TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белгија парализирана од генерален штрајк

Вест - 08.10.2005

БРИСЕЛ, 8 октомври (Ројтерс) - Работниците во Белгија вчера го почнаа првиот општ штрајк по повеќе од една деценија прекинувајќи го работењето во образовните институции, сообраќајот, државните служби и трго БРИСЕЛ, 8 октомври (Ројтерс) - Работниците во Белгија вчера го почнаа првиот општ штрајк по ...

Штрајк во Брисел, се бара подобро социјално осигурување и пензии

Макфакс - 08.10.2005

Брисел Општ штрајк на кој учесниците бараат од властите на Европската унија подобрување на системот за социјално осигурување и оптимизација на условите за пензионирање се одржува денеска во Брисел, јавуваат европските медиуми.

Генерален штрајк во Белгија

Макфакс - 08.10.2005

Брисел Федерацијата на белгиските синдикати за денеска закажа генерален штрајк во земјата барајќи подобрување социјалната заштита и на условите за пензионирање. Само во Брисел на штрајкот се очекува да учествуваат околу 70.000 вработени во државната администрација, здравството, образованието, ...

Од вчера Клинички центар пак редовно работи

Утрински - 07.10.2005

Штрајкот прекинат откако Синдикатот потпиша спогодба со министерот Димов Наскоро меѓу Синдикатот и Владата ќе започнат преговорите за зголемување на платите МАЈА ТОМИЌ Штрајкот на вработените во Клинички центар, кој започна на 29 септември, од вчера е ставен во мирување.

Штрајкот во мирување, лекарите в ординации

Дневник - 07.10.2005

ПО ЕДНОНЕДЕЛНИОТ ПРОТЕСТ НА СКОПСКИТЕ КЛИНИКИ Штрајкот во Клиничкиот центар од вчера напладне дефинитивно е ставен во мирување, откако синдикалците потпишале меморандумот за разбирање со министерот за здравство Владо Димов. - Со тоа ја потврдивме одлуката на Советот од 5 октомври штрајкот да се ...

До кога ќе траат преговорите за зголемувањето на платите во клиничкиот центар?

Канал5 - 07.10.2005

Преговорите со синдикатот за здравство Владата ќе ги започне в среда. Преговорите со синдикатот за здравство Владата ќе ги започне в среда. Откако им вети интензивни преговори и со тоа издејствува прекин на штрајкот, министерот за здравство сега не може да каже ниту до кога ќе се преговара, ниту на ...

Преговори за барањата на штрајкувачите од Клинички центар

Макфакс - 07.10.2005

Скопје Самостојниот синдикат на здравствените работници денеска треба да седне на преговарачка маса со претставници на Министерството за здравство. Лекарите и другиот медицински персонал во скопскиот Клинички центар, кои бараат двојно зголемување на платите, вчера се вратија на работните места, ...

Општ штрајк ја парализира Белгија

Макфакс - 07.10.2005

Брисел Белгиските работници денеска го започнаа првиот штрајк во последниве десет години, што ќе трае еден ден, а во знак на протест за социјалните реформи и промените на законот за рано пензионирање. Штрајкуваат вработените во училиштата, транспортот, државната администрација, како и продавниците, ...

Штрајкот во Клинички е ставен во мирување

А1 - 06.10.2005

По една недела, штрајкот на вработените во Клинички центар е ставен во мирување. Враќањето на вработените на работните места, условот кој на синдикатот му го упатија Министерството за здравство и управата на Клинички, како предуслов да започнат преговорите за решавање на барањето на вработените, за ...

Штрајкот заврши

Вест - 06.10.2005

ДРЖАВНА ОД ДЕНЕСКА ОТВОРЕНА ЗА ПАЦИЕНТИ Државна болница го прекина седумдневниот штрајк. Од денеска сите клиники и институти во рамките на Клиничкиот центар ќе работат нормално, амбулантите ќе бидат отворени за редовните пациенти, ќе се примаат сите случаи, а ќе се изведуваат и сите редовн Државна ...

