TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДПМНЕ бара да се најдат бомбашите од Тетово

А1 - 25.04.2004

Најголемата опозициона партија во Македонија демантираше денеска дека нејзини членови ја фрлиле бомбата врз седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Тетово и побара од полицијата да ги најде вистинските виновници за нападот. Реагирајќи на тврдењата на владеачкиот СДСМ дека ВМРО - ДПМНЕ самата си фрлила бомба врз ...

ДПМНЕ: „Македонија е маргинализирана во евроинтегративните процеси“

А1 - 24.04.2004

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека Македонија е маргинализирана во процесот на евроинтеграцијата, а тоа според нив го докажува и неодамнешната препорака од ЕУ дадена за Хрватска, како и тргнување на Коридорот 8 од списокот приоритети за финансирање од страна на ЕУ.

Експлозија на покривот на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Вест - 24.04.2004

ДЕТОНАЦИЈА ВО ЦЕНТАРОТ НА ТЕТОВО При експлозијата причинета е голема материјална штета, но жртви и повредени нема Непозната експлозивна направа, завчера околу 21.20 часот, експлодирала на покривот од објект во кој е сместен Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на улицата Радован Цониќ во Тетово.

Бомбата е притисок и заплашување пред вториот изборен круг

Време - 24.04.2004

СПОРЕД ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА ВМРО-ДПМНЕ Шокирани сме од бомбашкиот напад и го оценуваме како притисок и заплашување пред вториот изборен круг затоа што некој е сериозно загрижен поради освоените гласови на нашиот кандидат во првиот круг, изјави вчера во Тетово Ганка Самоилова-Цветановска, ...

Динамит го разнесе покривот на ВМРО-ДПМНЕ во Тетово

Време - 24.04.2004

ОРУЖЕН ИНЦИДЕНТ Врз седиштето ВМРО-ДПМНЕ во Тетово завчеравечер била фрлена експлозивна направа, која причинила голема материјална штета, а од силината на детонацијата се оштетиле околните згради. Полицијата веднаш излегла на теренот и бил направен увид во присуство на истражен судија, ...

Отпуштените се жалат на реваншизам, Царината вели се е во ред

Време - 24.04.2004

ПО ОТКАЗИТЕ ЗА 20 РАБОТНИЦИ Диана Младеновска Златко Глигоров од Струмица на 16 април тој добил известување дека во рок од еден месец ќе му престане работниот однос во царинската испостава „Слободна зона-Фени“ во Кавадарци, каде што во изминативе 5 години го заработуваше лебот.

СДСМ го осуди нападот врз седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 24.04.2004

Изборниот штаб на Црвенковски бара извинување од опозицијата ?Претставниците на меѓународната заедница во Македонија се тука за да ги соопштат своите размислувања и ние треба да бидеме подготвени да добиваме мислење од нашите сојузници и партнери.

Експлозија во канцелариите на ВМРО-ДПМНЕ во Тетово

Утрински - 24.04.2004

Детонацијата предизвика голема материјална штета. Мотивите и извршителите сў уште непознати ВМРО-ДПМНЕ настанот го оцени како еклатантен пример за урбан тероризам ТЕТОВО - На покривот на канцелариите каде што е сместен Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, во четвртокот околу 21,30 часот бил активиран ...

Вмровци обвинети дека ситнат евра за поткуп на Турците

Дневник - 24.04.2004

РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА ВО СТРУМИЦА Активисти на ВМРО-ДПМНЕ деновиве раситнуваат евра по струмичките менувачници за да ги поткупуваат граѓаните во Турското-маало, обвини вчера општинската организација СДСМ-Струмица. Зоран Ристов, првиот човек на струмичките социјалдемократи, вчера изјави дека членовите на ...

Експлозија за заплашување на избирачите

Дневник - 24.04.2004

ТЕРОРИСТИЧКИ АКТ врз седиштето на вмро-дпмне ВО ТЕТОВО Силна експлозија во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Тетово вчера го потресе целиот град. Повредени нема, а причинета е голема материјална штета. Засега нема сознанија за можните сторители на овој акт.

СДСМ го осуди инцидентот во Тетово

А1 - 23.04.2004

Изборниот штаб на претседателскиот кандидат на СДСМ, Бранко Црвенковски го осуди синоќешниот инцидент кога врз штабот на ВМО ДПМНЕ во Тетово била фрлена експлозивна направа и бара виновниците што побргу да бидат најдени. „ Очекуваме МВР во најкус рок да го расветли случајот и да ги пронајде ...

