TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција со многу забелешки

Време - 13.11.2008

Многу забелешки, прецизирања и поправки има во одговорот што официјална Атина го достави до специјалниот посредник на Обединетите нации Метју Нимиц, пишуваше вчера грчкиот весник „Вима“. Грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на средбата со Нимиц во понеделникот во Лондон му го врачил одговорот на посредникот.

Грција ги даде забелешките, сега на Македонија е ред

Вест - 13.11.2008

Грчкиот преговарач во спорот за името Адамантиос Василакис завчера во Лондон му ги испорачал на посредникот Метју Нимиц забелешките на Грција во врска со последниот предлог, даден на 8 октомври. Според грчкиот весник "Вима", иако и Скопје пред две недели дало забелешки, за Атина впечатокот по средбата Нимиц-Василакис бил дека овој предлог не е прифатлив за другата страна и топката ја префрла во ...

За Грција предлогот на Нимиц е неупотреблив без измени

Утрински - 13.11.2008

Има многу „забелешки, прецизирања и поправки“ во одговорот што му го подготвила Атина на Нимиц. „Доколку не претрпи измени, последниот предлог на Нимиц не може да биде основа за натамошни преговори“, изјави вчера во Атина портпаролот на грчкото МНР Јоргос Кумуцакос.

Грција му испорача многу забелешки на Нимиц

Дневник - 13.11.2008

Грција му испорача многу забелешки на Нимиц. Многу забелешки, прецизирања и поправки официјална Атина му достави на посредникот на Обединетите нации Метју Нимиц, пишува грчкиот весник „Вима“. Грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на средбата со Нимиц во понеделникот во Лондон му го врачил одговорот на посредникот.Предлогот на Нимиц не е „земи или остави“ и страните во спорот не се должни да го ...

Грција му ги достави забелешките на Нимиц

Време - 12.11.2008

Официјална Атина вчера му ги предаде своите забелешки и коментари во врска со последниот предлог на посредникот на ОН, Метју Нимиц, за спорот со името на Македонија. Иако беше најавена за прексиноќа, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Метју Нимиц се одржа вчеравечер во Лондон.

Атина ќе му ги даде забелешките на Нимиц

Утрински - 12.11.2008

Атина ќе му ги даде забелешките на Нимиц. Атина - Официјална Атина вчера требаше да ги даде своите забелешки на предлогот на Метју Нимиц, пишува весникот „Нафтемборики“. Иако беше најавена за прексиноќа, според весникот, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамантиос Василакис и Метју Нимиц требаше да се одржи синоќа во Лондон.

Василакис на Нимиц му достави бројни забелешки

Телма - 12.11.2008

Одговорот на Атина за последниот пакет идеи на посредникот на ОН Метју Нимиц за решавање на спорoт за името содржи многу забелешки, корекции и прецизирања, пишува денеска весникот „То Вима“. Одговор на Нимиц му го предал грчкиот преговарач Адемантиос Василакис во понеделникот во Лондон.

Василакис со многу забелешки за предлогот на Нимиц

Алсат-М - 12.11.2008

Многу забелешки, прецизирања и поправки има во одговорот што официјална Атина го достави до специјалниот посредник на ОН Метју Нимиц. Според грчкиот весник „Вима“ преговарачот Адамантиос Василакис на средбата со Нимиц во понеделникот во Лондон, му го врачил одговорот на медијаторот.

Грција му ги предаде на Нимиц бројните забелешки на последниот пакет

Алфа - 12.11.2008

Весникот „То Вима“ објави дека многу забелешки, прецизирања и поправки има во одговорот што официјална Атина го достави до специјалниот посредник на Обединетите нации Метју Нимиц. Грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на средбата со Нимиц во понеделникот во Лондон, му го врачил одговорот на медијаторот.

Одговорот на Атина до Нимиц со многу забелешки и корекции

Кирилица - 12.11.2008

Одговор на Нимиц му го предал грчкиот преговарач Адемантиос Василакис во понеделникот во Лондон. Василакис оценил дека нема потреба од дополнителни консултации со медијаторот и затоа не била одржана за вчера најавената нова средба во британската престолнина.

Грчкиот одговор на последниот предлог на Метју Нимиц е со многу забелешки и преправки

Канал5 - 12.11.2008

Грчкиот одговор на последниот предлог на Метју Нимиц, кој во понеделникот вечерта во Лондон на медијаторот му го предаде преговарачот Василакис, е со многу забелешки и преправки – објавуваат грчките медиуми . Во денешното издание весникот „То Вима“ повикувајќи се на дипломатски извори, пишува дека впечатокот од средбата Нимиц-Василакис е оти властите во Скопје го отфрлиле предлогот, кој не е во ...

Одговорот на Атина до Нимиц со многу забелешки, корекции и прецизирања

Сител - 12.11.2008

Одговорот на Атина за последниот пакет идеи на посредникот на ОН Метју Нимиц за решавање на спорoт за името содржи многу забелешки, корекции и прецизирања, пишува денеска весникот „То Вима“. Одговор на Нимиц му го предал грчкиот преговарач Адемантиос Василакис во понеделникот во Лондон.

