TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рутинскиот преглед може да ве спаси од компликации со шеќерот

Вест - 14.11.2014

Дијабетесот е болест, со која, судејќи според бројките, светот ја губи битката.. Податоците и за Македонија не отстапуваат од светските статистики,па така во земјава пет проценти од вкупното население има шеќерна болест.

„Баланс МК“ бара Тодоров од здравство да оди во финансии или економија

24 Вести - 14.11.2014

Министерот Никола Тодоров наместо министер за здравство да се ротира во министер за финансии и економија бара Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“. Овој став на здружениет одоаѓа како реакија на како шт овелат грижата на Тодоров за ...

Дијабетичарите бараат оставка од Тодоров

Телма - 14.11.2014

Незадоволството на дијабетичарите кулминираше со барање за оставка на министерот за здравство Никола Тодоров. Огорчени од неговите последни одлуки, од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ му порачаа да ја преземе одгворноста за инсулинската ...

Дијабетичарите бараат оставка од министерот Тодоров

Вест - 14.11.2014

Здружението за детски дијабетес "Баланс МК", по повод Светскиот ден на борбата со дијабетесот, 14 Ноември, побара оставка од министерот за здравство Никола Тодоров поради инсулинската криза.

Со здрава исхрана против дијабетесот

Дневник - 14.11.2014

Со бесплатни прегледи на шеќерот во крвта, мерење на крвниот притисок и телесната тежина на плоштадот Македонија во Скопје беше одбележан Светскиот ден на дијабетесот. - Mотото е „Здрава исхрана и дијабетесот“, бидејќи покрај генската предиспозиција ...

Добриот појадок помага за контрола на дијабетот

Канал5 - 14.11.2014

Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се фокусира одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот за 2014 година, чија цел е подигање на свесноста за оваа болест.

3-4 шолји кафе на ден го намалуваат ризикот од дијабетес за 25%

Локално - 14.11.2014

Ризикот од развојот сенамалува со уште 7-8% со секоја дополнителна чаша кафе, а е утврдено дека топлиот пијалок не ги зголемува шансите за развој на рак, кардиоваскуларни болести, висок крвен притисок или мозочен удар.

Нешто за дијабетот!

Мое Здравје - 14.11.2014

Дијабет настанува кога во организмот го нема доволно хормонот – инсулин. За да може да работи нашиот организам, мора да обезбеди неопходна енергија. Организмот ја добива оваа енергија, така што храната која ја прима ја разградува до гликоза, која ...

(ВИДЕО) Краток анимиран филм за дијабетесот

Фактор - 14.11.2014

Меѓународната асоцијација на произведувачи и конзументи на засладувачи (ИСА) објави краток анимиран филм за да ја разбуди свеста на јавноста за дијабетесот. Се проценува дека повеќе од 371 милиони луѓе ширум светот се болни од дијбатес и дека бројот ...

Лајонс клубот Хераклеа донираше во Интерното одделение при КББ

Орбис - 14.11.2014

Во Битола живеат околу 12.000 дијабетичари, од кои повеќе од половината се на инсулинска терапија. Од дијабетес тип 1 боледуваат и 14 деца, а здраствените власти велат дека секој ден се регистрира по еден новозаболен.

Лајнс клубот Хераклеа донираше на Клинчка во Битола

Тера - 14.11.2014

Околу 8,3% или 38 милиони пациенти од целокупната популација има заболено од дијабет. Според статистиката од 2013 година околу 7000 луѓе во Битола ја носат шеќерната болест „ Треба да се разбере сериозноста на дијабетот , како да се избегне болеста ...

Здравиот појадок може да го спречи и контролира дијабетесот

Курир - 14.11.2014

Секоја година на денешен ден се одбележува Светскиот ден на дијабетесот, ден кога се крева глобалната свест за оваа болест. Овогодишната тема конкретно се фокусира на начинот на контролирање на нивото на шеќер во крвта преку јадење на добар појадок.

