TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во кичевските училишта пoвторно има струја

24 Вести - 16.11.2014

ЕВН денеска повторно ги приклучи кон електро-мрежата кичевските училишта, кои останаа неколку дена без струја, поради неплатени долгови подолг период. Општина Кичево и ЕВН очигледно постигнале одреден договор во врска со неплатените долгови од ...

Кичевските училишта добија струја

Утрински - 16.11.2014

Кичевските училишта од денеска повторно се вклучени во електромрежата. Како што потврдија директорите на основните училишта „Кузман Јосифоски-Питу“ и „Владимир Полежиновски“, од ЕВН им било јавено дека во училиштата има струја.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата останува посветена на унапредување на образованието

Алсат-М - 16.11.2014

Владата предвoдена од ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на унапредување на квалитетот на образовниот систем во земјата, како од аспект на воспитно образовниот процес, така и од аспект на инфраструктурните услови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во писмена ...

СДСМ бара итно решение за состојбата во училиштата

Алсат-М - 16.11.2014

СДСМ денеска на прес-конференција посочи на проблеми во средните и основните училишта и побара преземање итни мерки за надминување на состојбата. - Охридските и струшките училишта немаат ниту струја, ниту нафта за греење.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата останува посветена на квалитетот на образованието

Телеграф - 16.11.2014

Од партијата посочуваат дека сите досегашни, ветени и реализирани проекти, мерки и активности, кои не може да ги оспори ниту една политичка партија, како и поддршката од јавноста во тој дел, се мотив повеќе да продолжат со нивните континуирани ...

СДСМ бара итно решение за состојбата во училиштата

Телеграф - 16.11.2014

Причина за ова според Павлески, е недостиг на пари кај општините, неодговорен однос на градоначалниците, блок дотациите не го следат порастот на цените на нафтата и порастот на цената на струјата...

Кичевските училишта пoвторно имаат струја

Локално - 16.11.2014

ЕВН денеска повторно ги приклучи кон електро-мрежата кичевските училишта, кои останаа неколку дена без струја, поради неплатени долгови подолг период. Општина Кичево и ЕВН очигледно постигнале договор во врска со неплатените долгови од вкупно 3.5 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата останува посветена на унапредување на квалитетот на образованието

А1 On - 16.11.2014

Владата предовдена од ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на унапредување на квалитетот на образовниот систем во земјата, како од аспект на воспитно образовниот процес, така и од аспект на инфраструктурните услови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во писмена ...

ВИДЕО Павлески: Ладни училници, уште поладна Влада

+инфо - 16.11.2014

Ладни училници, ладни ходници, ладни тоалети, пеш до училиште по дожд, на ладно, ете во такви услови учат децата во Република Македонија, во 21 век, забележа денеска на прес конференција Дејан Павлески, претседател на Комисијата за локална ...

СДСМ: Да беше власта посветена на образованието немаше да мрзнат децата

+инфо - 16.11.2014

Да беше Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ минимално посветена на образованието немаше проблемот со огромните долгови на основните и средните училишта да ескалира, учениците немаше да седат дома а најмалку ќе мрзнеа во ладни училници, реагира СДСМ на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Децата мрзнат во ладни училници, а власта молчи

А1 On - 16.11.2014

„Големите долгови доведоа до сериозни проблеми во средните и основните училишта кои се повеќе се усложнуваат. Ширум Македонија се зголемува бројот на ученици кои не одат на училиште или се смрзнуваат во ладни училници.

СДСМ: Смрзнати ученици и училишта во долгови ли се ефектите од проектите на ВМРО-ДПМНЕ?

А1 On - 16.11.2014

„Да беше Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ минимално посветена на образованието немаше проблемот со огромните долгови на основните и средните училишта да ескалира, учениците немаше да седат дома а најмлаку ќе мрзнеа во ладни училници.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата останува посветена на унапредување на квалитетот на образованието

Сител - 16.11.2014

Владата предовдена од ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на унапредување на квалитетот на образовниот систем во земјата, како од аспект на воспитно образовниот процес, така и од аспект на инфраструктурните услови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во писмена ...

