TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски за ДВ: Нема веќе „ало Горде, ало Сашо“!

Deutsche Welle - 15.11.2015

Одлучен сум да ја почнам демонтажата на узурпираниот систем во МВР и ме охрабрува тоа што има многу професионалци, кои едвај чекале да бидат ослободени за да работат по закон, вели министерот Спасовски за ДВ.

Спасовски: Одлучен сум да ја почнам демонтажата на узурпираниот систем во МВР

24 Вести - 15.11.2015

Одлучен сум да ја почнам демонтажата на узурпираниот систем во МВР и ме охрабрува тоа што има многу професионалци, кои едвај чекале да бидат ослободени за да работат по закон, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за Дојче Веле.

Аналитичари: Судирите меѓу ВМРО и СДСМ, политичка игра пред изборите

Алсат-М - 15.11.2015

Враќање на нарушениот систем во Македонија во нормалност – вака новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ја оправда одлуката со која ги одзема пренесените овластувања од Јанкуловска по вертикала во МВР.

Спасовски: Заврши МВРО-ВМРО

Фокус - 15.11.2015

Крај на времето, „ало Горде, ало Сашо“ за политички пресметки со неистомисленици или гнасни лични пресметки преку полицијата, какви што слушнавме во проектот „Вистината за Македонија“, вели Спасовски.

Курир: Спасовски ја втурнува Македонија во огромен ризик

Канал5 - 15.11.2015

Пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност кој го свика претседателот Иванов, новиот технички министер за внатрешни Спасовски, како што дознава Курир , потпишал изјава за доверливост, што според познавачите укажува дека Спасовски не ...

Не стивнуваат реакциите за изборот на СДСМ, Спасовски да биде министер за внатрешни

Сител - 15.11.2015

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, Немал сертификат за доверливи информации, а земал овластувања да донесува одлуки за прашања поврзани со безбедноста, открива порталот Прес 24.

Спасовски за ДВ: Нема веќе „ало Горде, ало Сашо“!

Локално - 15.11.2015

Одлучен сум да ја почнам демонтажата на узурпираниот систем во МВР и ме охрабрува тоа што има многу професионалци, кои едвај чекале да бидат ослободени за да работат по закон, вели министерот Спасовски за ДВ.

Македонија во огромен ризик заради некомпетентноста на новиот технички министер Спасовски

Fox.mk - 15.11.2015

Република Македонија заради некомпетентноста на новиот технички министер, назначен од СДСМ, Оливер Спасовски е во огромен ризик. Како што дознаваме, пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност, Оливер Спасовски на општа зачуденост, потпишувал ...

„Курир“: Македонија во огромен ризик поради некомпетенстноста на новиот технички министер

Нетпрес - 15.11.2015

Република Македонија заради некомпетентноста на новиот технички министер, назначен од СДСМ, Оливер Спасовски е во огромен ризик, пишува порталот „ Курир “. Како што дознава порталот, пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност, Оливер ...

Спасовски за ДВ: Нема веќе „ало Горде, ало Сашо“!

Репортер - 15.11.2015

Одлучен сум да ја почнам демонтажата на узурпираниот систем во МВР и ме охрабрува тоа што има многу професионалци, кои едвај чекале да бидат ослободени за да работат по закон, вели министерот Спасовски за ДВ.

Македонија во огромен ризик заради некомпетентноста на новиот технички министер Спасовски

Денешен - 15.11.2015

Република Македонија заради некомпетентноста на новиот технички министер, назначен од СДСМ, Оливер Спасовски е во огромен ризик. Како што дознаваме, пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност, Оливер Спасовски на општа зачуденост, потпишувал ...

МВР закочено – нема напредни обуки, владее неизвесност, а Спасовски молчи

Нетпрес - 15.11.2015

Заради одземените овластувања во МВР напредните обуки по новиот Закон за кривична постапка кои редовно се одржуваат повеќе од две години за прв пат се одложени. Као што јавува „ Курир “ викендов сите предавачи и учесници од меѓународните ...

Македонија во огромен ризик заради некомпетентноста на новиот технички назачен министер

Република - 15.11.2015

Република Македонија заради некомпетентноста на новиот технички министер, назначен од СДСМ, Оливер Спасовски е во огромен ризик. Од доверливи извори дознаваме дека пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност, Оливер Спасовски на општа ...

МВР закочено- нема напредни обуки, владее неизвесност, а Спасовски молчи

Денешен - 15.11.2015

Напредните обуки по новиот Закон за кривична постапка кои редовно се одржуваат повеќе од две години за прв пат се одложени заради одземените овластувана. Викендов сите предавачи и учесници од меѓународните организации, судската фела, обвинителството ...

Спасовски за ДВ: Нема веќе „ало Горде, ало Сашо“!

Бриф - 15.11.2015

Одлучен сум да ја почнам демонтажата на узурпираниот систем во МВР и ме охрабрува тоа што има многу професионалци, кои едвај чекале да бидат ослободени за да работат по закон, вели министерот Спасовски за ДВ.

Македонија во огромен ризик заради некомпетентноста на новиот технички министер Спасовски

Курир - 15.11.2015

Република Македонија заради некомпетентноста на новиот технички министер, назначен од СДСМ, Оливер Спасовски е во огромен ризик. Како што дознаваме, пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност, Оливер Спасовски на општа зачуденост, потпишувал ...

Македонија во огромен ризик заради некомпетентноста на новиот технички назачен министер

Press24 - 15.11.2015

Република Македонија заради некомпетентноста на новиот технички министер, назначен од СДСМ, Оливер Спасовски е во огромен ризик. Од доверливи извори дознаваме дека пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност, Оливер Спасовски на општа ...

МВР закочено- нема напредни обуки, владее неизвесност, а Спасовски молчи

Курир - 15.11.2015

Напредните обуки по новиот Закон за кривична постапка кои редовно се одржуваат повеќе од две години за прв пат се одложени заради одземените овластувана. Викендов сите предавачи и учесници од меѓународните организации, судската фела, обвинителството ...

Заради некомпетентноста на новиот технички назачен министер Македонија се наоѓа во огромен ризик!

Пулс24 - 15.11.2015

Република Македонија заради некомпетентноста на новиот технички министер, назначен од СДСМ, Оливер Спасовски е во огромен ризик. Од доверливи извори дознаваме дека пред синоќешниот состанок на Советот за безбедност, Оливер Спасовски на општа ...

