TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Авганистан ќе добие американски авиони

Р.С.Европа - 15.11.2009

Американската војска во наредните две години ќе му подари 20 транспорти авиони на Авганистан, соопштиле американските и авганистанските власти.

И западните сили одговорни за корупцијата во Авганистан

Р.С.Европа - 15.11.2009

Еден министер од авганистанската влада изјавил дека и западните земји треба да ја делат одговорноста за корупцијата во Авганистан и треба да му помогнат на ...

Клинтон:САД немаат интерес да останат во Авганистан

Р.С.Европа - 15.11.2009

Американкиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека Соединетите држави не се заинтересирани за останување во Авганистан.

Во Авганистaн загинале тројца авганистански војници

Р.С.Европа - 15.11.2009

Тројца авганистанки војници и шест милитанти загинале денеска во меѓусебните престрелки на истокот од Авганистан, соопштиле авганистансите власти.

Во Авганистан загинал британски војник

Р.С.Европа - 15.11.2009

Еден британски војник загинал денеска во јужниот дел на Авганистан, соопштиле од Министерството за одбрана на Британија.

Во Авганистан нападнат германскиот министер за одбрана

Форум - 15.11.2009

Ниеден од трите хеликоптера кои го сочинувале конвојот во кој бил германскиот министер за одбрана Гутенберг, не бил оштетен кога врз нив било стрелано од ...

Клинтон бара подобро раководење во Кабул

Кирилица - 15.11.2009

Меѓу другото, според Клинтон, потребно е основање на навистина независна истражна комисија за корупција Американската министерка за надворешни работи Хилари ...

Во Авганистан убиени двајца војници и еден цивил од САД

Нетпрес - 15.11.2009

Двајца војници и еден цивилен претставник од САД, се убиени во два напади во јужниот и источниот дел на Авганистан, соопштија меѓународните сили за безбедност.

Истраги за корупција во Авганистан

Р.С.Европа - 14.11.2009

Авганистанскиот јавен обвинител Ешак Алако изјави дека е покрената нова истрага за високи владини функционери, осомничени за корупција.

Во Авганистан ќе се формира суд за корумпирани министри

Р.С.Европа - 14.11.2009

Авганистанскиот јавен обвинител, Ешаг Алеко изјавил денеска дека треба да се воспостави нов суд кој ќе се справува со корумпираните министри.

Западот планира интеграција на талибанците за две години

Дневник - 14.11.2009

Делови од раководството на талибанците ќе се помират со авганистанските власти во рок од две години, сметаат британски функционери.

Браун ги убедува НАТО сојузниците да испратат војници во Авганистан

МРТ - 14.11.2009

Британскиот премиер Гордон Браун во петок изјави дека се обидува да ги увери сојузниците во НАТО да испратат дополнителни 5.000 војници во Авганистан.

Државниот обвинител на Авганистан направил список на корумпирани политичари

Кирилица - 14.11.2009

Алуко исто така најавил дека од претседателот Хамид Карзаи и Врховниот суд ќе побара формирање на специјален суд пред кој ќе се водат овие процеси за корупција ...

Засилување за мисијата во Авганистан

Deutsche Welle - 13.11.2009

Новиот германски министер за одбрана Карл Теодор цу Гутенберг најави зголемување на бројот на војници во Авганистан.

Германија бара од Авганистан поефикасна борба против криминалот

Р.С.Европа - 13.11.2009

Германскиот министер за одбрана Карл Теодор Гутенберг ја повика авганистанската влада да ги зголеми своите напори во борбата против корупцијата и криминалот, ...

Браун убедува за повеќе војници во Авганистан

Р.С.Европа - 13.11.2009

Британскиот премиер Гордон Браун изјави дека се обидува да ги убеди сојузниците во НАТО да испратат 5 илјади дополнителни војници во Авганистан.

Телеграма од Кабул против испраќање нови војници во Авганистан

Утрински - 13.11.2009

КАБУЛ - Американскиот амбасадор во Кабул испрати телеграма до Белата куќа во која наведува аргументи против испраќањето дополнителен број американски војници ...

Обама се колеба за Авганистан

Дневник - 13.11.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги врати на доработување предлозите за нова стратегија за војната во Авганистан, бидејќи не бил задоволен од ниту една ...

Германија испраќа дополнителни 120 војници во Авганистан

Форум - 13.11.2009

„Германија ќе испрати уште 120 војници во Авганистан за да ја засили базата на својот контигент во северната провинција Кундуз“, изјавил денеска министерот за ...

