TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За фестивалското местење ќе заглават и вработени во мобилните оператори?

Дневник - 14.11.2014

Вработени во мобилните оператори, најверојатно, ќе заглават за скандалот со обидот за местење песна за Евровизија на „Скопскиот фестивал“, во кој засега има четворица осомничени, меѓу кои и познат композитор и сопственик на продукциска куќа.

Фестивалски припејд-победници

Дневник - 14.11.2014

Македонскиот избор за песна на Евровизија безмалку секогаш поминувал со помали или поголеми скандали, прозивки за местенки и обвинувања, дали ќе се пее победничката песна на мајчин или на англиски јазик и дали нумерата е оригинална, дали е целосно ...

Јака Штикла- Криминал се високите фестивалски награди

Локално - 14.11.2014

Чекав јагнињата да стивнат па да распалам по нашата маалска приредба наречена Скопски фестивал. Ноу неим имињата кои продефилираа на сцената нема да ги искоментирам зошто нит ги познавам нит сум чул за нив,а десет години сум во шоубизот.

МВР знае за кого оделе местените гласови на фестивалот

Локално - 14.11.2014

Според него и од досега проверените сим-картички, има индиции кои биле песните за кои се праќале пораките, но тој не може да открие за кого се работи до завршувањето на истрагата. Четири лица од кои едно е во странство, а меѓу кои има пејач и ...

СМС ГЛАСАЊЕ: Уште еден пејач меѓу местачите

Телеграф - 14.11.2014

Полицијата поднесе кривична пријава против осомничените за организирано гласање за „Скопски фестивал“ Четири лица се опфатени со кривичната пријава која Министерството за внатрешни работи денеска ја достави до Јавното обвинителство , а според која ...

Не е исклучено МВР да ги проверува гласањата и на други фестивали

+инфо - 14.11.2014

Полицијата не ја исклучува можноста да проверува како одело гласањето и на други фестивали, како што веќе прави за Скопскиот фестивал. За злосторничко здружување и компјутерска измама засега осомничени се четири лица, на возраст од 26 до 56 години, ...

Еве како уапсените планирале да го наместат и да си ги поделат парите од „Скопскиот фестивал“

За Се - 14.11.2014

Во врска со завчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“ каде како награди се предвидени ...

Ќе се утврдува дали се наместени наградите на „Скопски фестивал“

Хајд Парк - 14.11.2014

Министерството за внатрешни работи ќе ги проверува 2.500-те сим картички коишто ги заплени, по колку пати и за кој изведувач на „Скопскиот фестивал“ се гласало за да се утврди дали организираното гласање влијаело на изборот за песна на Евровизија и ...

МВР има сознанија за кого оделе местените гласови

+инфо - 14.11.2014

Уште се проверуваат сим-картичките што ги заплени полицијата, а кои според сомневањата биле употребувани за да се фингира крајниот резултат од телевоутингот на „Скопски фестивал“, вели за „Плусинфо“ портпаролот на МВР, Иво Котевски.

Со 2.500 СИМ-картички сакале да лапнат 45.000 евра

Н.Македонија - 14.11.2014

Четирите првоосомничени лица се на возраст од 26 до 56 години, сите од Скопје, меѓу кои се сопственик на една продукциска куќа, автор и композитор на песни, како и сопственик и управител на друштвото што го организирало телефонското гласање Според ...

Јака Штикла- Криминал се високите фестивалски награди

Либертас - 14.11.2014

Чекав јагнињата да стивнат па да распалам по нашата маалска приредба наречена Скопски фестивал. Ноу неим имињата кои продефилираа на сцената нема да ги искоментирам зошто нит ги познавам нит сум чул за нив,а десет години сум во шоубизот.Јавно ќе го ...

Нови детали за скандалот: Ќе се поништи ли победата на Даниел?

365 - 13.11.2014

Четири лица на возраст од 26 до 56 години, се осомничени за кривичните дела „Злосторничко здружување“ и “компјутерска измама”, откако изби скандалот поврзан со местенки на телевоутингот на изборот за песна на Евровизија.

Скандал на Скопски фестивал: За Даниел, Тамара и Еги се гласало со измама за да се заработат наградите од 45.000 евра ...