МВР целосно закочено: Нема напредни обуки, владее неизвесност, а Спасовски молчи

Пулс24 - 15.11.2015

Напредните обуки по новиот Закон за кривична постапка кои редовно се одржуваат повеќе од две години за прв пат се одложени заради одземените овластувана. Викендов сите предавачи и учесници од меѓународните организации, судската фела, обвинителството ...

Спасовски ги одзел надлежностите за пaк да ги доделел, ама на професионалци

Дневник - 14.11.2015

Новиот министер Оливер Спасовски од редовите на СДСМ, кој на функцијата стапи само пред два дена, завчера пред полноќ донесе одлука со која им ги одзеде овластувањата на сите службеници во МВР и во полицијата што работат според даден налог.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се судрија по првата одлука на новиот министер за внатрешни работи

Глас на Америка - 13.11.2015

Како министер за внатрешни работи избран со Одлуката за избор на членови на Владата на РМ, врз основа на законските овластувања, информирам дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со МВР до денот на ...

Спасовски: Мој приоритет е професионализација во МВР

Телма - 13.11.2015

Министерот Спасовски тврди дека МВР функционира нормално и нема потреба од загриженост. Станува збор за редовна постапка при промена на министерот а не за кадровски промени. Врвен приоритет за Спасовски ќе биде професионализацијата во МВР.

СДСМ:Овластувањата во МВР одземени за да нема злоупотреби

Телма - 13.11.2015

Опозициската СДСМ денеска соопшти дека „нема никаков хаос во Министерството за внатрешни работи туку воведување законски ред и обезбедување целосно почитување на законите, транспаретното и одговорно работење на МВР во интерес на граѓаните“.

МВР: Министерот лично одлучува за пренос на овластувањата

Телма - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи лично одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето кое го црпи од законските прописи во кои е предвидена можност тоа да биде и пренесено, односно дали за конкретните прашања за кои законите предвидуваат министерот ...

Спасовски со нова телеграма за овластувањата во МВР

Телма - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во ...

Повеќе не важат овластувањата на раководните лица во МВР

Телма - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

МВР – главен генератор на кризата

Телма - 13.11.2015

Министерот Спасовски има законско право да си ги врати пренесените овластувања. Според поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов, се покажа дека токму ова министерство е еден од главните генератори на политичката криза и време е тоа да ...

Спасовски со нова телеграма ги презицира одземените овластувања во МВР

Нова ТВ - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во Министерството.

СДСМ: Во МВР нема хаос, туку се воведува ред

Нова ТВ - 13.11.2015

„Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби“, се наведува во ...

Спасовски ги одзеде пренесените овластувања на раководителите во МВР

Нова ТВ - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва ја донесе првата одлука како министер. Тој со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот ...

Министерот Спасовски им ги одзеде овластувањата на раководителите во МВР

Нова ТВ - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, со телеграма ги извести сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на новите членови на владата, односно до ...

Трајанов: Министерот за внатрешни има законско право да одзема овластувања

Нова ТВ - 13.11.2015

-Со Законот на органите на управата и Законот за министерство за внатрешни работи, министерот е тој што ги изречува сите мерки. Негово право е дали дел од тие негови овластувања ќе ги пренесе на други, или пак нема, поранешен министер во МВР и ...

Министерска телеграма: Демонтажа на вмроизацијата или нејзина реплика?

Deutsche Welle - 13.11.2015

Додека се чека објаснување од министерот Спасовски за „престанокот на овластувањата дадени од претходните министри во МВР“, аналитичарите ја проценуваат кохезивната моќ на преодната влада Телеграмата што новиот министер за внатрешни работи, Оливер ...

Спасовски ги одзема сите пренесени овластувања во МВР

24 Вести - 13.11.2015

Министрите за внатрешни работи дел од сопствените овластувања ги пренесуваат на началниците на одделни сектори во министерството, како и во секторите за внатрешни работи низ градовите во државата.

Експерти: Министерот има законско право да одзема овлaстувања

24 Вести - 13.11.2015

Министерот може да пренесува и враќа овластувања согласно Законот за организација и начин на работа на органите на управата и Законот за Влада, децидни се експертите по вчерашната одлука на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски да ја ...

Спасовски: Нема хаос во МВР

Утрински - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски изјави дека не им престануваат сите надлежности на раководителите во МВР, тука дека донел одлука за пренесување на надлежностите. „Тоа е нормална постапка, да видиме во каква позиција влегуваме.

СДСМ: Овластувањата во МВР се одземени за да се спречат злоупотреби

Алсат-М - 13.11.2015

Опозициската СДСМ денеска соопшти дека „нема никаков хаос во Министерството за внатрешни работи туку воведување законски ред и обезбедување целосно почитување на законите, транспаретното и одговорно работење на МВР во интерес на граѓаните“.

СДСМ: Овластувањата во МВР се одземени за да се спречат злоупотреби

Утрински - 13.11.2015

Опозициската СДСМ денеска соопшти дека „нема никаков хаос во Министерството за внатрешни работи туку воведување законски ред и обезбедување целосно почитување на законите, транспаретното и одговорно работење на МВР во интерес на граѓаните“.

Спасовски со нова телеграма за овластувањата во МВР

Алсат-М - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во ...

Одземени овластувањата на раководните лица во МВР добиени пред назначувањето на новиот министер Спасовски

Вест - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Престануваат да важат овластувањата на раководните лица во МВР

Алсат-М - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Спасовски со нова телеграма за овластувањата во МВР

Р.С.Европа - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во ...

Спасовски: Престануваат да важат овластувањата на раководните лица во МВР

Р.С.Европа - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Спасовски ги одзеде пренесените овластувања во МВР

Утрински - 13.11.2015

Оливер Спасовски ја донесе првата одлука како министер за внатрешни работи. Тој синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Нова телеграма од Спасовски со објаснување за одземањето на овластувањата во МВР

Вест - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во Министерството.

Безбедноста не зависи од пренесените овластувања

Р.С.Европа - 13.11.2015

Прекинот на важноста на пренесените овластувања од новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски е организационо, а не безбедносно прашање. Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите ...

Спасовски со нова телеграма - дел од надлежностите ќе бидат вратени, засега нема кадровски промени во МВР

МКД - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во Министерството, ...

СДСМ: Одлуката на Спасовски за суспендирање на овластувањата е за да се спречат сите злоупотреби

МКД - 13.11.2015

Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби, велат од СДСМ откако ...

МВР: Во тек изготвување на конкретни решенија за пренесување на овластувањата

МКД - 13.11.2015

Министерството за внатрешни работи се огласи со соопштение во врска со телеграмата упатена до вработените во МВР. Во продолжение соопштението во го пренесуваме во целост. „Во врска со Телеграмата на министерот за внатрешни работи, со која министерот ...