Штрајкот на Клинички центар ставен во мирување

Време - 06.10.2005

ПО СРЕДБАТА СО МИНИСТЕРОТ Синдикатот на Клиничкиот центар вчера донел одлука да го стави во мирување штрајкот откако министерот за здравство, Владо Димов, ветил дека преговорите за зголемување на платите ќе завршат во најбрз можен рок и на штрајкувачите да им бидат исплатени дневници за изминатите ...

Штрајкот на Клинички ставен во мирување

Утрински - 06.10.2005

Синдикатот на Клинички и министерот за здравство, Владо Димов, денеска треба да потпишат меѓусебна спогодба Решенијата од преговорите треба да бидат на задоволство на вработените МАЈА ТОМИЌ Штрајкот на вработените во Клинички центар, кој започна на 29 септември, најверојатно, денеска ќе биде ставен ...

Спогодба за плати, па прекин на штрајкот

Дневник - 06.10.2005

СИНДИКАТОТ ОД КЛИНИЧКИ СО УЛТИМАТУМ ДО МИНИСТЕРОТ Синдикалците во Клиничкиот центар прво ќе побараат "црно на бело" дека платите ќе им бидат зголемени и целосна исплата на дневниците пред да го стават штрајкот во мирување. Вака решил Советот на Самостојниот синдикат, по вчерашната средба со ...

Меморандум за разбирање помеѓу синдикатот на клиничкиот центар и министерство за здравство

Канал5 - 06.10.2005

Лекарите се вратија на своите работни места откако Синдикатот на клиничкиот центар денеска со министерот за здравство Владо Димов потпишаа меморандум за разбирање штрајкот да се стави во мирување додека течат преговорите. Лекарите се вратија на своите работни места откако Синдикатот на клиничкиот ...

Прекинат штрајкот на лекарите, од петок преговори

Макфакс - 06.10.2005

Скопје Лекарите и другиот медицински персонал во скопскиот Клинички центар денеска се вратија на работните места, ставајќи го осумдневниот штрајк во мирување. Одлуката уследи по потпишувањето меморандум за разбирање меѓу нивните синдикални претставници и министерот за здравство Владо Димов, со кој ...

Штрајкот на лекарите најверојатно во мирување

Макфакс - 06.10.2005

Скопје Самостојниот Синдикат на вработените во скопскиот Клинички центар, денеска, треба да реши дали ќе го прифати барањето на власта за ставање на штрајкот во мирување, како услов да почнат итни преговори за нивните барања.

Штрајкот на клиничарите ставен во мирување

Вечер - 06.10.2005

Штрајкот во Клинички центар е ставен во мирување. Одлуката вчера ја донесе Советот на Самостојниот синдикат на оваа најголема здравствена организација во земјава по средбата на синдикалците со министерот за здравство, директорот на Фондот за здравствено осигурување и со директорот на Клинички ...

Клинички ќе го стави штрајкот во мирување

А1 - 05.10.2005

Вработените во Клинички најверојатно ќе го стават штрајкот во мирување. Конечната одлука советот на синдикатот треба да ја донесе на утрешниот состанок. Вака одлучија синдикалците по три часовно договарање, откако Министерот ја потпишал спогодбата со која се обврзува на итни преговори.

Прекинете го штрајкот, па ќе преговараме

Време - 05.10.2005

СТРУЧНИОТ КОЛЕГИУМ НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР ПОРАЧУВА Штрајкот мора да се стави во мирување за да може реално да се согледа состојбата во која се наоѓаат Клиничкиот центар и неговите вработени, како и да се разгледаат нивните барања и можности за зголемување на платите.

Генерален штрајк во Франција

Утрински - 05.10.2005

Францускиот синдикат револтиран од високата стапка на невработеност Штрајкуваат транспортерите, трговците и јавниот и приватниот сектор Париз - Во Франција вчера владееше вистински хаос во сообраќајот поради еднодневниот генерален штрајк на синдикатите, организиран во знак на протест поради ...

Министерот за здравство денеска ќе преговара со штрајкувачите

Утрински - 05.10.2005

По шест дена штрајк на вработените во Клиничкиот центар Надлежните институции денеска ќе се обидат да изнајдат компромис околу барањата на вработените на Клиничкиот центар за зголемување на платите МАЈА ТОМИЌ Министерството за здравство денеска ќе преговара со самостојниот синдикат на Клиничкиот ...

