TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Останува затворен аеродромот во Рејкјавик

Макфакс - 25.04.2010

Главниот аеродром на Исланд најверојатно ќе остане затворен и денеска, поради облакот од вулканска пепел. Аеродромот беше за првпат затворен вчера од почетокот на ерупцијата на вулканот на 14. април.

Малку лава и помалку пепел излегува од вулканот во Исланд

Макфакс - 25.04.2010

Мала количина на лава но значително помалку вулканска пепел излегува од вулканот во Исланд, соопштија денеска од одделот за Цивилна заштита на Исланд.

Мало количество лава сеуште истекува од вулканот на Исланд

Inpress - 25.04.2010

Недела, 25. април (ИНПРЕС) Мала количина лава сеуште истекува од вулканот Ејафјалајокул на Исланд, а количеството на пепел од вулканот се намали, изјави денеска Јоханес Томасон од исландската ...

бизнис-Загубите во туризмот 1,7 милијарди евра

Вест - 24.04.2010

МАДРИД, 24 април (ДПА) - Блокадите во воздушниот сообраќај поради облакот од вулканската пепел од Исланд му нанесоа штета од 2,3 милијарди долари (1,7 милијарди евра) на европскиот туристички сектор, ...

СВЕТ-Европското небо отворено, затворен Исландскиот аеродром

Вест - 24.04.2010

БРИСЕЛ, 24 април (АП) - Воздушниот простор над Европа е речиси целосно исчистен од останките од облакот вулканска пепел кој предизвика масовно нарушување на летовите во изминатава недела, соопшти ...

Големиот тлеечки оган од срцето на Земјата

Утрински - 24.04.2010

Вулканот е геолошки облик (најчесто планина, но има и подморски вулкани), каде што магмата излегува на површината на земјата. Вулканите значително влијаат врз формирањето на релјефот на Земјата.

Исланд - природата е главна

Утрински - 24.04.2010

Од авионот што леташе за Исланд, на почетокот на 70-тите години од минатиот век, за време на бакаларската војна што упорните Исланѓани ја водеа против наметливите британски риболовни флоти, видов ...

Европскиот туризам загубил 1,7 милијарда евра заради вулканот

А1 - 23.04.2010

Европскиот туристички сектор поради облакот вулканска пепел од Исланд што се рашири над Европа претрпел загуби во висина од 1,72 милијарди евра, соопшти Светската организација за туризам.

Неколку аеродроми во Северна Шкотска повторно затворени

Шпиц - 23.04.2010

Неколку аеродроми во Северна Шкотска од утринава се повторно затворени за сообраќај, затоа што облак полн со вулканска пепел и со прав се појавил над овој дел од Велика Британија.

Аеродроми во Северна Шкотска се повторно затворени поради вулканската пепел

Сител - 23.04.2010

Неколку аеродроми во Северна Шкотска од утринава се повторно затворени за сообраќај, затоа што облак полн со вулканска пепел и со прав се појавил над овој дел од Велика Британија.

Вулканската пепел е опасна по здравјето

Точка - 23.04.2010

Светската здравствена организација(СЗО) препорача населението во европските земји да остане во затворени простории доколку облакот пепел од вулканот во Исланд започне да се спушта пониско.

Затворањето на воздушниот просторј Шпанија ја чинело 252 милиони евра

Канал 77 - 23.04.2010

Затворањето на европскиот воздушен простор поради облакот од вулканска пепел досега на Шпанскиот туристички сектор му нанесе штета во вредност од 252 милиона евра , покажуваат податоците на Шпанската ...

Британија ги приземји борбените авиони

Нетпрес - 23.04.2010

Министерот за одбрана на Британија ги приземјил воените авиони. Мерката била преземена откако честички вулкански пепел биле најдени во мотор на еден борбен авион.

Нов вулкански облак во северна Европа

eReporter - 23.04.2010

Нов облак од вулканска пепел од Исланд стигна до Скандинавија, поради што воздушниот простор над делови од Норвешка, Шведска и Финска е повторно затворен.

Речиси целосна нормализација на авиосообраќајот над Европа

Макфакс - 23.04.2010

Европската агенција за авиосообраќај соопшти дека воздушниот сообраќај над Европа е речиси целосно исчистен од вулканската пепел што минатата недела го поремети летањето.

