TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиските тимови утре се враќаат на преговарачките столчиња - тема повторно се медиумите

МКД - 15.11.2015

Законот за медиумите и сите други реформи во врска со медиумите треба да бидат договорени до 20 ноември. Рокот им наложува на тимовите на четирите партиите утре повторно да се вратат во Клубот на пратеници, каде веројатно ќе направат нов обид за ...

СДСМ: „Курир“ да ги повика меѓународните институции!

+инфо - 15.11.2015

Добра вест е најавата на медиумските курири дека ќе повикаат меѓународни институции за медиумите во Македонија. СДСМ едвај чека тоа да се случи. Ги повикуваме и ги охрабруваме медиумските курири што поскоро да ги повикаат сите меѓународни институции ...

Обврски на медиумите според новите измени во изборниот законик

СПФМ - 15.11.2015

Фото: pixabay Во пакетот измени на Изборниот законик, кои политичките лидери ги договорија со договорот од Пржино, добар дел од нив се однесуваат и на медиумите. Пишува: Александар Георгиев , адвокат Како прв новитет во однос на регулирањето на ...

Медиумска (не)писменост – што беше тоа!?

СПФМ - 15.11.2015

Час по медиумска писменост во средно училиште – Brooklyn Tech High School . Фото: The Lamp, April 2010 За демократскиот развој на една не толку тазе транзициска земја, покрај прогресијата во економскиот, политичкиот, културниот, социјалниот… развој, ...

Многу регулација, малку квалитетни решенија за медиумите

Deutsche Welle - 14.11.2015

Претставници на медиумската заедница неколку дена во различни групи дебатираат за медиумските реформи, но засега не е повидок заедничка согласност околу одредени решенија Неколку дена во Клубот на пратениците се одвива интензивна дебата за ...

Преговорите за медиумите паузирани за викенд

24 Вести - 14.11.2015

Неколкудневните интензивни разговори во Клубот на пратениците за реформите во медиумската сфера се уште е без конкретни решенија, а во текот на викендов нема најави за продолжување на дебатите.

Ванхауте ги слушна сугестии од новинарите за медиумската сфера

еМагазин - 14.11.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте вчера одржа консулативна средба со претствници на медиумите во Македонија. Своите ставови за реформските приоритети што ги предложи посредникот во разговорите меѓу политичките партии искажаа уредници, новинари, ...

Широка дебата за медиумите

Телма - 13.11.2015

Реформата на медиумите треба да се концентрира на осум прашања: елиминирање на насилството против новинарите, слободен пристап до информации, избегнување на пријави за клевета, преиспитување на политичкото и владиното рекламирање, само-регулација на ...

Медиумска состојба: Ванхауте ги вклучува новинарите и експертите за решенија

Нова ТВ - 13.11.2015

Меѓународниот посредник во преговорите за надминување на политичката криза во Република Македонија, Питер Ванхауте денеска во Клубот на пратеници одржа консултативна средба со претставници на медиумите, како и на медиумските ортанизации, со цел да ...

Медиумите во фокусот на Ванхауте

24 Вести - 13.11.2015

Што би направиле за поддршка на медиумите, кога вие би биле власт? Ова е прашањето кое европскиот посредник Питер Ванахуте им го постави на новинарите, уредниците новинарските здруженија, програмските директори, професори , претставници на ...

Ванхауте се запозна со состојбата во медиумите

Р.С.Европа - 13.11.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте денеска одржа консултативна средба со претствници на медиумите во Македонија. Ванхауте на средбата бил информиран кои се реформите што најитно треба да се направат се со цел подобрување на медиумската слика, особено ...

Ванхауте ја „тестираше“ медиумската фела

Утрински - 13.11.2015

Меѓународниот посредник во преговорите, неуморниот Белгиец, Питер Ванхауте, денеска ги собра во Клубот на пратеници новинарите, уредниците, медиумските асоцијации, невладините организации, цивилниот сектор, со цел да ги слушне нивните размислувања и ...

Од 10 ноември до 24 април 2016 година ниту еден медиум не смее да објавува владини реклами

МКД - 13.11.2015

Со измените во Изборниот законик радиодифузерите, печатените медиуми и електронските медиуми (интернет-порталите) од 10 ноември до 24 април 2016 година не смеат да емитуваат реклами финансирани од буџетот на Република Македонија, од буџетите на ...

