TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прво интервју на Доналд Трамп по победата на претседателските избори

Телма - 12.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека размислува да задржи делови од здравствената реформа донесена од сегашниот претседател Барак Обама. Во своето прво интервју, за весникот „Волстрит журнал" Трамп објасни дека своето ...

Перу - Ако САД не сакаат, трговски договор со Русија и со Кина

Р.С.Европа - 12.11.2016

Претседателот на Перу, Педро Пабло Кучински, за Раша тудеј изјави дека земјите од Пацификот треба да постигнат нов трговски договор со Кина и со Русија, ако новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, како што се очекува, се откаже од ...

Трамп: Клучните одредби од Обамакер ќе останат

МКД - 12.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека е спремен да ги остави непроменети клучните делови од Законот на претседателот Барак Обама за здравствена заштита, популарно познат како Обамакер.

Говорот на телата ги издаде Обама и Трамп (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.11.2016

Ако го погледнете начинот на кој двајцата седат, ќе видите дека се во положба на алфа мажјаци кои порачуваат „Јас сум маж“. Ден по победата на Доналд Трамп, актуелниот претседател на САД, Барак Обама, го покани во Белата куќа на состанок за да се ...

Трамп сега сака само да ја промени здравствената реформа на Обама, а не и да ја укине

А1 On - 12.11.2016

Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп изјави за весникот „Волстрит џурнал” дека размислува да задржи делови од здравствената реформа донесена од сегашниот претседател Барак Обама. Во своето прво интервју откако победи на претседателските ...

Трамп веќе не размислува да го укине Обамакер

+инфо - 12.11.2016

Обама му предложил на својот наследник, избран како кандидат на републиканците, да задржи делови од законот. Трамп сега сака само да промени здравствената реформа на Обама, а не и да ја укине Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп изјави за ...

Администрацијата на Обама се откажа од напорите САД да го ратификуваат ТТП до крајот на неговиот мандат

А1 On - 12.11.2016

Владата на претседателот на САД Барак Обама практично се откажа од обидот да издејствува ратификација од земјата на Трантихоокеанското партнерство (ТТП) до крајот на неговиот мандат во јануари, следната година.

Трамп сега сака само да ја промени здравствената реформа на Обама, а не и да ја укине

Алфа - 12.11.2016

Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп изјави за весникот „Волстрит џурнал" дека размислува да задржи делови од здравствената реформа донесена од сегашниот претседател Барак Обама. Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп изјави за ...

Трамп ќе ја менува здравствената реформа на Обама, нема да ја укине...

Н.Македонија - 12.11.2016

Трамп ќе ја менува здравствената реформа на Обама, нема да ја укине Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за весникот „Волстрит џурнал“ вели дека размислува да задржи делови од здравствената реформа донесена од сегашниот претседател Барак ...

Администрацијата на Обама се откажа од напорите САД да го ратификуваат ТТП до крајот на неговиот мандат

Сител - 12.11.2016

Владата на претседателот на САД Барак Обама практично се откажа од обидот да издејствува ратификација од земјата на Трантихоокеанското партнерство (ТТП) до крајот на неговиот мандат во јануари, следната година.

Трамп сега сака само да промени здравствената реформа на Обама, а не и да ја укине

Сител - 12.11.2016

Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп изјави за весникот „Волстрит џурнал" дека размислува да задржи делови од здравствената реформа донесена од сегашниот претседател Барак Обама. Во своето прво интервју откако победи на претседателските ...

Kрај на здравата храна во Белата Куќа, на ред се бифтеците на Трамп

Локално - 12.11.2016

Ако сегашниот станар на Белата куќа Барак Обама сака да паста со ракчиња, приготвени лично од неговата сопруга Мишел, тогаш неговиот наследник Доналд Трамп ќе го промени радикално менито во кујната, пишува Times.

ФОТО: Можеби на прв поглед изгледаше како нормална средба, но нивните раце ја открија вистината

МК News - 12.11.2016

Барак Обама се сретна со Доналд Трамп вчера во Белата куќа и на наизглед пријателскиот состанок се договорија во иднина да соработуваат. Сепак, дури и на луѓето што не се разбираат премногу во оваа тематика, им беше јасно дека за време на средбата ...

Трамп само ќе ја измени здравствената реформа на Обама, а нема да ја укине

Нетпрес - 12.11.2016

Во своето прво интервју откако победи на претседателските избори во вторникот, Трамп објасни дека важна причина за промената во неговата позиција за целосна укинување на Законот за достапно здравство била вчерашната средба во Белата куќа со Обама.

Трамп сега сака само да ја промени здравствената реформа на Обама, а не и да ја укине

Lider - 12.11.2016

Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп изјави за весникот „Волстрит џурнал” дека размислува да задржи делови од здравствената реформа донесена од сегашниот претседател Барак Обама. Во своето прво интервју откако победи на претседателските ...

