TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести пред грчкото Собрание

Р.С.Европа - 11.11.2012

Стотици луѓе се собраа на протести денеска пред парламентот во Атина каде што пратениците ќе гласаат за буџетот за 2013 година.

Груевски: Црвенковски го изгуби образот

Утрински - 09.11.2012

По бурни расправии меѓу пратеничките групи и граѓанскиот протест пред грчкото собрание, 153 пратеници гласаа „за“ Од нашиот дописник Атина - Грчкото собрание со минимално мнозинство, и покрај бурните ...

Самарас преживеа драматична ноќ

Дневник - 09.11.2012

Додека на улиците работниците се тепаа со полицијата, a во собраниската зграда владееше хаотична атмосфера, Нова демократија и ПАСОK со 153 гласа (со три гласа мнозинство) го усвоија пакетот мерки за ...

Грција избегна банкрот

Н.Македонија - 09.11.2012

Коалициската влада на Самарас успеа да обезбеди тесно парламентарно мнозинство за новите мерки на штедење, но загуби повеќе пратеници, кои гласаа против предлог-законот.

Грција избегна банкрот

Deutsche Welle - 08.11.2012

Парламентот на високозадолжената Грција го усвои новиот пакет мерки за штедење со тесно мнозинство. Тоа таканаречената Тројка го постави како услов за исплата на нови кредити.

Грчкиот Парламент со тесно мнозинство го изгласа пакетот мерки за штедење

24 Вести - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грција усвои нови мерки за штедење

Р.С.Европа - 08.11.2012

Грчкиот парламент усвои нов пакет непопуларни мерки за штедење, кој ќе и овозможат на задолжената земја да добие повеќе пари од странство со цел да избегне банкрот.

Самарас - Вистински крај на драхмата

Р.С.Европа - 08.11.2012

Грчкиот парламент денеска ги одобри клучните мерки за штедење со тесно мнозинство што уште еднаш ги покажа несогласувањата во владината коалиција.

Изгласан новиот пакет мерки за Грција

Утрински - 08.11.2012

Третиот пакет мерки за штедење беше усвоен со минимално мнозинство, при што од 299 пратеници само 153 гласаа „за“, 128 „против“, а воздржани беа 18 пратеници Атина - Грчкото собрание со минимално ...

Со тесно мнозинство грчкиот парламент ги изгласа мерките за штедење

Телма - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент го изгласа пакетот мерки за штедење

А1 On - 08.11.2012

153 од 300 пратеници во грчкиот парламент ги одобрија новите мерки за штедење, а со тоа Грција ја добива следната транша од помошта во висина од 31.5 милијарди евра.

Изгласан пакетот мерки за штедење во грчкиот Парламент

Алфа - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада со тесно мнозинство успеа да го донесе законот за мерки за штедење во Парламентот.

Грчкиот парламент гласаше за кастрење на платите

Н.Македонија - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење, јави дописникот на МИА од Атина Вкупно 153 од 300 пратеници ги одобрија ...

Грчкиот Парламент „тесно“ ама ги поддржа најстрогите мери за штедење досега

Капитал - 08.11.2012

Новата легислатива вклучува контроверзни фискални и струтктурни мерки кои ќе ѝ овозможат на државата да заштеди речиси 13,5 милијарди евра Историјата се повторува! Додека десетици илјади демостранти ...

Грција избегна банкрот, парламентот ги усвои новите мерки за штедење

Кајгана - 08.11.2012

Грчката влада ноќта меѓу средата и четвртокот ги усвои новите мерки за штедење неопходни за земјата да го избегне банкротот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Грчкиот парламент се согласи со мерките за штедење

+инфо - 08.11.2012

Грчкиот парламент го изгласа законот за мерки за штедење. Вкупно 153 од 300 пратеници го поддржаа законот, неопходен за добивање на следната транша финансиска помош од меѓународните кредитори.

Грција го изгласа новиог пакет мерки

Фактор - 08.11.2012

Грчката коалициска Влада неколку минути по полноќ го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчкиот Парламент со тесно мнозинство го изгласа пакетот мерки за штедење

МРТ - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент со тесно мнозинство го изгласа пакетот мерки за штедење

Сител - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грците бесни, улиците на Атина во пламен

Вечер - 08.11.2012

Единствено продолжување што ни треба е на јажето на кое ќе се обесиме,, рече лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, за време на седницата истакнувајќи дека напорите на Владата да обезбеди продолжување за ...

