TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако можат европјаните, зошто да не и ние: Ивица Дачиќ за Сител

Сител - 09.10.2011

Потпишавте договор со Министерката Гордана Јанкуловска за минување на границата само со лични карти. Како ова ќе влијае на односите меѓу двете земји? Јас мислам дека тоа е многу важен чекор во ...

Меѓународната заедница е одговорна за состојбата на Косово

Вечер - 09.10.2011

Освен за ситуацијата во Косово и Метохија, министерот Дачиќ во интервјуто говори и за позитивните ефекти од договорот за премин на границата со лични карти, кој неодамна го потпиша со неговата ...

Косовски бизнисмени заинтересирани за Македонија

Вечер - 09.10.2011

Размената на искуства околу децентрализацијата и побрзиот регионален развој беше цел на првата средба помеѓу претставници на неколку регионални центри од Косово и центарот за развој на Вардарскиот ...

Тачи: Прашањето на премините Брњак и Јариње е завршено

Deutsche Welle - 08.10.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека барикадите на северот на Косово ќе бидат отстранети постепено и без насилство.

Реџепи: Се подготвува план за отстранување на барикадите

Deutsche Welle - 08.10.2011

Министерот за внатрешни работи на Косово, Бајрам Реџепи, изјави дека институциите на Косово во соработка со КФОР и ЕУЛЕКС подготвуваат план за отстранување на барикадите на северот на Косово, ...

Косовската поделба ја тресе и Македонија

Дневник - 08.10.2011

Шансите Белград и Приштина да преговараат за поделба на Косово реЧиси и не постоЈат, сметаат македонските аналитиЧари, но евентуално менување на граници на Балканот би било страшно за МакедониЈа! ...

Стефановиќ: Дијалогот меѓу Србија и Косово нема да биде обновен сега

Дневник - 08.10.2011

Обновувањето на дијалогот меѓу Србија и Косово, кој беше прекинат минатата недела поради ситуацијата во Северно Косово, е одложено за подоцна, изјави на прес-конференција во Белград шефот на српскиот ...

Белград подготвен да ги продолжи преговорите со Приштина

Кајгана - 08.10.2011

Србија и Косово треба да го обноват дијалогот што е можно поскоро, изјави шефот на српскиот владин комитет за Косово Горан Богдановиќ веднаш по денешната средба во Белград со посредникот на ЕУ за ...

Советот на Европа усвои Резолузија за Балканот

Р.С.Европа - 07.10.2011

Парламентарното собрание на Советот на Европа синоќа усвои Резолуција за политичката ситуација на Балканот. Резолуцијата беше усвоена на вонредната дебата за ситуацијата на Косово и односите на ...

Драшковиќ предвидува поделба на Македонија, МНР нема да реагира

Н.Македонија - 07.10.2011

Српскиот опозициски радикален политичар Вук Драшковиќ предвидува Македонија за петнаесетина години да биде поделена на два дела, а македонското МНР нема да реагира на овие зборови Лидерот на Српското ...

Тачи поддржува да се подаде „раката на помирување“

SETimes - 07.10.2011

Премиерот на Косово е подготвен да отвори ново мировно поглавје, и вели дека следните очигледни чекори во северниот дел се насочени кон воспоставување на законот и редот и нормализирање на животот.

Купер во посета на Белград

Р.С.Европа - 06.10.2011

Посредникот од Европската Унија во дијалогот на Косово и Србија Роберт Купер денеска ќе пристигне во Белград за да разговара за закочените преговори по тензиите во Северно Косово.

Во НАТО загриженост поради ситуацијата во Косово

Телма - 06.10.2011

Министрите за одбрана на НАТО изразија загриженост во однос на последните инциденти на Косово, кои можат да го забават планот за намалување на мировната мисија на Косово, изјави министерот за одбрана ...

Иванов - Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

Утрински - 06.10.2011

Интервју на претседателот на Република Македонија за српската агенција Танјуг . Македонија смета дека треба да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина и покрај тоа што е отежнат од актуелната ...

НАТО загрижен околу ситуацијата на Косово

Идивиди - 06.10.2011

Брисел, 6 октомври 2011 (МИА) - Министрите за одбрана на НАТО изразија загриженост во однос на последните инциденти на Косово, кои можат да го забават планот за намалување на мировната мисија на ...

Иванов: Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

Алфа - 06.10.2011

Македонија смета дека треба да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина и покрај тоа што е отежнат од актуелната ситуација, но е против разговори за поделба на Косово затоа што тоа може да го ...

