TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Фич“ го намали рејтингот на Каталонија по усвојувањето резолуција за независност

Алфа - 13.11.2015

Решението е со негативна перспектива, што значи дека „Фич“ може дополнително да ја намали оценката на среднорочен план. Агенцијата за рејтинг „Фич“ ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ“ во шпекулативна ...

„Фич“ го намали рејтингот на Каталонија по усвојувањето резолуција за независност

А1 On - 13.11.2015

Агенцијата за рејтинг „Фич“ ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ“ во шпекулативна категорија, откако на 9 ноември Парламентот на шпанската провинција усвои резолуција за започнување процес на независност, што ...

„Фич“ го намали рејтингот на Каталонија

+инфо - 13.11.2015

Агенцијата за рејтинг „Фич“ ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ“ во шпекулативна категорија, откако на 9 ноември Парламентот на шпанската провинција усвои резолуција за започнување процес на независност, што ...

„Фич“ го намали рејтингот на Каталонија по усвојувањето резолуција за независност

Сител - 13.11.2015

Агенцијата за рејтинг „Фич“ ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ“ во шпекулативна категорија, откако на 9 ноември Парламентот на шпанската провинција усвои резолуција за започнување процес на независност, што ...

Каталонија и натаму без претседател, левицата го одби Мас

Точка - 13.11.2015

Досегашниот претседател на шпанската североисточна автономна покраина Каталонија и член на победничката коалиција на неодамнешните избори за каталонскиот парламент, Артур Мас, ниту по вторпат не го доби потребниот број гласови во парламентот кои би ...

„Фич“ го намали рејтингот на Каталонија по усвојувањето резолуција за независност

Локално - 13.11.2015

Агенцијата за рејтинг „Фич“ ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ“ во шпекулативна категорија, откако на 9 ноември Парламентот на шпанската провинција усвои резолуција за започнување процес на независност, што ...

Намален рејтингот на Каталонија по усвојувањето резолуција за независност

Вечер - 13.11.2015

Агенцијата за рејтинг „Фич" ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ" во шпекулативна категорија, откако на 9 ноември Парламентот на шпанската провинција усвои резолуција за започнување процес на независност, што ...

Каталонија и натаму без претседател, левицата го одби Мас

Макфакс - 13.11.2015

Досегашниот претседател на шпанската североисточна автономна покраина Каталонија и член на победничката коалиција на неодамнешните избори за каталонскиот парламент, Артур Мас, ниту по вторпат не го доби потребниот број гласови во парламентот кои би ...

„Фич“ го намали рејтингот на Каталонија по усвојувањето резолуција за независност

Lider - 13.11.2015

Агенцијата за рејтинг „Фич“ ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ“ во шпекулативна категорија, откако на 9 ноември Парламентот на шпанската провинција усвои резолуција за започнување процес на независност, што ...

„Фич“ го намали рејтингот на Каталонија по усвојувањето резолуција за независност

Канал 77 - 13.11.2015

Агенцијата за рејтинг „Фич“ ја намали за два степена оценката на долгорочниот долг на Каталонија до „ББ“ во шпекулативна категорија, откако на 9 ноември Парламентот на шпанската провинција усвои резолуција за започнување процес на независност, што ...

Уставен го суспендира предлогот за отцепување на Каталонија

Телма - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија го суспендираше усвоениот предлог-план на регионалниот Парламент во Барселона, за независност на Каталонија. Највисокиот шпански суд одлучи да отвори постапка околу барањето на владата во Мадрид за испитување на уставноста ...

Каталонските сепаратисти ќе го игнорораат шпанскиот Уставен суд

Утрински - 12.11.2015

Каталонските партии кои заговараат отцепување на овој регион од Шпанија, соопштија дека ќе продолжат со плановите за прогласување независност, во следните 18 месеци, игнорирајќи ја суспензијата на Уставниот суд на Шпанија.

