TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Цедевита на списокот на МЗТ

Оn.net - 11.11.2012

Шампионот на Македонија во рамките на осмото коло на АБА лигата ја оствари својата четврта победа, совладувајќи ја вечерва на домашен терен фаворизираната Цедевита со 74:61.

МЗТ ја сруши и Цедевита

Оff.net - 11.11.2012

По Цибона и Унион Олимпија, екипата на МЗТ Скопје совлада уште еден голем фаворит со евролигашко реноме. Кошаркарскиот шампион на Македонија ја совлада Цедевита, екипата со најголем буџет во ...

Гечевски: Сакаме триумф во Скопје

Екипа - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва во 20.30 часот ќе ја пречекаат Цедевита, во обид да направат уште еден подвиг и да ја забележат својата четврта победа во АБА-лигата оваа сезона.

МЗТ играше како Кока-Кола во дуелот со Цедевита: Македонското срце ги стопи хрватските милиони

Екипа - 11.11.2012

МЗТ Скопје продолжува со фантастични резултати под водство на Алеш Пипан, откако македонскиот шампион за седум дена зеде скалп на уште еден евролигаш што се натпреварува во АБА-лигата.

Пипан: Нема да летнеме во облаци

Екипа - 11.11.2012

Алеш Пипан не ја криеше гордоста по новиот извонреден успех на МЗТ Скопје, откако „металците“ остварија уште еден историски успех совладувајќи го евролигашот Цедевита со убедливи 74-61.

МЗТ Скопје против Цедевита брка втор евролигашки скалп по ред

МКД - 11.11.2012

Без промени во екипата, со истиот играчки состав од почетокот на сезоната, екипата на МЗТ Скопје вечерва (20.30 часот, Борис Трајковски“) ќе ги одмери силите со хрватска Цедевита во меч од 8.

Втора по ред победа на МЗТ против евролигашки тим: Шампионот се наслади со Цедевита!

МКД - 11.11.2012

Фантастичната игра во одбраната особено во втората четвртина во која на противникот му дозволија да постигне само 10 поени како и десетте постигнати тројки на кошаркарите на МЗТ Скопје им ја донесоа ...

(ФОТО) МЗТ Скопје ја надигра и Цедевита

Утрински - 11.11.2012

Македонскиот кошаркарски првак ја забележа четвртата победа во Јадранската АБА лига, откако вечерва во „Борис Трајковски“ ја совлада загрепска Цедевита со 74:61 Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ ...

МЗТ Скопје домаќин на Цедевита во АБА лигата

А1 On - 11.11.2012

Македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе биде домаќин на екипата на Цедевита во натпревар од 8.коло во регионалната кошаркарска АБА лига.

МЗТ Скопје приреди нова радост на домашните навивачи

А1 On - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжува со фантастични резултати во АБА-лигата. Хрватскиот гигант Цедевита потклекна пред налетите на „металците“, кои што го одиграа својот убедливо најдобар натпревар ...

АБА Лига: МЗТ „ја раствори“ Цедевита!

СуперСпорт - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва забележаа убедлива победа од 74-61 во Јадранската АБА лига против една од најквалитетните екипи, Евролигашот Цедевита.

МЗТ Скопје ја надигра и Цедевита

Идивиди - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје, ја продолжија победничката серија во АБА лигата, откако во 8. коло на домашен терен во салата “Борис Трајковски” ја совладаа Цедевита (Загреб) со 74:61 ( по четвртини ...

МЗТ ја порази Цедевита во Скопје

Идивиди - 11.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ ја забележа четвртата победа во АБА лигата откако во натпреварот од во 8-то колo кој се одигра во Салата Борис Трајковски jа совлада екипата на Цедевита со ...

МЗТ Скопје се освежи со Цедевита

+инфо - 11.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје ја забележа 4. победа во Јадранската АБА лига, откако вечерва во спортскиот центар „Борис Трајковски“ успеа да го совлада фаворизираниот гостин од Загреб, ...

МЗТ Скопје спремен за победа против Цедевита

Сител - 11.11.2012

Во кошаркарската АБА лига денеска на распоредот се четири натпревари од 8-то коло. Секако македонската јавност со особен интерес и нетрпение го очекува дуелот меѓу МЗТ Скопје Аеродром и Цедевита.

МЗТ Скопје на мегдан со Цедевита

Либертас - 11.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вечерва (20,30 ч.) во СЦ „Борис Трајковски“ ја пречекува Цедевита во рамките на 8. коло од Јадранската АБА лига.

АБА: Импресивна победа на „Штрковите’

Сител - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје забележаа убедлива победа од 74-61 вечерва против еден од најквалитетните ривали во Јадранската АБА лига, Цедевита.

МЗТ ја згази Цедевита

Либертас - 11.11.2012

По Унион Олимпија, и хрватскиот гигант Цедевита потклекна пред налетите на „металците“, кои што го одиграа својот убедливо најдобар натпревар во регионалното натпреварување.

