TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентски пленум: В среда отворен пленум за студентскиот стандард

Нова ТВ - 09.10.2016

Студентскиот пленум за во среда во 18 часот најавува одржување на отворен пленум на кој ќе се споделат идеи и ќе се осмислува решението за поквалитетно студентско организирање и подобрување на стандардот на студентите.

Студентите повикуваат на отворен пленум во среда

+инфо - 09.10.2016

Отворениот пленум е најавен оваа среда во 18 часот пред Платото на УКИМ. Студентскиот пленум по првиот студентски референдум, на кој повеќе од 2600 студенти побараа промени во СПУКМ, сега повикува на отворен пленум на кој ќе се споделат идеи и ќе се ...

Студентите во среда повикуваат на отворен пленум

Радио МОФ - 09.10.2016

Студентскиот пленум по првиот студентски референдум, на кој повеќе од 2600 студенти побараа промени во СПУКМ, сега повикува на отворен пленум на кој ќе се споделат идеи и ќе се осмислува решението за поквалитетно студентско организирање и ...

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите пред платото на УКИМ

Локално - 09.10.2016

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите на 12 октомври (в среда) пред платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Тие ги повикуваат студентите доколку имаат идеја, желба, поплака или конструктивна забелешка да им ја укажат во ...

Work&Travel – позитивната пресвртница во животот на студентите

Црнобело - 09.10.2016

Work and travel програмата e позната како програма за културна размена на студенти во која секоја година земаат учество повеќе од 100.000 студенти и важи за најпопуларна програма помеѓу студентите во целиот свет.

Бунтовните студенти најавија Отворен пленум за промени

Фактор - 09.10.2016

Студентскиот пленум по првиот студентски референдум, на кој повеќе од 2600 студенти побараа промени во СПУКМ, сега повикува на отворен пленум на кој ќе се споделат идеи и ќе се осмислува решението за поквалитетно студентско организирање и ...

Студентите во среда повикуваат на отворен пленум

Стандард - 09.10.2016

Студентскиот пленум по првиот студентски референдум, на кој повеќе од 2600 студенти побараа промени во СПУКМ, сега повикува на отворен пленум на кој ќе се споделат идеи и ќе се осмислува решението за поквалитетно студентско организирање и ...

Студентите во среда повикуваат на отворен пленум

Репортер - 09.10.2016

Студентскиот пленум по првиот студентски референдум, на кој повеќе од 2600 студенти побараа промени во СПУКМ, сега повикува на отворен пленум на кој ќе се споделат идеи и ќе се осмислува решението за поквалитетно студентско организирање и ...

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите на платото на УКИМ

Мета - 09.10.2016

„Студентски пленум“ ќе организира средба со студентите на 12 октомври (среда) на платото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Тие ги повикуваат студентите, доколку имаат идеја, желба, поплака или конструктивна забелешка, да им ја кажат во рамките ...

Студентите во среда повикуваат на отворен пленум

Либертас - 09.10.2016

Студентскиот пленум по првиот студентски референдум, на кој повеќе од 2600 студенти побараа промени во СПУКМ, сега повикува на отворен пленум на кој ќе се споделат идеи и ќе се осмислува решението за поквалитетно студентско организирање и ...

Поранешниот лидер на студентите, вработен во ЕЛЕМ

24 Вести - 08.10.2016

Контроверзите за ЕЛЕМ не застануваат. Според известувањето што го објави Студентскиот Пленум, поранешниот претседател на СПУКМ, Кирил Спироски, е вработен како референт во државната компанија.

Поранешниот студентски лидер вработен во ЕЛЕМ?

Р.С.Европа - 08.10.2016

Поранешниот претседател на СПУКМ, Кирил Спироски, на кој му заврши мандатот и ги спороведе последните контроверзни избори за негов наследник, на неопределено време е вработен како референт во ЕЛЕМ, според известувањето што го објави Студентскиот ...

Поранешниот студентски лидер вработен во ЕЛЕМ?

+инфо - 08.10.2016

Поранешниот претседател на СПУКМ е вработен како референт во ЕЛЕМ, објавува Студенскиот пленум. Поранешниот претседател на СПУКМ, Кирил Спироски, на кој му заврши мандатот и ги спороведе последните контроверзни избори за негов наследник, на ...

[Колумна] Студентскиот 5 Октомври

Радио МОФ - 08.10.2016

На Македонија ѝ требаат повеќе пленумци. Млади луѓе со правилно насочени морални компаси и длабока желба за правдина и еднаквост во општеството, пишува Демијан Хаџи-Ангелковски , студент, во младинската онлајн колумна на Радио Слободна Европа .

Екс студентскиот лидер експресно вработен во ЕЛЕМ со договор на неопределено време?

А1 On - 08.10.2016

Откако му заврши мандатот и ги спроведе нелегалните избори, екс студентскиот лидер, Кирил Спироски експресно е вработен како референт-приправник во ЕЛЕМ. Како што пишува во известувањето до кандидат кој е одбиен, а кое го објави Студентскиот пленум, ...

Поранешниот лидер на СПУКМ Кирил Спироски вработен во ЕЛЕМ

Фокус - 08.10.2016

Поранешниот претседател на СПУКМ, Кирил Спироски, кој ги спороведе последните скандалозни избори за негов наследник, е вработен на неопределено време како референт во ЕЛЕМ, според известувањето што го објави Студентскиот пленум.

Биди си студентски лидер со контроверзи, и оп, веднаш вработување во државно!

Локално - 08.10.2016

Поранешниот студентскиот лидер Кирил Спироски експресно е вработен како референт-приправник во ЕЛЕМ. Студентскиот пленум објави известување до кандидат кој е одбиен,со кое информира дека Спироски е вработен на неопределено време.

