TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИНТЕРВЈУ СО ЛИЛЈАНА ГЕОРГИЕВСКА, ЛИДЕРКА НА СТЕЧАЈЦИТЕ - Не сум зела ниту денар од која било партија

Вест - 23.02.2014

Лилјана Георгиевска, претседателка на здружението на стечајни работници УНИТ, првпат во интервју за "Вест" зборува за својот живот за и проблемите со кои се соочува поради некомпромисната борба за ...

ЗА РАЗЛИКА ОД ХРВАТИТЕ: Македонците не можат да банкротираат

Телеграф - 22.02.2014

Личниот стечај добро би им дошол на граѓаните со нефункционални хипотекарни кредити, зашто во тој случај не би го изгубиле покривот над глава Македонските граѓани кои се во долгови не можат да ...

Дали навистина нема пари во буџетот за стечајците?

Окно - 22.02.2014

Многумина мислат дека би било добро државата да им помогне на стечајните работници, ама дека, за жал, нема толку пари во буџетот. Не е така! Она што го нема е политичка волја, а не пари во буџетот! А ...

Кој сака насилство?

Денешен - 22.02.2014

Стру­кту­ри во опо­зи­ци­ја­та ве­ќе по­дол­го вре­ме, пре­ку нај­раз­лич­ни актив­но­сти, упор­но се оби­ду­ва­ат да го прес­ли­ка­ат бо­сан­ско­то сце­на­рио во Ма­ке­до­ни­ја, пишува Ненад ...

Република: Стечајците како топовско месо

Денешен - 22.02.2014

Во политиката или имате силни и добро подготвени аргументи со кои ја убедувате јавноста дека вие сте тие што треба да ги водат граѓаните и државата или имате сила да ги наметнете своите аргументи на ...

Стечајците поднесуваат барања за повисок државен надомест

24 Вести - 21.02.2014

Од денеска на шалтерите на Агенцијата за вработување, стечајците почнаа да поднесуваат барања за државен надомест од 7.100 денари. Засега не се откриваат имињата на фирмите опфатени со новиот закон ...

Управител отворил стечајна постапка, а потоа целосно ја уништил документацијата

МКД - 21.02.2014

На 31 мај 2013 година пријавениот како сопственик и управител на ДТУ „СК“ увоз-извоз Куманово донел одлука и предлог за отворање стечајна постапка на фирмата.

Од денеска стартува пријавувањето на стечајците во Агенцијата за вработување

Алфа - 21.02.2014

Стечајците кои се опфатени со новиот закон, од денеска па во следните 30 дена можат да поднесат барање за материјално обезбедување. Треба да се пријават во агенцијата за вработување и во следниот ...

СДСМ: Груевски да престане безобразно да ги лаже стечајците

А1 On - 21.02.2014

Власта на Никола Груевски нека престане да ги лаже стечајците. Безобразно предизборно поигрување со маката на стечајците е повикот сите стечајни работници да се пријавеле во Агенцијата за вработување ...

Кривична за бизнисмен за уништување деловни книги

Н.Македонија - 21.02.2014

Кумановската полиција денеска поднесе кривични пријави против З.Ј.(42) од Куманово поради сторени кривични дела ”оштетување или повластување на доверители”и ”фалсификување или уништување деловни ...

Кои стечајци ќе добијат 7.100 денари државен надоместок?

Фактор - 21.02.2014

Од денеска стапува на сила Законот за материјално обезбедување на невработените лица по основ на стечај. Стечајците кои што се опфатени со новиот Закон од денеска ќе треба да почнат да поднесуваат ...

СДСМ: Власта на Груевски да престане да ги лаже стечајците

+инфо - 21.02.2014

Власта на Никола Груевски нека престане да ги лаже стечајците. Безобразно предизборно поигрување со маката на стечајците е повикот сите стечајни работници да се пријавеле во Агенцијата за вработување ...

Кумановец ја уништил книговодствена документација за да не им плати на доверителите

Локално - 21.02.2014

СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.Ј.(42) од Куманово за сторени кривични дела „оштетување или повластување на доверители“ и „фалсификување или уништување деловни книги“.

Почна пријавувањето на стечајците за паричен надомест

Вечер - 21.02.2014

Рокот за пријавување на лицата кои се опфатени со новиот закон изнесува 30 дена. По ова центарот нема да ги прима барањата. Се очекува со новите измени за обесштетување на стечајците да бидат ...

Сопственик на фирмa од Куманово ќе одговара за фалсификување и оштетување на доверители

Кумановски м. - 21.02.2014

СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.Ј.(42) од Куманово за сторени кривични дела „оштетување или повластување на доверители“ и „фалсификување или уништување деловни книги“.

Кој сака насилство?

Република - 21.02.2014

Колумнист: Ненад Мирчевски Стру­кту­ри во опо­зи­ци­ја­та ве­ќе по­дол­го вре­ме, пре­ку нај­раз­лич­ни актив­но­сти, упор­но се оби­ду­ва­ат да го прес­ли­ка­ат бо­сан­ско­то сце­на­рио во ...