Браун се надева дека земјите во и надвор од НАТО ќе испратат дополнителни пет илјади војници во Авганистан

Сител - 13.11.2009

Британскиот премиер Гордон Браун изјави денеска дека се надева на позитивниот одговор на земјите од меѓународната коалиција во однос на испраќањето ...

Браун ги убедува НАТО сојузниците да испратат војници во Авганистан

Макфакс - 13.11.2009

Владимир Митоски 13 ноември 2009 Лондон Британскиот премиер Гордон Браун во петок изјави дека се обидува да ги увери сојузниците во НАТО да испратат ...

Обама побара промени во опциите за Авганистан

Inpress - 13.11.2009

Вашингтон/Скопје, 13. ноември (ИНПРЕС) Висок претставник на Белата Куќа вели дека американскиот претседател Барак Обама побарал од неговиот тим за национална ...

Инаугурацијата на Карзаи на 19. ноември

А1 - 12.11.2009

Инаугурацијата на повторно избраниот авганистански претседател Хамид Карзаи ќе се одржи на 19-ти ноември во претседателската палата во Кабул.

Обама неодлучен за стратегијата во Авганистан

А1 - 12.11.2009

Американскиот претседател Барак Обама не е задоволен од ниту една од варијантите за нова американска воена стратегија за Авганистан, кои му биле претставени од ...

Амбасадор на САД против повеќе трупи

BBC - 12.11.2009

Американскиот амбасадор во Кабул ја известил Белата Куќа дека е против испраќање илјадници нови американски војници во Авганистан.

Гутенберг во посета на Авганистан

Deutsche Welle - 12.11.2009

Германскиот министер за одбрана Карл Теодор цу Гутенберг денеска е во ненајавена посета на Авганистан.

Обама и армиските команданти расправаат за Авганистан

Р.С.Европа - 12.11.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска се сретнува со своите армиски команданти за да дискутираат за новата стратегија за Авганистан.

Германскиот министер за одбрана во Авганистан

Р.С.Европа - 12.11.2009

Германскиот министер за одбрана Карл Теодор Гутенберг допатува во посета на Кабул, каде што ќе има средба со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и со ...

САД засега без дополнителни војници во Авганистан

Р.С.Европа - 12.11.2009

Американскиот амбасадор во Авганистан Карл Еикенбери во писмо до Белата Куќа изразил резерви во врска со испраќањето дополнителни американски војници во ...

Свет - ИСАФ заплени 250 тони материјал за бомби

Време - 12.11.2009

Безбедносните сили на Авганистан во координација со НАТО вчера во Кандахар запленија 250 тони материјал за изработка на бомби.

НАТО ќе ја префрла одговорноста на авганистаните сили

Р.С.Европа - 12.11.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен изјавил дека наредната година силите на алијанската ќе почнат да им ја префрлаат одговорноста на ...

Авганистан:НАТО може да почне постепено да се повлекува

Р.С.Европа - 12.11.2009

Mинистерот за одбрана на Авганситан генерал Абдул Рахим Вардак, денеска изјавил дека меѓународните трупи предводени од НАТО може да започнат со "постепено ...

Во Авганистан ослободени киднапираните Норвежани

Р.С.Европа - 12.11.2009

Норвешкиот новинар кој беше киднапиран пред една недела во источен Авганистан, денеска би ослободен со помош на авганистанските сили, соопштиле од ...

Авганистан бара помош за справување со корупцијата

Р.С.Европа - 12.11.2009

Портпаролот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ја коментирал загриженоста на западните сили за корупцијата во земјата.

Германија бара конференција

Утрински - 12.11.2009

Берлин- Германскиот министер за одбрана Карл-Теодор Цу Гутенберг повика за организирање меѓународна конференција за Авганистан, која ќе оцрта "појасни цели" за ...

Обама не ги прифаќа предложените стратегии за Авганистан

Алсат-М - 12.11.2009

Американскиот претседател Барак Обама не е задоволен од ниту една од варијантите за нова американска воена стратегија за Авганистан, кои му биле претставени од ...

Мисијата на НАТО во Авганистан мора да продолжи

Идивиди - 12.11.2009

Лондон, 12 ноември (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска во Лондон изјави дека мисијата на Алијансата во Авганистан мора да ...

Обама не ги слуша генералите

Форум - 12.11.2009

Американскиот претседател Барак Обама засега не прифаќа ниедна од воените опции за Авганистан кои му ги приложи неговиот тим за национална безбедност Главната ...

Расмунсен очекува повеќе ресурси за обука на војската и полицијата во Авганистан

Кирилица - 12.11.2009

Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмунсен денеска изјави дека очекува членките на Алијансата да обезбедат повеќе ресурси за обуката на авганистанската ...