Екс студентскиот лидер експресно вработен во ЕЛЕМ со договор на неопределено време?

Репортер - 08.10.2016

Откако му заврши мандатот и ги спроведе нелегалните избори, екс студентскиот лидер, Кирил Спироски експресно е вработен како референт-приправник во ЕЛЕМ. Како што пишува во известувањето до кандидат кој е одбиен, а кое го објави Студентскиот пленум, ...

Екс лидерот на СПУКМ, Спироски вработен во ЕЛЕМ

Фактор - 08.10.2016

Поранешниот претседател на СПУКМ, Кирил Спироски, кој ги реализираше последните скандалозни избори за негов наследник, е вработен на неопределено време како референт во ЕЛЕМ, објави Студентскиот пленум.

Студентите покажаа дека не сакаат ваков студентски парламент, професори – слушнете ги

Окно - 07.10.2016

Сакаме да ги упатиме нашите честитки до студентите кои самостојно, незaвисно и транспарентно, го организираа првиот студентски референдум, како и до оние кои ги дадоа своите гласови на првиот студентски референдум.

Aко ние не си ја донесеме промената, нема кој друг!

Окно - 07.10.2016

Студентскиот пленум, т.е. студентите се луѓето кои пред две години ја започнаа последната фаза од нашето граѓанско будење. Фазата на масовен отпор, на истрајна инаетливост против глупавите и бесмислени политики на власта.

УМС го презентираше проектот за сушални и перални во студентските домови, студентите задоволни

Курир - 07.10.2016

Студентите кои што живеат во студентски домови, како што беше ветено од страна на Владата, добија перални и сушални. Мерката е поздравена од сите студенти, бидејќи како што велат, вака им се олеснува животот и не мора да ги праќаат алиштата дома за ...

УМС го презентираше проектот за сушални и перални во студентските домови

Press24 - 07.10.2016

Студентите кои што живеат во студентски домови, како што беше ветено од страна на Владата, добија перални и сушални. Мерката е поздравена од сите студенти, бидејќи како што велат, вака им се олеснува животот и не мора да ги праќаат алиштата дома за ...

Студентски пленум: Екс-претседателот на СПУКМ, Кирил Спироски, вработен во ЕЛЕМ

Репортер - 07.10.2016

Студентски пленум на својата Фејсбук страница објави фотографија од известување со која кандидат е одбиен за работното место, бидејќи тоа го добил извесен Кирил Спироски, име кое е исто како тоа на Екс-претседателот на СПУКМ.

Кирил Спировски си „одработи“ место во ЕЛЕМ

Стандард - 07.10.2016

Поранешниот студентски лидер, Кирил Спировски, кој ова лето беше потпомагач на нелегалниот избор за лидер на СПУКМ, бил награден со работно место во АД ЕЛЕМ, соопштија од Студентскиот пленум.

УМС го презентираше проектот за сушални и перални во студентските домови

Пулс24 - 07.10.2016

Студентите кои што живеат во студентски домови, како што беше ветено од страна на Владата, добија перални и сушални. Мерката е поздравена од сите студенти, бидејќи како што велат, вака им се олеснува животот и не мора да ги праќаат алиштата дома за ...

Студентски пленум: Екс-претседателот на СПУКМ, Кирил Спироски, вработен во ЕЛЕМ

Либертас - 07.10.2016

Студентски пленум на својата Фејсбук страница објави фотографија од известување со која кандидат е одбиен за работното место, бидејќи тоа го добил извесен Кирил Спироски, име кое е исто како тоа на Екс-претседателот на СПУКМ.

Студентскиот рефернедум помина мирно

24 Вести - 06.10.2016

Референдумот на УКИМ генерално помина мирно, но од Студентскиот пленум изјавија дека сепак на некои факултети се вршело притисок од страна на членовите на Студентскиот парламент. Вчера на референдумот студентите имаа можност да се изјаснат дали се ...

Хелсиншки комитет поднесе кривични пријави полицајците кои тепаа студенти

24 Вести - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против полицијата која тепаше студенти на протестите на изборите за претседател на Студентскиот парламент.

Хелсиншки поднесе кривична за инцидентите на студентските избори

Нова ТВ - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство- Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле слободно собирање и изразување на протест на студентите.

„Сенатот на УКИМ ќе мора да го послуша гласот на 3.000 студенти“

Нова ТВ - 06.10.2016

По вчерашниот референдум организиран од страна на Студентскиот пленум на факултетите при УКИМ за статусот на Студентскиот парламент, Деа Здравковска, претставник на Пленумците, вели професорите ќе мора да го слушнат гласот на речиси 3.000 студенти ...

Хелсиншки комитет поднесе кривични пријави против припадници на МВР

Р.С.Европа - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права соопшти дека поднеле кривична пријава до Основното јавно обвинителство- Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле слободно собирање и изразување на протест на студентите.

Студентскиот референдум успешен, на потег Сенатот

Р.С.Европа - 06.10.2016

Иако референдумот поминал генерално мирно, организаторите велат дека на одредени факултети биле забележани притисоци од членовите на Студентскиот парламент врз студентите. Првиот студентски референдум Студентскиот пленум го прогласи за успешен.

Хелшински комитет поднесе кривична пријава за инцидентите при избор на претседател на СПУКМ

МКД - 06.10.2016

Хелшнискиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава против службени лица на Министерството за внатрешни работи кои спречувале слободно собирање и изразување на протест на студентите.

Референдумот на УКИМ успешен, студентите велат дека СПУКМ не треба да биде невладина организација

МКД - 06.10.2016

Неформалниот референдум кој вчера се оддржа на 21 факултет во склоп на УКИМ е прогласен за успешен. Од вкупно 2.767 студенти, 2,615 студенти гласале не за СПУКМ како невладина организација, 137 гласале СПУКМ да остане невладина организација, додека ...