Павлески: Децата мрзнат во ладни училници а власта молчи – еве мерки за проблемите во училиштата

Sky - 16.11.2014

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ од прес-конференцијата на Дејан Павлески, претседател на Комисијата за локална самоуправа на СДСМ : Големите долгови доведоа до сериозни проблеми во средните и основните училишта кои се повеќе се усложнуваат.

(ВИДЕО) Павлески: Децата мрзнат во ладни училници а власта молчи – еве мерки за проблемите во училиштата

Либертас - 16.11.2014

Прес конференција на Дејан Павлески, претседател на Комисијата за локална самоуправа на СДСМ: Почитувани, Големите долгови доведоа до сериозни проблеми во средните и основните училишта кои се повеќе се усложнуваат.

Состојбата со наставата во кичевските училишта ескалира, а градоначалникот се шета во Швајцарија

Курир - 16.11.2014

Додека ескалира состојбата со наставата во кичевските училишта кои немаат ни струја ни нафта за огрев, градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари беше до Швајцарија, јавува Кичево.мк. Како што пишува сајтот, градоначалникот Дехари не бил сам, туку ...

Во кичевските училишта пoвторно има струја

Пулс24 - 16.11.2014

ЕВН денеска повторно ги приклучи кон електро-мрежата кичевските училишта, кои останаа неколку дена без струја, поради неплатени долгови подолг период. Општина Кичево и ЕВН очигледно постигнале одреден договор во врска со неплатените долгови од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата останува посветена на унапредување на квалитетот на образованието

Lider - 16.11.2014

Владата предовдена од ВМРО-ДПМНЕ останува силно посветена на унапредување на квалитетот на образовниот систем во земјата, како од аспект на воспитно образовниот процес, така и од аспект на инфраструктурните услови, наведува ВМРО-ДПМНЕ во писмена ...

МОН молчи за проблемот со греењето и струјата во училиштата

24 Вести - 15.11.2014

Од министерството за образование и наука се уште без одговор дали и како ќе се реши проблемот со греењето во училиштата, но и со исклучената струја. Иако пред една недела ресорниот министер најави дека проблемот со греењето на кичевските училишта ќе ...

Неизвесно дали учениците од Кичево во понеделник ќе одат на настава

24 Вести - 15.11.2014

Се уште неизвесно дали учениците од Кичево в понеделник ќе се вратат на настава. Општината чека владина помош од нафтените резерви, а градоначалникот Фатмир Дехари деновиве ќе се сретне со ЕВН за да го реши проблемот со електричната енергија, откако ...

Неизвесно е дали учениците од Кичево во понеделник ќе одат на настава

Радио МОФ - 15.11.2014

Се уште неизвесно дали учениците од Кичево в понеделник ќе се вратат на настава. Општината чека владина помош од нафтените резерви, а градоначалникот Фатмир Дехари деновиве ќе се сретне со претставници на ЕВН за да се обиде да го реши проблемот со ...

УЧИЛИШТА ВО ДОЛГОВИ: Трошоците поголеми од дотациите

Телеграф - 15.11.2014

ОУ „Владимир Полежиновски“ од Кичево добива од општината по околу 120.000 денари месечно, а за основните трошоци му се потребни околу 420.000 денари. Најстрашно е што нема никаква најава дека ќе се реши проблемот, изјави директорката Силвана Кирова ...

Учениците од Кичево и Струга од понеделник дома?

Вечер - 15.11.2014

Се уште неизвесно дали учениците од Кичево в понеделник ќе се вратат на настава. Општината чека владина помош од нафтените резерви, а градоначалникот Фатмир Дехари деновиве ќе се сретне со ЕВН за да го реши проблемот со електричната енергија, откако ...