Штрајкот ставен во мирување во Клиничкиот центар

Канал5 - 05.10.2005

Синдикатот на клиничкиот центар доби согласност од министерот за здравство Владо Димов за интензивни преговори за брзо решавање на проблемот со платите на вработените во Клиничкиот центар. Синдикатот на клиничкиот центар доби согласност од министерот за здравство Владо Димов за интензивни преговори ...

Почнуваат преговорите за барањата на клиничарите

Вечер - 05.10.2005

Претпладнево ќе почнат преговорите меѓу Синдикатот на Клиничкиот центар и надлежните здравствени власти околу нивните барања за зголемување на платите. Тие ќе се одржат во Министерството за здравство, а на неа покрај министерот ќе присуствуваат и директорот на Фондот за здравствено осигурување и ...

Веќе пет дена трае штрајкот на вработените во Клиничкиот центар.

Макфакс - 05.10.2005

(Дневник) – понеделник, 03.10.2005 АНГЕЛЧО САЗДОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СИНДИКАТОТ НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Министерот за здравство сака да внесе раздор во нашите редови Средбата со премиерот Владо Бучковски, која требаше да се одржи денеска, е откажана, иако претходно од кабинетот имаше позитивен одговор.

Преговори со штрајкувачите, денеска

Макфакс - 05.10.2005

Скопје Министерството за здравство најави дека денеска ќе започне преговори со самостојниот синдикат на Клиничкиот центар, кој штрајкува од петокот, барајќи зголемување на платите за 100 проценти. Оваа одлука на Министерството за здравство, како што е соопштено, уследи откако Самостојниот синдикат ...

Управата на Клинички бара штрајкот да се стави во мирување

А1 - 04.10.2005

Управата на Клинички денеска побара од синдикатот да го стави штрајкот во мирување и да започнат преговори за евентуално зголемување на платите. Одлуката дали ќе престанат да штрајкуваат, советот на синдикатот треба да ја донесе во наредните два дена.

Клиничкиот центар нема да го прекине штрајкот

Време - 04.10.2005

И ПОКРАЈ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА БУЧКОВСКИ Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар нема да го прекине штрајкот, и покрај тоа што премиерот Владо Бучковски ја откажа најавената средба со образложение дека тој нема да преговара и да разговара во услови на штрајк и притисок.

Државна утре на улица

Вест - 04.10.2005

НАВРЕДЕН ОД ВЛАДАТА, КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД ШТРАЈКОТ За утре во 11 часот, штрајкувачите најавуваат симболичен протест на клиничкиот хелиодром за како што велат вработените "да се чуе и сериозно да се размисли за нивниот глас" Вработените во Државна се навредени од односот на Владата и ...

Синдикатот бара итно преговори со Владата за штрајкот во Клинички центар

Утрински - 04.10.2005

Продолжува протестот на вработените во најголемата здравствена установа Според првиот синдикалец Ангел Саздовски, ќе се преземат порадикални мерки ако Владата не прифати разговори за платите на 4.000 вработени Маја ТомиЌ Продолжува штрајкот на вработените во Клинички центар, кој започна на 29 ...

Лекот за штрајкот е во Владата

Дневник - 04.10.2005

ПРОТЕСТОТ ВО КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ПРОДОЛЖУВА Генералниот штрајкот на вработените во Клиничкиот центар во Скопје продолжува со истото барање за двојно зголемување на платите. На клиниките ќе се примаат само итни случаи, а ќе се третираат пациентите што се болнички згрижени.

И директорите на клинички сакаат двојно повисоки плати но не со штрајк туку со преговори

Канал5 - 04.10.2005

Управата на клиничкиот центар бара од синдикатот штрајкот да биде ставен во мирување и да се остави можноста да се преговара за да се најде прифатливо решение. Управата на клиничкиот центар бара од синдикатот штрајкот да биде ставен во мирување и да се остави можноста да се преговара за да се најде ...