Мнозинството студенти кои гласаа на референдум рекоа "не" за СПУКМ да биде невладина организација

Факултети - 06.10.2016

Претставници од Студентскиот пленум на прес конференција информираа дека дури 94 проценти од студентите што излегоа на првиот референдум во нивна организација се изјасниле дека не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација.

Хелсиншки комитет поднесе кривична пријава за инцидентите при избор на претседател на СПУКМ

Радио МОФ - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство – Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле слободно собирање и изразување на протест на студентите.

Дури 94% од студентите се изјасниле дека не сакаат спкум да остане невладина организација

ТВ21 - 06.10.2016

Дури 94 отсто од студентите кои гласале на првиот студентски референдум, организиран од Студентски пленум, се изјасниле дека не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација.

Хелсиншкиот комитет поднесе кривични пријави за полицајците кои тепаа студенти

А1 On - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривични пријави против полицијата која грубо упадна и насилно ги исфрли студентите од протестите на изборите за претседател на Студентскиот парламен во јуни годинава, објави 24 Вести.

Кривична пријава за инцидентите при избор на претседател на СПУКМ

+инфо - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет смета дека со ваквото постапување службените лица при МВР ги ограничиле и повредиле основните права и слободи на студентите. Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство - Скопје ...

Мнозинството против СПУКМ да биде невладина

Тера - 06.10.2016

На вчерашниот референдум кој го организираше „Студентскиот пленум“ излегле вкупно 2.767 студенти од кои 2.615 гласале „не“ за Студентскот парламент да остане невладина организација. На првиот студентски референдум на УКИМ со „да“ за СПУКМ да остане ...

Хелсиншкиот комитет поднесе кривични пријави за полицајците кои тепаа студенти

+инфо - 06.10.2016

На протестот во 30 јуни годинава пред студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ беа повикани специјалци кои грубо упаднаа во просториите на СПУКМ. Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривични пријави против полицијата која грубо упадна и ...

МОФ: Гласовите на студентите треба да бидат важни за професорите и Сенатот

Радио МОФ - 06.10.2016

„Сакаме да ги упатиме нашите честитки до студентите кои самостојно, незaвисно и транспарентно, го организираа првиот студентски референдум, како и до оние кои ги дадоа своите гласови на првиот студентски референдум.

Студентите одлучија – спукм да не остане невладина организацjиа

ТВ21 - 06.10.2016

На првиот студентски референдум организиран од „Студентски пленум“, 94 отсто од студентите кои гласале се изјасниле дека не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација.Од пленумот велат дека изборите кои се одржале на 21 факултет ...

Кривични пријави за полицајците кои тепаа студенти

Фокус - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривични пријави против полицијата која грубо упадна и насилно ги исфрли студентите од протестите на изборите за претседател на Студентскиот парламен во јуни годинава.

МОФ: Студентите покажаа дека не сакаат ваков Студентски парламент, професори – слушнете ги

+инфо - 06.10.2016

Овој студентски референдум, иако неформален по својата форма, покажа дека 2.600 студенти го кренаа гласот, велат од МОФ. Интегрално го објавуваме соопштението од Младинскиот образовен форум: „Сакаме да ги упатиме нашите честитки до студентите кои ...

По референдумот, на ред е Сенатот да одлучи за иднината на студентското организирање

Радио МОФ - 06.10.2016

На вчерашниот референдум 2.615 (од излезените 2.767) студенти гласаа за промени во студентското организирање. Односно, гласаа „не“ за СПУКМ да остане како невладина организација, туку да влезе како тело во рамки на Универзитетот, со што би се ...

Студентите одржаа час по демократија...

Н.Македонија - 06.10.2016

Студентите одржаа час по демократија Дури 94 проценти од студентите што излегоа на првиот неформален референдум во организација на „Студентски пленум“, се изјаснија дека не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација.

Хелсиншки комитет поднесе кривични пријави полицајците кои тепаа студенти

Локално - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против полицијата која тепаше студенти на протестите на изборите за претседател на Студентскиот парламент, информира 24Вести.

Ајде повторно да ги следиме студентите!

Локално - 06.10.2016

Студентскиот пленум, т.е. студентите се луѓето кои пред две години ја започнаа последната фаза од нашето граѓанско будење. Фазата на масовен отпор, на истрајна инатливост против глупавите и бесмислени политки на власта.

Хелсиншки комитет со кривична пријава против службени лица од МВР заради спречување јавен собир

Слободна - 06.10.2016

Интегрално соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: „Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство – Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле ...

МВР доби кривична од Хелсиншки за случувањата по студентските избори

Фактор - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство - Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле слободно собирање и изразување на протест на студентите.

(ВИДЕО) Не е познато што бараше Митко Чавков на УКИМ за време на студентскиот референдум

Репортер - 06.10.2016

Неочекувано масовна излезност – вака пленумците го оценија референдумот. Заклучно 17.00 часот студентите имаа можност неофицијално да се изјаснат дали Студентскиот парламент на УКИМ да биде дел од Универзитетот или да остане невладина организација, ...

Хелсиншки со кривична до МВР за нивното однесување на студентските избори

Стандард - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство- Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле слободно собирање и изразување на протест на студентите.

Студентите не сакаат СПУКМ да остане невладина организација

МРТ - 06.10.2016

Студентите не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација- ова е резултатот од референдумот, велат од Студентскиот пленум. Повторија дека сега на потег е Сенатот на УКИМ, зашто целта на овој референдум била да се опипа пулсот на ...