Европскиот туризам загубил 1,7 млрд. евра заради вулканот

Макфакс - 23.04.2010

Европскиот туристички сектор поради облакот вулканска пепел од Исланд што се рашири над Европа претрпел загуби во висина од 1,72 милијарди евра, соопшти Светската организација за туризам.

Нема вулкански прав над Македонија

Идивиди - 22.04.2010

Скопје, 22 април (МИА) - Подрачјето на Македонија денеска не е под влијание на облакот од вулканска пепел и прашина, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Вулканската прав дојде и нé одмина

Н.Македонија - 22.04.2010

Авиосообраќајот на скопскиот аеродром се одвива без проблеми и се реализираат предвидените летови Подрачјето на Македонија веќе не е под влијание на облакот од вулканска прашина, информира Управата ...

УХМР: Нема вулкански прав над Македонија

Кирилица - 22.04.2010

Подрачјето на Македонија денеска не е под влијание на облакот од вулканска пепел и прашина, информира Управата за хидрометеоролошки работи УХМР од утре најавува нов период на променливо време со ...

УХМР: Нема вулкански прав над Македонија

Сител - 22.04.2010

Подрачјето на Македонија денеска не е под влијание на облакот од вулканска пепел и прашина, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Облакот од вулканска пепел може да ја чини Америка 650 милиони долари

МК-Фондови - 22.04.2010

Проблемите со воздушниот сообраќај предизвикани од облакот со вулканска пепел, може да ја чинат американската економија 650 милиони долари, соопшти Американската асоцијација на патници.

Исланд - природата е главна

Окно - 22.04.2010

Од авионот што леташе за Исланд, на почетокот на 70-те, за време на „бакаларската војна“ која упорните Исланѓани ја водеа против наметливите британски роболовни флоти, видов како горат островите ...

Туристичкиот сектор во Шпанија со загуба од 252 милиони евра

Макфакс - 22.04.2010

Затворањето на европскиот воздушен простор поради облакот од вулканска пепел досега на Шпанскиот туристички сектор му нанесе штета во вредност од 252 милиона евра , покажуваат податоците на Шпанската ...

Европскиот воздушен простор се отвора

А1 - 21.04.2010

Просторот во надлежност на Агенцијата за контрола на летање на Србија и Црна Гора е зафатен од облак со вулканска прашина од ерупцијата на вулкан на Исланд.

Вулканскиот облак помина над Македонија

А1 - 21.04.2010

Подрачјето на Македонија веќе не е под влијание на облакот од вулканска пепел и прашина, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Облакот вулканска пепел помина над Македонија

Р.С.Европа - 21.04.2010

Подрачјето на Македонија веќе не е под влијание на облакот од вулканска пепел и прашина, соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи.

Вулканот почна да исфрла и лава

Утрински - 21.04.2010

РЕЈКЈАВИК - Вулканот на Исланд, што беше причина за хаос во авиосообраќајот во Европа, вчера постојано еруптираше, но испушта повеќе лава, а помалку пепел од претходно, создавајќи пониски облаци од ...

Облакот од вулканска пепел ќе се расчисти за викендот

Утрински - 21.04.2010

ЖЕНЕВА - Временските услови со низок притисок што ќе го зафатат Исланд би требало да помогнат во расчистувањето на облакот од вулканска пепел што ги запре летовите низ Европа неколку дена, изјави ...

Облакот од вулканска прашина над Србија

Алфа - 21.04.2010

Просторот во надлежност на Агенцијата за контрола на летање на Србија и Црна Гора е зафатен од облак со вулканска прашина од ерупцијата на вулкан на Исланд.

Вулканската пепел стигна над Македонија

Алфа - 21.04.2010

Вулканската пепел утринава стигна над Македонија, но таа е со мала густина и не претставува никаква опасност, соопштува УХМР.

Активноста на исландскиот вулкан опаѓа

Идивиди - 21.04.2010

Рејкјавик, 21 април 2010 (МИА) - Интензитетот во Вулканот Ејафјалајокул е намален за 80 отсто, соопшти исландскиот Завод за кризни интервенции.

Опаѓа активноста на вулканот, облакот ја помина Македонија

Шпиц - 21.04.2010

Интензитетот во Вулканот Ејафјалајокул е намален за 80 отсто, соопшти исландскиот Завод за кризни интервенции. - Последните информации со кои располагаме е дека вулканот има околу 20 отсто од силата ...