СДСМ: Уредниче Груевски, јавноста не сака нарачани вести!

+инфо - 13.11.2015

Чекор за враќање на слободата на изразување е обезбедување и гарантирање на слободата во медиумите. „Јавноста мора да има пристап до објективно и точно известување, особено од јавниот радиодифузен сервис.

Ванхојте на преговори со партиите и новинарите

Фокус - 13.11.2015

Посрединкот за спроведувавање на договорот од Пржино, Питер Ванхојте, за денеска закажа средба со париите и новинарите на која ќе се разговара за Законот на медиуми. Посрединкот за спроведувавање на договорот од Пржино, Питер Ванхојте, за денеска ...

Ванхојте и новинарите се договорија: Промени во МРТ мора да има

Фокус - 13.11.2015

Како што рече Ванхојте. за реформите кои треба да се спроведат во медиумите, најважни се мислењата на новинарите. Посредникот во преговорите за спроведување на договорот од Пржино, Питер Ванхојте, денеска оствари средба со новинарите, од кои сакаше ...

СДСМ: Слободни медиуми за слободна Македонија

А1 On - 13.11.2015

„Уредникот Никола Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите во Македонија. Македонија е најлошо рангирана по слобода на медиумите од сите земји во Европа и регионот на Западен Балкан, според Репортери без граници.

Ванхауте и новинарите се согласија: Промени во јавниот сервис мора да има

А1 On - 13.11.2015

Меѓународниот посредник во преговорите за надминување на политичката криза во Република Македонија, Питер Ванхауте денеска во Клубот на пратеници ги собра новинарите со цел да ги слушне нивните мислења за подобрување на состојбата со медиумите во ...

Ванхауте „ги снимаше“ медиумите

+инфо - 13.11.2015

Новинари, уредници, директори на медиуми, претставници на медиумските здруженија, раководството на МРТВ, денеска имаа неформална средба со белгискиот посредник во преговорите Питер Ванхауте, на која секој имаше прилика да каже што би направил ако е ...

Ванхауте слушна сугестии од новинарите за медиумската сфера

Сител - 13.11.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте денеска одржа консулативна средба со претствници на медиумите во Македонија. Своите ставови за реформските приоритети што ги предложи посредникот во разговорите меѓу политичките партии искажаа уредници, новинари, ...

Ванхауте слушна сугестии од новинарите за медиумската сфера

Канал5 - 13.11.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте денеска одржа консулативна средба со претствници на медиумите во Македонија. Своите ставови за реформските приоритети што ги предложи посредникот во разговорите меѓу политичките партии искажаа уредници, новинари, ...

Ванхауте разговараше со новинари и уредници за медиумски реформи

Точка - 13.11.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте денеска одржа консулативна средба со претствници на медиумите во Македонија. Своите ставови за реформските приоритети што ги предложи посредникот во разговорите меѓу политичките партии искажаа уредници, новинари, ...

ЗАКОН ЗА МЕДИУМИ: Ванхауте на иста маса со новинари и партии

Телеграф - 13.11.2015

До 20 ноември треба да се најде решение за прашањето што е едно од најважните во процесот на евроинтеграцијата. Во првата фаза ќе се разговара за „Македонската радио-телевизија“ и за Агенцијата за аудио-визуелни услуги, подоцна и за Законот за ...

ДЕБАТА ЗА МЕДИУМИ: Ванхауте слушаше, новинарите се раскараа

Телеграф - 13.11.2015

Ванхауте цело време внимателно слушаше и ги смируваше присутните. Потоа на новинарите им подели листови на кои тие требаше да го искажат своето мислење и што би ѝ предложиле на владата за поддршка на медиумите.

Преговорите за слободата на медиумите почнаа со навреди и дискредитации

Локално - 13.11.2015

Работата на Јавниот сервис и Агенцијата за медиуми, и денеска се во фокусот на работните групи. Денеска во клубот на пратеници со свои ставови ќе излезат новинарскиот синдикат ССНМ, ЗНМ, МАН, МИМ и повеќе новинари и уредници.

Работните групи завршија без договор за медиумите

Локално - 13.11.2015

Средбата на работните групи на партиите потписнички на Договорот од Пржино завршија без конкретен договор за медиумите. Роберт Поповски од СДСМ вели дека денеска разговарале за агенцијата за медиуми, а дека повторно ќе се сретнат в понеделник.

