TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Виена договорен план за политичка транзиција во Сирија

Р.С.Европа - 15.11.2015

Високите официјални претставници на средбата во Виена за мировните разговори за Сирија, се согласија за временска рамка за политичка транзиција во Сирија наменета за ставање крај на граѓанската војна во земјата.

Нападите во Париз и војната во Сирија и Ирак

Локално - 15.11.2015

Нападите во Париз, кои убија 129 луѓе и ранија повеќе од 350, покажуваат дека војната во Сирија и Ирак не може да биде ограничена. Нападите во Париз, кои убија 129 луѓе и ранија повеќе од 350, покажуваат дека војната во Сирија и Ирак не може да биде ...

Прво разговори меѓу владата и опозицијата, потоа транзициска влада во Сирија

Дневник - 15.11.2015

На меѓународниот состанок во Виена, посветен на кризата во Сирија, беше постигнат договор до јануари следната година да бидат почнати преговори меѓу сириската влада и опозиција, а во рок од 18 месеци да се формира транзициска влада.

Прекин на огнот и паралелно решавање на политичкиот конфликт во Сирија

Нова ТВ - 14.11.2015

На состанокот во Виена денеска Групата за меѓународна поддршка на Сирија, Арапската лига, Кина, Египет, ЕУ, Франција, Германија, Иран, Ирак, Италија, Јордан, Либан, Оман, Катар, Русија, Саудиска Арабија, Турција, Обединетите Арапски Емирати, Велика ...

Дипломатите не очекуваат напредок во сириските мировни преговори

Р.С.Европа - 14.11.2015

Дипломатите имаат скромни очекувања во однос на последниот круг на денешните сириските мировни преговори, на кои ќе учествуваат преговарачи од Русија, САД, Европа и Блискиот Исток. „Постојат голем број на тешки прашања, од кои иднината на сирискиот ...

Виенските преговори за Сирија во сенка на масакрот во Париз (ВИДЕО)

МКД - 14.11.2015

Светските и регионалните сили денеска во Виена ќе разговараат за сирискиот мировен договор, додека светот се обидува да ги прифати терористичките напади во Париз како реалност. Исламска држава, еден од клучните актери во сирискиот конфликт, ја ...

Русија и Америка се договорија за Сирија

Тера - 14.11.2015

Светските и регионалните сили денеска во Виена разговараа за сирискиот мировен договор, додека светот се обидува да ги прифати терористичките напади во Париз како реалност. Иако самиот падна во сенка заради нападите во Франција, светските сили се ...

Aсад: Во Сирија веќе пет години се случува она што синоќа се случи во Париз

МК News - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изрази денеска сочуство на француските пратеници поради терористичките напади во париз, укажувајќи дека истото се случува во Сирија веќе пет години. – Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува веќе ...

Aсад: Во Сирија веќе пет години се случува она што синоќа се случи во Париз

+инфо - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изрази денеска сочуство на француските пратеници поради терористичките напади во париз, укажувајќи дека истото се случува во Сирија веќе пет години. - Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува веќе ...

Aсад: Во Сирија веќе пет години се случува она што синоќа се случи во Париз

А1 On - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изрази денеска сочуство на француските пратеници поради терористичките напади во париз, укажувајќи дека истото се случува во Сирија веќе пет години. – Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува веќе ...

Кери: Нема согласност за иднината на Башар Асад

А1 On - 14.11.2015

Дипломатите кои денеска се собраа во Виена, со цел да најдат решение за сириската криза, не постигнаа согласност, изјави американскиот државен секретар Џон Кери. – Дипломатите не можат да ги надминат несогласувањата по прашањето за иднината на ...

Асад: Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува пет години

Точка - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изрази денеска сочуство на француските пратеници поради терористичките напади во париз, укажувајќи дека истото се случува во Сирија веќе пет години, пренесува МИА.

Aсад: Во Сирија веќе пет години се случува она што синоќа се случи во Париз

Сител - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изрази денеска сочуство на француските пратеници поради терористичките напади во париз, укажувајќи дека истото се случува во Сирија веќе пет години. - Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува веќе ...

Асад: Дивјачкиот терор кој го претрпе Франција сирискиот народ го трпи повеќе од пет години

Точка - 14.11.2015

Сирискиот претседател Башар ал Асад иронично ги осуди нападите изведени вчера во Париз, и изјави дека таквите терористички чинови се слични на оние со кои е соочен неговиот народ во граѓанската војна.

