TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Србија нема да воведе санкции против Русија

Р.С.Европа - 15.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска повтори дека Србија нема да воведе санкции против Русија. „Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата“, рече Вучиќ.

Вучиќ: Србија нема да наложува санкции на Русија, но ќе го следи европскиот пат

Алфа - 15.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија. Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија.

Вучиќ: Србија нема да наложува санкции на Русија, но ќе го следи европскиот пат

+инфо - 15.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија. - Србија има влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата.

Србија ќе го следи европскиот пат, но без санкции кон Русија

Точка - 15.11.2014

Србија нема да и наложува санкции на Русија, повтори денеска премиерот на земјата, Александар Вучиќ. - Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата, рече Вучиќ.

Вучиќ: Србија нема да наложува санкции на Русија, но ќе го следи европскиот пат

Република - 15.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија. - Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата, рече Вучиќ.

Вучиќ : Србија ќе го следи европскиот пат

Press24 - 15.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија. - Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата, рече Вучиќ.

Србија ќе го следи европскиот пат, но без санкции кон Русија

Нетпрес - 15.11.2014

Србија нема да и наложува санкции на Русија, повтори денеска премиерот на земјата, Александар Вучиќ. - Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата, рече Вучиќ.

Вучиќ: Србија нема да наложува санкции на Русија, но ќе го следи европскиот пат

Сител - 15.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија. - Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата, рече Вучиќ.

Вучиќ : Србија ќе го следи европскиот пат

Maxim - 15.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија. - Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата, рече Вучиќ.

ЕУ продолжува да игра топло-ладно со спорот за името

Н.Македонија - 14.11.2014

Зошто има различни ставови во врска со можноста за вмешување во прашањето за името меѓу Македонија и Грција? Според едни аналитичари, личните толкувања имаат голема улога во тоа, но, според други, актуелните околности и интересот на ЕУ за спорот ...

Нов начин на преговори за името

24 Вести - 13.11.2014

Исходот од разговорите кои и самиот медијатор Метју Нимиц го соопшти дека на средбата не е изнесен предлог, туку се разгледувале старите идеи, е очекуван исход, смета експертската јавност.

Хан: Фокус врз квалитетот, а не врз брзината

Р.С.Европа - 13.11.2014

Ако до следната година не биде решено прашањето за името, можеби ЕУ треба да преземе иницијатива да најдеме нов пристап, вели новиот европски комесар за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, во интервју за дописникот на ...

Не е до пристапот, туку до волјата за компромис за името

Р.С.Европа - 13.11.2014

Возможно е да се водат паралелни преговори и за спорот за името и за членство во ЕУ, но тоа е тешко остварливо со оглед на тоа што Грција досега ги одбиваше таквите предлози. По изјавата на новиот еврокомесар за преговори и проширување Јоханес Хан ...

Јоханес Хан: ЕУ сака да биде поактивна во спорот за името

МКД - 13.11.2014

Време е да се направи обид со нов пристап по ова прашање, изјави Јоханес Хан, европскиот комесар за проширување по вчерашната средба со македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски. „По 20 години нерешен спор за името помеѓу Грција и Македонија.

Ако името не се реши до 2015, ЕУ ќе преземе иницијатива за нов пристап

Локално - 13.11.2014

На прашањето дали, по 19 години откако не е решено прашањето за името, е време ЕУ да одигра поголема улога во решавање на овој конкретен проблем, Хан одговора: - Тоа секако е нешто што ќе биде прашање за сите нас и за мене лично, се разбира.

Вучиќ: Страв ми е од реформите во јавните институции

Локално - 13.11.2014

Белград: Премиерот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека Република Србија е подготвена да направи се што бара Меѓународниот Монетарен Фонд од неа, зашто како што вели тој, тоа е добро за државата.

Хан: Во наредните пет години нема да има проширување на ЕУ

Тера - 13.11.2014

Албанија чекори напред во насока на интегрирањето на земјата во ЕУ, но претходно таа треба да задоволи одредени услови, изјави во четвртокот во Тирана, еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, додавајќи дека во наредните ...

