TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По морето кај лампедуза се бараат уште 200 исчезнати мигранти

Телма - 06.10.2013

Италијанската министерка за интеграција го посети денеска островот Лампедуза, каде војниците продолжија да ги пренесуваат на копно ,телата на имигрантите кои ги загубија животите при потонувањето на ...

Италија: Пронајдени уште 70 тела на жртвите од потонувањето

МКД - 06.10.2013

Потрагата по телата на неколкуте стотини бегалци кои настрадаа во бродоломот предизвикан од несреќен случај, продолжила во Лампедуса, додека италијанската министерка за интеграции Сесил Кјенге ...

Пронајдени се уште десет тела по бродоломот крај Лампедуза

Локално - 06.10.2013

Италијанските спасувачки екипи ги извадиле од водата телата на уште десет жртви од инцидентот во кој брод со африкански имигранти се преврте во близина на брегот на италијанскиот остров Лампедуза.

Извлечени уште 16 жртви на брегот кај Лампедуза

Нетпрес - 06.10.2013

Нуркачите кај островот Лампедуза пронајдоа уште 16 тела по бродската несреќа во која настрадаа повеќе од 300 бегалци од Африка. Од Рим најавуваат дека двојно ќе го зголемат бројот на нови места за ...

Бели ковчези со мечиња за децата загинати кај Лампедуса | Трагичната смрт на емигрантите кај Лампедуса

Кукурику - 06.10.2013

Во потонувањето загинаа околу 300 Еритрејци и Сомалијци, меѓу кои имаше и жени и деца Италијанските власти поради лошото време повторно се оневозможени во обидот да ги најдат телата заробени во ...

Бројот удавени кај Лампедуза се искачи на 121

Макфакс - 06.10.2013

Бројот на имигрантите коишто ги загубија животите во близина на брегот на италијанскиот остров Лампедуза во неделата е коригиран од 111 на 121, а истовремено продолжува потрагата по телата на повеќе ...

Извлечени 181 телo од морето кај Лампедуза

Макфакс - 06.10.2013

Спасувачките екипи веќе пронајдоа 181 телo на настраданите африкански имигранти во водите во близна на италијанскиот остров Лампедуза, соопшти во неделата навечер телевизијата RaiNews24.

Дали Лампедуза е повик за будење на ЕУ?

Deutsche Welle - 05.10.2013

ЕУ е шокирана од смртта на повеќе од 110 африкански мигранти во Медитеранот. Дали трагедијата со бродот во близина на Лампедуза ќе доведе до промена во миграциската и бегалска политика на ...

Продолжуваат спасувачките операции крај островот Лампедуза

24 Вести - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Се` помалку надеж за пронаоѓање на преживеани кај Лампедуза

Телма - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Во запалениот имигрантски брод загинале повеќе од 300 Африканци

Дневник - 05.10.2013

Италијанските спасувачки служби извлекоа најмалку 111 тела од водата во близина на островот Лампедуза, каде што завчера потона бродот на кој се наоѓаа мигранти од Африка, а се очекува да извлечат ...

Продолжуваат спасувачките операции крај островот Лампедуза

А1 On - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Продолжуваат спасувачките оепрации крај островот Лампедуза

Алфа - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Продолжува потрагата по емигрантите кои настрадаа во бродолом крај Лампедуза

+инфо - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Продолжуваат спасувачките опeрации крај островот Лампедуза

Сител - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Продолжуваат спасувачките операции крај островот Лампедуза, засега 111 загинати, 200 исчезнати

Либертас - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Продолжува потрагата по тела во Италија

Канал5 - 05.10.2013

Италијанските спасувачи извлекоа најмалку 110 тела по бродоломот во близина на островот Лампедуза, во кој исчезнаа 200 мигранти од Африка.. Италијанската крајбрежна стража со авиони и хеликоптери го ...

Морето кај Лампедуза, полно со детски чевли

Точка - 05.10.2013

Потрагата за исчезнатите во поморската несреќа која се случи во четвртокот кога се удавија околу 300 имигранти откако нивниот мал брод се преврте и запали кај Лампедуза на југот во Италија, беше ...

Морето кај Лампедуза, полно со детски чевли

Нетпрес - 05.10.2013

Потрагата за исчезнатите во поморската несреќа која се случи во четвртокот сабајлето кога се удавија околу 300 имигранти откако нивниот мал брод се преврте и запали кај Лампедуза на југот во Италија, ...