Асад: Во Сирија веќе 5 години се случува она што вчера се случи во Париз

think.mk - 14.11.2015

– Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува веќе пет години, изјави Асад на средбата со француските парламентарци во Сирија, во рамки на која ќе имаат средба и со шефот на дипломатијата Валид Муалем и колегите од сирискиот ...

Асад: “Она што Франција го понесе од жестокиот терор е она што сирискиот народ го трпи над пет години”

Локално - 14.11.2015

Сирискиот претседател Башар Асад ги осуди вчерашните напади во Париз и рече дека ваквите терористички акти се слични со она што неговиот народот го живее во годините на жестока граѓанска војна, пренесоа агенциите.

Асад: Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува пет години

Нетпрес - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изрази денеска сочуство на француските пратеници поради терористичките напади во париз, укажувајќи дека истото се случува во Сирија веќе пет години, пренесува МИА .

Aсад: Во Сирија веќе пет години се случува она што синоќа се случи во Париз

Репортер - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ал Асад изрази денеска сочуство на француските пратеници поради терористичките напади во париз, укажувајќи дека истото се случува во Сирија веќе пет години. – Во Франција вчера се случи она што во Сирија се случува веќе ...

Во Сирија пет години трае тоа што се случи во Париз

Вечер - 14.11.2015

Претседателот на Сирија Башар ел Асад денеска изрази сочуство до Франција поради терористичките акти во Париз, укажувајќи дека тоа истото се случува веќе пет години на територијата на Сирија.

БАШАР АЛ АСАД: Во Париз се случи она што во Сирија трае веќе ПЕТ години!

Пулс24 - 14.11.2015

Асад тогаш го повикал Париз да „ја смени својата политика кон Сирија“ и да „прекине да им пружа засолниште на терористичките групи“. Председателот на Сирија Башар Ал Асад денес изрази сочувство до француските власти поради терористичките акти во ...

Хамонд: Башар Асад мора да си замине

Телма - 13.11.2015

Сирискиот претседател Башар ал Асад „мора да замине“ како дел од транзицијата во Сирија, изјави денеска во Прага британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд. Тој сепак ја остава отворена можноста, доколку се случи транзиција во Сирија, ...

Путин: Руската акција во Сирија ќе трае колку и борбата на сириската армија

24 Вести - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека воздушните напади на Военото воздухопловство на Русија во Сирија, ќе траат се додека тоа биде неопходно за поддршка на операциите на сириската армија „против терористите“.

Кери: далеку сме од целосен договор за Сирија

Р.С.Европа - 13.11.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери предупреди дека не постои голема надеж дека ќе биде постигнато дипломатско решение за конфликтот во Сирија на состанокот што утре треба да се одржи во Виена каде што за тоа прашање ќе разговараат претставници ...

Путин: Слободната сириска армија ни дава информации за позициите на ИСИС, САД не сакаат да соработуваат

МКД - 13.11.2015

Русија соработува со Слободната сириска армија (ФСА), која ги споделува своите информации за позициите на Исламска држава (ИСИС), кои се мета на руските воздушни напади, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин во интервју за агенциите ...

Хамонд: Башар Асад мора да си замине

А1 On - 13.11.2015

Сирискиот претседател Башар ал Асад „мора да замине“ како дел од транзицијата во Сирија, изјави денеска во Прага британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд. Тој сепак ја остава отворена можноста, доколку се случи транзиција во Сирија, ...

Путин: Руската акција во Сирија ќе трае колку и борбата на сириската армија

А1 On - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека воздушните напади на Военото воздухопловство на Русија во Сирија, ќе траат се додека тоа биде неопходно за поддршка на операциите на сириската армија „против терористите“.

Хамонд: Башар Асад мора да си замине

+инфо - 13.11.2015

Сирискиот претседател Башар ал Асад „мора да замине“ како дел од транзицијата во Сирија, изјави денеска во Прага британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд. Тој сепак ја остава отворена можноста, доколку се случи транзиција во Сирија, ...

Путин: Руската акција во Сирија ќе трае колку и борбата на сириската армија

+инфо - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека воздушните напади на Военото воздухопловство на Русија во Сирија, ќе траат се додека тоа биде неопходно за поддршка на операциите на сириската армија „против терористите“.

Сириската војска несопирливо напредува: Заземен е нов стратешки важен град!

Точка - 13.11.2015

Сириската војска ја превзеде контролата над градот Ал Хадер во провинцијата Алепо, со што се отвора простор за нови големи офанзиви. Сириските безбедносни сили ја превзедоа контролата над градот Ал Хадер на просторот на северната провинција Алепо.