Ванхауте слушна сугестии од новинарите за медиумската сфера

Локално - 13.11.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте денеска одржа консулативна средба со претствници на медиумите во Македонија. Своите ставови за реформските приоритети што ги предложи посредникот во разговорите меѓу политичките партии искажаа уредници, новинари, ...

СДСМ: Никола Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите

Репортер - 13.11.2015

Уредникот Никола Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите во Македонија. Македонија е најлошо рангирана по слобода на медиумите од сите земји во Европа и регионот на Западен Балкан, според Репортери без граници.

Ванхауте разговараше со новинари и уредници за медиумски реформи

Нетпрес - 13.11.2015

Белгискиот експерт Питер Ванхауте денеска одржа консулативна средба со претствници на медиумите во Македонија. Своите ставови за реформските приоритети што ги предложи посредникот во разговорите меѓу политичките партии искажаа уредници, новинари, ...

Ванхауте: Да се намали насилството брз новинарите!

Репортер - 13.11.2015

Питер Ванхауте денеска во Клубот на пратеници ги собра новинарите со цел да ги слушне нивните мислења за подобрување на состојбата со медиумите во државата. Како што тој кажа, најважен дел во регулирањето на состојбата во медиумите се мислењата на ...

Почнаа партиските разговори за медиумите

Телма - 12.11.2015

Работата на јавниот радиодифузен сервис МРТВ и обезбедувањето независност во работата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги биле главните теми на работната група. Како до медиуми кои ќе работат објективно, независно и професионално ...

СДСМ: Уреднику Никола Груевски, од 24.април медиумите ќе бидат слободни!

Нова ТВ - 12.11.2015

Уредникот Никола Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите во Македонија. Фактите говорат дека Македонија е најлошо рангирана по слобода на медиумите од сите земји во Европа и регионот на Западен Балкан, според Репортери без ...

Навреди и лични дискредитации на преговорите за медиумите

24 Вести - 12.11.2015

Работата на Јавниот сервис и Агенцијата за медиуми, денеска се во фокусот на работните групи. На покана на медијаторот Питер Ванхауте, претставници на Агенцијата, на Советот за етика, како и директорите и уредничкиот тим на МРТВ, информирале за ...

Медиумите вечна кавга на партиите

Утрински - 12.11.2015

Работните групи денеска ги продолжија разговорите за регулација на медиумската сфера како дел од обврските од договорот за излез од политичката криза. Според информациите, партиите заедно со посредникот Питер Ванхауте започнале да ги отвораат ...

СДСМ: Уредникот Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите

+инфо - 12.11.2015

Фактите говорат дека Македонија е најлошо рангирана по слобода на медиумите од сите земји во Европа и регионот на Западен Балкан, според Репортери без граници. Катастрофалната состојба со слободата на медиумите е потврдена и во Извештајот на ...

СДСМ: Уредникот Груевски ја задуши слободата на медиумите во Македонија

А1 On - 12.11.2015

„Уредникот Никола Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите во Македонија. Фактите говорат дека Македонија е најлошо рангирана по слобода на медиумите од сите земји во Европа и регионот на Западен Балкан, според Репортери без ...

Тензична атмосфера во Работната група - кавги со првите луѓе на МРТ и Агенцијата за медиуми

+инфо - 12.11.2015

Во тензична и напната атмосфера поминал состанокот на работната група за имплементација на Договорот од Пржино што денеска се одржа во Клубот на пратеници. Директорот и одговорните уредници во МРТ, првиот човек на Агенцијата за медиуми, членови на ...

ПРЖИНО ПРОДОЛЖУВА: Законот за медиуми ги седна партиите на маса

Телеграф - 12.11.2015

Оптимистички се најавува дека договор за прашањата поврзани со медиумите ќе се донесе до 20 ноември, а во разговорите ќе бидат вклучени и новинарските здруженија и невладиниот сектор Изгласувањето на пакетот закони поврзани со изборите не значи крај ...

РОКОТ Е 20 НОЕМВРИ: Жешките прашања за медиумите дојдоа на дневен ред

Телеграф - 12.11.2015

Пред партиите сега претстои договор за прашањето кое е едно од најважните во процесот на евроинтеграцијата Работните групи денеска ги продолжија разговорите за прашањата за медиумите како дел од обврските од договорот од Пржино.

