TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Барањата за притвор на осомничените во "Титаник" се неосновани

Вест - 21.02.2016

Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 во петокот ги објави одлуките во кои потврдува дека барањата на Специјалното обвинителство за притвор на осомничените во случајот "Титаник", сите до едно се неосновани.

Кои се тие гаражи и скриени влезови кои водат до ВМРО-ДПМНЕ, каде Јанкулоска се заканувала врз сведоци?!

Локално - 21.02.2016

Од повеќето детали кои може да се дознаат од решенијата на Основниот суд Скопје 1, каде се одбива барањето за притвор на осомничените во „Титаник“, има и еден многу интересен, поврзан со новото седиште на ВМРО-ДПМНЕ, пишува Либертас.мк Јавниот ...

Како судот го ослободи Миле Јанакиески?

Фактор - 21.02.2016

Судијата во претходна постапка Славица Андреевска донесе решение дека барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Миле Јанакиески е неосновано. Во решението од судот е наведено дека не постои основан страв дека ќе ја попречува ...

Образложение на судијката Андреевска за одбивањето на притворот на Јанакиески

Нова ТВ - 20.02.2016

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите поднесе до судијата на претходна постапка предлог за определување мерка притвор против обвинетиот M.Ј.

СЈО: Од сведок во седиштето на ВМРО било барано да лаже за Јанкулоска

Нова ТВ - 20.02.2016

Една од осомничените во случајот „Титаник“и вработена во МВР пред Специјалното јавно обвинителство изјавила дека и бил вршен притисок да не ја кажува вистината пред обвинителите бидејќи тоа би довело до инкриминирање на две лица, меѓу кои и ...

Кривичен совет:Темелко нема да влијае на сведоци оти е функционер во друга земја

Нова ТВ - 20.02.2016

Интегрално: Одлука на кривичен совет по жалбите на СЈО за неопределувањето на притвор на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко. КРИВИЧНИОТ СОВЕТ НА ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА НА ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ I СКОПЈЕ, составен од ...

Објавен извештајот на Кривичниот совет за осумтемина осомничени во „Титаник“

Алсат-М - 20.02.2016

Кривичиот совет објави зошто не ги прифатил жалбите на Специјалното јавно обвинителство за притвор на осумтемина осомничени во случајот „Титаник“. Советот оценил дека осомничените, нема да вршат притисоци врз сведоци и нема да уништуваат докази и да ...

Специјално обвинителство: Вршен е притисок врз вработени во МВР да не се открива улогата на Јанкуловска во изборните ...

Фокус - 20.02.2016

Осомничените во „Титаник“ вршеле притисок врз сведоци, тврдат од СЈО на Катица Јанева Жена работена во МВР воедно и осомничена во големата акција Титаник за изборни измами, пред Специјалното јавно обвинителство изјавила дека и бил вршен притисок да ...

СЈО укажал дека се врши влијание врз сведоци да лажат за Јанкулоска

А1 On - 20.02.2016

Кривичниот суд го објави решенето по жалбата на Специјалното јавно обвинителство со кое не го прифати барањето за одредување на притвор за екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

СЈО: Од сведок во седиштето на ВМРО било барано да лаже за Јанкулоска

+инфо - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 вчера ги објави решението по жалбата на Специјалното обвинителство што беше поднесена откако беше одбиено барањето за мерка притвор за поранешната министерка Гордана Јанкуловска.

СЈО: Јанкулоска се заканувала кон сведок да молчи до изборите, „за да не биде третиран како предавник“

+инфо - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го објави решението на Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1, со кое се одбива жалбата на Специјалнот обвинителство по одлуката на судија на претходна постапка за ...

Опасност од влијание врз сведоци, уништување докази, попречување на кривичната постапка од страна на осомничените во ...

Академик - 20.02.2016

Кривичниот совет, пак, смета дека е неоснован стравот дека осомничените ќе го сторат она што е наведено во предлозите на СЈО бидејќи веќе не се на функциите што ги имале и бидејќи подолго време знаат дека се води постапка против нив и во текот на ...

Кривичниот суд како гротеска!

