TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски стави равенство меѓу антиквизацијата и национализмот

Утрински - 09.10.2010

Спорот со Грција е ирационален, тешко разбирлив за сите, приказна за Давид и Голијат во која ние сме Голијат, вели министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, во интервјуто за германскиот ...

„Грција се однесува ирационално“

Deutsche Welle - 08.10.2010

„Ова е ирационален спор, веќе одвај сфатлив; една приказна за Давид и Голијат, а ние сме тука Давид“, вели Антонио Милошоски, министер за надворешни работи на Македонија, во денешното интервју за ...

Милошоски - Црвената боја на Грција не е боја на компромис

Р.С.Европа - 08.10.2010

Спорот со Грција е ирационален, тешко разбирлив за сите, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во интервју за германскиот дневен весник „Зид дојче цајтунг“.

Спорот со Грција е ирационален и тешко разбирлив за сите

Идивиди - 08.10.2010

Скопје, 8 октомври 2010 (МИА) - Спорот со Грција е ирационален, тешко разбирлив за сите, приказна за Давид и Голијат во која ние сме Голијат, вели министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во ...

Милошоски: Спорот со Грција е ирационален и тешко разбирлив за сите

Форум - 08.10.2010

Спорот со Грција е ирационален, тешко разбирлив за сите, приказна за Давид и Голијат во која ние сме Голијат, вели министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во интервјуто за денешното издание ...

Милошоски: Почеток на преговорите под ПЈРМ, зачленување во ЕУ со ново име

Кајгана - 08.10.2010

Почеток на преговорите со Европската унија(ЕУ) под привремената референца ПЈРМ, а зачленување под новото име, предложи шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, во интервју за германскиот ...

Милошоски: Да почнеме преговори со ЕУ под ПЈРМ, а новото име да важи при зачленувањето

Канал5 - 08.10.2010

“Грција, зборува за националните црвени линии. Но тоа не е компромис. Атина сака да ги промениме дури и нашите пасоши, нашето име на интернет, а името на виното што го се извезуваме во Германија, ...

Милошоски: Спорот со Грција е ирационален и тешко разбирлив за сите

Кирилица - 08.10.2010

Спорот со Грција е ирационален, тешко разбирлив за сите, приказна за Давид и Голијат во која ние сме Голијат, вели министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во интервјуто за денешното издание ...

Милошоски: Паралелни преговори со Грција, но и за пристап во ЕУ

Сител - 08.10.2010

Ова е ирационален спор, веќе одвај сфатлив, една приказна за Давид и Голијат, а ние сме тука Давид, вели шефот на македонската дипломатија Милошоски во денешното интервју за Зидојче цајтунг.

Новото име би важело по приемот на Македонија во ЕУ

Вечер - 08.10.2010

Јас бев уште дете кога Македонија пред 20 години стана независна. Во тоа време не бевме толку концентрирани кон антиката.

Интервју на министерот Милошоски за германскиот весник „Suddeutsche Zeitung“

Курир - 08.10.2010

Со Папандреу добивме повеќе фотографирање и насмевки, подобри зборови, но не и реално придвижување. Грција зборува за национална црвена линија.

Милошоски: Грција се однесува ирационално

Нетпрес - 08.10.2010

“Ова е ирационален спор, веќе одвај сфатлив; една приказна за Давид и Голијат, а ние сме тука Давид“, вели Антонио Милошоски, министер за надворешни работи на Македонија, во денешното интервју за ...

Милошоски: Почеток на преговорите под ПЈРМ, зачленување во ЕУ со ново име

Макфакс - 08.10.2010

Почеток на преговорите со Европската унија(ЕУ) под привремената референца ПЈРМ, а зачленување под новото име, предложи шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, во интервју за германскиот ...

Милошоски - Ние ги плаќаме долговите околу спорот со името

Inpress - 08.10.2010

Скопје/Берлин, 8. октомври 2010 (ИНПРЕС) Спорот со Грција е ирационален, тешко разбирлив за сите, приказна за Давид и Голијат во која ние сме Голијат, вели министерот за надворешни работи Антонио ...

Вестервеле: Правете реформи за преговори

Утрински - 06.10.2010

Од нашиот дописник Стразбур - Германскиот шеф на дипломатијата, Гидо Вестервеле, му порача на министерот Антонио Милошоски дека во овој момент реформите не се најповолен аргумент за Македонија да го ...

Берлин бара реформи и дијалог

Дневник - 06.10.2010

Ако реформите и дијалогот за името се одвиваат паралелно и ако се поттикнуваат еден со друг, можат да бидат многу попродуктивни процеси, му рекол министерот Вестервеле на Милошоски Македонија треба ...