Администрацијата на Обама се откажа од напорите САД да го ратификуваат ТТП до крајот на неговиот мандат

Lider - 12.11.2016

Владата на претседателот на САД Барак Обама практично се откажа од обидот да издејствува ратификација од земјата на Трантихоокеанското партнерство (ТТП) до крајот на неговиот мандат во јануари, следната година.

Администрацијата на Обама се откажа од напорите САД да го ратификуваат ТТП до крајот на неговиот мандат

Либертас - 12.11.2016

Владата на претседателот на САД Барак Обама практично се откажа од обидот да издејствува ратификација од земјата на Трантихоокеанското партнерство (ТТП) до крајот на неговиот мандат во јануари, следната година.

Незгодната прва средба меѓу Обама и Трамп! (видео)

ЗаЗабава - 11.11.2016

Во средбата за која многумина не веруваа дека ќе се случи, сега веќе поранешниот претседател на САД, Барак Обама, се сретна со идниот претседател, бизнисменот Доналд Трамп во Белата куќа. Иако и двајцата пробаа да се насмевнуваат пред камерите што е ...

„Одличен“ разговор на Обама и Трамп во Белата Куќа

Deutsche Welle - 11.11.2016

Актуелниот претседател на САД го прими во Овалната канцеларија во Белата Куќа својот новоизбран наследник. Пред нив стојат уште многу разговори пред промената на власта за два месеца По неговата изненадувачка победа на претседателските избори во САД ...

Трамп го подготвува кабинетот, протестите продолжуваат

Р.С.Европа - 11.11.2016

Белата куќа соопшти дека првата средба меѓу американскиот претседател Барак Обама и новоизбраниот претседател Доналд Трамп била „помалку непријатна од што некои можеби очекуваа“. Трамп во Вашингтон се сретна и со лидерите на Конгресот.

Моментот кога, исмеан од Обама, Трамп наводно решил да стане следниот американски претседател (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2016

Кој точно бил моментот кога Доналд Трамп решил бизнисот и реалити програмити да ги замени со политика, не се знае точно. Според некои, срамот кој пред полна сала во 2011 година на Трамп му го приреди Барак Обама, може да е мотивот за ...

Што ќе се случи со Твитер профилот на претседателот Обама кога Трамп ќе го наследи?

Факултети - 11.11.2016

Доналд Трамп е следнито претседател на САД и заедно со Барак Обама го направија првиот чекот кон инаугурацијата – остварија средба во Белата куќа. Настрана прашањата за нуклеарни политики и трасфер на моќта – се поставува и поедноставно прашање : ...

Обама: Со Трамп имавме одличен разговор

А1 On - 11.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“. Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на надворешната и внатрешната ...

Од сликите се гледа дека не се поднесуваат – Трамп и Обама

Сакам да кажам - 11.11.2016

Кога Доналд Трамп се сретна со Барак Обама во Белата куќа, едвај можеа да сокријат дека не се поднесуваат. Пред изборите, Трамп го нарече Обама најлошиот претседател во историјата, додека Обама кажа дека републиканскиот кандидат е несоодветен за ...

Photoshop битка: Како ќе изгледа Белата куќа на чело со новиот претседател?

Кајгана - 11.11.2016

Се чини дека никогаш нема да престане шегувањето на сметка на новиот американски претседател, Доналд Трамп. Најновата Photoshop битка на Reddit е фокусирана на Белата куќа, односно предвидувања како ќе изгледа централното седиште на американските ...

Средбата на Барак Обама и Доналд Трамп изгледаше како нормална , но нивните раце ја открија вистината

Сител - 11.11.2016

Барак Обама се сретна со Доналд Трамп вчера во Белата куќа и на наизглед пријателскиот состанок се договорија во иднина да соработуваат. Сепак, дури и на луѓето што не се разбираат премногу во оваа тематика, им беше јасно дека за време на средбата ...

ФОТО: Можеби на прв поглед изгледаше како нормална средба, но нивните раце ја открија вистината

Курир - 11.11.2016

Барак Обама се сретна со Доналд Трамп вчера во Белата куќа и на наизглед пријателскиот состанок се договорија во иднина да соработуваат. Сепак, дури и на луѓето што не се разбираат премногу во оваа тематика, им беше јасно дека за време на средбата ...

Погледенте како Обама се потсмеваше со Трамп пред пет години

Сител - 11.11.2016

Вака дел од американските медиуми направија паралела на синоќешната средба во Белата куќа со онаа пред пет години на истото место, каде што Обама се потсмеваше со Трамп. Во 2011-тата американскиот претседател организираше вечера во Белата куќа, на ...

Обама се потсмеваше со Трамп пред пет години во Белата куќа (видео)

Канал5 - 11.11.2016

Кој последен се смее, најслатко се смее. Вака дел од американските медиуми направија паралела на синоќешната средба во Белата куќа со онаа пред пет години на истото место, каде што Обама се потсмеваше со Трамп.

