TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тупурковски ќе сведочи против Милошевиќ

А1 - 06.10.2002

Претседателот на Демократска Алтернатива Васил Тупурковски идната недела ќе се појави како сведок во судскиот процес против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ пред Хашкиот трибунал. Тупурковски во интервју за радио „Дојче веле“, програма на македонски јазик, потврди дека од ...

Месиќ за своето сведочење во Хаг против Милошевиќ

А1 - 05.10.2002

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ го оцени своето сведочење на судскиот процес против Слободан Милошевиќ како „должност да помогне во утврдувањето на историските факти и вистината за улогата што во периодот на распадот на СФРЈ и формирањето на хрватската држава ја имал поранешниот југословенски ...

Продолжение на судењето на Милошевиќ

А1 - 04.10.2002

Сведокот Ц 037, кој под заштитни мерки денеска го продолжи сведочењето на процесот против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ изјави пред Хашкиот трибунал дека за време на војната во западна Славонија се убиени повеќе од 500 Срби, а илјадници српски куќи биле запалени или ...

Тупурковски на клупата за сведоци во процесот „Милошевиќ“

А1 - 04.10.2002

Васил Тупурковски в понеделник заминува во Хаг за да сведочи во процесот против екс југословенскиот преседател Слободан Милошевиќ. Циле вели: „Нема да сведочам ниту за ниту против Слободан Милошевиќ, туку обвинителсвото ме повика за да изнесам факти од периодот на распадот на Југославија кога јас ...

Милошевиќ му возврати на Месиќ дека бил врбуван да ја разбие СФРЈ

Вест - 03.10.2002

ХАГ, 3 октомври - Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, обвинет за воени злосторства од Хашкиот трибунал, го започна вчера вкрстеното испрашување на сведокот Стипе Месиќ, ... ХАГ, 3 октомври - Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, обвинет за воени злосторства ...

Милошевиќ го обвини Месиќ за неговата улога во војната

Утрински - 03.10.2002

На судењето на поранешниот југословенски претседател во Хашкиот трибунал ХАГ - Слободан Милошевиќ, на кого му се суди за воени злосторства, вчера го критикуваше кредибилитетот на доказите од хрватскиот претседател, изјавувајќи дека Стјепан Месиќ палел српски села за време на балканските конфликти ...

Милошевиќ е убеден дека ЈНА не е одговорна за масакрот во Вуковар

Дневник - 03.10.2002

СУДЕЊЕ ВО ХАГ Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ вчера пред Хашкиот трибунал го оспори сведочењето на хрватскиот претседател Стипе Месиќ и рече дека Југословенската народна армија не е одговорна за стрелањето на стотиците заробеници од болницата во Вуковар пред точно 11 ...

Месиќ на вкрстеното испрашување на Милошевиќ

А1 - 02.10.2002

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ го продолжува втор ден сведочењето во хрватскиот и босански дел од судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ пред Mеѓународниот суд за воени злосторства извршени на просторот на поранешна Југославија во Ден Хаг.

Месиќ во Хаг: "Милошевиќ сакаше Голема Србија врз остатоците на Југославија"

Вест - 02.10.2002

ХАГ, 2 октомври (ДПА) - Хрватскиот претседател Стипе Месиќ вчера сведочеше во Хаг дека поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ се обидувал да формира Голема Србија врз остатоците од поранешна Југославија. Целта на Милошевиќ била да ја реструктуира Југославија за да го спречи ...

Месиќ го обвини Милошевиќ за распадот на СФРЈ

Утрински - 02.10.2002

Хрватскиот претседател како сведок на судењето против Слободан Милошевиќ ХАГ - Првиот државен шеф кој сведочеше на судењето за воени злосторства против Слободан Милошевиќ вчера го обвини дека го планирал распаѓањето на Југославија и ја злоупотребил армијата за освојување хрватска територија, во ...

Месиќ раскажа како Милошевиќ и Туѓман во Караѓорѓево ја делеле Босна

Дневник - 02.10.2002

ХАШКИ ТРИБУНАЛ Хрватскиот претседател Стипе Месиќ вчера како сведок на судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ изјави дека обвинетиот и покоен хрватски лидер Фрањо Туѓман во март 1991 година ја договориле поделбата на Босна и Херцеговина, јави Бета.

Месиќ го обвини Милошевиќ за распадот на СФРЈ

А1 - 01.10.2002

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ, кој денеска го започна сведочењето на судскиот процес против Слободан Милошевиќ, го обвини поранешниот југословенски претседател дека е виновен за распадот на поранешна СФРЈ и за окупација на делот од Хрватска, претежно населен со српско население.

Месиќ ќе сведочи против Милошевиќ

А1 - 30.09.2002

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ неделава треба да се појави во Хаг како сведок на судењето на поранешниот југословенски лидер Слободан Милошевиќ по обвиненија за злостори во Хрватска и Босна и Херцеговина. Месиќ денеска треба да допатува во Хаг, а се очекува како сведок да се појави пред судот ...