Активности за денот за борба против дијабетот

Тера - 14.11.2014

„Една од основните цели и мисии на лајонсите во светот е поврзано со мотото на лајонсите односно таму каде што има проблем да се реши тука се лајонсите. Во таа смисла се обидовме да помогнеме на уште една наша целна група лицата кои што имаат ...

Министерство за здравство: „Баланс МК“ непотребно создава паника меѓу дијабетичарите

+инфо - 14.11.2014

„Баланс МК“ сто пати повторува иста лага за да создаде конфузија и паника меѓу лицата болни од дијабет, реагира Министерството за здравство на денешниот допис од Асоцијацијата за детски дијабетес.

14 Ноември – Светски ден на дијабетесот

BebeBoom - 14.11.2014

Започнува тригодишна кампања која ќе биде насочена кон лечење на шеќерните болести… На Светскиот ден на дијабетесот , 14 ноември, почнува тригодишна кампања која ќе биде насочена на здрав живот и спречување на заболувањата од дијабетесот.

Здружението на децата со дијабетес бара иглите што се користат за бебињата да се стават на позитивната листа

А1 On - 14.11.2014

Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ по повод Светскиот ден на дијабетесот најави дека ќе бара иглите што се користат кај бебињата и децата дијабетичари да се стават на позитивната листа.

„Здрава исхрана и дијабетесот“ мото на Светскиот ден на дијабетесот

Нетпрес - 14.11.2014

Со бесплатни превентивни прегледи на пункт поставен на плоштадот Македонија денеска беше одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Како што изјави директорката на Здравствен дом Скопје – др.Татјана Баевска Вучковиќ, акцијата е во рамки на програмата ...

Денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот

Мое Здравје - 14.11.2014

Денешниот 14 ноември се одбележува како Светски ден на дијабетесот. Оваа година активностите се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност за спречување на дијабетес Тип 2. Има за цел да приднесе за подигнување на глобалната свест за постоење ...

Светскиот ден на дијабетисот одбележан со мотото „Здрава исхрана и дијабетесот“

МРТ - 14.11.2014

Денеска е Светски ден на дијабетесот. Здравствен дом - Скопје го одбележа овој ден со бесплатни превентивни прегледи на пункт на којшто се мереа крвен притисок, телесната тежина и шеќерот во крвта. Годинешното мото е “Здрава исхрана и дијабетисот”.

Од идната година по 30 ленти за сите корисници на инсулинска терапија

Press24 - 14.11.2014

Бесплатни превентивни прегледи коишто вклучуваат мерење на крвниот притисок, телесната тежина, шеќер во крвта и медицински совет денеска им беа достапни на граѓаните на посебен пункт на полштадот Македонија, по повод Светскиот ден на ...

СДСМ во обид да искреира сценарио дека се загрозени дијбетичарите

Press24 - 14.11.2014

Денеска е Светски ден на одбележувањето на борбата со дијабетисот. Асоцијацијата за детски дијабет Баланс МК, асоцијација која повеќе пати излегува да зборува на темата со дијабетот, побара оставка од министерот Тодоров заради инсулинската криза.

Дијабетичарите бараат оставка од Тодоров

Макфакс - 14.11.2014

По повод светскиот ден за борба против дијабетесот, дијабетичарите и родителите на децата со дијабетес незадоволни од нивниот третман му предлагаат на министерот за здравство, Никола Тодоров да си даде оставка.

Светски ден на дијабетесот

Канал5 - 13.11.2016

Да се подигне јавната свест за дијабетесот, како и да се преземат мерки за превенција и подобро справување, апелираат од Здружението за заштита и едукација на дијабетичари „Був“ по повод одбележувањето на 14 Ноември, Светскиот ден за борба против ...

Денеска се одбележува Светскиот ден на дијабетесот

МРТ - 14.11.2014

Медицинските екипи од Здравствен дом Скопје на пуктот на плоштадот Македонија на граѓаните им мереа шеќер во крвта, крвен притисок, телесна тежина и висина и им даваа совети за здрава исхрана...