Исландскиот вулкан не удри значајно врз македонскиот бизнис

Алфа - 21.04.2010

Еднонеделната блокада на авиосообраќајот во Европа не се одрази негативно врз македонските компании. Освен неколкуте бизнисмени кои останаа заглавени по аеродромите, фирмите кои го користат авио ...

Вулканскиот прав дојде и веднаш се повлече од Македонија

Алфа - 21.04.2010

Делови од облакот со вулканската пепел од Исланд утрово стигнаа над северните делови над Македонија, но попладневно ветерот ги врати назад.

Пронајден најдлабокиот вулкански отвор на светот

Дневник - 21.04.2010

Научниците веруваат дека го пронашле најдлабокиот вулкански отвор на светот во длабоките мориња на Карибите. Отворот е лоциран на 5.000 метри од местото Кајмански Премин, а е пронајден со помош на ...

Облакот од вулканска пепел може да ја чини американската економија 650 милиони долари

Кирилица - 21.04.2010

Проблемите со воздушниот сообраќај предизвикани од облакот со вулканска пепел, може да ја чинат американската економија 650 милиони долари, соопшти Американската асоцијација на патници „Загубите во ...

Облакот од вулканска пепел може да ја чини Америка 650 милиони долари

Сител - 21.04.2010

Проблемите со воздушниот сообраќај предизвикани од облакот со вулканска пепел, може да ја чинат американската економија 650 милиони долари, соопшти Американската асоцијација на патници.

Облакот од вулканска прашина над Србија

Сител - 21.04.2010

Просторот во надлежност на Агенцијата за контрола на летање на Србија и Црна Гора е зафатен од облак со вулканска прашина од ерупцијата на вулкан на Исланд.

Облакот од вулканска прашина над Србија

Кирилица - 21.04.2010

Просторот во надлежност на Агенцијата за контрола на летање на Србија и Црна Гора е зафатен од облак со вулканска прашина од ерупцијата на вулкан на Исланд Во соопштение од Агенцијат се вели дека ...

Облакот од вулканска пепел може да ја чини американската економија 650 милиони долари

МРТ - 21.04.2010

Проблемите со воздушниот сообраќај предизвикани од облакот со вулканска пепел, може да ја чинат американската економија 650 милиони долари, соопшти Американската асоцијација на патници.

Кушнер: Европа не реагира добрo на кризата со вулканската пепел

Кирилица - 21.04.2010

Европа не реагира добро на кризата во воздушниот сообраќај, предизвикана од облакот од пепел од вулканот во Исланд, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер Кушнер ...

Активноста на исландскиот вулкан опаѓа

Кирилица - 21.04.2010

Интензитетот во Вулканот Ејафјалајокул е намален за 80 отсто, соопшти исландскиот Завод за кризни интервенции - Последните информации со кои располагаме е дека вулканот има околу 20 отсто од силата ...

Вулканскиот облак со мала густина помина над Македонија

Сител - 21.04.2010

Подрачјето на Македонија веќе не е под влијание на облакот од вулканска пепел и прашина, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Помина вулканскиот облак над Македонија

Кирилица - 21.04.2010

Подрачјето на Македонија веќе не е под влијание на облакот од вулканска пепел и прашина, информира Управата за хидрометеоролошки работи Вулканската пепел која изутрината стигнала над Македонија, била ...

Вулканскиот облак ја заобиколи Македонија

Канал5 - 21.04.2010

Вулканскиот облак денеска ја заобиколи Македонија.Ќе го нема и утре, потврдија од УХМР. Нови прогнози од Исланд засега нема зашто се уште е неизвесно дали пак ќе има ...

Вулканскиот облак му донесе огромна заработувачка на словенечки таксист

Точка - 21.04.2010

Прашината од исландскиот вулкан која го затвори европското небо се покажа како златна за словенечките таксисти, а еден од нив заработил за да си купи ново возило.

Како вулканскиот пепел може да го “изгасне“ авионот?

Точка - 21.04.2010

Прекинувањето на авионскиот сообраќај во Велика Британија, предизвика гнев кај многу патници кои останаа заглавени на островот, се додека не се намали облакот од пепел предизвикан од исландскиот ...

Вулканскиот прав се „позлати& за мариборските таксисти

eReporter - 21.04.2010

Правта од исландскиот вулкан што го затвори европското небо стана златна за таксистите од Марибор, јавуваат словенечките медиуми.

