TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Задоволство ми е што нема инциденти

А1 - 22.03.2009

Премиерот Никола Груевски по гласањето на претседателските и локалните избори, изрази задоволство од досегашниот тек на изборниот процес, преку фер и демократско гласање, без инциденти.

Македонија гласа за претседател и локална власт

BBC - 22.03.2009

Во Македонија денес се гласа за избор на претседател на државата и локални власти во преку 80 општини. Во поголемиот дел од земјата гласањето почна во 7 утринава кога беа отворени гласачките места, но во некои ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите фер и демократски

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - ВМРО - ДПМНЕ ги оцени денешните претседателски и локални избори како фер и демократски. - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

СДСМ: мирно, Но со нерегуларности

Телма - 22.03.2009

Првичните оценки на централниот изборен штаб на Социјалдемократскиот сојуз се дека денешното гласање исполни еден од критериумите, а тоа е изборите да бидат мирни и без насилство, изјави вечерва портпаролот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: фер и демократски

Телма - 22.03.2009

ВМРО - ДПМНЕ ги оцени денешните претседателски и локални избори како фер и демократски. - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

Црвенковски:Во Македонија постои демократски капацитет за мирни избори

Алсат-М - 22.03.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски откако го оствари правото на глас на денешните претседателски и локални избори изрази надеж дека во Македонија денеска ќе има мирни, демократки и ...

Груевски:Се надевам дека ќе имаме успешен изборен ден

Алсат-М - 22.03.2009

Премиерот Никола Груевски по гласањето на претседателските и локалните избори изрази задоволство од досегашниот тек на изборниот процес, преку фер и демократско гласање, без инциденти.

Партии: Гласањето помина мирно

Алсат-М - 22.03.2009

Најголемите политички партии по затворањето на гласачките места и во исчекување на пребројувањето на гласовите се согласија дека денешните избори поминаа мирно и без насилство.

Изборите во Македонија будно се следат од сите светски медиуми

Канал5 - 22.03.2009

Изборите во Македонија будно се следат од сите светски медиуми. Во речиси сите извештаи, изборите се оценети за клучни, но и за исклучително напнати, потсетувајќи на минатогодишните насилства за време на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите фер и демократски

Кирилица - 22.03.2009

Владејачката ВМРО – ДПМНЕ со оценка дека денешните претседателски и локални избори биле фер и демократски - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

ВМРО-ДПМНЕ: изборите фер и демократски

Сител - 22.03.2009

ВМРО - ДПМНЕ ги оцени денешните претседателски и локални избори како фер и демократски. - Во Македонија досега овие избори се најдемократски и со најфер атмосфера.

СДСМ - изборите мирни и без насилство, Но со регистрирани нерегуларности

Сител - 22.03.2009

Првичните оценки на централниот изборен штаб на Социјалдемократскиот сојуз се дека денешното гласање исполни еден од критериумите, а тоа е изборите да бидат мирни и без насилство, изјави вечерва портпаролот на ...

СДСМ: Изборите мирни и без насилство, но со регистрирани нерегуларности

Кирилица - 22.03.2009

Изборен штаб на Социјалдемократскиот сојуз со оценка дека изборите биле мирни и без насилство, изјави вечерва портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ - Добро е што не се повторија немилите настани од ланските ...

Задоволство е што нема изборни инциденти

Вечер - 22.03.2009

Премиерот, претседателот на Собранието и шефот на државата по извршувањето на граѓанската должност, изразија задоволство што поголемиот дел од гласањето поминало без изборни инциденти и нарушувања на изборниот ...

Победникот ќе се знае по вториот изборен круг

Вечер - 22.03.2009

Четвртите претседателски и петтите локални избори во Македонија се меѓу темите на кои денеска се осврнуваат странските медиуми.

ВИДЕО: Црвенковски: Беспрекорни избори заради демократијата на земјата

Нетпрес - 22.03.2009

Претседателот во заминување Бранко Црвенковски денеска гласаше на изборното место 2809 во скопската населба Капиштец. По завршувањето на своето избирачко право Црвенковски изјави дека со денешните мирни и ...