Министерот за здравство, сепак, ќе преговара со штрајкувачите

Макфакс - 04.10.2005

Скопје Министерството за здравство соопшти дека утре ќе започне преговори со самостојниот синдикат на клиничкиот центар, кој штрајкува од петокот, барајќи зголемување на платите за 100 проценти. Оваа одлука на Министерството за здравство, како што е соопштено уследила откако Самостојниот сидникат ...

Неизвесно до кога ќе трае штрајкот на лекарите

Макфакс - 04.10.2005

Скопје Вработените во скопскиот Клинички центар, во очекување на одговорот на Владата на барањето на нивните синдикални претставници за преговори, и денеска, шести ден, штрајкуваат и интервенираат само во итни случаи. Одлуката за продолжување на штрајкот во понеделникот едногласно ја донесе Советот ...

Продолжува штрајкот на лекарите

А1 - 03.10.2005

Синдикалците денеска му напишаа на премиерот Бучковски - штрајкот е наше демократско право, додавајќи дека се подготвени за преговори. Тие велат, дека Бучковски неосновано ја одложил однапред закажаната средбата со нив. „Што од овие писма ќе произлезе, ќе зависат и нашите понатамошни чекори“, ...

Продолжува штрајкот

Време - 03.10.2005

ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Штрајкот на вработените во Државната болница продолжи и вчера, а според најавите, тој ќе трае до исполнувањето на нивното барање за зголемување на платите во просек за сто проценти. За време на штрајкот се примаат само итните случаи и се третираат само пациентите што се ...

Бучко не паѓа на уцените од Клинички

Вест - 03.10.2005

ШТРАЈКОТ ВО ДРЖАВНА ВИСИ " Во барањето на Синдикатот беше наведено дека средбата ја бараат во фаза кога се пред реализирање на штрајк. Истата нема да се одржи бидејќи со оглед на тоа што навремено и позитивно е одговорено на неа, тие во меѓувреме веќе започнаа штрајк", објас Премиерот Владо ...

Владата одби да преговара за платите на клиничарите

Утрински - 03.10.2005

По четиридневниот штрајк на вработените во Клинички центар МАЈА ТОМИЌ Денеска нема да се одржи закажаната средба меѓу премиерот Владо Бучковски и претставниците на Синдикатот на Клиничкиот центар, како што беше закажано уште на 20 септември.

Законот за работни односи пред Уставниот суд

Утрински - 03.10.2005

СИНДИКАТ ССМ кон крајот на минатата недела поведе иницијатива пред Уставниот суд за оценување на уставноста на четири члена од новиот Закон за работни односи за кои Синдикатот предупредуваше уште при подготвувањето на Законот.

Министерот за здравство сака да внесе раздор во нашите редови

Дневник - 03.10.2005

АНГЕЛЧО САЗДОВСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СИНДИКАТОТ НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Веќе пет дена трае штрајкот на вработените во Клиничкиот центар. Средбата со премиерот Владо Бучковски, која требаше да се одржи денеска, е откажана, иако претходно од кабинетот имаше позитивен одговор.

Петти ден штрајк во Kлиничкиот центар, Бучковски не сака притисок

Канал5 - 03.10.2005

Синдикалците на клиничкиот центар денеска му вратија на премиерот Бучковски.. Велат дека во неговиот кабинет биле информирани за отпочнување на штрајкот, а ако премиерот не сака да разговара под притисок тоа е лична волја, бидејќи никаде во законот за работни односи не стои дека за време на штрајк ...

Бучко ги откачи клиничарите

Вечер - 03.10.2005

Премиерот Владо Бучковски ја откажа закажаната средба со претставниците на Самостојниот синдикат на Клиничкиот центар и другите здравствени организации што беше закажан за денеска. Причината за ваквиот потег што претходно го најави министерот за здравство Владо Димов, е што синдикалците го ...

Штрајкот на лекарите продолжува

Макфакс - 03.10.2005

Скопје Лекарите и другиот медицински персонал во скопскиот Клинички центар и денеска, петти ден по ред, штрајкуваат на работните места и интервенираат само во итни случаи. Одлуката до кога штрајкот ќе продолжи и под какви услови евентуално би бил прекинат, денеска треба да ја донесе Самостојниот ...