Почнува борба за територии во Сирија!

Фактор - 13.11.2015

Наредниве денови меѓународната јавност има да се изнаслуша за Сирија и се што се случува и ќе се случува, во и околу неа. Утре во Виена ќе се одржи најавената, од пред две недели, средба на „Групата за поддршка на Сирија“, на ниво на министри за ...

Омразата не ја предизвика војната во Сирија, туку недостигот на вода- зошто Турција ја запре водата за Сирија?!

Локално - 13.11.2015

Од географска и еколошка гледна точка сирискиот конфликт е резултат на акутната криза во снабдувањето со вода. За да ги реши своите проблеми на Сирија не и требат тенкови, туку преработувач на морска вода.

Хамонд: Башар Асад мора да си замине

Репортер - 13.11.2015

Сирискиот претседател Башар ал Асад „мора да замине“ како дел од транзицијата во Сирија, изјави денеска во Прага британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд. Тој сепак ја остава отворена можноста, доколку се случи транзиција во Сирија, ...

Путин: Руската акција во Сирија ќе трае колку и борбата на сириската армија

Репортер - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека воздушните напади на Военото воздухопловство на Русија во Сирија, ќе траат се додека тоа биде неопходно за поддршка на операциите на сириската армија „против терористите“.

Давутоглу: Турција засега не планира копнена интервенција во Сирија или Ирак

Макфакс - 13.11.2015

Турција во моментот не планира копнена операција во соседните Сирија или Ирак, но ќе ги преземе сите мерки за да ја заштити сопствената безбедност“, изјави во петок турскиот премиер Ахмет Давутоглу, цитиран од турскиот весник Zaman.

Путин предупреди за опасност од „замрзнат конфликт“

Република - 13.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека постои опасност ситуацијата во источна Украина да доведе до „замрзнат конфликт“, објави Ројтерс. – Не би сакал премногу да го драматизирам доцнењето во спроведувањето на договорите во Минск.

Западот против рускиот мировен план за Сирија

Р.С.Европа - 12.11.2015

Западните и арапските земји го отфрлија рускиот план за мир и реформи во Сирија, наведувајќи дека тој нема да биде основа за состанокот за сирискиот конфликт што претстојниот Викенд треба да се одржи во Виена.

Сириската војска пред портите на Алепо (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 12.11.2015

Сириската војска успеа да ја пробие блокадата на исламистите околу воената база во близина на Алепо, а објавени се и снимки од жестоките борби. Силите лојални на сирискиот претседател Башар Ал Асад со помош на руската авијација успеаја да ја ...

Над сто загинати во борби за клучната воена база во Сирија

А1 On - 12.11.2015

Најмалку 100 сириски војници и џихадисти се убиени во северна Сирија за време 24-часовните вооружени судири меѓу владините сили и припадници на групата Исламска држава, што започнаа вчера во раните утрински часови.

Над сто загинати во борби за клучната воена база во Сирија

+инфо - 12.11.2015

Најмалку 100 сириски војници и џихадисти се убиени во северна Сирија за време 24-часовните вооружени судири меѓу владините сили и припадници на групата Исламска држава, што започнаа вчера во раните утрински часови.

Силите на сирискиот режим зазедоа град јужно од Алепо

А1 On - 12.11.2015

Сириските владини сили го зазедоа денеска градот Ал Хадер, упориште на бунтовниците на југ од Алепо, изјави за западни медиуми воен извор. Тоа е втора воена победа во изминатите 48 часа на силите на Башар ал Асад јужно од Алепо.

Над сто загинати во борби за клучната воена база во Сирија

Сител - 12.11.2015

Најмалку 100 сириски војници и џихадисти се убиени во северна Сирија за време 24-часовните вооружени судири меѓу владините сили и припадници на групата Исламска држава, што започнаа вчера во раните утрински часови.

Израелски авиони бомбардирале цели во Сирија

Точка - 12.11.2015

Израелски воени авиони нападнале цели во близина на меѓународниот аеродром на сириската престолнина Дамаск, пренесуваат во четвртокот сириските медиуми. Нападот се случил во средата наутро, но досега сириската влада на претседателот Башар ал-Асад не ...

Западот го одби рускиот план за транзиција на Сирија

Точка - 12.11.2015

Рускиот план за политичка транзиција во Сирија нема да биде главна точка на преговорите за тоа тема на вториот круг од преговорите во австриската престолнина Виена посветени на запирањето на петгодишната војна во оваа блискоисточна земја, рече ...