Договорот од Пржино спроведен до пола, има уште многу работа

Локално - 12.11.2015

Работните групи на политичките партии денеска продолжија со преговорите за реформи во медиумите, како дел од Договорот од Пржино, и за Рамковниот договор. Пратениците вчера го изгласаа составот на новата влада, а пред неколку дена го усвоија и ...

СДСМ: Уредникот Груевски ја задуши слободата на медиумите во Македонија

Репортер - 12.11.2015

„Уредникот Никола Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите во Македонија. Фактите говорат дека Македонија е најлошо рангирана по слобода на медиумите од сите земји во Европа и регионот на Западен Балкан, според Репортери без ...

СДСМ: Уредникот Груевски во изминатите 10 години ја задуши слободата на медиумите

Бриф - 12.11.2015

Фактите говорат дека Македонија е најлошо рангирана по слобода на медиумите од сите земји во Европа и регионот на Западен Балкан, според Репортери без граници. Катастрофалната состојба со слободата на медиумите е потврдена и во Извештајот на ...

Договорот од Пржино спроведен до половина, има уште многу работа

Репортер - 12.11.2015

Работните групи на политичките партии денеска продолжија со преговорите за реформи во медиумите, како дел од Договорот од Пржино, и за Рамковниот договор. Пратениците вчера го изгласаа составот на новата влада, а пред неколку дена го усвоија и ...

И порталите ќе се следат за време на избори, ама што е портал никаде нема

Дневник - 11.11.2015

Агенцијата за медиуми за време на избори освен весниците и радиодифузерите, доби задача да ги мониторира и порталите. Ова е прва регулација на интернет-медиумите за која се согласија четирите политички партии, а која веќе е вметната во последните ...

Времето до изборите - предизвик за професионално новинарство

Телма - 10.11.2015

Периодот до изборите ќе биде клучен за оценка на состојбите со медиумите, тоа ќе бидат месеци на предизвик медиумите да известуваат вистинито. Европската комисија одблиску ги следи состојбите со медиумите во регионот, рече во контекст на денешниот ...

Слободни и рамноправни медиуми за фер избори

Р.С.Европа - 10.11.2015

Мора се обезбеди правично и избалансирано известување со кое ќе може да се обезбеди рамноправна положба на сите политички играчи на политичкиот пазар. Исто така улога има и државата која мора да обезбеди дека новинарите ќе работат во безбедна ...

Хакерби: Медиумите мора да се борат против политичките влијанија од власта

+инфо - 10.11.2015

Медиумите треба да бидат носители на промените, а за да бидат тоа тие треба да бидат храбри да се изборат со политичките влијанија кои доаѓаат главно од владеачките партии кои на секој начин се обидуваат да ги украдат гласачите на опозицијата.

Национална конференција за новинарска етика и медиумски вредности за време на избори

А1 On - 10.11.2015

Во организација на Македонскиот институт за медиуми и Советот за етика во медиумите, во соработка со УНЕСКО и со Делегацијата на Европската Унија, денеска во Скопје ќе се одржи национална конференција на тема „Новинарска етика и медиумски вредности ...

Новинарската етика и медиумските слободи се еден од темелите на демократијата

Алфа - 10.11.2015

Новинарската етика и медиумските слободи се едни од клучните темели на демократијата. Важноста на овие вредности е особено голема кога земјата е во специфична состојба или пак за време на избори Новинарската етика и медиумските слободи се едни од ...

„Кој го плаќа оркестарот, тој нарачува песни“

Фокус - 10.11.2015

Конференција на тема новинарска етика и медиумски вредности во специфични околкости и за време на избори. Во организација на Македонскиот институт за медиуми и Советот за етика во медиумите, денеска во хотелот „Холидеј Ин“ се одржа конференција на ...

Национална конференција за новинарска етика и медиумски вредности за време на избори

Сител - 10.11.2015

Во организација на Македонскиот институт за медиуми и Советот за етика во медиумите, во соработка со УНЕСКО и со Делегацијата на Европската Унија, денеска во Скопје ќе се одржи национална конференција на тема „Новинарска етика и медиумски вредности ...