Јоханес Хан: ЕУ сака да биде поактивна во спорот за името

Тера - 13.11.2014

Време е да се направи обид со нов пристап по ова прашање, изјави Јоханес Хан, европскиот комесар за проширување по вчерашната средба со македонскиот шеф на дипломатијата Никола ...

Ако името не се реши до 2015, ЕУ ќе преземе иницијатива за нов пристап

+инфо - 13.11.2014

Ако до следната година не биде решено прашањето за името, можеби ЕУ треба да преземе иницијатива да најдеме нов пристап, вели новиот европски комесар за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, во интервју за дописникот на ...

Хан: Во наредните пет години нема да има проширување на ЕУ

Макфакс - 13.11.2014

Албанија чекори напред во насока на интегрирањето на земјата во ЕУ, но претходно таа треба да задоволи одредени услови, изјави во четвртокот во Тирана, еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, додавајќи дека во наредните ...

Хан: Треба да се види дали е можен нов пристап во спорот за името

24 Вести - 12.11.2014

Постои иницијатива на Обединетите нации, но по дваесет години нерешавање на спорот со името можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан.

Брисел: Средба Попоски - Хан

24 Вести - 12.11.2014

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски кој престојува во работна посета на Брисел денеска ќе разговара со новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан. Предвидено е министерот Попоски да учествува и на дебатата „ЕУ, Западниот ...

Хан: Македонија на врвот на агендата за проширување на ЕУ

24 Вести - 12.11.2014

Токму спорот со името, меѓутоа и македонските евроинтеграции, како и забелешките од последниот извештај на Унијата биле дел од темите за кои разговарале министерот за надворешни работи Никола Попоски и еврокомесарот за проширување во Брисел.

Хан: Можеби треба да се смени пристапот во преговорите за името

24 Вести - 12.11.2014

„Постои иницијатива на Обединетите нации, но по 20 години нерешавање на спорот, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“. Ова го изјави новиот еврокомесар за проширување Јоханес Хан во интервју за Радио Слободна Европа, пред ...

Јоханес Хан: ЕУ сака да биде поактивна во спорот

Нова ТВ - 12.11.2014

По 20 години нерешен спор за името помеѓу Грција и Македонија време е да се направи обид со нов пристап по ова прашање, смета комесарот за проширување Јоханес Хан. Тој денес во Брисел се сретна со македонскиот министер за надворешни работи Никола ...

Хан: Да се види дали е можен нов пристап во спорот за името

Утрински - 12.11.2014

„Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан, во ...

Хан по средбата со Попоски: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Утрински - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна прва средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски.

Министерот Попоски на средба со еврокомесарот Хан

Р.С.Европа - 12.11.2014

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски кој престојува во работна посета на Брисел денеска ќе разговара со новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан. Предвидено е министерот Попоски да учествува и на дебатата „ЕУ, Западниот ...

Хан: да видиме дали е можен нов пристап во спорот со името

Р.С.Европа - 12.11.2014

„Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот со името можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан, во ...

Попоски - со партнерски однос со ЕУ до членство

Р.С.Европа - 12.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски по средбата во Брисел со новиот комесар за преговори за проширување Јоханес Хан, изјави дека првата средба ја искористиле за еден отворен разговор за извештајот за напредок, јави дописникот на РСЕ од ...

Попоски се сретна со новиот еврокомесар за проширување Хан

Алфа - 12.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски и официјално се запозна со ново назначениот еврокомесар за проширување, Јоханес Хан. Во Брисел, на средбата која за еврокомесарот е прва со висок претставник од земја кандидат за членство во ЕУ, откако ...

ХАН: Потребен е поинаков пристап за спорот за името

Телеграф - 12.11.2014

Неопходен е целосно функционален парламент, што значи дека избраните партии не треба да бидат само избрани, туку треба да бидат во парламентот, нагласи комесарот Постои иницијатива на Обединетите нации.

Хан: Да се види дали е можен нов пристап во спорот за името

Локално - 12.11.2014

„Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан, во ...

