TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

30-дневен притвор за Сафет Азизи

А1 - 13.11.2008

Триесетдневен притвор, одреди истражниот судија за Сафет Азизи од тетовското село Порој осомничен за убиство врз Зулќани Реџа. Реџа почина вчера изутрина на скопската клиника, како последица на здобиените шест прострелни рани. Претходната вечер Азизи, од автомобил во движење врз Реџа испукал над 30 куршуми од автоматска пушка. Полицијата го уапси само неколку часа по убиството.

30 дена притвор на Сафет Азизи, осомничен за убиството на Зулќени Реџа

Канал5 - 13.11.2008

Истражен судија му одреди 30 дена притвор на Сафет Азизи, осомничен за убиството на Зулќени Реџа, брат на сопругата на Мендух Тачи. Во текот на испрашувањето Азизи се бранел со молчење. Осомничениот за убиството на шурата на Мендух Тачи, почетокот на судењето ќе го чека во затворот во Тетово. Полициската истрага утврди дека Азизи испукал 27 куршуми, од кои шест завршија во телото на Зулќани.

Почина Зулќани Реџа, уапсен убиецот

А1 - 12.11.2008

Зулќани Реџа, шурата на Мендух Тачи, утрово починал на Скопската клиника, откако вчера во него завршија шест од истреланите 30-тина куршуми од автоматска пушка. Полицијата го сомничи Сафет Азизи од тетовското село Порој како можен сторител на убиството. Синоќа полицијата извршила претрес во неговата куќа во Порој. Кај него било пронајдено оружје за кое Азизи не поседувал дозвола.

Почина застреланиот Зулчани Реџа, шура на лидерот на ДПА

Телма - 12.11.2008

Зулчани Реџа, 41-годишниот тетовец, кој вчера беше застрелан пред неговиот дом во Тетово, утрово околу четири часот починал на Скопската клиника. Тетовската полиција синоќа околу 20 часот уапси осомничен за убиството на Зулќани, кој инаку е брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендуг Тачи. Во домот на С.А (30) од Порој припадници на тетовската полиција извршиле претрес и пронашле пиштол марка т.т.

Почина застреланиот роднина на Мендух Тачи

Алфа - 12.11.2008

Четириесет и едногодишниот тетовец Реџа Зулќани, брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој синоќа беше застрелан од непознати лица пред неговата куќа во Тетово, почина разно изутрината во Клиничкиот центар во Скопје. нападот врз него се случи вчера околу 17 часот кога непознати лица од возило марка „голф“ во движење пукале од автоматско оружје додека тој излегувал од продавница во ...

Уапсен еден осомничен за убиството на роднината на Тачи

Алфа - 12.11.2008

Тетовската полиција синоќа околу 20 часот уапси осомничен за убиството на тетовецот Реџа Зулќани, брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи. Во домот на С.А (30) од Порој припадници на тетовската полиција извршиле претрес и пронашле пиштол марка Т.Т. со калибар 62 милиметри и осум куршуми, дрвен кундак од полуавтоматска пушка и два куршуми калибар 6,35 милиметри.

Почина застреланиот Реџа Зулќани, уапсен осомничен за убиството

Алсат-М - 12.11.2008

Зулќани Реџа, 41-годишниот брат на сопругата на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, починал утрово во 4 часот во Скопската клиника откако вчера беше застрелан пред неговиот дом во Тетово. Тетовската полиција синоќа околу 20 часот уапси осомничен за убиството на тетовецот Зулќани. Во домот на С.А (30) од Порој припадници на тетовската полиција извршиле претрес и пронашле пиштол марка т.т.

Реџа почина, полицијата преведе осомничен

Форум - 12.11.2008

Како осомничен за убиство на Зулќани Реџа, синоќа околу 20 часот, е приведен, 31-годишниот, Сафет Азизи, од тетовското село Порој , соопшти МВР. Зулќани Реџа, шурата на претседателот на ДПА, Мендух Тачи, починал утрово, околу 4 часот во Ургентниот центар во Скопје. Азизи, денеска, ќе биде изведен пред истражен судија.