Иванов ја нуди Македонија за посредник во белградско-приштинските преговори

+инфо - 06.10.2011

Дијалогот меѓу Белград и Косово за статусот на најмладата балканска држава треба да продолжи, но никако во правец за поделба на поранешната југословенска покраина, вели во интервју за српската ...

Иванов: Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

Сител - 06.10.2011

Македонија смета дека треба да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина и покрај тоа што е отежнат од актуелната ситуација, но е против разговори за поделба на Косово затоа што тоа може да го ...

Иванов: Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

МРТ - 06.10.2011

Македонија смета дека треба да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина и покрај тоа што е отежнат од актуелната ситуација, но е против разговори за поделба на Косово затоа што тоа може да го ...

Божиновиќ: НАТО загрижен околу ситуацијата на Косово

Сител - 06.10.2011

Министрите за одбрана на НАТО изразија загриженост во однос на последните инциденти на Косово, кои можат да го забават планот за намалување на мировната мисија на Косово, изјави министерот за одбрана ...

Иванов како Нимиц

Вечер - 06.10.2011

Во интервјуто дадено од македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов за српската агенција Танјуг за време на неодамнешниот престој кај северниот сосед, претседателот меѓу другото вели дека Македонија не е ...

Иванов: Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

Точка - 06.10.2011

Македонија смета дека дијалогот помеѓу Белград и Приштина мора да продолжи, и покрај тоа што го отежнува актуелната ситуација, но е против поделба на Косово бидејќи тоа може да го дестабилизира ...

Драшковиќ: Ќе се подели Македонија

Press24 - 06.10.2011

Лидерот на Српското движење за обнова Вук Драшковиќ, во изјава за српската телевизија Б 92 искажува став дека Македонија за најмногу петнаесет години ќе биде поделена на два дела.

Иванов: Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

Нетпрес - 06.10.2011

Македонија смета дека дијалогот помеѓу Белград и Приштина мора да продолжи, и покрај тоа што го отежнува актуелната ситуација, но е против поделба на Косово бидејќи тоа може да го дестабилизира ...

Иванов: Македонија е против поделба на Косово

Press24 - 06.10.2011

Во интервју за српската агенција Танјуг претседателот Иванов потенцира дека Македонија е против евентуални разговори за поделба на Косово, бидејќи тоа може да го дестабилизира регионот Македонија ...

Иванов: Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

Курир - 06.10.2011

Македонија смета дека треба да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина и покрај тоа што е отежнат од актуелната ситуација, но е против разговори за поделба на Косово затоа што тоа може да го ...

Божиновиќ: НАТО е загрижен за ситуацијата на Косово

Курир - 06.10.2011

Министрите за одбрана на НАТО изразија загриженост во однос на последните инциденти на Косово, кои можат да го забават планот за намалување на мировната мисија на Косово, изјави министерот за одбрана ...

Меѓународна конференција може да го реши косовскиот проблем

Inpress - 06.10.2011

Белград, 6. октомври 2011 (ИНПРЕС) Организирање на меѓународна конференција за Косово, на која ќе бидат разгледани сите можности за решавање на проблемот за Косово - од широка автономија до ...

Иванов - Поделбата на Косово може да го дестабилизира регионот

Inpress - 06.10.2011

Скопје, 6. октомври 2011 (ИНПРЕС) Македонија смета дека треба да продолжи дијалогот меѓу Белград и Приштина и покрај тоа што е отежнат од актуелната ситуација, вели претседателот на РМ во интервју за ...

Тачи - Нема политички разговори за Косово

Р.С.Европа - 05.10.2011

Реципрочното признавање меѓу Косово и Србија ќе биде најприфатливо решение за целиот свет. Ова го изјави премиерот на Косово Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа.

Драшковиќ: Поделба на Македонија за 10-15 години

Вест - 05.10.2011

Поделбата на Косово ќе биде тема на разговор за 10 до 15 години кога тема на разговор ќе бидат и поделбите на Македонија и Босна и Херцеговина.

Драшковиќ - За најмногу 15 години Македонија ќе се подели

Утрински - 05.10.2011

Лидерот на Српското движење за обнова Вук Драшковиќ, во изјава за српската телевизија Б 92 искажува став дека Македонија за најмногу петнаесет години ќе биде поделена на два дела .

Бусек - Поделбата може да биде решение за косовскиот јазол

Утрински - 05.10.2011

Поранешниот координатор на Пактот за стабилност на Југоисточна Европа Ерхард Бусек смета дека кога ќе се смири актуелната криза во северниот дел на Косово.