Облакот пепел повторно над Србија

Нетпрес - 21.04.2010

Просторот во надлежност на Агенцијата за контрола на летање на Србија и Црна Гора е зафатен од облакот со вулканска прашаина создадено од ерупцијата на вулканот на Исланд, објави белградската ...

“Фајненшел тајмс“: Вулканската криза “претерана“

Нетпрес - 21.04.2010

Недоволно прецизните компјутерски софтвери претерале со опасноста од вулканскиот пепел што го парализира воздушниот простор на Европа.

УХМР: Облакот од вулканска пепел со мало влијание врз Македонија

Нетпрес - 21.04.2010

Облакот од вулканска пепел што го зафати воздушниот простор над Европа има многу мало влијание врз Македонија, велат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Исланд: Вулканот се повеќе се смирува

Нетпрес - 21.04.2010

Ерупацијата на исладнскиот вулкан Ејафјалајокул за околу 80 отсто е со послаб интензитет во однос на 17-ти април кога почна ерупцијата, изјавила денеска портпаролката на исландската цивилна заштита ...

Вулканскиот облак ќе ја чини економијата на САД 650 млн. долари?

Макфакс - 21.04.2010

Укинатите летови поради облакот од вулканска пепел што го затвори европското небо, може да ја чини економијата на САД 650 милиони долари.

Вулканскиот облак му донесе огромна заработувачка на словенечки таксист

Макфакс - 21.04.2010

Прашината од исландскиот вулкан која го затвори европското небо се покажа како златна за словенечките таксисти, а еден од нив заработил за да си купи ново возило.

Вулканската прашина долета и до Македонија

Inpress - 21.04.2010

Скопје, 21. април (ИНПРЕС) Управата за хидрометеоролошки работи, соопшти денеска дека и над подрачјето на Република Македонија помина облак од вулканска пепел и прашина, од островот Исланд.

Прашливиот облак од Исланд ќе се движи пониско

А1 - 20.04.2010

Вулканот на Исланд, што предизвика хаос во авиосообраќајот во цела Европа, сè уште покажува силна вулканска активност, но облакот прашина ќе се движи пониско од претходно.

Нова опасност од вулканот во Исланд

А1 - 20.04.2010

Нов бран вулканска прашина се шири од Исланд низ Европа и повторно ги затвора главните авионски патишта. Ситуацијата е опасна и конечната одлука треба да биде на пилотите.

Европските аеродроми се отвораат за летови

А1 - 20.04.2010

Нервозата од колапсот во авиотранспортот во Европа предизвикан од вулканот на Исланд се пресели во Брисел. Еуроконтрол е под силен притисок на авиокомпаниите да го отвори воздушниот простор за ...

Британците предупредуваат на засилена активност на исландскиот вулкан

Р.С.Европа - 20.04.2010

Британската служба за контрола на летање синоќа издаде предупредување дека се засилува активноста на вулканот на Исланд и оти од него излегува уште вулканска прашина која се движи кон Британија.

Нов облак од пепел од Исланд се движи кон Европа

Р.С.Европа - 20.04.2010

Нов облак од пепел од вулканот на Исланд се движи кон Велика Британија. Сепак се очекува денеска да бидат отворени дел од аеродромите во Шкотска, Велс и Англија, но аеродромите во Лондон остануваат ...

Исланд чади, Европа врие

Дневник - 20.04.2010

Оставени сами на себе, без многу пари и можност во скоро време да се вратат дома, тројца Македонци веќе петти ден се заглавени во главниот град на Исланд, Рејкјавик.

Вулканот дневно исфрла од 150.000 до 300 000 тони јаглерод диоксид

Идивиди - 20.04.2010

Париз, 20 април 2010 (МИА) - Исландскиот вулкан Еја-фјала-јокул дневно исфрла меѓу 150 и 300 илјади тони јаглерод диоксид и ако тоа ниво се одржи во текот на годината , вулканот ќе се изедначи според ...

Нов облак вулканска пепел насочен кон Велика Британија

Алфа - 20.04.2010

Британската национална служба за контрола на воздушниот сообраќај соопшти дека се се поинтензивни исфрлањата од вулканот Ејафјалајокул во Исланд и кон Велика Британија се носи нов облак вулканска ...