Фокус - 20.02.2016

Оваа корумпирана и сервилна структура во Кривичниот суд е јасно дека не може да се надмине себеси, па истата под итно треба буквално со метла да се расчисти. За многу од нив, а особено за претседателот на овој суд сметам дека постојат основи да се ...

Интегрално РЕШЕНИJATA за одбивање на притворот на Јанкуловска и Јанакиески

Локално - 20.02.2016

СУДИЈАТА НА ПРЕТХОДНА ПОСТАПКА во ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ IСКОПЈЕ, Славица Андреевска постапувајќи по предлогот за определување на мерка притвор на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на ...

Интегрално РЕШЕНИЕТО за одбивање на притворот на Темелко

Локално - 20.02.2016

КРИВИЧНИОТ СОВЕТ НА ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА НА ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ I СКОПЈЕ, составен од Претседателот на советот судија Верка Петковска и членовите на советот судиите Ѓоко Ристов и Горан Бошевски, со судски соработник ...

СЈО: Јанкулоска влијаела врз сведоци, Божиновски рекетирал фирми, а Јанакиески остварувал на терен

Локално - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 ги објави решенијата со кои како неосновани ги одби барањата и жалбите на Специјалното јавно обвинитество (СЈО) за одредување на притвор на осомничените во акцијата „Титаник“.

Кои се тие гаражи и скриени влезови кои водат до ВМРО-ДПМНЕ, каде Јанкулоска се заканувала врз сведоци?!

Либертас - 20.02.2016

Од повеќето детали кои може да се дознаат од решенијата на Основниот суд Скопје 1, каде се одбива барањето за притвор на осомничените во „Титаник“, има и еден многу интересен, поврзан со новото седиште на ВМРО-ДПМНЕ.

СЈО укажува дека е вршено влијание врз сведоци да лажат за Јанкулоска

Репортер - 20.02.2016

Кривичниот суд го објави решенето по жалбата на Специјалното јавно обвинителство со кое не го прифати барањето за одредување на притвор за екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Основен Суд Скопје 1: Темелко нема да влијае на сведоци, затоа што е функционер во Албанија

ТВ21 - 20.02.2016

Интегрално: Одлука на кривичен совет по жалбите на СЈО за неопределувањето на притвор на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко. КРИВИЧНИОТ СОВЕТ НА ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ И КОРУПЦИЈА НА ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ I СКОПЈЕ, составен од ...

СЈО образложи зошто мора да има притвор за „Титаник“

Позитив.мк - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 ги објави решенијата со кои како неосновани ги одби барањата и жалбите на Специјалното јавно обвинитество (СЈО) за одредување притвор на осомничените во акцијата „Титаник“.

СЈО: Јанкулоска штанцала лични карти, Божиновски рекетирал фирми, а Јанакиески остварувал на терен

Репортер - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 ги објави решенијата со кои како неосновани ги одби барањата и жалбите на Специјалното јавно обвинитество (СЈО) за одредување на притвор на осомничените во акцијата „Титаник“.

Што пишува во решението за одбивањето на барањето за притвор за Јанакиески?

еМагазин - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го објави решението со кое се одбива барањето на Специјалното јавно обвинителство за определување притвор за поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески за случајот „Титаник“.

СЈО: Јанкулоска се заканувала кон сведок да молчи до изборите, „за да не биде третиран како предавник“

Либертас - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го објави решението на Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1, со кое се одбива жалбата на Специјалнот обвинителство по одлуката на судија на претходна постапка за ...

Што пишува во решението за одбивањето на барањето за притвор за Јанкулоска?

еМагазин - 20.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го објави решението на Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1, со кое се одбива жалбата на Специјалнот обвинителство по одлуката на судија на претходна постапка за ...

СУДОТ СЕ ИЗЈАСНИ: Еве зошто нема притвор за никој од „Титаник“

Фактор - 20.02.2016

Kривичниот суд образложи зошто нема притвор за ниту едно осомничено лице од “Титаник”. Имено, судот оценил дека жалбите на специјалното обвинителство биле неосновани и дека осомничените нема да вршат притисоци врз сведоци, нема да уништуваат докази ...