Слободни медиуми се клучот за фер и демократски избори

Фактор - 10.11.2015

За да има фер избори, неопходни се објективни и непристрасни медиуми кои нема да им бидат слуги на политички и бизнис интереси ,туку ќе го бранат јавниот интерес и ќе го почитуваат етичкиот кодекс– Ова е еден од главните заклучоци кои беа донесени ...

Хан од Брисел, Орав од Скопје: Медиумите!

Локално - 10.11.2015

„Новинарска етика и медиумски вредности во специфични околности и за време на избори“ беше темата на која денеска на конференција дискутираа претставници на новинарски здруженија, на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и новинари, ...

Новинарската етика и медиумските слободи - клучни темели на демократијата

МРТ - 10.11.2015

Новинарската етика и медиумските слободи се едни од клучните темели на демократијата. Важноста на овие вредности е особено голема кога земјата е во специфична состојба или, пак, за време на избори.

Национална конференција за новинарска етика и медиумски вредности за време на избори

Lider - 10.11.2015

Во организација на Македонскиот институт за медиуми и Советот за етика во медиумите, во соработка со УНЕСКО и со Делегацијата на Европската Унија, денеска во Скопје ќе се одржи национална конференција на тема „Новинарска етика и медиумски вредности ...

Национална конференција за новинарска етика и медиумски вредности за време на избори

Канал 77 - 10.11.2015

„Новинарска етика и медиумски вредности во специфични околности и за време на избори” е темата на националната конференција која денеска ќе се одржи во Скопје во организација на Македонскиот институт за медиуми и Советот за етика во медиумите, во ...

Конференција „Новинарска етика и медиумски вредности во специфични околности и за време на избори“

Lider - 10.11.2015

„Новинарска етика и медиумски вредности во специфични околности и за време на избори“ беше темата на која денеска на конференција дискутираа претставници на новинарски здруженија, на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и новинари, ...

Охридскиот договор тема за денеска, наместо медиумите

Телма - 09.11.2015

Прашањето за реформи во медиумската сфера е отворено на куса средба на партиските работни групи. Работата на јавниот радиодифузен сервис МРТВ и обезбедувањето независност во работата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги се ...

Медиумите „на преглед“ во Работната група

Deutsche Welle - 09.11.2015

Елиминирање на политичките влијанија, но и почитување на професионалните стандарди, се предизвиците на медиумските реформи, за кои денеска ќе почнат разговори во Работната група Во собраниска процедура денеска ќе влезат сите закони од Договорот во ...

Договорени промените во Агенцијата за медиуми, МРТВ, МИА

Нова ТВ - 09.11.2015

Политичките партии на денешната средба на работната група, договориле рамка во која ќе се прават реформите во медиумите и се договориле тоа да го завршат до 20 овој месец. Во пакетот влегуваат три области: прва ќе биде Агенцијата за медиуми и МРТВ, ...

Средба на работната група за пакетот за медиумите

24 Вести - 09.11.2015

Реформа на јавниот радиодифузен сервис и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, измени на Законот за медиуми и Македонската информативна агенција, се трите клучни точки околу кои работните групи за спроведување на договорот од Пржино ...

Партиите се согласиле за реформи во медиумската сфера до 20-ти ноември

24 Вести - 09.11.2015

Десет дена имаат работните групи за спроведување на Договорот од Пржино, да најдат заеднички решенија - како до поголема слобода на медиумите. Рокот кој денеска го утврдиле е 20 ноември. Дотогаш треба да се усогласат ставовите за реформи во ...

Партиите преговараат како да ги доослободат медиумите, откако се согласија веќе да не им бидат донатори

Капитал - 09.11.2015

Откако минатата недела партиите конечно се договорија за преодната влада, денес Работната група продолжува со преговорите за реформа во медиумите. Иако за претходните прашања за кои се преговараше во последните неколку месеци.

Медиумите на маса пред партиите

Р.С.Европа - 09.11.2015

Регулаторното тело, финансирањето и рекламирањето во медиумите и јавниот сервис се трите клучни работи што треба да се договорат меѓу партиите. Ден пред презентирањето на извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, по неколку ...

Партиите ги почнаа преговорите за медиумите

Утрински - 09.11.2015

Работните групи за спроведување на договорот за излез од политичката криза денеска го отворија прашањето за медиумите. Претставниците на четирите партии на средбата, која траеше само еден час, ја утврдија рамката по која ќе се одвиваат преговорите.