Експлозија во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Тетово

А1 - 23.04.2004

„Шокирани сме од експлозијата во канцелариите на општинскиот комитет на ВМРО во Тетово, бидејќи нападот се случува во вонредни претседателски избори и во еден многу ранлив регион во државата“. „Тоа не можеме да го третираме како изолиран инцидент насочен да ги заплаши членовите и симпатизерите на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бранко продава хипокризија

Вест - 23.04.2004

КАМПАЊАТА ВО ЗАВРШНИЦА, РИВАЛИТЕ СЕ ОБВИНУВААТ СДСМ ги крши човековите права бидејќи продолжува со притисоци врз членовите на ВМРО-ДПМНЕ и ги брка од работа за време на избори, обвини ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес-конференција " Црвенковски во своите говори зборува дека ќе биде претседател на сите ...

Во СВР-Струмица никој не пријавил одземање лични карти

Утрински - 23.04.2004

МВР го расчисти случајот на наводно малтретирање активисти на ВМРО-ДПМНЕ Полицијата тврди дека во Струмица никому не му одзела лични карти како што обвини ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата. Во информацијата од МВР се наведува дека оваа партија тврдела оти наводно тројца нејзинии активисти и ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за отпуштања

Утрински - 23.04.2004

ПРЕС Во Царинската управа на Македонија, меѓу двата изборни круга, се отпуштени дваесетина лица, пред с? активисти и членови на ВМРО-ДПМНЕ, истакна на вчерашната прес-конференција заменик-портпаролот на најголемата опозициска партија, Александар Георгиев.

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ ги отпуштаат од Царина

Дневник - 23.04.2004

ОПОЗИЦИЈАТА ОБВИНУВА ВМРО-ДПМНЕ вчера го обвини за реваншизам директорот на Царината, тврдејќи дека отпуштил од работа дваесетина нивни члена. - Хипокризија е кога кандидатот на СДСМ вели дека ќе биде претседател на сите граѓани, а во пракса нашите членови и симпатизери ги уценуваат и ги бркаат од ...

МВР: „Не е пријавено одземање на лични карти“

А1 - 22.04.2004

Министерството за внатрешни работи, откако целосно го испита случајот што го посочија активистите на ВМРО-ДПМНЕ според кои локалните функционери им ги одземаат личните карти на жителите од струмичкото Турско маало, утврди дека таков настан не е пријавен, ниту писмено, ниту усмено, на кое било ...

ДПМНЕ: „СДСМ продолжува со притисоци врз наши активисти“

А1 - 22.04.2004

„Иако СДСМ ги одбива обвинувањата за притисоци, тие сепак продолжуваат“, рече на денешната прес-конференција заменик - портпаролот на ВМРО - ДПМНЕ Александар Георгиев информирајќи за нови случаи на притисок врз нивни активисти од страна на СДСМ.

СДСМ спроведува тортура врз гласачите

Време - 22.04.2004

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ Структурите на СДСМ, во функција на вториот круг од претседателските избори, продолжуваат со разни форми на притисоци и тортура врз симпатизерите, членовите, активистите и функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, рече партискиот заменик-портпарол Александар Ѓорѓиев на вчерашната ...

ВМРО-ДПМНЕ ги мотивира граѓаните да излезат на избори

Утрински - 22.04.2004

Изјава на Ганка Самоилова-Цветановска пред членството во Тетовско ТЕТОВО - Ганка Самоилова-Цветановска, во својство на шеф на Изборниот штаб и потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, вчера престојуваше во Тетовско. Во Општинскиот комитет во Тетово им изјави на новинарите дека дошла "за да направиме ...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ за политичка тортура

Утрински - 22.04.2004

ПРЕС Презентирана видео снимка за "случајот Турско маало" ВМРО-ДПМНЕ вчера повторно реагираше на притисоците што ги трпеле нејзини членови и симпатизери од активисти и локални функционери на СДСМ. Тие ги повикаа социјалдемократите да престанат со притисоците и тортурата врз политичките ...

