TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заеви заработуваат на грбот на земјоделците, обвинуваат струмичките земјоделци

Алфа - 17.11.2013

Да се заплени целиот приход на фирмата “Еко Оранжерии Анска река” од Валандово која пласираше отровни краставици и итно да се санкционираат сторителите што се обиделе да ги затрујат граѓаните, бараат ...

Шекеринска и Локвенец ветија пониски казни и субвенции за вистински земјоделци

+инфо - 17.11.2013

Стопанствениците од Крушево му се пожалија на тимот на СДСМ, предводен од заменик претседателката Радмила Шекеринска, дека власта се пресметува со малите фирми.

Заеви заработуваат на грбот на земјоделците, обвинуваат струмичките градинари

Сител - 17.11.2013

Извозот на корнишоните со вишок пестициди го наруши угледот на македонските земјоделски производи, смета Здруженето на раноградинари од Босилово. Повикувајќи се на информации во медиумите, ...

Земјоделците револтирани и огорчени од Заеви

Курир - 17.11.2013

За нас е неопростиво да се трујат граѓаните, само со една цел, а тоа е личниот профит на одредени луѓе, велат од здружението на земјоделци. -Жално е кога приватни струмички фирми на фамилијата Заеви ...

Земјоделците револтирани и огорчени од Заеви

Нетпрес - 17.11.2013

За нас е неопростиво да се трујат граѓаните, само со една цел, а тоа е личниот профит на одредени луѓе, велат од здружението на земјоделци. „Жално е кога приватни струмички фирми на фамилијата Заеви ...

Струмичките градинари обвинуваат: Заеви заработуваат на грбот на земјоделците!

Press24 - 17.11.2013

Здруженето на раноградинари од Босилово смета дека извозот на токсичните корнишони го нарушил угледот на македонските земјоделски производи. Здружението на прес-конференција обвини дека зад случајот ...

Земјоделците му се лути на Заев

еВести - 17.11.2013

За нас е неопростиво да се трујат граѓаните, само со една цел, а тоа е личниот профит на одредени луѓе, велат од здружението на земјоделци. -Жално е кога приватни струмички фирми на фамилијата Заеви ...

Локвенец од Крушево: “Власта не ги користи средствата од европските фондови, бидејќи не може да манипулира со нив”

Sky - 17.11.2013

Членот на ИО на СДСМ, Хари Локвенец, кој е и дел од тимот на СДСМ, предводен од Радмила Шекеринска, денеска во Крушево оствари средба со граѓаните. Локвенец ги презентираше предлог мерките за ...

Земјоделците револтирани и огорчени од Заеви

Економски - 17.11.2013

За нас е неопростиво да се трујат граѓаните, само со една цел, а тоа е личниот профит на одредени луѓе, велат од здружението на земјоделци, пренесува порталот Курир.

Земјоделците револтирани и огорчени од Заеви

Денешен - 17.11.2013

За нас е неопростиво да се трујат граѓаните, само со една цел, а тоа е личниот профит на одредени луѓе, велат од здружението на земјоделци. -Жално е кога приватни струмички фирми на фамилијата Заеви ...

Земјоделците револтирани и огорчени од Заеви

Lider - 17.11.2013

За нас е неопростиво да се трујат граѓаните, само со една цел, а тоа е личниот профит на одредени луѓе, велат од здружението на земјоделци. -Жално е кога приватни струмички фирми на фамилијата Заеви ...

Владата отвора кампања за земјоделските задруги

Алфа - 16.11.2013

Преку ресорното Министерство за земјоделство, Владата ја започнува кампањата за земјоделските задруги, како еден од стратешките приоритети во органиизрањето на македонскиот аграр.

Седми состанок на министрите за земјоделство и рурален развој на ЈИЕ

Сител - 16.11.2013

Земјоделството е најважниот сектор за земјите од регионот, а развојот на секторот бара силна и стабилна регионална соработка која во последните години е значително унапредена благодарение на ...

Промовирани новините за земјоделски задруги и Законот за консолидација на земјоделско земјиште

Сител - 16.11.2013

Заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска се сретна со земјоделците од повеќе пелагониски села, како и со новоизбраниот директор на Агенцијата за ...

Иницијатива за земјоделски задруги по европски модел

Телеграф - 16.11.2013

Промовирајќи ги новините врзани со земјоделските задруги, заменик министерот истакна дека со овој модел ќе се намалат трошоците што ќе ги имаат членовите на задругата, а се однесуваат на крупните ...