Продолжуваат спасувачките оепрации крај островот Лампедуза

Кукурику - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Продолжува потрагата по африкански емигранти крај островот Лампедуза

Денешен - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат денеска со потрага по африкански емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза во кој досега е потврдено за 111 жртви и околу 200 ...

Спасувачките операции кај островот Лампедуза продолжуваат и денес

Maxim - 05.10.2013

Спасувачките тимови во Италија ќе продолжат и денес во потрагата по африканските емигранти кои настрадаа во бродолом во близина на островот Лампедуза.

„Ден на болка и срам“

Deutsche Welle - 04.10.2013

Во несреќата со запалениот брод полн со бегалци пред брегот на Лампедуза, загинаа најмалку 130 лица. Трагедијата во Италија предизвика жестока дебата за политиката кон бегалците, во која се вклучи и ...

Повеќе од 300 имигранти се удавија крај италијанскиот брег

24 Вести - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел на речиси еден километар од копното.

Ден на жалост во Италија- се удавија 300 мигранти

Нова ТВ - 04.10.2013

Италија прогласи ден на жалост, откако вчера бродот со 500 мигранти потона близу островот Лампедуза. Пронадени се 103 тела, а десетици биле заробени во бродот кој потона на километар од брегот.

Жалост во Италија за африканските мигранти

Р.С.Европа - 04.10.2013

Во Италија е прогласена национална жалост за африканските мигранти кои се удавија во близина на медитеранскиот остров Лампедуса, додека потрагата по стотици исчезнати и натаму продолжува.

Ден на жалост во Италија поради бродоломот: Над 100 мртви, 200 исчезнати (ВИДЕО)

МКД - 04.10.2013

Италија денешниот ден го прогласила за ден на жалост, откако бродот што превезувал околу 500 имигранти потонал кај островот Лампедуса, јавува Ројтерс.

Ден на жалост во Италија - во бродоломот се удавија над 300 африканци

Телма - 04.10.2013

Во Италија денеска е ден на жалост поради имигрантите кои се удавија во бродолом во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Се претпоставува дека се удавиле 300 луѓе од Африка.

Бродот на надежта стана масовна гробница кај Лампедуза

Дневник - 04.10.2013

Најмалку 92 лица загинаа, а десетици се исчезнати откако брод што носел мигранти од Африка вчера потона во близина на сицилискиот остров Лампедуза, пренесе Ројтерс.

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

Алфа - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар го зафатил бродот со кој патувале по што се превртел на речиси еден километар од копното.

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

Алсат-М - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

А1 On - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Над 90 доселеници се удавија кај Италија

Н.Македонија - 04.10.2013

Најмалку 94 лица, меѓу кои и четири деца, вчера се удавиле при бродолом во близината на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија Првично биле спасени 151 од околу 500-те нелегални доселеници што ...

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

+инфо - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Ден на жалост во Италија поради удавените имигранти

+инфо - 04.10.2013

Во Италија денеска е ден на жалост поради имигрантите кои се удавија во бродолом во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Се претпоставува дека се удавиле 300 луѓе од Африка.

Бродоломот во Италија „зема“ 300 жртви

Локално - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

300 имигранти загинаа близу Италија

Либертас - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија во близина на брегот на Италија откако пожар го зафати брод со кој патувале. Италијанските служби спасиле 151 лице.

Денеска ден на жалост во Италија, удавени над 133 мигранти од Африка

Канал5 - 04.10.2013

И натаму расте бројот на удавените мигранти во близина на островот Лампедуза на југот на Италија. Влада реши денеска во Италија да биде ден на национална жалост.

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

Сител - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

МРТ - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Во Италија ден на жалост поради удавените имигранти

Сител - 04.10.2013

Во Италија денеска е ден на жалост поради имигрантите кои се удавија во бродолом во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Се претпоставува дека се удавиле 300 луѓе од Африка.

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

Телеграф - 04.10.2013

До вечерта беа извадени 114 тела, иако спасувачките тимови регистрирале околу 200 заробени жртви во трупот на бродот што е на околу 40 метри под површината на водата Повеќе од 300 имигранти од Африка ...

Трагедија во Италија, плажата е гробница на 300 африкански мигранти

Точка - 04.10.2013

Речиси 500 мигранти од Африка тргнале во Италија со надеж за подобар живот, но 300 од нив не стигнаа ни до брегот. Италијанските власти соопштија дека бројот на жртви на вчерашниот бродолом се ...

