TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Унгарската полиција привела 519 косовски мигранти

Утрински - 16.11.2014

Унгарската полиција за два дена привела дури 519 косовски мигранти, кои границата ја минале илегално. Меѓу нив има и повеќе жени и деца, а биле групирани во 79 групи. Според полицијата напливот на косовски мигранти, во нив и цели семејства, станува ...

Мигранти: Невидливи на премините, видливи на пругите на кои оставаат живот

Нова ТВ - 16.11.2014

Пишува: Саше Димовски Велес. Железничка станица. Нешто пред 21 часот. Патничкиот воз од Гевгелија за Скопје со речиси 30 минутно доцнење влегува во станицата. -Патничкиот воз за Скопје пристигнува на третиот колосек- се слуша глас од разгласот, а ...

Тројца валандовци во притвор за криумчарење мигранти

Сител - 16.11.2014

Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти против три лица - С.Н. (39), Д.М. (26) двајцата од од село Марвинци, валандовско и С.К. (25) од село Казандол исто така валандовско, се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело ...

Кривична пријава за три лица за криумчарење мигранти

А1 On - 16.11.2014

Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти против три лица С.Н. (39), Д.М. (26) двајцата од валандовското село Марвинци и С.К. (25) од валандовското село Казандол се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело „криумчарење ...

Воз прегази уште двајца Сиријци во Велес

Нова ТВ - 14.11.2014

Фотографија: Група Сиријци седат на железничката станица во Велес откако полицијата во Август годинава ги во воз со нерегулиран престој пишува: Саше Димовски Товарниот воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, пред влезот на железничката ...

Македонија под голем притисок да се справи со илегалните мигранти

Р.С.Европа - 14.11.2014

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска вели дека земјата е под голем притисок да се справи со илегалната миграција, коментирајќи за загинувањето на двајца Сиријци на пругата во близина на Велес.

Седат во „ничија" земја сонувајќи за ЕУ

Вечер - 14.11.2014

Доктори, инженери, информатичари се професиите на некои од бегалците кои ги затекнавме во „ничијата земја„. Има и цели семејства. Сите бараат подобар живот и бегаат од војните и сиромаштијата во нивната земја.

Јанкулоска:За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Нетпрес - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Кривична пријава за три лица за криумчарење мигранти

Канал5 - 16.11.2014

Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти против три лица С.Н. (39), Д.М. (26) двајцата од валандовското село Марвинци и С.К. (25) од валандовското село Казандол се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело „криумчарење ...

Македонија под голем притисок да се справи со илегалните мигранти

Вечер - 14.11.2014

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска вели дека земјата е под голем притисок да се справи со илегалната миграција, коментирајќи за загинувањето на двајца Сиријци на пругата во близина на Велес.

Доктори, инженери, информатичари – бегалците кои преку Македонија бараат спас во Европа

МК News - 16.11.2014

Доктори, инженери, информатичари се професиите на некои од бегалците кои ги затекнавме во „ничијата земја„. Има и цели семејства. Сите бараат подобар живот и бегаат од војните и сиромаштијата во нивната земја.

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Press24 - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Откриени 25 мигранти од Сирија, еден од Судан и тројца од Сомалија

Макфакс - 16.11.2014

Полицијата откри вкупно 25 мигранти од Сирија, еден од Судан и тројца од Сомалија минатата недела во три одвоени случаи, соопшти МВР. Против три лица е поднесена кривична пријава за криумчарење на мигранти, а на двајца од шверцерие, судија во ...

Македонија е под голем притисок поради напливот со илегалните мигранти

Локално - 14.11.2014

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска вели дека земјата е под голем притисок за да се справи со илегалната миграција, коментирајќи гоа загинувањето на двајцата Сиријци на пругата во близина на Велес.

(Фото) Патот на мигрантите: Седат во „ничија” земја сонувајќи за ЕУ

еМагазин - 16.11.2014

Доктори, инженери, информатичари се професиите на некои од бегалците кои ги затекнавме во „ничијата земја„. Има и цели семејства. Сите бараат подобар живот и бегаат од војните и сиромаштијата во нивната земја.

