TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Експерти: Груевски го отфрли извештајот на ЕК

24 Вести - 11.11.2015

Оценката на премиерот Никола Груевски за годинешниот рапорт на Европската комисија за земјава дека се работи за политички извештај е крајно непримерна, сметаат политичките аналитичари. Тој во неговото излагање на вчерашната заедничка прес ...

Орав: Сега се зависи од вас- препораката ве чека сепак по изборите

Локално - 11.11.2015

– Да, ова е условена препорака и ЕК повторно ќе ја разгледа по изборите, но развојот на настантие зависи од вас, рече Евроамбасадорот Аиво Орав, при презентацијата на извештајот во Скопје.

Груевски:По исполнувањето на критериумите, се надевам дека ќе нема нови услови и пречки за недобивање датум за ...

Курир - 11.11.2015

За темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, рече премиерот Груевски. -Затоа што токму народот во нашата земја ги знае секојдневните предизвици со кои се соочува, ги знае сите актери и околности, и оценката, односно ...

(ВИДЕО) ЕКСПЕРТИ: Груевски го отфрли извештајот на ЕК

Репортер - 11.11.2015

Оценката на премиерот Никола Груевски за годинешниот рапорт на Европската комисија за земјава дека се работи за политички извештај е крајно непримерна, сметаат политичките аналитичари, извор 24 вести Тој во неговото излагање на вчерашната заедничка ...

Орав: Искористете ги критиките на позитивен начин

Глас на Америка - 10.11.2015

„Најдобрите оценки може да ги даде народот кој секојдневно се соочува со животот во Македонија, а оценката ќе ја даде на изборите во април“, смета премиерот Груевски „Извештајот содржи позитивни забелешки и вреднувања.

Орав: Развојот на настаните зависи од вас

Телма - 10.11.2015

Евроамбасадорот Орав истакна дека најважно е што препораката беше повторена од Европската комисија. - Да, ова е условена препорака и ЕК повторно ќе ја разгледа по изборите, но развојот на настантие зависи од вас, рече Орав.

Груевски: Со нетрпение го очекуваме извештајот на народот на следните избори

Нова ТВ - 10.11.2015

Премиерот Никола Груевски на денешната заедничка прес-конференција со евроамбасадорот Аиво Орав, истакна дека изнесените оценки и забелешки во Извештајот на Европската Комисија се патоказ за идните активности на Владата и тие ќе бидат преточени во ...

Груевски: Извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Утрински - 10.11.2015

Важно е што препораката е тука и со нетрпение го очекуваме извештајот на граѓаните на изборите во април, изјави премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција во Владата со евроамбасадорот Аиво Орав, кој му го врачи Извештајот за ...

Орав: Извештајот содржи многу јасни насоки

Утрински - 10.11.2015

Новата, овојпат условена препорака за Република Македонија значи дека ЕК повторно ќе се наврати на отворањето преговори со земјата по изборите во април идната година, изјави денеска на прес-конференција евроамбасадорот Аиво Орав по повод ...

Орав-Клучни Договорот од Пржино и реформите

Р.С.Европа - 10.11.2015

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека условената препорака за Македонија значи дека Европската комисија повторно ќе се наврати на отворањето преговори со земјата по изборите во април наредната година.

Груевски-Со нетрпение го очекуваме извештајот на народот

Р.С.Европа - 10.11.2015

Премиерот Никола Груевски по средбата со евроамбасадорот Аиво Орав изјави дека е важно што препораката за напредокот на Македонија кон ЕУ не е загубена. Тој нагласи и дека со нетрпение го очекуваат извештајот на граѓаните на изборите во април.

Груевски ќе го чека извештајот на народот

Р.С.Европа - 10.11.2015

Премиерот ќе ја чека оценката на народот на наредните избори, оти народот бил тој што одлучува во оваа држава. Македонија доби условена препорака од ЕК. Евроамбасадорот Орав вели дека тоа што ќе се случува понатаму со препораката зависи од нас.

Груевски: На ред е извештајот на народот на изборите во април

МКД - 10.11.2015

Важно е што препораката е тука и со нетрпение го очекуваме извештајот на граѓаните на изборите во април, изјави премиерот Никола Груевски на заедничката конференција за медиумите со шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија Аиво Орав.

Груевски: Македонија доби седма препорака, извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Алфа - 10.11.2015

Европската Унија седми пат по ред ни дава препорака за почеток на преговори, а народот ќе го даде својот извештај на наредните избори. Европската Унија седми пат по ред ни дава препорака за почеток на преговори, а народот ќе го даде својот извештај ...

Груевски: Со нетрпение го очекуваме извештајот на народот на изборите во април

+инфо - 10.11.2015

Важно е што препораката е тука и со нетрпение го очекуваме извештајот на граѓаните на изборите во април, изјави премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција во Владата со евроамбасадорот Аиво Орав, кој попладнево му го врачи Извештајот ...

Груевски: По изборите во 2016 да не бидеме подложни на нови пречки

Канал5 - 10.11.2015

Извештај со позитивни забелешки и вреднувања и области каде е потребно дополнителен напредок, премиерот Никола Груевски вели дека Македонија доби седма препорака за старт на преговори со Унијата.