Кој сака насилство?

Курир - 21.02.2014

Стру­кту­ри во опо­зи­ци­ја­та ве­ќе по­дол­го вре­ме, пре­ку нај­раз­лич­ни актив­но­сти, упор­но се оби­ду­ва­ат да го прес­ли­ка­ат бо­сан­ско­то сце­на­рио во Ма­ке­до­ни­ја.

Стечајците како топовско месо

Република - 21.02.2014

Во политиката или имате силни и добро подготвени аргументи со кои ја убедувате јавноста дека вие сте тие што треба да ги водат граѓаните и државата или имате сила да ги наметнете своите аргументи на ...

Република: Стечајците како топовско месо

Курир - 21.02.2014

Во политиката или имате силни и добро подготвени аргументи со кои ја убедувате јавноста дека вие сте тие што треба да ги водат граѓаните и државата или имате сила да ги наметнете своите аргументи на ...

Република: Стечајците како топовско месо

Нетпрес - 21.02.2014

Во политиката или имате силни и добро подготвени аргументи со кои ја убедувате јавноста дека вие сте тие што треба да ги водат граѓаните и државата или имате сила да ги наметнете своите аргументи на ...

Стечајците од утре треба да поднесуваат барања за повисок паричен надомест

24 Вести - 20.02.2014

Од утре стечајците кои ќе бидат опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработените лица по основ на стечај, на шалтерите на Агенцијата за вработување ќе треба да поднесуваат барања за ...

Дневен печат - Протести на стечајците и претседателски избори

Р.С.Европа - 20.02.2014

Судирите на стечајците со полицијата на протестот пред владата и претстојните претседателски избори се во фокусот на дневниот печат. Едни стечајци ќе добиваат по 7.000 денари, други имаат блиски ...

Нема да застанеме додека не ни се остварат правата!

Окно - 20.02.2014

Со цел да се актуелизира прашањето за состојбата на стечајните работници во Македонија, разговаравме со Лилјана Ѓорѓиевска, претседателка на здружението на стечајните работници УНИТ, која ќе ни ја ...

Рецензија: Протест на кумановските стечајци во Скопје

СПФМ - 20.02.2014

Точна, прецизна и објективна информација е стандард кој секој медиум треба да го испорача до публиката. Во материјалот што го рецензираме, за жал, впечаток е дека затаиле професионалните новинарски ...

Осуди за демонстрирањето сила врз стечајците

24 Вести - 19.02.2014

Владиката Пимен на својот Фејсбук профил Европска епархија го осуди демонстрирањето сила врз стечајците, за време на нивните вчерашни простести пред Владата.

Осуда за употребата на сила против стечајците, невладините бараат МВР да го испита случајот

24 Вести - 19.02.2014

Невладините организации остро ја осудија вчерашната употреба на сила против стечајците. Левичарското движење Солидарност и движењето за социјална правда Ленка во заедничко соопштение бараат МВР да ги ...

Стечајците меѓу борбата за права и политиката

Р.С.Европа - 19.02.2014

Ние сме стечајци, се бориме за гола егзистенција и секое мешање на политиката ни смета и не ни носи добро, вели стечајката Љиљана Ѓорѓиевска од здружението УНИТ.

Живко Митревски, синдикалниот лидер кој на стечајците им се обраќа со соопштение

Нова ТВ - 19.02.2014

Синдикалниот лидер Живко Митревски не почувствува за потребно да објасни зошто на вчерашните протести не излезе пред стечајците, туку својот став го прати во писмена форма преку соопштение.

Стечајните работници бараат Оставка од Живко Митревски

Телма - 19.02.2014

Оставка од претседателот на ССМ Живко Митревски побараа денеска стечајците по вчерашните протести пред владата и Синдикатот. Жално е во една социјална држава да бараш парче леб за преживување, а да ...

Стечајците протестираа и се туркаа со полицијата

Н.Македонија - 19.02.2014

Лидерката на стечајците, Лилјана Георгиевска, тврди дека полицијата ги тепала демонстрантите Стечајците во еден момент го пробија полицискиот кордон и се судрија со полицијата ИНЦИДЕНТ ПРЕД ВЛАДАТА ...

ПЕП 21: Притисокот на стечајците врз Власта, наликува на комарец кој се обидува да касне слон

А1 On - 19.02.2014

„Партија за економски промени 21 смета дека без разлика што поради лошата приватизација, сегашната економска криза, долгот на државата кон физичките и правните лица, во моментов протестираат само дел ...

Хелсиншки бара МВР да покрене постапка против полицајците кои тепаа стечајци

+инфо - 19.02.2014

Хелсиншкиот комитет денеска ќе достави барање до внатрешната контрола на МВР да биде испитан случајот зошто полицијата употреби физичка сила кон стечајците за време на вчерашниот протест пред Владата.