Хелсиншки бара кривична одговорност од МВР за интервенцијата врз студентите

Позитив.мк - 06.10.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава против МВР за начинот на кој беше извршена интервенцијата врз студентите кои протестираа пред Студенскиот парламент и ја блокираа вратата на канцеларија со наводи дека била употребена ...

Ајде повторно да ги следиме студентите!

Репортер - 06.10.2016

Студентскиот пленум, т.е. студентите се луѓето кои пред две години ја започнаа последната фаза од нашето граѓанско будење. Фазата на масовен отпор, на истрајна инатливост против глупавите и бесмислени политки на власта.

Првиот студентски референдум прогласен за успешен

Позитив.мк - 06.10.2016

Студентскиот пленум го прогласи референдумот за успешен. Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се изјаснија какво студентско организирање сакаат. Вкупно 2767 студенти од 22 факултети излегле да го дадат својот глас.

„Студентски пленум“: Вчера студентите одржаа час по демократија

Мета - 06.10.2016

На првиот студентски референдум организиран од „Студентски пленум“, 94 отсто од студентите кои гласале се изјасниле дека не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација. Од пленумот велат дека изборите кои се одржале на 21 факултет ...

Првиот студентски референдум прогласен за успешен: На гласање излегоа над 2000 студенти

Канал 77 - 06.10.2016

Студентскиот пленум го прогласи за успешен, првиот студентски референдум кој го организираше вчера при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. На референдумот, кој пленумци го најавија како необврзувачки и неформален, својот глас излегле да го дадат ...

На рефередумот кој го организираше „Студентскиот пленум“ гласале 2.767 студенти

еМагазин - 06.10.2016

На неформалниот и необврзувачки референдум, вкупно 2.767 студенти од 22 факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ излегле да го дадат својот глас, соопшти Студентски пленум. Од нив, 95 отсто, односно 2.615, не сакаат Студентскиот пaрламент да ...

Доаѓаат избори: Владата ќе потроши над 1,3 милиони евра за подновување на десет студентски домови

еМагазин - 06.10.2016

Министерство за образование и наука распиша оглас за набавка на опрема за државните студенски домови. Проценета вредност без ДДВ е 84.745.762 денари ли околу 1,3 милиони евра. Првиот дел вклучува - демонтажа на стар инвентар, набавка на нова опрема ...

МОФ: Студентите покажаа дека не сакаат ваков студентски парламент, професори – слушнете ги

Либертас - 06.10.2016

Соопштение на Младинскиот образовен форум: Сакаме да ги упатиме нашите честитки до студентите кои самостојно, незaвисно и транспарентно, го организираа првиот студентски референдум, како и до оние кои ги дадоа своите гласови на првиот студентски ...

„Студентски пленум“: Вчера студентите одржаа час по демократија

Либертас - 06.10.2016

На првиот студентски референдум организиран од „Студентски пленум“, 94 отсто од студентите кои гласале се изјасниле дека не сакаат Студентскиот парламент да остане невладина организација. Од пленумот велат дека изборите кои се одржале на 21 факултет ...

Хелсиншки комитет со кривична пријава за инцидентите при избор на претседател на СПУКМ

Либертас - 06.10.2016

Соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права: Хелсиншкиот комитет за човекови права поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство- Скопје против службени лица при Министерството за внатрешни работи, кои спречиле слободно собирање ...

Студентите на референдум, дали СПУКМ треба да е дел од УКИМ

24 Вести - 05.10.2016

Студентски пленум денеска од 9 до 17 часот, организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Ќе се одговара на прашањето дали сте „за“ или „против“, Студентскиот парламент да биде дел УКИМ.

Неочекувано висока излезност на првиот студентски референдум

Телма - 05.10.2016

Секој од студентите кој го пополни гласачкото ливче има своја причина. Според дел од нив, или барeм оние кои се согласија да зборуваат пред нашата камера, е незадоволството од досегашниот начин на функционирање на студенсткиот парламент.

Студентски референдум, на УКИМ се појави и директорот на БЈБ,Митко Чавков-зошто,не кажа

24 Вести - 05.10.2016

Неочекувано масовна излезност – вака пленумците го оценија референдумот. Заклучно 17.00 часот студентите имаа можност неофицијално да се изјаснат дали Студентскиот парламент на УКИМ да биде дел од Универзитетот или да остане невладина организација.

Прв студентски референдум на УКИМ

Нова ТВ - 05.10.2016

Студентите кои се дел од Студентскиот пленум кои се дел од најстариот државен универзитет Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска за прв пат организираат референдум на сите факултети кои се дел од овој универзитет.

Студентите гласаат – референдумот на Пленумот се одвива мирно

Нова ТВ - 05.10.2016

Неформланиот референдум кој денеска го организира Студентскиот пленум во рамките на факултетите на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ се одвива во мирна атмосфера, без инциденти и со заинтересираност на самите студенти кои треба да се изјаснат за ...

Студентски пленум: 2767 студенти излегоа на студентскиот референдум

Нова ТВ - 05.10.2016

На денешниот референдум кој се одржа на УКИМ, вкупно 2767 студенти од 22 факултети излегле да го дадат својот глас. ПОвеќето, или 2615 студенти се изјасниле за тоа дека не сакаат повеќе Студентскиот парламент да остане невладина организација, туку ...

Референдум за понатамошната судбина на Студентскиот парламент

Алсат-М - 05.10.2016

Студентите од универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, денеска гласаа на референдумот организиран од Студентскиот пленум. Преку гласање, ќе се утврди дали сакаат Студентскиот парламент да продолжи да функционира како невладина организација.

Студентите гласаат за крај на неодговорното работење на СПУКМ

Р.С.Европа - 05.10.2016

На УКИМ се гласа на необврзувачки референдум на кој студентите се изјаснуваат за поинакво студентско дејствување. Без проблеми и во демократска атмосфера се одвива гласањето на студентите на денешниот необврзувачки референдум кој треба да покаже ...

