TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Казната за Начевски е преблага

Вест - 26.04.2008

СООПШТЕНИЕ НА РК ВАРДАР Вардар бара поригорозно казнување на судијата Ѓокица Начевски за неговиот гест на средбата со Металург, а од Ракометната федерација на Македонија да признае дека на натпреварот имало слабо и тенденциозно судење со кое бил фаворизиран противникот.

Вардар про се' уште револтиран од судењето во мечот со Металург

Утрински - 26.04.2008

„Скопкските судиите и делегати се дрзнаа да ни' наметнат кој да биде тренер на Вардар про заканувајќи се' дека нема да прифатат да бидат делегирани на нашите мечеви под водство на Веселин Вујовиќ“, стои во соопштението до јавноста на ракометниот клуб Вардар про.

Вардар и Пелистер во битка за Европа

Утрински - 26.04.2008

Попладнево на Градски (16 ч.) ќе падне одлука која од овие две екипи ќе игра во Интертото купот Миодраг Мицковиќ Денешното, 29 коло во Првата лига може да даде одговор на неколкуте прашања иако има да се одиграат уште пет кола (заклучно со денешното). До крајот на првенството.

Вардарци се жалат на РФМ

Дневник - 26.04.2008

Ракометниот клуб Вардар про со соопштение до медиумите се жали на работата на Комисијата за спроведување натпревари при РФМ, во однос на нејзините одлуки за мечот на овој клуб со градскиот ривал Металург од домашното првенство.

Михајло ќе ја обжали одлуката

Вечер - 26.04.2008

По одлуката на Натпреварувачката комисија на РФМ, по казните на судијата Ѓорѓи Начевски и тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ, претседателот на клубот се огласи со соопштение до медиумите, во кое се вели: "На средбата Вардар - Металург имаше слабо судење и ние за тоа ќе ја обжалиме казната поради ...

Камчев го остави Вардар на цедило

Време - 25.04.2008

НАВИВАЧИТЕ СОБИРААТ ПАРИ Веста дека Вардар му е понуден на Трифун Костовски е најновата шпекулација во врска со клубот. Орце Камчев им го отстапи местото на ветераните на клубот, по што проструи вест дека било контактирано со потпретседателот на Работнички К., Коста Костовски.

Камчев дарежлив кон ветераните

Дневник - 24.04.2008

Дарко Панчев со легендите и ветераните на клубот го доби пакетот од 10-ина мандати во Собранието на Вардар, по наводното откажување на скопскиот бизнисмен Јордан Камчев, во нивна полза. Но, ако не се сменат работите, ветераните ќе бидат опозиција.

Шехтански нема да попушти на притисокот од Панчев

Време - 23.04.2008

В.Д. ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВАРДАР ПРОТИВ НОВАТА ИНИЦИЈАТИВА Петар Једиковски Актуелното раководство на Вардар не е загрижено од иницијативата на ветераните на Вардар за нови промени и од барањето за повлекување од клубот на Јордан Камчев. Според в.д.

Вардар побара да му судат странци против Металург

Вест - 23.04.2008

РАКОМЕТ - ЖДРЕПКА ЗА ПОЛУФИНАЛЕТО НА КУПОТ СО ВИСОКИ ТОНОВИ Металург и Вардар ќе ја имаат следната пресметка сезонава, најверојатно, во финалето на Купот. Но, на вчерашната ждрепка за полуфиналните двојки, што на Металург му го донесе Пелистер Еуролинк, додека бранителот на титулата ја доби Преспа, ...

Фудбалерите на Вардар на улица?

Утрински - 23.04.2008

Кој ќе ги плаќа сега кириите за најмените 12 стана во кои живеат играчите што не се од Скопје Миодраг Мицковиќ Многу работи се уште не се решени ниту јасни со изборот на новиот управен одбор на Вардар на чело со в.д. претседателот Ванчо Шехтански 28-те делегати во Собранието меѓу кои мнозинство ...

Вардар про и Металург се разминаа во Купот

Утрински - 23.04.2008

Лутите скопски ривали Вардар про и Металург го избегнаа меѓусебниот судир во полуфиналето на 16. Куп на Македонија во ракомет за мажи, кој ќе се одржи од 16 до 18 мај во СРЦ „Кале“. Вчерашната ждрепка сакаше последна пречка до финалето на црвено-црните да им биде Преспа, а „металурзите“ ќе се ...

Камчев ќе се повлекува од Вардар

Дневник - 23.04.2008

Јордан Камчев се повлекува од Вардар според информациите на опозицијата во клубот, а актуелната „влада“ предводена од Ванчо Шехтански тоа не можеше да го потврди или да го одрече. Вчера Извршниот одбор на клубот имаше состанок на кој се расправаше за новата ситуација.