Вулканот во Исланд дневно исфрла до 300 000 тони јаглерод диоксид

Алфа - 20.04.2010

Исландскиот вулкан Еја-фјала-јокул дневно исфрла меѓу 150 и 300 илјади тони јаглерод диоксид и ако тоа ниво се оддржи во текот на годината , вулканот ќе се изедначи според штетите со ефектот на ...

Пронајден е најдлабокиот вулкански отвор на светот

365 - 20.04.2010

Се верува дека најдлабокиот вулкански отвор на светот е пронајден во длабоките мориња на Карибите. Отворот е лоциран на 5,000m од местото Cayman Trough, а откритието е пронајдено со помош на две ...

Вулканскиот пепел од Исланд и над Македонија

Н.Македонија - 20.04.2010

Вулканскиот пепел што се шири од Исланд, од денес може да се појави и во Македонија, но тоа не би требало да биде опасно за здравјето на граѓаните, велат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Нов облак од вулканска пепел ќе премине над северниот дел од Европа

Алсат-М - 20.04.2010

Нов облак од вулканска пепел создаден од активноста на вулканот Ејафјалајокул во Исланд веројатно ќе премине над северниот дел од Европа, соопшти денеска Центарот за набљудување на влкани, ...

Исландскиот вулкан исфрли лава

Форум - 20.04.2010

Вулканот Ејафлајајокул синоќа почна да исфрла лава, а од утринава од кратерот излегува магма. Геолозите оценуваат дека тоа е добра вест, која најавува смирурање на активноста на вулканот Опасноста од ...

Авионите летаат од Скопје, но вечерва доаѓа вулканскиот облак

Алфа - 20.04.2010

Авиосообраќајот од Македонија кон Европа денеска е речиси нормализиран, но дел од облакот со вулканска прашина доцна вечерва се очекува да стигне и над Македонија.

Нов облак вулканска пепел се носи кон Велика Британија

Кирилица - 20.04.2010

Британската национална служба за контрола на воздушниот сообраќај соопшти дека се се поинтензивни исфрлањата од вулканот Ејафјалајокул во Исланд и кон Велика Британија се носи нов облак вулканска ...

Еја-фјала-јокул дневно исфрла од 150.000 до 300 000 тони ЦО2

Кирилица - 20.04.2010

Исландскиот вулкан Еја-фјала-јокул дневно исфрла меѓу 150 и 300 илјади тони јаглерод диоксид и ако тоа ниво се оддржи во текот на годината , вулканот ќе се изедначи според штетите со ефектот на ...

Облакот со пепел од Исланд стигна до Њуфаундленд

Кирилица - 20.04.2010

Облакот со пепел што се формира по ерупцијата на вулканот Еја-фјала-јокул, на Исланд, го мина Атлантскиот океан и денеска стигна до канадското крајбрежје, поточно до Њуфаундленд, но не се очекува да ...

Облакот со пепел од Исланд стигна до Њуфаундленд

Сител - 20.04.2010

Облакот со пепел што се формира по ерупцијата на вулканот Еја-фјала-јокул, на Исланд, го мина Атлантскиот океан и денеска стигна до канадското крајбрежје, поточно до Њуфаундленд, но не се очекува да ...

Вулканскиот облак стигна до брегот на Северна Америка

МРТ - 20.04.2010

Облакот од пепел кој настана при ерупцијата на исландскиот вулкан вчера дојде до канадскиот источен брег и тамошните авиопревозниците изјавија дека до откажување на домашните летови во Канада дошло ...

Нов облак од вулканска пепел над Северна Европа

Кирилица - 20.04.2010

Нов облак од вулканска пепел создаден од активноста на вулканот Ејафјалајокул во Исланд, веројатно ќе премине над северниот дел од Европа, соопшти денеска Центарот за набљудување на вулкани, ...

СЗО: Пепелта од вулканот во Исланд не претставува ризик за човековото здравје

Сител - 20.04.2010

Пепелта од вулканот на Исланд не претставува ризик за човековото здравје, со исклучок на регионите кои се блиски до него, соопшти денеска Светската здравствена организација.

НАТО нема гајле од вулканот

Вечер - 20.04.2010

Облакот од вулканска пепел од Исланд, кој приземји многу комерцијални авионски летови во Европа, немаше негативно влијание врз операциите на НАТО, вклучувајќи ја и мисијата во Авганистан, изјави ...

Вулканска пепел и над Македонија?!