МКД - 13.11.2014

Сопственик на продукциска куќа, автор и композитор на песни, како и сопственик и управител на друштвото кое го организира телефонското гласање се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама.

Ќе се утврдува дали се наместени наградите на „Скопски фестивал“

Кајгана - 13.11.2014

Министерството за внатрешни работи ќе ги проверува 2.500-те сим картички коишто ги заплени, по колку пати и за кој изведувач на „Скопскиот фестивал“ се гласало за да се утврди дали организираното гласање влијаело на изборот за песна на Евровизија и ...

Полицијата истражува дали Скопски фестивал бил наместен, одземени се неколку СИМ картички

МКД - 13.11.2014

Неколку лица биле повикани на разговор во полициска станица во Скопје поради сомневање за измама со телегласањето за вчерашниот Скопски фестивал. Од полицијата ја потврдуваат оваа информација и за подоцна најавуваат повеќе информации.

Гласале од два стана со 2.000 сим-картички

Фокус - 13.11.2014

Со оглед дека случајот е сериозен, полицијата ќе ја прошири истрагата за да утврди дали оваа група или некоја друга, на истиот начин местела и други музички фестивали Иако е во Америка, пејачот и композитор Ј.Ј.

Полицијата направи трето полувреме на Скопски фестивал

Алфа - 13.11.2014

Скоро 2 илјади и 500 сим картички биле во игра да се наместат првите три места на синоќешниот избор на песна за Евровизија. Скоро 2 илјади и 500 сим картички биле во игра да се наместат првите три места на синоќешниот избор на песна за Евровизија.

(Видео) МВР: Организирана група манипулирала со телефонското гласање на „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“

Локално - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“ каде како награди се предвидени ...

ВИДЕО: Четворица скопјани осомничени за местење на резултатите на „Скопскиот фестивал“

Идивиди - 13.11.2014

Скопје, 13 ноември 2014 (МИА) - Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира каде како награди се предвидени вкупно 45.000 евра, средства обезбедени од Министерството за ...

СИМ-картичките за гласање ги криеле во фрижидер (ВИДЕО)

Телеграф - 13.11.2014

Полицијата пронашла и голем број на мобилни телефонски апарати и списоци на кои е запишано колку картички од кој оператор се купени. На секое ливче стои „Скопски фестивал“ Полицијата пронајде 2500 сим картички на местата каде што извршила претрес, а ...

МВР ЗА СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ: Четворица осомничени за злосторничко здружување

Телеграф - 13.11.2014

СМС-картичките се купувале од сите три мобилни оператори Четврица ќе се гонат кривично за злосторничко здружување и компјутерски криминал околу сомнението дека местеле гласови за Скопскиот фестивал, соопштија од МВР.

(ВИДЕО) И лице од фирмата-организатор на телефонското гласање вмешано во скандалот „Скопски фестивал“

Фактор - 13.11.2014

Четири лица на возраст од 26 до 56 години, сите од Скопје, се осомничени за кривичните дела „Злосторничко здружување“ и “компјутерска измама” при обидот да го наместат телефонското гласање на вчерашниот Скопски фестивал.

МВР: Откриена е измамата при гласање на скопскиот фестивал (видео)

Кумановски м. - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, би сакале да ве информираме дека, МВР доби опративни информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ ...

Скандалозна измама при гласањето на Скопскиот Фестивал, еве каде ги криеле картичките (ВИДЕО)

Во Штип - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“ каде како награди се предвидени ...

Видео: Полициска акција за измамата со телевоутингот

Таратур - 13.11.2014

Се претпоставува дека, организаторите за местењето на наградите и пласманот претходно се договарале со учесниците-изведувачи, кои најчесто се однесувале за давање на услуги по однос на аранжмани за песни или спотови кои требало да бидат изработени ...

Како се местеле резултатите на Скопскиот фестивал - еве каде ги криеле СИМ картичките

Точка - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот "Скопски фестивал 2014" каде како награди се предвидени ...

(ВИДЕО) МВР ги откри сим картичките и во кутија од маргарин

А1 On - 13.11.2014

Полицијата потврди дека однапред имала сознанија за местење на првите три позиции на Скопскиот фестивал за кои се предвидени 45 илјади евра како награда од Министерството за култура. Полицијата заплени 2500 сим картички, а според видеото дел од нив ...