Металург и Вардар про се острат за финале

Дневник - 23.04.2008

Веројатно е лутите ривали да се судрат уште еднаш сезонава, во СРЦ „Кале“, зашто „црвено-црните“ ја добија организацијата за 600 евра Меѓусебното ривалство Вардар про и Металург ќе го продолжат во ракометниот Куп на Македонија, каде што двете скопски екипи се надеваат на финале.

Вардар и Металург во финалето

Вечер - 23.04.2008

Вчера, во просториите на Ракометната федерација на Македонија беше извлечена ждрепката за завршницата на македонскиот, машки, ракометен куп, што ќе се игра од 16 до 18 мај.Со наддавање, организацијата ја доби РК Вардар, за само 600 евра, а според ждрепката во полуфиналето ќе играат Металург - ...

Вардар Про и Металург го избегнаа полуфиналниот двобој

А1 - 22.04.2008

Вардар Про и Металург го избегнаа полуфиналниот двобој за домашната куп титула и најверојатно ќе го имаат и петтиот меѓусебен дуел во оваа ракометна сезона. Ова по денешниот ждреб за завршниот турнир за купот што ќе се одржи од 16-ти до 18-ти мај во СРЦ Кале во Скопје.

Вардар и Пелистер останаа во битка за Европа

Време - 22.04.2008

ДОМАШНО ПРВЕНСТВО, 27. КОЛО Вардар и Пелистер продолжуваат со трката за Купот на УЕФА. Битолчани, шест кола пред крајот на првенството, се во предност од еден бод пред Вардар. Пелистер во пелагониското дерби, убедливо, со 4-0 ја совлада Победа.

Вардар лесно против Ренова

Вест - 22.04.2008

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА Вардар славеше со 3:1 против Ренова, еден од конкурентите за излез во Европа, во натпреварот од 27. коло на Првата фудбалска лига. Тетовскиот тим, кој традиционално е незгоден противник за нашиот најтрофеен клуб, неочекувано лесно беше совладан на Градскиот стадион во Скопје.

Прва евро рунда за Вардар и Пелистер

Вечер - 22.04.2008

По 27. коло на Првата лига, Вардар и Пелистер ја продолжуваат трката за место во еврокуповите, за разлика од Ренова и Победа, кои заостануваат. Во директните дуели со конкурентите за меѓународната сцена, Вардарци убедливо го победија тимот од Џепчиште (3:1), а во пелагониското дерби, пелистерци го ...

Легендите побараа оставки

Вест - 21.04.2008

ФК ВАРДАР Легендите на нашиот најтрофеен фудбалски клуб Вардар побараа оставки од Управниот одбор и одржување ново собрание на клубот во рок од 30 дена. Исто така, тие побараа од бизнисменот Орце Камчев да го исполни своето ветување и да го отстапи раководењето на клубот на оние што го граделе ...

Легендите бараат Вардар да се врати на тие на кои им припаѓа

Време - 21.04.2008

ПОРАНЕШНИТЕ ФУДБАЛЕРИ ПОВЕДОА ИНИЦИЈАТИВА ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ НА „ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ“ Петар Једиковски Салата во хотелот „Холидеј ин“ беше претесна да ги прими сите што сакаа да присуствуваат на конференцијата за печат на поранешните фудбалери на Вардар.

Вардаровите легенди застанаа во одбрана на брендот

Утрински - 21.04.2008

Од Јордан Камчев се бара да им го предаде клубот на оние на кои природно им припаѓа Емил Китановски Вардаровите фудбалски легенди пред два дена тргнаа во одбрана на достоинството на најпознатиот македонски фудбалски бренд. Предводени од Панчев, Рингов, Спасовски, Шулинчевски, Димитровски, Мутибариќ ...

Легендите си го бараат назад Вардар

Дневник - 21.04.2008

Плејада познати имиња што играле во црвено-црниот дрес на чело со Дарко Панчев понудија двојно повеќе пари од актуелното раководство, за спас на клубот Годишен буџет на Вардар двојно поголем од тој што го одреди актуелната позиција на клубот предводена од Ванчо Шехтански, Јордан Камчев и Борче ...

Вардар и Пелистер симнаа голем товар

Дневник - 21.04.2008

Најтрофејниот македонски тим, во директна пресметка за евро-сцената ја „откачи“ Ренова, а битолчани го декласираа актуелниот шампион Победа Најтрофејниот македонски фудбалски колектив, Вардар, рамо до рамо со Пелистер, по 27.