TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шоу и монографија за 70 години театар во Битола

Дневник - 16.11.2014

Со луксузно издание на фотомонографија на повеќе од 200 страници и тричасовно роденденско шоу битолскиот Народен театар го прослави својот 70-годишен јубилеј. Првата претстава на службен македонски јазик, „Ѓоре Магаревски“ од Владо Малески“ беше ...

И голи и облечени, битолчани се најоткачени

Вест - 16.11.2014

Меѓусебната почит во актерскиот колектив, која се негувала со години, а не попуштила дури и пред невкусните шеги, од ансамблот на Народниот театар од Битола направи големо семејство. Историјата на Театарот почнува на 14 ноември 1944 година, со ...

Седумдесет јубилејни години на Битолскиот народен театар

Алфа - 15.11.2014

По повод јубилејот, синоќа беше промовирана и пригодна фотомонографија насловена ``Нови хоризонти``. Седум децении исполнети со креативност, со моќта на сценската игра и големите актерски пориви на повеќе актери валоризирани во домашната ...

Битолскиот театар прослави 70 години постоење

Канал5 - 15.11.2014

Со музичко сценски колаж најстарата театарска куќа во Република Македонија, Битолскиот народен театар, синоќа го прослави седумдесеттиот роденден. 70 годишната историја на Битолскиот театар ја одбележуваат повеќе од 500 премиерни изведби и 12.000 ...

Со одлична роденденска претстава и фотомонографија, Народниот театар Битола прослави 70 години постоење

Шеталиште - 15.11.2014

По повод одбележувањето на 70-годишнината од постоењето на Националната установа Народен театар Битола, местото каде е изведена првата театарска претстава на македонски јазик во Република Македонија во 1944 година, синоќа беше промовирана ...

БНТ прославува 70 години постоење

Орбис - 14.11.2014

Со претставата „Роденденска “ Националната установа Народен театар Битола денеска го одбележува својот 70 роденден. 14 Ноември е денот кога официјалчно почна со работа првиот професионален театар во Р Македонија.

Роденденска претстава и монографија за 70 роденден

Тера - 15.11.2014

На 14-ти ноември 1944 година е основан Битолскиот Народен театар. Пред 70 години, театарот во Битола почна со работа и со изведба на претстави на македонски јазик. Синоќа во се одржа централната свеченост, а на сцената беше изведен музичко-сценски ...

„Македонска приказна" на Театарот за деца и младинци во Прага

Press24 - 15.11.2014

Македонскиот театар за деца и младинци, утре, со претставата ,,Македонска приказна", ќе настапи во театарот Редута, во Прага, јави дописникот на МИА од чешкиот главен град. Гостувањето на ансамблот на Театарот, кое е овозможено со поддршка на ...

„Македонска приказна” на Театарот за деца и младинци во Прага

А1 On - 15.11.2014

Македонскиот театар за деца и младинци, утре, со претставата ,,Македонска приказна”, ќе настапи во театарот Редута, во Прага, јави дописникот на МИА од чешкиот главен град. Гостувањето на ансамблот на Театарот, кое е овозможено со поддршка на ...

Битолскиот Народен театар вечерва го слави 70 роденден

Н.Македонија - 14.11.2014

На 14-ти ноември 1944 година е основан Битолскиот Народен театар. Вечерва во големата сала на Центарот за култура- Битола ќе се одржи централната свеченост по повод 70- роденден на храмот на културата и уметноста во Битола Верната публика и ...

Седумдесет години Народен театар-Битола

Сител - 14.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Театарот за деца и младинци в недела во Прага со „Македонска приказна“

А1 On - 14.11.2014

Театарот за деца и младинци в недела ќе гостува во Прага со претставата „Македонска приказна“, која ќе биде изведена во „Театар Минарет“. Гостувањето е во рамките на Деновите на македонската култура кои ги организира Министерството за култура на РМ, ...

Народен театар – Битола одбележува 70 години постоење

А1 On - 14.11.2014

Националната установа Народен театар-Битола денеска го одбележува 14 ноември, денот кога пред 70 години се одигра првата театарска претстава на македонски јазик и официјално почна со работа првиот професионален театар во Република Македонија.

Корените на театарскиот живот во Битола датираат одамна

Орбис - 14.11.2014

Корените на театарскиот живот во Битола се одамна уште пред балканските војни. Негово интензивирање се забележува меѓу двете светски војни кога се одржуваат претстави скоро секој ден по една, а некогаш и по две.

Битолскиот Народен театар одбележува 70 години постоење

МРТ - 14.11.2014

Најстарата театарска куќа во земјава има одиграно 12.069 претстави кои ги следеле над пет милиони посетители... На денешен пред 70 години од сцената на Битолскиот Народен театар за прв пат прозвуче театарскиот глас на македонски јазик преку ...

Грандиозниот Римски театар се подготвува за посетители

Вечер - 13.11.2014

На археолошкиот локалитет Скупи, во непосредна близина на Скопје, интензивно се работи на истражување и реставрирање на Римскиот театар од 2 век, кој е најголемиот антички објект во Македонија со површина од 22.500 квадратни метри.

Роденденска претстава за 70 години постоење Битолски театар

Шеталиште - 13.11.2014

Националната установа Народен театар Битола утре, на 14 ноември, одбележува 70 години постоење. По тој повод, во 20:00 часот во Центарот за култура Битола, ќе се одигра роденденска претстава, со што ќе се потсети на денот и далечната 1944 година ...

„Македонска приказна“ на Театарот за деца и младинци во Прага

Н.Македонија - 15.11.2014

Македонскиот театар за деца и младинци, утре, со претставата „Македонска приказна“, ќе настапи во театарот Редута, во Прага. Гостувањето на ансамблот на Театарот, кое е овозможено со поддршка на Македонската амбасада во Чешка, е дел од Македонските ...