Прва одлука на министерот Спасовски – во МВР суспендирани се сите надлежности на раководителите

МКД - 13.11.2015

Оливер Спасовски, новиот министер за внатрешни работи синоќа ја потпишал одлуката со која на сите раководители им се суспендирани овластувањата кои досега ги имале. Оливер Спасовски „Како министер за внатрешни работи избран со Одлуката за избор на ...

Јанкуловска за одлуката на Спасовски: Функциите на државата се доведени во прашање

МКД - 13.11.2015

Гордана Јанкуловска, поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска реагираше на синоќешната одлука на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за суспендирање на сите надлежности на раководителите во МВР.

Спасовски: МВР нормално функционира, професионализацијата е приоритет

Кајгана - 13.11.2015

Новиот Министер за внатрешни работи, предложен од СДСМ, Оливер Спасовски по телеграмата испратена до вработени во МВР, тврди дека телеграмата не значи дека им престануваат сите надлежности на раководителите на МВР, туку дека тоа е одлука за ...

Нова телеграма од Спасовски за овластувањата во МВР

Идивиди - 13.11.2015

Скопје, 13 ноември 2015 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за ...

Спасовски со нова телеграма со објаснување за одземањето на овластувањата

Фокус - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска испратил нова телеграма во која ја дообјаснува вчерашната одлука за одмезањето на овластувањата на раководителите во МВР. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска испратил ...

Јанкулоска: Спасовски им ја предаде власта на криминалците, мирно ли спие?

МК News - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи се огласи ...

Спасовски: Престануваат да важат овластувањата на раководните лица во МВР

Алфа - 13.11.2015

На функцијата министер за внатрешни работи Спасовски беше избран завчера, по гласањето на законите што произлегоа од Договорот во Пржино за надминување на политичката криза. Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на ...

СДСМ: Со одзементите ингеренции во МВР се враќа довербата!

МК News - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера донесе одлука со кој престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби.

Нова телеграма од Спасовски, со дообјаснување – хаосот во МВР продолжува

МК News - 13.11.2015

Технички назначениот министер Оливер Спасовски неполни 24 часа по донесување на првата одлука со која ги одзеде овластувањата од сите вработени во министерството, донесе нова одлука со која и практично си ја поништи претходната за која СДСМ ...

МВР:Во тек изготвување на конкретни решенија за пренесување на овластувања

МК News - 13.11.2015

Министерството за внатрешни работи се огласи со соопштение во врска со телеграмата упатена до вработените во МВР. Во продолжение соопштението во го пренесуваме во целост. „Во врска со Телеграмата на министерот за внатрешни работи, со која министерот ...

Спасовски ги одзема сите пренесени овластувања во МВР

Орбис - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски донесе одлука со која сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи престануваат да важат, што всушност значи дека министерот ги враќа овластувањата кај себе.

Спасовски им ги одзеде пренесените овластувања на раководителите во МВР

Академик - 13.11.2015

„Како министер за внатрешни работи избран со Одлуката за избор на членови на Владата на РМ, врз основа на законските овластувања, информирам дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со МВР до денот на ...

Министерот Спасовски ги одзеде пренесените овластувања на раководителите во МВР

24Струмица - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, синоќа со телеграма ги известил раководителите во Министерството за внатрешни работи дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од досегашните министри.

Министерска телеграма: Демонтажа на вмроизацијата или нејзина реплика?

Идивиди - 13.11.2015

Додека се чека објаснување од министерот Спасовски за „престанокот на овластувањата дадени од претходните министри во МВР“, аналитичарите ја проценуваат кохезивната моќ на преодната влада Телеграмата што новиот министер за внатрешни работи, Оливер ...

Јанкулоска до новиот министер: Спиеш ли мирно?

Орбис - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, комплетно го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи ...

Со телеграма одземени овластувањата на раководителите во МВР

Кајгана - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во четврток попладне, со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат пренесените овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на новите членови на ...

СДСМ: Нема хаос во МВР, туку ред и почитување на законите

+инфо - 13.11.2015

Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби, соопшти СДСМ.

Спасовски ги одзеде пренесените овластувања во МВР

Фокус - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва ја донесе првата одлука како министер. Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва ја донесе првата одлука како министер.

Стаса првата депеша од Оливер Спасовски: Нема веќе ВМРО-МВРО!

+инфо - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Прва одлука на Спасовски – ги одзеде пренесените овластувања на раководителите во МВР

А1 On - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски синоќа испратил телеграма до сите вработени во МВР со која ги известил раковосителите дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од досегашните министри.

СДСМ: Нема веќе ВМРО-МВРО, нема веќе злоупотреба на државните институции

А1 On - 13.11.2015

„Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби.

(ВИДЕО) Спасовски: Нема хаос во МВР, сакам да работам со професионалци

А1 On - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изјави дека не им престануваат сите надлежности на раководителите во МВР, тука дека донел одлука за пренесување на надлежностите. -Тоа е нормална постапка, да видиме во каква позиција влегуваме.

Катастрофален старт на министерот Спасовски – ја разреши цела полиција, и за неколку часа се предомисли?!

Алфа - 13.11.2015

Одлуките на техничкиот министер на полицијата Оливер Спасовски, немаат долг рок на тарење - откако по 24-часовно стапување на функција им ги врза рацете на сите вработени во МВР, и се обиде да создаде систем во систем, за неколку часа се предомисли.

МВР: Министерот одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето

+инфо - 13.11.2015

Во врска со Телеграмата на министерот за внатрешни работи, со која министерот ги информираше работниците во Министерството за внатрешни работи дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со Министерството за ...

Спасовски: МВР нормално функционира, професионализацијата е приоритет

Точка - 13.11.2015

Новиот Министер за внатрешни работи, предложен од СДСМ, Оливер Спасовски по телеграмата испратена до вработени во МВР, тврди дека телеграмата не значи дека им престануваат сите надлежности на раководителите на МВР, туку дека тоа е одлука за ...

ЕФЕКТОТ НА ТЕЛЕГРАМИТЕ: МВР во информациски мрак, портпаролите замолчени

Телеграф - 13.11.2015

Портпаролите не беа во можност да ни дадат никаква информација поради, како што рекоа, наредбите од министерот кој забранил комуникација со медиуми, без негово знаење, односно без одобрение од надредените Не смеам да давам никаква информација ...

Нова телеграма од Спасовски за овластувањата во МВР

Сител - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во ...

СДСМ: Телеграмата на Спасовски е за да се спречат злоупотреби

Точка - 13.11.2015

Одлуката на штотуку стапнатиот на должноста министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои досега раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат ...