Студентите на референдум за нивните права

Deutsche Welle - 05.10.2016

Студентскиот пленум го организира првиот референдум на кој студентите се изјаснуваат за нивните лидери на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Студентите бараат промени во Студентскиот парламент „Овој пат гласаме демократски, за разлика од ...

Студентски пленум: Студентите не сакаат СПУКМ да биде невладина организација (ВИДЕО)

МКД - 05.10.2016

Студентски пленум вечерва го прогласи за успешен првиот референдум на кој студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ со големо мнозинство се изјаснија дека не сакаат Студентскиот парламент да биде невладина организација.

Суштински наместо површни и популистички реформи за млади

МКД - 05.10.2016

И покрај проектите за младите луѓе кои Владата ги презентираше оваа година, нивната состојба во државата и стандардот не се подобрува, односно подолго време стагнира. Навидум овие мерки имаат за цел да подобрат некоја област од животот на младите, ...

Почна студентскиот референдум, излезеноста поголема од очекуваната

МКД - 05.10.2016

Дали Студентскиот парламент треба да остане невладина организација како што е во моментов, е прашањето на денешниот неформален референдум што се одржува на 20 факултети на УКИМ. Право на глас имаат студентите кои со себе ќе носат индекс или ...

Студентски референдум на УКИМ: Дали СПУКМ да остане невладина организација?

Факултети - 05.10.2016

Студентскиот пленум денеска од 9 до 17 часот, организира референдум на кои студентите на УКИМ ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Студентите ќе одговарат на прашањето дали се „за“ или „против“, Студентскиот парламент ...

Голема излезност на првиот студентски референдум

Сакам да кажам - 05.10.2016

„Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Од пленумот велат дека досега гласањето се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и дека има ...

Студентски пленум задоволен од излезноста на првиот студентски референдум

Фокус - 05.10.2016

Студентскиот пленум денеска го организира првиот студентски референдум за тоа дали Студентскиот парламент да продолжи да функционира како невладина организација или да биде под УКИМ со што би имало поголема контрола на парите.

Голема излезност на Студентскиот референдум

ТВ21 - 05.10.2016

„Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, пренесе Мета . Од пленумот велат дека досега гласањето се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и ...

Голема излезност на студентскиот референдум

+инфо - 05.10.2016

Гласањето не почна на Ветеринарен, Земјоделски и на Факултетот за физичка култура затоа што нема волонтери, велат од Пленумот. „Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот ...

Суштински наместо површни и популистички реформи за младите

Окно - 05.10.2016

И покрај проектите за младите луѓе кои Владата ги презентираше оваа година, нивната состојба во државата и стандардот не се подобрува, односно подолго време стагнира. Навидум овие мерки имаат за цел да подобрат некоја област од животот на младите, ...

„Студентски пленум“ го прогласи референдумот за успешен, 2.615 студенти гласаа СПУКМ да не биде невладина

Сакам да кажам - 05.10.2016

По пребројувањето на гласовите, „Студентски пленум“ вечерва го прогласи за успешен првиот референдум на кој студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се изјаснија какво студентско организирање сакаат.

Студентите денес гласаат за иднината на Студенскиот парламент

+инфо - 05.10.2016

Ќе се одговара на прашањето дали сте „за“ или „против“, Студентскиот парламент да биде дел УКИМ. Студентски пленум денеска од 9 до 17 часот, организира референдум на кои студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат.

На студентскиот референдум на УКИМ се појави и Чавков?!

+инфо - 05.10.2016

Зошто Чавков денеска беше во посета на факултетот и дали тоа е поврзано со студентскиот референдум нема одговор и од МВР. Студентскиот пленум оцени дека неочекувано масовна е излезноста на денешниот референдумот.

Студентите ќе гласаат на референдум – дали спукм треба да биде дел од УКИМ?!

ТВ21 - 05.10.2016

Студентски пленум денеска од 9 до 17 часот, организира референдум на кои студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Ќе се одговара на прашањето дали сте „за“ или „против“, Студентскиот парламент да биде дел УКИМ.

ВИДЕО: Денеска студентите решаваат за судбината на СПУКМ

А1 On - 05.10.2016

Започна првиот студентски референдум на кој студентите ќе се изјаснат дали СПУКМ ќе биде дел од Универзитетот или пак ќе продолжи да постои како невладина организација. Референдумот го организира Студентскиот пленум и се одржува на 20 факултети ...

Студентски пленум: 2767 студенти од 22 факултети излегоа на рефрендумот

+инфо - 05.10.2016

Според Пленумот, студентите денеска успеаја да покажат зрелост и капацитет за одбрана на студентското достоинство. На денешниот неформален и необврзувачки референдум, вкупно 2767 студенти од 22 факултети на Универзитетот „Св.

Прв студентски референдум на УКИМ – судбината на Студентскиот парламент во рацете на студентите

ТВ21 - 05.10.2016

Студентскиот пленум денеска за прв пат организираше референдум, кој се одржа на 20 факултети на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. Студентите на УКИМ, преку тајно гласање имаа можност да се изјаснат за тоа какво студентско организирање сакаат и ...

(ВИДЕО) Референдум: Над 2.000 студенти побараа контрола на парите на Студентскиот парламент

А1 On - 05.10.2016

Со 2.615 гласа студентите кажаа „не“ за Студентскот парламент да остане невладина организација на првиот студентски референдум на УКИМ. Оваа бројка е значително поголема отколку бројот на студенти кои гласаа за нов лидер на студентите при УКИМ, со ...