Вечер - 20.04.2010

Облакот од вулканска пепел и прав од Исланд се движи кон европскиот континент и ќе зафати делови од Балканскиот Полуостров, а во слабоизразена форма денеска може да продје и над земјава, информираа ...

Нови ерупции на Исланд

Нетпрес - 20.04.2010

Вулканот Ејафјалајокул исфрла лава и пареа, но помалку пепел, велат исландските геолози. Меѓутоа, британската служба за контрола на летање издала преупредување дека активноста на вулканот се ...

Папандреу „игра покер& да издејствува подобри услови

eReporter - 20.04.2010

Поради вулканскиот пепел дополнително е влошена и онака тешката финансиска состојба во која се наоѓа Грција, пишува денеска лондонскиот весник Тајмс.

Исландскиот вулкан почнал да исфрла лава

Нетпрес - 20.04.2010

Вулканот Ејафлајајокул на Исланд од вчера почнал да исфрла лава, оган и громови. Од утринава од кратерот излегувала магма, што претставува пресфртна точка и влез во последната фаза негово смирување, ...

Ослабнува ерупцијата на исландскиот вулкан

eReporter - 20.04.2010

Активноста на исландскиот вулкан последните неколку часа е ослабната. Исландската цивилна заштита соопшти дека ерупциите кои ги затворија европските аеродроми и го задушија небото со облак од пепел ...

Вулканскиот облак стигна до брегот на Северна Америка

Макфакс - 20.04.2010

Облакот од пепел кој настана при ерупцијата на исландскиот вулкан вчера дојде до канадскиот источен брег и тамошните авиопревозниците изјавија дека до откажување на домашните летови во Канада дошло ...

Прашливиот облак од Исланд ќе се движи пониско (фото)

Макфакс - 20.04.2010

Вулканот на Исланд, што предизвика хаос во авиосообраќајот во цела Европа, сè уште покажува силна вулканска активност, но облакот прашина ќе се движи пониско од претходно.

Новa вулканска пепел се движи кон Британија и Данска

Макфакс - 20.04.2010

Нов облак со вулканска пепел од вулканот Ејафјалајокул на Исланд ќе премине над Велика Британија и Данска, но ќе ја одмине Франција, соопштија од Европскиот центар за вулканска пепел(ВААЦ).

Исландскиот вулкан исфрли лава

Макфакс - 20.04.2010

Исландскиот вулкан Ејафлајајокул, синоќа започна да исфрла лава, а од утринава од кратерот излегува магма. Добрата вест е што ова ја означува преодната фаза во активноста на овој вулкан и влезот кон ...

Вулканскиот облак оштети воен авион на НАТО

Inpress - 20.04.2010

Брисел, 20. април (ИНПРЕС) Во мотор на борбен авион на НАТО, Ф-16, пронајдени се честички стакло кои потекнуваат од вулканското гротло на Исланд.

Вулканската пепел може да достигне и до Грција

Inpress - 20.04.2010

Атина, 20. април (ИНПРЕС) Вулканска пепел од Исланд може да достигне и до Грција, предупреди грчката телевизија "Антена".

Дел од авионите полетаа

А1 - 19.04.2010

Облакaкот од пепел од исландскиот вулкан стигна до сибирската река Енисеј и се движи кон исток. Европската Унија соопшти дека денеска можеби ќе се воспостави половина од авионски сообраќај.

Нема ризик по здравјето на луѓето од вулканскиот прав

Бизнис24 - 19.04.2010

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје будно ја следат состојбата со движење на облаците со пепел од вулканската ерупција во Исланд, кои се наоѓаат над поголем дел од Европа, а во ...

Авиокомпаниите бараат преиспитување на ограничувањата

Р.С.Европа - 19.04.2010

Приземјените европски авиокомпании побараа денеска од воздухопловните власти итно преиспитување на ограничувањето за летање, поради страхувањето од можните последици од вулканскиот пепел на небото.

Спорт - Вулканскиот пепел го избриша Бабунски

Време - 19.04.2010

Поради проблемите што вулканскиот пепел од Исланд ги направи на небото над Европа, во репрезентацијата на Македонија до 17 години од Барселона нема да може да пристигне најдобриот фудбалер на оваа ...

Пари - Облакот стаса и во Македонија

Време - 19.04.2010

Елена Костовска Валентина Стојанчевска Делови од облакот од вулканскиот прав од Исланд, вчера во слабо изразена форма стигна и во Македонија, каде веќе од петокот е блокиран воздушниот сообраќај, а ...

