беше тоа што во деведесеттите создадоа законска основа за речиси бесплатно разграбување на државниот капитал, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев ...

Цветанов: Јавноста добро знае дека полициските структури и српските инсталации беа згрижени во ДПМНЕ!

Sky - 25.03.2012

Ване Цветанов од ВМРО-Народна партија, на прес-конференција на која го поддржа предлогот на власта за нов Закон за лустрација, побара од владејачката ВМРО-ДПМНЕ да не ги крие кодошите во сопствените ...

Лустрацијата ја прелеа чашата

Утрински - 24.03.2012

Ќе биде ли Македонија земја во која секој некого кодоши и јавно етикетира? Поранешниот пратеник и идеен творец на Законот за лустрација, Стојан Андов, е изненаден од новиот закон за лустрација, што ...

Кодошите од 1944 до 2006...

Утрински - 24.03.2012

Александра М. Митевска Една неповолна и една поповолна вест примија од владејачкиот штаб сите оние што треперат при споменувањето на зборот лустрација - некои поради тоа што се плашат дека би можело ...

Груевски: немаме задни намери со лустрацијата

Утрински - 24.03.2012

„Новиот закон за лустрација ќе расчисти одредени дилеми. Ако парламентот го прифати, во рок од 30 дена, на интернет ќе се објават досиејата на оние личности опфатени со законот.

Македонија е сè поблиску до вистинската лустрација

МКД - 24.03.2012

Ако некој доброволно и со задоволство ја остварувал соработката со тајните служби, нема причини да се срами од тоа или пак да се смета дека му се повредени правата и личното достоинство, вели ...

Милошоски: Законот за лустрација ќе расчисти многу неправди од минатото

МКД - 24.03.2012

Секој оној кој нема што да крие очекуваме да го поддржи законот за лустрација, изјави пратеникот Антонио Милошоски. Тој денеска ги повика сите политички партии и сите општествени чинители и субјекти ...

Расчистување со минатото или со противниците

Дневник - 24.03.2012

Дали новиот закон за лустрација предложен од владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе предизвика дополнителна поделеност во општеството и хајка против неистомислениците или, пак, тоа е вистинско решение преку кое ...

Ревизија на приватизацијата?

Дневник - 24.03.2012

Одвлекување на вниманието од клучните проблеми и бегство на домашниот капитал во странство. Ова се главните коментари на стопанствениците и на економистите со кои контактиравме во врска со предлогот ...

Ќе има ли консензус за лустрациските измени - законот наскоро пред пратениците

Канал5 - 24.03.2012

Антонио Милошоски од ВМРО ДПМНЕ побара поддршка за законот за лустрација. „Очекуваме од сите политички партии и од сите општествени чинители и субјекти кои што се држат до проевропските вредности во ...

ВМРО - ДПМНЕ бара поддршка од партиите за новиот закон за лустрација

Сител - 24.03.2012

ВМРО-ДПМНЕ смета дека процесот на лустрација во законот што го предлага е многу темелен. Лустрацијата ќе се води по службена должност и ја сведува на минимум која било девијација на законските норми, ...

Лустрацискиот закон како Груевски да ја донел демократијата на Македонија

Sky - 24.03.2012

Наместо да се лустрираат соработниците на службите, како што претходно предвидуваше сега веќе паднатиот лустрациски закон до 2019, сега власта ќе ги лустрира само оние кои соработувале со службите до ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот закон за лустрација ќе го расчисти матното минато

Press24 - 24.03.2012

Очекуваме од сите политички партии и од сите општествени чинители и субјекти кои што се држат до проевропските вредности во Р.М.

Милошоски: Секој што нема што да крие, очекуваме да ја подржи лустрацијата

Курир - 24.03.2012

Пратеникот и член на Извршниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски денес истакна дека се очекува поддршка на лустрацијата од секој оној кој што нема што да крие во овој процес.

Власта очекува опозицијата да го поддржи предлогот на законот за лустрација

Макфакс - 24.03.2012

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, во саботата преку пратеникот и член на Извршниот комитет Антонио Милошоски, ги повика сите политички субјекти во земјата да го поддржат нејзиниот предлог за законот за ...

ВМРО-ДПМНЕ - Сите политички партии, вклучително и СДСМ да ја дадат поддршката за законот за лустрација

Inpress - 24.03.2012

Скопје, 24. март 2012 (ИНПРЕС) Би сакал уште еднаш да го истакнам значењето кое што го има предлог законот за лустрација кој што очекуваме наскоро да дојде во собраниска расправа.