Ден на жалост во Италија, удавени над 133 мигранти од Африка

Бриф - 04.10.2013

Владата на Италија реши денеска во земјата да биде прогласен ден на национална жалост откако бројот на удавените мигранти во близина на островот Лампедуза на југот на Италија и понатаму расте.

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

Бриф - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Градоначалничката на Лампедуза во солзи: Ова е ужасно, како гробишта

Точка - 04.10.2013

Продолжува потрагата по исчезнатите имигранти во водите на италијанскиот остров Лампедуза, каде вчера се удавија повеќе од 130 лица. Според властите, бродот кој тргнал од Либија кон Италија ...

Повеќе од 300 Африканци се удавија крај италијанскиот брег

Кукурику - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

ВИДЕО: Трагедија во Италија, плажата е гробница на 300 африкански мигранти

Нетпрес - 04.10.2013

Речиси 500 мигранти од Африка тргнале во Италија со надеж за подобар живот, но 300 од нив не стигнаа ни го брегот. Италијанските власти соопштија дека бројот на жртви на вчерашниот бродолом се ...

Повеќе од 300 Африканци се удавија на брегот на Италија

OhridNews - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија откако оган го зафати бродот со којшто се превезуваа, а поради општата паника на патниците се преврте бродот, на нешто малку повеќе од еден километар од ...

300 удавени при вчерашното потонување на брод во Италија

Sky - 04.10.2013

Епилогот од потонувањето на бродот полн со Африканци емигранти на брегот на Италија е повеќе од катастрофален. Повеќе од 300 емигранти меѓу кои и жени и деца се удавија во бродот кој започнал да ...

Нов биланс: Повеќе од 300 Африканци се удавија на брегот на Италија

Portal - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија откако оган го зафати бродот со којшто се превезуваа, а поради општата паника на патниците се преврте бродот, на нешто малку повеќе од еден километар од ...

ВИДЕО: Трагедија во Италија, плажата е гробница на 300 африкански мигранти

InfoSpot - 04.10.2013

Речиси 500 мигранти од Африка тргнале во Италија со надеж за подобар живот, но 300 од нив не стигнаа ни го брегот. Италијанските власти соопштија дека бројот на жртви на вчерашниот бродолом се ...

Во Италија ден на жалост поради удавените имигранти, 300 се мртви

еВести - 04.10.2013

Во Италија денеска е ден на жалост поради имигрантите кои се удавија во бродолом во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Се претпоставува дека се удавиле 300 луѓе од Африка.

Ден на жалост во Италија поради удавените имигранти

Курир - 04.10.2013

Во Италија денеска е ден на жалост поради имигрантите кои се удавија во бродолом во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Се претпоставува дека се удавиле 300 луѓе од Африка.

Градоначалничката низ солзи: Мртовци пловат насекаде! (ВИДЕО)

Република - 04.10.2013

Во четвртокот наутро во близина на островот Лампедуса во Италија се случи досега големата трагедија кога брод со 500 африкански мигранти се запали, а потоа се преврти.

Нов биланс: Повеќе од 300 Африканци се удавија на брегот на Италија

Макфакс - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија откако оган го зафати бродот со којшто се превезуваа, а поради општата паника на патниците се преврте бродот, на нешто малку повеќе од еден километар од ...

Ден на жалост во Италија поради трагедијата со бродот со имигранти

Inpress - 04.10.2013

Рим, 4. октомври 2013 (ИНПРЕС) Денес е прогласен Ден на жалост во Италија во спомен на жртвите на бродоломот со емигранти крај бреговите на Лампедуза. 133 лица загинаа по потонувањето на бродот.

Во близина на Италија синоќа се удавија повеќе од 300 Африканци

Денешен - 04.10.2013

Повеќе од 300 имигранти од Африка се удавија вчера во близина на брегот на Италија откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Во Италија ден на жалост поради удавените Африканци

Денешен - 04.10.2013

Во Италија денеска е ден на жалост поради имигрантите кои се удавија во бродолом во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Се претпоставува дека се удавиле 300 луѓе од Африка.

Повеќе од 300 имигранти се удавија во близина на италијанскиот брег

Maxim - 04.10.2013

Околу 300 имигранти од Африка вчера се удавија во близина на брегот на Италија, откако пожар зафати брод со кој патувале и во паниката се превртел бродот на речиси еден километар од копното.

Ден на жалост во Италија, поради вчерашниот бродолом

Maxim - 04.10.2013

Денеска во Италија е ден на жалост поради вчерашната несреќа во која се удавија голем број на имигранти. Во близина на италијанскиот остров Лампедуза се удавија 300 луѓе со африканско потекло.