ЕУ: Не може да се ризикува безбедноста на патниците

Р.С.Европа - 19.04.2010

Од Европската Унија соопштија дека не може да се ризикува безбедноста на патниците во услови кога облак вулканска пепел се шири над европскиот континент.

Откажан самитот на ЕУ и Пакистан

Р.С.Европа - 19.04.2010

Самитот на ЕУ и Пакистан нема да се одржи во среда како што беше планирано, поради блокираниот авионски сообраќај предизвикан од облакот вулканска пепел кој се прошири низ европскиот континент од ...

Македонските аеродроми отворени

Утрински - 19.04.2010

Македонското небо вчераутро во 8,30 часот беше повторно отворено за сообраќај. Воздушниот простор над Македонија беше затворен шест и пол часа, од два часот по полноќ во недела до 8,30 часот, откако ...

Живна автобускиот и железничкиот превоз

Телма - 19.04.2010

Блокадата на авиосообраќајот во Европа, која настапи по појавата на исландскиот вулкански облак, придонесе за значајно зголемување на железничкиот и автобускиот сообрачај во Македонија.

Облакот од вулканска пепел се движи кон исток

Шпиц - 19.04.2010

Облакот од вулканска пепел од Исланд ја достигна руската река Енисеј на Сибир. Денеска тој ќе ја пресече сибирската река и ќе продолжи да се движи кон исток.

Вулканскиот чад над Македонија не е опасен

Шпиц - 19.04.2010

Се додека пепелот останува во горниот дел од атмосферата, не постои ризик за здравјето на луѓето. Потенцијално влијание врз здравјето може да се почувствува доколку облакот го достигне нивото на ...

Облакот од пепел од исландскиот вулкан достигна со сибирската река Енисеј и се движи кон исток

Алсат-М - 19.04.2010

Облакот од вулканска пепел од Исланд ја достигна руската река Енисеј на Сибир. Денеска тој ќе ја пресече сибирската река и ќе продолжи да се движи кон исток.

Вулканот на Исланд повторно активен

Алсат-М - 19.04.2010

Актуелниот вулкан во Исланд предизвика нови силни потреси во околината, но облакот од пепел кој го парализира воздушниот сообраќај во Европа паднал до висина од околу два километри, соошти ...

Вулканот на Исланд повторно активен

Шпиц - 19.04.2010

Актуелниот вулкан во Исланд предизвика нови силни потреси во околината, но облакот од пепел кој го парализира воздушниот сообраќај во Европа паднал до висина од околу два километри, соошти ...

Вулканот повторно активен

ЗаЗабава - 19.04.2010

Ерупцијата на вулканот на јужен Исланд сеуште трае, а во понеделникот наутро е забележана нова силна активност... ..., соопшти метеоролошката служба во Стокхолм.

Вулканската пепел ја одложи мисијата на ММФ и на ЕУ во Грција

SETimes - 19.04.2010

AТИНА, Грција -- Мисијата на експертите на ЕУ и на ММФ мораше да го одложи патувањето за Атина во понеделникот (19-ти април) поради огромниот облак од опасен прав од исландскиот вулкан, кој го ...

Од вулканската пепел не постои ризик за здравјето на луѓето

Вечер - 19.04.2010

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје информираат дека ја следат состојбата со движење на облаците со пепел од вулканската ерупција во Исланд, кои се наоѓаат над поголем дел од ...

Вулканискиот облак ја одложи мисијата на ММФ во Грција

МРТ - 19.04.2010

Мисијата на европските претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е одложена поради облакот вулкански пепел над Европа и ќе пристигне во Грција на 21 април во среда, ако условите го ...

Облакот од пепел од исландскиот вулкан достигна со сибирската река Енисеј

Сител - 19.04.2010

Облакот од вулканска пепел од Исланд ја достигна руската река Енисеј на Сибир. Денеска тој ќе ја пресече сибирската река и ќе продолжи да се движи кон исток.

Вулканот Шивелуч на Камчатка исфрли пепел на височина од 7,5 киломери

Кирилица - 19.04.2010

Вулканот Шивелуч на рускиот полуостров Камчатка исфрли столб од пепел на височина од 7,5 километри над нивото на морето, соопштија руските медиуми Нема никаква опасност за населените места.