Започна студентскиот референдум: „Гласам за да не ме крадат“

Радио МОФ - 05.10.2016

„Да не крадат како студенти мислам дека навистина не е во ред“, рече студентка на Филолошкиот факултет додека го оставаше своето гласачко ливче во импровизираната гласачка кутија, за време на првиот студентски референдум на Универзитетот „Св.

Студентски пленум: 2615 студенти сакаат поголема контрола врз работата на СПУКМ

Радио МОФ - 05.10.2016

На денешниот референдум вкупно 2767 студенти од 22 факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ излегле да го дадат свој глас на првиот студентски референдум, соопшти Студентски пленум.

2767 студенти од 22 факултети излегоа на рефрендумот...

Н.Македонија - 05.10.2016

2767 студенти од 22 факултети излегоа на рефрендумот Вкупно 2767 студенти од 22 факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ излегле да го дадат својот глас на денешниот неформален и необврзувачки референдум, соопшти Студентски пленум.

Студентски референдум: Просечната излезност до 10 часот е околу 100 луѓе по факултет...

Н.Македонија - 05.10.2016

Студентски референдум: Просечната излезност до 10 часот е околу 100 луѓе по факултет „Студентски пленум“ денеска од 9 часот, го започна првиот студентски референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат.

Активистички ден во Скопје – студентски референдум и протест за Павле Богоевски

Локално - 05.10.2016

Референдумот на „Студентски пленум“ и протестот на „Шарена револуција“ се двата активистички настани денеска. „Студентски пленум“ од 9 до 17 часот ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат за тоа какво студентско ...

Студентски референдум на УКИМ, се појави и директорот на БЈБ-Митко Чавков

Локално - 05.10.2016

Неочекувано масовна излезност – вака пленумците го оценија референдумот-јави 24 Вести. Заклучно 17.00 часот студентите имаа можност неофицијално да се изјаснат дали Студентскиот парламент на УКИМ да биде дел од Универзитетот или да остане невладина ...

Голема излезност на првиот Студентски референдум

Локално - 05.10.2016

„Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Од пленумот велат дека досега гласањето се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и дека има ...

„Студентски пленум“ го прогласи референдумот за успешен-2615 студенти сакаат Студентскиот парламент да биде во склоп на ...

Локално - 05.10.2016

По пребројувањето на гласовите, „Студентски пленум“ вечерва го прогласи за успешен првиот референдум на кој студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се изјаснија какво студентско организирање сакаат.

Референдум: Над 2.000 студенти побараа контрола на парите на Студентскиот парламент

Локално - 05.10.2016

Со 2.615 гласа студентите кажаа „не“ за Студентскот парламент да остане невладина организација на првиот студентски референдум на УКИМ, информира а1он. Оваа бројка е значително поголема отколку бројот на студенти кои гласаа за нов лидер на ...

„Студентски пленум“ организира референдум

Стандард - 05.10.2016

„Студентски пленум“ денеска ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат за тоа какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно и ќе се одржи од 09 до 17 часот а избирачки места ќе има на сите факултети при ...

Активистички ден во Скопје – студентски референдум и протест за Павле Богоевски

Мета - 05.10.2016

Референдумот на „Студентски пленум“ и протестот на „Шарена револуција“ се двата активистички настани денеска. „Студентски пленум“ од 9 до 17 часот ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат за тоа какво студентско ...

Голема излезност на првиот Студентски референдум

Репортер - 05.10.2016

Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Од пленумот велат дека досега гласањето се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и дека има ...

Масовна излезност на студентскиот референдум – Чавков се појави на УКИМ

Позитив.мк - 05.10.2016

Неочекувано масовна излезност – вака пленумците го оценија референдумот. Заклучно 17.00 часот студентите имаа можност неофицијално да се изјаснат дали Студентскиот парламент на УКИМ да биде дел од Универзитетот или да остане невладина организација – ...

Заврши референдумот на студентите

Стандард - 05.10.2016

Гласачките места ба првиот студентски референдум кој го организира „Студентски пленум“ се официјално затворени. Резултатите од референдумот ќе бидат објавени после 18 часот, соопштија од Пленумот.

Студентите гласаат за крај на неодговорното работење на СПУКМ

Бриф - 05.10.2016

На УКИМ се гласа на необврзувачки референдум на кој студентите се изјаснуваат за поинакво студентско дејствување. Без проблеми и во демократска атмосфера се одвива гласањето на студентите на денешниот необврзувачки референдум кој треба да покаже ...

Заврши референдумот: Големо „не“ за СПУКМ од студентите (ВИДЕО)

Стандард - 05.10.2016

На денешниот референдум кој го организираше „Студентскиот пленум“ излегле вкупно 2767 студенти од кои 2615 гласале „не“ за Студентскот парламент да остане невладина организација. На првиот студентски референдум на УКИМ со „да“ за СПУКМ да остане ...

СТУДЕНТСКИ РЕФЕРЕНДУМ: Излезеноста голема, студентите решаваат за СПУКМ

Фактор - 05.10.2016

Студентите денеска спроведуваат референдум. До 17 часот тие треба да го дадат своето мислење на прашањето дали дали СПУКМ ќе биде дел од Универзитетот или пак ќе продолжи да постои како невладина организација.

Голема излезност на првиот Студентски референдум

Мета - 05.10.2016

„Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Од пленумот велат дека досега гласањето се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и дека има ...

Заврши референдумот на студентите, резултати по 18 часот

Фактор - 05.10.2016

Гласачките места на првиот студентски референдум кој го организира „Студентски пленум“ се официјално затворени. Резултатите од референдумот ќе бидат објавени после 18 часот, соопштија од Пленумот.