Лустрација - проширена и надградена

Р.С.Европа - 23.03.2012

Власта предлага нов закон за лустрација. Опозицијата на ова гледа како на обид на власта да ја продолжи борбата против неистомислениците.

Ќе се ловат и бизнисмени во мрежата на лустрација

Утрински - 23.03.2012

Чекајќи ја одлуката на Уставниот суд, стигна предлог за сосема нов закон за лустрација Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нуди комплетно нов закон за лустрација, со кој се предлага да се лустрираат и ...

Нема бегање од лустрацијата: ќе се објавуваат имињата на кодошите

МКД - 23.03.2012

Ќе се објавуваат имињата на кодошите и документите, како потврда на нивната соработка со тајните служби, а ќе се лустрираат и оние што се збогатиле на сметка на приватизираните претпријатија.

Груевски сака досиејата на лустраторите да се читаат на интернет

Телма - 23.03.2012

Новиот закон за лустрација ќе рачисти одредени дилеми. Доколку Парламентот го прифати, во рок од 30 дена на интернет ќе се објават досиејата на оние личности опфатени со законот.

„Олигарсите“ затечени, за експерти лустрацијата станува „перверзна“

Телма - 23.03.2012

Предлогот на владеачката ВМРО ДПМНЕ со новиот закон за лустрација да се опфатат и лицата кои стекнале капитал во претрпијатијата со општествена сопственост, според законот за трансформација на ...

Лустрација за сите олигарси – а не само за тие до 2006 година

МКД - 23.03.2012

Селективноста во примената и стравувањето од пресметка со неистомислениците се најголемите болки на новиот закон за лустрација, предложен од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, предупредуваат ...

Власта предлага кодошите да се објавуваат

Н.Македонија - 23.03.2012

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера предложи комплетно нов закон за лустрација, со кој се бара јавно објавување на кодошите што за лична корист соработувале со тајните служби.

Груевски: Немаме задни намери со предложениот закон за лустрација

Н.Македонија - 23.03.2012

Немаме никакви задни намери со новопредложениот закон за лустрација, изјави во денеска премиерот Никола Груевски, објаснувајќи дека целта е да се расчисти со случувањата од минатото.

Груевски: Секој ќе види кој соработувал со тајните служби

Дневник - 23.03.2012

Секој граѓанин ќе може да прочита и да види дали некој бил или не бил соработник на службите, изјави денеска премиерот Никола Груевски кој истакна дека доколку Парламентот го прифати новиот Закон за ...

Груевски: Немаме задни намери со предложениот закон за лустрација

Кајгана - 23.03.2012

Немаме никакви задни намери со новопредложениот закон за лустрација, изјави во петок премиерот Никола Груевски. Вели дека целта е да се расчисти со случувањата од минатото.

Груевски: Сите лустрирани на интернет

+инфо - 23.03.2012

Секој граѓанин ќе може да прочита и да види дали некој бил или не бил соработник на службите, изјави денеска премиерот Никола Груевски според кого доколку Парламентот го прифати новиот Закон за ...

Груевски: Новиот закон за лустрација ќе расчисти одредени дилеми

Сител - 23.03.2012

Новиот закон за лустрација ќе стави крај на шпекулациите- дали процесот е политичка пресметка или расчистување со кодошите од мрачното минато.

Груевски: Новиот закон за лустрација ќе расчисти одредени дилеми

МРТ - 23.03.2012

Новиот закон за лустрација ќе рачисти одредени дилеми. Доколку Парламентот го прифати, во рок од 30 дена на интернет ќе се објават досиејата на оние личности опфатени со законот.

Груевски потврди дека лустрацијата ќе ги стигне олигарсите

Канал5 - 23.03.2012

Премиерот Груевски нема точни информации за бројот на олигарсите коишто ќе бидат лустрирани, но смета дека тие имале големо влијание во времето на транзицијата и постои голема веројатност своите ...

Јавноста сведок на процесот на лустрација

МРТ - 23.03.2012

Јавноста сведок на процесот на лустрација. Имињата на граѓаните кои подлежат на проверка и сите докази дали биле или не поткажувачи на тајната полиција ќе се најдат на веб страницата на Комисијата за ...

Граѓаните имаат право да ги знаат имињата на кодошите

Вечер - 23.03.2012

Според премиерот лустрацијата ќе покаже дали лицата кои во приватизацијата ги купија претпријатијата по симболични суми биле соработници на тајните служби Немаме никакви задни намери со ...