Вук Драшковиќ: За 10-15 години поделба на Македонија

Дневник - 05.10.2011

Поделбата на Косово ќе стане тема на разговор за 10 до 15 години кога тема на разговор ќе бидат и поделбите на Македонија и Босна и Херцеговина, рече лидерот на Српското движење за обнова, Вук ...

Поделбата може да биде решение за косовскиот јазол

Идивиди - 05.10.2011

Белград, 5 октомври 2011 (МИА) - Поранешниот координатор на Пактот за стабилност на Југоисточна Европа Ерхард Бусек смета дека кога ќе се смири актуелната криза во северниот дел на Косово, сите ...

Бусек: Поделбата можно решение за косовскиот јазол

Дневник - 05.10.2011

Поранешниот координатор на Пактот за стабилност на Југоисточна Европа Ерхард Бусек смета дека кога ќе се смири актуелната криза во северниот дел на Косово, сите страни - Приштина, Белград и ...

Блокадите остануваат, инцидентите се намалуваат

Дневник - 05.10.2011

Мина уште една ноќ без инциденти на блокадите во северниот дел на Косово. Србите дежураат на барикадите на патиштата кои водат кон граничните премини Брњак и Јариње, а претставниците меѓународните ...

Може ли да се спаси дијалогот Приштина-Белград

SETimes - 05.10.2011

Србија објави дека нема да ги продолжи разговорите за техничките прашања со Приштина, ако не биде дискутирано за северните гранични премини.

Бусек: Поделбата може да биде решение за косовскиот јазол

Сител - 05.10.2011

Поранешниот координатор на Пактот за стабилност на Југоисточна Европа Ерхард Бусек смета дека кога ќе се смири актуелната криза во северниот дел на Косово, сите страни - Приштина, Белград и ...

Бусек: Поделбата може да биде решение за косовскиот јазол

МРТ - 05.10.2011

Поранешниот координатор на Пактот за стабилност на Југоисточна Европа Ерхард Бусек смета дека кога ќе се смири актуелната криза во северниот дел на Косово, сите страни - Приштина, Белград и ...

Блокадите во северниот дел на Косово остануваат, раст на цените на стоките

Сител - 05.10.2011

Мина уште една ноќ без инциденти на блокадите во северниот дел на Косово. Србите дежураат на барикадите на патиштата кои водат кон граничните премини Брњак и Јариње, а претставниците меѓународните ...

Блокадите во северниот дел на Косово остануваат, раст на цените на стоките

МРТ - 05.10.2011

Мина уште една ноќ без инциденти на блокадите во северниот дел на Косово. Србите дежураат на барикадите на патиштата кои водат кон граничните премини Брњак и Јариње, а претставниците меѓународните ...

И Бусек за косовски Дејтон!

Вечер - 05.10.2011

Сите детали за излез од косовската пат позиција би можеле да се усогласат на некој вид "косовски Дејтон", каде меѓународната заедница би била гарант на договорот, објасни Бусек Поранешниот ...

Приштина не брза да ги продолжи преговорите со Белград

Канал 77 - 05.10.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина не е на работната маса ниту на Приштина, ниту на Брисел, ниту на Вашингтон.

Србите на Косово не се повлекуваат

Курир - 05.10.2011

Мина уште една ноќ без инциденти на блокадите во северниот дел на Косово. Србите дежураат на барикадите на патиштата кои водат кон граничните премини Брњак и Јариње, а претставниците меѓународните ...

Вук Драшковиќ - За 10-15 години поделба на Македонија

Inpress - 05.10.2011

Белград, 5. октомври 2011 (ИНПРЕС) Поделбата на Косово ќе стане тема на разговор за 10 до 15 години кога тема на разговор ќе бидат и поделбите на Македонија и Босна и Херцеговина, рече лидерот на ...

Бусек - Поделбата може да биде решение за косовскиот јазол

Inpress - 05.10.2011

Белград, 5. октомври 2011 (ИНПРЕС) Ерхард Бусек смета дека кога ќе се смири кризата во северниот дел на Косово, Приштина, Белград и меѓународната заедница, треба да ги разгледаат можните решенија за ...

Дачиќ: Албанско и српско Косово се реалност

Утрински - 04.10.2011

Белград- Министерот за внатрешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека „Србија не може да остане со затворени очи пред вооружениот напад на косовскиот премиер Хашим Тачи врз Србите“ и дека е ...

Реџепи: Барикадите им штетат на Србите

Утрински - 04.10.2011

Охрид - Министерот за внатрешни работи на Косово Бајрам Реџепи кој учествува на Форумот на министрите за правда и за внатрешни работи ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Охрид, во врска со ...