„Баланс МК“: Иглите за бебињата со дијабетес да се стават на позитивната листа

МРТ - 14.11.2014

Посочуваат дека апаратите што го мерат шеќерот во крвта 24 часа, во западните земји се на позитивната листа... Родителите посочуваат дека еден дијабетичар троши во просек колу 20 евра месечно.

Бени, Тамара и Некст Тајм со концерт во сабота!

MMM.com.mk - 12.11.2014

На 15 ноември, сабота, ќе се одржи хуманитарен концерт на Бени Нон Стоп, Тамара Тодевска, Некст тајм и други во Миднајт клуб, поранешна Мусандра. Концертот ќе биде по повод одбележувањето на светскиот ден на борбата против дијабетесот, а почетокот е ...

Вечерва: предавање за дијабетесот во организација на Lions Club Прилеп

10без10 - 14.11.2014

Предавање е на тема Дијабетес - Шеќерна болест - Зашита и превенција, а предавачи ќе бидат високо професионален тим од лекари со д-р Савоски. Лајонс клубот ги поканува сите заинтересирани граѓани да го проследат ...

Здравиот појадок помага за контрола на дијабетот

Press24 - 14.11.2014

Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се фокусира одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот за 2014 година, чија цел е подигање на свесноста за оваа болест.

Здравиот појадок го контролира нивото на шеќер во крвта

Денешен - 14.11.2014

Секоја година на денешен ден се одбележува Светскиот ден на дијабетесот, ден кога се крева глобалната свест за оваа болест. Овогодишната тема конкретно се фокусира на начинот на контролирање на нивото на шеќер во крвта преку јадење на добар појадок.

Иглите што се користат за бебињата, да се стaват на позитивната листа

Вечер - 14.11.2014

Здружението на децата со дијабетес бара иглите што се користат за бебињата да се стават на позитивната листа. Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК" по повод Светскиот ден на дијабетесот смета дека ќе бара иглите што се користат кај бебињата ...

„Здрава исхрана и дијабетесот“ мото на Светскиот ден на дијабетесот

Денешен - 14.11.2014

Светскиот ден на дијабетесот 14 Ноември – денеска во Скопје беше одбележан со бесплатни превентивни прегледи на пункт поставен на плоштадот Македонија. Како што изјави директорката на Здравствен дом Скопје – др.Татјана Баевска Вучковиќ, акцијата е ...

Од идната година по 30 ленти за сите корисници на инсулинска терапија

Курир - 14.11.2014

Бесплатни превентивни прегледи коишто вклучуваат мерење на крвниот притисок, телесната тежина, шеќер во крвта и медицински совет денеска им беа достапни на граѓаните на посебен пункт на полштадот Македонија, по повод Светскиот ден на ...

Дијабетичарите бараат оставка од Тодоров

Кајгана - 14.11.2014

По повод светскиот ден за борба против дијабетесот, дијабетичарите и родителите на децата со дијабетес незадоволни од нивниот третман му предлагаат на министерот за здравство, Никола Тодоров да си даде оставка.

Одбележување на Светскиот ден на дијабетесот

Сител - 14.11.2014

Под мотото „Здрава исхрана и дијабетесот" денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Годинава активностите за одбележување на овој ден се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност во спречување на дијабетесот ТИП 2 и ефикасно ...

Хуманитарен концерт по повод Светскиот ден на борба против дијабетесот

Karas4training - 14.11.2014

Почитувани, Ве известуваме дека на 15.11.2014 година, по повод одбележувањето на Светскиот ден на борба против дијабетесот, во Midnight Club (стара Мусандра) со почеток од 17 часот ќе се одржи хуманитарен концерт во организација на Асоцијацијата за ...

Добриот појадок помага за контрола на дијабетот

Н.Македонија - 14.11.2014

Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се фокусира одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот за 2014 година, чија цел е подигање на свесноста за оваа болест Темата е поставена како одговор ...