ТЕЛЕГРАМИ ОД РАКАВ: Спасовски не почека, издаде нова збунувачка наредба

Телеграф - 13.11.2015

Вчера се случи специјалните полициски сили, кои требаше да бидат ангажирани како превентивно обезбедување на натпреварот МЗТ - Работнички, да останат во своите станици, зашто нивните командири останаа без овластувања Не поминаа ниту 24 часа од ...

Нова телеграма од Спасовски за овластувањата во МВР

Канал5 - 13.11.2015

Телеграмата е упатена до раководителите на сите организациски единици во седиштето на Министерството, Бирото за јавна безбедност, централните полициски служби, сите сектори за внатрешни работи, Управата за безбедност и контраразузнавање и сите ...

СДСМ ТВРДИ: Нема хаос во МВР, овластувањата се одземени за да се спречат злоупотреби

Телеграф - 13.11.2015

Одлуката на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер, е за да се спречат сите злоупотреби, се вели во ...

МВР: Министерот за внатрешни лично одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето

Канал5 - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи лично одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето кое го црпи од законските прописи во кои е предвидена можност тоа да биде и пренесено, односно дали за конкретните прашања за кои законите предвидуваат министерот ...

Спасовски: Престануваат да важат овластувањата на раководните лица во МВР

Сител - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Техничкиот министер на СДСМ го прекрши договорот и договорените законски измени

Сител - 13.11.2015

Оливер Спасовски надвор од законските овластувања се однесува како ниту еден министер за внатрешни работи пред него. Вака искусни правници од МВР ја толкуваат одлуката на технички назначениот Министер за одземање на пренесените овластувања во ...

СДСМ: Нема никаков хаос во МВР, туку воведување законски ред

Канал5 - 13.11.2015

Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби , реагираат од СДСМ.

Со телеграма одземени овластувањата на раководителите во МВР

Точка - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во четврток попладне, со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат пренесените овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на новите членови на ...

МВР: Пренесувањето на овластувањата не го нарушува работењето на Министерството

Телеграф - 13.11.2015

Пренесувањето на овластувањата не го нарушува вршењето на работите кои спаѓаат во доменот на надлежност на Министерството за внатрешни работи. Во оваа смисла, пренесените овластувања за прашањата за кои министерот согласно закон може да одлучи дали ...

Министерот на МВР Спасовски им ги одзеде ингеренциите на раководителите

Канал5 - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски синоќа испратил телеграма до сите вработени во МВР со која ги известил раковосителите дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од досегашните министри.

МВР: Во тек е изготвување конкретни решенија за пренесување на овластувањата

Канал5 - 13.11.2015

Пренесувањето на овластувањето не го нарушува вршењето на работите кои спаѓаат во доменот на надлежност на министерството за внатрешни работи. Стои во соопштението на МВР. Пренесените овластувања за прашањата за кои министерот согласно закон може да ...

ОДЗЕМЕНИ ИНГЕРЕНЦИИ ВО МВР: Ослабени функции на државата или департизација на полицијата?

Фактор - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на новите членови на владата, односно до ...

Партиите со меѓусебна кавга за овластувањата на Спасовски

Канал5 - 13.11.2015

Со одлуката новиот технички министер за внатрешни работи Оливер Спасовски дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер, се парализира работењето на министерството, ...

СДСМ: Со одзементите ингеренции во МВР се враќа довербата!

Фактор - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера донесе одлука со кој престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби.

Спасовски создаде хаос во работата на МВР и функционирањето на безбедносните служби

Сител - 13.11.2015

Вистински хаос во Министерството за внатрешни работи предизвика вчера министерот Оливер Спасовски откако доцна попладнето со телеграма комплетно ја развласти полицијата. Со својата одлука Спасовски им ги зема сите овластувања на началниците, ...

Луксузирањето на Спасовски не запира

Сител - 13.11.2015

Во првите 24 часа по седнувањето на фотељата технички Министер за Внатрешни Работи, Оливер Спасовски предизвика бројни скандали со луксузирање и ги поистовети партијата и министерството. На првиот работен ден Спасовски побара МВР да му даде ново ...

ШОК-ТЕЛЕГРАМА: Дали резот на кадрите ќе го претвори МВР во СДСМВР

Телеграф - 13.11.2015

Одлуката на новиот прв човек на полицијата, Оливер Спасовски, да им ги одземе ингеренциите на раководните лица, предизвика негодувања, а воедно и стравување дека таа е отворање пат за партизација на најзначајното министерство во државата Изненадени ...

Министерот Спасовски им ги одзеде ингеренциите на раководителите во МВР

Канал5 - 13.11.2015

Многу чудна одлука која што е на штета на граѓаните на Република Македонија и со која се доведува во прашање функционирањето на Министерството, вака се коментира одлуката на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој пред само два дена ...

Спасовски: Нема хаос во МВР – но ќе има кадровски промени

За Се - 13.11.2015

По информациите за престан за преносот на надлежностите во Министерството за внатрешни работи, со своја изјава се јави новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој изјави дека не им престануваат сите надлежности на раководителите во ...

Тешка ноќ за полицијата откако Спасовски и ги одзема овластувањата

За Се - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ завчера по гласањето на законите што произлегоа од Договорот од Пржино за надминување на политичката криза, со телеграма ги известил сите раководни лица дека ...

Спасовски:Овластувањата во МВР се одземени за да се спречат злоупотреби

Локално - 13.11.2015

Опозициската СДСМ денеска соопшти дека „нема никаков хаос во Министерството за внатрешни работи туку воведување законски ред и обезбедување целосно почитување на законите, транспаретното и одговорно работење на МВР во интерес на граѓаните“.

Спасовски со нова телеграма ги презицираше одземањата на овластувањата во МВР

Локално - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во ...

Демант на МВР: Точно е утврдено по закон и колективен договор кои овластувања се одземени

Локално - 13.11.2015

Во врска со Телеграмата на министерот за внатрешни работи, со која министерот ги информираше работниците во Министерството за внатрешни работи дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со Министерството за ...

(ВИДЕО) Спасовски: Нема хаос во МВР, сакам да работам со професионалци

Локално - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изјави дека не им престануваат сите надлежности на раководителите во МВР, тука дека донел одлука за пренесување на надлежностите-пренесува А1он -Тоа е нормална постапка, да видиме во каква ...