Народен театар-Битола одбележа 70 години постоење

Н.Македонија - 14.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Театарот за деца и младинци в недела во Прага со „Македонска приказна“

Канал5 - 14.11.2014

Театарот за деца и младинци в недела ќе гостува во Прага со претставата „Македонска приказна“, која ќе биде изведена во „Театар Минарет“. Гостувањето е во рамките на Деновите на македонската култура кои ги организира Министерството за култура на РМ, ...

Народен театар –Битола одбележува 70 години постоење

Канал5 - 14.11.2014

Националната установа Народен театар-Битола денеска го одбележува 14 ноември, денот кога пред 70 години се одигра првата театарска претстава на македонски јазик и официјално почна со работа првиот професионален театар во Република Македонија.

„Македонска приказна" на Театарот за деца и младинци во Прага

Канал5 - 15.11.2014

Македонскиот театар за деца и младинци, утре, со претставата ,,Македонска приказна", ќе настапи во театарот Редута, во Прага, јави дописникот на МИА од чешкиот главен град. Гостувањето на ансамблот на Театарот, кое е овозможено со поддршка на ...

Седумдесет години Народен театар-Битола

Канал5 - 14.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

„Македонска приказна“ гостува во Прага

+инфо - 14.11.2014

Театарот за деца и младинци в недела ќе гостува во Прага, Чешка, со претставата „Македонска приказна“, која ќе биде изведена во Театар Минарет. Гостувањето е во рамките на Деновите на македонската култура кои ги организира Министерството за култура ...

Народен театар –Битола одбележува 70 години постоење

Алфа - 14.11.2014

Националната установа Народен театар-Битола денеска го одбележува 14 ноември, денот кога пред 70 години се одигра првата театарска претстава на македонски јазик и официјално почна со работа првиот професионален театар во Република Македонија.

„Македонска приказна" на Театарот за деца и младинци во Прага

Сител - 15.11.2014

Македонскиот театар за деца и младинци, утре, со претставата ,,Македонска приказна", ќе настапи во театарот Редута, во Прага, јави дописникот на МИА од чешкиот главен град. Гостувањето на ансамблот на Театарот, кое е овозможено со поддршка на ...

Народниот театар во Битола прославува 70 години

Курир - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Театарот за деца и младинци гостува во Прага со „Македонска приказна“

Радио МОФ - 14.11.2014

Театарот за деца и младинци вo недела ќе гостува во Прага со претставата „Македонска приказна“, која ќе биде изведена во „Театар Минарет“. Со оваа претстава Театарот за деца и младинци во 2012 година настапи и во Стокхолм, по повод две децении од ...

ЗА 70 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ: Сите вработени во Битолскиот народен театар ќе глумат во славеничка претстава

Телеграф - 14.11.2014

На 14 ноември 1944 година се одигра првата театарска претстава на македонски јазик и официјално во Битола почна со работа првиот професионален театар во Македонија Со изведба на славеничката претстава „Нови хоризонти“, во која ќе настапат сите ...

„Македонска приказна” на Театарот за деца и младинци во Прага

Lider - 15.11.2014

Македонскиот театар за деца и младинци, утре, со претставата ,,Македонска приказна”, ќе настапи во театарот Редута, во Прага, јави дописникот на МИА од чешкиот главен град. Гостувањето на ансамблот на Театарот, кое е овозможено со поддршка на ...

Седумдесет години Народен театар-Битола

24 Вести - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Театарот за деца и младинци в недела во Прага со „Македонска приказна“

Сител - 14.11.2014

Театарот за деца и младинци в недела ќе гостува во Прага со претставата „Македонска приказна“, која ќе биде изведена во „Театар Минарет“. Гостувањето е во рамките на Деновите на македонската култура кои ги организира Министерството за култура на РМ, ...

Роденденска претстава во која ќе глуми од директор до вратар

Вечер - 14.11.2014

Големиот јубилеј, ансамблот на битолскиот театар ќе го слави со роденденската театарска претстава „Нови хоризонти" Народен театар-Битола денеска го одбележува јубилејот 70 години постоење, седум децении откако се одигра првата театарска претстава на ...

Пет милиони гости виделе 12.000 претстави!

Вечер - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Театарот за деца и младинци в недела во Прага со „Македонска приказна“

Lider - 14.11.2014

Театарот за деца и младинци в недела ќе гостува во Прага со претставата „Македонска приказна“, која ќе биде изведена во „Театар Минарет“. Гостувањето е во рамките на Деновите на македонската култура кои ги организира Министерството за култура на РМ, ...

Седумдесет години Народен театар-Битола

А1 On - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Седумдесетгодишнина од основањето на Народниот театар во Битола

Press24 - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Битолскиот театар слави 70 години постоење

Телеграф - 15.11.2014

Од 1944 година до денес се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од 12.000 претстави кои ги гледале близу пет милиони вљубеници во театарот Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент ...

Седумдесет години Народен театар-Битола

+инфо - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Седумдесет години Народен театар-Битола

Lider - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Битолскиот народен театар одбележува 70 години

Вистина.мк - 15.11.2014

Народниот театар во Битола е институција која претставува врвен домашен и меѓународен репрезент на вредностите на македонската култура. Од 1944 година до денес во НУ Народен театар-Битола се одржале 500 премиерни изведби, а изведени се повеќе од ...

Со роденденска претстава Битолскиот театар прослави 70 години од своето постоење

Орбис - 15.11.2014

Со роденденска претстава Битолскиот театар прослави 70 години од своето постоење во кој а учество зедоа сите вработени во театарот, почнувајќи од вратарот па до директорот. Ч леновите на оваа теат а рска куќа н а присутните им приред ија ...