TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателските избори во Србија со слаб одзив на гласање

А1 - 16.11.2003

На претседателските избори во Србија до 18 часот излегле на гласање 32,83 избирачи, не вклучувајќи го Косово, соопшти вечерва српската Републичка изборна комисија. Одsивот на гласачите до 18 часот во споредба со неуспешните претседателски избори одржани кон крајот на минатата година е помал за 5,2 ...

Србија во недела избира претседател

А1 - 15.11.2003

Претседателски избори ќе се одржат утре во Србија, трети во изминатите 13 месеци, на кој, 6.506.505 граѓани со право на глас треба да избираат меѓу шест кандидати. За претседателската трка се кандидирани Драгољуб МиќуновиЌ од владеачкиот ДОС, потпретседателот на Српската радикална партија Томислав ...

Србија ќе остане по трет пат без претседател поради апстиненција?

Утрински - 15.11.2003

По двата неуспешни обида минатата година, српските избирачи в недела повторно ќе гласаат за претседател Драган НиколиЌ По двата неуспешни обида, Србија в недела по трет пат ќе избира претседател. Двата досегашни обида - на 29 септември и на 10 декември минатата година - беа неуспешни поради ...

Општите избори во Србија на 28 декември

Вест - 14.11.2003

БЕЛГРАД, 14 ноември, (АП) - Претседателскиот кандидат на владеачката Демократска опозиција на Србија (ДОС) Драгољуб Миќуновиќ вчера соопшти дека ќе предложи вонредните парламентарни избори во Србија да се одржат на 28 декември годинава.

Србија ќе излезе на парламентарни избори на 28 декември

Утрински - 14.11.2003

Реформистите во Белград бараат нов мандат БЕЛГРАД - На 28 декември се очекува Србија да одржи предвремени парламентарни избори, изјави вчера водечки член на владејачката ДОС-коалиција, додека реформистите бараат нов мандат за да ги истуркаат демократските промени.

Србија пред двојни избори

Дневник - 14.11.2003

БЕЛГРАД ДОС најави дека вонредните парламентарни избори ќе се одржат на 28 декември. Оваа одлука на гласачите им ја соопшти Драгољуб Миќуновиќ, кандидат на ДОС за претседател на Србија на изборите кои ќе се одржат в недела. Србија сега е без претседател, откако двата избори одржани лани пропаднаа ...

Миќуновиќ предлага вонредни парламентарни избори на 28.декември

А1 - 13.11.2003

Кандидатот за српски претседател на владејачката Демократска опозиција на Србија Драгољуб Миќуновиќ денеска предложи вонредните парламентарни избори во земјата да се одржат на 28 декември. Миќуновиќ најави дека е можно изборите да бидат распишани уште денеска по неговата средба со српскиот премиер ...

Вечерва завршува претседателската кампања во Србија

А1 - 13.11.2003

Кандидатите за претседател на Србија до вечерва треба да ја завршат својата кампања бидејќи по полноќ започнува изборниот молк што ќе трае до затворање на избирачките места в недела до 20 часот. Вкупно шестмина кандидати се вклучија во трката за претседател на Србија во првиот круг избори, што ...

МИЌУНОВИЌ ПРЕДЛАГА ВОНРЕДНИТЕ ИЗБОРИ ВО СРБИЈА ДА СЕ ОДРЖАТ НА 28 ДЕКЕМВРИ

Канал5 - 13.11.2003

Кандидатот за српски претседател на владејачката Демократска опозиција на Србија (ДОС) Драгољуб Миќуновиќ денеска предложи вонредните парламентарни избори во земјата да се одржат на 28 декември. Миќуновиќ најави дека е можно изборите да бидат ра Кандидатот за српски претседател на владејачката ...

ДОС пукна

Дневник - 11.11.2003

БЕЛГРАД Српската владејачка коалиција ДОС дефинитивно се распаѓа, а нови парламентарни избори најверојатно ќе се одржат во декември. Утре ќе се одржи седница на ДОС на која веројатно ќе се реши кога ќе бидат распишани новите избори.

Србија се подготвува за предвремени парламентарни избори

А1 - 10.11.2003

Кампањата за претседателските избори во Србија западна во сенка на забревтаната трка за вонредни парламентарни избори, оценува во денешниот број белградскиот весник „Глас јавност“. „Политичките партии ги ангажираат сите свои потенцијали и се подготвуваат да ги одмерат силите на парламентарните ...

СРБИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ

Канал5 - 10.11.2003

Кампањата за претседателските избори во Србија западна во сенка на забревтаната трка за вонредни парламентарни избори, оценува во денешниот број белградскиот весник “Глас јавност”. “Политичките партии ги ангажираат сите свои потенцијали и се под Кампањата за претседателските избори во Србија ...