Обама поколебан поради ставот на американскиот амбасадор во Кабул

Кирилица - 12.11.2009

Американскиот претседател Барак Обама не е задоволен од ниту една од варијантите за нова американска воена стратегија за Авганистан, кои му биле претставени од ...

Мнозинството Американци се против испраќање дополнителни воени сили во Авганистан

Кирилица - 12.11.2009

Мнозинството Американци се против испраќањето дополнителен број војници во Авганистан, покажуваат резултатите на најновата анкета, спроведена по нарачка на ...

Расмусен: Мисијата на НАТО во Авганистан мора да продолжи со испраќање дополнителни трупи

Кирилица - 12.11.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска во Лондон изјави дека мисијата на Алијансата во Авганистан мора да продолжи и дека сите земји членки ...

Расмусен - мисијата на НАТО во Авганистан мора да продолжи со испраќање дополнителни трупи

Сител - 12.11.2009

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска во Лондон изјави дека мисијата на Алијансата во Авганистан мора да продолжи и дека сите земји членки ...

Инаугурацијата на Карзаи закажана за 19. ноември

МРТ - 12.11.2009

Инаугурацијата на повторно избраниот авганистански претседател Хамид Карзаи ќе се одржи на 19-ти ноември во претседателската палата во Кабул.

Инаугурацијата на Карзаи закажана за 19. ноември

Макфакс - 12.11.2009

Марина Виларова 12 ноември 2009 Автор: fw/fk/tc/sw Кабул Инаугурацијата на повторно избраниот авганистански претседател Хамид Карзаи ќе се одржи на 19-ти ...

Авганистан: ИСАФ заплени ѓубриво за бомби

А1 - 11.11.2009

Воените сили од мисијата ИСАФ во Авганистан и авганистанската полиција запленија 250 тони ѓубриво амониум нитрат и други материјали кои Талибанците ги користат ...

Запленет материјал за изработка на бомби во Авганистан

Р.С.Европа - 11.11.2009

Меѓународните воени сили и авганистанската полиција вчера заплениле 250 тони материјал кој Талибанците го користат за изработка на бомби.

Големо откритие на материјал за бомби во Кандахар

Р.С.Европа - 11.11.2009

Војниците на НАТО и авганистанската полиција открија огромно количество материјал за правење бомби во Кандахар.

Авганистан - пронајдено телото на исчезнат војник

Р.С.Европа - 11.11.2009

Воени нуркачи открија тело на еден од двајцата американски војници кои исчезнаа минатата недела во западен Авганистан. По вториот се уште се трага.

Карзаи ќе биде инаугуриран на 19 ноември

Р.С.Европа - 11.11.2009

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на 19 ноември треба да положи свечена заклетва за вториот мандат како претседател на Авганистан.

ЕУ не испраќа засилувања во Авганистан

Дневник - 11.11.2009

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјави дека нема да се менува бројот на европските војници во Авганистан.

Телото на исчезнатиот американски војник пронајдено во Авганистанска река

Форум - 11.11.2009

Телото на еден од двајцата исчезнати американски војници, кои исчезнаа минатата недела, било пронајдено од страна на војнички нуркачки тим во река во западен ...

НАТО запленил огромен материјал за правење бомби

Форум - 11.11.2009

Меѓународните сили и авганситанските полциајци во среда заплениле 250 тони ѓубриво амониум-нитрат и други материјал од кои талибаните ги прават бомбите ...

Карл Билд: Бројноста на европските војници во Авганистан ќе остане иста

Кирилица - 11.11.2009

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјави дека не се очекуваат промени во вкупната бројност на европските војници во Авганистан, пренесоа ...

Јапонија додели пет милијарди долари помош на Авганистан

Кирилица - 11.11.2009

Јапонската Влада одлучи на Авганистан да му додели дополнителна финансиска помош од пет милијарди долари, соопшти ИТАР-ТАСС Средствата ќе се искористат за ...

„Тајмс“: САД бараат дополнителни 4.000 војници од членките на НАТО за Авганистан

Кирилица - 11.11.2009

САД бараат од своите сојузници во НАТО уште четири илјади војници за операциите против талибанците во Авганистан, но засега само две земји од Алијансата ...

Германија повика за меѓународна конференција за Авганистан

Кирилица - 11.11.2009

Германскиот министер за одбрана Карл-Теодор Цу Гутенберг повика за организирање меѓународна конференција за Авганистан, која ќе оцрта „појасни цели“ за ...

Авганистан: Запленети 250 тони материјал за бомби

Нетпрес - 11.11.2009

Безбедносните сили на Авганистан во координација со НАТО во Кандахар заплениле 250 тони материјал за изработка на бомби. Во акцијата биле уапсени 15 луѓе.