Мишел Обама за претседателка во 2020 година?...

Н.Македонија - 11.11.2016

Мишел Обама за претседателка во 2020 година? По изненадувачкиот избор на Доналд Трамп за претседател, први предлози за наредната кампања се појавија на социјалните мрежи, каде што илјадници корисници ја повикаа актуелната прва дама на САД да се ...

БЕЛАТА КУЌА Е ПРЕТЕСНА ЗА НИВ: Погледнете во каков луксузен дом живее семејството Трамп (ВИДЕО)

Телеграф - 11.11.2016

После овој раскош, Белата куќа нема да им биде интересна Во САД се уште постои шок и неверување по победата на Доналд Трамп на претседателските избори, но факт е дека во наредните четири години Белата куќа ќе биде дом токму на њујоршкиот бизнисмен и ...

Трамп и Обама на 90 минутен ,,одличен разговор“ во Белата куќа

Канал5 - 11.11.2016

Протести против изборот на Доналд Трамп втора ноќ ги тресат САД. Иако со помала масовност, демонстрации под слоганот „Не си мој претседател“ се одржаа во десетина поголеми градови, вклучително и во Њујорк и Вашинтон.

Ескалираат протестите во САД – Трамп ги обвини медиумите за нередите

Канал5 - 11.11.2016

Демолирани и запалени објекти и бесни демонстранти. Гневот против изборот на Трамп синоќа кулминираше во Портланд. Околу 4 илјади луѓе беа дел од нередите, за чие смирување, полицијата мораше да употреби солзавец и палки.

Трамп: Имавме одлична хемија со Обама

Локално - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека имал “одлична хемија” со претседателот Обама за време на нивниот состанок во Белата куќа, пренесува The Hill. “Имавме прекрасен ден во Вашингтон со претседателот Обама. Навистина добра средба.

Обама: Со Трамп имавме одличен разговор

Вечер - 11.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен" Американскиот претседател Барак Обама вчера имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а ...

ФОТО: Можеби на прв поглед изгледаше како нормална средба, но нивните раце ја открија вистината

Press24 - 11.11.2016

Барак Обама се сретна со Доналд Трамп вчера во Белата куќа и на, наизглед, пријателскиот состанок се договорија во иднина да соработуваат. Сепак, дури и на луѓето што не се разбираат премногу во оваа тематика, им беше јасно дека за време на средбата ...

Сѐ изгледаше нормално, но нивните раце ја открија вистината (Фото)

Република - 11.11.2016

Барак Обама се сретна со Доналд Трамп вчера во Белата Куќа и на, наизглед пријателскиот, состанок се договорија во иднина да соработуваат. Сепак, дури и луѓето кои не се разбираат премногу во оваа тематика, им беше јасно дека за време на средбата ...

Обама ги пречека шампионите во НБА (ВИДЕО)

Стандард - 11.11.2016

Претседателот на САД, Барак Обама го пречека во Белата куќа тимот на Кливленд, кој минатата сезона ја освои титулата во НБА. Посетата на шампионите беше планирана со недели и се одржа малку, откако Обама се сретна во Овалната соба со новоизбраниот ...

Средба Трамп- Обама: Договорена транзицијата на власта

МРТ - 11.11.2016

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп и претседателот на заминување Барак Обама се сретнаа во Белата куќа за да ја договорат транзицијата на власта од актуелната на идната администрација.

(ВИДЕО) Тајниот разговор меѓу Трамп и Обама – Се изгледаше нормално, но нивните раце ја открија ВИСТИНАТА

Репортер - 11.11.2016

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама се сретна со идниот претседател Доналд Трамп вчера во Белата Куќа и на, наизглед пријателскиот, состанок се договорија да во иднина соработуваат.

Што си рекоа Обама и Трамп во Овалната соба?

Бизнис Вести - 11.11.2016

Барак Обама изјави дека на средбата во Белата куќа тој и новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп имале “одличен разговор” околу внатрешно и надворешнополитички прашања “. Во Овалната соба на Белата куќа актуелниот и следниот претседател ...

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

24 Вести - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Попладнево средба Обама - Трамп во Белата Куќа

Телма - 10.11.2016

Протести на првиот ден по изборите и загрижувачки пораки од целиот свет поради неочекуваниот избор на милијардерот за 45иот американски претседател. Се уште не седнат во Овалната канцеларија, екстравагантниот бизнисмен почна да ја бранува светската ...

Обама и Трамп се сретнаа во Белата куќа

24 Вести - 10.11.2016

Барак Обама е добар човек, вака ново избраниот претседател Доналд Трамп го опиша својот дологодишен противник по средбата која се оддржа во Белата куќа, како дел од транзицијата на власта.