Здравиот појадок може да го спречи и контролира дијабетесот

Вистина.мк - 14.11.2014

Секоја година на денешен ден се одбележува Светскиот ден на дијабетесот, ден кога се крева глобалната свест за оваа болест. Овогодишната тема конкретно се фокусира на начинот на контролирање на нивото на шеќер во крвта преку јадење на добар појадок.

Иглите за бебињата и децата со дијабетес да бидат на позитивна листа

Вест - 14.11.2014

Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ по повод Светскиот ден на дијабетесот најави дека ќе бара иглите што се користат кај бебињата и децата дијабетичари да се стават на позитивната листа.

Со добар појадок може да се контролира нивото на шеќер во крвта

Телеграф - 14.11.2014

На глобално ниво во 2013 година се проценува дека 382 милиона луѓе имаат дијабетес, од кои 90 проценти од случаите отпаѓаат на дијабетесот тип 2 Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се ...

Светски ден на борба со дијабетесот: Во Македонија има 200.000 лица со дијабетес со тип 1 и 2

+инфо - 14.11.2014

Во очи Светскиот ден на одбележувањето на борбата со дијабетесот 14 ноември, ние, лицата со дијабетес, покрај тоа што сакаме да ја информираме јавноста за состојбата со дијабетесот во Македонија, сакаме и да укажеме на неколку исклучителни и ...

Дијабетичарите бараат Груевски да го „преротира“ Тодоров во министер за финансии

+инфо - 14.11.2014

По повод Светскиот ден за борба против дијабетесот, Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, незадоволни од третманот, му предлагаат на министерот за здравство, Никола Тодоров, да си даде оставка и затоа што „се грижел“ за заштедите во буџетот ...

Добриот појадок може да ви помогне во котролата на дијабетесот

Нетпрес - 14.11.2014

Годинава одблежувањето на Светскиот ден на дијабетесот се фокусира на темата Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта. Темата е поставена како одговор на порастот на дијабетесот во светот и со цел да се ...

Како да го контролирате нивото на шеќерот во крвта?

Република - 14.11.2014

Денеска е Светскиот ден на дијабетес. Овогодишната тема конкретно се фокусира на начинот на контролирање на нивото на шеќер во крвта преку јадење на добар појадок. Од дијабетес секој ден заболуваат се повеќе и повеќе луѓе, па поради тоа се крена и ...

Реакција на Министерството за здравство за барањето на дијабетичарите

Шеталиште - 14.11.2014

Во врска со дописот до медиумите од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, во продолжение е реакција од Министерството за здравство: Баланс МК сто пати повторува иста лага, со цел да створи конфузија и паника, помеѓу лицата болни од дијабет.

Здружението на децата со дијабетес бара иглите за бебињата да се стават на позитивната листа

Здравство24 - 14.11.2014

Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ по повод Светскиот ден на дијабетесот најави дека ќе бара иглите што се користат кај бебињата и децата дијабетичари да се стават на позитивната листа.

„Здрава исхрана и дијабетесот“ мото на Светскиот ден на дијабетесот

Утрински - 14.11.2014

Светскиот ден на дијабетесот 14 Ноември - денеска во Скопје беше одбележан со бесплатни превентивни прегледи на пункт поставен на плоштадот Македонија. Како што изјави директорката на Здравствен дом Скопје - др.Татјана Баевска Вучковиќ, акцијата е ...

Дијабетичарите бараат оставка од Тодоров

Тера - 14.11.2014

По повод светскиот ден за борба против дијабетесот, дијабетичарите и родителите на децата со дијабетес незадоволни од нивниот третман му предлагаат на министерот за здравство, Никола Тодоров да си даде оставка.

Одбележување на Светскиот ден на дијабетесот

24 Вести - 14.11.2014

Под мотото „Здрава исхрана и дијабетесот" денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Годинава активностите за одбележување на овој ден се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност во спречување на дијабетесот ТИП 2 и ефикасно ...

Добриот појадок помага за контрола на дијабетисот

Lider - 14.11.2014

Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се фокусира одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот за 2014 година, чија цел е подигање на свесноста за оваа болест.