Заврши референдумот на студентите, Чавков дојде на Правен

Фактор - 05.10.2016

Гласачките места на првиот студентски референдум кој го организира „Студентски пленум“ се официјално затворени. Резултатите од референдумот ќе бидат објавени после 18 часот, соопштија од Пленумот.

Околу 2.600 студенти гласале на референдумот, резултати ќе има вечерва

Мета - 05.10.2016

Околу 2.600 студенти го искористиле правото да гласаат на првиот студентски референдум кој го организира „Студентски пленум“ половина час пред затварањето на гласачките места. На референдумот студентите се изјаснуваат какво студентско организирање ...

Голема излезност на првиот студентски референдум

МРТ - 05.10.2016

Студентите гласаат дали Стдеунскиот парламент треба да остане невладина организацијата. Од Пленумот велат, излезноста е задоволителна. Се гласа на 20, не почна на три факултети- немало волонтери за да помогнат во спроведување.

Резултати од референдумот: Мнозинството против СПУКМ да биде невладина

Фактор - 05.10.2016

На денешниот референдум кој го организираше „Студентскиот пленум“ излегле вкупно 2.767 студенти од кои 2.615 гласале „не“ за Студентскот парламент да остане невладина организација. На првиот студентски референдум на УКИМ со „да“ за СПУКМ да остане ...

„Студентски пленум“ го прогласи референдумот за успешен

Мета - 05.10.2016

„Студентскиот пленум“, по пребројувањето на гласовите, вечерва го прогласи за успешен првиот студентски референдум на кој студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се изјаснија какво студентско организирање сакаат.

Прв Студентски референдум на УКИМ: Излезноста е голема

Канал 77 - 05.10.2016

Студентски пленум денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Според пленумци, гласањето досега се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и дека има изненадувачки ...

Суштински наместо површни и популистички реформи за млади

Канал 77 - 05.10.2016

Со последните измени на Законот за студентски стандард кој се изгласа во Собранието се уреди туторството. Секој студент ќе може да биде тутор на ученик во основно или средно училиште, а преку туторството ќе собира поени кои ќе му користат за ...

Студентите на референдум одлучуваат какво студентско организирање сакаат

еМагазин - 05.10.2016

Студентите денеска гласаат за тоа какво студентско организирање сакаат во рамките на првиот Студентски референдум организиран од Студентски пленум. Прашањето кое студентите го одговараат на референдумот гласи „Студенту, дали Студентскиот парламент ...

ВИДЕО: Не е познато што бараше Митко Чавков на УКИМ за време на студентскиот референдум

Либертас - 05.10.2016

Неочекувано масовна излезност – вака пленумците го оценија референдумот. Заклучно 17.00 часот студентите имаа можност неофицијално да се изјаснат дали Студентскиот парламент на УКИМ да биде дел од Универзитетот или да остане невладина организација, ...

Студентски пленум организира референдум за студентско организирање

Либертас - 05.10.2016

Студентски пленум денеска од 9 до 17 часот, организира референдум на кои студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Ќе се одговара на прашањето дали сте „за“ или „против“, Студентскиот парламент да биде дел УКИМ.

Голема излезност на првиот Студентски референдум

Либертас - 05.10.2016

„Студентски пленум“ денеска го организира првиот студентски реферндум, кој се одржува на 20 факултети при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Од пленумот велат дека досега гласањето се одвива во мирна, фер и демократска атмосфера и дека има ...

Околу 2.600 студенти гласале на референдумот, резултати ќе има вечерва

Либертас - 05.10.2016

Околу 2.600 студенти го искористиле правото да гласаат на првиот студентски референдум кој го организира „Студентски пленум“ половина час пред затварањето на гласачките места. На референдумот студентите се изјаснуваат какво студентско организирање ...

ВИДЕО: Студентскиот референдум кажа огромно „НЕ“ за СПУКМ

Либертас - 05.10.2016

Со 2.615 гласа студентите кажаа „не“ за Студентскот парламент да остане невладина организација на првиот студентски референдум на УКИМ. За СПУКМ да остане невладина организација гласале 137 студенти, а 15 ливчиња се поништени.

Студентски референдум за поголема контрола врз парите

24 Вести - 04.10.2016

Пред утрешниот студентски референдум, Студентскиот пленум ги повикува студентите да се изјаснат дали студентскиот парламент на УКИМ треба да стане тело во рамки на универзитетот, а со тоа да се зголеми контролата на парите кои оваа невладина ...

Се намалува бројот на студенти

24 Вести - 04.10.2016

Се намалува бројот на студенти на приватните и државните факултети, но и на државните високи школи. Анализата на Центарот за граѓански комуникации покажува дека во последните шест години бројот на запишани стиденти во земјава е намален за 5,4%.

Референдум за статусот на Студентскиот парламент

Нова ТВ - 04.10.2016

Студентскиот пленум денеска организира неформален референдум низ факултите под прашањето „Студенту, дали Студентскиот парламент треба да остане невладина организација како што е во моментот“.

Студентски референдум за СПУКМ

Р.С.Европа - 04.10.2016

Студентскиот пленум го најави утрешниот неформален референдум на кој студентите ќе одлучат дали СПУКМ ќе остане невладина организација. Пленумци сметаат дека Студентскиот парламент треба да биде дел од УКИМ за да се зголеми контролата на парите кои ...

Намален е бројот на студенти, освен оние на веронаука

Призма - 04.10.2016

Анализата на временските серии податоци за бројот на запишани студенти во последните шест учебни години покажува општо намалување на бројот на студенти и кај државните и кај приватните високообразовни институции.

Студентски референдум за поголема контрола врз парите

Р.С.Европа - 04.10.2016

Студентскиот пленум предлага Студентскиот парламент на УКИМ да стане тело во рамки на Универзитетот, а со тоа да се зголеми контролата на парите кои оваа невладина организација ги троши, како и да има увид во начинот на кои се вршат студентските ...