Шпанскиот Уставен суд го суспендира предлогот за отцепување на Каталонија

Алсат-М - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија го суспендираше усвоениот предлог-план на регионалниот Парламент во Барселона, за независност на Каталонија. Највисокиот шпански суд одлучи да отвори постапка околу барањето на владата во Мадрид за испитување на уставноста ...

Дел Боске е загрижен поради политичката ситуација

СуперСпорт - 12.11.2015

Селекторот на Шпанија признава дека е загрижен поради можното влијание на „каталонското прашање“ на националниот тим на Шпанија. Претседателот на ФС на Шпанија, Тебас изјави претходно дека Барселона ќе биде исфрлена од Примера ако Каталонија се ...

Суспендирана резолуцијата за независност на Каталонија

Р.С.Европа - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија синоќа ја суспендира резолуцијата на каталонскиот парламент со кој се покренува процес за отцепување на тој регион од Шпанија, јавуваат новинските агенции, повикувајќи се на извори во судот.

Блокиран процесот за независност на Каталонија

Р.С.Европа - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија ја суспендира резолуцијата на каталонскиот парламент за покренување процес за отцепување на тој регион од Шпанија. Ова одлука синоќа беше донесена од судот во Мадрид, а владата во Барселона веднаш најави дека нема да ја ...

Блокиран процесот за независност на Каталонија

Тера - 12.11.2015

В купно 11 судии ја уважиле тужбата поднесена од шпанската влада со што автоматски се суспендира каталонската резолуција се додека Уставниот суд детално не го разгледа документот, наведуваат новинските агенции, повикувајќи се на извори во судот.

Шпанскиот Уставен суд го суспендира предлогот за независност на Каталонија

Академик - 12.11.2015

Највисокиот шпански суд одлучи да отвори постапка околу барањето на владата во Мадрид за испитување на уставноста на решението на каталонскиот Парламент, што автоматски значи негова суспензија, во следните неколкумесеци, додека трае постапката.

Шпанскиот Уставен суд го суспендира предлогот за отцепување на Каталонија

Алфа - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија го суспендираше усвоениот предлог-план на регионалниот Парламент во Барселона, за независност на Каталонија. Уставниот суд на Шпанија го суспендираше усвоениот предлог-план на регионалниот Парламент во Барселона, за ...

Шпанскиот Уставен суд го суспендира предлогот за отцепување на Каталонија

А1 On - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија го суспендираше усвоениот предлог-план на регионалниот Парламент во Барселона, за независност на Каталонија. Највисокиот шпански суд одлучи да отвори постапка околу барањето на владата во Мадрид за испитување на уставноста ...

Блокиран процесот за независност на Каталонија

Правдико - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија ја суспендира резолуцијата на каталонскиот парламент за покренување процес за отцепување на тој регион од Шпанија. Ова одлука синоќа беше донесена од судот во Мадрид, а владата во Барселона веднаш најави дека нема да ја ...

Уставниот суд на Шпанија ja суспендира декларацијата за независност на Каталонија

Правдико - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија ја суспендира, во рекордно време, одлуката на каталонскиот парламент за “почетокот на процесот на отцепување од Шпанија.” Одлуката е донесена едногласно по жалба од страна на шпанската влада.

Шпанскиот Уставен суд го суспендира предлогот за отцепување на Каталонија

Сител - 12.11.2015

Уставниот суд на Шпанија го суспендираше усвоениот предлог-план на регионалниот Парламент во Барселона, за независност на Каталонија. Највисокиот шпански суд одлучи да отвори постапка околу барањето на владата во Мадрид за испитување на уставноста ...

Каталонските сепаратисти ќе го игнорораат шпанскиот Уставен суд

Сител - 12.11.2015

Каталонските партии кои заговараат отцепување на овој регион од Шпанија, соопштија дека ќе продолжат со плановите за прогласување независност, во следните 18 месеци, игнорирајќи ја суспензијата на Уставниот суд на Шпанија.