Училишта без струја во Струга, ладни училници во Кичево

24 Вести - 14.11.2014

Откако струшките училишта едвај го решија проблемот со греењето денеска се соочија со нов – од денеска повеќе основни училишта останале без струја, чиј вкупен долг изнесува 5 милиони денари. Со истиот проблем се соочуваат и во Кичево.

Реформите горат, учениците смрзнуваат

Нова ТВ - 14.11.2014

Веќе еден месец една по друга стигнуваат вестите дека во ова или она училиште е исклучена струјата или престанал дотурот на нафта или нема пари да се набават дрва. На овие вести се надоврзуваат и „споредните приказни“ за субстандардните услови во ...

Во Кичево нема пари за нафта и струја за училиштата, ама има за плати за превработеноста со наставници и хаусмајстори

МКД - 14.11.2014

Повеќе од 1.200 ученици од Кичево веќе трета недела немаат настава затоа што училиштата нема со што да се затполуваат. Од неодамна некаде нема ни струја. Нема пари за нафта и за струја, ама има за плати за вработените во училиштата, кои според сите ...

НИКАКВИ УСЛОВИ ЗА НАСТАВА: Ниту струја, ниту греење во училиштата во Струга и Кичево

Фактор - 14.11.2014

Проблемите со греење и струја во училиштата во Струга и Кичево. Речиси еден месец нема нормални услови за изведување на настава, а во дел од училиштата започна и бојкот затоа што родителите не се подготвени да ги пуштаат своите деца во ладни и темни ...

Анализа: Дали во дел од кичевските училишта има превработеност?

Курир - 14.11.2014

Каква е состојбата со вработувањата во образовните институции под надлежност општина Кичево? Колку истите ги задоволуваат или не ги задоволуваат критериумите кои ги побарува образовниот процес? Дали и колку истите се злоупотребуваат и штетат наместо ...

Кичево: 1.200 ученици не следат настава- нема со што да се затоплуваат!

МРТ - 14.11.2014

Во кичевските училишта ситуацијата со наставата шарена. 1.200 ученици од две основни училишта 15-ти ден без настава, огрев и струја, едно основно и гимназиите работат континуирано... Веќе 15 дена нема настава за 1.200 ученици во двете основни ...

Еве зошто нема струја во Кичевските школи – Градоначалникот треба да ги плати екстра партиските вработувања во ...

1.мк - 14.11.2014

Повеќе од 1.200 ученици од Кичево веќе трета недела немаат настава затоа што училиштата нема со што да се затполуваат. Од неодамна некаде нема ни струја. Нема пари за нафта и за струја, ама има за плати за вработените во училиштата, кои според сите ...

Без електрична енергија и третото основно училиште во Кичево

Н.Македонија - 13.11.2014

Поради акумулиран долг од 390 илјади денари, од електродистрибутивната мрежа е исклучено и третото основно училиште во Кичево, „Санде Штерјоски “, откако поради истите причини без електрична енергија останаа и ОУ „.К.Ј.

Зел пари од ученици и ги потрошил

Вечер - 13.11.2014

Директор на основно училиште во Свети Николе на своја рака одлучил сите ученици да дадат пари за да надоместат штета, а потоа си ги зел парите и ги потрошил. Локалната полиција вчера поднесе кривична пријава против него со која тој ќе одговара за ...

Проблемот со греењето во Кичево се уште не стигнал на седница на Влада

24 Вести - 12.11.2014

Учениците од Кичево и денеска не одат на училиште поради проблемот со греењето. Проблемот во кичевските училишта се уште не стигнал да се разгледува на седница на Влада. Ресорниот министер Абдулаќим Адеми очекува ова прашање да се разгледува денеска ...

Дехари: Наместо пари за споменици - помош за општините

24 Вести - 12.11.2014

Околу две илјади ученици веќе трета недела не посетуваат настава во кичевските училишта. Од општината алармираат дека состојбата е се покритична, бидејќи од вчера покрај нафта за греење, неколку училишта немаат и струја.

