TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбан праќа 300 полицајци и стражари во Грција

Вест - 13.11.2015

МАЛТА, 13 ноември (АП) - Унгарскиот премер рече дека неговата земја и други земји од Источна Европа ќе пратат над 300 полицајци и гранични стражари во Грција за да и помогнат да го "спречи" приливот на мигранти.

Претседателите на Хрватска и Словенија за границата и мигрантите

Тера - 13.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор постигнаа денеска во Загреб согласност дека сите држави на балканската миграциска рута треба да се договорат за пропустливоста на границите и преземање мерки за ...

Австрија гради 3,7 километри долга ограда на границата со Словенија

Точка - 13.11.2015

Австрија планира ограда долга 3,7 километри кај граничниот премин Шпиелфелд со Словенија, како дел од напорите да ја зајакне контролата на минување на имигрантите, јавуваат агенциите во петокот.

Австријците се откажуваат од поставување ограда на границата на барање на Словенија

Канал5 - 13.11.2015

Австрија привремено ќе ја запре изградбата на ограда долж австриско-словенечката граница, соопшти денеска министерката за надворешни работи на Австрија, Јохана Микл-Лајтнер. Таа, на конференција за медиумите, изјави дека австриската владата ...

Австрија гради 3,7 км ограда на границата со Словенија

Макфакс - 13.11.2015

Австрија планира ограда долга 3,7 километри кај граничниот премин Шпиелфелд со Словенија, како дел од напорите да ја зајакне контролата на минување на имигрантите, јавуваат агенциите во петокот.

Хрватска со остра реакција кон Словенија за оградата

Телма - 12.11.2015

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи на вршителот на должноста словенечки амбасадор во Загреб му врачи остар протест заради оградата од бодликава жица што Словенија ја стави на еден дел од хрватска територија со цел да се воведе ...

Средба Пахор-Китаровиќ за граничниот проблем

Телма - 12.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија денеска ќе се сретнат во актуелниот момент на тенизии на заедничката граница, што избувна откако Словенија почна да крева ограда од бодликава тел на спорна територија, за да го запре напливот од мигранти, ...

Претседателите на Хрватска и Словенија разговараа за границата и мигрантите

24 Вести - 12.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор постигнаа денеска во Загреб согласност дека сите држави на балканската миграциска рута треба да се договорат за пропустливоста на границите и преземање мерки за ...

Словенија ја оградува границата со Хрватска

Алсат-М - 12.11.2015

Словенија почна, со бодликав тел, да ја оградува границата со Хрватска во обид да го запре рекордниот прилив мигранти и бегалци. Словенија во минатиот месец се најде на балканската мигрантска рута откако Унгарија ја затвори нејзината граница со ...

Хрватска бара Словенија да ја отстрани оградата

Р.С.Европа - 12.11.2015

Хрватското министерство за надворешни и европски работи на словенечки амбасадор во Загреб му врачи остар протест поради поставувањето ограда на границата меѓу двете земји со цел да се воведе контрола на мигрантите.

Словенија ја оградува границата со Хрватска

Р.С.Европа - 12.11.2015

Словенија почна, со бодликав тел, да ја оградува границата со Хрватска во обид да го запре рекордниот прилив мигранти и бегалци. Словенија во минатиот месец се најде на балканската мигрантска рута откако Унгарија ја затвори нејзината граница со ...

Поставени 5 километри ограда на словенечката граница

Р.С.Европа - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска. Целта на оградата, како што соопштија властите е да се контролира приливот на мигранти во земјата.

Словенија со бодликава жица ќе го запира приливот на бегалци, Хрватска протестира

Радио МОФ - 12.11.2015

Словенија со бодликава жица почна да ја оградува границата со Хрватска со цел да го запре рекордниот прилив мигранти и бегалци, што наиде на остар протест од хрватското министерство. Словенечката држава е повикана во најкраток рок да ја тргне ...

Словенците со километарска ограда на границата ќе се штитат од напливот на мигранти

Здравство24 - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите.

