TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МПЦ: „Нема отстапување од автокефалниот статус“

А1 - 14.11.2004

Нема отстапување од автокефалниот статус на Македонската православна црква и од нејзиното уставно име и нема да се дозволи злоупотреба на името Охридска архиепископија. Ова се клучните заклучоци во завршната резолуција на Црковно-народниот архиепископски собор што заврши вчера во манастирскиот ...

Место за името, црквата расправаше за пари

Вест - 13.11.2004

ЗАВРШИ ГОЛЕМИОТ ЦРКОВНО НАРОДЕН СОБОР ВО КАЛИШТА Важните одлуки на црковниот собор за иметот и статусот на МПЦ биле одложени поради наталожените финансиски и организациони проблеми на црквата кои морале веднаш да се решаваат Вчера во во манастирот "Св Богородица" во Калишта кај Струга заврши ...

Тимотеј ги избрка новинарите, Стефан им се извини

Време - 13.11.2004

НА АРХИЈЕРЕЈСКИОТ СОБОР ВО КАЛИШТА „Вие сте невоспитани, ја прислушувате работата на Соборот, вие сте шпиони и веднаш напуштете го хотелот“. Вака портпаролот на МПЦ, дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј ги искара новинарите што го следат Архијерејско-црковниот собор во Калишта.

МПЦ нема да дозволи формирање паралелна православна црква

Утрински - 13.11.2004

Заврши Архиепископскиот црковно-народен собор во Калишта СИМОН ИЛИЕВСКИ СТРУГА - Со усвојување на Декларацијата за најактуелните прашања и проблеми во МПЦ доцна синоќа во манастирскиот комплекс Калишта кај Струга заврши дводневниот Архиепископскиот црковно-народен собор.

Тимотеј ги нарече новинарите шпиони

Утрински - 13.11.2004

Инцидент СТРУГА - "Вие сте невоспитани, ја прислушувате работата на Соборот, вие сте шпиони и веднаш да го напуштите хотелот". Со овие зборови и навредувачки тон портпаролот на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква, митрополитот Тимотеј, "ги искара" новинарите кои во хотелот ...

Нема отстапки за името и за автокефалноста

Дневник - 13.11.2004

СОБОР НА МПЦ Македонска православна црква не може да отстапи од своето име и од автокефалниот статус, порачаа вчера учесниците на дводневниот Црковно-народен собор во Струга. На Соборот вчера попладне требаше да се донесе и посебна Резолуција за името и за статусот на МПЦ во пресрет на престојните ...

Владиката Тимотеј ги нарече новинарите шпиони

Дневник - 13.11.2004

Вие сте невоспитани, ја прислушувате работата на Соборот, вие сте шпиони и веднаш да го напуштите хотелот - со овие зборови и навредувачки тон портпаролот на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква, митрополитот Тимотеј, "ги искара" новинарите што во хотелот "Бисер" во Струга ...

Тимотеј пак ги искара новинарите

Вечер - 13.11.2004

Вчера, во хотелот "Бисер" кај Струга, за време на заседавањето на Архиепископскиот црковно-народен собор, потпаролот на Синодот на МПЦ, митрополитот Тимотеј повторно им одржа лекција за добро однесување на новинарите, нарекувајќи ги невоспитани.

Прифатена Резолуцијата од црковно-народниот собор во Калишта

А1 - 12.11.2004

Туку што треба да заврши дводневниот Архиепископски црковно-народен собор, што се одржува во манастирскиот комплекс „Света Богородица“ во Калишта, кај Струга. Се чека да биде и официјално обелоденета Резолуцијата, која што е прифатена, но сеуште не е објавена, тукушто се печати и А1 ја има кај себе.

МПЦ гради стратегија за одбрана на статусот

Време - 12.11.2004

ЦРКОВНО-НАРОДЕН СОБОР ВО КАЛИШТА Емил Зафировски Македонската православна црква мора да заземе стратегија за предлозите што ќе бидат испратени од Москва, по средбата меѓу српскиот патријарх Павле и рускиот патријарх Алексеј. Ова се очекува да биде едно од најважните прашања на големиот ...

Самостојност на МПЦ - да или не?

Вест - 12.11.2004

АРХИЈЕРЕЈСКИ ЦРКОВНОНАРОДЕН СОБОР ВО СТРУГА Вчера никој не сакаше да каже дали ќе се отворат актуелните прашања, како што е името и посредништвото на рускиот патријарх Алексеј или за прифаќање на формулата на Руската црква за самостојност, а не автокефал Македонската православна црква се наоѓа пред ...

За МПЦ е прифатлив само автокефалниот статус

Утрински - 12.11.2004

Архиепископски црковно-народен собор на Македонската православна црква Се случуваат позитивни поместувања за МПЦ по признавањето на уставното име на Република Македонија од страна на САД СИМОН ИЛИЕВСКИ СТРУГА - Прашањата околу признавањето на МПЦ и спорот со СПЦ, како и обидите во Македонија да се ...

МПЦ меѓу самостојноста и автокефалноста

Дневник - 12.11.2004

министерот ЈАКИМОВСКИ во моменти на искреност Македонската православна црква ја чека "московската формула" од средбата на патријарсите на Руската и на Српската православна црква Алексеј и Павле, за да заземе став за евентуалното прифаќање на статусот самостојна православна црква, како алтернатива ...