Трамп пристигна во Вашингтон на средба со Обама

Телма - 10.11.2016

Во 11:00 часот по локално време препознатливиот авион на кој е испишано презимето на 45-от претседател на САД слета на националниот аеродром Роналд Реган. Доналд Трамп пристигна во Вашингтон на средба со Барак Обама.

Комплименти и срдечни зборови на првата средба Обама - Трамп

Телма - 10.11.2016

Разменија срдечни зборови, си поделија комплименти и ветија плодна соработка во наредните два месеца. Првата средба меѓу Барак Обама и Доналд Трамп мина во пријателска атмосфера. Барем според изјавите што ги дадоа пред медиумите, не се остварија ...

Трамп и Обама имале одлична средба

Глас на Америка - 10.11.2016

Ова значи почеток на постепената транзиција на власта, по што Трамп на 20-ти јануари, ќе положи заклетва на функцијата Претседателот Барак Обама кажа дека имал одличен и сеопфатен разговор со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во ...

Протести во повеќе американски градови по победата на Трамп

Нова ТВ - 10.11.2016

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во неколку градови во Америка на протест против изборот на Доналд Трамп за претседател изминативе 24 часа. Со слоганот „Не си мој претседател“, многумина од демонстрантите запалија слики од Трамп.

Обама и Трамп разговараа за транзицијата на власт во Белата куќа

Р.С.Европа - 10.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави новоизбраниот претседател Доналд Трамп, при неговата посета на Белата Куќа која е дел од транзицијата на власта. Обама по состанокот со Трамп изјави дека тие разговарале за надворешната и внатрешната ...

Трамп во посета на Белата куќа

Р.С.Европа - 10.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја посети Белата Куќа. Неговата посета доаѓа по поканата на претседателот Барак Обама, како дел од транзицијата на власта од демократите на републиканската администрација.

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Алсат-М - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Трамп одеднаш одушевен од Обама: „Тој е одличен човек, можевме да седиме на средбата многу подолго (ВИДЕО)

МКД - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама го поздрави во Белата куќа новоизбраниот претседател Доналд Трамп, за да координираат непречен пренос на власта, јавуваат американските медиуми.

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

А1 On - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Популарно - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

+инфо - 10.11.2016

Во Белата куќа денеска приватно ќе се сретнат и досегашната прва дама на САД, Мишел Обама и сопругата на Трамп, Меланија. Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот ...

Обама го прими Трамп во Белата куќа

Кајгана - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување, Барак Обама, го пречека денеска во Белата куќа новоизбраниот претседател Доналд Трамп, за да го координираат непречениот трансфер на власта. Обама и Трамп речиси претходно и да немаа директни контакти.

Трамп и Обама разговарале и за ситуации, ама и за проблеми ВИДЕО

+инфо - 10.11.2016

Обама по состанокот со Трамп изјави дека тие разговарале за надворешната и внатрешната политика и рече дека е важно заедно да се соочат со предизвици. Американскиот претседател Барак Обама го поздрави новоизбраниот претседател Доналд Трамп, при ...

Трамп одеднаш одушевен од Обама

Тера - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама го поздрави во Белата куќа новоизбраниот претседател Доналд Трамп, за да координираат непречен пренос на власта, јавуваат американските медиуми.

Трамп влезе во овалната соба

+инфо - 10.11.2016

Трамп од Њујорк, на средба со Обама во Вашингтон пристигна со приватен авион, на кој е испишано неговот име и слета на аероромот „Роналд Реган“. Актуелниот и новоизбраниот претседател на САД, Барал Обама и Доналд Трамп, во моментот имаат средба во ...

Трамп: Обама е добар човек, ќе барам да ме советува

Фокус - 10.11.2016

Досегашниот американски претседател Барак Обама го поздрави неговиот наследник Доналд Трамп на средбата во Белата Куќа. „Обама е добар човек” – вака новоизбраниот претседател го опиша својот дологодишен противник по средбата.

Трамп влезе во овалната соба ВИДЕО

+инфо - 10.11.2016

Трамп од Њујорк, на средба со Обама во Вашингтон пристигна со приватен авион, на кој е испишано неговот име и слета на аеродромот „Роналд Реган“. Американскиот претседател во заминување Барак Обама го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, ...

За Трамп „чест“, за Обама „одлична“ нивната средба во Белата куќа

Радио МОФ - 10.11.2016

Жестоко се напаѓаа за време на кампањата, но денеска си подадоа рака. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп се сретна со претседателот Барак Обама во овалниот кабинет на Белата куќа, на средба со која почнува транзицијата помеѓу ...

Доналд Трамп денеска влегува во Белата куќа на средба со Обама

Курир - 10.11.2016

На покана на американскиот претседател во заминување Барак Обама новоизбраниот Доналд Трамп денеска ќе влезе во Белата куќа. На средбата се очекува да бидaт договорени деталите за примопредавање на функцијата.