Јанкулоска:За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Канал5 - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Кривични пријави за три лица за криумчарење мигранти

24 Вести - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Утрински - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Тројца валандовци во притвор за криумчарење мигранти

Нетпрес - 16.11.2014

Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти против три лица – С.Н. (39), Д.М. (26) двајцата од од село Марвинци, валандовско и С.К. (25) од село Казандол исто така валандовско, се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело ...

Јанкулоска: Притисокот од емигранти никогаш не бил поголем

Република - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Тројца валандовци завршија со лисици на рацете поради криумчарење на мигранти

Press24 - 16.11.2014

Три лица, триесет и деветгодишниот С.Н. дваесет и шест годишниот Д.М. и двајцата од валандовското село Марвинци и дваесет и петгодишниот С.К. од село Казандол заработија кривични пријави поради „криумчарење мигранти“.

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Денешен - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Криумчарите не се плашат од ебола, фатени тројца за криумчарење мигранти

Lider - 16.11.2014

Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти против три лица – С.Н. (39), Д.М. (26) двајцата од од село Марвинци, валандовско и С.К. (25) од село Казандол исто така валандовско, се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело ...

Јанкулоска призна дека МВР не може да се справи со мигрантите

+инфо - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција поради која доаѓа до трагични последици е глобален проблем. Притисокот што го имаат земјите од ЕУ и земјите кои географски припаѓаат на Европа, вклучително и Македонија, која се наоѓа на надворешната граница на ЕУ, ...

Три лица заработија кривични пријави за криумчарење мигранти

Телеграф - 16.11.2014

Откриени се 25 илегални мигранти од Сирија, еден од Судан и тројца од Сомалија. На пријавените Д.М. и С.К. Судија од претходна постапка им изрече мерка притвор во траење од по осум дена Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти ...

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Курир - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Минататa недела полицијата открила 28 илегални мигранти, за тројца македонци кривични

Локално - 16.11.2014

Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти против три лица – С.Н. (39), Д.М. (26) двајцата од од село Марвинци, валандовско и С.К. (25) од село Казандол исто така валандовско, се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело ...

Осум дена притвор за шверц на мигранти

Утрински - 16.11.2014

Тројца жители на Валандовско се осомничени за шверцување мигранти, а на двајца им е одреден осумдневен притвор. Според полицијата, С.Н. (39) заедно со четири Сиријци бил затекнат во напуштен објект во месноста Стара Кафана, по што тој бил приведен, ...

Несреќите со мигранти го зголемуваат притисокот од илегалната миграција

Телеграф - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој, всушност, е основата поради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем, истакна министерката Јакулоска Министерството за внатрешни работи со целиот капацитет и ресурси настојува да ги детектира ...

Кривична пријава за три лица за криумчарење мигранти

Либертас - 16.11.2014

Минатата недела во три одвоени случаи на криумчарење мигранти против три лица С.Н. (39), Д.М. (26) двајцата од валандовското село Марвинци и С.К. (25) од валандовското село Казандол се поднесени кривични пријави за сторено кривично дело „криумчарење ...

Јанкулоска:За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Lider - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Кривични пријави за три лица за криумчарење мигранти

Алсат-М - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Сител - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Либертас - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

Точка - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Јанкулоска: За илегалните мигранти притисокот никогаш не бил поголем

А1 On - 14.11.2014

Проблемот со илегалната миграција кој всушност е основата заради која доаѓа до ваквите трагични последици е глобален проблем. Пристисокот што го имаат земјите од ЕУ и географски земјите кои припаѓаат на Европа, вклучително и Република Македонија ...

Јанкулоска: Проблемот со мигрантите е глобален проблем

Макфакс - 14.11.2014

Проблемот со илегалните мигранти е глобален проблем, се соочуваме со енормно зголемен притисок како земја која се наоѓа на надворешната граница на ЕУ, изјави министерката за внатрешни работи по сè почестите железнички несреќи во коишто жртви се ...

Јанкулоска: Проблемот со мигрантите е глобален проблем

Кајгана - 14.11.2014

Проблемот со илегалните мигранти е глобален проблем, се соочуваме со енормно зголемен притисок како земја која се наоѓа на надворешната граница на ЕУ, изјави министерката за внатрешни работи по сè почестите железнички несреќи во коишто жртви се ...