Половина од училиштата во западна Македонија останаа без струја

Алфа - 12.11.2014

Со години наталожените неплатени долгови ја замрзнаа наставата во половина од училиштата во Западна Македонија Со години наталожените неплатени долгови ја замрзнаа наставата во половина од училиштата во Западна Македонија.

Основните училишта во Кичево остана и без струја

Канал5 - 12.11.2014

Во Кичево основните училишта Кузман Јосифовски Питу, Санде Штеријовски, и Владимир Полежиновски покрај тоа што немаат нафта за греење од синоќа немаат ниту струја. Поради долгови исклучени се електричната мрежа.

Училишта без струја и огрев

Канал 77 - 12.11.2014

Три кичевски основни училишта и гимназијата од вчера се во мрак поради неплатени долгови за струја. Училиштето „Санде Штерјоски“, каде учат 1400 ученици, исклучено е за долг од 300.000 денари.

ДОПОЛНУВАЊЕ: Училишта без струја и огрев

Канал 77 - 12.11.2014

Три кичевски основни училишта од вчера се во мрак поради неплатени долгови за струја. Во двете од трите училишта, веќе дванаесети ден е прекината наставата поради тоа што нема огрев. Единствено во училиштето „Санде Штерјоски“ , каде учат 1400 ...

Без електрична струја и третото основно училиште во Кичево

Н.Македонија - 12.11.2014

Поради акумулиран долг од 390 илјади денари, од Електродиструбутивната мрежа исклучено е и третото основно училиште во Кичево,„ Санде Штерјоски “,откако поради истите причини без електрична струја останаа и ОУ .К.Ј.Питу и ОУ Др.

Покрај нафта, во основните училишта во Кичево снема и струја!

Канал5 - 12.11.2014

Покрај нафта за греење од вчера во основните училишта во Кичево нема и струја. Поради блокриани сметки и неисплатени обврски ЕВН ги исклучи од електричната мрежа училиштата „Кузман Јосифоски Питу“, „Санде Штерјоски“ и „Владимир Полежиноски“, со ...

Училишта во Кичево и Охрид останаа без струја

МРТ - 12.11.2014

Основните училишта Кузман Јосифовски Питу, Санде Штеријовски и Владимир Полежиновски, од синоќа останаа без струја. Околу 2 илјади и 500 основци, веќе 12-ти ден не посетуваат настава... По недостигот со дрва и прекинот на греењето, некои кичевски ...

Училиштата во Кичево останаа и без струја

24 Вести - 11.11.2014

Четири кичевски училишта Кузман Јосифоски-Питу, Владимир Полежиновски, Санде Штерјоски и гимназијата Мирко Милески од денеска се исклучени од електро мрежата поради неплатени долгови за струја.

Кичевските училишта останаа и без струја

Утрински - 11.11.2014

Четири кичевски училишта - „Кузман Јосифоски-Питу“, „Владимир Полежиновски“, „Санде Штерјоски“ и гимназијата „Мирко Милески“ - од денеска се исклучени од електричната мрежата поради неплатени долгови за струја.

Во Кичево училиштата останаа и без нафта и без струја

МКД - 11.11.2014

Денеска кичевските училишта по тринеделно неработење требаше да почнат со работа, требаше да почне затоплувањето на училниците, но се случи уште едно изненадување за сите кичевчани – од денеска немаат и струја.

Училиштата во Кичево по проблемот со огревот останаа и без струја

Локално - 11.11.2014

Четири кичевски училишта Кузман Јосифоски-Питу, Владимир Полежиновски, Санде Штерјоски и гимназијата Мирко Милески од денеска се исклучени од електро мрежата поради неплатени долгови за струја.

Училиштата во Кичево останаа и без струја

Телеграф - 11.11.2014

Покрај тоа што немаат греење, три кичевски училишта од денес се и без струја откако ЕВН ги исклучи поради долгови. Учениците веќе 12 дена немаат настава Покрај без греење, три кичевски училишта од денес се и без струја – поради долгови, напладне ...