Грчкиот парламент го усвои законот за новите мерки за штедење

Точка - 08.11.2012

Грчката влада доцна синоќа ги усвоила новите мерки за штедење кои се неопходни за да може земјата да избегне банкрот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Грчкиот Парламент едвај го изгласа пакетот мерки за штедење

еВести - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција: Пакетот мерки за штедење изгласан со тесно мнозинство

Курир - 08.11.2012

Грчката коалициска Влада неколку минути по полноќ го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчкиот парламент го усвои законот за новите мерки за штедење

Нетпрес - 08.11.2012

Грчката влада доцна синоќа ги усвоила новите мерки за штедење кои се неопходни за да може земјата да избегне банкрот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Грчкиот Парламент го изгласа пакетот мерки за штедење

Press24 - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грција избегна банкрот

Таратур - 08.11.2012

Парламентот на високозадолжената Грција го усвои новиот пакет мерки за штедење со тесно мнозинство. Тоа таканаречената Тројка го постави како услов за исплата на нови кредити.

Грција избегна банкрот, парламентот ги усвои новите мерки за штедење

Канал 77 - 08.11.2012

Грчката влада ноќта меѓу средата и четвртокот ги усвои новите мерки за штедење неопходни за земјата да го избегне банкротот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Грција избегна банкрот, парламентот ги усвои новите мерки за штедење

Хајд Парк - 08.11.2012

Грчката влада ноќта меѓу средата и четвртокот ги усвои новите мерки за штедење неопходни за земјата да го избегне банкротот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење

Макфакс - 08.11.2012

Грчката влада ноќта меѓу средата и четвртокот ги усвои новите мерки за штедење неопходни за земјата да го избегне банкротот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Изгласан пакетот мерки за штедење во Грција

Денешен - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчкиот Парламент го изгласа пакетот мерки за штедење

Maxim - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчката влада виси на конец

Deutsche Welle - 07.11.2012

Денеска (07.11) грчкиот парламент треба да одлучи за нов пакет мерки за штедење во висина од 13,5 милијарди евра, а в недела (11.11) се гласа и за буџетот.

Грчките пратеници гласаат за мерките за штедење

24 Вести - 07.11.2012

Грчките пратеници денеска ќе гласаат за предлог законот за мерките за штедење кој на повеќе од 500 страници содржи легислативи кои се однесуваат на се – од нивото на платите во јавниот сектор до за ...

Грчкиот парламент ќе гласа за мерките за штедење

Телма - 07.11.2012

Грчките пратеници денеска ќе гласаат за предлог законот за мерките за штедење кој на повеќе од 500 страници содржи легислативи кои се однесуваат на се – од нивото на платите во јавниот сектор до за ...

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење

Утрински - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Грчките пратеници гласаат за мерките за штедење

Алфа - 07.11.2012

Грчките пратеници денеска ќе гласаат за предлог законот за мерките за штедење кој на повеќе од 500 страници содржи легислативи кои се однесуваат на се – од нивото на платите во јавниот сектор до за ...

Грчките пратеници ќе гласаат за укинување на божиќните бонуси

Н.Македонија - 07.11.2012

Грчките пратеници денеска ќе гласаат за предлог законот за мерките за штедење кои се однесуваат на нивото на платите во јавниот сектор .

Грчкиот Парламент вечерва ќе гласа за новите мерки за штедење

Капитал - 07.11.2012

Пратениците во грчкиот Парламент вечерва околу полноќ ќе гласаат за мерките и се очекува предлог-законот да биде изгласан со тесно мнозинство.Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ...

Грчките пратеници гласаат за мерките за штедење

Фактор - 07.11.2012

Грчките пратеници денеска ќе гласаат за предлог законот за мерките за штедење кој на повеќе од 500 страници содржи легислативи кои се однесуваат на се – од нивото на платите во јавниот сектор до за ...

Комисијата во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење

МРТ - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Грчките пратеници ќе гласаат за укинување на божиќните бонуси

Сител - 07.11.2012

Грчките пратеници денеска ќе гласаат за предлог законот за мерките за штедење кои се однесуваат на нивото на платите во јавниот сектор.

Парламентарната комисија ги одобри мерките за штедење, пратениците треба да ги изгласаат, гласачите никој не ги прашува

Вечер - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна затсиноќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди ...

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење

Сител - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Сириза ги повика ПАСОК и Демократската левица да гласаат против мерките за штедење

Сител - 07.11.2012

Тој побара од пратениците да не застануваат на „линијата на Меморандумот“, туку сега „дури и во овој доцен час да застанат со народот во одбрана на демократијата и општеството“.

Грчкиот парламент расправа за клучниот закон за штедење

Точка - 07.11.2012

Грчкиот парламент ја започнал одлучувачката седница на која треба да биде усвоен новиот пакет мерки за штедење, кој ги опфаќа прашањата околу намалување на платите во јавниот сектор па се’ до тоа ...

