TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Св. Великомаченик Димитриј – Митровден

А1 On - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Св. Великомаченик Димитриј – Митровден – меѓник меѓу летото и зимата

Популарно - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Денес е Митровден-За многу години, вечно име и вечна слава

Здравство24 - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Денес е Митровден – За многу години, вечно име и вечна слава

Турлитава - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Верувања за Митровден: Ова ќе се случи ако не сте спиеле дома минатата ноќ

Сител - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Чудата на Свети Димитриј, мироточивиот чудотворец Солунски

Курир - 08.11.2016

Како ретко кој друг светител, светиот великомаченик Димитриј е почитуван и славен насекаде низ православниот свет, и особено на Балканот, меѓу Грците, Македонците, Албанците, Бугарите и Србите.

Празникот Св. Димитрија одбележан во Прилеп

Курир - 08.11.2016

Градоначалникот на општина Прилеп, Марјан Ристески, вчера вечер присуствуваше на вечернa богослужба по повод празникот „Св. Димитрија“ во црквата „Св. Димитрија“ во населба Варош. На сите православни верници им го честита празникот им упати искрени ...

Голем број граѓани се собраа да го чествуваат големиот празник Митровден

ТВМ - 08.11.2016

Врнежливото време не ја поколеба вербата на охриѓани. Денес, голем број граѓани се собраа на градскиот плоштад пред импровизираниот црковен храм посветен на Свети Димитрија со цел да му оддадат почит на светецот и заеднички да го чествуваат големиот ...

Денес е Митровден-За многу години, вечно име и вечна слава

Вистина.мк - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

Денес е Митровден-За многу години, вечно име и вечна слава

Скопје инфо - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

За многу години Митровден - еве што не смеете да правите денес

Press24 - 08.11.2016

Денеска е Св. великомаченик Димитриј - Митровден. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра... Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода.

За многу години Митровден - еве што не смеете да правите денес

Вечер - 08.11.2016

Митровден е неподвижен што значи ека секогаш е истиот датум, односно 8-ми ноември по ново или 26 октомври по стар календар. како што велат народните верувања, во очи Митровден или Журжовден треба секој да биде во својата куќа, бидејќи кој нема да ...

Чудата на Свети Димитриј, мироточивиот чудотворец Солунски

Press24 - 08.11.2016

Како ретко кој друг светител, светиот великомаченик Димитриј е почитуван и славен насекаде низ православниот свет, и особено на Балканот, меѓу Грците, Македонците, Албанците, Бугарите и Србите.

Свети Димитриј, одбра да страда за Бога за вечно да живее со него

Press24 - 08.11.2016

Свети Димитриј Солунски бил христијански маченик за кој се смета дека живеел во Солун во почетокот на 4. век. Во средновековието станал еден од најславените „воени“ светители, и често се поврзува со Св. Георгиј. Неговиот ден се празнува на 8.

Кај и да си, за Митровден дома да си! Денеска се слави Светиот великомаченик Димитрија

Lider - 08.11.2016

Православната црква денеска го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, ...

За многу години Митровден: Вечно име и вечна слава!

Пулс24 - 08.11.2016

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е Свети великомаченик Димитриј – Митровден. Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век.

Денеска се празнува празникот „Св. Великомаченик Димитриј- Митровден“

Пулс24 - 08.11.2016

Денеска се празнува празникот „Св. Великомаченик Димитриј - Митровден“ Градоначалникот Марјан Ристески, вчера вечер присуствуваше на вечернa богослужба по повод празникот „Св. Димитрија“ во црквата „Св. Димитрија“ во населба Варош.

Прилепчани масовно ги посетија храмовите: Се празнува празникот „Св. Великомаченик Димитриј – Митровден“

Маркукуле - 08.11.2016

Градоначалникот Марјан Ристески, вчера вечер присуствуваше на вечернa богослужба по повод празникот „Св. Димитрија“ во црквата „Св. Димитрија“ во населба Варош. На сите православни верници им го честита празникот им упати искрени честитки и мигови ...

Чудата на Свети Димитриј, мироточивиот чудотворец Солунски

Телевизија Нова - 08.11.2016

Како ретко кој друг светител, светиот великомаченик Димитриј е почитуван и славен насекаде низ православниот свет, и особено на Балканот, меѓу Грците, Македонците, Албанците, Бугарите и Србите.

Народски кажано „почнува зимата“ – денес е Митровден

Exclusive.mk - 08.11.2016

Овој празник меѓу народот е познат како Митровден (Митроен) и се празнува на 8 ноември според новиот (или на 26 октомври според стариот) календар. Народски речено, тогаш завршува летниот и започнува зимскиот период од годината.

Денес е Свети Димитриј! За многу години празникот

Коментар - 07.11.2016

Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и однегуван со големо внимание.

Утре се празнува Митровден!

Lady - 07.11.2016

Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и однегуван со големо внимание.

Чудата на свети Димитриј, мироточивиот чудотворец Солунски

Турлитава - 07.11.2016

Како ретко кој друг светител, светиот великомаченик Димитриј е почитуван и славен насекаде низ православниот свет, и особено на Балканот, меѓу Грците, Македонците, Албанците, Бугарите и Србите.

Утре го славиме Митровден – кој нема да биде дома, ќе ноќева по туѓи куќи

Република - 07.11.2016

Православната црква утре го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, ...

Православните утре го слават Митровден

Нетпрес - 07.11.2016

Православната црква утре го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, ...

Утре го славиме Митровден - секој треба да биде во својата куќа

Скопје инфо - 07.11.2016

Православната црква утре го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, ...

Утре го славиме Митровден- секој треба да биде во својата куќа

Вистина.мк - 07.11.2016

Православната црква утре го слави Светиот великомаченик Димитрија, во народот познат како Митровден. Ова празник кој има фиксен датум, секогаш паѓа на 8 ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, ...

Во вторник е големиот празник Митровден – за да не ве следи несреќа цела година, мора да го направите ова

Среќа.mk - 07.11.2016

Свети Димитриј е роден во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го постави Димитриј на истото место и посебно му препорача да ги гони христијаните.

Вечерва пред митровден небото се отвара, еве што треба да направите

Република - 07.11.2016

Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и однегуван со големо внимание.

Вечерва пред Митровден небото се отвора - посакајте си нешто

Exclusive.mk - 07.11.2016

Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и однегуван со големо внимание.