Словенија за еден ден постави пет километри ограда на границата со Хрватска

Алфа - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри ...

Словенија за еден ден постави пет километри ограда на границата со Хрватска

+инфо - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите.

Хрватското МНР остро протесираше кај Словенците за оградата на границата

+инфо - 12.11.2015

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи на вршителот на должноста словенечки амбасадор во Загреб му врачи остар протест заради оградата од бодликава жица што Словенија ја стави на еден дел од хрватска територија со цел да се воведе ...

Словенија за еден ден постави пет километри ограда на границата со Хрватска

Идивиди - 12.11.2015

Љубљана, 12 ноември 2015 (МИА) - Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите.

Претседателите на Хрватска и Словенија разговараа за границата и мигрантите

Алфа - 12.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор постигнаа денеска во Загреб согласност дека сите држави на балканската миграциска рута треба да се договорат за пропустливоста на границите и преземање мерки за ...

Хрватското МНР остро протесираше кај Словенците за оградата на границата

Сител - 12.11.2015

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи на вршителот на должноста словенечки амбасадор во Загреб му врачи остар протест заради оградата од бодликава жица што Словенија ја стави на еден дел од хрватска територија со цел да се воведе ...

Словенија постави петкилометарска ограда на границата со Хрватска (ФОТО)

Телеграф - 12.11.2015

Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти.

ОСТАР ПРОТЕСТ ОД ХРВАТСКА: Словенија во најкус рок да ја отстрани оградата

Телеграф - 12.11.2015

При вчерашното кревање на оградата од бодликава жица на границата со Хрватска, словенечките војници навлегоа во хрватска територија во реонот на Сутла и на местото беа испратени сили за брза интервенција на хрватската полиција, информира хрватскиот ...

Словенија за еден ден постави пет километри ограда на границата со Хрватска

Сител - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите.

Претседателите Пахор и Грабар Китаровиќ денеска ќе расправаат за граничниот проблем

Сител - 12.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија денеска ќе се сретнат во актуелниот момент на тенизии на заедничката граница, што избувна откако Словенија почна да крева ограда од бодликава тел на спорна територија, за да го запре напливот од мигранти, ...

Средба Китаровиќ-Пахор за границата

Локално - 12.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор постигнаа денеска во Загреб согласност дека сите држави на балканската миграциска рута треба да се договорат за пропустливоста на границите и преземање мерки за ...

Хрватска со остра нота до Словенија поради оградата на граница

Локално - 12.11.2015

Хрватска на словенечкиот вршител на должност во Загреб – Марко Раковец му предаде остра нота поради подигнување на жичана ограда на границата со Хрватска, објавено е денеска во Љубљана. Според тврдењата од Загреб, оградата некаде е поставена на ...

Државата упати протест до Словенците за оградата на границата

Вечер - 12.11.2015

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи на вршителот на должноста словенечки амбасадор во Загреб му врачи остар протест заради оградата од бодликава жица што Словенија ја стави на еден дел од хрватска територија со цел да се воведе ...

Словенија за еден ден постави пет километри ограда на границата со Хрватска

Репортер - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите.

Хрватска и Словенија разговараа за границата и мигрантите

Република - 12.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор постигнаа денеска во Загреб согласност дека сите држави на балканската миграциска рута треба да се договорат за пропустливоста на границите и преземање мерки за ...

Словенија за еден ден постави пет километри ограда на границата со Хрватска

Република - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите.

Хрватското МНР остро протесираше кај Словенците за оградата на границата

Република - 12.11.2015

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи на вршителот на должноста словенечки амбасадор во Загреб му врачи остар протест заради оградата од бодликава жица што Словенија ја стави на еден дел од хрватска територија со цел да се воведе ...

Словенија за еден ден постави пет километри ограда на границата со Хрватска

Lider - 12.11.2015

Словенечката полиција соопшти денеска дека за еден ден поставила ограда од пет километри на границата со Хрватска, со цел да го контролира приливот на мигранти. Словенија потенцира дека нема да ги затвора границите.

