TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Суспендирана руската атлетика

Спортски - 15.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (IAAF) привремено го суспендираше Атлетскиот сојуз на Русија поради допинг скандалот. На состанокот на IAAF првремената суспензија на Русија била изгласана со 22 гласа „за“ и само еден „против“.

ИААФ ја суспендираше Русија!

Дерби - 15.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) привремено ја суспендираше руската атлетика поради допинг скандалот. Оваа информација доаѓа откако светската допинг агенција ВАДА во понеделникот објави извештај во кој се велеше дека руските атлетичари и ...

Шок за љубителите на спортот: Ќе ја исфрлат атлетиката од Олимпијадата во Рио?

SportMedia - 15.11.2015

Такво нешто побарала Светската антидопинг агенција (ВАДА) откако во понеделникот беа објавени докази дека руската антидопинг лабораторија манипулира со резултатите и ги крие тестовите од тамошните натпреварувачи.

Атлетиката ќе биде исклучена од Олимписките игри во Рио?

Шеталиште - 15.11.2015

Атлетиката може да биде исклучена од програмата на Олимписките игри во Рио де Жанеиро во 2016 година. Ова го објави еден од членовите на независната комисија на Светската допинг агенција (WADA), професор Ричард Мекларен.

Мутко: Обидите да се префрлат проблемите врз Русија се тренд во светот

Руска реч - 15.11.2015

Обидот да ѝ се префрлат на Русија проблемите во светската атлетика се случи затоа што тоа гарантирано ќе го одвлече вниманието, изјави министерот за спорт на РФ Виталиј ...

„Сите на допинг контрола!“

СуперСпорт - 14.11.2015

Легендарниот Федерер смета дека во тенисот мора да има повеќе анти-допинг контроли. Швајцарецот секогаш бил голем борец против „измамниците“, а приказната за користење на недозволени средства во спортот кулминираше со неодамнешното откритие за ...

Суспендиран Атлетскиот сојуз на Русија

Утрински - 14.11.2015

На состанокот на ИААФ привремената суспензија била изгласана со 22 гласа „за“ и само еден „против“ Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) го суспендираше Атлетскиот сојуз на Русија поради допинг скандалот.

ИААФ ја суспендирa руската атлетика!

МКД - 14.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) изрече привремена суспензија за руската атлетика што значи дека натпреварувачите од оваа земја нема да можат да учествуваат на меѓународните натпреварувања.

Суспендиран Атлетскиот сојуз на Русија

+инфо - 14.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) го суспендираше Атлетскиот сојуз на Русија поради допинг скандалот. На состанокот на ИААФ привремената суспензија на Русија била изгласана со 22 гласа „за“ и само еден „против“.

ИААФ ја суспендираше Русија поради допинг скандал!

Спорт365 - 14.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) привремено ја суспендираше вечерва Атлетската федерација на Русија поради допинг скандал. Како што се наведува, на гласањето на ИААФ со 22 гласови и еден против е изгласано Русија да се суспендира на ...

Руската атлетика суспендирана

Оn.net - 14.11.2015

Интернационалната атлетска федерација(ИААФ) донесе времена одлука за суспендирање на руската атлетика, поради сомнежите за организирано допингување на атлетичарите. Оваа суспензија подразбира забрана за настап на атлетичарите од Русија, на било кој ...

Суспендиран рускиот атлетски сојуз

Алфа - 14.11.2015

Меѓународната атлетска федерација привремено го суспендираше атлетскиот сојуз на Русија поради скандалот со лажирани допинг резултати. Ова значи дека руските атлетичари имаат забрана за настап на меѓународните натпреварувања, што значи дека под знак ...

ИААФ ја суспендира Русија

Сител - 14.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (IAAF) привремено го суспендираше Атлетскиот сојуз на Русија поради допинг скандалот. На состанокот на IAAF првремената суспензија на Русија била изгласана со 22 гласа ‘за’ и само еден ‘против’.

IAAF ја суспендира руската атлетика

Макфакс - 14.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (IAAF) привремено го суспендираше Атлетскиот сојуз на Русија поради допинг скандалот. На состанокот на IAAF првремената суспензија на Русија била изгласана со 22 гласа ‘за’ и само еден ‘против’.

Западната пропагандна машинерија сега се сврте и на руската атлетика

Дневник - 14.11.2015

Христо Ивановски Во меѓународниот спорт има големи бури подолго време. Дали се тоа скандалите со корупција за обезбедување домаќин за олимписки игри, дали е тоа корумпирање за организирање светски фудбалски куп, на пример, во Kатар или во Русија ...