Фантастична победа на МЗТ Скопје – совладана големата Цедевита

Канал5 - 11.11.2012

Тимот на МЗТ Скопје по неколкуте порази пред домашната публика успеа да оствари победа во рамки на настапите во АБА Лигата. Совладан е тимот на Цедевита со 74:61 во салата „Борис Трајковски“.

МЗТ Скопје ја пречекува Цедевита на Владо Илиевски

Нетпрес - 11.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје, денеска (20.30 ч) во салата “Борис Трајковски” ќе ги одмери силите со тимот на Цедевита (Загреб) во 8. коло од АБА лигата.

Ќе земе ли вечерва МЗТ уште еден фаворитски скалп во АБА лигата?

БезПардон - 11.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион, МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе биде домаќин на екипата на хрватска Цедевита, во натпревар од 8.коло во регионалната кошаркарска АБА лига.

МЗТ Скопје ја надигра и Цедевита

Нетпрес - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје, ја продлжија победничката серија во АБА лигата, откако во 8. коло на домашен терен во салата “Борис Трајковски” ја совладаа Цедевита (Загреб) со74:61 ( по четвртини 17:16, ...

АБА Лига: МЗТ славеше во дуелот со Цедевита!!!

Пулс24 - 11.11.2012

Нашиот претставник во АБА Јадранската лига го доби мечот со хрватскиот претставник, тимот на Цедевита, со резултат 74-61.

МЗТ ја урна Цедевита

Хајд Парк - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја совладаа Цедевита со 74:61 (17:16, 23:10, 14:21, 20:14) во рамките на осмото коло во Јадранската, АБА лига.

„Штрковите“ се освежија со Цедевита

Курир - 11.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје стигна до четвртата победа во осмиот натпревар од Јадранската АБА лига. Во натпревар одигран вечерва во „Борис Трајковски“, избраниците на Алеш Пипан ...

МЗТ ја урна Цедевита

Макфакс - 11.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја совладаа Цедевита со 74:61 (17:16, 23:10, 14:21, 20:14) во рамките на осмото коло во Јадранската, АБА лига.

МЗТ Скопје по ново изненадување

Утрински - 10.11.2012

Најскапиот тим во лигата, чии членови се Илиевски и Грин, е еден од најголемите конкуренти за трофејот Може ли МЗТ Скопје да приреди нова неочекувана кошаркарска претстава во АБА-лигата? Ќе биде ли ...

Победи на Жалгирис и Цедевита во Евролигата

Утрински - 10.11.2012

Илиевски за 14 минути во игра постигна 3 поени, додека Грин за 25 минути реализира 6 поени Екипата на Жалгирис ја оствари петтата победа во кошаркарската Евролига и им се приклучи на Барселона и ...

„Металците“ не се виткаат кога ги отпишуваат

Дневник - 10.11.2012

Фаворитската улога на утрешниот меч во Скопје ја има Цедевита, но македонскиот првак двапати покажа дека е незгоден кога игра без психолошки притисок Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје ...

На победа против фаворитот

Н.Македонија - 10.11.2012

Кошаркарите на МЗТ Скопје утре (СЦ „Борис Трајковски“, 20.30 ч.) во натпревар од 8. коло во Јадранската лига ја пречекуваат загрепска Цедевита, еден од најголемите фаворити за освојување на титулата ...

Евролига: Победи на Жалгирис и Цедевита

Дневник - 10.11.2012

Екипата на Жалгирис ја оствари петтата победа во кошаркарската Евролига и им се приклучи на Барселона и Макаби кои се со максимален ефект на врвот на табелите во своите групи по пет одиграни кола.

Со скромна помош на Илиевски, Цедевита до успех

Сител - 10.11.2012

И со скромниот учинок на македонскиот интернационалец, Владо Илиевски кој постигна само три поени, претставникот на Хрватска во петтиот свој обид успеа да ја оствари првата евролигашка победа, ...

Комплетирано 5 коло во Евролигата

Сител - 10.11.2012

Откако вчера беа одиграни шест натпреварите натпри, комплетирано е 5-коло во кошаркарската Евролига. Екипата на Цедевита за која настапуваат Владо Илиевски и Маркиз Грин, ја забележа првата победа во ...

МЗТ Скопје се остри за ново изненадување

Либертас - 10.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје в недела ја пречекува Цедевита во рамките на 8. коло од Јадранската АБА лига, а во таборот на тимот од Аеродром посакуваат да приредат ново изненадување, ...

Пипан: Сè ќе направиме за да ја изненадиме Цедевита

Оn.net - 09.11.2012

Во рамките на 8. коло од регионалната АБА лига, МЗТ за противник ја има екипата на Цедевита на Владо Илиевски. „Играме против уште еден евролигаш, кој оваа година има големи амбиции, има одличен ...

Прва радост за Илиевски и Цедевита

Оn.net - 09.11.2012

Претставникот на Хрватска во петтиот свој обид успеа да ја оствари првата евролигашка победа, совладувајќи ја екипата на Каха Лаборал на домашен терен со 76:69.