Претседателите на Хрватска и Словенија разговараа за границата и мигрантите

Lider - 12.11.2015

Претседателите на Хрватска и Словенија, Колинда Грабар Китаровиќ и Борут Пахор постигнаа денеска во Загреб согласност дека сите држави на балканската миграциска рута треба да се договорат за пропустливоста на границите и преземање мерки за ...

Словенија почна со оградата кон Хрватска

Телма - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Нов бегалски наплив- Балканот се потесно грло

Телма - 11.11.2015

После Унгарија, Словенија е втората европска земја која гради ограда. Се очекива зголемен бегалски напрлив, а Балканот станува се потесно грло на нивната рута. На патот од Сирија кон европскит брег, трагично заврши обидот да се премине Егејското ...

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Утрински - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Словенија ја одмоткува бодликавата жица

Вест - 11.11.2015

ФРАНЦИЈА, 11 ноември (АП) - Премиерот на Словенија рече дека во "наредните неколку денови" државата ќе почне да поставува огради со бодликава жица на границата со Хрватска за да го забави напливот на мигранти, но нема целосно да го запре.

Словенија почна да поставува жичена ограда кон Хрватска (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.11.2015

Словенија утринава почна да поставува жичена ограда по должината на зелената граница со Хрватска, јавија утрово хрватските медиуми. Хрватската радиотелевизија најави дека оградата е поставена кај Велики Обреж близу граничниот премин Хармица, а во ...

Словенија почна со оградата кон Хрватска

Тера - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Орбис - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Алфа - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг.

Словенија подигнува ограда кон Хрватска

Кајгана - 11.11.2015

Во Словенија утрово започнале подготовките за поставување ограда од бодликава жица на делот од границата со Хрватска, која исто така е членка на Европската унија, како што најави премиерот Миро Церар дека неговата земја на тој начин подобро ќе го ...

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

+инфо - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Словенија постави ограда на границата со Хрватска

Алфа - 11.11.2015

Словенија започна да подига огради од жица на границата со Хрватска во обид да го спречи неконтролираното влегување во земјата на бегалци од Блискиот исток. Словенија започна да подига огради од жица на границата со Хрватска во обид да го спречи ...

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Сител - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Точка - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Словенија става ограда на границата со Хрватска

Телеграф - 11.11.2015

Словенечката влада сѐ уште не соопштила кога ќе почне да ја поставува оградата, но вчера словенечкиот премиер Миро Церар изјави дека таа земја следните денови ќе постави „привремени точки на препреки“ на својата граница со Хрватска, за подобро да ...

Словенија постави ограда на границата со Хрватска

Сител - 11.11.2015

Бегалската криза и натаму проблем број еден во Европа. Словенија поставува ограда на границата со Хрватска, немири и судири со полицијата има и во француското пристаниште Кале, а во Егејот повтроно нови жртви во обид да стигнат до брегот на ...

Жицата пристигнала: Словенија крева ограда на границата со Хрватска

Точка - 11.11.2015

Словенечката војска утрово, нешто пред 8 часот, почнала да крева ограда во Велики Обреж кај Брежица на границата со Хрватска. Нешто порано пристигнале камионите. Словенечката војска утрово, нешто пред 8 часот, почнала да крева ограда во Велики Обреж ...

ТВРДИНА НА БАЛКАНОТ: Словенија почна да крева ограда на границата со Хрватска!

Фактор - 11.11.2015

Рано утринава пристигнале првите камиони натоварени со ограда, која ќе биде поставена на границата на Словенија со Хрватска. Властите во Љубљана постојано овие денови предупредуваа дека ќе постават 1,8 метарска жица долж границата со Хрватска со цел ...

Хрватски новинар ја исмеа Словенија - на бегалците им понуди рута со педалинки

Канал5 - 11.11.2015

Словенија утринава почна да поставува жичена ограда по должината на границата со Хрватска.Хрватски новинар на шега им порача на бегалците како рута да го користат Пиранскиот залив, кој Словенија очигледно заборавила да го огради, иако за него, се ...