Дневен печат 23.03.2012

Sky - 23.03.2012

Денешните весници ни донесуваат: Ден: Стојановски: Не заминав само заради болест Доскорошниот амбасадор во Австралија и Нов Зеланд Перо Стојановски, во интервју за "Ден" открива дека, освен здравјето ...

Кодошите јавно да се објавуваат, предлага ВМРО-ДПМНЕ

Фама - 23.03.2012

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ предлага нов Закон за лустрација, чиј текст денеска ќе биде поделен до сите пратенички групи во Собранието на Република Македонија.

Груевски: Законот за лустрација ќе реши многу дилеми

Нетпрес - 23.03.2012

Предложениот Закон за лустрација ќе реши многу дилеми, а со него исто така ќе им се овозможи на сите граѓани да ги видат досиејата на сите лица што подлежат на лустрација, изјави премиерот Никола ...

Груевски: Со новиот закон за лустрација ќе бидат расчистени многу дилеми

Курир - 23.03.2012

Новиот закон за лустрација ќе рачисти одредени дилеми. Доколку Парламентот го прифати, во рок од 30 дена на интернет ќе се објават досиејата на оние личности опфатени со законот.

Груевски: Немаме задни намери со новиот закон за лустрација- тој ќе расчисти дилеми

Press24 - 23.03.2012

Новиот закон за лустрација ќе рачисти одредени дилеми. Доколку Парламентот го прифати, во рок од 30 дена на интернет ќе се објават досиејата на оние личности опфатени со законот.

Груевски: Новиот закон за лустрација ќе расчисти одредени дилеми

Таратур - 23.03.2012

Новиот закон за лустрација ќе рачисти одредени дилеми. Доколку Парламентот го прифати, во рок од 30 дена на интернет ќе се објават досиејата на оние личности опфатени со законот.

Груевски: Досиејата на лустрираните ќе бидат достапни на интернет

Sky - 23.03.2012

Новиот закон за лустрација ќе рачисти одредени дилеми. Доколку Парламентот го прифати, во рок од 30 дена на интернет ќе се објават досиејата на оние личности опфатени со законот.

Груевски: Немаме задни намери со предложениот закон за лустрација

Макфакс - 23.03.2012

Немаме никакви задни намери со новопредложениот закон за лустрација, изјави во петок премиерот Никола Груевски. Вели дека целта е да се расчисти со случувањата од минатото.

Новиот закон за лустрација ќе бил транспарентен!?

24 Вести - 22.03.2012

Новата заострена лустарција нема да дозволи некој да ја опструира, бидејќи процесот ќе биде толку транспарентен, сите кодоши јавно објавени, а и сите докази за тоа дека биле соработници на тајните ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Вест - 22.03.2012

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предлага комплетно нов закон за лустрација, чиј текст денеска им е поделен на сите пратенички групи и независни пратеници во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Утрински - 22.03.2012

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предлага комплетно нов закон за лустрација, чиј текст денеска им е поделен на сите пратенички групи и независни пратеници во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ изготвија нов закон за лустрација

Телма - 22.03.2012

Јавно ќе бидат објавени имињата на соработниците на тајните служби. Законот ќе го опфаќа периодот до 2006 година, односно од примената на Законот за слободен пристап до информации.

Лустрација и за олигарсите бара ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 22.03.2012

Целосно нов закон за лустрација, кој предвидува објавување на имињата на кодошите и на доказите за нивната соработка со безбедносните служби во периодот од 1944 до 2006 година, предложи вчера ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Идивиди - 22.03.2012

Скопје, 22 март 2012 (МИА) - Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предлага комплетно нов закон за лустрација, чиј текст денеска им е поделен на сите пратенички групи и независни пратеници во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Кајгана - 22.03.2012

Откако Уставниот суд донесе одлука со којашто ја стопираше лустрацијата за одредени категории граѓани и го оспори времетраењето на Законот, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за ...

ВМРО-ДПМНЕ пак предлага (не) уставна лустрација

Алфа - 22.03.2012

Власта изработи уште поригорозно законско решение за лустрација. Ниту овој пат не се земаат предвид забелешките на Уставниот Суд.