ГРУЕВСКИ ЗА ИЗВЕШТАЈОТ: Доминираат позитивните забелешки

Телеграф - 10.11.2015

Тој посочи дека Македонија останува посветена на спроведување на политичкиот договор и клучните реформски приоритети со цел да се обезбедат доволно аргументи земјите-членки да ја донесат одлуката за почеток на пристапните преговори Важно е што ...

Груевски: Извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Точка - 10.11.2015

За темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, затоа што токму народот во нашата земја ги знае секојдневните предизвици со кои се соочува, ги знае сите актери и околности, и оценката, односно извештајот на народот ќе дојде на ...

Орав: Извештајот содржи многу јасни насоки за земјата

Канал5 - 10.11.2015

Новата, овој пат условена препорака за Република Македонија значи дека ЕК повторно ќе се наврати на отворањето преговори со земјата по изборите во април идната година, изјави денеска на прес-конференција евроамбасадорот Аиво Орав по повод ...

ОРАВ: Во април наместо потврда за препораката може да следува нешто друго

Телеграф - 10.11.2015

Комисијата препорача да започнат преговорите со вас, но тоа е условено од натамошната имплементација на договорот од јуни и од јули и значителен напредок во спроведувањето на итните реформски приоритети.

Орав: Неопходна имплементација на договорот од Пржино и реформските приоритети

Точка - 10.11.2015

Според Орав, Комисијата оваа година во извештаите за земјите кандидати се фокусирала на областите од владеењето на пра вото, слободата на медиумите, администрацијата и економијата. Македонија годинава од страна на Европската комисија (ЕК) доби по ...

Груевски: Извештајот од народот ќе дојде по изборите, тој е одлучувачки!

Фактор - 10.11.2015

Откако амбасадорот Орав му го предаде Извештајот од ЕК, Груевски посочи дека Извештајот од народот го очекува по изборите во април 2016-та година. -Секако за темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, затоа што токму народот ...

Груевски: Извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Канал5 - 10.11.2015

-За темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, затоа што токму народот во нашата земја ги знае секојдневните предизвици со кои се соочува, ги знае сите актери и околности, и оценката, односно извештајот на народот ќе дојде ...

ЕУ ЗА МАКЕДОНИЈА: Препораката останува, потребни се реформи

Телеграф - 10.11.2015

Земјата беше во најсериозна политичка криза од 2001 година. Сепак, Комисијата е подготвена да повтори препораката, но таа е условена со имплементација на договорот од јули. На ова прашање уште еднаш ќе се навратиме по изборите во април, порача Орав ...

Орав: Извештајот содржи многу јасни насоки за земјата

Сител - 10.11.2015

Новата, овој пат условена препорака за Република Македонија значи дека ЕК повторно ќе се наврати на отворањето прегори со земјата по изборите во април идната година, изјави денеска на прес-конференција евроамбасадорот Аиво Орав по повод ...

Груевски пак го повика народот и за двојката за Македонија- „Извештајот на народот ќе дојде на наредните избори“

Локално - 10.11.2015

– Најдобрите оценки можат да ги даде народот кој секојдневно се соочува со животот во Македонија, а оценката ќе ја даде на изборите во април, истакна премиерот Груевски. откако претставникот на Брисел, евроамбасадорот Аиво Орав му го врачи ...

ЕУ даде препорака, извештајот од народот ќе дојде на изборите

Вечер - 10.11.2015

Важно е што препораката е тука и со нетрпение го очекуваме извештајот на граѓаните на изборите во април, изјави премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција во Владата со евроамбасадорот Аиво Орав, кој му го врачи Извештајот за ...

Груевски: Добиената препорака значи дека позитивните моменти превагнале во оценката на Комисијата

Курир - 10.11.2015

Македонија денес ја доби седмата по ред препорака за почеток на преговорите од Европската Комисија. Има и позитивни забелешки, но и критики, а препораката значи дека позитивните моменти превагнале.

Груевски: Добиената препорака значи дека европската Комисија нотирала повеќе позитивни моменти

Press24 - 10.11.2015

Македонија денес ја доби седмата по ред препорака за почеток на преговорите од Европската Комисија. Има и позитивни забелешки, но и критики, а препораката значи дека позитивните моменти превагнале.

Груевски: За темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот

Република - 10.11.2015

Република Македонија седма година по ред добива препорака од Европската Комисија за почеток на преговори за членство во Европската Унија. Овој политички извештај, потенцира премиерот Груевски, ги оценува карактеристиките на македонската држава низ ...

Орав: Извештајот содржи многу јасни насоки за земјата

Репортер - 10.11.2015

Новата, овој пат условена препорака за Република Македонија значи дека ЕК повторно ќе се наврати на отворањето прегори со земјата по изборите во април идната година, изјави денеска на прес-конференција евроамбасадорот Аиво Орав по повод ...