Здравство: Асоцијацијата за детски дијабетес сто пати повторува иста лага

Либертас - 14.11.2014

Министерството за здравство испрати реакција на соопштението на Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“: Баланс МК сто пати повторува иста лага, со цел да створи конфузија и паника, помеѓу лицата болни од дијабет.

ЗДРУЖЕНИЕ ЗА ДЕЦА СО ДИЈАБЕТЕС: Иглите за бебињата да се стават на позитивната листа

Телеграф - 14.11.2014

Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ посочува дека еден дијабетичар во просек троши по 20 евра за една кутија игли за месец до два и оти и за децата се користат исти игли од 6 мм, како и за возрасните Асоцијацијата за детски дијабетес ...

„Здрава исхрана и дијабетесот“ мото на Светскиот ден на дијабетесот

Lider - 14.11.2014

Светскиот ден на дијабетесот 14 Ноември – денеска во Скопје беше одбележан со бесплатни превентивни прегледи на пункт поставен на плоштадот Македонија. Како што изјави директорката на Здравствен дом Скопје – др.Татјана Баевска Вучковиќ, акцијата е ...

Дијабетичарите бараат оставка од министерот Тодоров

Нова ТВ - 14.11.2014

Дијабетичарите и родителите на децата со дијабетес незадоволни од третманот му предлагаат на министерот за здравство, Никола Тодоров да поднесе оставка. Во дописот до медиумите, Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ му предлага на Тодоров, ...

Добриот појадок помага за контрола на дијабетот

Сител - 14.11.2014

Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се фокусира одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот за 2014 година, чија цел е подигање на свесноста за оваа болест.

Здружението на децата со дијабетес бара иглите што се користат за бебињата да се стават на позитивната листа

Локално - 14.11.2014

Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ по повод Светскиот ден на дијабетесот најави дека ќе бара иглите што се користат кај бебињата и децата дијабетичари да се стават на позитивната листа.

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“

А1 On - 14.11.2014

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, посочувајќи дека постојано вложува во унапредување на здравствената состојба на лицата со дијабетес.

Здравата исхрана е спас од шеќерната болест

Вечер - 14.11.2014

Светскиот ден на дијабетесот 14 Ноември - денеска во Скопје беше одбележан со бесплатни превентивни прегледи на пункт поставен на плоштадот Македонија. Како што изјави директорката на Здравствен дом Скопје - др.Татјана Баевска Вучковиќ, акцијата е ...

Дијабетичарите бараат оставка од министерот Тодоров

Шеталиште - 14.11.2014

Дијабетичарите и родителите на децата со дијабетес незадоволни од третманот му предлагаат на министерот за здравство, Никола Тодоров да поднесе оставка. Во дописот до медиумите, Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“ му предлага на Тодоров, ...

Добриот појадок може да ви помогне во контролата на дијабетесот

Точка - 14.11.2014

Годинава одблежувањето на Светскиот ден на дијабетесот се фокусира на темата Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта. Темата е поставена како одговор на порастот на дијабетесот во светот и со цел да се ...

Министерството за здравство ги отфрли обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК

Локално - 14.11.2014

Министерството за здравство ги отфрли обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, посочувајќи дека постојано вложува во унапредување на здравствената состојба на лицата со дијабетес.

СВЕТСКИ ДЕН НА ДИЈАБЕТЕСОТ – Дијабетичарите бараат оставка од Тодоров

Фактор - 14.11.2014

Денешниот 14 ноември се одбележува како Светски ден на дијабетесот. Оваа година активностите се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност за спречување на дијабетес Тип 2. Но во Македонија, незадоволни од нивниот третман и неодамна ...

Денеска е Светски ден на дијабетесот

Нетпрес - 14.11.2014

Под мотото „Здрава исхрана и дијабетесот” денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Годинава активностите за одбележување на овој ден се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност во спречување на дијабетесот ТИП 2 и ефикасно ...