Приштина на добар пат за владеење на законите на север во Косово

Идивиди - 04.10.2011

Приштина, 4 октомври 2011 (МИА) - Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека косовските институции се на добар пат за воспоставување на владеење на законите на север во државата.

Србите остануваат на барикадите и покрај сè постудените ноќи

Кајгана - 04.10.2011

Србите од северот на Косово и изминатата ноќ се менуваа на стража на барикадите на патиштата што водат кон граничните премини Јариње и Брњак.

„Сé уште има шанси за поделба на Косово“

Н.Македонија - 04.10.2011

Ако Белград изготви добар план, можна е промена на границите и припојување на северно Косово кон Србија, вели во интервју за белградски „Блиц“ британскиот експерт за Југоисточна Европа, Џејмс Кер ...

ЕУ: Политички дијалог меѓу Белград и Приштина не е во план

+инфо - 04.10.2011

ЕУ не планира по завршувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина за техничките прашања да започне и политички преговори.

Хашим Тачи: Политичкиот дијалог не е на маса

+инфо - 04.10.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина „не е на работната маса ниту на Приштина, ниту на Брисел, ниту на Вашингтон”.

Вук Драшковиќ: За најмногу 15 години Македонија ќе се подели

+инфо - 04.10.2011

Лидерот на Српското движење за обнова Вук Драшковиќ, во изјава за српската телевизија Б 92 искажува став дека Македонија за најмногу петнаесет години ќе биде поделена на два дела.

Тачи: Приштина на добар пат за владеење на законите на север во Косово

Сител - 04.10.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека косовските институции се на добар пат за воспоставување на владеење на законите на север во државата.

Тачи: Приштина на добар пат за владеење на законите на север во Косово

МРТ - 04.10.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека косовските институции се на добар пат за воспоставување на владеење на законите на север во државата.

ЕУ: Политички дијалог меѓу Белград и Приштина не е во план

Сител - 04.10.2011

ЕУ не планира по завршувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина за техничките прашања да започне и политички преговори.

Тачи: Политичкиот дијалог не е на маса

Сител - 04.10.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска изјави дека политичкиот дијалиог меѓу Белград и Приштина не е на работната маса ниту на Приштина, ниту на Брисел, ниту на вашингтон.

Дачиќ и Реџепи во прегратка

Вечер - 04.10.2011

Министрите за внатрешни работи на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Бајрам Реџепи, еден спроти друг на иста маса ги седна министерката за внатрешни на Македонија, Гордана Јанкулоска.

Не можам да премолчам. Некој да дојде во Србија и да држи лекции за Косово!

Вечер - 04.10.2011

"Прво е поделена Србија, па дури тогаш се дојде до став дека повеќе нема делби... Доколку Тачи воено го освои северот на Косово, зарем ние тоа треба да го премолчиме за да влеземе во Унијата? Србија ...

Косовски весници: Косово е за дијалог со Србија

Курир - 04.10.2011

Приштина го смени ставот и од неодамна е подготвена за политички дијалог со Белград, пишува денес косовскиот весник „Коха диторе“.

Тачи: Политичкиот дијалог со Србија не е на маса

Курир - 04.10.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за Радио Слободна Европа денеска изјави дека политичкиот дијалог меѓу Белград и Приштина не е на работната маса ниту на Приштина, ниту на Брисел, ниту на ...

Драшковиќ: За најмногу 15 години Македонија ќе се подели

Sky - 04.10.2011

Македонија за најмногу петнаесет години ќе биде поделена на два дела, вели Вук Драшковиќ во изјава за телевизијата Б92. Тема на интервјуто се случувањата на Косово.

Дачиќ: Постои едно српско и едно албанско Косово

Р.С.Европа - 03.10.2011

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека Србија нема да може да ги држи затворени очите доколку косовската влада употреби сила врз Србите во северниот дел на Косово.

Реџепи: Блокадите им штетат на Србите во Северно Косово

Р.С.Европа - 03.10.2011

Косовскиот министерот за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави денеска во Охрид дека со блокирањето на граничниот премин Јариње најголема штета трпи српското население што живее во тој дел на ...

Србите го забетонираа мостот на Ибар

Утрински - 03.10.2011

Косовска Митровица - Косовските Срби поставија бетонска ограда на главниот мост на Ибар што го дели градот Косовска Митровица на српски и на албански дел, со која е оневозможен сообраќајот.

Со добар план можна е поделба на Косово, смета британски експерт

Утрински - 03.10.2011

„Доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на границата и за спојување на северниот дел на Косово кон Србија“, смета британскиот експерт за меѓународни односи, Џејмс Кер ...