СРЕДБА ВО ОВАЛНАТА СОБА: Обама денеска ќе го пречека Трамп

Телеграф - 10.11.2016

Обама му дава „маслиново гранче“ на Трамп, кој за време на кампањата го оспоруваше неговиот легитимитет да биде претседател Американскиот претседател во заминување Барак Обама денеска во Овалната соба во Белата куќа ќе го пречека новоизбраниот ...

Доналд Трамп денеска влегува во Белата куќа на средба со Обама

Канал5 - 10.11.2016

На покана на американскиот претседател во заминување Барак Обама новоизбраниот Доналд Трамп денеска ќе влезе во Белата куќа. На средбата се очекува да бидaт договорени деталите за примопредавање на функцијата.

Обама го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа...

Н.Македонија - 10.11.2016

Обама го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп.

ФОТО+ВИДЕО: Обама го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Курир - 10.11.2016

Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп. Трамп во Вашингтон пристигна од Њујорк со својот приватен авион и слета на националниот аеродром ...

ВО МОМЕНТОВ ВО БЕЛАТА КУЌА: Обама го пречека Трамп во Овалната соба (ВО ЖИВО)

Телеграф - 10.11.2016

Трамп во Вашингтон пристигна од Њујорк со својот приватен авион и слета на националниот аеродром „Реган“, кој се наоѓа во близина на американскиот главен град Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата ...

Обама: Со Трамп имавме одличен разговор

Курир - 10.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“. Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на надворешната и внатрешната ...

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Белата куќа...

Н.Македонија - 10.11.2016

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Белата куќа Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата ...

Погледнете каков „Ѕвер“ му подготвуваат на Трамп

Сител - 10.11.2016

Америка на 20. јануари 2017 година официјално ќе го добие новиот претседател, но најверојатно Доналд Трамп за време на инаугурацијата во Вашингтон ќе дојде со новиот „Ѕвер“, најбезбедната лимузина на планетава.

Обама го прими Трамп во Белата куќа

Точка - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама го поздрави во четврток во Белата куќа новоизбраниот претседател Доналд Трамп, за да го координираат непречениот трансфер на власта. Обама и Трамп речиси претходно и да немаа директни контакти.

СЕ ОГЛАСИ И ОБАМА: Со Трамп имавме одличен разговор (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 10.11.2016

Обама по средбата рече дека е важно „сите да се обединиме за да се соочиме со предзвиците“ Американскиот претседател Барак Обама денеска имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“.

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Курир - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Состанок „во четири очи" со Обама: Трамп притигна во Вашингтон со својот авион!

Точка - 10.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денес ја напуштил „Трамп кулата“ и се упатил во Вашингтон каде што во Белата куќа треба да се сретне со Обама. За нешто помалку од еден час, Доналд Трамп ќе се сретне со претседателот во заминување на ...

Доколку не работиш нема да ти помогне ни Обама, ни Трамп, ни Хилари...

Н.Македонија - 10.11.2016

Доколку не работиш нема да ти помогне ни Обама, ни Трамп, ни Хилари Македонците во САД во различно расположение ги дочекаа резултатите од изборите во САД. Но според реакцијата на некои битолчани, кои со децении живеат и работат во Њу Џерси, тие се ...

Почна транзицијата на власта! Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Локално - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Трамп пристигна во Вашингтон на средба со Обама

Локално - 10.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска допатува во Вашингтон каде ќе има средба со претседателот во заминување Барак Обама во Белата куќа. Трамп попладнево слетал на аеродромот „Роналд Реган“ во округот Арлигтон во Вирџинија, а ...

Доналд Трамп денеска влегува во Белата куќа

Press24 - 10.11.2016

На покана на американскиот претседател во заминување Барак Обама новоизбраниот Доналд Трамп денеска ќе влезе во Белата куќа. На средбата се очекува да бидaт договорени деталите за примопредавање на функцијата.

Обама: Со Трамп имавме одличен разговор ФОТО+ВИДЕО

МК News - 10.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“. Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на надворешната и внатрешната ...

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Вечер - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта Американскиот претседател во заминување ...

ВИДЕО: Трамп пристигна во белата куќа

Нетпрес - 10.11.2016

Трамп во Вашингтон пристигна од Њујорк со својот приватен авион и слета на националниот аеродром „Реган“, кој се наоѓа во близина на американскиот главен град. Додека Трамп разговара со Обама, неговата сопруга Меланија ќе оствари средба со првата ...

Обама: Со Трамп имавме одличен разговор

Република - 10.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“. Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на надворешната и внатрешната ...

ВИДЕО: Обама го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Press24 - 10.11.2016

Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп. Трамп во Вашингтон пристигна од Њујорк со својот приватен авион и слета на националниот аеродром ...

Трамп задоволен од разговорот со Обама

Нетпрес - 10.11.2016

Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на надворешната и внатрешната политика. Обама по средбата рече дека е важно „сите да се обединиме за да се соочиме со предзвиците“.