Трајанов за НОВА: Светски стандард е во МВР на 3-4 години да се менуваат старешините

Локално - 13.11.2015

Со Законот на органите на управата и Законот за министерство за внатрешни работи, министерот е тој што ги изречува сите мерки. Негово право е дали дел од тие негови овластувања ќе ги пренесе на други, или пак нема, вели поранешниот министер за ...

Јанкуловска го предупреди Спасовски! Функциите на државата се доведени во прашање !?

Локално - 13.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , која по жртвите во кумановскиите случувања со полицијата, си даде оставка, реагираше на синоќешната одлука на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за суспендирање на сите ...

СПАСОВСКИ: МВР нормално функционира, професионализацијата е приоритет

Fox.mk - 13.11.2015

МВР нормално функционира, професионализацијата е приоритет, вели Оливер Спасовски. „Денеска дел од надлежностите ќе бидат вратени на структурите во МВР, така што нормално функционира, нема потреба никој да биде загрижен во министерството, секој што ...

МВР во информациски мрак, портпаролите замолчени

Курир - 13.11.2015

Не смеам да давам никаква информација телефонски. Односно не знам дали воопшто смеам да ви дадам информација. Веројатно ќе треба да се обратите писмено, не знам што да ви одговорам. Такви се наредбите.

Поради наредбите на Спасовски, портпаролите на МВР не смеат да даваат никакви информации

Press24 - 13.11.2015

Портпаролите не беа во можност да ни дадат никаква информација поради, како што рекоа, наредбите од министерот. Спасовски вчера и денеска испрати телеграми со кои им ги одзеде овластувањата на раководните лица во структурите на МВР, пишува порталот ...

Телеграф.мк: МВР во информациски мрак, портпаролите замолчени

Нетпрес - 13.11.2015

Портпаролите не беа во можност да ни дадат никаква информација поради, како што рекоа, наредбите од министерот. Спасовски вчера и денеска испрати телеграми со кои им ги одзеде овластувањата на раководните лица во структурите на МВР, пишува порталот ...

(ВИДЕО) Спасовски ја објасни својата одлука

еМагазин - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во ...

Спасовски со нова телеграма ги презицираше одземањата на овластувањата во МВР

Репортер - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со нова телеграма ги информирал вработените во МВР на што се однесува неговиот вчерашен допис со кој престанаа да важат овластувањата од поранешните министри за раководните лица во ...

МВР: Министерот одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето

Бриф - 13.11.2015

Во врска со Телеграмата на министерот за внатрешни работи, со која министерот ги информираше работниците во Министерството за внатрешни работи дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со Министерството за ...

ЈАНКУЛОСКА: Спасовски им ја предаде власта на криминалците, мирно ли спие?

Fox.mk - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, комплетно го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи ...

Хаос во МВР: Спасовски го парализираше министерството

Денешен - 13.11.2015

Хаос во Министерството за внатрешни работи. Вечерва стигнала телеграма до сите вработени во МВР во која новиот технички министер Оливер Спасовски, спротивно на Законот за Влада усогласен во клубот на пратениците ги одзема сите овластувања.

МВР: Министерот за внатрешни лично одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето

еМагазин - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи лично одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето кое го црпи од законските прописи во кои е предвидена можност тоа да биде и пренесено, односно дали за конкретните прашања за кои законите предвидуваат министерот ...

СДСМ: Телеграмата на Спасовски е за да се спречат злоупотреби

Макфакс - 13.11.2015

Одлуката на штотуку стапнатиот на должноста министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои досега раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат ...

Јанкулоска: Спасовски им ја предаде власта на криминалците

Нетпрес - 13.11.2015

По скандалозната одлука на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, која комплетно го блокираше Министерството се огласи поранешната министерка, Гордана Јанкулоска. Таа на Твитер напиша: „Оливер Спасовски уште првиот ден им ја ...

Врие мигранти на границата со Грција – полицијата не знае кој за што има овластувања

Вечер - 13.11.2015

Врие мигранти на македонската јужна граница. Полициските службеници кои биле синоќа на смена изјавиле дека меѓу нив владее целосна конфузија по последната телеграма на техничкиот министер Оливер Спасовски.

Самоволие и ароганција: Спасовски ја развласти полицијата и веднаш ги приграби овластувањата за набавки

Република - 13.11.2015

Техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, целосно ја парализираше работата на Министерството со телеграмата која вчера ја испрати, а преку која им ги одзема овластувањата на сите вработени во полицијата.

Спасовски веднаш чим седна на столчето, ги приграби и овластувањата за набавки

Денешен - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски комплетно го блокираше Министерството. Со одлуката, Спасовски ги приграби и овластувањата за набавки. Со телеграмата испратена вечерва, Спасовски одзема ингеренции и ...

Незаконска одлука и хаос во вториот ден

Fox.mk - 13.11.2015

Оливер Спасовски си замислил дека е министер со вистински легитимитет од граѓаните и се однесува како ниеден Министер за внатрешни работи досега, пишува Пресс24. Вака искусни правници од Министерството за внатрешни работи ја толкуваат одлуката на ...

СДСМ: Одлуката на Спасовски е да се спречат злоупотреби

еМагазин - 13.11.2015

„Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби.

Спасовски: Престануваат да важат овластувањата на раководните лица во МВР

Репортер - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Јанкулоска: Функциите на државата доведени во прашање!

Вечер - 13.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска преку Твитер предупреди дека функциите на државата се доведени во прашање Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска преку Твитер предупреди дека функциите на државата ...

Јанкулоска до новиот министер за внатрешни работи: Спиеш ли мирно?

Денешен - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, комплетно го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи ...

Врие мигранти на границата со Грција – по телеграмата на Спасовски полицијата не знае кој за што има овластувања

Република - 13.11.2015

Врие мигранти на македонската јужна граница. Полициските службеници кои биле синоќа на смена за Press24 изјавиле дека меѓу нив владее целосна конфузија по последната телеграма на техничкиот министер Оливер Спасовски.

Неколку инциденти низ државата по скандалозната одлука на Спасовски

Вечер - 13.11.2015

Телеграмата за повлекување на овластувањата на вработените во МВР, испратена вчера попладне од новиот министер Оливер Спасовски ги донесе првите инциденти, пишува порталот Журнал.нет. -Граѓани од неколку градови во Македонија ни пишуваат дека ...

Партизација на дело: сдсмвр!

Вечер - 13.11.2015

Најголемата македонска опозициска партија СДСМ влегува од глупост во глупост. Откако нејзниот министер синоќа донесе скандалозна одлука со која направи невиден преседан и ги одзеде овластувањата на вработените во МВР, СДСМ денеска испраќа ...