Нова трагедија во близина на Лампедуза

Deutsche Welle - 03.10.2013

Над 90 африкански мигранти, кои тргнале со брод да бараат азил во Италија, се удавија денеска, а над 150 лица се спасени, откако бродот со кој патувале го зафатил пожар, по што потонал во близина на ...

Најмалку 80 имигранти се удавија на италијанскиот брег

24 Вести - 03.10.2013

Најмалку 80 луѓе загинаа при потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од морето.

Најмалку 94 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

24 Вести - 03.10.2013

Најмалку 94 лица, меѓу кои и четири деца, се удавија денеска при бродолом во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија. Според спасувачките екипи, досега се спасени 151 од околу 500-те ...

Џорџо Наполитано бара воведување патроли крај северноафриканскиот брег

24 Вести - 03.10.2013

Крај северноафриканското крајбрежје мора да се воведат патроли кои ќе ги спречуват имигрантите во нивните обиди да дојдат до Европа, изјави денеска италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, по ...

Бродолом во Италија- 50 настрадани

Нова ТВ - 03.10.2013

Најмалку 50 лица настрадаа во близина на италијанскиот брег, кога потона брод на кој се наоѓале над стотина мигранти, јави BBC. Спасувачите и понатаму се обидуваат да извлечат голем број луѓе од ...

Потона брод со имигранти во јужна Италија

Р.С.Европа - 03.10.2013

Десетици луѓе загинале откако бродот со кој се превезувале имигранти, потонал во јужна Италија. До несреќата дошло во близина на островот Лампедуса, а според локалните власти, досега настрадале над ...

Ни требаат ковчези, а не болнички коли

Вест - 03.10.2013

ИТАЛИЈА (АП) - Брод што превезувал африкански мигранти до Европа се запали и преврти во близина на италијанскиот остров Лампедуза при што загинаа најмалку 94 луѓе кога стотици патници паднаа во ...

Италија: Десетици мртви во бродолом

МКД - 03.10.2013

Најмалку 82 лица загинале во близина на јужниот италијански брег, откако потонал брод на кој се наоѓале неколку стотици имигранти, јавува Јаху њуз . Спасувачите и понатаму се обидуваат да ги извлечат ...

Најмалку 94 имигранти се удавија кај Лампедуза

Утрински - 03.10.2013

Најмалку 94 лица, меѓу кои и четири деца, се удавија денеска при бродолом во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија. Според спасувачките екипи, досега се спасени 151 од околу 500-те ...

Бродолом кај Лампедуза - 130 лица се удавија

Телма - 03.10.2013

Најмалку 130 лица, меѓу кои и десетина деца, се удавија денеска при бродолом во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија. Според спасувачките екипи,...

Најмалку 50 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

А1 On - 03.10.2013

Најмалку 50 луѓе загинаа при потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од моретто.

Најмалку 95 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Н.Македонија - 03.10.2013

Најмалку 95 лица загинаа, a 250 исчезнале при потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од морето.

Најмалку 42 имигранти се удавија во јужна Италија

Кајгана - 03.10.2013

Најмалку 42 имигранти се удавија вчера, а спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе стотини од морето во близина на јужното италијанско острово Лампедуза по потонувањето на бродот со кој се ...

88 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Алфа - 03.10.2013

Најмалку 88 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на италијанскиот остров Лампедуза, Јужна Италија. Меѓу загинатите има и две деца. Претходно крајбрежната стража и спасувачите ...

(ВИДЕО) Над 130 загинати во бродоломот кај Лампедуза

А1 On - 03.10.2013

Околу 40 тела на удавени илегални имигранти се откриени во бродот што потона денеска во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија, со што вкушниот биланс на жртвите од бродоломот ...

ВИДЕО: Најмалку 94 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Идивиди - 03.10.2013

Рим, 3 октомври 2013 (МИА) - Најмалку 94 лица, меѓу кои и четири деца, се удавија денеска при бродолом во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија.

Најмалку 80 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Алсат-М - 03.10.2013

Најмалку 80 луѓе загинаа при потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од моретто.

Наполитано бара воведување патроли крај северноафриканскиот брег

А1 On - 03.10.2013

Крај северноафриканското крајбрежје мора да се воведат патроли кои ќе ги спречуват имигрантите во нивните обиди да дојдат до Европа, изјави денеска италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, по ...