СДСМ: Алармантна е финансиската ситуација во основното и средното образование

Фактор - 10.11.2014

„Училиштата во Карпош должат над 1 милион евра. Во Струга и Кичево нема пари за нафта и греење. Во селата во Велес родителите не ги пуштаат учениците на настава поради не хигиена.

(ВИДЕО) СДСМ: Училиштата во долгови, учениците смрзнати, градоначалниците на власта молчат

А1 On - 10.11.2014

„Алармантна е финансиската ситуација во основното и средното образование. Училиштата во Карпош должат над 1 милион евра. Во Струга и Кичево нема пари за нафта и греење.

ВИДЕО СДСМ: Трошоците на училиштата пораснаа - буџетите им останаа исти

+инфо - 10.11.2014

Кризата во многу училишта се гледа постојано, а причина за тоа е што нивните трошоци во последниве седум години се зголемија, како и трошоците за плати за превработеност а блок-дотациите од буџетот ...

СДСМ: Состојбата во училиштата загрижувачка

Н.Македонија - 10.11.2014

СДСМ денеска оцени дека финансиската состојба во основните и средните училишта е алармантна и оти нема основни услови за нормален образовен процес Дејан Павлески, претседател на партиската комисија ...

МОН: Средствата за образованието од 2006 се зголемни за 67 отсто

А1 On - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во ...

Средствата за образованието од 2006 се зголемени за 67 отсто

Н.Македонија - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во ...

МОН: Средствата за образованието од 2006 се зголемни за 67 отсто

Канал5 - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во ...

СДСМ: Зарем за МОН не е проблем што учениците мрзнат во ладни простории?

А1 On - 10.11.2014

„Зарем за Министерството за образование воопшто не е проблем тоа што учениците мрзнат во ладни простории, немаат превоз, со километри одат пешки, учат во нехигиена и немаат основни услови за нормален образовен процес? Ако ова не е проблем за власта ...

СДСМ: Слушна ли министерството дека училиштата се незагреани и нема хигиена?

+инфо - 10.11.2014

Зарем за Министерството за образование воопшто не е проблем тоа што учениците мрзнат во ладни простории, немаат превоз, со километри одат пешки, учат во нехигиена и немаат основни услови за нормален образовен процес? Ако ова не е проблем за власта ...

МОН: Средствата за образованието од 2006 зголемени за 67 отсто - залуден е обидот на СДСМ

Press24 - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во ...

(ВИДЕО) Павлески: Училиштата во долгови, учениците смрзнати, градоначалниците на власта молчат

Либертас - 10.11.2014

Прес конференција на Дејан Павлески, претседател на комисијата за локална самоуправа на СДСМ: Почитувани граѓани, Алармантна е финансиската ситуација во основното и средното образование.

Павлески: Училиштата во долгови, учениците смрзнати, градоначалниците на власта молчат

Sky - 10.11.2014

Интегрален текст од денешната прес-конференција на Дејан Павлески, претседател на комисијата за локална самоуправа на СДСМ: Алармантна е финансиската ситуација во основното и средното образование. Училиштата во Карпош должат над 1 милион евра.

МОН: Средствата за образованието од 2006 се зголемни за 67 отсто

Сител - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во тек и конечно, истите се видливи и мерливи, стои во ...

МОН: Средствата за образованието од 2006 се зголемни за 67 отсто

Курир - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во тек и конечно, истите се видливи и мерливи, стои во ...

МОН: Средствата за образованието од 2006 се зголемени за 67 отсто

Lider - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во ...

МОН: Средствата за образованието од 2006 зголемени за 67 отсто - залуден е обидот на СДСМ

Maxim - 10.11.2014

Залуден е обидот на СДСМ, состојбите во образованието да ги претстави како катастрофални, затоа што сите инвестиции кои оваа Влада досега ги вети пред граѓаните, се остварени или реализацијата е во ...