ХАН: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Телеграф - 12.11.2014

Потребните реформи посочени во последниот прогрес-извештај за нашата земја, рестартирање на сите активности на релација Брисел-Скопје, како и прашањето за името биле главна тема на средбата Хан-Попоски Ве уверувам дека Македонија е на врвот на ...

Министерот Попоски на средба со еврокомесарот Хан во Брисел

Локално - 12.11.2014

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски кој престојува во работна посета на Брисел денеска ќе разговара со новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан. Предвидено е министерот Попоски да учествува и на дебатата „ЕУ, Западниот ...

Попоски во Брисел

Алфа - 12.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел за првпат ќе се сретне со новоназначениот еврокомесар за европско соседство и преговори за проширување Јоханес Хан Ова воедно ќе биде и прва средба на Хан со претставник од земјите ...

ПОПОСКИ ВО БРИСЕЛ: Прва средба со новиот еврокомесар Хан

Фактор - 12.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел за првпат ќе се сретне со новоназначениот еврокомесар за европско соседство и преговори за проширување Јоханес Хан. Ова воедно ќе биде и прва средба на Хан со претставник од земјите ...

Јоханес Хан најавува нов пристап за решавање на спорот околу името

Фактор - 12.11.2014

Нов пристап и поголема ангажираност на Европската унија во напорите за изнаоѓање на решение за спорот околу името најавува новиот еврокомесар за европско соседство и преговори за проширување Јоханес Хан.

Јоханес Хан - Македонија е на врвот на неговата агенда за проширување

Алфа - 12.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски доби охрабрувачки пораки во Брисел од ново назначениот еврокомесар за проширување Јоханес Хан. На првата средба еврокомесарот посочи дека Македонија е на врвот на неговата агенда за проширување.

Хан: Можеби е потребен поинаков пристап во решавањето на спорот за името

Точка - 12.11.2014

"Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап". Ова во изјава за Радио Слободна Европа го посочи новиот еврокомесар за преговори за ...

Никола Попоски на прва средба со Јоханес Хан

Н.Македонија - 12.11.2014

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска престојува во работна посета на Брисел и ќе разговара со новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан Предвидено е министерот Попоски да учествува и на дебатата „ЕУ, Западниот ...

Попоски денеска првпат ќе се сретне со наследникот на Филе

+инфо - 12.11.2014

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски кој престојува во работна посета на Брисел денеска ќе разговара со новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан. Предвидено е Попоски да учествува и на дебатата „ЕУ, Западниот Балкан и ...

Хан: Да се види дали е можен нов пристап во спорот за името

Канал5 - 12.11.2014

„Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан, во ...

Никола Попоски ќе се сретне со Јоханес Хан

Канал5 - 12.11.2014

Министерот Никола Попоски во Брисел ќе учествува на дебата „ЕУ, западниот Балкан и регионалната стабилност” во организација на германската фондација „Ханс Зејдел Штифтунг”. Поповски попладне, ќе се сретне и со новиот еврокомесар за преговори за ...

Брисел со јасна порака до опозицијата - да се врати во парламентот

Канал5 - 12.11.2014

СДСМ да се врати во собранието и таму да го води дијалогот со власта. Брисел повторно со апел до опозициската партија да прекине со бојкотот оти тоа и носи штета на државата. Европскиот парламент и европската комисија синхронизирано пратија порака ...

Еуфемистичка унија

Н.Македонија - 12.11.2014

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е во Брисел, во посета на еврокомесарот за соседска политика и за преговори за проширување, Јоханес Хан. „Соседска политика“ значи „нема да влезете“, а „соседска политика и преговори за ...

Хан по средбата со Попоски: Македонија е на врвот на мојата агенда

Н.Македонија - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување, соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше прва на ...

Хан: Ве Уверувам, Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Сител - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан: Да се види дали е можен нов пристап во спорот за името

Либертас - 12.11.2014

Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан, во ...

Средба Попоски-Хан: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување!

Република - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан: Можеби треба да видиме поинаков пристап за спорот за името

Sky - 12.11.2014

По 20 години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап, изјави за „Радио Слободна Европа“ новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, во врска со спорот за името меѓу Македонија и ...