Над 300 загинати во бродоломот кај Лампедуза

Н.Македонија - 03.10.2013

Околу 40 тела на удавени илегални имигранти се откриени во бродот што потона денеска во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија, со што вкупниот биланс на жртвите од бродоломот ...

Најмалку 130 удавени при превртувањето на брод со имигранти

Кајгана - 03.10.2013

Најмалку 130 луѓе се удавиле, а повеќе од 150 се спасени од морето при потонување на брод што превезувал имигранти од Африка кон Европа кај италијанскиот остров Лампедуза.

Над 50 имигранти се удавија близу Лампедуза

+инфо - 03.10.2013

Најмалку 50 луѓе загинаа по потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од 100 луѓе од моретто.

Над 60 имигранти се удавија близу Лампедуза

+инфо - 03.10.2013

Повеќе од 60 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на италијанскиот остров Лампедуза, Јужна Италија. Меѓу загинатите има и две деца. Претходно крајбрежната стража и спасувачите ...

Над 130 загинати во бродоломот кај Лампедуза

+инфо - 03.10.2013

Речиси 40 тела на удавени имигранти се откриени во бродот што потона денеска во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија, со што вкушниот биланс на жртвите од бродоломот надмина 130 ...

Наполитано: Да се воведат патроли крај северноафриканскиот брег

+инфо - 03.10.2013

Крај северноафриканското крајбрежје мора да се воведат патроли кои ќе ги спречуват имигрантите во нивните обиди да дојдат до Европа, изјави денеска италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, по ...

Најмалку 50 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Сител - 03.10.2013

Најмалку 50 луѓе загинаа при потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од моретто.

Најмалку 60 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Сител - 03.10.2013

Повеќе од 60 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на италијанскиот остров Лампедуза, Јужна Италија. Меѓу загинатите има и две деца. Претходно крајбрежната стража и спасувачите ...

Над 50 загинати во бродолом на италијанскиот остров Лампездуза

Локално - 03.10.2013

Најмалку 50 луѓе загинаа при потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од моретто.

Повеќе десетици имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Канал5 - 03.10.2013

Најмалку 82 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на островот Лампедуза, Јужна Италија. Меѓу загинатите има и две деца. Претходно, крајбрежната стража и спасувачите соопштија дека ...

Најмалку 60 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

МРТ - 03.10.2013

Повеќе од 60 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на италијанскиот остров Лампедуза, Јужна Италија. Меѓу загинатите има и две деца. Претходно крајбрежната стража и спасувачите ...

Потона брод во Италија – загинаa и трудница и деца

МК News - 03.10.2013

Брод полн со емигранти потона при што животот го загубија 83 лица. Трагедија се случила во близина на италијанскиот остров Лампедус. Помеѓу загинатите има деца како и една трудница.

Над 130 загинати во бродоломот кај Лампедуза

Сител - 03.10.2013

Околу 40 тела на удавени илегални имигранти се откриени во бродот што потона денеска во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија, со што вкушниот биланс на жртвите од бродоломот ...

Наполитано бара патроли да ги спречат имигрантите и трагедиите

Либертас - 03.10.2013

Крај северноафриканското крајбрежје мора да се воведат патроли кои ќе ги спречуват имигрантите во нивните обиди да дојдат до Европа, изјави денеска италијанскиот претседател Џорџо Наполитано, по ...

Над 130 загинати во бродоломот кај Лампедуза

Канал5 - 03.10.2013

Околу 40 тела на удавени илегални имигранти се откриени во бродот што потона денеска во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија, со што вкушниот биланс на жртвите од бродоломот ...

Брод во Италија потона, загинаа над 94 лица

Вечер - 03.10.2013

Трагедија ја потресе Италија. Брод полн со имигранти вчера потона, и животот го загубија над 94 лица. Трагедијата се случила вчераутро во близина на италијанскиот остров Лампедус.

Десетици загинати при бродолом во близина на Италија

Точка - 03.10.2013

Најмалку 50 лица настрадаа во близина на јужното италијанско крајбрежје ког потонал брод на кој што се наоѓале стотина мигранти, јавува Би-Би-Си. Спасувачите и понатаму се обидуваат да извлечат голем ...

ИТАЛИЈА: Потона брод со 500 имигранти

Телеграф - 03.10.2013

Повеќе од 60 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Меѓу загинатите има и две деца Повеќе од 60 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина ...

Најмалку 60 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Бриф - 03.10.2013

Повеќе од 60 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на италијанскиот остров Лампедуза, Јужна Италија. Меѓу загинатите има и две деца. Претходно крајбрежната стража и спасувачите ...