Во Авганистан запленет материјал за масовно производство на бомби

Inpress - 11.11.2009

Кабул, 11. ноември (ИНПРЕС) Странските воени трупи и авганистанската полиција, запленале 250 тони ѓубриво амониум-нитрат и друг материјал, кој талибанците го ...

Јапонска помош за Авганистан

Р.С.Европа - 10.11.2009

Јапонското министерство за надворешни работи соопшти дека Јапонија планира да му даде на Авганистан помош во вредност од 5 милијарди долари во наредните 5 ...

ОН: изборите во Авганистан легитимни

Р.С.Европа - 10.11.2009

Генералното собрание на ОН оцени дека изборите во Авганистан се легитимни и покрај критиките за изборна измама.

Средба Билд- Карзаи во Кабул

Р.С.Европа - 10.11.2009

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд се сретнал денеска со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Кабул.

Меркел:Потребна нова стратегија за Авганистан

Р.С.Европа - 10.11.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска повикала да се донесе нова стратегија за Авганистан, со што за сигурноста на земјата ќе се грижат локалните ...

Бројот на трупите на ЕУ во Авганистан останува ист

Р.С.Европа - 10.11.2009

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјавил денеска дека бројот на трупите на ЕУ во Авганистан ќе остане приближно ист и покрај размислувањето на ...

Владата на Карзаи е некорумпирана

Р.С.Европа - 10.11.2009

Mинистерот за надворешни работи на Авганистан, Ранген Дадфар Спанта изјавил дека новата авганистанска влада ќе биде „чиста и искрена“ односно нерокумпирана.

Изборите во Авганистан се важечки и легитимни

Идивиди - 10.11.2009

Њујорк, 10 ноември (МИА) - Генералното собрание на ОН ги прогласи претседателските избори во Авганистан за важечки и легитимни и покрај многубројните ...

ОН:Изборите во Авганистан легитимни

Алсат-М - 10.11.2009

Генералното собрание на ОН ги прогласи претседателските избори во Авганистан за важечки и легитимни и покрај многубројните обвинувања за масовни измами, кои ги ...

НАТО- Во операција во Авганистан убиени 130 бунтовници

МРТ - 10.11.2009

Канцеларијата на НАТО во Авганистан во понеделник соопшти дека нивни сили во координација со авганистанските безбедносни сили убиле повеќе од 130 бунтовници и ...

Генералното собрание на ОН ги прогласи изборите во Авганистан за важечки и легитимни

Кирилица - 10.11.2009

Генералното собрание на ОН ги прогласи претседателските избори во Авганистан за важечки и легитимни и покрај многубројните обвинувања за масовни измами, кои ги ...

Генералното собрание на ОН ги прогласи изборите во Авганистан за важечки и легитимни

Сител - 10.11.2009

Генералното собрание на ОН ги прогласи претседателските избори во Авганистан за важечки и легитимни и покрај многубројните обвинувања за масовни измами, кои ги ...

САД ќе му даде мерки на Карзаи за борба против корупцијата

Кирилица - 10.11.2009

Администрацијата на Обама нема да чека претседателот на Авганистан сам да се справува со корупцијата Иако САД постојано го повикува претседателот на Авганистан ...

Пет милијарда евра помош за Авганистан од Јапонија

Кирилица - 10.11.2009

Парите ќе бидат наменети за обуката на полицијата, борба против корупцијата, за поттик на земјоделството и за изградба на инфраструктурни објекти Јапонија ...

Карзаи вети битка против корупцијата

Р.С.Европа - 09.11.2009

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи вети дека во новата државна администрација нема да има место за корумпирани личности.

Во операција во Авганистан убиени 130 бунтовници

Форум - 09.11.2009

Канцеларијата на НАТО во Авганистан во понеделник соопшти дека нивни сили во координација со авганистанските безбедносни сили убиле повеќе од 130 бунтовници и ...

Карзаи : Веќе започнавме да се справуваме со корупцијата

Кирилица - 09.11.2009

Претседателот на Авганистан побара поголемо разбирање од своите интернационални партнери Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи во интервју вели дека презема ...

САД во Авганистан ќе испратат дополнително 30 илјади војници

Кирилица - 09.11.2009

Во едни вакви околности, според весникот, Велика Британија ќе испрати дополнително уште 500 војници Претседателот на САД Барак Обама ќе испрати „само 30 илјади ...

НАТО- Во операција во Авганистан убиени 130 бунтовници

Макфакс - 09.11.2009

Владимир Митоски 09 ноември 2009 Кабул Канцеларијата на НАТО во Авганистан во понеделник соопшти дека нивни сили во координација со авганистанските безбедносни ...