Отец Пимен: Не знаеме што со стечајците, но знаеме да демонстрираме сила врз нив

Либертас - 19.02.2014

Владиката Пимен на својот фејсбук профил Европска епархија го осуди демонстрирањето сила врз стечајците: -Не дека не ги манипулирале партиите стечајците досега (а може и сега), ама кутрите имале мака ...

Отец Пимен: Не знаеме што со стечајците, но знаеме да демонстрираме сила врз нив

Локално - 19.02.2014

Владиката Пимен на својот фејсбук профил Европска епархија го осуди демонстрирањето сила врз стечајците: -Не дека не ги манипулирале партиите стечајците досега (а може и сега), ама кутрите имале мака ...

Хелсиншки бара МВР да покрене постапка против полицајците кои тепаа стечајци

Локално - 19.02.2014

Хелсиншкиот комитет денеска ќе достави барање до внатрешната контрола на МВР да биде испитан случајот зошто полицијата употреби физичка сила кон стечајците за време на вчерашниот протест пред Владата.

Пимен: Не знаеме што со стечајците, а знаеме да демонстрираме сила врз нив

Бриф - 19.02.2014

Не дека не ги манипулирале партиите стечајците досега (а може и сега), ама кутрите имале мака па верувале дека некој навистина ќе им помогне. А дали им помогна? А дали некој сериозно ја сфати навната ...

На социјалните мрежи кружи допис со кој се потврдува дека СДСМ стои зад протестите?

Курир - 19.02.2014

На социјалните мрежи се појави наводен допис од раководството на СДСМ испратен до повеќе општински организации на партијата од Скопје, со кој се потврдува дека најголемата опозициска партија стои зад ...

Лилјана Георгиевска: Ми се јавија и Албанци кои на следниот протест ќе дадат голема поддршка

Кумановски м. - 19.02.2014

Лилјана Георгиевска побара оставка од претседателот на ССМ Живко Митревски по вчерашните протести пред Владата и синдикатот. Жално е во една социјална држава да бараш парче леб за преживување, а да ...

Протестот на стечајците ескалира

24 Вести - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците во Скопје. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени, а потоа внесени во полициско комбе.

Ескалираа протестите на стечајците - полицијата употреби сила

24 Вести - 18.02.2014

Ескалираше пред Владата. Стечајците се судрија со полицијата. Лидерот на стечајците, Лилјана Георгиевска и активист на левичарското движење Солидарност беа приведени.

Приведени па ослободени стечајците- Пробиен полицискиот кордон пред влада

Нова ТВ - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени на земја, а потоа внесени во едно полициско комбе.

Хелсиншки бара одговор од МВР - зошто е употребена сила врз стечајците

Нова ТВ - 18.02.2014

Хелсинсшиот комитет ќе побара од внатрешната контрола на МВР да биде испитан случајот зошто полицијата употреби физичка сили кон стечаците при денешниот протест пред Владата.

Приведени па пуштени двајца демонстранти во Скопје

Р.С.Европа - 18.02.2014

Во бурна и жестока атмосфера се одвива протестот на неколку стотина стечајци пред Владата. Револтираните стечајни работници се обидоа да го пробијат полицискиот кордон и да влезат во владината зграда ...

ВИДЕО: Активист на Солидарност и Георгиевска приведени па ослободени

Нова ТВ - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени на земја и со лисици на рацете беа внесени во едно полициско ...

ВИДЕО: Приведување на Лилјана Георгиевска- стечајците клоцани и тепани

Нова ТВ - 18.02.2014

Протестот на стечајците пред Влада ескалираше. Револтирани поради прекумерната употреба на сила од страна на полицијата стечајците го прекинаа протестот.

Судири меѓу полицијата и стечајците во Скопје

Р.С.Европа - 18.02.2014

Неколкумина полесно повредени, двајца приведени, па по интервенцијата на Хелсиншкиот комитет ослободени демонстранти и една интервенција на возилото на Брза помош е епилогот од судирите меѓу ...

ЛГБТИ мрежа: Поддршка и солидарност со стечајните работници

Нова ТВ - 18.02.2014

Мрежата за борба против хомофобија и трансфобија ја изразува својата поддршка и солидарност со стечајните работници и прогласените за технолошки вишок, и најостро се спротиставува на газењето на ...

Полицијата се судри со стечајците пред Влада

Нова ТВ - 18.02.2014

Протестот на околу 700 стечајци кој започна утрово во 10 часот, под силно полициско обезбедување пред Сојузот на синдикатите на Македонија, резултираше со полициска интервенција, откако ...

Судири меѓу полицијата и стечајците на протестот пред Владата

Глас на Америка - 18.02.2014

Демонстрантите незадоволни од, како што велат, рестриктивноста на законот за обештетување на стечајците. Неколку стотини стечајци од осум градови во Македонија денес се собраа пред Владата да го ...