Силите на сирискиот режим зазедоа град јужно од Алепо

Сител - 12.11.2015

Сириските владини сили го зазедоа денеска градот Ал Хадер, упориште на бунтовниците на југ од Алепо, изјави за западни медиуми воен извор. Тоа е втора воена победа во изминатите 48 часа на силите на Башар ал Асад јужно од Алепо.

Путин објави свој план за Сирија, западот го одби

Локално - 12.11.2015

Рускиот план за политичка транзиција на Сирија нема да биде главна точка на преговорите на таа тема во сабота во Виена, оцени британскиот претставник на ОН. Русија подготви план во осум тоќки во кој повикува на процес на сутавни реформи во Сирија ...

Над сто загинати во борби за клучната воена база во Сирија

Репортер - 12.11.2015

Најмалку 100 сириски војници и џихадисти се убиени во северна Сирија за време 24-часовните вооружени судири меѓу владините сили и припадници на групата Исламска држава, што започнаа вчера во раните утрински часови.

Над сто лица загинаа во борби за клучната воена база во Сирија

Република - 12.11.2015

Најмалку 100 сириски војници и џихадисти се убиени во северна Сирија за време 24­часовните вооружени судири меѓу владините сили и припадници на групата Исламска држава, што започнаа вчера во раните утрински часови.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Офанзива на сириската армија

Денешен - 12.11.2015

Силите лојални на сирискиот претседател Башар Ал Асад со помош на руската авијација успеаја да ја ослободат воената база што цели две години беше под опсада на Исламска држава. Интересно е тоа што информациите за позициите на терористите на ...

Над сто загинати во борби за клучната воена база во Сирија

Денешен - 12.11.2015

Најмалку 100 сириски војници и џихадисти се убиени во северна Сирија за време 24-часовните вооружени судири меѓу владините сили и припадници на групата Исламска држава, што започнаа вчера во раните утрински часови.

Израелски авиони бомбардирале цели во Сирија

Макфакс - 12.11.2015

Израелски воени авиони нападнале цели во близина на меѓународниот аеродром на сириската престолнина Дамаск, пренесуваат во четвртокот сириските медиуми. Нападот се случил во средата наутро, но досега сириската влада на претседателот Башар ал-Асад не ...

Западот го одби рускиот план за транзиција на Сирија

Макфакс - 12.11.2015

Рускиот план за политичка транзиција во Сирија нема да биде главна точка на преговорите за тоа тема на вториот круг од преговорите во австриската престолнина Виена посветени на запирањето на петгодишната војна во оваа блискоисточна земја, рече ...

Русија предлага уставни реформи во Сирија

Утрински - 11.11.2015

Во ОН циркулира руски документ во кој се предлага процес на уставни реформи во Сирија, како дел од мировниот план на Москва решавање на конфликтот во оваа блискоисточна земја, пишуваат странските медиуми.

Сириската армија освоила база на милитантите на ИД

Р.С.Европа - 11.11.2015

Сириските војници успеале да се пробијат до изолираната база во северната провинција Алепо која била под опсада на милитантите на Исламската држава уште во декември 2012 година. Ова, како што јавуваат новинските агенции, била најголема победа на ...

Русија предложи уставни реформи за Сирија и претседателски избори во рок од 18 месеци

МКД - 11.11.2015

Москва подготви план за решавање на кризата во Сирија, а документот им бил проследен на земјите-членки на Обединетите нации, кои треба да го дадат своето мислење. Како што пренесуваат светските агенции, во документот се предвидува почеток на процес ...

Сириски тигри: специјалците на Асад ја скршија опсадата на ИСИС на воздухопловната база (ВИДЕО)

МКД - 11.11.2015

Нападите на руската авијација врз позициите на Исламска држава во Сирија го дадоа првиот крупен резултат – ослободена е воената база Квиерес, и тоа по двегодишна опсада од страна на ИСИС. Воени извори јавуваат дека клучна улога во ослободувањето на ...

Русија предлага процес на уставни реформи во Сирија

А1 On - 11.11.2015

Во ОН циркулира руски документ во кој се предлага процес на уставни реформи во Сирија, како дел од мировниот план на Москва решавање на конфликтот во оваа блискоисточна земја, пишуваат странските медиуми.

Русите имаат план за Сирија во кој улогата на Асад е неизвесна

Точка - 11.11.2015

Русија во документот кој моментално кружи во ОН, предлага спроведување на уставни реформи во Сирија во наредните 18 месеци, после што би следувале претседателски избори, пренесува денес ВВС.