ВИДЕО: Груевски: Фер и демократски избори

Нетпрес - 22.03.2009

Премиерот Никола Груевски во придружба на сопругата Боркица денеска гласаше во скопската населба Кисела Вода на избирачкото место 2662.

Претседателските кандидати за изборите

Нетпрес - 22.03.2009

Сите претдентни за претседателската функција со надеж дека изборите ќе бидаат фер и демократски. Македонија ќе покаже дека знае да гласа.

СДСМ: Изборите без насилство, ВМРО-ДПМНЕ сепак потфрли

Нетпрес - 22.03.2009

Првичната оценка на СДСМ за денешниот изборен ден е дека Македонија исполни еден од критериумите - изборите да поминат без насилство.

ВМРО-ДПМНЕ: Изборите минаа во најдемократска атмосфера

Нетпрес - 22.03.2009

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ денешните избори во Македонија ги определи како фер и демократски. Партискиот портпарол, Илија Димовски, изјави дека овие ибори минале во најдемократска атмосфера до сега.

Петти локални избори во Македонија

А1 - 21.03.2009

Македонските граѓани утре по петти пат ќе избираат претставници на локалните власти во општините. Од осамостојувањето на Република Македонија се одржаа четири локални избори, и тоа првите во 1990 година, ...

Ајкер: Од Македонија очекувам повеќе од избори без насилство

А1 - 21.03.2009

За спроведување на фер и демократски избори се одговорни сите граѓани, а особено политичките партии. Најодговорна е владата, вели шефот на набљудувачката мисија на ОДИХР во Македонија, Питер Ајкер во ...

Последна шанса да се фати европскиот воз

Време - 21.03.2009

Коле Чашуле Мирни, фер и демократски избори се главниот услов што Македонија мора да го исполни ако сака наскоро да добие датум за преговори со Европската унија и да се надева дека ќе се укинат визите за ...

Да победат изборите

Време - 21.03.2009

Некому може да му се стори претерано што сите странски политичари толку упорно и толку често повторуваат дека од суштинска важност за Македонија е да спроведе мирни, фер и демократски избори.

Стразбур будно ќе ги следи изборите

Утрински - 21.03.2009

Од нашиот дописник Нанси - Во Советот на Европа постои надеж дека овој пат заклучоците на набљудувачката мисија на изборите во Македонија ќе бидат многу поразлични од минатиот пат и дека тие ќе се одвиваат ...

Питер Ајкер: Нема да носиме какви било заклучоци за овие избори се додека не заврши процесот

Канал5 - 21.03.2009

- Каква порака ќе испрати ОДИХР до гласачите во Македонија за изборите? - Најпрво, мислам дека нема да носиме какви било заклучоци за овие избори се додека не заврши процесот.

Да се гласа мирно и демократски

Време - 20.03.2009

Претседателот на државата Бранко Црвенковски вчера ги повика македонските гласачи в недела да го искористат своето уставно право и да гласаат за кандидатите по сопствен избор, а со своето однесување да ...

Црвенковски: Изборите се тест за зрелоста на Македонија

Утрински - 20.03.2009

Со повик до граѓаните на Македонија да го искористат своето уставно право и да гласаат по сопствен избор, претседателот на државата, Бранко Црвенковски, во пресрет на изборите в недела, побара од нив со своето ...

Црвенковски: Немаме право на грешки

Дневник - 20.03.2009

Грешките со тешките инциденти и нерегуларности од минатите избори никој нема право да ги повтори во името на сегашните и идните генерации граѓани, им порача на граѓаните претседателот на државата Бранко ...

Време е да покажете брилијантност

Дневник - 20.03.2009

Светот ќе следи што ќе се случува овде на 22 март. Дали Македонија ќе биде пример за успешна мултиетничка демократија во 21 век? Дали ќе даде уште еден доказ дека приклучувањето кон сите евроатлантски ...

Изборите се сериозен влог за иднината на Македонија

Н.Македонија - 20.03.2009

Влогот на претстојните локални и претседателски избори е огромен и уверен сум уверен дека граѓаните се свесни оти тоа ќе биде сериозен тест за зрелоста на Македонија, оценува претседателот Бранко Црвенковски ...