Грчките пратеници гласаат за мерките за штедење

Press24 - 07.11.2012

Грчките пратеници денеска ќе гласаат за предлог законот за мерките за штедење. Според законот, возраста за пензионирање се зголемува од 65 на 67 години, пензиите меѓу 1.000 и 1.500 евра се намалуваат ...

Грција ќе гласа за заштедување на 23 милијарди долари

Курир - 07.11.2012

Грција е дестабилизирана од скандали, но има и доста алтернативи коишто ја стабилизираат, а владата се спрема денес да гласа за нови строги мерки за штедење, потег со кој треба да се осигури ...

Грчкиот парламент расправа за клучниот закон за штедење

Нетпрес - 07.11.2012

Грчкиот парламент ја започнал одлучувачката седница на која треба да биде усвоен новиот пакет мерки за штедење, кој ги опфаќа прашањата околу намалување на платите во јавниот сектор па се’ до тоа ...

Комисијата за економски прашања ги одобри мерките за штедење во Грција

Press24 - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот за мерките за штедење. Пратениците во грчкиот Парламент вечерва околу полноќ ќе гласаат за мерките и се ...

Сириза ги повика ПАСОК и Демократската левица да гласаат против мерките за штедење

Press24 - 07.11.2012

Тој побара од пратениците да не застануваат на „линијата на Меморандумот“, туку сега „дури и во овој доцен час да застанат со народот во одбрана на демократијата и општеството“.

Одобрени мерките за штедење во Грција

Денешен - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Продолжува штрајкот во Грција

Maxim - 07.11.2012

Штрајкот се случува за време на одлучувањето на грчкиот парламент околу пакетот мерки за штедење. Предвидено е штрајкот да финишира со голем протест попладнево во Атина.

Грчката влада ги одобри мерките за штедење

Maxim - 07.11.2012

Пратениците во грчкиот Парламент вечерва околу полноќ ќе гласаат за мерките и се очекува предлог-законот да биде изгласан со тесно мнозинство.

Сириза ги повика ПАСОК и Демократската левица да гласаат против мерките за штедење

Maxim - 07.11.2012

Лидерот на грчката опозициска партија Сириза, Алексис Ципрас денеска ги повика пратениците на двата помали коалициски партнери во Владата, ПАСОК и Демократската левица, да гласаат против мерките за ...

Стурнарас: Или нови мерки за штедење или банкрот

Р.С.Европа - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење, со цел да се избегне банкрот на земјата.

Грчкиот министер за финансии побара од Парламентот да ги прифати мерките

МРТ - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење, со цел да се избегне банкрот на земјата, додека десетици илјади луѓе протестираа во ...

Стурнарас го повика грчкиот парламент да ги одобри мерките за штедење

Press24 - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење за да се избегне банкрот на земјата.

Грција: Министерот за финансии го повика Парламентот да ги прифати новите мерки

Денешен - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење, со цел да се избегне банкрот на земјата, додека десетици илјади луѓе протестираа во ...

Министерот за финансии го повика грчкиот парламент да ги одобри мерките за штедење

Maxim - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење за да се избегне банкрот на земјата.

Грчката влада со нови мерки за штедење

Р.С.Европа - 05.11.2012

Грчката влада денеска треба да го презентира новите мерки за справување со должничката криза на земјата. Парламентот се очекува да го усвои пакетот мерки за штедење на премиерот Антонис Самарас со ...

Самарас бара позитивно гласање за мерките за штедење

Р.С.Европа - 05.11.2012

Грчката влада денеска ќе го достави пакетот мерки за штедење и буџетот до Парламентот. За мерките треба да се гласа во среда и да бидат одобрени, со цел земјата да добие финансиска помош од ЕУ и ММФ ...

Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење

Утрински - 05.11.2012

Трипартиската Влада денеска ќе го достави пакетот мерки и буџетот до Парламентот кој в среда треба да гласа и да ги одобри Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните ...

Самарас ги повика грчките пратеници да гласаат за мерките за штедење

Дневник - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...

Самарас бара подршка за мерките за штедење

А1 On - 05.11.2012

Еврогрупата ги заострува предлог-мерките за штедење во Грција. Во новиот пакет мерки се предвидува намалување на каматите кои Грција ги плаќа за заемите, а Европската централна банка да добива ...

Самарас ги предупредува грчките пратеници да гласаат за мерките за штедење

МРТ - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...

Самарас ги предупредува грчките пратеници да гласаат за мерките за штедење

Сител - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...

Самарас предупредува за гласање на мерките за штедење

Курир - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...