TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Судот нека каже чии се просториите на СОНК

Време - 08.10.2005

ПРЕВИРАЊА ВО ССМ Двата синдикати на образованието, науката и културата да најдат компромис за синдикалните простории и да почекаат судот да реши дали Дојчин Цветановски и неговите приврзаници или, пак, Веселинка Трајковска и ССМ имаат легитимитет да ги застапуваат интересите на работниците - им ...

Новата претседателка на СОНК доби корпа од Цветановски

Вест - 08.10.2005

ПРОДОЛЖУВА ДРАМАТА ВО ССМ Новата претседателка на СОНК Веселинка Трајковска вчера не успеа да влезе во канцелариите на раздружениот СОНК на Дојчин Цветановски. Обезбедувањето ангажирано од Цветановски ја пречека уште пред вратата и и рече дека Цветановски не сака да прими никој од новото ...

На Владата не и се допаѓаат превирањата во ССМ

Утрински - 08.10.2005

Според министерот за труд, Стевчо Јакимовски Министерот за труд и социјална политика, Стевчо Јакимовски, тврди дека е најдобро е да се почека судската разврска на конфликтите и недоразбирањата кои деновиве се случуваат во Сојузот на синдикатите на Македонија.

Цветановски не и ја дава фотелјата на Трајковска

Дневник - 08.10.2005

ПАРАЛЕЛНИТЕ СИНДИКАТИ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ ВО ВОЈНА Телохранителите што го обезбедуваат Дојчин Цветановски, претседател на Синдикатот за образование, вчера не го пуштија раководството на СОНК при ССМ да влезе во синдикалната зграда, како што беше најавено.

На Дојчин му дојде помош од Брисел

Макфакс - 08.10.2005

(Вест) - петок, 14.10.2005 ЕВРОПСКАТА ИНТЕРНАЦИОНАЛА БАРА ДА ПРОДОЛЖАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО СОНК Владата на Македонија ако не ги продолжи преговорите со СОНК, Интернационалата за образование од Брисел ќе бара Европската комисија да даде негативен одговор за приближување на Македонија кон Европската унија.

Владата ќе трпи последици за скандалозната изјава

Макфакс - 08.10.2005

(Дневник) - понеделник, 17 октомври 2005 СОНК СО КОНТРАОБВИНУВАЊЕ ЗА МАНИПУЛАЦИИТЕ Самостојниот синдикат на науката, образованието и културата (СОНК) е вчудоневиден од леснотијата со која Владата даде тешки квалификации за највисоката делегација на Интернационалата за образование, изјави завчера ...

Цветановски со кривична пријава против организаторите на новиот СОНК

А1 - 07.10.2005

Цветановски денеска поднесе кривична пријава против организаторите што го формираа новиот СОНК под капата на Муратовски. Ги товари за кривично дело, дека со фалсификуван печат им ја блокирале сметката и им ги исклучиле телефоните.

Циркус во зградата на ССМ

Време - 07.10.2005

СИНДИКАЛНИТЕ ЛИДЕРИ СТАНАА МЕСИИ, СВЕТЦИ И ДЕДОМРАЗОВЦИ Владимир Николоски Дојчин Цветановски на јавноста и презентира режирана претстава во која тој игра улога на светец и месија. Ова е ставот на Веселинка Трајковска, претседателка на Синдикатот на образованието, науката и културата при ССМ по ...

Во кошкање повреден портир

Вест - 07.10.2005

РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА ВО СОЈУЗОТ НА СИНДИКАТИТЕ Двајца портири вработени на пријавница во зградата на ССМ вчера на влезната врата во синдикатот биле истуркани на земја од гостин на претседателот на синдикатот за одбраната Ристо Ајтов. Клоци, шлаканици и боксови немало.

Цветановски глуми маченик, вели новиот претседател на СОНК

Утрински - 07.10.2005

Дојчин Цветановски ќе чека судско решение за да ги ослободи просториите на СОНК МАЈА ТОМИЌ Инцидентот што се случи завчера во ССМ, кога новинарите не беа пуштени да присуствуваат на прес-конференцијата кај разрешениот претседател на СОНК, Дојчин Цветановски, според портпаролот на ССМ, Пеце ...

Се степаа чуварите на Муратовски и на Цветановски

Дневник - 07.10.2005

ИНЦИДЕНТ ВО СИНДИКАТОТ Борбата помеѓу синдикалците Ванчо Муратовски и Дојчин Цветановски вчера ескалираше во физичка тепачка, во која настрадаа двајца портири што ја обезбедуваат зградата на Сојузот на синдикатите (ССМ). Тие се натепани откако се обиделе да ги легитимираат телохранителите што ...

расправии, кошкања и надмудрувањаза главната функција на СОНК

Канал5 - 07.10.2005

Во синдикалната зграда деновиве има се, само не синдикалци кои се грижат за проблемите на своето членство. И денеска расправии, кошкања и надмудрувања, кој е легитимен синдикат за образование, наука и култура, оној на Цветановски или на Трајковска.