Русија ќе спроведува антидопинг реформи

Р.С.Европа - 13.11.2015

Рускиот министер за спорт Витали Мутко изјави денеска дека земјата понудила широка соработка за спроведување на реформи во антидопинг програмата. Според него, Русија е подготвена и да воспостави нова антидопинг организација.

Руската атлетика доби суспензија од ИААФ

Екипа - 13.11.2015

Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) вечерва донесе официјална одлука за суспензија на руската атлетика, со која натпреварувачите од оваа земја нема да смеат да се натпреваруваат во наредниот период на ниту едно организирано атлетско ...

Русија привремено суспендирана од ИААФ

SportMedia - 13.11.2015

Денеска, советот на ИААФ донесе одлука за суспензија при што 22 од 23 членови на советот гласаа за. Ако нешто не се смени, руските атлетичари може да не настапат и на Олимписките игри во Рио де Жанеиро идното лето.

Федерер отворено за анти-допинг контролата: Мора да има повеќе тестирања

Спортклуб - 13.11.2015

Најдобриот швајцарски тенисер на сите времиња, Роџер Федерер, смета дека во тенисот мора да има засилени и што повеќе анти-допинг контроли, со цел да се утврди дали се игра вистински тенис или неговите колеги се служат со недозволени работи.

ИААФ ја суспендираше Русија

Телеграф - 13.11.2015

Советот на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) со 22-1 гласаше и реши да ја суспендира Русија од сите атлетски натпреварувања Со ова ИААФ ја прифати препораката од Светската анти-допинг агенција (ВАДА), која во понеделникот ...

ИААФ ја суспендираше Русија

Спорт - 13.11.2015

Советот на Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) со 22-1 гласаше и реши да ја суспендира Русија од сите атлетски натпреварувања, така прифаќајќи ја препораката од Светската анти-допинг агенција (ВАДА), која во понеделникот ...

Русија нема да ја бојкотира Олимпијадата-2016

Lider - 13.11.2015

„Русија претставува сигурен партнер на Меѓународниот олимписки комитет“, изјави министерот за спорт на РФ Виталиј Мутко. Русија нема да ги бојкотира Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро во случај на дисквалификација на сите руски ...

Путин бара руска истрага за наводите за допинг

Утрински - 12.11.2015

Претседателот Владимир Путин смета дека Русија треба да покрене сопствена истрага за обвинувањата дека нејзините атлетичари систематски земале сусптанции за подобрување на способностите и оти некој треба да понесе лична одговорност за проблемот.

Путин: Некој мора страшно да одговара

Екипа - 12.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин нареди истрага во врска со обвинувањата за системски допинг кај атлетичарите од неговата земја. Светската анти-допинг агенција (ВАДА) побара суспензија за руските атлетичари поради наводниот организиран допинг.

Путин нареди интерна истрага за допинг скандалот!

Шеталиште - 12.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин нареди истрага во врска со обвинувањата за системски допинг кај атлетичарите од неговата земја. Светската анти-допинг агенција побара суспензија за руските атлетичари поради наводниот организиран допинг.

Путин нареди истрага во врска со допингот на неговите атлетичари

Република - 12.11.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин нареди истрага во врска со обвинувањата за системски допинг на атлетичарите од неговата земја. Светската анти-допинг агенција (ВАДА) побара суспензија за руските атлетичари поради наводниот организиран допинг.

Путин посакува руска истрага за скандалот со руските атлетичари

Нетпрес - 12.11.2015

Светската анти-допинг агенција (ВАДА) побара суспензија за руските атлетичари поради наводниот организиран допинг. Борбата мора да биде отворена, спортот е интересен единствено ако е чесен. Некој мора да преземе одговорност за ова.

Мутко: Русија нема да ја бојкотира Олимпијадата-2016

Руска реч - 12.11.2015

„Русија претставува сигурен партнер на Меѓународниот олимписки комитет“, изјави министерот за спорт на РФ Виталиј Мутко. Русија нема да ги бојкотира Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро во случај на дисквалификација на сите руски ...

Путин: Неопходна е борба против допингот во спортот

Руска реч - 12.11.2015

Потребно е Русија да спроведе своја внатрешна истрага и на најтранспарентен и најпрофесионален начин да соработува со меѓународните антидопинг структури, изјави претседателот на РФ Владимир Путин.