Кривичен суд образложи зошто нема притвор за „Титаник“: Темелко нема да влијае на сведоци

Канал 77 - 20.02.2016

Кривичниот совет на својата официјална страница бразложи зошто е одбиено барањето за притвор на градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко. Соопштението ви го пренесуваме интегрално во продолжение: КРИВИЧНИОТ СОВЕТ НА ОДДЕЛЕНИЕТО ЗА ОРГАНИЗИРАН ...

Жалбите на СЈО прогласени за неосновани, осомничените во „Титаник“ на слобода

Нова ТВ - 19.02.2016

Нема притвор ниту за екс-министерката за внатрешни Гордана Јанкуловска, генералниот секретар на Владата Кирил Божиновски, членот на изборна комисија на општина Чаир - Исмет Гури и уште две лица осомничени за изборен фалсификат.

Нема притвор ниту за Јанкулоска

Фокус - 19.02.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска ги отфрли жалбите кои Специјалното јавно обвинитеслство ги поднесе откако Судот не и одреди мерка притвор на втората група испрашани осомничени во случајот „Титаник“.

КРИВИЧЕН СУД: Жалбите на СЈО за притворот за Јанкулоска и за Божиновски се неосновани

Академик - 19.02.2016

Според Законот за кривична постапка, доколку во текот на истражната постапка Обвинителството дојде до нови докази врз основа на кои може да побара определување на мерката притвор, со нов предлог може да побара од Кривичниот суд повторно да одлучува.

Отфрлени жалбите на СЈО, нема притвор за Јакуловска и Божиновски

Либертас - 19.02.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска ги отфрли жалбите кои Специјалното јавно обвинителство ги поднесе откако Судот не и одреди мерка притвор на втората група испрашани осомничени во случајот „Титаник“.

Се чека одлука за жалбите на СЈО

МРТ - 19.02.2016

Вчера Советот ги одби четирите жалбите што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство откако судиите во претходна постапка ги одбија барањата за одредување мерка притвор на осомничените во случајот „Титаник“.

Нема притвор за никој од „Титаник”

Фактор - 19.02.2016

На уште петмина осомничени во изборната афера која ја откри Специјалното обвинителство, меѓу кои ексминистерката Гордана Јанкуловска и енералниот секретар на владата Кирил Божиновски не им беше одредена мерка притвор.

Жалбите на Јанева одбиени – нема притвор за Јанакиески и за Темелко

Репортер - 19.02.2016

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, составен од тројца судии, ги одби како неосновани жалбите на Специјалното јавно обвинителство на одлуката на судијата на претходна постапка да не им одреди притвор на поранешниот министер за транспорт и ...

Објавено решението за Јанакиески: Нема притвор бидејќи ако сакал веќе можел да влијае на сведоци и да уништи докази

Либертас - 19.02.2016

Основниот суд Скопје 1 го објави решението на Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1, со кое се одбива жалбата на Специјалнот обвинителство по одлуката на судија на претходна постапка за ...

Се очекува одлуката на Кривичниот суд за притворот на Јанакиески и Темелко

Нова ТВ - 18.02.2016

Кривичниот суд денеска после пладне ќе ја сооппшти одлуката по жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе во врска со мерката притовр за осомничените во постапката Титаник за изборни нерегуларности.

Судот молчи за жалбите на СЈО за одбиениот притвор

Телма - 18.02.2016

Кривичниот суд молчи. Иако предвидениот рок од 48 часа измина, нема информација дали и каква одлука е донесена во однос на жалбите на Специјалното јавно обвинителство за одбиениот притвор на осуммината осомничени во случајот „Титаник“.

Судот ги одби жалбите на СЈО за притворот на четворица осомничени

Телма - 18.02.2016

И дефинитивно нема притвор за Миле Јанакиески, Едмонд Темелко и уште две од вкупно деветте осомничени лица во случајот „Титаник“. Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1 попладнево одби четири од жалбите, кои Специјалното јавно обвинителство ги ...