Каталонските сепаратисти ќе го игнорораат шпанскиот Уставен суд

Локално - 12.11.2015

Каталонските партии кои заговараат отцепување на овој регион од Шпанија, соопштија дека ќе продолжат со плановите за прогласување независност, во следните 18 месеци, игнорирајќи ја суспензијата на Уставниот суд на Шпанија.

Уставниот суд го суспендира предлогот за отцепување на Каталонија

Вечер - 12.11.2015

Во меѓувреме, каталонските партии кои заговараат отцепување на овој регион од Шпанија, соопштија дека ќе продолжат со плановите за прогласување независност, во следните 18 месеци, игнорирајќи ја суспензијата на Уставниот суд на Шпанија Уставниот суд ...

Каталонските сепаратисти ќе го игнорораат шпанскиот Уставен суд

Репортер - 12.11.2015

Каталонските партии кои заговараат отцепување на овој регион од Шпанија, соопштија дека ќе продолжат со плановите за прогласување независност, во следните 18 месеци, игнорирајќи ја суспензијата на Уставниот суд на Шпанија.

Каталонските сепаратисти ќе го игнорораат шпанскиот Уставен суд

Денешен - 12.11.2015

Каталонските партии кои заговараат отцепување на овој регион од Шпанија, соопштија дека ќе продолжат со плановите за прогласување независност, во следните 18 месеци, игнорирајќи ја суспензијата на Уставниот суд на Шпанија.

Владата не ја дава Каталонија

Нова ТВ - 11.11.2015

Шпанската Влада поднесе жалба до Уставниот суд за поништување на одлуката на регионалниот парламент на Каталонија за започнување на процесот за независност. Според шпанскиот премиер Мариано Рахој, овој потег не е само реакција на предлогот за ...

Шпанската Влада пред Уставниот суд го оспори отцепувањето на Каталонија

24 Вести - 11.11.2015

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска соопшти дека неговата Влада поднела барање до Уставниот суд за оспорување на уставноста и поништување одлуката на регионалниот Парламент во Барселона за независност на Каталонија.

Шпанската Влада пред Уставниот суд го оспори отцепувањето на Каталонија

+инфо - 11.11.2015

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска соопшти дека неговата Влада поднела барање до Уставниот суд за оспорување на уставноста и поништување одлуката на регионалниот Парламент во Барселона за независност на Каталонија.

Шпанската Влада пред Уставниот суд го оспори отцепувањето на Каталонија

А1 On - 11.11.2015

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска соопшти дека неговата Влада поднела барање до Уставниот суд за оспорување на уставноста и поништување одлуката на регионалниот Парламент во Барселона за независност на Каталонија.

Шпанската Влада пред Уставниот суд го оспори отцепувањето на Каталонија

Сител - 11.11.2015

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска соопшти дека неговата Влада поднела барање до Уставниот суд за оспорување на уставноста и поништување одлуката на регионалниот Парламент во Барселона за независност на Каталонија.

Шпанската влада ја оспори резолуцијата на каталонскиот парламент за независност

Фактор - 11.11.2015

Шпанската влада ја оспори пред Уставниот суд на земјата резолуцијата за одвојување на Каталонија усвоена од парламентот на покраината. Премиерот Маријано Рахој, цитиран од „Франс прес“, изјавил на прес-конференција дека владините адвокати бараат од ...

Шпанска Влада: Уставниот суд да го оспори отцепувањето на Каталонија

Репортер - 11.11.2015

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска соопшти дека неговата Влада поднела барање до Уставниот суд за оспорување на уставноста и поништување одлуката на регионалниот Парламент во Барселона за независност на Каталонија.

Шпанија на работ: Каталонија усвои резолуција за независност, Мадрид ја поништи

Локално - 10.11.2015

Шпанската влада смета дека усвоената од парламентот на Каталонија во понеделникот резолуцијата не е законски обврзана и ќе се обрати до Уставниот суд, рече шпанскиот премиер Мариано Рахој, соопшти El Pais.