Потонал брод со околу 500 луѓе: Починале трудница, деца...

Точка - 03.10.2013

Брод со имигранти набрзо по испловувањето се запалил и почнал да тоне. Луѓето во паника скокале во море. Загинале најмалку 83 лица, а стотина се' уште се во вода...

ИТАЛИЈА: Најмалку 94 имигранти се удавија кај Лампедуза

Телеграф - 03.10.2013

Имигрантите запалиле оган со цел да испратат сигнал за помош, но огнот се проширил и го опожарил пловилото Најмалку 94 лица, меѓу кои и четири деца, се удавија денеска при бродолом во близина на ...

ВИДЕО: Над 130 загинати во бродоломот кај Лампедуза

Бриф - 03.10.2013

Околу 40 тела на удавени илегални имигранти се откриени во бродот што потона денеска во близина на островот Лампедуза во јужниот дел на Италија, со што вкушниот биланс на жртвите од бродоломот ...

ЛАМПЕДУЗА: Повеќе од 130 загинати во бродоломот

Телеграф - 03.10.2013

Новите жртви ги пронашле нуркачи во внатрешноста на бродот, кој лежи превртен на морското дно на длабочина од 40 метри длабочина Околу 40 тела на удавени илегални имигранти се откриени во бродот што ...

Десетици загинати при бродолом во близина на Италија

Нетпрес - 03.10.2013

Најмалку 50 лица настрадаа во близина на јужното италијанско крајбрежје ког потонал брод на кој што се наоѓале стотина мигранти, јавува Би-Би-Си. Спасувачите и понатаму се обидуваат да извлечат голем ...

Удавени околу 50 имигранти во Италија

Курир - 03.10.2013

Најмалку 50 луѓе загинаа при потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза. Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од моретто.

Најмалку 50 имигранти се удавија во близина на Лампедуза

Орбис - 03.10.2013

Спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе од сто луѓе од моретто. Во потрагата за преживеаните се вклучени бродовите на крајбрежната стража и царината, како и хеликоптери.

Трагедија ја потресе Италија: Потона брод со 500 лица меѓу кои трудници и деца (ФОТО)

Press24 - 03.10.2013

Трагедија ја потресе Италија. Брод полн со имигранти денеска потона при што за жал животот го загубија 83 лица. Трагедијата се случила утринава во близина на италијанскиот остров Лампедус.

Потона брод во Италија, помеѓу загинатите и трудница и деца

Sky - 03.10.2013

Брод полн со емигранти потона при што животот го загубија 83 лица. Трагедија се случила во близина на италијанскиот остров Лампедус. Помеѓу загинатите има деца како и една трудница.

Најмалку 130 удавени при превртувањето на брод со имигранти

Portal - 03.10.2013

Најмалку 130 луѓе се удавиле, а повеќе од 150 се спасени од морето при потонување на брод што превезувал имигранти од Африка кон Европа кај италијанскиот остров Лампедуза.

Најмалку 42 имигранти се удавија во јужна Италија

Макфакс - 03.10.2013

Најмалку 42 имигранти се удавија во средата, а спасувачките екипи се обидуваат да извлечат повеќе стотини од морето во близина на јужното италијанско острово Лампедуза по потонувањето на бодот со кој ...

Најмалку 130 удавени при превртувањето на брод со имигранти

Макфакс - 03.10.2013

Најмалку 130 луѓе се удавиле, а повеќе од 150 се спасени од морето при потонување на брод што превезувал имигранти од Африка кон Европа кај италијанскиот остров Лампедуза.

Најмалку 50 имигранти се удавија во близина на Италија

Денешен - 03.10.2013

Повеќе од 60 луѓе се удавија по потонувањето на бродот во близина на италијанскиот остров Лампедуза, Јужна Италија. Меѓу загинатите има и две деца. Претходно крајбрежната стража и спасувачите ...

Повеќе од 50 имигранти се удавија во близина на островот Лампедуза

Maxim - 03.10.2013

При потонување на брод со имигранти во близина на италијанскиот остров Лампедуза загинале најмалку 50 луѓе. Спасувачките екипи сеуште се обидувале да ги извлечат повеќе од сто луѓе кои се во морето.

Италија завиена во црно: Потона брод со 500 луѓе меѓу кои и деца

Maxim - 03.10.2013

Трагедија ја потресе Италија. Брод со 500 имигранти денеска потона при што за жал животот го загубија 83 лица. Трагедијата се случила утринава во близина на италијанскиот остров Лампедус.