Милошоски: Преговори за ЕУ без решение на спорот со името

А1 - 05.10.2010

Македонските власти покрај досегашните одбивања, не се откажуваат од идејата да започнат преговори со Унијата, а паралелно да се преговара за името.

Вестервеле до Милошоски: Одржувајте го дијалогот со Грција

Deutsche Welle - 05.10.2010

Македонскиот министер за надворешни работи и претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа Антонио Милошоски вчеравечер во Стразбур имаше средба со германскиот министер за надворешни ...

Милошоски се сретна со Вестервеле во Стразбур

Р.С.Европа - 05.10.2010

Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски синоќа во Стразбур се сретна со својот германски колега Гидо Вестервеле со кого разговарале за евроинтеграцијата на Македонија, за ...

Милошоски бара дијалог, а не монолог од Грција

Утрински - 05.10.2010

Од нашиот дописник Тони Гламчевски Стразбур - Шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски, изјави во Стразбур дека Македонија прифаќа билатералните проблеми да не се внесуваат во Европската унија, но ...

Македонија побара германска поддршка за името

Дневник - 05.10.2010

Министерот Милошоски на средбата со својот германски колега Вестервеле во Стразбур побарал решавањето на спорот за името да не биде услов за македонската интеграција во ЕУ и во НАТО Македонија ...

Милошоски: Грчката реторика да соодветствува на визијата на ЕУ

Н.Македонија - 05.10.2010

Подготвени сме за дијалог и сметаме дека грчката реторика треба да соодветствува со пошироката визија за регионот на Југоисточна Европа, изјави вчера министерот за надворешни работи Антонио Милошоски ...

Милошоски е за примена на словенечко-хрватскиот модел во спорот со името

Форум - 05.10.2010

Примена на словенечко-хрватскиот модел како начин за деблокирање на евроатлантските интеграции на Македонија е идејата што синоќа шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски ја изнел на ...

Милошоски: Примена на словенечко-хрватскиот модел во спорот со името

Кајгана - 05.10.2010

Примена на словенечко-хрватскиот модел како начин за деблокирање на евроатлантските интеграции на Македонија е идејата што синоќа шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски ја изнел на ...

Милошоски: Примена на словенечко-хрватскиот модел во спорот со името

Алфа - 05.10.2010

Примена на словенечко-хрватскиот модел како начин за деблокирање на евроатлантските интеграции на Македонија е идејата што синоќа шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски ја изнел на ...

Милошоски оствари средба со Вестервеле

Кирилица - 05.10.2010

Шефот на македонската дипломатија и претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа Антонио Милошоски вчера вечер во Стразбур имаше средба со германскиот министер за надворешни работи Гидо ...

Дијалогот не смее да биде попречуван од црвени линии

МРТ - 05.10.2010

Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, денеска во изјава за Дојче Веле на македонски јазик рече дека принципите на самоидентификација и почитување на човековите права можат да дадат ...

Вестервеле до Милошоски: Одржувајте го дијалогот со Грција

Сител - 05.10.2010

Македонскиот министер за надворешни работи и претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа Антонио Милошоски вчеравечер во Стразбур имаше средба со германскиот министер за надворешни ...

Милошоски: Да се земе словенечко- хрватскиот модел за спорот со името

Канал5 - 05.10.2010

Одржувајте го билатералниот дијалог со Грција и гледајте тој да даде резултат за името. Германскиот министер за надворешни работи, Гвидо Вестервеле му порача на својот македонски колега на средбата ...

Примена на словенечко-хрватскиот модел во спорот со името

МРТ - 05.10.2010

Примена на словенечко-хрватскиот модел како начин за деблокирање на евроатлантските интеграции на Македонија е идејата што синоќа шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски ја изнел на ...

Северното решение да се примени на југ

Вечер - 05.10.2010

Милошоски рече дека за да се деблокираат евроатлантските интеграции на Македонија, потребно е да се примени словенечко-хрватскиот пристап, односно процесот на интеграцијата и процесот на преговорите ...

Вестервеле до Милошоски: Одржувајте го дијалогот со Грција

Нетпрес - 05.10.2010

Македонскиот министер за надворешни работи и претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа Антонио Милошоски вчеравечер во Стразбур имаше средба со германскиот министер за надворешни ...

Милошоски: да се примени словенечко – хрватскиот модел

Курир - 05.10.2010

Министерот за надворешни работи – Антонио Милошоски оствари средба со германскиот колега Гидо Вестервале, каде што изјавил дека треба да се примени словенечко – хрватскиот модел за побрзо решавање на ...