(ВИДЕО) Страшни борби во Сирија: Армијата на Асад урна клучна опсада на „Исламска држава“

Фактор - 11.11.2015

Војната во Сирија продолжува со полна сила. Нови видео снимки покажаа дел од операција на сириската армија, која ја крши долгогодишната блокада на „Исламска држава“ на воздухопловната база во северниот дел на Алепо.

"Reuters" истакнува дека видел руски документ за решавање на сириската криза, Москва демантира

Точка - 11.11.2015

Веста за наводниот руски документ се појавила непосредно пред одржувањето на уште еден состанок за Сирија во Виена. Новинската агенција Reuters истакнува дека видела нацрт документ кој го подготвиле Русите по прашањето за решавање на сириската криза.

ПРЕДАДЕН ДОКУМЕНТ: Русија со нов план за Сирија!

Фактор - 11.11.2015

Русија предала документ со план за прекин на тековниот речиси 5 години конфликт во Сирија. Москва нуди прифаќање на нов устав на Сирија во рамките на 18 месеци, кој ќе биде подложен на референдум, проследен со предвремени претседателски избори.

Жестоки борби во Сирија: Војската на Асад урна клучна опсада на ИСИЛ

Денешен - 11.11.2015

Војната во Сирија продолжува со полна сила. Нови видео снимки покажаа дел од операција на сириската армија, која ја крши долгогодишната блокада на „Исламска држава“ на воздухопловната база во северниот дел на Алепо.

Сириската армија освоила база на милитантите на ИД

Репортер - 11.11.2015

Сириските војници успеале да се пробијат до изолираната база во северната провинција Алепо која била под опсада на милитантите на Исламската држава уште во декември 2012 година. Ова, како што јавуваат новинските агенции, била најголема победа на ...

Русија предлага процес на уставни реформи во Сирија

Денешен - 11.11.2015

Во ОН циркулира руски документ во кој се предлага процес на уставни реформи во Сирија, како дел од мировниот план на Москва решавање на конфликтот во оваа блискоисточна земја, пишуваат странските медиуми.

Откриен руски мировен план за Сирија пред клучниот самит

Репортер - 11.11.2015

Руски документ кој што циркулира во Обединетите нации (ОН) предлага процес на уставни реформи во Сирија, кој што би траел 18 месеци а потоа би следеле претседателски избори, пренесува британски Би-Би-Си.

Москва ја повлекува поддршката за Башар Асад?

Република - 11.11.2015

Рускиот план за регулирање на сирискиот конфликт циркулира во ОН, пренесе БиБиСи. Москва предвидува во блиско-источната земја да се спроведат уставни реформи. Промените во основниот закон на засегнатата од граѓанска војна веќе над четири години ...

Медиуми: Сириската опозиција го отфрли „рускиот мировен план“

Руска реч - 11.11.2015

Сириските опозиционери го отфрлиле „рускиот пакет-предлози за мирно решение на сириската криза“, пишуваат западните медиуми за реакциите на документот чија вистинитост не е потврдена од Москва.

Сириската армија напредува, руската дипло-матија во ОН поднесе предлог за реформи

Дневник - 11.11.2015

Руски документ, кој кружи во Обединетите нации, содржи предлози за процес на уставни реформи во Сирија, кој би траел 18 месеци, а по него би имало и претседателски избори. Во документот не се наведува дали сегашниот сириски претседател Башар ал-Асад ...

Виена: Нова рунда преговори за Сирија

24 Вести - 10.11.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери ќе отпатува за Виена на нова рунда преговори за конфликтот во Сирија планирана за 14 овој месец. Стејт департментот соопшти дека станува збор за продолжување на дијалогот за крај на граѓанската војна во Сирија ...

Најавена нова рунда преговори за Сирија

Р.С.Европа - 10.11.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери ќе отпатува за Виена на нова рунда преговори за конфликтот во Сирија планирана за 14 овој месец. Стејт департментот соопшти дека станува збор за продолжување на дијалогот за крај на граѓанската војна во Сирија ...

Владините сили ја скршија двегодишната опсада на ИСИС на клучен аеродром во северна Сирија (ВИДЕО)

МКД - 10.11.2015

Елитните единици на сириската војска ја пробија двегодишната опсада на воениот аеродром Квејрес во сириската провинција Алепо, соопшти извор од сириската војска, по неколку недели интензивни борби против џихадистите на Исламска држава и други ...