Нема притвор за „Титаник“

24 Вести - 18.02.2016

Нема притвор за поранешниот министер Миле Јанакиески, градоначалникот на Пустец- Едмонд Темелко, поранешниот претседател од општинската изборна комисија во Центар- Коста Митровски и вработениот во полициската станица Беко- Мунир Пепиќ.

Нема притвор за четворица од осомничените во „Титаник“

Глас на Америка - 18.02.2016

Кривичниот совет на Основниот суд не ги прифати жалбите на Специјалното јавно обвинителство Ексминистерот Миле Јанакиески, градоначалникот на Пустец во Албанија, општина со мнозинско население од етнички Македонци, Едмонд Темелко, поранешниот ...

Жалбите на СЈО одбиени, нема притвор за осомничените во Титаник

Вест - 18.02.2016

Кривичниот совет од Основниот суд Скопје 1 ги одби жалбите што специјалното јавно обвинителство ги поднесе за одбивањето на мерката притвор за четворица осомничени од акцијата Титаник. Советот од одделението за организиран криминал и корупција не ги ...

Кривичниот суд денес треба да одговори за притворот за осомничените во „Титаник“

МКД - 18.02.2016

Кривичните совети од одделот за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1 и во одделот на кривично полнолетни денеска треба да донесат решенија, а по пладне судот да објави и официјално соопштение со одговор на жалбите на ...

Основниот Суд Скопје 1 ги одби жалбите на СЈО

OhridNews - 18.02.2016

Основниот Суд Скопје 1 ги одби жалбите на специјалното јавно обвинителство доставени против решенијата на судија на претходна постапка, кој го одби предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за градоначалникот на Пустец, Едмонд ...

Советот ги одби жалбите на СЈО, нема притвор за осомничените во „Титаник“

Орбис - 18.02.2016

Кривичниот совет составен од тројца судии денеска го потврди решението на судија на претходна постапка да не изрече мерка – притвор на четворица осомничени за изборен фалсификат, а жалбите на Специјалното обвинителство по ова прашање ги прогласи за ...

Кривичниот совет одлучува за притворот за Јанакиески и Темелко

Фокус - 18.02.2016

Од Судот велат дека денешните одлуки ќе се однесуваат на првата група од осомничените од страна на СЈО, кои пред судија на претходна постапка се појавија во петокот. Кривичниот совет составенб од тројца судии денеска после пладне, на истекот на ...

Денеска одлука за притворот на Јанакиески и Темелко

Тера - 18.02.2016

Кривичниот суд денеска после пладне ќе ја сооппшти одлуката по жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе во врска со мерката притовр за осомничените во постапката Титаник за изборни нерегуларности.

Нема притвор за „Титаник“

Тера - 18.02.2016

Нема притвор за поранешниот министер Миле Јанакиески, градоначалникот на Пустец- Едмонд Темелко, поранешниот претседател од општинската изборна комисија во Центар- Коста Митровски и вработениот во полициската станица Беко- Мунир Пепиќ.

„Сигурна судиска тројка“ ќе одлучува за притворите за „Титаник“?

А1 On - 18.02.2016

Кривичниот совет од Организиран криминал и корупција на Основен еден денеска ќе соопшти што одлучиле по жалбите на Катица Јанева. СЈО ги обжали сите одлуки за неопределување на притвор за 8 осомничени во случајот „Титаник“, кои се товарат за ...

Денеска одговор по жалбите, но само за Јанакиевски и Темелко?

+инфо - 18.02.2016

Денеска околу 13 часот како што информират од Основниот суд Скопје 1 се очекува да има информација околу тоа дали се прифатени или одбиени жалбите на Специјалното јавно обвинителство во врска со мерката притвор што го бара за осомничените во ...

Дефинитивно нема притвор за Јанакиески и Темелко

Фокус - 18.02.2016

Основниот суд Скопје 1 денеска ги отфрли жалбите кои Специјалното обвинителство ги достави откако на осумтемина осомничени во случајот „Титаник“ не им беше определена мерка притвор. Основниот суд Скопје 1 денеска ги отфрли жалбите кои Специјалното ...