Допинг-земјотрес во светската атлетика

Deutsche Welle - 11.11.2015

Допинг на врвни руски атлетичари со државна подршка, толериран и прикриван од ИААФ? Извештајот на Светската анти-допинг агенција разоткрива скандалозни состојби. Сега веќе мора да се дејствува, смета Штефан Нестлер.

Затворена антидопинг лабораторијата во Москва

Утрински - 11.11.2015

Светската антидопинг агенција (ВАДА) ја затвори московската антидопинг лабораторија поради скандалот со систематското прикривање позитивни примероци во Русија со помош на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ).

„Никогаш не сум зборувал за допинг со играчите, а сум играл против многу допингувани тимови“

СуперСпорт - 11.11.2015

Кога УЕФА мечевите се во прашање, при контрола се зема примерот на урина, а не и крв. Се надевам дека фудбалот во Англија е заштитен од такви работи“, истакна стратегот на Арсенал. Арсен Венгер е еден од тие кои што сметаат дека допингот е голем ...

После допинг скандалот атлетичари си ги бараат медалите

Спортски - 10.11.2015

Атлетичарите и националните Сојузи кои чувствуваат дека се оштетени по откривањето на скандалот со прикривањето и уништувањето на допинг тестовите во Русија, денес започнаа да си ги бараат медалите кои не ги освоиле од руските атлетичари кој се ...

Олимпискиот комитет го суспендира Ламин Диак поради мега скандалот со сокривање допинг

SportMedia - 10.11.2015

Францускиот јавен обвинител веќе го испрашувал 82-годишниот Сенегалец за наводно примање мито од преку еден милион евра за да покрие позитивен допинг тест на руски спортист во 2011 година.

Скандал: Руската атлетика „предрогирана“!!!

Сител - 10.11.2015

Светската антидопинг агенција (WADA) побара Русија да биде суспендирана од сите атлетски натпреварувања и да биде затворена нејзината лабораторија за допинг тестови. WADA ги истражила обвинувањата дека руските атлетичари вршеле потпук на официјални ...

Допинг скандал надвиснал над рускиот спорт

Шеталиште - 10.11.2015

Светската антидопинг агенција – WADA побара Русија да биде суспендирана од сите атлетски натпреварувања и да биде затворена нејзината лабораторија за допинг тестови. WADA ги истражила обвинувањата дека руските атлетичари вршеле потпук на официјални ...

Интерпол ќе го решава допинг скандалот на руските спортисти

Шеталиште - 10.11.2015

Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти дека ќе координира глобалната истрага за наводна корупција и допингот меѓу атлетичарите. Интерпол оваа информација ја објави откако Светската анти допинг агенција (WADA) соопшти дека Русија треба ...

Москва остана без антидопинг лабораторија

Локално - 10.11.2015

Светската антидопинг агенција (WADA) ја затвори Московската антидопинг лабораторија. Одлуката е поради огромниот скандал во светската атлетика заради систематското прикривање на позитивни примероци во Русија со помош на Меѓународната атлетска ...

ВАДА: Руските атлетичари да бидат суспендирани

Дневник - 10.11.2015

Светската антидопинг-агенција ВАДА побара Русија да биде суспендирана од сите атлетски натпреварувања и да биде затворена нејзината лабораторија за допинг-тестови. ВАДА ги истражувала обвинувањата дека руските атлетичари вршеле поткуп на официјални ...

Интерпол ќе ја контролира истрагата за допингот

Актуелно24 - 10.11.2015

Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти дека ќе координира глобалната истрага за наводна корупција и допингот меѓу атлетичарите. Интерпол оваа информација ја објави откако Светската анти допинг агенција (WADA) соопшти дека Русија треба ...

Интерпол ќе ја контролира истрагата за допингот

Макфакс - 10.11.2015

Меѓународната полициска организација Интерпол соопшти дека ќе координира глобалната истрага за наводна корупција и допингот меѓу атлетичарите. Интерпол оваа информација ја објави откако Светската анти допинг агенција (WADA) соопшти дека Русија треба ...

Без руски атлетичари на ЛОИ 2016

Вечер - 10.11.2015

Светската анти – допинг агенција препорача Русија да биде суспендирана за сите атлетски натпреварувања. Русија мамела на Олипмиските игри во 2012 година и затоа треба да биде суспендирана од сите атлетски натпреварувања додека не се средат ...