Милошоски: Примена на словенечко-хрватскиот модел во спорот со името

Макфакс - 05.10.2010

Примена на словенечко-хрватскиот модел како начин за деблокирање на евроатлантските интеграции на Македонија е идејата што синоќа шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски ја изнел на ...

Германски совет за Македонија - реформи дома и дијалог со Грција

Inpress - 05.10.2010

Бон, 5. октомври 2010 (ИНПРЕС) Шефот на германската дипломатија Гидо Вестервеле, пренесен од неговиот македонски колега Милошоски на Дојче Веле, ја посоветувал Македонија, да ги продолжи реформите ...

Есенска сесија на ПС на Советот на Европа

Р.С.Европа - 04.10.2010

Од денеска до 8 октомври во Стразбур ќе се одржи есенската сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа. На дневниот ред меѓу другото е ургентната дебата за „неодамнешното засилување на ...

Груевски и Милошоски пред Парламентарното собрание на СЕ

Идивиди - 04.10.2010

Стразбур, 3 октомври 2010 (МИА) - Од 4 до 8 октомври во Стразбур ќе се одржи есенската сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа.

Милошоски: За да се дојде до компромис потребен е дијалог, а не црвени линии

Форум - 04.10.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски очекува по денешното обраќање пред Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур да биде распрашуван и за спорот со името кој и е ...

Милошоски во Стразбур ги претстави активностите на Комитетот на министри

Форум - 04.10.2010

Министерот за надворешни работи на Антонио Милошоски во својство на претседавач со Комитетот на министрите, пред Парламентарното Собрание на Советот на Европа ги претстави активностите на Комитетот ...

Во Стразбур средба Милошоски - Вестервеле

Алсат-М - 04.10.2010

Шефот на македонската дипломатија и претседавач со Комитетот на министри на Советот на Европа Антонио Милошоски вечерва во Стразбур имаше средба со германскиот министер за надворешни работи Гидо ...

Груевски и Милошоски на есенската сесија на ПС на Советот на Европа

Сител - 04.10.2010

Во Стразбур од денеска до 8 септември ќе се одржи есенската сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа. На дневниот ред меѓу другото е ургентната дебата за „неодамнешното засилување на ...

Груевски и Милошоски на Парламентарното собрание на СЕ

Кирилица - 04.10.2010

Во Стразбур од денеска до 8 Октомври ќе се одржи есенската сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа На дневниот ред меѓу другото е ургентната дебата за „неодамнешното засилување на ...

Милошоски: За компромис за името потребен е дијалог, а не црвени линии

Кирилица - 04.10.2010

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски очекува по денешното обраќање пред Парламентарното собрание на Советот на Европа во Стразбур да биде распрашуван и за спорот со името кој и е ...

Милошоски: За компромис е потребен дијалог без црвени линии

Вечер - 04.10.2010

Македонија се согласува со ставот дека билатералните проблеми не треба да се внесуваат во Европската унија, но тој принцип треба да важи за сите.

Груевски и Милошоски на есенската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа

Курир - 04.10.2010

Во Стразбур од денеска до 8 септември ќе се одржи есенската сесија на Парламентарното Собрание на Советот на Европа. На дневниот ред меѓу другото е ургентната дебата за „неодамнешното засилување на ...

Милошоски на работна посета во Стразбур

Курир - 04.10.2010

Министерит за надворешни работи на Македонија – Антонио Милошоски, ќе учествува на Парламентарното Собрание на Советот на Европа, каде што главни теми ќе бидат безбедносните и екстремистичките ...

Милошоски: Потребен е дијалог, а не црвени линии

Курир - 04.10.2010

За да се случи компромис, мора да има дијалог, а во тој дијалог ако сакаме да имаме продуктивност, не смее да бидеме врзани или ограничени, или самиот дијалог да го попречуваме со изложување црвени ...

Милошоски ги претстави активностите на Комитетот на министри пред СЕ

Курир - 04.10.2010

Во говорот, шефот на македонската дипломатија стави акцент на досегашните ангажмани преземени од Македонското претседателство, со посебно подвлекување на присуството на СЕ во Грузија, ситуацијата во ...

Милошоски: Дијалогот не смее да биде попречуван од црвени линии

Макфакс - 04.10.2010

Шефот на македонската дипломатија, Антонио Милошоски, денеска во изјава за Дојче Веле на македонски јазик рече дека принципите на самоидентификација и почитување на човековите права можат да дадат ...

Европското парламентарно собрание ја одржува есенската сесија

Inpress - 04.10.2010

Стразбур, 4. октомври 2010 (ИНПРЕС) Случајот со Ромите ќе биде тема за дискусија на есенската сесија на парламентарното собрание на Советот на Европа што ќе се одржи од денеска до 8 октомври.