МЗТ без „свежа крв“ против Цедевита

Екипа - 09.11.2012

Екипата на МЗТ Скопје нема да менува ништо во својот играчки кадар за дуелот против Цедевита, со оглед на фактот дека веќе истече рокот за пријавување на нови кошаркари, кој што изнесува 72 часа пред ...

Цедевита се разбуди токму пред МЗТ, Хрватите до прв триумф во Евролигата

Екипа - 09.11.2012

Екипата на Цедевита в недела ќе му гостува на МЗТ Скопје во најлош можен момент за македонскиот шампион, со оглед на фактот дека хрватскиот клуб конечно успеа да влезе во посакуваниот ритам и да врзе ...

Илиевски: Се радувам на враќањето во Македонија

Н.Македонија - 09.11.2012

Последен пат играв во Скопје пред неколку години во националниот дрес против Летонија, а на клупски план и не паметам кога беше тоа, веројатно минале петнаесетина години, кога со Неметали играв во ...

Срцето на крајот ќе победи

Н.Македонија - 09.11.2012

Илиевски е еден од најдобрите плејмејкери од овие простори, одличен организатор, рационален и искусен... Нема тренер што не би го посакал во тимот, вели Пипан АЛЕШ ПИПАН ПРЕД ДУЕЛОТ В НЕДЕЛА Победата ...

Пипан: Ќе направиме се да победиме уште еден фавирит

А1 On - 09.11.2012

Во рамки од 8-то коло од АБА лигата, тимот на МЗТ Скопје Аердром го има за противник хрватскиот тим Цедевита. Тренерот на македонскиот кошаркарски шампион Алеш Пипан во пресрет на дуелот со Цедевита ...

МЗТ Скопје на јадрански мегдан со Цедевита

+инфо - 09.11.2012

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вечерва (20,30 ч.) во СЦ „Борис Трајковски“ ја пречекува Цедевита во рамките на 8. коло од Јадранската АБА лига.

Сефте победа на Цедевита

+инфо - 09.11.2012

Хрватскиот тим Цедевита, чии бои ги бранат македонските екс-репрезентативци Владо Илиевски и Маркиз Грин, ја забележа првата победа во Евролигата, славејќи со 76-69 над Каха Лаборал во дуелот од 5.

Нови шест натпревари во Евролигата

Сител - 09.11.2012

Откако вчера беа одиграни половина од натпреварите денеска на програмата се нови шест средби со кои ќе биде комплетирано 5-коло во кошаркарската Евролига.

Во Скопје доаѓа Илиевски

Вечер - 09.11.2012

Утре во салата "Борис Трајковски" (20,30 ч.) МЗТ Скопје е домаќин на Цедевита, најголемиот кандидат за титулата Во деновите на претстојниот викенд ќе се одиграат средбите од 8.

Пипан: Ќе направиме се да „падне“ уште еден фавирит

Курир - 09.11.2012

Во рамки од 8-то коло од АБА лигата , тимот на МЗТ Скопје Аердром го има за противник хрватскиот тим Цедевита. Тренерот на македонскиот кошаркарски шампион Алеш Пипан во пресрет на дуелот со Цедевита ...

Владо Илиевски: Очекувам тежок и неизвесен натпревар

Пулс24 - 09.11.2012

Владо Илиевски ќе биде дел од тимот на Цедевита на натпреварот од Јадранската лига помеѓу екипите на МЗТ Скопје и Цедевита што се игра во недела во рамките од осмото коло од ова натпреварување.

Пипан: Ќе се обидеме да ја изненадиме Цедевита

Хајд Парк - 09.11.2012

Македонскиот репрезент во регионалната кошаркарска лига-АБА, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, во недела, во рамките на осмото коло за противник ќе ја има екипата на Цедевита.

Пипан: Ќе се обидеме да ја изненадиме Цедевита

Макфакс - 09.11.2012

Македонскиот репрезент во регионалната кошаркарска лига-АБА, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, во недела, во рамките на осмото коло за противник ќе ја има екипата на Цедевита.

Евролигашко сефте за Илиевски и Грин

Макфакс - 09.11.2012

Екипата на Цедевита во петтото коло ја забележа првата победа во кошаркарската Евролига. Екипата за која настапуваат Владо Илиевски и Маркиз Грин, на домашен терен ја совлада Каха Лаборал со 76:69 ...

Тесна победа за Цедевита на Илиевски и Грин

+инфо - 06.11.2012

Тимот на Цедевита, чии бои ги бранат поранешните македонски репрезентативци Владо Илиевски и Маркиз Грин, извојува победа над водечката Игокеа, нанесувајќи и го првиот пораз со 78-76 во последниот ...

Илиевски и Цедевита и го нанесоа првиот пораз на Игокеа (78-76)

Екипа - 05.11.2012

На вториот вечерашен натпревар во АБА Јадранската лига, покрај неизвесната завршница која ни ја пружи МЗТ Скопје со македонска победа во Љубљана против Унион Олимпија, трилер триумф забележа и Владо ...