Атина со многу забелешки и поправки за предлогот на Нимиц

Нетпрес - 12.11.2008

Со многу забелешки и поправки одговори Атина на предлогот на специјалниот посредник од ООн, Метју нимиц, за спорот меѓу Атина и Скопје за името, пишува денеска грчкиот весник “Вима“. За време на разговорот помеѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Нимиц, во понеделникот во Лондон, Василакис решил да му го врачи тогаш одговорот и да се откаже планираната средба за вчера, се вели во ...

Грција со многу забелешки за идеите на Нимиц

Макфакс - 12.11.2008

Многу забелешки, прецизирања и поправки има во одговорот што официјална Атина го достави до специјалниот посредник на Обединетите нации Метју Нимиц, пишува денеска грчкиот весник „Вима“. Грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на средбата со Нимиц во понеделникот во Лондон, му го врачил одговорот на медијаторот.

Грција нема забелешки за името „Северна Македонија“

А1 - 11.11.2008

Официјална Атина денеска ќе ги даде своите забелешки и коментари во врска со последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за спорот со Скопје за името на Македонија, пишува денеска грчкиот весник „Нафтемборики“. Иако беше најавена за синоќа, според весникот, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Метју Нимиц ќе се одржи вечерва во Лондон.

Вечерва Атина ќе му го соопшти ставот на Нимиц

Телма - 11.11.2008

Официјална Атина денеска ќе ги даде своите забелешки и коментари во врска со последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за спорот со Скопје за името на Македонија, пишува денеска грчкиот весник „Нафтемборики“. Иако беше најавена за синоќа, според весникот, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Метју Нимиц ќе се одржи вечерва во Лондон.

Василакис и Нимиц за името во Лондон

Дневник - 11.11.2008

Василакис и Нимиц за името во Лондон. Посредникот на ОН во разговорите меѓу Атина и Скопје за прашањето за името, Метју Нимиц, синоќа во Лондон требаше да се сретне со грчкиот преговарач Адемантиос Василакис, јавија грчки медиуми. Василакис, како што најави во петокот грчкото МНР, ќе му ги пренесе на Нимиц забелешките на Атина за неговиот последен пакет идеи за надминување на спорот за името.

Грција нема забелешки за „Северна Македонија“

Алсат-М - 11.11.2008

Грчкиот весник Нафтемборики денеска пишува дека Атина нема забелешки околу името „Северна Македонија“. Сепак, иако беше најавено за синоќа, грчката влада денес ќе ги пренесе забелешките околу последниот предлог-пакет на посредникот Метју Нимиц. Но, се очекува да се повтори ставот дека Атина нема намера да продолжи со преговорите во врска за националното прашање и јазикот.

Василакис денеска ќе ги даде забелешките за последниот предлог на Нимиц

Алсат-М - 11.11.2008

Официјална Атина денеска ќе ги даде своите забелешки и коментари во врска со последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за спорот со Скопје за името на Македонија, пишува денеска грчкиот весник „Нафтемборики“. Иако беше најавена за синоќа, според весникот, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Метју Нимиц ќе се одржи вечерва во Лондон.

Василакис на средба со Нимиц

Форум - 11.11.2008

Официјалните забелешки на Атина во врска со последниот пакет идеи во спорот за името на Македонија, денеска ќе ги му бидат изнесени на нивниот предлагач, посредникот на ОН, Метју Нимиц, објавува грчкиот весник Нафтемборики по најавата на грчкото МНР во петокот. Средбата меѓу Адамандиос Василакис и Нимиц ќе се одржи вечерва во Лондон.

Одговорот на Грција до Нимиц

Алфа - 11.11.2008

Aтина нема забелешки за ,, Северна Македонија,, последното име што го предложи медијаторот Нимиц. Се противи во процесот да се преговара за идентитетот и за јазикот на што инсистира другата страна. Според весникот Нафтемборики, кој што важи за доброинформиран, ова е дел од одговорот на Грција на последниот пакет идеи, а вечерва во Лондон на посредникот ќе му го предаде преговарач Василакис.

Нимиц вечерва во Лондон ќе се сретне со Василакис

Канал5 - 11.11.2008

Медијаторот Метју Нимиц вечерва во Лондон ќе се сретне со грчкиот преговарач за името Адамантиос Василакис – јавува грчката новинска агенција АНА. Василакис на Нимиц ќе му ги пренесе забелешките на Владата во Атина за неговиот последен пакет-предлог од 8-ми октомври.

Атина денеска ќе ги даде забелешките и коментарите за последниот предлог на Нимиц

Канал5 - 11.11.2008

Атина, 11 ноември (МИА) - Официјална Атина денеска ќе ги даде своите забелешки и коментари во врска со последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за спорот со Скопје за името на Македонија, пишува денеска грчкиот весник „Нафтемборики“. Иако беше најавена за синоќа, според весникот, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Метју Нимиц ќе се одржи вечерва во Лондон.

