TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австријците против влез на Турција во ЕУ

А1 - 08.10.2004

Австријците сакаат нивните политички претставници во Европската унија да стават вето на започнувањето на преговорите околу приемот на Турција. Резултатите од истражувањето што го спровел Институтот ОГМ покажува дека 66 отсто од Австријците сакаат австрискиот канцелар Волфганг Шисел на средбата на ...

На Словенија поблиска и е Турција од Хрватска

Време - 08.10.2004

ПО ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Словенија завчера ги поздравила позитивните извештаи на Европската комисија за идно членство на Турција, Бугарија и на Романија во Европската Унија, но останала резервирана за својот сосед Хрватска.

Турција бара што поскоро почнување на преговори за влез во ЕУ

А1 - 07.10.2004

Турската Влада ја поздравува препораката на Европската комисија за започнување преговори со Турција за присоединување кон ЕУ, се вели во денешното соопштение од администрацијата во Анкара. Сепак турската Влада оценува дека одредени препораки на Европската комисија се противречни на одлуката на ...

Турција доби зелено светло за преговори со ЕУ

Вест - 07.10.2004

БРИСЕЛ, 7 октомври, (Ројтерс) - Европската комисија вчера даде зелено светло да почнат преговори за членство на Турција во ЕУ, решавачка одлука по 40 години преговори кои постојано се прекинуваа, па продолжув БРИСЕЛ, 7 октомври, (Ројтерс) - Европската комисија вчера даде зелено светло да почнат ...

Без реформи, Европа ќе биде недостижна за Македонија

Утрински - 07.10.2004

Брисел вчера ја објави новата стратегија за прием по одлуката за почнување преговори со Турција Европската унија нема да ги заострува условите за прием на Македонија во ЕУ, но ке има нула толеранција за неспроведување на реформите.

Брисел даде зелено светло за преговори со Турција

Утрински - 07.10.2004

Европската комисија вчера донесе историска одлука за проширување на Унијата кон Балканот Анкара може да очекува полноправно членство во Унијата во 2019 година БРИСЕЛ - Европската комисија вчера препорача дека може да се започнат преговори со Турција за нејзин влез во Европската унија, што ...

ЕУ воведува построги правила во преговорите за членство

А1 - 06.10.2004

Европската комисија даде до знаење дека може да ги откаже преговорите за членство со земјите - кандидатки доколку тие не ги исполнат критериумите на Европската унија. Како што јави денеска Би-Би-Си, новите услови се одредени во документ за стратегија на ЕУ, а извештаите за Турција, Бугарија и ...

Кречмер: „Преговорите со Турција за членство во ЕУ може да траат 10 години“

А1 - 06.10.2004

Раководителот на делегацијата на Европската комисија во Турција Ханс Јорг Кречмер потенцира дека преговорите со Турција за полноправно членство во ЕУ после нивното почнување може да продолжат околу десет години. „Ако ги исполни задолженијата Турција може да стане полноправна членка и порано“, ...

ЕУ усвои преговарачка стратегија за Хрватска

А1 - 06.10.2004

Европската комисија денеска во Брисел усвои предасоцијативна стратегија за Хрватска, со што и го зацрта патот за асоцијативни преговори на поранешната југословенска република, која статусот кандидат за членство во ЕУ го доби ви јуни годинава.

Европа уморна од проширувањата

Време - 06.10.2004

БРИСЕЛ ГИ ЦРТА ИДНИТЕ ГРАНИЦИ НА УНИЈАТА Европската Унија со својот нов пристап кон проширувањето ги разочара кандидатите што се надеваа дека ќе станат нејзини членки. Новиот пристап на ЕУ кон проширувањето може да значи дека влезот на Бугарија и на Романија, закажан за 2007 година, ќе биде и ...

Брисел подготвува порестриктивна политика за прием на нови членки

Утрински - 06.10.2004

По пишувањето на "Фајненешел тајмс" дека ќе се забави проширувањето на Европската унија Земјите што во иднина ќе преговараат со ЕУ можат да се надеваат на прием, но и на прекин Слободанка Јовановска Европската унија нема да носи само одлуки за почнување преговори за прием, туку и за нивно ...

ЕУ ВОВЕДУВА ПОСТРОГИ ПРАВИЛА ВО ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВО

Канал5 - 06.10.2004

Европската комисија даде до знаење дека може да ги откаже преговорите за членство со земјите - кандидатки доколку тие не ги исполнат критериумите на Европската унија. Како што јави денеска Би-Би-Си, новите услови се одредени во документ за страт Европската комисија даде до знаење дека може да ги ...

Брисел смета дека Турција е подготвена за преговорите за членство

А1 - 05.10.2004

Европската комисија смета дека Турција во доволен степен ги исполнува политичките критериуми од Копенхаген за да почне преговори за членство. Ова е запишано во извештајот, со препораката на Европската комисија , што Брисел треба да ги усвои денеска Текстот што синоќа се уште се довршуваше, ја ...

Хрватска во ЕУ по 2011, Македонија - подоцна

Утрински - 05.10.2004

ПРЕДВИДУВАЊА Европската унија ќе го забави процесот на проширување со нови членки, пишува весникот "Фајненшел тајмс", повикувајќи се на извештајот на Европската комисија за Турција што треба да биде објавен утре. "Амбициозниот чекор на проширување, со кој ЕУ се зголеми за десет пати, би можел да ...

АНКЕТА: ВО ХРВАТСКА 51 ОТСТО ОД ГРАЃАНИТЕ СЕ ПРОТИВ ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ

Канал5 - 05.10.2004

Истражувањата на јавното мислење во Хрватска од страна на хрватската агенција “Плус”, покажуваат дека 51 отсто од граѓаните се против членство во Европската унија, а 49 отсто од граѓаните се против влегувањето на земјата во НАТО.

ЕУ, конечно, ќе ја отвори вратата за Турција

Утрински - 04.10.2004

В среда Анкара ќе добие историска шанса од Брисел БЕРЛИН - Во извештајот на Европската комисија за Турција, кој ќе биде објавен неделава, ќе и се предложи на ЕУ да започне преговори за прием со Анкара, објави во неделниот број германскиот дневен весник ?Билд", цитирајќи извори од Извршното тело на ...

Анкара прифаќа само полноправно членство во ЕУ

Дневник - 04.10.2004

ТУРЦИЈА Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција ќе прифати само полноправно членство во Европската Унија и додаде дека Анкара очекува позитивен извештај од Брисел, јави Макфакс. - Единствена прифатлива цел во преговорите со Унијата е полноправно членство.