Оливер Спасовски ретерираше – вратени дел од овластувањата во МВР

Денешен - 13.11.2015

Технички назначениот министер Оливер Спасовски продолжува да креира конфузија и да го разнебитува безбедносниот систем. Неполни 24 часа по донесување на првата одлука со која ги одзеде овластувањата од сите вработени во министерството, донесе нова ...

Јанкулоска: Спасовски им ја предаде власта на криминалците, мирно ли спие?

Курир - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, комплетно го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи ...

Врие мигранти на границата со Грција – по телеграмата на Спасовски полицијата не знае кој за што има овластувања

Денешен - 13.11.2015

Врие мигранти на македонската јужна граница. Полициските службеници кои се вечерва на смена за Press24 велат дека меѓу нив владее целосна конфузија по последната телеграма на техничкиот министер Оливер Спасовски.

„Журнал.нет“: Неколку инциденти низ државата по скандалозната одлука на Спасовски

Нетпрес - 13.11.2015

Телеграмата за повлекување на овластувањата на вработените во МВР , испратена вчера попладне од новиот министер Оливер Спасовски ги донесе првите инциденти, пишува порталот Журнал.нет. Граѓани од неколку градови во Македонија ни пишуваат дека ...

Продолжува хаосот во МВР, нова телеграма од Спасовски

Нетпрес - 13.11.2015

Нова телеграма на Спасовски , продолжува хаосот во МВР. Технички назначениот министер Оливер Спасовски продолжува да креира конфузија и да го разнебитува безбедносниот систем. Неполни 24 часа по донесување на првата одлука со која ги одзеде ...

Незаконска одлука и хаос во вториот ден

Курир - 13.11.2015

Оливер Спасовски си замислил дека е министер со вистински легитимитет од граѓаните и се однесува како ниеден Министер за внатрешни работи досега, пишува Пресс24. Вака искусни правници од Министерството за внатрешни работи ја толкуваат одлуката на ...

СДСМ: Нема веќе ВМРО-МВРО- ја враќаме довербата во институциите!

Репортер - 13.11.2015

Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР од денот на изборот на новиот министер е за да се спречат сите злоупотреби.

Спасовски: МВР нормално функционира, професионализацијата е приоритет

Макфакс - 13.11.2015

Новиот Министер за внатрешни работи, предложен од СДСМ, Оливер Спасовски по телеграмата испратена до вработени во МВР, тврди дека телеграмата не значи дека им престануваат сите надлежности на раководителите на МВР, туку дека тоа е одлука за ...

Врие мигранти на границата со Грција - по телеграмата на Спасовски полицијата не знае кој за што има овластувања

Press24 - 13.11.2015

Врие мигранти на македонската јужна граница. Полициските службеници кои се вечерва на смена за Press24 велат дека меѓу нив владее целосна конфузија по последната телеграма на техничкиот министер Оливер Спасовски.

Тешка ноќ за полицијата откако Спасовски и ги одзема овластувањата

Денешен - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ завчера по гласањето на законите што произлегоа од Договорот од Пржино за надминување на политичката криза, со телеграма ги известил сите раководни лица дека ...

ПАРТИЗАЦИЈА НА ДЕЛО: СДСМ мисли дека е МВР

Нетпрес - 13.11.2015

Најголемата македонска опозициска партија СДСМ влегува од глупост во глупост. Откако нејзниот министер синоќа донесе скандалозна одлука со која направи невиден преседан и ги одзеде овластувањата на вработените во МВР, СДСМ денеска испраќа ...

Оливер Спасовски ретерираше - вратени дел од овластувањата во МВР

Press24 - 13.11.2015

Технички назначениот министер Оливер Спасовски продолжува да креира конфузија и да го разнебитува безбедносниот систем. Неполни 24 часа по донесување на првата одлука со која ги одзеде овластувањата од сите вработени во министерството, донесе нова ...

Незаконска одлука на Спасовски и хаос на вториот ден

Нетпрес - 13.11.2015

Оливер Спасовски си замислил дека е министер со вистински легитимитет од граѓаните и се однесува како ниеден Министер за внатрешни работи досега. Вака искусни правници од Министерството за внатрешни работи ја толкуваат одлуката на технички ...

Прва одлука на Оливер Спасовски: Ги одзеде сите пренесени овластувања во МВР

Бриф - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

(ВИДЕО) Спасовски: Професионализацијата во МВР е врвен приоритет

Репортер - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изјави дека не им престануваат сите надлежности на раководителите во МВР, тука дека донел одлука за пренесување на надлежностите. Тоа е нормална постапка, да видиме во каква позиција влегуваме.

Новиот министер Спасовски ги одзеде пренесените овластувања на раководителите во МВР

еМагазин - 13.11.2015

Оливер Спасовски, новиот министер за внатрешни работи синоќа испратил телеграма до сите вработени во МВР со која ги известил раководителите дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од досегашните министри.

НОВА: Трајанов: Министерот за внатрешни има законско право да одзема овластувања

Репортер - 13.11.2015

-Со Законот на органите на управата и Законот за министерство за внатрешни работи, министерот е тој што ги изречува сите мерки, извор новатв Негово право е дали дел од тие негови овластувања ќе ги пренесе на други, или пак нема, поранешен министер ...

(ВИДЕО) МВР – главен генератор на кризата

Репортер - 13.11.2015

Министерот Спасовски има законско право да си ги врати пренесените овластувања. Според поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов, се покажа дека токму ова министерство е еден од главните генератори на политичката криза и време е тоа да ...

Министерска телеграма: Демонтажа на вмровизацијата или нејзина реплика?

Репортер - 13.11.2015

Телеграмата што новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, вчера ја испратил до сите сектори во МВР, доцна синоќа ја разбранува јавноста, извор дојчевеле „Како министер за внатрешни работи избран со Одлуката ...

Јанкулоска до новиот министер: Спиеш ли мирно?

Press24 - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, комплетно го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи ...

Врие мигранти на границата со Грција - по телеграмата на Спасовски полицијата не знае кој за што има овластувања

Курир - 13.11.2015

Врие мигранти на македонската јужна граница. Полициските службеници кои се вечерва на смена за Press24 велат дека меѓу нив владее целосна конфузија по последната телеграма на техничкиот министер Оливер Спасовски.

Јанкуловска за одлуката на Спасовски за суспендирање на надлежностите на раководителите во МВР

еМагазин - 13.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, на социјалните мрежи реагираше на одлуката на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за суспендирање на сите надлежности на раководителите во МВР.

МВР се огласи со демант за предметната телеграма

Кумановски м. - 13.11.2015

Во врска со Телеграмата на министерот за внатрешни работи, со која министерот ги информираше работниците во Министерството за внатрешни работи дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со Министерството за ...