Хан по средбата со Попоски: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Press24 - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан: Можеби е потребен поинаков пристап во решавањето на спорот за името

Нетпрес - 12.11.2014

„Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“. Ова во изјава за Радио Слободна Европа го посочи новиот еврокомесар за преговори за ...

Прва средба Попоски- Хан: Македонија на врвот на агендата за проширување

МРТ - 12.11.2014

Шефот на македонската дипломатија, рече дека првата средба со еврокомесарот ја искористиле за да имаат отворен разговор околу приоритетите поврзани со извештајот за напредокот... Во Брисел, прва средба на министерот за надворешни работи Никола ...

Хан: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Нетпрес - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан по средбата со Попоски: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Либертас - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан по средбата со Попоски: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Курир - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Попоски на прва средба со Јоханес Хан

МРТ - 12.11.2014

Попоски вчера имаше средби со известителот на Европскиот парламент за Македонија, Иво Вајгл, како и средби со повеќе европарламентарци... Во Брисел, шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, за првпат ќе се сретне со новиот Еврокомесар за ...

Спорот за името главна пречка за евро-интегративниот процес на Македонија

МРТ - 12.11.2014

Во Брисел, прва средба на министерот за надворешни работи, Попоски со новиот еврокомесар за соседска политика и проширување, Хан. ,,Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување“, изјави новиот еврокомесар...

Хан: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Денешен - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан: Можеби е потребен поинаков приод на спорот за името

Макфакс - 12.11.2014

Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот со името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап, изјави за Радио Слободна Европа во средата новиот еврокомесар за преговори за проширување ...

Попоски прв кај Хан

Вечер - 12.11.2014

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски кој престојува во работна посета на Брисел денеска ќе разговара со новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан. Предвидено е министерот Попоски да учествува и на дебатата „ЕУ, Западниот ...

Попоски: Македонија има интерес да го надмине спорот со Грција

Макфакс - 12.11.2014

Македонија има интерес да го надмине спорот со Грција, на која гледа како на партнер, изјавил шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во средата на средбата со еврокомесарот за соседна политика и преговори за проширување, Јоханес Хан во ...

Хан: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Maxim - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан: Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување

Lider - 12.11.2014

Ве уверувам дека Македонија е на врвот на мојата агенда за проширување. Ова го соопшти новиот еврокомесар за преговори за проширување, Јоханес Хан, по неговата денешна средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, која беше ...

Хан: Да се види дали е можен нов пристап во спорот за името

Lider - 12.11.2014

„Постои иницијатива на Обединетите нации. Но, по дваесет години нерешавање на спорот за името, можеби би требало да видиме дали е можен поинаков пристап“, изјави за Радио Слободна Европа новиот еврокомесар за преговори за проширување Јоханес Хан, во ...

Поповски денеска и утре во работна посета на Брисел

Телма - 11.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска и утре престојува во работна посета на Брисел, каде што ќе се сретне со комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан.

Шефот на македонската дипломатија Попоски во Брисел

Р.С.Европа - 11.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел, каде што ќе има средба со комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан.

Попоски во Брисел - ЕУ да преземе одговорност

Р.С.Европа - 11.11.2014

Земјите-членки на ЕУ да преземат одговорноста во однос на почетокот на преговорите за членство на Македонија во Унијата, бидејќи земјата веќе шест години добива препорака, а преговорите никако да отпочнат.

Министерот Попоски во Брисел

Алсат-М - 11.11.2014

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска и утре ќе престојува во работна посета на Брисел, каде што ќе има средба со комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан.

Попоски во Брисел, утре на средба со Комесарот за проширување Јоханес Хан

МРТ - 11.11.2014

Новиот еврокомесар за проширување го крши мразот со министерот Попоски, прва средба со претставник на земја – кандидат за членство во Унијата... Министерот за надворешни работи Никола Попоски од попладнево е во Брисел.

Шефот на македонската дипломатија Попоски во Брисел

Falanga - 11.11.2014

Планирано е шефот на македонската дипломатија да реализира заедничка средба и со претставниците на земјите-членки на ЕУ во Комитетот за Западен Балкан во Советот на ЕУ.. Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска и утре ќе престојува во ...