Парламентот на Каталонија одлучи: Независност од Шпанија до 2017

Нова ТВ - 09.11.2015

Регионалниот парламент на североисточна Каталонија со седиште во Барселона денеска изгласа план за отцепување од Шпанија до 2017 година. Предлогот го поднесоа парламентарците од алијансата „Заедно За„ и екстремно левичарското крило „Кандидатура на ...

Каталонија ќе се отцепува од Шпанија

Deutsche Welle - 09.11.2015

Пратениците на регионалниот парламент на шпанската покраина Каталонија ја утврдија определбата за независност. Со денеска усвоената резолуција се одобрува процес за отцепување од Шпанија во наредните 18 месеци.

Каталонија ќе прогласи независност до 2017 година

Радио МОФ - 09.11.2015

Регионалниот парламент на Каталонија соопшти дека од денеска официјално ќе започне процедурата за отцепување од Шпанија. Регионот планира да прогласи независност до 2017 година. Одлуката за отцепување поминала со 72 гласа „за“ и 63 „против“.

Каталонскиот парламент ја поддржа декларацијата за отцепување од Шпанија

МКД - 09.11.2015

Каталонскиот регионален парламент денес ја поддржа декларацијата за почеток на формалниот процес на одделување од Шпанија, јавува Ројтерс. Регионот планира да воспостави автономна власт до 2017 година.

Рахој оспорува пред Уставен суд резолуција на Каталонскит парламент за незавиност

А1 On - 09.11.2015

Лидерот на шпанската конзервативна влада Маријано Рахој изјави денеска дека ќе ја оспори во Уставниот суд резолуцијата на Каталонскиот парламент прифатена денеска, за независност на автономната област.

Каталонскиот парламент отвори расправа за отцепување

Точка - 09.11.2015

Каталонскиот парламент започна во понеделникот расправа за резолуцијата со којашто би се покренала постапка за независност на покраината, што може да доведе до одвојување на Каталонија од Шпанија најдоцна во 2017 година.

Каталонија ќе прогласи независност до 2017 година

Канал5 - 09.11.2015

Регионалниот Парламент на Каталонија од денеска официјално ќе започне процедурата за отцепување од Шпанија. Регионот планира да прогласи независност до 2017 година. Одлуката за отцепување беше изгласана со 72 гласа „за“ и 63 „против“.

Регионалниот парламент на Каталонија подготвува независност од Шпанија до 2017 година

Локално - 09.11.2015

Регионалниот парламент на североисточниот шпански ентитет Каталонија усвои план за составување на патоказ за независност од Шпанија до 2017 година, кој е предизвик централната влада во Мадрид, пренесоа американските медиуми.

Каталонскиот парламент отвори расправа за отцепување

Макфакс - 09.11.2015

Каталонскиот парламент започна во понеделникот расправа за резолуцијата со којашто би се покренала постапка за независност на покраината, што може да доведе до одвојување на Каталонија од Шпанија најдоцна во 2017 година.

Рахој оспорува пред Уставен суд резолуција на Каталонскит парламент за незавиност

Денешен - 09.11.2015

Лидерот на шанската конзервативна влада Маријано Рахој изјави денеска дека ќе ја оспори во Уставниот суд резолуцијата на Каталонскиот парламент прифатена денеска, за независност на автономната област.

Каталонија прогласува незавионост за две години

Вечер - 09.11.2015

Регионалниот парламент на Каталонија соопшти дека од денеска официјално ќе започне процедурата за отцепување од Шпанија. Регионот планира да прогласи независност до 2017 година. Одлуката за отцепување поминала со 72 гласа „за" и 63 ...

Барселона ја одобри резолуцијата за независност, Мадрид применува вонредни мерки

Макфакс - 09.11.2015

Парламентот на Каталонија ја одобри резолуцијата за независност на оваа шпанска автономна покраина, на што шпанскиот премиер Маријано Рахој одговори дека неговата влада ќе вложи жалба пред уставниот суд за да биде сигурна дека декларацијата за ...