Спасовски: Престануваат да важат овластувањата на раководните лица во МВР

МРТ - 13.11.2015

Извори од Mинистерството велат дека со ова целосно се парализира работењето на МВР, и додавааат дека е во спротивност со Законот за владата, усогласен на средбите во Kлубот на пратениците...

Дали телеграмата на Спасовски значи нов вовед во работата на МВР?

Кумановски м. - 13.11.2015

Новоизбраниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, со телеграма упатена до сите раководители на организациските единици, односно до сите вработени во МВР, информираше дека се одземаат сите овластувања, што предизвика лавина реакции на ...

Со телеграма одземени овластувањата на раководителите во МВР

Макфакс - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во четврток попладне, со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат пренесените овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на новите членови на ...

Нова телеграма од Спасовски за овластувањата во МВР

МРТ - 13.11.2015

Извори од министерството велат дека со ова целосно се парализира работењето на МВР, и додавааат дека е во спротивност со Законот за владата, усогласен на средбите во Клубот на пратениците...

Министерот Спасовски со одлука за престанок на пренесените овластувања

МРТ - 13.11.2015

Спасовски, вчера попладне испратил телеграма до раководителите на организациските единици во Министерството, Бирото за јавна безбедност, до Централните полициски служби, до УБК и до сите сектори, со која престануваат да важат сите пренесени ...

Тешка ноќ за полицијата откако Спасовски и ги одзема овластувањата

Press24 - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ завчера по гласањето на законите што произлегоа од Договорот од Пржино за надминување на политичката криза, со телеграма ги известил сите раководни лица дека ...

Спасовски: Сакам да работам со професионалци (видео)

Кумановски м. - 13.11.2015

Оливер Спасовски, новиот министер за внатрешни работи денеска излезе со изјава дека на раководителите нема да им престанат надлежностите во МВР, туку тој само ги пренел истите. Спасовски денеска присуствуваше на свеченоста по повод одбележување на ...

„Журнал.нет“: Неколку инциденти низ државата по скандалозната одлука на Спасовски

Курир - 13.11.2015

Телеграмата за повлекување на овластувањата на вработените во МВР, испратена вчера попладне од новиот министер Оливер Спасовски ги донесе првите инциденти, пишува порталот Журнал.нет. -Граѓани од неколку градови во Македонија ни пишуваат дека ...

ПАРТИЗАЦИЈА НА ДЕЛО: СДСМ мисли дека е МВР

Курир - 13.11.2015

Најголемата македонска опозициска партија СДСМ влегува од глупост во глупост. Откако нејзниот министер синоќа донесе скандалозна одлука со која направи невиден преседан и ги одзеде овластувањата на вработените во МВР, СДСМ денеска испраќа ...

Нова телеграма од Спасовски, хаосот во МВР продолжува

Курир - 13.11.2015

Технички назначениот министер Оливер Спасовски продолжува да креира конфузија и да го разнебитува безбедносниот систем. Неполни 24 часа по донесување на првата одлука со која ги одзеде овластувањата од сите вработени во министерството, донесе нова ...

Незаконска одлука и хаос во вториот ден

Press24 - 13.11.2015

Оливер Спасовски си замислил дека е министер со вистински легитимитет од граѓаните и се однесува како ниеден Министер за внатрешни работи досега. Вака искусни правници од Министерството за внатрешни работи ја толкуваат одлуката на технички ...

Лавина реакции за Спасовски и телеграмите за развластување

МРТ - 13.11.2015

За неколку часа, две одлуки издаде министерот за внатрешни работи - едната за престанок на сите пренесени овластувања, другата со дообјаснување. Спасовски денеска изјави дека дел од надлежностите ќе бидат вратени на структурите.

ШТО НАПРАВИЈА ТЕЛЕГРАМИТЕ?! Портпаролите МОЛЧАТ, МВР во информациски МРАК!

Пулс24 - 13.11.2015

Портпаролите не беа во можност да ни дадат никаква информација поради наредбите од министерот кој забранил комуникација со медиуми, без негово знаење, односно без одобрение од надредените, пишува Телеграф.мк.

Јанкулоска: Спасовски им ја предаде власта на криминалците, мирно ли спие?

Lider - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, комплетно го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи ...

ГИФ: Спасовски после првата телеграма веројатно изгледал ВАКА!

Пулс24 - 13.11.2015

Технички назначениот министер Оливер Спасовски продолжува да креира конфузија и да го разнебитува безбедносниот систем. Неполни 24 часа по донесување на првата одлука со која ги одзеде овластувањата од сите вработени во министерството, донесе нова ...

МВР: Министерот за внатрешни лично одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето

Lider - 13.11.2015

Министерот за внатрешни работи лично одлучува дали и кому ќе го пренесе овластувањето кое го црпи од законските прописи во кои е предвидена можност тоа да биде и пренесено, односно дали за конкретните прашања за кои законите предвидуваат министерот ...

Спасовски ги одзеде пренесените овластувања во МВР

Канал 77 - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски со телеграма ги извести сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на новите членови на владата, односно до ...

Спасовски уште првиот ден им ја предаде власта на криминалците, мирно ли спие?

Пулс24 - 13.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, комплетно го блокираше Министерството за внатрешни работи. Тој издаде наредба да им се одземат овластувањата на вработените во полицијата, по што на социјалните мрежи ...

Хаос на границата со Грција: По телеграмата на Спасовски, полицијата не знае кој за што има овластување

Пулс24 - 13.11.2015

Врие мигранти на македонската јужна граница. Полициските службеници кои вчера беа на смена велат дека меѓу нив владее целосна конфузија по последната телеграма на техничкиот министер Оливер Спасовски.

Хаос и вториот ден по незаконската одлука!

Пулс24 - 13.11.2015

Оливер Спасовски си замислил дека е министер со вистински легитимитет од граѓаните и се однесува како ниеден Министер за внатрешни работи досега. Вака искусни правници од Министерството за внатрешни работи ја толкуваат одлуката на технички ...

Напорна ноќ за полицијата откако Спасовски ѝ ги одзеде овластувањата

Пулс24 - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ завчера по гласањето на законите што произлегоа од Договорот од Пржино за надминување на политичката криза, со телеграма ги известил сите раководни лица дека ...

СДСМ мисли дека е МВР

Пулс24 - 13.11.2015

Најголемата македонска опозициска партија СДСМ влегува од глупост во глупост. Откако нејзниот министер синоќа донесе скандалозна одлука со која направи невиден преседан и ги одзеде овластувањата на вработените во МВР, СДСМ денеска испраќа ...