Следува голем бран бегалци- Словенија крева ограда против мигрантите!

Шеталиште - 11.11.2015

Словенечкиот премиер Миро Церар, објавија дека земјата ќе стави ограда на своите граници за да го сопре миграцискиот бран, кој ја притиска земјата. “Оградата ќе има за цел да ги насочува граѓаните кон граничните премини.

Словенија ja преминала границата?

За Се - 11.11.2015

Словенија тврди дека со жичаната ограда не ја преминала границата со Хрватска! Државниот секретар во словенското министерството за внатрешни работи Боштјан Шефич, во средата соопштил дека Хрватска била известена за поставување на физичките бариери ...

Официјално: Следува голем бран бегалци- Словенија крева ограда против мигрантите!

Локално - 11.11.2015

Словенечкиот премиер Миро Церар, објавија дека земјата ќе стави ограда на своите граници за да го сопре миграцискиот бран, кој ја притиска земјата. “Оградата ќе има за цел да ги насочува граѓаните кон граничните премини.

Напнато на хрватско-словенечката граница, испратени специјални полициски сили

Локално - 11.11.2015

Словенците при подигнувањето на оградата кај Сутла влегоа на хрватска територија, па на тоа подрачје се испратени интервентни сили на хрватската полиција, потврди министерот за внатрешни работи Ранко Остојиќ.

ФОТО: Словенија почнува со поставување ограда на границата со Хрватска

Press24 - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

ФОТО: Камиони со жица за ограда на границата кон Хрватска

Курир - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Денешен - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Камионите со жица стигнаа, Словенија гради ѕид на границата со Хрватска

Република - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Нетпрес - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Словенија по примерот на Унгарија: Денеска крева ограда против мигрантите!

Репортер - 11.11.2015

Словенечкиот премиер Миро Церар, објавија дека земјата ќе стави ограда на своите граници за да го сопре миграцискиот бран, кој ја притиска земјата. “Оградата ќе има за цел да ги насочува граѓаните кон граничните премини.

Напнато на хрватско-словенечката граница, испратени специјални полициски сили

Репортер - 11.11.2015

Словенците при подигнувањето на оградата кај Сутла влегоа на хрватска територија, па на тоа подрачје се испратени интервентни сили на хрватската полиција, потврди министерот за внатрешни работи Ранко Остојиќ.

Словенија дига ограда на границата со Хрватска

Бриф - 11.11.2015

Словенија утре наутро започнува да гради ограда на границата со Хрватска, оградата ќе биде висока 1,80 метри. Словенија како членка на ЕУ има обвсрка да ја чува шенген границата. – Тие технички препреки во облик на ограда ќе служат за насочување на ...

Словенија подигнува ограда кон Хрватска

Макфакс - 11.11.2015

Во Словенија во средата утрото започнале подготовките за поставување ограда од бодликава жица на делот од границата со Хрватска, којашто исто така е членка на Европската унија, како што најави премиерот Миро Церар дека неговата земја на тој начин ...

Камиони со жица за ограда стигнаа на границата кон Хрватска

Lider - 11.11.2015

Камиони со жица за ограда пристигнаа во словенечкото село Голем Обрез во близина на границата со Хрватска, јави Танјуг. Во селото се наоѓаат поголем број војници и полицајци, кои чекаат наскоро да се почне со поставување на оградата.

Словенија крева ограда против бегалците

Канал 77 - 11.11.2015

Словенија утрово почнува да гради ограда на границата со Хрватска. Оградата ќе биде висока 1,80 метри, а Словенија како членка на ЕУ има обвсрка да ја чува шенген границата. „Тие технички препреки во облик на ограда ќе служат за насочување на ...

Словенија дига ограда на границата со Хрватска

Телма - 10.11.2015

Словенија утре наутро започнува да гради ограда на границата со Хрватска, оградата ќе биде висока 1,80 метри. -Оградата ќе ја гради војската и цивиланата заштита, но ги повикувам и граѓаните да ни се придружат и да ни помогнат, изјави началникот на ...