Реформи и во државната агенција МИА

Вест - 09.11.2015

Политичките партии ги почнаа преговорите за промените во медиумите. Работните групи се договориле да се направат реформи во Македонската телевизија, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги, измени во Законот за медиуми, како и за промени во ...

Наредна тема на работната група - медиумите

МКД - 09.11.2015

Неделава претставниците на четирите политички партии, потписници на договорот од Пржино, ќе продолжат со остварување на обврските од договореното. На дневен ред дојдоа медиумите. Како до медиуми кои ќе работат објективно, независно и професионално? ...

Питер Ванхoјт очекува долга расправа и за медиумите

МКД - 09.11.2015

Во четврток ќе ги почнеме разговорите за медиумите, а во петок и за законската рамка за потребните измени во законската регулатива. Потоа продолжуваме од понеделник, изјави денеска Питер Ванхојт пред Клубот на пратениците каде се разговараше за ...

Наредна тема на работната група – медиумите

Тера - 09.11.2015

Неделава претставниците на четирите политички партии, потписници на договорот од Пржино, ќе продолжат со остварување на обврските од договореното. На дневен ред дојдоа ...

Договорена рамката за реформи во медиумите

+инфо - 09.11.2015

На денешната средба на работната група, политичките партии ја договориле рамката во која ќе се прават реформите во медиумите, кои произлегуваат од Договорот во Пржино. Партиите се договориле и оваа тема да биде затворена до 20 овој месец.

МИА и МРТ следна тема на партиските преговори

А1 On - 09.11.2015

Јавниот сервис Македонска радио телевизија и Македонската информатива агенција (МИА) ќе бидат следна тема на преговорите меѓу работните групи на четирите најголеми политички партии. Денеска групите имаа средба на која ја утврдиле рамката по која ќе ...

Работните групи продолжуваат со работа во Клубот на пратеници

Канал5 - 09.11.2015

Медиумите нова тема на преговори во Клубот на пратеници. Работните групи четирите политички партии денеска ги продолжија преговорите согласно предвиденото со Договорот од Пржино. Претставници на ВМРО ДПМНЕ, ДУИ, ДПА и СДСМ имале кратка средба во ...

Законот за медиуми ќе ги седне на иста маса Ванхауте и партиите со новинарите

Фактор - 13.11.2015

Во фокусот на денешната средба во Клубот на пратеници каде на преговарачка маса ќе седнат олеснувачот Ванхауте, партиите и новинарите ќе биде Законот за медиуми. Рокот за решавање на едно од најважните прашања и според извештајот на ЕК е 20 Ноември.

Работните групи договорија рамка за промени во МРТВ, МИА и во Агенцијата за медиуми

Локално - 09.11.2015

Политичките партии на денешната средба на работната група, договориле рамка во која ќе се прават реформите во медиумите и се договориле тоа да го завршат до 20 овој месец. Како што велат од работните групи, ќе се разгледуваат прашањата за Агенцијата ...

Независност и слобода- дискусија за медиумите во Работната група

Репортер - 09.11.2015

Во собраниска процедура денеска ќе влезат сите закони од Договорот во Пржино, за кои партиите постигнаа согласност минатата недела: законите за Влада, за заштита на приватноста, за заштита на дојавувачите, за измените на Изборниот законик, како и за ...

Работните групи договорија да има промени во МРТВ, МИА и во Агенцијата за медиуми

Бриф - 09.11.2015

Политичките партии на денешната средба на работната група, договориле рамка во која ќе се прават реформите во медиумите и се договориле тоа да го завршат до 20 овој месец. Како што велат од работните групи, ќе се разгледуваат прашањата за Агенцијата ...

Партиски новинар глуми борба за независни медиуми

Нетпрес - 09.11.2015

Работните групи за спроведување на договорот за излез од политичката криза денеска го отворија прашањето за медиумите. Претставниците на четирите партии на денешната средба, која траеше само еден час, ја утврдија рамката по која ќе се одвиваат ...

Партиски новинар во лажна борба за независни медиуми

Пулс24 - 09.11.2015

Работните групи за спроведување на договорот за излез од политичката криза денеска го отворија прашањето за медиумите. Претставниците на четирите партии на денешната средба, која траеше само еден час, ја утврдија рамката по која ќе се одвиваат ...