Сафет Азизи осомничен за убиството на Реџа Зулќани

Алсат-М - 12.11.2008

Зулќани Реџа, брат на сопругата на лидерот на ДПА, Мендух Тачи, почина во раните утрински часови во скопската клиника. Синоќа тој беше мета на напад со автоматско оружје на улицата “Вардарска“ близу текстилно училиште во Тетово. Реџа, (40) им подлегна на тешките рани здобиени од шест куршуми во телото.

Почина шурата на Тачи

Алфа - 12.11.2008

41 годишниот Реџа Зулќани,брат на сопругата на Мендух Тачи ,според МВР е убиен од Сафет Азизи од тетовско Порој...Двајцата се припадници на опозициската ДПА но во убиството немало политички мотиви..Причината според верзијата на полицијата била банална- пред некој ден убиениот Реџа го навредувал Сафет во присуство на неговата сопруга.. Овој лутината ја чувал се до вчера попладне.

Почина шурата на Тачи, застрелан пред својата куќа во Тетово

Сител - 12.11.2008

Тетовецот Реџа Зулќани (41), брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој синоќа беше застрелан од непознати лица пред неговата куќа во Тетово, почина разно изутрината во Клиничкиот центар во Скопје. Обидот за убиство на Зулќани се случи вчера околу 17 часот кога непознати лица од возило марка „голф“ во движење пукале од автоматско оружје додека тој излегувал од продавница во близина на ...

Тетовската полиција уапси еден осомничен за убиството на зулуќани

Сител - 12.11.2008

Тетовската полиција синоќа околу 20 часот уапси осомничен за убиството на тетовецот Реџа Зулќани (41)брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи. Во домот на С.А (30) од Порој припадници на тетовската полиција извршиле претрес и пронашле пиштол марка т.т. со калибар 62 милиметри и осум куршуми, дрвен кундак од полуавтоматска пушка и два куршуми калибар 6,35 милиметри.

Почина Реџа Зулќани, роднина на лидерот на ДПА, кој беше застрелан пред неговата куќа во Тетово

Канал5 - 12.11.2008

Скопје, 12 ноември (МИА) - Тетовецот Реџа Зулќани (41), брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој синоќа беше застрелан од непознати лица пред неговата куќа во Тетово, почина разно изутрината во Клиничкиот центар во Скопје. Обидот за убиство на Зулќани се случи вчера околу 17 часот кога непознати лица од возило марка „голф“ во движење пукале од автоматско оружје додека тој излегувал од ...

Тетовската полиција уапси еден осомничен за убиството на Реџа Зулќани

Кирилица - 12.11.2008

Во домот на С.А (30) од Порој припадници на тетовската полиција извршиле претрес и пронашле пиштол марка т.т. со калибар 62 милиметри и осум куршуми, дрвен кундак од полуавтоматска пушка и два куршуми калибар 6,35 милиметри. Во дворот од куќата пронајден е и автомобил „голф 4“ од кој се претпоставува дека било пукано кон Зулќани.

Уапсен Сафет Азизи од Порој, осомничен за убиството на Реџа Зулќани

Канал5 - 12.11.2008

Скопје, 12 ноември (МИА) - Тетовската полиција синоќа околу 20 часот го приведе Сафет Азизи (30) од Порој осомничен за убиството на тетовецот Реџа Зулќани (41), брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи. Во текот на ноќта по извршените разговори, дополнителни анализи и преку направената парафинска ракавица утврдено е присуство на барутни честички кај Азизи, а на возилото „голф 4“ управувано ...

Денеска во Тетово погребан Реџа Зулќани

Канал5 - 12.11.2008

На муслиманските гробишта во Тетово денеска беше погребан 41 годишниот Реџа Зулќани кој вчера вечер непосредно пред неговиот дом беше застрелан со шест куршуми од автоматска пушка. Зулќани изутрина околу 4 часот им подлегнал на повредите. Неговите соседи и денеска беа видно вознемирени од инцидентот. Велат дека пукотниците траеле десетина секунди. Куршуми летале на сите страни.