Церар: Словенија ќе изгради ограда на границата кон Хрватска

24 Вести - 10.11.2015

Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со миграцискиот бран, изјави денеска премиерот Миро Церар. Тој нагласи дека Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица бидејќи ...

Словенија ќе почне да издига ограда кон Хрватска

+инфо - 10.11.2015

Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со миграцискиот бран, изјави денеска премиерот Миро Церар. Тој нагласи дека Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица бидејќи ...

Словенија започна со припреми за поставување ограда на своите граници

Правдико - 10.11.2015

Љубљана забрзано подготвува поставување на “технички средства” на своите граници за да се спречи масовниот прилив на имигранти на територија на Словенија, велат од ресорното министерство. Ова ќе се направи итно ако Словенија не добие итна финансиска ...

Паднала одлука: И Словенија ќе крене ограда на границата со Хрватска

Точка - 10.11.2015

Словенечката влада, според неофицијални информации од тамошните медиуми, донела политичка одлука и подготвена е во следните неколку дена да крене ограда на границата со Хрватска. Имено, по седницата на која, како што и самите напишале во ...

Словенија крева „технички пречки“ на границата со Хрватска

Фактор - 10.11.2015

Премиерот на Словенија, Миро Церар денеска изјавил дека неговата земја ќе крене „привремени технички пречки“ на границата со Хрватска, за да го совлада приливот на имигранти, но ќе ги остави границите отворени.

Словенија дига ограда на границата со Хрватска

За Се - 10.11.2015

Словенија донесе одлука: Тие дигаат ограда на границата со Хрватска На премиерот Милановиќ му реков да се воведат технички бариери за да се спречи ширењето и дека ние ќе продолжиме да работиме околу приемот на имигранти, изјави Церар.

Словенија утре во 6 часот почнува со подигнување на ограда кон Хрватска

Локално - 10.11.2015

Словенија утре во 6 наутро ќе почне со подигнување на жичана ограда, објави хрватската телевизија Нова. Словенија купила 125 километри жичана ограда, а за поставување ќе бидат потребни десет дена.

Словенија ќе почне да издига ограда на границата кон Хрватска

Репортер - 10.11.2015

Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со миграцискиот бран, изјави денеска премиерот Миро Церар. Тој нагласи дека Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица бидејќи ...

Словенија ќе издигне ограда на границата кон Хрватска

Курир - 10.11.2015

Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со миграцискиот бран, изјави денеска премиерот Миро Церар. Тој нагласи дека Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица бидејќи ...

Словенија ќе почне да издига ограда на границата кон Хрватска

Денешен - 10.11.2015

Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со миграцискиот бран, изјави денеска премиерот Миро Церар. Тој нагласи дека Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица бидејќи ...

Словенија ќе почне да гради ограда на границата кон Хрватска

МРТ - 10.11.2015

Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица бидејќи обидите на ЕУ да се справи со миграцискиот бран во Грција се неуспешни... Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со ...

Словенија ќе почне да издига ограда на границата кон Хрватска

Нетпрес - 10.11.2015

Словенскиот премиер Миро Церар денес изјави дека Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со миграцискиот бран. Тој нагласи дека Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица ...

Словенија утре во 6 часот почнува со подигнување ограда кон Хрватска

Репортер - 10.11.2015

Словенија утре во 6 наутро ќе почне со подигнување на жичана ограда, објави хрватската телевизија Нова. Словенија купила 125 километри жичана ограда, а за поставување ќе бидат потребни 10 дена.

Словенија ќе почне да дига ограда на границата кон Хрватска

Република - 10.11.2015

Словенија ќе почне да издигнува ограда по границата со Хрватска за да се справи со миграцискиот бран, изјави денеска премиерот Миро Церар. Тој нагласи дека Владата донела одлука за технички мерки вклучително и ограда со бодликава жица бидејќи ...