Се разработуваат планови за поделба на Косово?

Телма - 03.10.2011

Иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на границата и за спојување на ...

Дачиќ: не може да ни ги земат српските територии на Косово

Телма - 03.10.2011

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија треба да биде активна во случајот на Косово и дека треба да изгради позиција за статусот на Србите во Косово.

Со добар план на Белград можна е поделба на Косово

Дневник - 03.10.2011

Иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на границата и за спојување на ...

Со добар план можна е поделба на Косово

Идивиди - 03.10.2011

Лондон, 3 октомври 2011 (МИА) - Иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на ...

Чедомир Јовановиќ: дијалогот со Косово мора да продолжи

SETimes - 03.10.2011

Лидерот на ЛДП повикува на промена на официјалната политика. Ивана Јовановиќ за Southeast European Times во Белград -- 03.10.11 Чедомир Јовановиќ започна како организатор на студентски протест и ...

Дачиќ: Србија треба да изгради позиција за статусот на Србите во Косово

+инфо - 03.10.2011

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија треба да биде активна во случајот на Косово и дека треба да изгради позиција за статусот на Србите во Косово.

Со добар план можна е поделба на Косово, смета британски експерт

Сител - 03.10.2011

Иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на границата и за спојување на ...

Со добар план можна е поделба на Косово, смета британски експерт

МРТ - 03.10.2011

Иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на границата и за спојување на ...

Дачиќ: Србија треба да изгради позиција за статусот на Србите на Косово

Сител - 03.10.2011

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија треба да биде активна во случајот на Косово и дека треба да изгради позиција за статусот на Србите во Косово.

Дачиќ: Србија треба да изгради позиција за статусот на Србите на Косово

МРТ - 03.10.2011

Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека Србија треба да биде активна во случајот на Косово и дека треба да изгради позиција за статусот на Србите во Косово.

Избетонирана барикадата на Ибар

Вечер - 03.10.2011

Барикадата на главниот мост преку реката Ибар во Косовска Митровица висока четири метри, од прексиноќа, по деталното засилување, е избетонирана.

Мирна ноќ во северно Косово

Точка - 03.10.2011

Ноќта во северно Косово помина мирно, а граѓаните продолжиле со дежурство на барикадите поставени на патиштата кои водат кон административните премини Јариње и Брњак, како и на магистралните патишта ...

Можна поделба на Косово?

Точка - 03.10.2011

Иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на границата и за спојување на ...

Мирна ноќ во северно Косово

Нетпрес - 03.10.2011

Ноќта во северно Косово помина мирно, а граѓаните продолжиле со дежурство на барикадите поставени на патиштата кои водат кон административните премини Јариње и Брњак, како и на магистралните патишта ...

Можна е поделба на Косово?

Курир - 03.10.2011

Британскиот експерт за меѓународни односи, Џејмс Кер Линдзи смета дека иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар ...

Можна поделба на Косово?

Нетпрес - 03.10.2011

Иако одделни моќни земји во светот силно се противат на промена на косовските граници, сепак доколку Белград предложи добар план, постои можност за поместување на границата и за спојување на ...

Дачиќ: Српскиот дел од Косово неможат да ни го земат

Курир - 03.10.2011

Србија треба да биде активна во случајот на Косово и треба да изгради позиција за статусот на Србите во Косово, изјави српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ.

Дачиќ се залага за свикување меѓународна конференција за Косово

Курир - 03.10.2011

Министерот за внатрешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави дека „Србија не може да остане со затворени очи пред вооружениот напад на косовскиот премиер Хашим Тачи врз Србите“ и дека е ...

Српска бура над Косово

Курир - 03.10.2011

Америте знаат да им заблагодарат на своите сојузници. Еве ви, Србите од Косово, трагична животна приказна. Од старт бев против Косово да стане „република“ бидејќи не можев да сфатам како може кој ...

Бајрам Реџепи - Блокадите кај Косовска Митровица ги чувствува најмногу српското население

Inpress - 03.10.2011

Охрид, 3. октомври 2011 (ИНПРЕС) „Само болен ум може да направи такви работи“. Вака министерот за внатрешни работи на Косово Бајрам Реџепи ги оцени блокадите во Косовска Митровица и Јариње, кои ...

Реџепи - Барикадите кај Косовска Митровица - дело на болни умови!

Inpress - 03.10.2011

Охрид, 3. октомври 2011 (ИНПРЕС) Косовскиот министер за внатрешни работи Бајрам Реџепи, денеска на прес - конференција во Охрид, потврди дека кај Косовска Митровица се подигнати барикади, но според ...