TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година

24 Вести - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја почна амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена за ...

Жестока расправа за опозициските амандмани за буџетот за 2014

24 Вести - 15.11.2013

На дневен ред на матичната собраниска Комисија за финансирање и буџет е амандманска расправа за предлог буџетот за 2014 година. Опозицијата побара пари од државата за Планинарскиот дом Копанки.

Почнува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014

Утрински - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Ставрески: Ниту сум бил ниту ќе бидам член на СДСМ

Утрински - 15.11.2013

Првиот ден од амандманската расправа за буџетот за идната година повторно донесе интересни дискусии на Собраниската комисија за финансирање и буџет. Меѓу другото, вреди да се одбележи и признанието ...

Почнува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година

Алсат-М - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Почнува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година

Алфа - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

(ВИДЕО) Бендевска: Во Буџетот за 2014-та по седми пат граѓаните на Битола добиваат нула денари

А1 On - 15.11.2013

Во предвидениот Буџет за 2014 години, повторно седми пат по ред, граѓаните на Општина Битола,добиваат нула денари, за нула проекти, веќе видено. И повторно како и секоја година, заедно со колегата ...

Почна амандманската расправа за буџетот

Алфа - 15.11.2013

Почна амандманската расправа за предлог-буџетот. Комисијата за финансирање во наредните 7 дена треба да разгледа 684 амандмани доставени од опозициските партии – најмногу 316 се поднесени од СДСМ, ...

Амандманска расправа за предлог-буџетот

Алсат-М - 15.11.2013

Амандманот не се прифаќа...., ова беше вообичаениот одговор на министерот за финансии Зоран Ставревски на поднесените амандмани за буџетот за 2014 година, а кои денеска почнаа да се разгледуваат на ...

Почнува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014

+инфо - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет од денеска ја почнува амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Општата расправа траеше два дена, а во наредните осум ќе се расправа за 684 амандмани ...

Бендевска: Што ви е поважно Панорамското тркало или „Копанки“?

+инфо - 15.11.2013

Издвојувате дополнително повеќе средства за проектите на „Скопје 2014“ за панорамско тркало, за галии..., но не сакате да дадете пари за изградба на изгорениот планинрски дом „Копанки“ на Пелистер.

Жестоки расправии за Буџетот, Ставрески и Бендевска се спречкаа – зошто нема пари за „Копанки“

Фактор - 15.11.2013

По два дена општ претрес на новиот Буџет, во Собрание започна амандманската расправа за државната каса идната година. Опозицијата побара повеќе пари за општински проекти, како планинарскиот дом ...

Почнува амандманската расправа за буџетот

Либертас - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја отвори амандманската расправа по предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Почнува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година

Сител - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година започнува

Вечер - 15.11.2013

Амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година денеска ќе ја започне Комисијата за финансирање и буџет. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Секој бара нешто повеќе од буџетот

МРТ - 15.11.2013

Нов буџет за решавање на старите проблеми вака еден од пратениците го дефинираше стартот на амандманската дебата . Социјалдемократите побараа 3 милиони денари за електрификација на Манасиево маало во ...

Почнува амандманската расправа за предлог-буџетот за 2014 година

Телеграф - 15.11.2013

Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена за амандманите. Поднесени се вкупно 684 амандмани, и тоа СДСМ има 316, НДП 178, ДПА 150, ПЕИ 33 и НСДП седум ...

(ВИДЕО) Бендевска: Во Буџетот за 2014-та по седми пат граѓаните на Битола добиваат нула денари

Бриф - 15.11.2013

Во предвидениот Буџет за 2014 години, повторно седми пат по ред, граѓаните на Општина Битола,добиваат нула денари, за нула проекти, веќе видено, рече денеска на Комисијата за финансирање и буџет ...

Стартува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014

Press24 - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зaпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Пратениците два дена расправаа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена за ...

Амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година започнува

Курир - 15.11.2013

Амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година денеска ќе ја започне Комисијата за финансирање и буџет. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Бендевска: Во Буџетот за 2014-та по седми пат граѓаните на Битола добиваат нула денари (ВИДЕО)

Sky - 15.11.2013

Извадок од говорот на пратеничката Весна Бендевска, Комисија за финансирање и буџет: Интегрален текст: „Во предвидениот Буџет за 2014 година, повторно седми пат по ред, граѓаните на Општина Битола, ...