Русија „труби“ за своите успеси во Сирија

А1 On - 10.11.2015

Тан – Берн По еден месец бомбардирања, Москва објави „успешно“ сумирање на своите операции во Сирија. САД се принудени да реагираат. Така раскажана ефикасноста на војната е зрело впечатлива.

Турција бара копнена интервенција во Сирија, дома апси членови на Ал Каеда

Точка - 10.11.2015

"Прашањето не е на кој начин Асад ќе остане и колку долго, прашањето е дали и кога Асад ќе замине", додаде Давутоглу. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека меѓународната коалиција предводена од САД би требало да испрати копнени сили против ...

Интензитетот на нападите расте: Русите за три дена уништиле 448 позиции на терористите во Сирија

Точка - 10.11.2015

Русија продолжува со жестоките удари во неколку сириски провинции: Според последните податоци, само во последните три дена во Сирија биле уништени 448 терористички позиции. Руските воздухопловни сили во текот на последните три дена елиминирале ...

Го уништивме борбениот дух на терористите

Вечер - 10.11.2015

"Ние успеавме да го дезорганизираме системот на терористичката команда, да нанесеме тешки загуби и да го срушиме борбениот дух на терористите, како и да ги убедиме оние кои ги поддржуваат (поточно земјите од Персискиот Залив) дека продолжувањето на ...

Турција бара копнена интервенција во Сирија, дома апси членови на Ал Каеда

Макфакс - 10.11.2015

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека меѓународната коалиција предводена од САД би требало да испрати копнени сили против Исламската држава, и повтори дека Анкара каде што се доминантни сунитските муслимани бара неизоставно заминување од ...

Сириската армија по две години ја проби блокадата на воената база во Алепо

Макфакс - 10.11.2015

Сириските владини сили ја пробиле опсадата во којашто повеќе од две години беше воениот аеродром Кувејирис во северниот дел од покраината Алепо, соопштил воен извор. „Армијата успеа да се пробие до бранителите на Кувејирис, пробивајќи ја опсадата ...

ХРВ:Повеќе од 400.000 сириски деца не посетуваат училиште

Телма - 09.11.2015

Организацијата „Хјуман рајтс воч“ денеска соопшти дека повеќе од 400.000 сириски деца во Турција не посетуваат училиште и покрај одлуката на турските власти да им одобри пристап до училишниот систем во земјата.

Human Rights Watch: 400 000 сириски деца во Турција не посетуваат настава

Радио МОФ - 09.11.2015

Повеќе од 400 000 деца, бегалци од Сирија кои живеат во Турција не посетуваат училиште, се вели во најновиот извештај на Human Rights Watch. Додека турската влада прими голем број бегалци од соседна Сирија, Турција се бори да обезбеди можност ...

Колку всушност терористички цели уништиле руските авиони во Сирија од 30 септември (ВИДЕО)

МКД - 09.11.2015

Руските воздухопловни сили извршиле 1.631 напад и уништиле 2.084 цели на ИСИС и Ал нусра фронтот во Сирија од почетокот на антитерористичката кампања во таа земја на 30 септември, објави денес Генералштабот на руската армија.

ХРВ: Повеќе од 400.000 сириски деца во Турција не одат на училиште

+инфо - 09.11.2015

Организацијата „Хјуман рајтс воч“ денеска соопшти дека повеќе од 400.000 сириски деца во Турција не посетуваат училиште и покрај одлуката на турските власти да им одобри пристап до училишниот систем во земјата.

Повеќе од 400.000 сириски деца во Турција не одат на училиште

Канал5 - 09.11.2015

Организацијата „Human rights watch” соопшти дека повеќе од 400.000 деца бегалци од Сирија кои се наоѓаат во Турција, не одат на училиште. Турските власти се одлучија да им одобрат пристап до школскиот систем во оваа земја.

400 000 сириски деца во Турција не одат на училиште-Закана за нов бран мигранти кон Европа!

Фактор - 09.11.2015

Повеќе од 400 000 сириски деца во Турција не посетуваат училиште, како главна причина за тоа е недостаток на средства. Ова се вели во извештајот на невладината организација „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ), предупредувајќи дека тоа може да доведе до повеќе ...

Нема училишта за 400 илјади деца од Сирија

Вечер - 09.11.2015

Организацијата „Хјуман рајтс воч" денеска соопшти дека повеќе од 400.000 сириски деца во Турција не посетуваат училиште и покрај одлуката на турските власти да им одобри пристап до училишниот систем во земјата.