Не си поигрувајте со стечајците, ќе ве снајде полошо од Босна

Вест - 18.02.2014

Стечајците кои протестираа пред Владата за најновите измени на Законот за стечајци се судрија со полицијата. Неколкумина од масата протестанти откако ги срушија металните огради беа соборени од ...

Полиција интервенираше за време на Протестот на стечајните работници

Телма - 18.02.2014

Лидерката на стечајните работници од УНИТ Лилјана Георгиевска и Васко Цацарски, невладин активист за социјална правда беа приведени во полициско возило за време на денешните протести на стечајните ...

Жестоки протести на стечајците пред Владата, пробиен полицискиот кордон

МКД - 18.02.2014

Се вжештуваат денешните протести на стечајците откако полицијата пред Владата приведе неколку од нив, меѓу кои и нивната лидерка Лилјана Георгиевска. Протестот започна пред зградата на Сојузот на ...

Стечајци од Куманово протестираат во Скопје

Утрински - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

Животот без скршен денар не е живот, напатените лица на стечајците се најдобар доказ за тоа

МКД - 18.02.2014

Околу двесте стечајци што со години се без работа оти останале технолошки вишок се собраа денеска да протестираат во Скопје. Тие протестираа против одлуката Владата да ги обесштетува само стечајците ...

ФОТО: Судир меѓу стечајците и полицијата

Утрински - 18.02.2014

Во напрегната атмосфера се одвиваше денеска протестот на стечајците пред Сојузот на синдикатите на Македонија и Собранието, а состојбата ескалираше кога масата стигна пред зградата на Владата.

Стечајците го повикуваа Митревски „ако е маж да излезе пред нив“

Телма - 18.02.2014

“ССМ, излези на протести“,“Спасете ги стечајните работници“...со вакви и слични скандирања, утрово речиси цел час стечајните работници ги повикуваа Сојузот на синдикатите и нивниот лидер, Живко ...

ВИДЕО: Туркање на полицијата и стечајците пред ССМ

А1 On - 18.02.2014

Полицијата со жив штит го чуваше претседателот на ССМ Живко Митревски од стечајците. Полицициските сили не дозволија стечајците да се доближат до зградата на ССМ, а Митревски не се одзва на нивните ...

(ВИДЕО) Георгиевска: Живко излези ако си маж!

А1 On - 18.02.2014

Претседателот на ССМ, Живко Митревски не се појави пред стечајците, а наместо тоа испрати писмено соопштение до нив кое никој и не го прочита и го искинаа.

ФОТО: Се апсат стечајците со лисици на раце

А1 On - 18.02.2014

Претседателката на УНИТ Лилјана Георгиевска полицијата ја приведе во полициско комбе, а на еден стечаец му ставија лисици на рацете. Стечајците кои протестираат пред Владата не дозволуваат ...

ССМ: Сојузот на синдикатите секогаш бил активно вклучен во решавањето на проблемот на овие работници

А1 On - 18.02.2014

„Сојузот на синдикатите на Македонија во рамките на своите програмски цели и определби во континуитет од постоењето на проблемот на стечајните работници настојувал истиот да биде решен на начин што ...

Стечајците се спречкаа со полицијата, Лилјана Георгиевска била приведена

Н.Македонија - 18.02.2014

Лидерката на стечајните работници од УНИТ Лилјана Георгиевска и Васко Цацарски, невладин активист за социјална правда, беа приведени во полициско возило за време на денешните протести на стечајните ...

Протест на стечајци во Скопје

Алфа - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Стечајците преку заштитната ограда

Н.Македонија - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

НСДП: Режимот на Груевски уште еднаш го покажа вистинското лице, преку нивната продолжена рака МВР

А1 On - 18.02.2014

„Денес режимот на Груевски уште еднаш го покажа вистинското лице, преку нивната продолжена рака МВР на ВМРО-ДПМНЕ повторно прекумерно употребува сила против стечајните работници.

(ВИДЕО) Георгиевска: Влечеа жени за коса, на стечаец му скршија вилица

А1 On - 18.02.2014

По инцидентот пред Владата кога се судрија со полицијата, стечајците обвинија за прекумерна употреба на сила врз стари луѓе и ...

Протест на стечајци во Скопје

Алсат-М - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

Протест на кумановските стечајци во Скопје

Алфа - 18.02.2014

100-на Стечајни работници, најмногу од Куманово и од Крива Паланка, денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се дел од Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради ...

Судири помеѓу полицијата и стечајците пред Влада

Радио МОФ - 18.02.2014

Лидерката на стечајците на Лилјана Ѓорѓиевска и активистот Васко Цацаноски од Левичарското движење Солидарност, беа приведени од полицијата за време на денешниот протест на стечајците кој започна ...

ЛДП бара одговорност од Јанкулоска за тепањето на стечајците

А1 On - 18.02.2014

Либерално-демократската партија најостро го осуди, како што нагласи, бруталното насилие кое денеска се случи пред Владата, кога полицијата употреби сила врз стечајците кои излегоа на протести.