МВР: 4 лица со кривична пријава за местење на Скопски фестивал

МК News - 13.11.2014

Четворица македонски државјани се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места на Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија, што синоќа се одржа во „Метрополис арена“, соопшти МВР.

Видео: Како се местеле резултатите на Скопскиот фестивал – еве каде ги криеле смс картичките

МК News - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“ каде како награди се предвидени ...

Четворица осомничени за „злосторничко здружување“ и гласање за избор на песна за Евровизија

Н.Македонија - 13.11.2014

Четири лица се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места од Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија Помошник министерот за односи со јавност, Иво Котевски, вели дека МВР добила ...

ВИДЕО МВР знаело дека се подготвува измама на Скопскиот фестивал

+инфо - 13.11.2014

Полицијата денеска потврди дека од оперативни информации дознала дека организираната група која сега веќе е осомничена за измама при гласањето на синоќешното издание на Скопскиот фестивал, подготвувала местење на резултатите за избор на првите три ...

Четворица осомничени за скандалот со гласањето на Скопскиот фестивал

+инфо - 13.11.2014

Четворица македонски државјани се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места на Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија, што синоќа се одржа во „Метрополис арена“, соопшти МВР.

(ВИДЕО) Претресот на осомничените за местењето на Скопскиот фестивал

Бриф - 13.11.2014

Четири лица се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места од Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија. Помошник министерот за односи со јавност, Иво Котевски, истакна дека МВР ...

Познати продукциите и продуцентите кои го лажирале Скопскиот фестивал

Канал 77 - 13.11.2014

Иако е во Америка, пејачот и композитор Ј.Ј. е еден од главните организатори на групата која го местела телефонското гласање на Скопскиот фестивал. Во групата се и К.С. и И.С. од План Б продукција, како и Б.В. од фирмата Видекс, информира МВР.

Полицијата ги проверува листинзите за да види за кои пејачи оделе гласовите

+инфо - 13.11.2014

Министерството за внатрешни работи во моментот ги проверува листинзите од сим-картичките што ги запленило синоќа, а од кои повеќе лица, меѓу кои и јавни личности гласале за изведувачи на „Скопксиот фестивал“, вели за „Плусинфо“ портпаролот на МВР, ...

Газди на продукциски куќи и пејачи викнати во полиција поради СМС-ите за „Скопски фестивал“

+инфо - 13.11.2014

По претресот што полицијата синоќа го направила во повеќе станови и локали, при што биле запленети повеќе стотици СИМ картички за кои полицијата се сомнева дека биле користени за измама при гласањето на „Скопски фестивал“, на разговор во полиција ...

Скандал на вчерашниот Скопски фестивал - местенки при гласањето - полицијата осомничи 4 лица

Канал5 - 13.11.2014

Полицијата откри организирана група која ги местела резултатите и влијаела на пласманот на изведувачите. Осомничени се четворица скопјани – еден продуцент, автор, композитор и сопственик на фирмата која го организирала телефонското гласање, а целта ...

Ова се сим-картичките со кои било наместено гласањето на Скопски Фестивал - ги чувале во фрижидер! (ВИДЕО)

Sky - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, полицијата нформира дека, добила опративни информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“ каде ...

ВИДЕО: Јован Јованов, Видески и браќата Стефановски осомничени за местење на Скопскиот фестивал

Либертас - 13.11.2014

Композиторот и пејач Јован Јованов, менаџерот и сопственик на План Б продукција, Кристијан Стефановски, неговиот брат Игор и Борис Видески сопственик на фирмата Видекс која го организирала телевоутингот се осомничени за местење на Скопскиот ...

ВИДЕО: Полициска акција за измамата со телевоутингот

Нетпрес - 13.11.2014

Четворица ќе се гонат за Злосторничко здружување и компјутерска измама под сомнение дека местеле гласови за „Скопскиот фестивал“. Тојца од нив беа приведени на информативен разговор, а четвртиот се наоѓа надвор од државата.

Детали на МВР за измамата на Скопскиот фестивал (ВИДЕО)

Република - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, од МВР соопштуваат дека добле оперативни информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „Скопски фестивал 2014“ каде ...