Зелјоделските задруги бенефит за земјоделците

Тера - 16.11.2013

Заменик-министерот Коњановски денес во посета на неколку општини со цел да разговара со земјоделците за Законот за земјоделски задруги и поволностите од него.

Промовирани новините за земјоделски задруги и Законот за консолидација на земјоделско земјиште

Lider - 16.11.2013

Заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски денеска се сретна со земјоделците од повеќе пелагониски села, како и со новоизбраниот директор на Агенцијата за ...

Земјоделството од регионот ќе се усогласува со производството на храна во ЕУ

+инфо - 15.11.2013

Државниот секретар во министерството за земјоделство, Бесир Јашари , денеска во Копаоник, Србија, се обрати на седмиот годишен работен состанок на министрите за земјоделство на Југоисточна Европа.

Седми состанок на министрите за земјоделство и рурален развој на ЈИЕ

Канал5 - 15.11.2013

Земјоделството е најважниот сектор за земјите од регионот, а развојот на секторот бара силна и стабилна регионална соработка која во последните години е значително унапредена благодарение на ...

Николовска се сретна со кочанските земјоделци: Оризот без пласман, субвенции нема, беспарица насекаде

Бриф - 15.11.2013

Нерешен пласман на оризот, проблеми со наводнувањето, неквалитетни и скапи репроматеријали беа само дел од проблемите со кои се среќаваат земјоделците од кочанско Грдовци.

Состанок на министрите за земјоделство и рурален развој на ЈИЕ

Телеграф - 15.11.2013

Министрите за земјоделство од Југоисточна Европа го посочија процесот на интеграции во ЕУ како важна цел во реформите во земјоделскиот сектор Земјоделството е најважниот сектор за земјите од ...

Одржан седмиот состанок на министрите за земјоделство и рурален развој во ЈИЕ

Portal - 15.11.2013

Државниот секретар во министерството за земјоделство, на Р. Македонија, Бесир Јашари, во петок на Копаоник, Република Србија се обрати на седмиот годишен работен состанок на министрите за ...

Одржан седмиот состанок на министрите за земјоделство и рурален развој во ЈИЕ

Макфакс - 15.11.2013

Државниот секретар во министерството за земјоделство, на Р. Македонија, Бесир Јашари, во петок на Копаоник, Република Србија се обрати на седмиот годишен работен состанок на министрите за ...

Од денеска започнува легализацијата на земјоделски површини

Економски - 15.11.2013

Од денска ќе можа да се поднесуваат барања за за легализирање на државните земјоделски површини кои во изминатиот период земјоделците ги користеа за повеќегодишни насади без да плаќаат надомест за ...

Одржан седмиот состанок на министрите за земјоделство и рурален развој во ЈИЕ

Lider - 15.11.2013

Државниот секретар во министерството за земјоделство, на Македонија, Бесир Јашари , денеска, во Копаоник, Република Србија се обрати на седмиот годишен работен состанок на министрите за земјоделство ...

СДСМ ќе продолжи со доделувањето на субвенциите, но плански

Нова ТВ - 14.11.2013

Владата на Република Македонија се фали дека од 2006 година досега доделила 500 милиони евра субвенции во земјоделството. Но, оваа влада, преку политиката на субвенционирање, македонскиот земјоделец ...

(ВИДЕО) СДСМ: Каде завршуваат парите за земјоделците?

А1 On - 14.11.2013

Владата на Република Македонија се фали дека од 2006 година досега доделила 500 милиони евра субвенции во земјоделството. Но, оваа влада, преку политиката на субвенционирање, македонскиот земјоделец ...

МЗШВ: СДСМ да не ги омаловажува семејствата кои користат субвенции

А1 On - 14.11.2013

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека и се заблагодарува на СДСМ за промоција на успешните политики за развој на земјоделството кои ги применува оваа Влада, и тоа ...

ВИДЕО Прентовиќ: Владата ја дели субвенцијата како награда и социјална помош

+инфо - 14.11.2013

Петстотините милиони евра за субвенции оваа влада не ги додели во целост, а и оние што ги додели ги потроши како награда за едни или како социјална помош за други.

МЗШВ: СДСМ да не ги омаловажува семејствата кои користат субвенции

+инфо - 14.11.2013

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека и се заблагодарува на СДСМ за промоција на успешните политики за развој на земјоделството кои ги применува оваа Влада, и тоа ...

(ВИДЕО) СДСМ:Каде завршуваат парите за земјоделците?

Локално - 14.11.2013

Владата на Република Македонија се фали дека од 2006 година досега доделила 500 милиони евра субвенции во земјоделството. Но, оваа влада, преку политиката на субвенционирање, македонскиот земјоделец ...