Судир меѓу стечајците и полицијата

Алсат-М - 18.02.2014

Напади, пцовки, судир со полицијата и на крајот - лисици поради обид за пробивање на заштитната ограда и полицискиот кордон за лидерката на стечајците, Лилјана Георгиевска и за претставникот на ...

Протест на стечајци во Скопје

Дневник - 18.02.2014

Стечајни работници од Kуманово вчера протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјалното обезбедување невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен во ...

Стечајците порачаа Владата да не си поигрува со нив за да не ја снајде полошо од Босна и Украина

+инфо - 18.02.2014

Полтронот на власта, лидерот на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), Живко Митревски, не излезе да ги слушне нашите барања и да ни се приклучи во борбата за нивно остварување.

Стечајката Лиле приведена

+инфо - 18.02.2014

Стечајците со сите сили се обидуваат да ги турнат барикадите поставени пред Владата на Република Македонија, додека полицијата прави сè тоа да го оневозможи, а гневните стечајци оневозможуваат да ...

По интервенција на Хелсиншки комитет, ослободена повредената стечајка Лиле

+инфо - 18.02.2014

Пред малку се ослободени Лилјана Георгиевска, предводник на стечајците и активистот на „Ленка“, кои дваесетина минути беа држени во полициско комбе. Интервенираше Уранија Пировска, од Хелсиншкиот ...

Стечајците се судрија со полицијата на протестите – двајца приведени

Фактор - 18.02.2014

Полицијата приведе, па пушти двајца учесници на протестите на стечајците пред Владата, откако една група се обиде да го пробие полицискиот кордон. Револтираните стечајни работници се обидоа да влезат ...

ВИДЕО Приведувањето на стечајката Лиле, активист на Ленка спружен на земја

+инфо - 18.02.2014

Погледнето го видеото на кое се гледа како полицијата ја истргнува лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска од толпата и го спружува на земја Васко Цацановски, активист на движењето Ленка, кое го ...

НСДП: Режимот на Груевски преку МВР повторно употреби прекумерна сила против стечајците

+инфо - 18.02.2014

Наместо да покаже сенс за маката на стечајците и да предложи сеопфатно законско решение за да им го реши статусот, режимот на Груевски преку нивната продолжена рака МВР, повторно употреби прекумерна ...

ГАЛЕРИЈА Стечајците побараа прием во Владата за да им кажат зошто биле тепани

+инфо - 18.02.2014

Координативното тело на стечајните работници попладнево побара прием во Владата, откако тепаните стечајци и лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска се вратија од канцеларијата на Хелсиншкиот ...

МВР најави пријава за организаторот на протестот на стечајците

+инфо - 18.02.2014

Министерството за внатрешни работи најави пријави за организаторот на протестот на стечајците, како и за уште едно лице, кое било легитимирано од полицијата на денешните протести пред Владата.

ЛДП бара одговорност од Јанкулоска за тепањето на стечајците

+инфо - 18.02.2014

Либерално-демократската партија најостро го осуди, како што нагласи, бруталното насилие кое денеска се случи пред Владата, кога полицијата употреби сила врз стечајците кои излегоа на протести.

Полицијата спрема пријави за организаторите на протестот на стечајците

Фактор - 18.02.2014

Министерството за внатрешни работи соопшти дека за време на денешниот протест на стечајните работници повеќепати бил нарушен јавниот ред и мир, со демолирање на заштитната ограда и туркање на ...

Поради протест пренасочен сообраќајот во Скопје

Локално - 18.02.2014

Според информациите од полицијата, во 10 часот е закажан протест на организирана група на стечајци и технолошки вишок чија маршрута почнува пред зградата на ССМ од каде по ул.

ВИДЕО: Судир помеѓу полицијата и стечајците пред ССМ – полицијата не дозволи приближување до зградата

Либертас - 18.02.2014

Полицијата со жив штит го чуваше претседателот на ССМ Живко Митревски од стечајците, пренесува А1он. Полицициските сили не дозволија стечајците да се доближат до зградата на ССМ, а Митревски не се ...

Полицијата ја приведе стечајката Лиле на протестот пред Владата

Либертас - 18.02.2014

Стечајците со сите сили се обидуваат да ги турнат барикадите поставени пред Владата на Република Македонија, додека полицијата прави сè тоа да го оневозможи, а гневните стечајци оневозможуваат да ...

Протест на стечајци во Скопје

Сител - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

Приведени па ослободени – стечајката Лиле и активистот Цацарски

Либертас - 18.02.2014

Лидерката на стечајните работници од УНИТ Лилјана Георгиевска и Васко Цацарски, невладин активист за социјална правда, беа приведени во полициско возило за време на денешните протести на стечајните ...

(Фото)Стечајката Лиле на протестот пред Владата приведена па ослободена

Локално - 18.02.2014

Ексалираше протестот на стечајците. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени на земја, а потоа внесени во едно полициско комбе.