Исландскиот вулкан ја десеткува воената вежба во штипско

Канал5 - 19.04.2010

Облаците со пепел од исландскиот вулкан, спречија една третина од пријавените учесници од десетина армии и од исто толку земји членки на Европската Унија навреме да пристигнат за денешниот почеток на ...

Британија испраќа воени бродови на Исланд за евакуација на Британците

МРТ - 19.04.2010

Британските власти денеска соопштија дека ќе испратат воени бродови за евакуација на луѓето што останаа заглавени на Исланд, поради прекин на авиосообраќајот предизвикан од облакот со вулканска пепел.

Вулканската прашина ја снема од Балканот, Европа и натаму заложник

Канал5 - 19.04.2010

Вулканската прашина се расчисти над Балканот. Речиси сите земји во регионот го отворија небото за авиосообраќај. Но, во поголем дел од Европа ситуацијата останува неизвесна.

Вулканската ерупција на Исланд стивнува

Сител - 19.04.2010

Вулканската ерпуција на Исланд сега е значително намалена, тврдат исландски сеизмолози во еден извештај објавен денеска претпладне.

Расмусен: Вулканскиот прав од Исланд не влијае на операциите на НАТО

Кирилица - 19.04.2010

Облакот од вулканскиот пепел од Исланд, кој приземји многу комерцијални авионски летови во Европа, немаше негативно влијание врз операциите на НАТО, вклучувајќи ја и мисијата во Авганистан "Правот ...

Вулканската прав стигнува на Балканот, можен жолт дожд

eReporter - 19.04.2010

Облакот со вулканска прав денеска пристигнува на Балканскот Полуостров, но поголеми концентрации на вулкански честици можат да се очекуваат утре, потврдуваат повеќето хидромеетереолошки заводи од ...

Негативното влијание од вулканскиот облак поголемо од нападот на 11 септември

Нетпрес - 19.04.2010

Здружението на меѓународнит авиопревозници соопштило дека негативното влијание на вулканскиот облак врз воздушниот сообраќај е поголемо отколку од терористичките напади на 11-ти септември и им ...

Нова силна активност на исландскиот вулкан

eReporter - 19.04.2010

Ерупцијата на вулканот на југот на Исланд се уште трае и утрово е забележана нова силна активност, но облакот од пепел, што предизвика хаос во авиосообраќајот, се спушти на висина од околу два ...

Половина Исланд во целосен мрак, луѓето се задушуваат во прав

eReporter - 19.04.2010

Исланд деновиве е поделен – еден дел лежи на сончевата страна од островот, додека другиот се наоѓа под густиот облак на вулканската прашина, каде денот се претвори во ноќ.

Вулканската пепел од Исланд стигна до Канада

eReporter - 19.04.2010

Прашината од ерупцијата на исландскиот вулкан носена од ветровите стигна до источна Канада, поради што голем дел од авиокомпаниите воведоа превентивни мерки, јавија денеска канадските медиуми.

Вулканискиот облак ја одложи мисијата на ММФ во Грција

Макфакс - 19.04.2010

Мисијата на европските претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) е одложена поради облакот вулкански пепел над Европа и ќе пристигне во Грција на 21 април во среда, ако условите го ...

Вулканот на Исланд сè уште активен, облакот значително понизок

Макфакс - 19.04.2010

Еруптираниот вулкан на Исланд и денеска продолжува да исфрла лава, но облакот од пепел, што изминатите денови предизвика застој во авиосообраќајот, значително е понизок и достига висина до два ...

Британија испраќа воени бродови на Исланд за евакуација на Британците

Макфакс - 19.04.2010

Британските власти денеска соопштија дека ќе испратат воени бродови за евакуација на луѓето што останаа заглавени на Исланд, поради прекин на авиосообраќајот предизвикан од облакот со вулканска пепел.

Авиони на НАТО оштетени при прелетот низ вулканскиот облак

Макфакс - 19.04.2010

Неколку борбени авиони на НАТО Ф16 имале дефекти на моторите, откако пролетале низ облакот од вулканска пепел што го прекри поголемиот дел од Европа.

Метео аларм - Нема вулканска пепел и прашина над Македонија

Inpress - 20.04.2010

Скопје, 20. април (ИНПРЕС) Подрачјето на Македонија во текот на денешниот ден ќе се наоѓа под влијание на северозападно воздушно струење на висина, но нема да предизвика адвекција и транспорт на ...