Убиството на Реџа Зулќани нема политичка позадина - тврдат во МВР

Канал5 - 12.11.2008

Убиството на Реџа Зулќани нема политичка позадина - тврдат во МВР..досегашната истрага покажала дека осомничениот убиец, Сафет Азизи го изрешетал Реџа поради меѓусебни недоразбирања . - Утврдено е дека убиството воопшто нема политичка заднина, бидејќи е утврдено дека и двете лица се симпатизери на иста политичка опција.

Уапсен Сафет Азизи од порој, осомничен за убиството на Реџа Зулќани

Сител - 12.11.2008

Тетовската полиција синоќа околу 20 часот го приведе Сафет Азизи (30) од Порој осомничен за убиството на тетовецот Реџа Зулќани (41), брат на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи. Во текот на ноќта по извршените разговори, дополнителни анализи и преку направената парафинска ракавица утврдено е присуство на барутни честички кај Азизи, а на возилото „голф 4“ управувано од него утврдени се ...

Осомничениот Азизи изведен пред истражен судија

Вечер - 12.11.2008

Од МВР изјавија дека мотив за извршениот напад веројатно била претходна расправија и нетрпеливост помеѓу напаѓачот и жртвата и воопшто не станувало збор за некаква политичка пресметка. Шурата на Мендух Тачи, четириесет и едногодишниот Зулќани Реџа, вчераутро починал во Ургентиот центар во Скопје каде бил пренесен откако во него било пукано од автомобил во движење.

Осомничениот за убиството во Тетово, денес пред истражен судија

Нетпрес - 12.11.2008

Осомничениот за убиството во Тетово, денес пред истражен судија Тетовската полиција доцна синоќа го приведе Сафет Азизи, осомничен за убиство на Реџа Зуљгани, што вчера се случи во Тетово. Во текот на денешниот ден Азизи треба да биде изведен пред Истражен судија.

Почина застреланиот Зулчани Реџа

Макфакс - 12.11.2008

Зулчани Реџа, 41-годишниот тетовец, кој вчера беше застрелан пред неговиот дом во Тетово, утрово околу четири часот починал на Скопската клиника. За неговото убиство е осомничен 30-годишниот С.А. од Порој, кој вчера, во попладневните часови, со повеќе истрели го застрелал Реџа во моментот кога тој излегувал од неговиот дом.

Обид за убиство врз роднина на Мендух Тачи

А1 - 11.11.2008

Обид за убиство на Зулќани Реџа, шура на Претседателот на ДПА, Мендух Тачи. 41 годишниот Реџа бил тешко ранет околу 17 часот во близина тетовската населба „Тетекс“. Во него било пукано со автоматско оружје од автомобил во движење, додека излегувал од продавница во близина на неговата куќа.

Обид за убиство на шурата на Мендух Тачи

Форум - 11.11.2008

Обид за убиство на Зулќани Реџа, шура на Претседателот на ДПА, Мендух Тачи. 41 годишниот Реџа бил тешко ранет, околу 17 часот, во близина на тетовската населба „Тетекс“. Во него било пукано со автоматско оружје од автомобил во движење, додека излегувал од продавница во близина на неговата куќа.

Реџа Зулќани се бори за живот откако вечерва во него биле испукани 30тина куршуми

Канал5 - 11.11.2008

41 годишниот Реџа Зулќани се бори за живот на ургентната клиника во Скопје откако вечерва во него биле испукани 30тина куршуми од автоматска пушка. Се работи за братот на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи – потврдуваат извори во ДПА. Околу 17 часот непознати лица од автомобил во движење рафално стрелале во Реџа Зулкани кој во моментот излегувал од продавница на крстосницата на улиците ...

Вечерва во Тетово е пукано на Реџа Зулкани, братот на сопругата на лидерот на ДПА Мендух Тачи

Канал5 - 11.11.2008

Класичен обид за ликвидација. Вака соседите на 41 годишниот Реџа Зулќани го опишуваат денешниот инцидент кога кон него непознати лица од автомобил во движење испукале 30 куршуми од автоматска пушка. Шест завршиле во неговото тело. На асфалтот се уште можеше да се забележи крв и чаури, а ѕидовите од околните куќи беа изрешетани.