ВИДЕО: Судир помеѓу полицијата и стечајците пред ССМ – полицијата не дозволи приближување до зградата

Локално - 18.02.2014

П олицијата со жив штит го чуваше претседателот на ССМ Живко Митревски од стечајците, пренесува А1он. Полицициските сили не дозволија стечајците да се доближат до зградата на ССМ, а Митревски не се ...

ССМ: Секогаш сме биле вклучени во решавањето на проблемот на статусот на стечајците

Либертас - 18.02.2014

Соопштение од ССМ: Сојузот на синдикатите на Македонија во рамките на своите програмски цели и определби во континуитет од постоењето на проблемот на стечајните работници настојувал истиот да биде ...

Хелсиншкиот комитет бара одговор – зошто полицијата употребила физичка сила кон стечајците

Либертас - 18.02.2014

Хелсиншкиот комитет најави дека ќе упати претставка до Секторот за внатрешна контрола на МВР, да испита зошто полицијата употребила физичка сила кон стечајците на денешниот протест пред Владата.

Стечајците предводени од Георгиевска се обидоа да влезат во Владата

Канал5 - 18.02.2014

Центарот на Скопје неколку часа беше блокиран поради протестот на стечајците предводени од Лилјана Георгиевска. Групата во еден момент го проби полицискиот кордон пред владата и се обиде да влезе во ...

Стечајците побараа прием во Владата за да им кажат зошто биле тепани

Локално - 18.02.2014

Координативното тело на стечајните работници попладнево побара прием во Владата, откако тепаните стечајци и лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска се вратија од канцеларијата на Хелсиншкиот ...

МВР: Ќе следат пријави за организаторот на стечајците и за еден демонстрант кој ја “демолирал” оградата

Локално - 18.02.2014

Денес,(18.02.) во 10,00 часот од страна на Здружението на стечајни работници и технолошки вишок-УНИТ поддржано од неколку невладини организации и здруженија започна протест на кој учествуваа околу ...

Протести на стечајни работници

МРТ - 18.02.2014

- „Ова е неиздржливо. Куманово беше индустриски град за време на Југославија, а сега не работи ниедна фирма во Куманово. - „Ги молaм уште еднаш и апелирам да дојдат да го решиме проблемот засекогаш, ...

ЛДП: Јанкулоска да понесе одговорност за бруталното насилство врз стечајците!

Либертас - 18.02.2014

Либерално-демократската партија најостро го осуди бруталното насилие кое денеска се случи пред Владата, кога полицијата употреби сила врз стечајците кои излегоа на протести.

ЛДП бара одговорност од Јанкулоска за тепањето на стечајците

Локално - 18.02.2014

Либерално-демократската партија најостро го осуди, како што нагласи, бруталното насилие кое денеска се случи пред Владата, кога полицијата употреби сила врз стечајците кои излегоа на протести.

Полицијата ја уапси лидерката на стечајците Георгиевска

Бриф - 18.02.2014

Пред малку полицијата ја приведе лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска. Полицајците ја сместија во полициско комбе, а стечајците што протестираат го блокираа комбето и не дозволуваат ...

Полицијата се смилува и ја ослободи стечајката Лиле, повредени шест стечајци

Бриф - 18.02.2014

Полицијата ги ослободи лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска и еден активист на „Ленка“, кои дваесетина минути беа приведени и сместени во полициско комбе.

Протест на стечајни работници во Скопје

Телеграф - 18.02.2014

Протестот почна пред зградата на Сојузот на синдикати на Македонија и преку Собранието на Република Македонија продолжи кон Владата Стечајни работници од Куманово преку протест го изразија своето ...

(ВИДЕО) Полицијата удри по гладните стечајци што сакаа да влезат во Владата

Бриф - 18.02.2014

Неколкумина повредени, двајца приведени, па по интервенцијата на Хелсиншкиот комитет ослободени демонстранти и една интервенција на возилото на Брза помош е епилогот од судирите меѓу демонстрантите и ...

Хелсиншки Комитет: Зошто полицијата употреби физичка сила кон стечајците

Бриф - 18.02.2014

Хелсиншкиот комитет ќе побара од внатрешната контрола на МВР да биде испитан случајот зошто полицијата употреби физичка сила кон стечајците при денешниот протест пред Владата.

Жестоки протести на стечајците пред Владата, пробиен полицискиот кордон

Тера - 18.02.2014

Се вжештуваат денешните протести на стечајците откако полицијата пред Владата приведе неколку од нив, меѓу кои и нивната лидерка Лилјана ...

Сообраќајот во Скопје ќе се поремети - ѕирнете по кои улици ќе треба да возите

Press24 - 18.02.2014

За денеска e најавен вонреден настан кој ќе донесе промени во сообраќајот во Скопје. Според информациите од полицијата, во 10 часот е закажан протест на организирана група на стечајци и технолошки ...

Вонреден сообраќаен режим на улиците во Скопје

Скопје инфо - 18.02.2014

Според информациите од полицијата, во 10 часот е закажан протест на организирана група на стечајци и технолошки вишок пред зградата на ССМ од каде по ул.