Заврши времето на контролирани синдикати

Макфакс - 07.10.2005

(Дневник) - понеделник, 24.10.2005 КОНГРЕС НА СОНК Сите 779 делегати, претставници на синдикалните организации на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), завчера, на 4 конгрес, едногласно го реизбраа Дојчин Цветановски за претседател на СОНК.

Дојчин до судска разврска во зградата на ССМ

Вечер - 07.10.2005

Доколку Дојчин Цветановски не сака да ја напушти зградата на ССМ, нема да бидат применети никакви насилни мерки, туку ќе се чека на судска разврска. Оваа одлука падна откако комисијата што ја формира СОНК на Веселинка Трајковска вчера во 13 часот влезе во канцелариите на СОНК на Цветановски кој ги ...

Кавгата на Ванчо и Дојчин

Вечер - 07.10.2005

За жалење се македонските работници. Притиснати од длабоката сеопшта криза сламката на спасот го гледаат во Синдикатот, а тој пред нивните очи се распаѓа како кула од карти. Двајцата довчерашни синдикални лидери Цветановски и Муратовски пред некоја година рамо до рамо стоеја на чело на протестите ...

Луѓе од МВР му се закануваа на СОНК

Макфакс - 07.10.2005

(Време) - среда, 25.10.2005 Членовите на Синдикатот на образованието, науката и културата викендов во Скопје на четвртиот конгрес му дадоа легитимитет на раководството, предводено од Дојчин Цветановски, да ја продолжи борбата за подобар општествен и социјален статус на околу 37 илјади работници од ...

Муратовски го предупреди Цветановски да ги напушти просториите

А1 - 06.10.2005

Комисија од синдикатот за образование кој останува под капата на Муратовски, го посети Цветановски за да го предупреди, оти мора да ги напушти просториите. Цветановски пак вели - ќе се иселам кога ќе покажат правосилно судско извршно решение.

Цветановски: Муратовски се служи со сталинистички методи

Време - 06.10.2005

ССМ ГИ ИСКЛУЧИ ТЕЛЕФОНИТЕ НА СОНК Ванчо Муратовски, претседателот на ССМ, користи сталинистички методи за да го спречи одржувањето на конгресот на членовите на Синдикатот на работниците во образованието, науката и културата (СОНК), обвини вчера Дојчин Цветановски, претседател на СОНК.

Цветановски ангажира обезбедување за да го штити од Муратовски

Утрински - 06.10.2005

Претходното раководство на СОНК си ги брани просториите во ССМ Поради спреченост на новинарите да влезат во зградата на ССМ, пресот на Цветановски се одржа надвор, пред влезот во Сојузот МАЈА ТОМИЌ "Ние веќе втор ден сме принудени буквално да ги браниме просториите на СОНК од Сојузот на синдикатите ...

Синдикатот сардисан од телохранители

Дневник - 06.10.2005

ЕСКАЛИРА ВОЈНАТА ПОМЕЃУ ССМ И СОНК Претседателот на Синдикатот за образование (СОНК) Дојчин Цветановски веќе два дена со телохранители ги чува канцеларијата и документацијата страхувајќи дека приврзаниците на првиот човек на републичкиот синдикат, Ванчо Муратовски, може да ја уништат или ...

Зградата на ССМ врие од обезбедување

Канал5 - 06.10.2005

Во синдикалната зграда врие од обезбедување – што на Муратовски што на Дојчин. Сепак од ССМ тврдат дека нема да применат сила за да го иселат СОНК од канцелариите. Во синдикалната зграда врие од обезбедување што на Муратовски што на Дојчин.

Обид за насилен влез во просториите на СОНК

Вечер - 06.10.2005

Претставници на Сојузот на синдикатите на Македонија завчера попладне се обиделе насилно да влезат во просториите на отцепениот СОНК, што се наоѓаат на осмиот кат во зградата на ССМ, поради што раководството на овој синдикат, кој се раздружи од ССМ, за да ги обезбеди просториите и документацијата, ...

СОНК со обезбедување ги брани синдикалните простории

А1 - 05.10.2005

Драмата и препукувањата во ССМ продолжуваат. Дојчин Цветановски веќе втор ден со обезбедување ги брани синдикалните простории, откако синдикатот на Муратовски му се закани - или сам да ги напушти, или присилно ќе биде иселен од зградата.

Цветановски се брани од Веселинка со бодигарди

Вест - 05.10.2005

ЗАКАНУВАЧКО ПИСМО ОД НОВОТО РАКОВОДСТВО НА СОНК ДО РАЗДРУЖЕНИОТ СИНДИКАТ Претседателот на раздружениот СОНК Дојчин Цветановски од вчера се брани со бодигарди од новоизбраната претседателка на гранковиот синдикат Весилинка Трајковска и од претседателот на ССМ Ванчо Муартовски.