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК

Денешен - 14.11.2014

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, посочувајќи дека постојано вложува во унапредување на здравствената состојба на лицата со дијабетес.

Асоцијацијата за детски дијабетес бара оставка од министерот Тодоров

Либертас - 14.11.2014

Интегрално ви го пренесуваме соопштението на Асоцијацијата за детски дијабес Баланс МК: Во очи Светскиот ден на одбележувањето на борбата со дијабетесот 14 ноември, ние, лицата со дијабетес, покрај тоа што сакаме да ја информираме јавноста за ...

Македонија го одбележува Светскиот ден на дијабетесот

Press24 - 14.11.2014

Под мотото „ Здрава исхрана и дијабетесот" денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Годинава активностите за одбележување на овој ден се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност во спречување на дијабетесот ТИП 2 и ефикасно ...

Кој стои зад Асоцијацијата за детски дијабет Баланс МК?

Курир - 14.11.2014

Денеска е Светски ден на одбележувањето на борбата со дијабетисот. Асоцијацијата за детски дијабет Баланс МК, асоцијација која повеќе пати излегува да зборува на темата со дијабетот, побара оставка од министерот Тодоров заради инсулинската криза.

„Баланс МК“: Министре Тодоров дајте си оставка!

Фокус - 14.11.2014

Министере Тодоров по повод Светскиот ден на борбата со дијабетесот би Ви го предложиле следново: ОСТАВКА! – oд местото минисер за здравство. Или, можеби подобро, Груевски да Ве “преротира” во министер за финансии, „бидејќи министерот за здравство е ...

Дијабетичарите бараат оставка од Тодоров

А1 On - 14.11.2014

По повод светскиот ден за борба против дијабетесот, дијабетичарите и родителите на децата со дијабетес незадоволни од нивниот третман му предлагаат на министерот за здравство, Никола Тодоров да си даде оставка.

Одбележување на Светскиот ден на дијабетесот

Утрински - 14.11.2014

Под мотото „Здрава исхрана и дијабетесот" денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Годинава активностите за одбележување на овој ден се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност во спречување на дијабетесот ТИП 2 и ефикасно ...

Баланс МК и Серафимовски Цвете се продолжена рака на СДСМ

Нетпрес - 14.11.2014

Денеска е Светски ден на одбележувањето на борбата со дијабетисот. Асоцијацијата за детски дијабет Баланс МК, асоцијација која повеќе пати излегува да зборува на темата со дијабетот, побара оставка од министерот Тодоров заради инсулинската криза.

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК

Lider - 14.11.2014

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, посочувајќи дека постојано вложува во унапредување на здравствената состојба на лицата со дијабетес.

Денеска е Светски ден на дијабетесот

Точка - 14.11.2014

Под мотото "Здрава исхрана и дијабетесот" денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Годинава активностите за одбележување на овој ден се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност во спречување на дијабетесот ТИП 2 и ефикасно ...

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК”

Здравство24 - 14.11.2014

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, посочувајќи дека постојано вложува во унапредување на здравствената состојба на лицата со дијабетес.

Денес е Светскиот ден на дијабетесот

Таратур - 14.11.2014

Под мотото „Здрава исхрана и дијабетесот” денеска ќе биде одбележан Светскиот ден на дијабетесот. Годинава активностите за одбележување на овој ден се насочени кон здравата исхрана и нејзината важност во спречување на дијабетесот ТИП 2 и ефикасно ...

Кој стои зад Асоцијацијата за детски дијабет Баланс МК?

Пулс24 - 14.11.2014

Денеска е Светски ден на одбележувањето на борбата со дијабетисот. Асоцијацијата за детски дијабет Баланс МК, асоцијација која повеќе пати излегува да зборува на темата со дијабетот, побара оставка од министерот Тодоров заради инсулинската криза.

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК

Press24 - 15.11.2014

Министерството за здравство ги отфрла обвинувањата од Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, посочувајќи дека постојано вложува во унапредување на здравствената состојба на лицата со дијабетес.