(ВИДЕО) Трамп се сретна со Обама во Белата куќа

Репортер - 10.11.2016

Пред малку новоизбраниот претседател Доналд Трамп се сретна со актуелниот претседател Барак Обама во Белата куќа. Двајцата имале средба од час и половина и разговарале за идната транзиција помеѓу двајцата претседатели.

(ВИДЕО) Трамп се сретна со Обама во Белата куќа

Бриф - 10.11.2016

Пред малку новоизбраниот претседател Доналд Трамп се сретна со актуелниот претседател Барак Обама во Белата куќа. Двајцата имале средба од час и половина и разговарале за идната транзиција помеѓу двајцата претседатели.

Трамп стигна со „боинг“: Обама го пречека својот наследник во Белата куќа

Република - 10.11.2016

Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп. Donald Trump’s plane touches down in Washington as he prepares to meet President Obama at the ...

Средба: Обама – Трамп

Позитив.мк - 10.11.2016

Барак Обама е добар човек – рече новоизбраниот претседател Доналд Трамп за својот дологодишен противник, Барак Обама, по средбата која се оддржа во Белата куќа, како дел од примопредавањето на власта.

Американците се молат на Бог жена да се кандидира на следните избори

Република - 10.11.2016

По победата на Доналд Трамп, луѓето изреволтирани од овие избори веќе почнале да посакуваат Мишел Обама да се кандидира за претседател во 2020. година, и да успее таму каде што Хилари не успеа.

Обама го пречека Доналд Трамп во Белата куќа (ВИДЕО)

Стандард - 10.11.2016

Претседателот на САД, Барак Обама го прифати во Белата куќа неговиот наследник Доналд Трамп. Средбата траеше повеќе од планираното, пренесоа американските медиуми. По средбата Обама изјави дека двајцата разговарале за широк спектар на теми.

ВИДЕО: Погледнете каков „Ѕвер“ му подготвуваат на Трамп

Press24 - 10.11.2016

Америка на 20. јануари 2017 година официјално ќе го добие новиот претседател, но најверојатно Доналд Трамп за време на инаугурацијата во Вашингтон ќе дојде со новиот „Ѕвер“, најбезбедната лимузина на планетава.

Обама го прими Трамп во Белата куќа

Макфакс - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама го поздрави во четврток во Белата куќа новоизбраниот претседател Доналд Трамп, за да го координираат непречениот трансфер на власта. Обама и Трамп речиси претходно и да немаа директни контакти.

Трамп пристигна во Вашингтон на средба со Обама

Мета - 10.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска допатува во Вашингтон каде ќе има средба со претседателот во заминување Барак Обама во Белата куќа. Трамп попладнево слетал на аеродромот „Роналд Реган“ во округот Арлигтон во Вирџинија, а ...

Трамп: Се надевам на совети од Обама

Макфакс - 10.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави во четврток, по состанокот со претседателот Барак Обама, дека се надева оти ќе добие совети од него. По состанокот во Белата куќа, Трамп, кој претходно го критикуваше Обама, рече дека можеби ...

ВИДЕО: Се сретнаа Обама и Трамп - вака помина средбата

Press24 - 10.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама во текот на вчерашниот ден имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“. Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на ...

(ВИДЕО) Обама имаше бункер на тркала – Но за Трамп подготвија НЕУНИШТИВ „ЅВЕР“

Репортер - 10.11.2016

Америка на 20 јануари 2017 година и официјално ќе го добие новиот претседател, но многу веројатно е дека Доналд Трамп на инаугурацијата во Вашингтон ќе стигне во новиот „Ѕвер“, најсигурната претседателска лимуѕина на планетава.

(ВИДЕО) РАКУВАЊЕ НА ТРАМП И ОБАМА: Што си кажаа стариот и новиот претседател на САД?

Фактор - 10.11.2016

Претседателот кој заминува и милијардерот кој на 9 ноември ја победи Хилари Клинтон на изборите за претседател на САД разговараа подолго од еден час и половина зад затворени врати. Повеќе од 90 минути Барак Обама и Доналд Трамп разговараа во Белата ...

Обама и Трамп денешната средба ја оценија како одлична и најавија нови

Мета - 10.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп вечерва во Белата куќа се сретна со претседателот во заминување Барака Обама на состанок кој траеше многу подолго од предвиденото, јавуваат светските агенции.

Трамп денеска влегува во Белата куќа на средба со Обама

Пулс24 - 10.11.2016

На покана на американскиот претседател во заминување Барак Обама новоизбраниот Доналд Трамп денеска ќе влезе во Белата куќа. На средбата се очекува да бидaт договорени деталите за примопредавање на функцијата.

Обама: Со Трамп имавме одличен разговор

Lider - 10.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“. Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на надворешната и внатрешната ...