Партиите и кандидатите со повик за масовен одзив на изборите

Алсат-М - 20.03.2009

Политичките субјекти и претседателските кандидати кои се натпреваруваат на изборите на 22 март ги повикуваат граѓаните масовно да излезат на изборите и слободно и достоинствено да ја изразат својата волја и да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во недела одлучуваме за нашата иднина

Нетпрес - 20.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, ги повикуваат политичките партии, да покажат високо ниво на политичка култура на денот на изборите, човечко достоинство и морален капацитет.

Полицијата подготвена да обезбеди услови за фер избори

А1 - 19.03.2009

Одржувањето мирни, фер и демократски избори в недела е од големо значење за иднината на Република Македонија. Поради ова, полицијата изготви оперативната акција „Избори 2009“, која е презентирана пред ...

И македонските власти со апел за мирни избори

А1 - 19.03.2009

По апелите на меѓународната заедница, последни повици за фер и демократски избор денеска испратија и македонските власти. Претседателот Црвенковски во писмено обраќање порачува „В недела Македонија треба да ...

Министри на ВМРО-ДПМНЕ ќе ги надгледуваат изборите

Утрински - 19.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ ќе распореди од 200 до 300 високи партиски функционери како набљудувачи на повеќе избирачки места низ целата држава.

Претседателот Црвенковски апелира за мирни избори

Телма - 19.03.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенкови во писменото обраќање по повод претстојните претседателски и локални избори ги повика граѓаните, но и сите учесници во изборниот процес, да придонесат за ...

Функционери на ВМРО-ДПМНЕ набљудувачи на избирачките места

Н.Македонија - 19.03.2009

Од 200 до 300 високи партиски функционери ВМРО-ДПМНЕ ќе распореди како набљудувачи на повеќе избирачки места низ целата држава, во насока на спроведување фер и демократски избори, како државен приоритет и ...

Црвенковски:Изборите се сериозен тест на зрелоста

Алсат-М - 19.03.2009

Претседателот Бранко Црвенковски во денешното соопштение до јавноста оцени дека претстојните локални и претседателски избори се сериозен тест за зрелоста на државава и оти од начинот на кој ќе бидат спроведени ...

Полицијата со план за мирни избори

МРТ - 19.03.2009

Стратешкиот план на активности на Министерството за внатрешни работи за претстојните избори, денеска ќе го претстави министерката Гордана Јанкулоска.

Претседателот Црвенковски апелира за фер и демократски избори

Сител - 19.03.2009

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенкови во писменото обраќање по повод претстојните претседателски и локални избори ги повика граѓаните, но и сите учесници во изборниот процес, да придонесат за ...

Влогот овој пат е многу поголем

Вечер - 19.03.2009

В недела искористете го вашето уставно право и гласајте за кандидатите по сопствен избор. Придонесете со своето однесување за создавање на мирна и демократска атмосфера каква што му доликува на овој народ и на ...

Црвенковски: Влогот во изборите овој пат е многу поголем

Нетпрес - 19.03.2009

Длабоко сум убеден дека на сите граѓани на Република Македонија им е сосема јасно дека на претстојните избори нема да се одлучува само за тоа кој ќе ја води државата во следните пет години, или кои политички ...

МВР најостро ќе реагира на секој инцидент на изборите

Нетпрес - 19.03.2009

Одржувањето на мирни фер и демократски избори во недела е од есенцијално значење за Македонија и секој кој ќе предизвика било каков инцидент ќе биде санкциониран на лице место, изјави денеска министерката за ...

Полицијата со план за мирни избори

Макфакс - 19.03.2009

Стратешкиот план на активности на Министерството за внатрешни работи за претстојните избори, денеска ќе го претстави министерката Гордана Јанкулоска.

Изборите нов тест за Македонија

Макфакс - 19.03.2009

Кревката стабилност на државата ги прави исклучително важни, па дури и „круцијални“ и „историски“ секои избори во Македонија, а претстојните ќе бидат тест за нејзиниот демократски капацитет и европска иднина.