Почнува аплицирањето за легализација на државните земјоделски површини за кои се плаќало надомест

Сител - 14.11.2013

Утре започнува аплицирањето за легализирање на државните земјоделски површини кои во изминатиот период земјоделците ги користеле за повеќегодишни насади без да плаќаат надомест за тоа.

Од утре почнуваат роковите за аплицирањето за легализација на државните земјоделски површини

Локално - 14.11.2013

Утре започнуваат роковите за аплицирање за легализирање на државните земјоделски површини кои во изминатиот период земјоделците ги користеле за повеќегодишни насади без да плаќаат надомест за тоа.

МЗШВ: СДСМ да престане да ги омаловажува земјоделските семејства, кприсници на субвенции

Локално - 14.11.2013

По денешната прес-конференција на СДСМ , реагираше и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Се заблагодаруваме на СДСМ за промоција на успешните политики и тоа доделените 500 ...

(ВИДЕО) Прентовиќ: Каде завршуваат парите за земјоделците?

Бриф - 14.11.2013

Владата на Република Македонија се фали дека од 2006 година досега доделила 500 милиони евра субвенции во земјоделството, но оваа влада, преку политиката на субвенционирање, македонскиот земјоделец ...

Последен повик за закуп на земјоделско земјиште

Тера - 14.11.2013

Утре, на 15 ноември ќе биде објавен последниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште, рече заменик-министерот за земјоделие Зоран Коњановски.

ВИДЕО Еве што Ленче Николовска и' порача на власта

Sky - 14.11.2013

Од излегувањето на министерот Ставрески можевме да слушнеме дека за аграрот имаат планирано наводно 140 милиони евра. Велам наводно, бидејќи и за Буџетот за 2013 година тие се фалеа со 130 милиони ...

Прентовиќ: Каде завршуваат парите за земјоделците?! (ВИДЕО)

Sky - 14.11.2013

- Владата на Република Македонија се фали дека од 2006 година досега доделила 500 милиони евра субвенции во земјоделството. Но, оваа влада, преку политиката на субвенционирање, македонскиот ...

Почнува аплицирањето за легализација на државните земјоделски површини

Курир - 14.11.2013

Утре започнува аплицирањето за легализирање на државните земјоделски површини кои во изминатиот период земјоделците ги користеле за повеќегодишни насади без да плаќаат надомест за тоа.

Реакција на МЗШВ: СДСМ да престане да ги омаловажува земјоделските семејства, кприсници на субвенции

Нетпрес - 14.11.2013

По повод прес-конференцијата на СДСМ и обвинувањата за парите за земјоделството, реагираше и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.Тие се заблагодаруваат на СДСМ за промоција на ...

Легализација на државните земјоделски површини за кои се плаќало надомест

Економски - 14.11.2013

Утре започнува аплицирањето за легализирање на државните земјоделски површини кои во изминатиот период земјоделците ги користеле за повеќегодишни насади без да плаќаат надомест за тоа.

Нема веќе огласи за концесија на државните ниви

Вечер - 13.11.2013

Земјоделците кои имаат долгогодишни насади на земјоделско земјиште во државна сопственост, а немаат договор за закуп, имаат последна шанса да го решат овој проблем.

Субвенции нема, а директорот на платежната агенција Димовски глуми во спотови за Фарма

Бриф - 13.11.2013

Пратеничката Ленче Николовска на денешниот прв ден од расправата за Буџетот за 2014 година се осврна на парите кои владата ги планира за субвенции на земјоделците.

До крајот на ноември пријавување за субвенции за зеленчук и овошје

Ирис - 13.11.2013

До крајот на ноември производителите на градинарски производи и овошје, кои своето производство го имаат дадено во преработувачките капацитети, треба да се пријават за субвенции во Подрачните единици ...

Собраниска расправа за измените на Законот за земјоделско земјиште

Канал5 - 12.11.2013

Поефикасно водење на земјишната политика, окрупнување на парцелите, евидентирање на необработеното земјоделско земјиште во приватна сопственост, се само дел од придобивките на најновите измени и ...

Во петок последен повик за земјоделцитe кои немаат договор за закуп

Lider - 12.11.2013

Земјоделците кои имаат долгогодишни насади на земјоделско земјиште во државна сопственост, а немаат договор за закуп, имаат последна шанса да го решат овој проблем.

Собраниска расправа за измените на Законот за земјоделско земјиште

Економски - 12.11.2013

Поефикасно водење на земјишната политика, окрупнување на парцелите, евидентирање на необработеното земјоделско земјиште во приватна сопственост, се само дел од придобивките на најновите измени и ...