ВИДЕО: Обама го пречека Трамп во Белата куќа

Пулс24 - 10.11.2016

Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп. Трамп во Вашингтон пристигна од Њујорк со својот приватен авион и слета на националниот аеродром ...

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Lider - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

(ВИДЕО) Доналд Трамп влезе во Белата куќа и за прв пат го запозна Обама

еМагазин - 10.11.2016

Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп. Како и што изјави новиот претседател, ова е всушност прва средба на Обама и Трамп.

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Телевизија Нова - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Обама: Со Трамп имавме одличен разговор

Телевизија Нова - 10.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска имаше средба во Белата куќа со Доналд Трамп, а разговорот што го воделе 90 минути го оцени како „одличен“. Според Обама, на состанокот биле опфатени повеќе теми од областа на надворешната и внатрешната ...

Обама го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Телевизија Нова - 10.11.2016

Актуелниот претседател на САД Барак Обама се сретна денеска во Овалната соба во Белата куќа со новоизбраниот американски шеф на државата Доналд Трамп. Трамп во Вашингтон пристигна од Њујорк со својот приватен авион и слета на националниот аеродром ...

Средба Обама-Трамп во Белата куќа

Exclusive.mk - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Либертас - 10.11.2016

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Обама имаше бункер на тркала – Но за Трамп подготвија НЕУНИШТЛИВ “ЅВЕР“ (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 10.11.2016

Америка на 20 јануари 2017 година официјално ќе го добие новиот претседател, но многу веројатно е дека Доналд Трамп на инаугурацијата во Вашингтон ќе стигне во новиот „ѕвер“, најсигурната претседателска лимузина на планетава.

ВИДЕО: Трамп се сретна со Обама во Белата куќа

Либертас - 10.11.2016

Пред малку новоизбраниот претседател Доналд Трамп се сретна со актуелниот претседател Барак Обама во Белата куќа. Двајцата имале средба од час и половина и разговарале за идната транзиција помеѓу двајцата претседатели.

Обама се обрати на нацијата по изборот на Трамп за претседател

24 Вести - 09.11.2016

Претседателот Барак Обама се објати на нацијата по изборната ноќ во која победи републиканецот Домалд Трамп. Во својот говор тој истакна: “Знам дека сите имавте долга ноќ. Вчера зборев со избраниот претседател и го поканив утре да дојде во Белата ...

Обама вети лесна транзиција на власта

Р.С.Европа - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама рече дека му дал инструкции на својот персонал да работи колку што е можно повеќе за да осигура успешна транзиција на власта. Тој го покани избраниот претседател, републиканецот Доналд Трамп да го посети во ...

Обама му се јавил на Трамп да му честита, ветил непречено предавање на власта

МКД - 09.11.2016

Претседателот Обама му се јавил на Доналд Трамп за да му честита за победата и го поканил во Белата куќа в четврток, се вели во соопштението од Белата куќа. „Обезбедувањето непречена транзиција на власта е еден од главните приоритети на ...

Обама: Сите Американци треба да застанат зад Трамп

А1 On - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“.

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

А1 On - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

Коѕиас му честиташе на Трамп

А1 On - 09.11.2016

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска му честиташе на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. – Грчката Влада има системски односи со двете партии, Демократската и Републиканската.

Обама го покани Трамп во Белата куќа

Фокус - 09.11.2016

Поранашниот претседател на САД, Барак Обама го повика неговиот наследник на средба во Белата куќа за да му ја предаде функцијата. Обама во своето постизборно обраќање пред нацијата, му честиташе на Трамп и уште еднаш изрази посебна поддршка за ...

Доналд Трамп избран за американски претседател

Сакам да кажам - 09.11.2016

Доналд Трамп е избран да биде 45. американски претседател, објави АП по изненадувачката победа на славниот бизнисмен кој ги искористи економската неизвесност и расните тензии и ги надмина обвинувањата за сексуални напади на патот до Белата куќа.

Обама го покани Трамп утре да го посети во Белата куќа

+инфо - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп. Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи ...

Обама: Сите Американци треба да застанат зад Трамп

Сител - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“.

СЕ ОГЛАСИ ОБАМА: Честитки до Трамп за победата на изборите

Телеграф - 09.11.2016

Обама и Трамп имале убав разговор, а најверојатно утре ќе остварат и средба Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори.

ОБАМА: Сите Американци треба да застанат зад Трамп (ВИДЕО)

Телеграф - 09.11.2016

Сите ние пред се сме Американци и патриоти и го сакаме најдоброто за нашата земја, истакна Обама, повикувајќи ги пред се младите да „останат храбри и да не бидат цинични“ Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го ...

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

Курир - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

Обама: Сите Американци треба да застанат зад Трамп

Курир - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“, пренесува МИА.