Времето бара мудрост

Вечер - 12.11.2004

СТРУГА.- "Овој црковно- народен собор го одржуваме во време кое бара мудрост, трпение и одлучност, да ги донесеме најдобрите процени, одлуки и решенија кои ќе бидат за доброто на Македонската православна црква", рече архиепископот охридски и македонски г.г.

Црковно-народен собор на МПЦ во Калишта

А1 - 11.11.2004

На оваа наша генерација и се падна како долг, да го зачува она што ни го оставија нашите претходници и да продолжи кон патот, што води кон конечно прифаќање на МПЦ меѓу останатите помесни православни цркви, рече денеска поглаварот на МПЦ г.г.Стефан на отворањето на архиепископскиот црковно-народен ...

Македонија се крсти во САД, а МПЦ во Русија

Време - 11.11.2004

ВЛАДИЦИТЕ ТИМОТЕЈ И ПЕТАР ВО МОСКВА Иван Блажевски Епископите Тимотеј и Петар, кои се членови на Синодот на МПЦ, во изминатите денови биле во Москва и се сретнале со високи претставници на Руската православна црква (РПЦ). Од руска страна тие добиле цврста поддршка за зачувување на името на ...

ЗАСЕДАВА „ПАРЛАМЕНТОТ“ НА МПЦ

Вечер - 11.11.2004

Денеска и утре, во хотелот "Бисер" во Струга, ќе заседава "парламентот" на МПЦ - Архиепископскиот црковно-народен собор АЦНС. Овој највисок административен и законодавен орган на МПЦ, со работа ќе почне попладнево, по одржувањето на утринската богослуж ба во црквата "Св.

МАКСИМ ПОВИКАН ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ

Вечер - 11.11.2004

СОФИЈА, 11 НОЕМВРИ (МИА) - Директорот на Дирекцијата за вера на бугарската Влада Иван Желев , го повика бугарскиот патријарх Максим да го поддржи, како што вели, одвојувањето на Македонската православна црква од Српската православна црква и да ја признае самостојноста на МПЦ, објави вчра весникот ...

Црквата на Јован нема да биде регистрирана

А1 - 10.11.2004

Комисијата за односи со верските заедници нема да ја регистрира црквата на Јован Вранишковски, дознава А1. Негативната одлука, Комисијата не сака да ја објави пред завршувањето на црковно народниот собир, кој почнува утре во Калишта и на кој, според извори од МПЦ, не се очекуваат спектакуларни ...

Архиепископски црковно-народен собор во Калишта

Време - 10.11.2004

МПЦ Македонската православна црква ќе одржи дводневен редовен годишен архиепископски црковно-народен собор во манастирот „Света Богородица“, во Калиште, кај Струга. Делегациите ќе пристигнат денеска, а со двочасовната литургија што ќе ја одржи отецот Стефан Санџаковски, старешина на манастирот, ...

Поглаварот на Македонската Православна црква г-н г-н Стефан со честитка до новостариот претседател на САД , Џорџ Буш

Канал5 - 10.11.2004

Со признавањето на Македонија под уставното има се призна и името на нашата света црква. Вам како и на сиот американски народ Господ нека ви дарува изобилни дарови напишал во честитката г-н г-н Стефан Според портпаролот на МПЦ владиката Тимотеј Со признавањето на Македонија под уставното има се ...

Без наше единство, не е можно единство во Европа

Време - 09.11.2004

ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ Г.Г. СТЕФАН НА МИТРОВДЕН ПОРАЧА Пеце Стефановски Без наше единство овде во Република Македонија, без единство меѓу македонскиот народ, не е можно единство во Европа, е пораката што вчера на Митровден ја упати поглаварот на МПЦ г.г. Стефан.

Г.г. Стефан: Европа прво дома!

Вест - 09.11.2004

ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ ЗА МИТРОВДЕН ВО БИТОЛА Ако некој некогаш, со силата на пендрекот и кундакот можел да донесува и банови, и егзарси, и што ли уште не како средства за однародување и асимилирање на овој народ, денес тоа веќе не е возможно, нагласи вчера во Битола поглаварот на МПЦ Поголемиот број ...

Охридската архиепископија е основа на МПЦ

Дневник - 09.11.2004

Г.Г. СТЕФАН за митровден ВО БИТОЛА Пред голем број верници во црквата "Свети великомаченик Димитриј" во Битола вчера, по повод верскиот празник Митровден, се оддржа света архијерејска литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на МПЦ, г.г.

Г.Г. СТЕФАН ПОВИКА НА ЕДИНСТВО

Вечер - 09.11.2004

БИТОЛА.- На покана од митрополитот на Преспанско- пелагониската епархија, г. Петар вчера по повод празникот "Свети Великомач еник Димитрија" во истоимениот храм, поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан со митрополитите Тимотеј, Петар, Кирил и Агатангел одржаа света архиерејска литургија, на која ...

Г.Г Стефан упати порака за единство

А1 - 08.11.2004

Еден ден по референдумот поглаварот на МПЦ Г.Г Стефан по Митровденската божествена литургија што се одржа во храмот Свети Великомаченик Димитриј во Битола ја упати пораката до верниците и македонскиот народ. „Ако немаме единство тогаш против што можеме да се бориме.