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов Закон за лустрација

+инфо - 22.03.2012

Пратениците од владејачката ВМРО-ДПМНЕ предлагаат нов закон за лустрација, чиј текст денеска им беше поделен на сите пратенички групи во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Кирилица - 22.03.2012

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предлага комплетно нов закон за лустрација, чиј текст денеска им е поделен на сите пратенички групи и независни пратеници во Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

МРТ - 22.03.2012

Јавното објавување на имињата на соработниците на тајните служби на интернет, со лустрацијата покрај поранешните и актуелните функционери да бидат опфатени и лицата кои стекнале капитал при процесот ...

Власта изготви нов построг закон за лустрација

Сител - 22.03.2012

Кодошите веќе нема да можат да се кријат. Она што Сител го објави пред неколку дена – денеска доби и официјална потврда од владејчката коалиција во собранието. Новиот закон за лустрација е готов.

Кодошите на увид во јавноста - ВМРО ДПМНЕ подготвува нов Закон за лустрација

Канал5 - 22.03.2012

Транзиционите богаташи ќе се лустрираат. Сите оние кои се збогатиле во време кога се приватизираа државните фирми, ќе бидат проверувани дали соработувале со тајната полиција.

Лустрација и за олигарсите

Вечер - 22.03.2012

Според законските измени кои ги предлага владејачкото мнозинство, меѓу другото, е предвидено имињата на кодошите, како и нивните досиеја и белешки да бидат јавно објавувани.

Нов закон за лустрација, кодошите јавно ќе се објавуваат

Курир - 22.03.2012

Парламентарното мнозинство предлага нов Закон за лустрација каде што се опфатени сите препораки од домашни и странски експерти, меѓународни институции, како и останати личности кои се вклучени во ...

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Press24 - 22.03.2012

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предлага комплетно нов закон за лустрација, чиј текст денеска им е поделен на сите пратенички групи и независни пратеници во Собранието.

ВМРО ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Нетпрес - 22.03.2012

Нов Закон за лустрација во кој се опфатени сите препораки од домашни и странски експерти, меѓународни институтции, како и останатите вклучени во оваа проблематика, предлага парламентарното мнозинство.

ВМРО-ДПМНЕ со нов предлог закон за лустрација

БезПардон - 22.03.2012

Од редовите на ВМРО-ДПМНЕ излезе нов предлог закон за лустрација, чиј текст денес бил поделен на сите пратенички групи и независни пратеници во Собранието.

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ со нов предлог за Закон за лустрација

Sky - 22.03.2012

Денеска на пратеничките групи во Собранието им беше поделен текст од новиот предлог Закон за лустрација од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за лустрација

Макфакс - 22.03.2012

Откако Уставниот суд донесе одлука со којашто ја стопираше лустрацијата за одредени категории граѓани и го оспори времетраењето на Законот, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за ...

Лустраторите ја чекаат со скрстени раце одлуката на Уставен

Утрински - 21.03.2012

Уставните судии ќе пресечат кон крајот на март или во почетокот на април Во очекување на одлуката на Уставниот суд, лустраторите се занимаваат главно со технички работи, бидејќи не се примаат нови ...

Оние што им сметаат на власта ќе станат Кодоши, а лустрацијата јавно ќе ги жигосува!?

Sky - 20.03.2012

Подготвува ли владата нов закон за лустрација, каде таа, преку своите луѓе ќе може да ги етикетира како кодоши граѓаните и функционерите кои се од спротивната страна, како и јавно да ги жигосува ...

Владата си игра со оган

Окно - 20.03.2012

Македонската влада на премиерот Никола Груевски со разни мерки го спречува отпорот кон националистичкиот режим кој ја води земјата во економски, политички и општествено несигурна и сиромашна иднина: ...

14 милиони евра казни од лустрацијата

Вест - 19.03.2012

Околу пет илјади функционери не ја испочитувале законската обврска да поднесат изјава за несоработка со тајните служби. Ваков податок постои во шестмесечниот извештај на Комисијата за верификација на ...

Се крчка нов Закон за лустрација

Сител - 19.03.2012

Како што дознава Сител од свои извори, по блокадата од Уставниот суд, се подготвува ново законско решение кое ќе биде поостро од актуелното и кое ќе овозможи кодшкото минато на функционерите да се ...

Се подготвува нов Закон за лустрација - кодошите ќе се лустрираат пред очите на јавноста ?

Press24 - 19.03.2012

„Ние работиме само технички. Блокирани сме по одлуката на Уставниот суд. Доколку дојде до укинување на одредбите, мислам дека најлогично ќе биде токму тоа, ново законско решение“ - вели Аџиев.