Коѕиас му честиташе на Трамп

Сител - 09.11.2016

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас денеска му честиташе на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. - Грчката Влада има системски односи со двете партии, Демократската и Републиканската.

На интернет мрежата се шири морничавата реченица којашто Обама ја кажал токму за Трамп...

Точка - 09.11.2016

Откако Доналд Трамп ја победи Хилари Клинтон на претседателските избори во САД, очајните симпатизери на Клинтон, претежно симпатизери на Демократите, ги искористија друштвените мрежи како би потсетиле на низата од контроверзии коишто се врзуваат за ...

Грандиозниот стил на Трамп може да стигне и во Белата куќа...

Н.Македонија - 09.11.2016

Семејството Трамп ќе има можност да одлучи за изгледот на дел од просториите во Белата куќа, особено на оние на горните два ката во кои ќе живее Како ќе изгледа Белата куќа откако во неа ќе се всели новиот претседател Доналд Трамп, односно како ...

Американците сакаат Мишел Обама да се кандидира за претседател...

Н.Македонија - 09.11.2016

Американците сакаат Мишел Обама да се кандидира за претседател По неколку минути од најавата дека Доналд Трамп ќе биде новоизбраниот претседател, луѓето на социјалните медиуми веднаш ја повикаа сегашната прва дама на САД да се кандидира за ...

Обама: Мирната транзиција на власта е одлика на демократијата...

Н.Македонија - 09.11.2016

Обама: Мирната транзиција на власта е одлика на демократијата Претседателот на САД во одење Барак Обама во обраќањето пред нацијата, потврди дека разговарал со неговиот наследник во Белата куќа, Доналд Трамп, и го поканил да се зборува за предавање ...

Крај! Обама му честита на Трамп за победата на изборите

Локално - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

МК News - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

Репортер - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

Обама го повика Трамп на гости во Белата куќа

Мета - 09.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“. Тој најави дека ќе има мирна транзиција на власта во земјата и ...

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

Вечер - 09.11.2016

- Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

Обама: Сите Американци треба да застанат зад Трамп

Нетпрес - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“, пренесува МИА.

Што вели Барак Обама за победата на Трамп?

Press24 - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“, пренесува МИА.

Поддржувачите на Хилари ја молат Мишел: "Кандидирај се, сакаме жена претседател"

Press24 - 09.11.2016

Доналд Трамп и неговата победа беа големо разочарување за поддржувачите на Хилари, кои сакаа жена да застане за прв пат во историјата на челото на САД. Поддржувачите на Хилари, сега ја молат Мишел Обама, сопругата на досегашниот претседател на САД, ...

Барак Обама му честиташе на Доналд Трамп за победата

Стандард - 09.11.2016

Претседателот на САД, Барак Обама му честитал на милијардерот Доналд Трамп за неговата победа во трката за Белата куќа, соопштија од прес-службата на Обама. “Обезбедувањето непречена транзиција на власта е еден од главните приоритети на ...

Сите ја молат Мишел Обама да се кандидира за четири години

Фактор - 09.11.2016

Граѓаните на САД кои се разочарани од изборот на Доналд Трамп за претседател на САД уште сега ја молат Мишел Обама, сопруга на Барак и прва дама на САД, да се кандидира на изборите кои ќе следат за четири години со што ќе се оствари сонот во Белата ...

Обама: Сите сме од ист тим (ВИДЕО)

Стандард - 09.11.2016

„Многу наши сонародници се радуваат денес. Многу – не. Но тоа е кампањата, тоа е демократијата“. Ова го изјави претседателот на САД, Барак Обама во говорот во Белата куќа. Тој сподели дека разговарал со Доналд Трамп по телефон и го поканил во Белата ...

Обама: Сите американци треба да го поддржат Трамп!

Пулс24 - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“, пренесува МИА.

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

Lider - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

Обама: Сите Американци треба да застанат зад Трамп

Телевизија Нова - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“.

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

Телевизија Нова - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

(ВИДЕО) Обама: Сите Американци треба да застанат зад Трамп

Либертас - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика Американците да го поддржат неговиот наследник Доналд Трамп, нагласувајќи дека сите првенствено треба да бидат патриоти и „во еден тим“.

Обама му честита на Трамп за победата на изборите

Либертас - 09.11.2016

Американскиот претседател Барак Обама денеска на Доналд Трамп му ја честиташе победата на американските претседателски избори. Како што пренесуваат американските медиуми, менаџерот на кампањата на Трамп, Келан Конвеј, наведе дека Обама и Трамп ...

The Hill: Барак Обама со потсмев до Доналд Трамп поради извештаите дека неговиот тим му забранил да објавува пораки на ...

Локално - 07.11.2016

Претседателот на САД Барак Обама се потсмев ја прими информацијата дека на кандидатот за претседател од Републиканската партија Доналд Трамп, неговиот тим му забранил пристап до социјалната мрежа “Твитер”, пишува The Hill.