Почнува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година

Денешен - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зaпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Почнува амандманската расправа за предлог-буџетот за 2014 година

Економски - 15.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Продолжува расправата за предлог-буџетот за 2014

+инфо - 14.11.2013

Собраниската комисија за финансирање и буџет ја продолжува расправата за Предлог-буџетот за 2014 година. Пратениците за оваа точка ќе расправаат 10 дена и тоа секој ден од 10 часот до 22 часот.

Почнува расправата за предлог буџетот за 2014-та

Deutsche Welle - 13.11.2013

Во Комисијата за финансирање и буџет во македонскиот Парламент денеска (13.11) почнува расправата за предлог буџетот за 2014 година. Опозицијата поднесе 684 ...

Почнува собраниската расправа за Буџетот за 2014

Р.С.Европа - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почнува расправата за Предлог буџетот за 2014 година, за кој опозициските пратеници поднесоа 684 амандмани.

Комисиската расправа за буџетот продолжува

Р.С.Европа - 13.11.2013

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе продолжи седницата на Комисијата за финансирање и буџет на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2014 година.

Буџетот 2014 на собраниска комисија- поднесени 684 амандмани

Нова ТВ - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почнува расправата за Предлог буџетот за 2014 година, за кој опозициските пратеници поднесоа 684 амандмани.

Започна расправата за предлгог - буџетот за 2014 година

Телма - 13.11.2013

Буџетот за 2014 година го отвора болното прашање, стандардот на граѓаните и нивниот тежок живот, а вие тука не се снаоѓате бидејќи немате позитивни резултати рече Марјанчо Николов, на почетокот на ...

Почнува амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2014 година

А1 On - 13.11.2013

Комисијата за финансирање и буџет денеска ќе ја зпочне амандманската расправа по Предлог-буџетот за 2014 година. Два дена пратениците имаа општа расправа за буџетот, а сега остануваат уште осум дена ...

Дебата без заземање на фотелјата на Трајко Вељановски

Дневник - 13.11.2013

Лепа Ѓоргиевска Собраниската Kомисија за финансирање и буџет ја почна расправата за предлог-буџетот за 2014 година. За владејачката партија, буџетот е развоен и ќе оствари силен економски раст, но и ...

Почнува собраниската расправа за Буџетот за наредната година

+инфо - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почнува расправата за Предлог буџетот за 2014 година, за кој опозициските пратеници поднесоа 684 амандмани.

Пратениците ја почнуваат расправата за предлог буџетот за 2014-та

Фактор - 13.11.2013

Во Комисијата за финансирање и буџет во македонскиот парламент денеска ќе почне расправата за предлог буџетот за 2014 година. Државната каса за наредната година, според предлогот, ќе „тежи“ 176,5 ...

Буџетот или за паритe на државата- најважната тема е во парламент

Локално - 13.11.2013

Пред Парламентарците е најважната тема-парите на државата! Ова не е само политика на ВМРО или наСДСМ, туку нешто што го засега секој граѓанин. Народните избраници треба да размислуваат во име на ...

Почнува расправата за буџетот 2014-та

Либертас - 13.11.2013

Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска почнува расправата за предлог буџетот за 2014 година, за кој опозициските пратеници поднесоа 684 амандмани.

Буџет 2014 : Нозете подолги, чергата покуса – расправата за трошењата на старт!

Локално - 13.11.2013

Развоен или изборен, реален или неостварлив? За каков Буџет ќе гласаат пратениците во Собранието. На старт е расправата за Буџетот 2014 та година. Ова ќе биде досега најгломазниот буџет од скоро 2,9 ...

Трет ден продолжува комисиската расправа за Предлог буџетот

Точка - 15.11.2013

Членовите на Комисијата за финансирање и буџет трет ден ќе расправаат по Предлог буџетот за следната година. Комисијата има задача да дебатира за 684 амандамни на Предлог буџетот од кои 316 поднесоа ...

Расправа за буџетот за 2014 - Груевски апелира да не се повтори ланското сценарио

Таратур - 13.11.2013

Пред стартот на расправата за буџетот за 2014 година премиерот Груевски вели дека не очекува да се повтори истото сценарио од минатата година. Утре пратениците од матичната Комисија за финасирање и ...

Трет ден продолжува комисиската расправа за Предлог буџетот

Нетпрес - 15.11.2013

Членовите на Комисијата за финансирање и буџет трет ден ќе расправаат по Предлог буџетот за следната година. Комисијата има задача да дебатира за 684 амандамни на Предлог буџетот од кои 316 поднесоа ...

Предлог буџетот за 2014 денеска пред пратениците

Фама - 13.11.2013

Денеска во собраниската Комисија за финансирање и буџет почнува расправата за предлог буџетот за 2014 година, за кој пратениците од опозицијата поднесоа 684 амандмани.