СОНК и ССМ продолжуваат со конфликтот

Канал5 - 05.10.2005

Тече тридневниот рок за иселување на СОНК од просториите во ССМ кој на Дојчин Цветановски во писмена форма му го достави новоименуваната претседателка на СОНК Веселинка Трајковска. Тече тридневниот рок за иселување на СОНК од просториите во ССМ кој на Дојчин Цветановски во писмена форма му го ...

Цветановски бара истрага против ССМ

Макфакс - 05.10.2005

(Дневник) – сабота 01.10.2005 БЛОКИРАНА СМЕТКАТА НА СОНК Отцепениот Синдикат за образование, чиј претседател е Дојчин Цветановски, ќе побара јавното обвинителство и полицијата да отворат истрага за тоа што Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) без судска одлука завчера ја блокирал сметката на ...

Дојчин остана без мобилка

Вечер - 05.10.2005

На препукувањата на СОНК-овите, на Цветановски и на Муратовски, им нема крај. Овојпат битката се води за имотот и средствата што ги користат двајцата синдикални лидери. Од вчера, како што дознава "Вечер-спец", службениот мобилен телефон на Цветановски оглуве, откако од ССМ интервенирале во ...

Муратовски бара 160.000 евра од Владата

Макфакс - 05.10.2005

(Дневник) - петок, 21.10.2005 ССМ годинава САКА повеЌе ПАРИ ОД државата Синдикалниот лидер Ванчо Муратовски годинава бара Владата да даде 10 милиони денари (над 160.000 евра) за поддршка за Сојузот на синдикатите на Македонија, дознава "Дневник".

Цветановски: Муратовски се служи со сталинистички методи

Макфакс - 04.10.2005

(Време) – четврток, 06.10.2005 Ванчо Муратовски, претседателот на ССМ, користи сталинистички методи за да го спречи одржувањето на конгресот на членовите на Синдикатот на работниците во образованието, науката и културата (СОНК), обвини вчера Дојчин Цветановски, претседател на СОНК.

Продолжува војната меѓу СОНК и ССМ

А1 - 03.10.2005

Фалсификати, уцени и закани во синдикалната војна. Синдикатот на Муратовски, бара од синдикатот на Цветановски доброволно да ја врати целата документација и печатите. Цветановски возвраќа со обвинувања за фалсификат. „Документот е потпишан од самопрогласената претседателка на СОНК при ССМ, г-ѓата ...

Цветановски да се повлече

Време - 03.10.2005

КОНКУРЕНТСКИОТ СОНК ПОРАЧА Дојчин Цветановски е нелегитимен водач и треба да се повлече од функцијата затоа што неговите лаги се провидни, изјави вчера Веселинка Трајковска, претседателка на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) при ССМ.

Дојчин да се забрани

Вест - 03.10.2005

СОНК ПРИ ССМ КОНТРА ОТЦЕПЕНИОТ СОНК Новото раководство на Синдикатот на образованието, науката и културата-СОНК, што е под капата на Сојузот на синдикати на Македонија-ССМ, бара да се забрани работата на Дојчин Цветановски, и како што велат поранешното раководство на СОНК.

Трајковска се срами од Цветановски, тој најавува кривични пријави

Утрински - 03.10.2005

Продолжуваат обвинувањата меѓу старото и новото раководство на СОНК Сите активности на поранешното раководство на СОНК се нелегитимни, по одржаниот 4. Конгрес на СОНК пред една недела, кога, откако, согласно со Законот за работни односи, кај надлежните институции се пријавени настанатите промени во ...

Слободен синдикат - што беше тоа?

Дневник - 03.10.2005

радмила Ј. николовска Големи политикантски манипулации деновиве се случуваат околу и во Синдикатот за образование, наука и култура. Се фалсификуваат гласовите на членството, кое одлучи да остане во Синдикатот чиј претседател е Дојчин Цветановски.

ССМ го обвинува Цветановски за раскол и неуспех

Дневник - 03.10.2005

НЕ СТИВНУВААТ ПРЕПУКУВАЊАТА ПОМЕЃУ ССМ И СОНК Раководството на новиот Синдикат за образование, што неодамна го формираше синдикалниот лидер Ванчо Муратовски, вчера го повика Дојчин Цветановски да се повлече од функцијата претседател на СОНК бидејќи не бил легитимен претставник на 37.000 вработени ...

Дојчин бара помош од Кондолиза Рајс

Макфакс - 03.10.2005

(Вест) - понеделник, 26.09.2005 НЕ СЕ ЗНАЕ КОЈ Е КОЈ ВО СИНДИКАТИТЕ Претседателот на раздружениот СОНК од ССМ Дојчин Цветановски за прекинатите преговори со владата бара помош од владата на САД. Тој тврди дека реакцијата за притисокот кој се прави изминатите два месеци врз Синдикатот за образование ...