Активистите на СДСМ вршат тортура и притисоци врз граѓаните

Дневник - 22.04.2004

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА - Згрозени сме од сеењето страв и од вршењето раздор врз политичка основа - рече вчера заменик-портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Ѓорѓиев. Активистите на СДСМ Миле С. и Тони К. во струмичкиот крај им делат ѓубриво и индустриски коноп на граѓаните за да го дадат гласот за ...

ВМРО ДПМНЕ Џанго во периодот меѓу двата изборни круга отпушти 20-тина наши активисти

Канал5 - 22.04.2004

Првиот човек на царината Љубомир Михајловски Џанго во периодот мегу двата изборни круга од работа отпуштил дваесетина активисти на ВМРО ДПМНЕ, обвинуваат од оваа партија. Заменик портпаролот Александар Горгиев, на денешниот прес ги изнесе имињата на от Првиот човек на царината Љубомир Михајловски ...

ВМРО ДПМНЕ: Случајот со одземање на лични карти не е исцениран

А1 - 21.04.2004

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги отфрли обвинувањата на СДСМ дека го исценирала случајот со одземањето лични карти на граѓани во струмичко Турско маало, а како доказ го приложи сведочењето на една жителка на ова маало, инаку активист на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ ги манипулира Турците во Струмичко

Време - 21.04.2004

СДСМ ВОЗВРАЌА НА ОБВИНУВАЊАТА Двајца поранешни директори од ВМРО-ДПМНЕ го манипулираат турското малцинство во Струмичко. Тоа се познати сценарија на ВМРО-ДПМНЕ од изборните циклуси кога оваа партија беше на власт - изјави вчера Радмила Шеќеринска, портпаролка на изборниот штаб на Бранко Црвенковски.

ВМРО-ДПМНЕ манипулира со Турците во Струмица

Дневник - 21.04.2004

ОДГОВОР Лицата што манипулираат со турското малцинство во Струмица и им се закануваат во првиот изборен круг се членови на ВМРО-ДПМНЕ, а не на СДСМ, соопшти вчера портпаролката на изборниот штаб на Бранко Црвенковски Радмила Шеќеринска. - Вакви сценарија користеше ВМРО-ДПМНЕ кога беше на власт.

Активистите на СДСМ одземаат лични карти во Струмица

Време - 20.04.2004

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ Активистите на СДСМ од Струмица, по налог на локалните партиски функционери, им ги одземаат личните карти на жителите на Турско Маало, за да ги спречат да гласаат во вториот изборен круг, обвини ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната прес-конференција.

Опозицијата обвинува дека СДСМ одзема лични карти

Утрински - 20.04.2004

Прес на ВМРО-ДПМНЕ Изјави на граѓани од струмичкото Турско Маало ВМРО-ДПМНЕ вчера обвини дека активисти на СДСМ од Струмица, по налог на локални функционери на партијата, им ги одземаат личните карти на жителите на Турско Маало, со цел тие да не можат да гласаат на вториот изборен круг.

Гласачкиот список не се менува за вториот круг

Утрински - 20.04.2004

По прозивките од ВМРО-ДПМНЕ за евентуална манипулација на власта со гласовите на 220.000 иселеници Во Единствениот избирачки список каде што се запишани 1.695.103 граѓани со право на глас никој не може да допишува или да брише КАТИЦА ЧАНГОВА Во заклучен, потврден и објавен гласачки список со кој се ...

СДСМ одзела 800 лични карти од струмички социјалци

Дневник - 20.04.2004

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА Тоа се лажни обвинувања кои се веќе видени на изборите, вели Зоран Манев, директорот на Центарот за социјални работи Директорот на струмичкиот Центар за социјални работи Зоран Ванев наредил со уцени да им се одземаат личните карти на социјалците во струмичкото Турско Маало, ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ бара изговор за поразот

Вест - 19.04.2004

СДСМ на обвинувањата на најголемата опозициона партија за фалсификат и притисок врз нивните членови одговара дека на ВМРО-ДПМНЕ не му оди на изборите и наоѓа изговор за својот пораз. "ВМРО-ДПМНЕ само гледа завери. Тој си прави отстапница за својот пораз.

ВМРО-ДПМНЕ:Можни фалсификати во втор круг

Вест - 19.04.2004

Во вториот круг на претседателските избори можни се манипулации со гласачите ливчиња бидејќи има 200 илјади гласачи кои фигурираат на избирачкиот список, а ги нема во пописот на население во 2002 година, тврдат во ВМРО-ДПМНЕ.