ВИДЕО: Скандалозна измама при гласањето на Скопскиот Фестивал, еве каде ги криеле картичките

Сител - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“ каде како награди се предвидени ...

Погледнете го видеото од претресот на осомничените за местењето на Скопскиот фестивал

Press24 - 13.11.2014

Проајдени над 2500 сим картички Погледнете го видеото што го снимила полицијата при ...

ВИДЕО: МВР објави снимка од претресот

Курир - 13.11.2014

Четири лица се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места од Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија. Запленети се 2.500 СИМ картички, а дополнително ќе се утврдува преку СИМ ...

Како се местат фестивалите

Република - 13.11.2014

Во голема акција на МВР синоќа, по претрес на неколку скопски локали, на распит во полициска станица се донесени неколку лица, под сомнение дека учествувале во измама во телефонското гласање на синоќешниот „Скопски фестивал“.

Полициска акција: Композитор, менаџери и бизнисмен го местеле вчерашниот Скопски Фестивал

Сител - 13.11.2014

Со 2.500 сим картички организирана група го местела резултатот на Скопски Фестивал. Четворица члена биле главни, на возраст од 26 до 56 години сите од Скопје. Меѓу нив сопственик на продукциска куќа, автори и композитор на песни и сопственикот на ...

(Видео) Епилог од скандалот на Скопски фестивал: За измама осомничени сопственик на продукција, автор и композитор

еМагазин - 13.11.2014

Четири лица се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места од Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија, соопшти МВР. Помошник министерот за односи со јавност, Иво Котевски, ...

Сим – картичките ги криеле во фрижидер! (Видео)

Шеталиште - 13.11.2014

Четири лица на возраст од 26 до 56 години, сите од Скопје, се осомничени за кривичните дела „Злосторничко здружување“ и “компјутерска измама” при обидот да го наместат телефонското гласање на вчерашниот Скопски фестивал.

Естрадната мафија го урниса Скопскиот фестивал!

Вечер - 13.11.2014

Осомничените се на возраст од 26 до 56 години од Скопје и меѓу нив се сопственик на продукциска куќа, автор и композитор. При претрес на две локации полицијата затекла 14 лица ангажирани од осомничените за да праќаат пораки за време на гласањето.

Видео: Како се местеле резултатите на Скопскиот фестивал

Денешен - 13.11.2014

Четири лица се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врск а со резултатите за првите три места од Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија. Запленети се 2.500 СИМ картички, а дополнително ќе се утврдува преку СИМ ...

ВИДЕО: МВР објави снимка од претресот од Скопскиот фестивал

Скопје инфо - 13.11.2014

Четири лица се осомничени за злосторничко здружување и компјутерска измама во врска со резултатите за првите три места од Скопскиот фестивал за избор на песна за Евровизија. Запленети се 2.500 СИМ картички, а дополнително ќе се утврдува преку СИМ ...

Видео од претресот на осомничените за местењето на Скопскиот фестивал

Пулс24 - 13.11.2014

Погледнете го претресот... Притоа пронајдени се над 2.500 СИМ картички. На следниот ЛИНК погледнете кои се осомничените. Видеото може да го погледнете во ...

Со 2500 сим картички до награда на Скопски!

Вечер - 13.11.2014

Групата била следена подолго време по добиени оперативни сознанија на МВР дека планираат влијание врз конечниот резултат на Скопски фестивал 2014 со цел обезбедување на финасиските средства кои министерството за култира ги доделува за првите три ...

Ќе се утврдува дали се наместени наградите на „Скопски фестивал“

Макфакс - 13.11.2014

Министерството за внатрешни работи ќе ги проверува 2.500-те сим картички коишто ги заплени, по колку пати и за кој изведувач на „Скопскиот фестивал“ се гласало за да се утврди дали организираното гласање влијаело на изборот за песна на Евровизија и ...

Четворица осомничени за местење на „Скопскиот фестивал“/Видео

Lider - 13.11.2014

Во врска со вчерашниот избор на песна за Евровизија, МВР добило информации дека од страна на организирана група се планира местење на резултатите за избор на првите три места на музичкиот „СКОПСКИ ФЕСТИВАЛ 2014“ каде како награди се предвидени ...