Црвенковски: Македонија да го покаже демократскиот капацитет

Макфакс - 19.03.2009

Македонија, на 22. март треба да покаже дека има доволно демократски капацитети за да го продолжи процесот за интергрирање во ЕУ и НАТО, порачува претседателот Бранко Црвенковски.

Верските водачиза мирни избори

Време - 18.03.2009

Поглаварите на црквите и на верските заедници во Република Македонија вчера одржаа работна средба од која во духот на нивните верски и вредносни начела упатија јавен апел до верниците, граѓаните и до ...

Поглаварите на верските заедници повикаа на мирни избори

Вест - 18.03.2009

Упатуваме јавен апел до верниците, граѓаните и политичките партии за одржување мирни, достоинствени и демократски избори. Имајќи предвид дека овие избори се одржуваат во исклучително време за нашата држава, ...

Може ли да пропаднат претседателските избори

Утрински - 18.03.2009

Една недела пред изборите агенциите за истражување на јавното мислење забележаа голем процент на граѓаните кои се изјасниле дека не се мотивирани да излезат на гласање, како и на оние кои немаат одговор за кој ...

Црквите и верските заедници апелираат за достоинствени избори

Н.Македонија - 18.03.2009

Поглаварите на црквите и на верските заедници во Република Македонија вчера упатија јавен апел до верниците, граѓаните и со политичките партии за одржување мирни, достоинствени и демократски избори.

Функционери на ВМРО ДПМНЕ ќе ги набљудуваат изборите

Алсат-М - 18.03.2009

Зоран Ставревски, Ивица Боцевски, Трајко Славевски, Антонио Милошоски, Миле Јанакиевски, Перо Стојановски, Светлана Јакимовска, Влатко Ѓорчев ќе бидат главните набљудувачи на изборите одредени од ВМРО-ДПМНЕ.

Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ и набљудувачи на изборите

Дневник - 18.03.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални и претседателски избори ќе распореди меѓу 200 и 300 партиски функционери на избирачките места во функција на набљудувачи.

Високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ набљудувачи на избирачките места

Сител - 18.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ во насока на спроведување на фер и демократски избори, како државен приоритет и интерес за Република Македонија ќе распореди од 200 до 300 високи партиски функционери како набљудувачи на повеќе ...

СДСМ реагира за набљудувачите на изборите

Нетпрес - 18.03.2009

Прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ претставува само ефтин обид да се сокрие владиниот проект и однапред смислено сценарио за нефер избори кои веќе се случуваат, реагира опозициската СДСМ.

И од верските заедници за мирни избори

А1 - 17.03.2009

Апел за достоинствени и демократски избори и од поглаварите на црквите и верските заедници во Македонија. Велат никој нема право да ја загрозува перспективата на Република Македонија.

Се кове ли план за неуспешни претседателски избори?

Н.Македонија - 17.03.2009

Неуспешни претседателски избори и институционална криза во државата е планот на опозицијата како одговор на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат високи извори од оваа партија.

Верските поглавари апелираат за мирни и демократски избори

Алсат-М - 17.03.2009

Поглаварите на верските заедници во Македонија, денеска одржаа работна средба од која упатија јавен апел до верниците, граѓаните и политичките партии за одржување на мирни, достоинствени и демократски избори.

И господ напомош за фер избори

Канал5 - 17.03.2009

И господ напомош за фер избори. Првите луѓе на најголемите верски заедници со апел до верниците и гласачите за мирни и достоинствено гласање.

СДСМ: Што ќе му се на МВР списоците на нашите активисти?

Нетпрес - 17.03.2009

СДСМ повторно предупредува дека Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ воопшто немаат намера да организираат фер избори. Очигледната злоупотреба на инструментите на власта во партиски цели, велат од партијата, стана ...

Не ја загрозувајте перспективата на Македонија

Макфакс - 17.03.2009

Никој нема право да ја загрозува стабилноста и перспективата на Македонија, порачаа верските лидери пред изборите, кои се клучни за европската интеграција на земјата.