Допинг скандал: Атлетичари си ги бараат медалите

Макфакс - 10.11.2015

Атлетичарите и националните Сојузи кои чувствуваат дека се оштетени по откривањето на скандалот со прикривањето и уништувањето на допинг тестовите во Русија, во вторникот започнаа да си ги бараат медалите кои не ги освоиле од руските атлетичари кој ...

Допинг-војна: WADA го разобличува рускиот спорт

Руска реч - 10.11.2015

„Руска реч на македонски“ се обидува да дознае за што ја обвинуваат Русија и што го очекува рускиот спорт. Како се случи? Светската антидопинг агенција (WADA) на 9 ноември ги претстави својот извештај посветен на проблемот со допинг во Русија.

На руските атлетичари им се заканува суспензија

Р.С.Европа - 09.11.2015

Меѓународната асоцијација на атлетски федерации соопшти дека ќе размисли за воведување санкции против Русија меѓу кои и суспендирање на атлетичарите од земјата на меѓународни натпреварувања поради допинг.

Светската антидопинг-агенција бара Русија да биде суспендирана од сите атлетски натпреварувања!

МКД - 09.11.2015

Руските атлетичари би можеле да ја пропуштат Олимпијадата во Рио доколку Интернационалната aтлетска fедерација го прифати барањето на ВАДА (Светската антидопинг-агенција) за суспензија на оваа земја од сите натпреварувања.

ВАДА препорача руските атлетичари да бидат суспендирани од ОИ во Рио 2016

SportMedia - 09.11.2015

Според истрагата на ВАДА, Русија правела систематско допингување на своите атлетичари во текот на многу голем период и дава препорака до Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) да не им дозволи на руските спортисти да се натпреваруваат на ...

„Русија го помага допингот на своите спортисти“

Оn.net - 09.11.2015

Светската анти-допинг агенција(ВАДА) побара Русија да биде исфрлена од сите атлетски натпреварувања, поради системско кршење на прописите за контрола на употреба на илегални сусптанци. Во извештајот на ВАДА се наведува дека долги години, руските ...

Скандал: Русија уништила повеќе од 1000 анти-допинг тестови!

Спорт365 - 09.11.2015

Независната комисија на Светскаа анти-допинг агенција им предложи на надлежните суспензија на Руската атлетска федерација поради уништување на повеќе од 1000 примероци. Во заклучокот на извештајот околу резултатите од истрагата, кој е објавен во ...

Руската атлетика пред сериозни санкции

Алфа - 09.11.2015

Светската анти допнг ангенција побара Русија да биде суспендирана од сите атлетски натпреварувања и да се затворат сите допинг лабаратории во оваа земја. Барањето доаѓа како резултат на истражувањето по обвиненијата дека руските атлетичари ги ...

ВАДА побара Русија да добие суспензија!

Телеграф - 09.11.2015

Светската антидопинг агенција (ВАДА) препорача Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) да ја суспендира Русија од сите натпреварувања по серијата позитивни случаи Извештајот на Канаѓанецот Дик Паунд, поранешен претседател на ВАДА, ...

Суспензија на Русија од ИААФ?

Спорт - 09.11.2015

Светската анти-допинг агенција (ВАДА) препорача Интернационалната асоцијација на атлетски федерации (ИААФ) да ја суспендира Русија од сите натпреварувања по серијата позитивни случаи Извештајот на Канаѓанецот Дик Паунд, поранешен претседател на ...

Руски тајни служби прикривале допинг кај атлетичари?

Оff.net - 09.11.2015

Светската анти-допинг агенција (ВАДА) бара суспензија на Атлетската руска федерација и забрана за учество на сите меѓународни натпреварувања во наредните две години. ВАДА во Женева презентирала извештај со докази за допинг на руски атлетичари кои ...

Асоцијацијaта на атлетски федерации ќе го разгледа прашањето за исклучување на Русија

Руска реч - 09.11.2015

Претходно Светската анти-допинг агенција препорача исфрлање на руските атлетичари од учество во сите натпреварувања. Меѓународната асоцијација на атлетски федерации (IAAF) ќе го разгледа прашањето за времено или целосно исклучување од својот состав ...

Скандал: Русите уништиле над 1.000 допинг тестови!?

Макфакс - 09.11.2015

Светската антидопинг агенција (WADA) побара Русија да биде суспендирана од сите атлетски натпреварувања и да биде затворена нејзината лабораторија за допинг тестови. WADA ги истражила обвинувањата дека руските атлетичари вршеле потпук на официјални ...