Јанкуловска: Спасовски направи хаос во МВР

Канал 77 - 13.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска на социјалните мрежи реагираше на одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за суспендирање на сите надлежности на раководителите во МВР.

По скандалозната одлука на Спасовски, се случија неколку инциденти во државата

Пулс24 - 13.11.2015

Телеграмата за повлекување на овластувањата на вработените во МВР, испратена вчера попладне од новиот министер Оливер Спасовски ги донесе првите инциденти, пишува порталот Журнал.нет. -Граѓани од неколку градови во Македонија ни пишуваат дека ...

Спасовски: Престануваат да важат овластувањата на раководните лица во МВР

Lider - 13.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, избран од редовите на СДСМ, синоќа со телеграма ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР до денот на изборот на ...

Техничкиот министер Спасовски направи хаос во МВР

Алфа - 12.11.2015

Доцна попладнево стигнала телеграма до сите вработени во МВР, во која новиот, технички назначен министер, Оливер Спасовски ги известува дека им ги одзема сите овластувања. Оваа постапка на Спасовски е спротивно на Законот за Влада усогласен во ...

Јанкулоска: Функциите на државата доведени во прашање!

МК News - 12.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска преку Твитер предупреди дека функциите на државата се доведени во прашање, откако беше објавена одлуката на Оливер Спасовски, новиот министер од врвот на СДСМ, за одземање на сите ...

ХАОС ВО МВР: Телеграма од Спасовски ја парализирала полицијата (ФОТО)

Телеграф - 12.11.2015

Со нова одлука испратена како телеграма до сите оддели на Министерството за внатрешни работи, новоизбраниот министер Оливер Спасовски им ги одзел овластувањата на сите раководители во полициските структури Раководителите во сите служби на ...

Спасовски ги одзема сите пренесени овластувања во МВР

Локално - 12.11.2015

Новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски донесе одлука со која сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи престануваат да важат, што всушност значи дека министерот ги враќа овластувањата кај себе.

ХАОС ВО МВР: Спасовски вечерва го парализираше министерството

Нетпрес - 12.11.2015

Хаос во Министерството за внатрешни работи. Вечерва стигнала телеграма до сите вработени во МВР во која новиот технички министер Оливер Спасовски, спротивно на Законот за Влада усогласен во клубот на пратениците ги одзема сите овластувања.

ХАОС ВО МВР: Спасовски го парализираше министерството

Вечер - 12.11.2015

Хаос во Министерството за внатрешни работи. Вечерва стигнала телеграма до сите вработени во МВР во која новиот технички министер Оливер Спасовски, спротивно на Законот за Влада усогласен во клубот на пратениците ги одзема сите овластувања.

Што всушност претставува одлуката на Спасовски?

Република - 12.11.2015

Спасовски вечерва со телеграмата ги одзема ингеренции и за носењето на најобични одлуки во полицијата, но и веднаш ги зграби набавките. Извори од МВР велат дека одлуката на Спасовски е незаконска и многу штетна.

Хаос во МВР – Спасовски вечерва ја парализираше работата на целото министерство

Република - 12.11.2015

Хаос во Министерството за внатрешни работи. Вечерва стигнала телеграма до сите вработени во МВР во која новиот технички министер Оливер Спасовски, спротивно на Законот за Влада усогласен во клубот на пратениците ги одзема сите овластувања.

Спасовски веднаш чим седна на столчето, ги приграби и овластувањата за набавки

Курир - 12.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски комплетно го блокираше Министерството. Со одлуката, Спасовски ги приграби и овластувањата за набавки. Со телеграмата испратена вечерва, Спасовски одзема ингеренции и ...

Јанкулоска: Функциите на државата доведени во прашање!

Press24 - 12.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска преку Твитер предупреди дека функциите на државата се доведени во прашање, откако беше објавена одлуката на Оливер Спасовски, новиот министер од врвот на СДСМ, за одземање на сите ...

ХАОС ВО МВР: Спасовски вечерва го парализираше министерството

Курир - 12.11.2015

Хаос во Министерството за внатрешни работи. Вечерва стигнала телеграма до сите вработени во МВР во која новиот технички министер Оливер Спасовски, спротивно на Законот за Влада усогласен во клубот на пратениците ги одзема сите овластувања.

Спасовски штом седна на столчето, веднаш ги приграби и овластувањата за набавки

Нетпрес - 12.11.2015

Последната телеграма на техничкиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски комплетно го блокираше Министерството. Со одлуката, Спасовски ги приграби и овластувањата за набавки. Со телеграмата испратена вечерва, Спасовски одзема ингеренции и ...

Безбедноста на граѓаните доведена во прашање со скандалозната одлука на Спасовски

Нетпрес - 12.11.2015

Безбедноста и одрзувањето на јавниот ред и мир доведено под ризик, откако управните служби на полицијата вечерва останаа без овластување со скандалозната одлука на новиот технички министер на МВР, Оливер Спасовски.

Јанкулоска: Функциите на државата доведени во прашање!

Курир - 12.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска преку Твитер предупреди дека функциите на државата се доведени во прашање, откако беше објавена одлуката на Оливер Спасовски, новиот министер од врвот на СДСМ, за одземање на сите ...

Хаос во МВР - Спасовски вечерва ја парализираше работата на целото министерство

Press24 - 12.11.2015

Хаос во Министерството за внатрешни работи. Вечерва стигнала телеграма до сите вработени во МВР во која новиот технички министер Оливер Спасовски, спротивно на Законот за Влада усогласен во клубот на пратениците ги одзема сите овластувања.

ХАОС: Македонија остана без полиција - Што точно направи Спасовски со телеграмата која ја испрати вечерва

Press24 - 12.11.2015

Во моментов Директорот на Бирото за јавна безбедност нема овластување да издаде наредба за акција на припадниците на специјалните единици, дури ниту во ситуација кога би имало киднапирање на дете или пак терористичка закана.

Безбедноста на граѓаните доведена во прашање со скандалозната одлука на Спасовски

Курир - 12.11.2015

Безбедноста и одрзувањето на јавниот ред и мир доведено под ризик, откако управните служби на полицијата вечерва останаа без овластување со скандалозната одлука на новиот технички министер на МВР, Оливер Спасовски.

Спасовски направи ХАОС во МВР!

Пулс24 - 12.11.2015

Вечерва стигнала телеграма до сите вработени во МВР во која новиот технички министер Оливер Спасовски, спротивно на Законот за Влада усогласен во клубот на пратениците ги одзема сите овластувања.