Груевски: Македонија доби препорака, го очекуваме изборниот извештај на граѓаните

еМагазин - 10.11.2015

Важно е што препораката е тука и со нетрпение го очекуваме извештајот на граѓаните на изборите во април, изјави премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција во Владата со евроамбасадорот Аиво Орав, кој му го врачи Извештајот за ...

Препораката значи дека позитивните моменти превагнале во оценката на комисијата

Нетпрес - 10.11.2015

Република Македонија седма година по ред добива препорака од Европската Комисија за почеток на преговори за членство во Европската Унија. Овој политички извештај, потенцира премиерот Груевски, ги оценува карактеристиките на македонската држава низ ...

Груевски: Извештајот ќе го даде народот на 24 април - тој одлучува во оваа држава

Press24 - 10.11.2015

Откако амбасадорот Орав му го предаде Извештајот од ЕК, премиерот Груевски посочи дека Извештајот од народот го очекува по изборите во април 2016-та година. -Секако за темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, затоа што ...

Груевски: Извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Макфакс - 10.11.2015

За темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, затоа што токму народот во нашата земја ги знае секојдневните предизвици со кои се соочува, ги знае сите актери и околности, и оценката, односно извештајот на народот ќе дојде на ...

Груевски: Народот е тој што последен одлучува

Вечер - 10.11.2015

Тука се ќе биде јасно и секому ќе биде јасно дека народот е тој што во оваа држава одлучува, рече премиерот Откако амбасадорот Орав му го предаде Извештајот од ЕК, премиерот Груевски посочи дека Извештајот од народот го очекува по изборите во април ...

Добиената препорака значи дека позитивните моменти превагнале во оценка на Комисијата

Република - 10.11.2015

Извештајот содржи позитивни забелешки и вреднувања, бележи и области каде има недоволен напредок, односно има и критики, но фактот што постои препорака, значи дека позитивните моменти превагнале во оценката на Европската комисија во поглед на ...

Груевски: Македонија доби седма препорака, извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Репортер - 10.11.2015

Важно е што препораката е тука и со нетрпение го очекуваме извештајот на граѓаните на изборите во април, изјави премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција во Владата со евроамбасадорот Аиво Орав, кој му го врачи Извештајот за ...

Груевски: Се надевам дека по изборите нема да имаме нови пречки за старт на преговорите

Press24 - 10.11.2015

За темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, рече премиерот Груевски. -Затоа што токму народот во нашата земја ги знае секојдневните предизвици со кои се соочува, ги знае сите актери и околности, и оценката, односно ...

Груевски: Секогаш е народот тој што последен одлучува

Курир - 10.11.2015

Откако амбасадорот Орав му го предаде Извештајот од ЕК, премиерот Груевски посочи дека Извештајот од народот го очекува по изборите во април 2016-та година. -Секако за темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, затоа што ...

Време e целосно да се имплементира политичкиот договор

Вечер - 10.11.2015

По завршувањето на прес конференцијата на еврокомесарот Хан во Брисел, евроамбасадорот во земјава Аиво Орав во Скопје порача дека ЕК оваа година не зборува за прогрес-извештаи, туку само за извештаи за сите земји аспиранти и дека Комисијата се ...

Орав: Неопходна имплементација на договорот од Пржино и реформските приоритети

Макфакс - 10.11.2015

Македонија годинава од страна на Европската комисија (ЕК) доби по седми пат доби препорака за отпочнување на пристапните преговори за членство, но со таа разлика што овојпат препораката е условена, а тоа значи дека Комисијата на ова прашање ќе се ...

Груевски: Македонија доби седма препорака, извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Денешен - 10.11.2015

Република Македонија седма година по ред добива препорака од Европската Комисија за почеток на преговори за членство во Европската Унија. Овој политички извештај, потенцира премиерот Груевски, ги оценува карактеристиките на македонската држава низ ...

Добиената препорака значи дека позитивните моменти превагнале во оценката на Комисијата

Пулс24 - 10.11.2015

Македонија денес ја доби седмата по ред препорака за почеток на преговорите од Европската Комисија. Има и позитивни забелешки, но и критики, а препораката значи дека позитивните моменти превагнале.

Народот е тој што последен одлучува!

Пулс24 - 10.11.2015

Откако амбасадорот Орав му го предаде Извештајот од ЕК, премиерот Груевски посочи дека Извештајот од народот го очекува по изборите во април 2016-та година. -Секако за темите опфатени во извештајот најдобра оценка може да даде народот, затоа што ...

Орав: Извештајот содржи многу јасни насоки за земјата

Lider - 10.11.2015

Новата, овој пат условена препорака за Република Македонија значи дека ЕК повторно ќе се наврати на отворањето прегори со земјата по изборите во април идната година, изјави денеска на прес-конференција евроамбасадорот Аиво Орав по повод ...

Груевски: Македонија доби седма препорака, извештајот на народот ќе дојде на наредните избори

Lider - 10.11.2015

Важно е што препораката е тука и со нетрпение го очекуваме извештајот на граѓаните на изборите во април, изјави премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција во Владата со евроамбасадорот Аиво Орав, кој му го врачи Извештајот за ...