Нафтемборики“ : Василакис денеска ќе ги даде забелешките и коментарите на Нимиц

Кирилица - 11.11.2008

Иако беше најавена за синоќа, според весникот, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Метју Нимиц ќе се одржи вечерва во Лондон. Грчката страна, која нема забелешки во однос на предлогот на Нимиц за името „Северна Македонија“, се очекува да повтори дека преговорите со Скопје ќе се водат само во врска со името на Македонија, а не за прашања поврзани со националноста и ...

Нимиц во Лондон ќе ги слушне од Василакис грчките забeлешки за последните предлози за името

Канал5 - 11.11.2008

Лондон, 10 ноември (МИА) - Посредникот на ОН во разговорите меѓу Атина и Скопје за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц, вечер во Лондон ќе се сретне со грчкиот преговарач Адемантиос Василакис, јави агенцијата АНА-МПА.

Атина денеска ќе ги даде забелешките и коментарите за последниот предлог на Нимиц

Сител - 11.11.2008

Наместо доцна синоќа, грчкиот преговарач, Василакис вечерва во Лондон се среќава во медијатот Метју Нимиц. Откако, пред две недели на одвоена средба со македонската страна, ги соопшти забелешките на последниот предлог, медијаторот денеска ќе ги слушне грчките позиции и забелешки за последниот негов предлог.

Атина не се противи за името Северна Македонија

Вечер - 11.11.2008

Атина не се противи за името Северна Македонија. Официјална Атина вчера требаше да ги даде своите забелешки и коментари во врска со последниот предлог на посредникот на ОН Метју Нимиц за спорот со Скопје за името на Македонија. Иако беше најавена за понеделникот, според медиумите, средбата меѓу грчкиот преговарач Адамандиос Василакис и Метју Нимиц беше презакажана за синоќа во Лондон.

Атина ќе му ги врачи на Нимиц забелешките за пакетот идеи

Нетпрес - 11.11.2008

Атина ќе ги врачи забелешките за последниот пакет идеи на специјалниот посредник на ООн, Метју Нимиц, пишува денеска грчкиот весник “Навтемборики“. Тоа ќе се случи денеска на средбата меѓу Нимиц и грчкиот преговарач, Адамандиос Василакис, кои ќе разговараат во Лондон. “Грција ќе повтори дека преговорите го засегаат само прашањето за името, а не прашања како националноста и јазикот.

Нимиц во Лондон ќе ги слушне забелешките од Василакис

А1 - 10.11.2008

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Атина и Скопје за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц, вечер во Лондон ќе се сретне со грчкиот преговарач Адемантиос Василакис, јави агенцијата АНА-МПА. Василакис, како што најави во петокот грчкото МНР, ќе му ги пренесе на Нимиц забелешките на Атина за неговиот последен пакет идеи за надминување на спорот за името.

Нимиц во Лондон ќе ги слушне грчките забeлешки за последните предлози за името

Алсат-М - 10.11.2008

Посредникот во разговорите меѓу Атина и Скопје за разликите околу името на Република Македонија Метју Нимиц, вечерва во Лондон ќе се сретне со грчкиот преговарач Адамантиос Василакис, јави агенцијата АНА-МПА. Василакис, како што најави во петокот грчкото МНР, ќе му ги пренесе на Нимиц забелешките на Атина за неговиот последен пакет идеи за надминување на спорот за името.

Нимиц во Лондон ќе ги слушне од Василакис грчките забeлешки за последните предлози за името

Кирилица - 10.11.2008

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Атина и Скопје за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц, вечер во Лондон ќе се сретне со грчкиот преговарач Адемантиос Василакис, јави агенцијата ...

Василакис вечерва се среќава со медијаторот Нимиц

Сител - 10.11.2008

Грчкиот преговарач, Василакис, доцна вечерва во Лондон се среќава во медијаторот Метју Нимиц. По неодамнешната одвоена средба со македонската страна, Нимиц очекува денеска да ги слушне грчките позиции и забелешки за последниот негов предлог. Според најавите од грчкото Министерство за надворешни работи, Грција нема целосно да го отфрли последниот пакет на Нимиц, но ќе приложи серизони забелешки.

Cредба Нимиц-Василакис

Вечер - 10.11.2008

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Атина и Скопје за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц, за синоќа во Лондон имаше закажано средба со грчкиот преговарач Адемантиос Василакис, јави грчаката агенција АНА-МПА.

Средба Нимиц - Василакис

Нетпрес - 10.11.2008

Специјалниот посредник на ООН во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц, ќе се сретне денеска со грчкиот преговарач Адамандиос Василакис, пренесе грчката агенција АНА-МПА. Двајцата ќе разговараат вечерва во Лондон. Од грчкото Министерство за надворешни работи соопштиле дека најверојатно во текот на оваа недела Грција ќе ги претстави забелешките за последниот пакет со идеи на Нимиц за ...

Грција денеска му ги доставува забелешките на Нимиц

Макфакс - 10.11.2008

Грчкиот преговарач за прашањето за разликите околу името со Македонија Адамантиос Василакис денеска заминува за Лондон на средба со медијаторот Метју Нимиц. Василакис, како што јавија грчките медиуми, на средбата ќе ги предаде официјалните предлози на Атина во врска со последниот сет идеи на Нимиц за решавање на прашањето на името.