Стечајците денес ќе протестираат пред ССМ

Канал 77 - 18.02.2014

Стечајците и технолошки вишок работници кои не се опфатени со новиот стечаен закон ќе протестираат денес во Скопје, пред зградата на ССМ и Владата. Претседателката на УНИТ Лилјана Горгиевска, се ...

Протестот на стечајците ескалираше во турканица со полицијата

Кумановски м. - 18.02.2014

Стечајците и технолошки вишок работници кои не се опфатени со новиот стечаен закон протестираа денес во Скопје, пред зградата на ССМ и Владата. Според видеото што го пренесува А1он, на протестите ...

ВИДЕО: Инцидент - стечајците ја нападнаа полицијата во центарот на Скопје

Press24 - 18.02.2014

Кумановските стечајци пред малку ја нападнаа полицијата во обид насилно да влезат во зградата на ССМ, незадоволни бидејќи синдикалниот лидер, Живко Митревски не сакал да оствари средба со нив, јавува ...

ССМ: Секогаш сме биле активно вклучени во решавањето на проблемот на стечајците

Курир - 18.02.2014

Сојузот на синдикатите на Македонија во рамките на своите програмски цели и определби во континуитет од постоењето на проблемот на стечајните работници настојувал истиот да биде решен на начин што ќе ...

ССМ: Секогаш сме активно вклучени во решавањето на проблемите на стечајците

Press24 - 18.02.2014

Сојузот на синдикатите на Македонија во рамките на своите програмски цели и определби во континуитет од постоењето на проблемот на стечајните работници настојувал истиот да биде решен на начин што ќе ...

Стечајците се обидоа насилно да влезат во Влада

Република - 18.02.2014

Стечајците пред Владата се обидоа да го пробијат полицискиот коридор и насилно да влезат во Владата. Полицијата приведе неколку од нив, меѓу кои и нивната лидерка Лилјана Георгиевска, но набрзо тие ...

Ескалира протестот на стечајците

Таратур - 18.02.2014

Протестот на стечајците во Скопје ескалираше. Откако масата го проби полицискиот кордон пред зградата на Владата неколкумина од нив беа соборени, а потоа внесени во полициско комбе.

Приведена, па ослободена лидерката на стечајците Лилјана Георгиевска

Sky - 18.02.2014

Протестот на стечајците ескалираше во турканица со полицијата, откако масата го проби полицискиот кордон пред владината зграда. Неколкумина стечајци беа соборени на земја, па внесени во полициско ...

Инцидент меѓу стечајците и полицијата – Лилјана Георгиевска приведена, па ослободена

Фама - 18.02.2014

Денешниот протест на стечајните работници пред зградата на Владата ескалираше, кога дел од работниците предводени од Георгиевска се обидоа да ја турнат заштитната ограда, при што дојде до судир меѓу ...

По интервенција на Хелсиншки комитет, ослободена стечајната лидерка

Канал 77 - 18.02.2014

Стечајната лидерка Лилјана Горгиевска, која дваесетина минути беше приведена во Полициско комбе, беше ослободена по интревениција на Хелшинскиот комитет.Освен Горгиевска ослободен е и активистот на ...

Судири меѓу полицијата и стечајците во центарот на Скопје

Хајд Парк - 18.02.2014

Неколкумина полесно повредени, двајца приведени, па по интервенцијата на Хелсиншкиот комитет ослободени демонстранти и една интервенција на возилото на Брза помош е епилогот од судирите меѓу ...

Видео: Приведување на Лилјана Ѓеоргиевска и употреба на физичка сила од страна на полицијата

Кумановски м. - 18.02.2014

По протестот пред ССМ, на денешниот протест кој започна во 10 часот наутро, стечајците се упатија до зградата на Владата на РМ каде по ескалација на протестот, неколкумина стечајци беа полесно ...

ССМ: Секогаш сме биле активно вклучени во решавањето на проблемот на стечајците

еВести - 18.02.2014

-Напоменуваме дека Сојузот на синдикатите на Македонија во еден историски континуитет секогаш бил активно вклучен во решавањето на проблемот на статусот на овие работници со давање на конкретни ...

Група стечајци одржаа протест, МВР најави пријава за организаторот

Portal - 18.02.2014

Здружението на стечајни работници и технолошки вишок – УНИТ поддржани од неколку невладини организации и здруженија во вторник одржаа протест на кој, според податоците на Министерството за внатрешни ...

Група стечајци одржаа протест, МВР најави пријава за организаторот

Макфакс - 18.02.2014

Здружението на стечајни работници и технолошки вишок – УНИТ поддржани од неколку невладини организации и здруженија во вторник одржаа протест на кој, според податоците на Министерството за внатрешни ...