Што ќе добие Битола од Буџетот на РМ за 2014 година?

Орбис - 13.11.2013

Во Собранието на Република Македонија денеска започна комисиската расправа за Буџетот за 2014 година. Телевизија Орбис ги побара мислењата на дел од парламентаците кои ја претставуваат Битола во ...

Почнува расправата за Предлог буџетот за 2014 година

Inpress - 13.11.2013

Скопје, 13. ноември 2013 (ИНПРЕС) Во Комисијата за финансирање и буџет во македонскиот Парламент денеска започнува расправата за предлог буџетот за 2014 година.

Буџетот за 2014 денеска на собраниска комисија

Falanga - 13.11.2013

Опозициските пратеници поднесоа 684 амандмани. Во собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска ќе почне расправата за Предлог буџетот за 2014 година, за кој опозицијата поднесе 684 амандмани.

Почнува расправата за буџетот за 2014, Груевски апелира да не се повтори ланското сценарио

24 Вести - 12.11.2013

Пред стартот на расправата за буџетот за 2014 година премиерот Груевски вели дека не очекува да се повтори истото сценарио од минатата година. Утре пратениците од матичната Комисија за финасирање и ...

Над 680 амандмани на предлог буџетот за 2014-та

Р.С.Европа - 12.11.2013

Собраниската Комисија за финансирање и буџет од утре ќе започне со разгледување на Предлог-буџетот за 2014 година и 684-те амандмани поднесени од опозициските партии.

Опозицијата со над 680 амандмани за буџетот 2014

Нова ТВ - 12.11.2013

Собраниската Комисија за финансирање и буџет од утре ќе започне со разгледување на Предлог-буџетот за 2014 година и 684-те амандмани поднесени од опозициските партии.

(ВИДЕО) Николов: Со амaндманите на СДСМ се кратат непродуктивните трошоци плaнирани од власта

А1 On - 12.11.2013

Со 684 амандмани, од кои 316 на СДСМ, 178 на партијата на Руфи Османи, 7 на НСДП, 33 на ПЕИ и 150 амандмани на ДПА, партиите во парламентот ќе се обидат да влијаат врз конечната одлука како ќе се ...

Буџетот утре пред пратениците

Алсат-М - 12.11.2013

Предлог-буџетот за 2014 година од утре влегува во собраниска процедура. Опозицијата подготви 684 амандмани. Според измените во Деловникот за работа на Собранието, усвоени во февруари без присуство на ...

Опозицијата со 684 амандмани за предлог-буџетот за 2014

Либертас - 12.11.2013

Собраниската Комисија за финансирање и буџет од утре ќе започне со разгледување на Предлог-буџетот за 2014 година и 684-те амандмани поднесени од опозициските партии.

Следува жестока расправа за Буџетот над 680 амандмани

Локално - 12.11.2013

Собраниската Комисија за финансирање и буџет од утре ќе започне со разгледување на Предлог-буџетот за 2014 година и 684-те амандмани поднесени од опозициските партии.

Дури 684 амандмани на предлог буџетот за идната година

МРТ - 12.11.2013

Утре во комисијата за финансирање и буџет стартува расправата за големината на државната каса за идната година. Поднесени се 684 амандмани. Речиси половина од нив се од опозицискиот СДСМ.

Груевски: Не очекува нов 24 декември, 684 опозициски амандмани за буџетот

Сител - 12.11.2013

Да не се повтори минатогодишната слика очекува премиерот на смо еден ден пред стартот на собраниската расправа за Буџетот за 2014-та. Пратениците од мнозинството до своите колеги упатија апел за ...

Опозицијата поднесе над 680 амандмани на предлог буџетот за 2014-та

Sky - 12.11.2013

Од утре с обраниската Комисија за финансирање и буџет ќе започне со разгледување на Предлог-буџетот за 2014 година и 684-те амандмани поднесени од опозицијата.

316 амандмани од СДСМ за предлог-буџетот за 2014 година

Република - 12.11.2013

316 амандмани од СДСМ за Предлог-буџетот за 214 година се поднесени во Собранието. Од утре собраниската Комисија за финансирање и буџет ќе започне со разгледување на Предлог-буџетот за 2014-та година ...

Започна расправата за буџетот, парите ветуваат конструктивност

Сител - 11.11.2013

Во среда стартува расправата за Буџетот за 2014-та. Денеска завршува рокот за доставување амандмани. Власта и опозицијата со исти очекувања, дека нема да се повтори минатогодишната атмосфера.