Утре референдум на Студентски пленум: Какво студентско организирање сакате?

+инфо - 04.10.2016

За да гласаат, студентите ќе треба на комисиите да им покажат само индекс или студентска легитимација. Студентски пленум утре, од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат.

Се помалку студенти на државните и приватните факултети, пораст на студенти по веронаука

Радио МОФ - 04.10.2016

Анализата на временските серии податоци за бројот на запишани студенти во последните шест учебни години покажува општо намалување на бројот на студенти и кај државните и кај приватните високообразовни институции, стои во истражувањето на Центарот за ...

Манасиев: „Стив“ ќе го издржам, но Македонија мора да ми понуди шанса да успеам

+инфо - 04.10.2016

Студентот ја раскажа својата животна, студентска приказна и како ја започнал првата година од студиите. Мотивацијата мора да постои за најдобрите, за помалку добрите и за послабите студенти.

Студентите на УКИМ утре ќе кажат каква форма на студентско организирање сакаат

Радио МОФ - 04.10.2016

Студентите од кој било циклус на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје утре на 23 факултети ќе имаат можност да го кажат својот став за тоа каков модел на студентско организирање сакаат, гласајќи на првиот неформален и необврзувачки ...

[Став] Суштински наместо површни и популистички реформи за млади

Радио МОФ - 04.10.2016

И покрај проектите за младите луѓе кои Владата ги презентираше оваа година, нивната состојба во државата и стандардот не се подобрува, односно подолго време стагнира. Навидум овие мерки имаат за цел да подобрат некоја област од животот на младите, ...

Студентите денеска на референдум за студентско организирање...

Н.Македонија - 04.10.2016

Студентите денеска на референдум за студентско организирање „Студентски пленум“ денеска од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат.

Намален е бројот на студенти, освен оние на веронаука

Локално - 04.10.2016

Автор: Центар за граѓански комуникации Се намалува бројот на студенти на приватните високообразовни институции и кај државните високи школи, додека државните факултети сè уште се држат, пренесе Призма Анализата на временските серии податоци за ...

Утре референдум на „Студентски пленум“: Какво студентско организирање сакате?

Локално - 04.10.2016

„Студентски пленум“ утре, од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св.

Ќе се организира студентски референдум - ќе се дефинира студентското организирање

Фактор - 04.10.2016

„Студентски пленум“ утре од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св.

Утре референдум на „Студентски пленум“: Какво студентско организирање сакате?

Репортер - 04.10.2016

Студентски пленум“ утре, од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св.

Намален е бројот на студенти, освен оние на веронаука

Репортер - 04.10.2016

Се намалува бројот на студенти на приватните високообразовни институции и кај државните високи школи, додека државните факултети сè уште се држат . Анализата на временските серии податоци за бројот на запишани студенти во последните шест учебни ...

Студентскиот пленум пред утрешниот референдум: За контрола над трошењето пари на студентите

Позитив.мк - 04.10.2016

Пред утрешниот студентски референдум, Студентскиот пленум ги повикува студентите да се изјаснат дали студентскиот парламент на УКИМ треба да стане тело во рамки на универзитетот, а со тоа да се зголеми контролата на парите кои оваа невладина ...

Медицинар се руши, погледнете како ќе изгледа новиот студентски дом (фото)

Скопје инфо - 04.10.2016

Министерството за образование и наука ги потпиша договорите за изградба на скопскиот студентски дом „Невена Георгиева-Дуња“ познат како Медицинар и за студентскиот дом во комплексот на Државниот универзитет во Тетово.

Утре референдум на „Студентски пленум“: Какво студентско организирање сакате?

Мета - 04.10.2016

„Студентски пленум“ утре, од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св.

Студентите утре гласаат на референдум: Какво студентско организирање сакате?

Канал 77 - 04.10.2016

Студентскиот пленум утре од 9 до 17 часот организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Тие ќе гласаат втајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при УКИМ.

Утре референдум на „Студентски пленум“: Какво студентско организирање сакате?

Либертас - 04.10.2016

„Студентски пленум“ утре, од 9 до 17 часот, ќе организира референдум на кој студентите ќе треба да се изјаснат какво студентско организирање сакаат. Гласањето ќе биде тајно, а избирачки места ќе има на сите факултети при Универзитетот „Св.

Намален е бројот на студенти, освен оние на веронаука

Либертас - 04.10.2016

Се намалува бројот на студенти на приватните високообразовни институции и кај државните високи школи, додека државните факултети сè уште се држат . Анализата на временските серии податоци за бројот на запишани студенти во последните шест учебни ...

Студентски референдум: Aлтернативен метод на практикување демократија

Фактор - 03.10.2016

Во период кога претставничкото тело на студентите СПУКМ е нелегитимно избрано, не говори за вистинската состојба на студентите и кога сите формални механизми за учество на студентите се задушени, поради лична корист на мала група студенти, ...

(ВИДЕО) Студентот Кирил Манасиев пред делегатите на СДСМ раскажа за мизерните услови во „Стив Наумов“

Репортер - 03.10.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на студентот Кирил Манасиев од Делчево кој пред делегатите на СДСМ раскажа за мизерните услови за живот во студентскиот дом „Стив Наумов“ и побара промени за студентите и за младите. loading..

ВИДЕО: Студентот Кирил Манасиев пред делегатите на СДСМ раскажа за мизерните услови во „Стив Наумов“

Либертас - 03.10.2016

Ви го пренесуваме обраќањето на студентот Кирил Манасиев од Делчево кој пред делегатите на СДСМ раскажа за мизерните услови за живот во студентскиот дом „Стив Наумов“ и побара промени за студентите и за ...