ССМ: Секогаш сме биле активно вклучени во решавањето на проблемот на стечајците

Lider - 18.02.2014

Сојузот на синдикатите на Македонија во рамките на своите програмски цели и определби во континуитет од постоењето на проблемот на стечајните работници настојувал истиот да биде решен на начин што ќе ...

Протест на стечајци во Скопје

Lider - 18.02.2014

Стечајни работници од Куманово денеска протестираа во Скопје незадоволни што не се опфатени со Законот за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација што неодамна беше донесен ...

Приведени па пуштени двајца демонстранти во Скопје (Видео)

Inpress - 18.02.2014

Скопје, 18. февруари 2014 (ИНПРЕС) Во бурна и жестока атмосфера се одвива протестот на неколку стотина стечајци пред Владата. Револтираните стечајни работници се обидоа да го пробијат полицискиот ...

ССМ: Секогаш сме биле активно вклучени во решавањето на проблемот на стечајците

Економски - 18.02.2014

Сојузот на синдикатите на Македонија во рамките на своите програмски цели и определби во континуитет од постоењето на проблемот на стечајните работници настојувал истиот да биде решен на начин што ќе ...

Поради протест сообраќајот во Скопје ќе биде пренасочен - еве каде

Maxim - 18.02.2014

За денеска e најавен вонреден настан кој ќе донесе промени во сообраќајот во Скопје. Според информациите од полицијата, во 10 часот е закажан протест на организирана група на стечајци и технолошки ...

ВИДЕО: Стечајците збеснаа - пробаа да го разбијат полицискиот кордон

Maxim - 18.02.2014

Кумановските стечајци пред малку ја нападнаа полицијата во обид насилно да влезат во зградата на ССМ, незадоволни бидејќи синдикалниот лидер, Живко Митревски не сакал да оствари средба со нив, јавува ...

(ВИДЕО) Инцидент во центарот на Скопје - Стечајците ја нападнаа полицијата

Falanga - 18.02.2014

Станува збор за група стечајци од Куманово кои не се задоволни со новиот закон. Незадоволни бидејќи синдикалниот лидер, Живко Митревски не сакал да оствари средба со нив, кумановските стечајци пред ...

ССМ: Ќе им помогнеме на стечајците во рамките на законските регулативи

Maxim - 18.02.2014

Сојузот на синдикати на Македонија денеска преку соопштение изјави дека од секогаш се залагал за правата на стечајните работници, и настојувал брзо разрешница на нивните прблеми.

Стечајците на протест- „Ленка“ и „Солидарност“ повикуваат на масовност

Нова ТВ - 17.02.2014

Утре сите стечајци и технолошки вишок работници од Македонија на протестен марш кој ќе започне во 10 часот пред зградата на Сојузот на синдикатите на Македонија од каде што стечајците ќе поминат ...

ВИДЕО: Стечајците утре ќе протестираат пред владата и ССМ

А1 On - 17.02.2014

Стечајните работници од Куманово најавија дека утре ќе одржат мирен протест пред Сојузот на синдикати на Македонија и Владата на Република Македонија.

Ленка и Солидарност го поддржуваат утрешниот протест на социјалците

+инфо - 17.02.2014

Движењето за социјална правда Ленка и Левичарското движење Солидарност, во целост го поддржуваат и се солидаризираат со протестот на стечајните работници кој ќе се одржи утре во 10 часот, ...

Утре стечајците на протест

+инфо - 17.02.2014

Утре сите стечајци и технолошки вишок работници од Македонија ќе протестираат заради остварување на нивните барања. Протестот ќе почне во 10 часот пред зградата на Созјуот на синдиактие на Македонија ...

Стечајците утре пак на протест

Фактор - 17.02.2014

Стечајните работници и прогласените за технолошки вишок утре повторно ќе протестираат пред Владата. Најголемиот дел од оние што утре ќе излезат на протест се со нерешен статус и по последното ...

„Ленка“ и „Солидарност“ го поддржуваат утрешниот протест на стечајците и повикуваат на масовност

Либертас - 17.02.2014

Движењето за социјална правда Ленка и Левичарското движење Солидарност, во целост го поддржуваат и се солидаризираат со протестот на стечајните работници кој ќе се одржи утре во 10 часот, ...

Стечајците утре на протест пред Владата

Либертас - 17.02.2014

Стечајни работници и оние прогласени за технолошки вишок ќе протестираат заради остварување на нивните барања. Најголемиот дел од нив не се опфатени со законот за стечајци, за што деновиве реагираше ...

(ВИДЕО)Утре стечајците повторно на протести

Локално - 17.02.2014

Стечајците од Куманово за утре најавија дека мирно ќе протестираат пред Сојузот на синдикати на Македонија и Владата на Република Македонија. Како што велат со предупредувачкиот протест која ќе ...

Стечајните работници утре на протест пред ССМ и Владата

Кумановски м. - 17.02.2014

Стечајните работници и Здружението на стечајни работници ”УНИТ” ја информира јавноста дека на ден 18.02.2014 година (вторник) сите стечајци и технолошки вишок работници од Р.