КРИВИЧЕН СУД: Одбиени жалбите на СЈО за притворот за Јанакиески и за Темелко

Академик - 18.02.2016

„Кривичниот совет составен од тројца судии по секој поединечен предмет по жалба на обвинителството во кој како членови на совет учествуаа сите судии од Одделот за организиран криминал и корупција донесе решение со кое жалбите на Специјалното јавно ...

Денеска одговор по жалбите на СЈО, сега за обвинетите Јанакиевски и Темелко

Локално - 18.02.2016

Основниот суд Скопје 1 попладнево се очекува да објави информација околу тоа дали се прифатени или одбиени жалбите на Специјалното јавно обвинителство во врска со мерката притвор што се бара за осомничените во случајот Титаник.

Рокот измина , а Кривичниот суд сеуште го нема да извести за жалбите за притвор

Локално - 18.02.2016

Иако законски предвидениот рок од 48 часа за одлучување по жалбите за притвор изминаа, скопскиот Кривичен суд официјално не објави информација дали и каква одлука е донесена во однос на жалбите на СЈО за осуммината осомничени во случајот „Титаник“.

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Денеска одлука за жалбите за притвор на уште пет лица

Телеграф - 18.02.2016

Кривичниот совет вчера ги одби жалбите поднесени од специјалното јавно обвинителство за одбивање на притворот на четири од вкупно деветте лица осомничени за изборни нерегуларности во случајот „Титаник“ Се очекува Кривичниот совет во текот на ...

„Сигурна судиска тројка“ ќе одлучува за притворите за „Титаник“?

Либертас - 18.02.2016

Кривичниот совет од Организиран криминал и корупција на Основен еден денеска ќе соопшти што одлучиле по жалбите на Катица Јанева. Судот одлучи, наместо за секој притвор поединечно, да се чекаат сите жалби за да може, како што велат експерти за А1он ...

Кривичниот суд денеска ќе ја соопшти одлуката по жалбите на СЈО

МРТ - 18.02.2016

Днешните одлуки ќе се однесуваат на првата група, четворица од осомничените кои пред судија на претходна постапка се појавија во петокот. Истекува 48 часовниот рок. Кривичниот суд денеска после пладне ќе ја соопшти одлуката по жалбите што ...

Основниот Суд Скопје 1 ги одби жалбите на СЈО

Либертас - 18.02.2016

Основниот Суд Скопје 1 ги одби жалбите на специјалното јавно обвинителство доставени против решенијата на судија на претходна постапка, кој го одби предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за градоначалникот на Пустец, Едмонд ...

„Сигурна судиска тројка“ ќе одлучува за притворите за „Титаник“?

Репортер - 18.02.2016

Кривичниот совет од Организиран криминал и корупција на Основен еден денеска ќе соопшти што одлучиле по жалбите на Катица Јанева. СЈО ги обжали сите одлуки за неопределување на притвор за 8 осомничени во случајот „Титаник“, кои се товарат за ...

Судот ги одби жалбите на СЈО за Јанакиески и Темелко

еМагазин - 18.02.2016

Кривичниот совет во Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје како неосновани ги отфрли четирите жалби на барањето притвор од страна на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Кривичен денеска мора да одлучи по жалбите на СЈО

ТВ21 - 18.02.2016

Кривичниот суд денеска треба да одлучи за жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе, откако не беше прифатено барањето за одредување на мерка притвор за ниту еден од осомничените во случајот „Титаник“.

НА ПОТЕГ КРИВИЧНИОТ СУД: Ќе ги прифати ли жалбите за притвор на Јанакиески и Темелко?

Фактор - 18.02.2016

Дали судот ќе ги прифати или одбие жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе поради одбиените барања за притвор на осомничените лица во акцијата „Титаник“ ќе се знае денеска.

Основниот Суд Скопје 1 ги одби жалбите на СЈО

Бриф - 18.02.2016

Основниот Суд Скопје 1 ги одби жалбите на специјалното јавно обвинителство доставени против решенијата на судија на претходна постапка, кој го одби предлогот на обвинителството за определување мерка притвор за градоначалникот на Пустец, Едмонд ...

Нема притвор за обвинетите од „Титаник”

Фактор - 18.02.2016

Четворица од обвинетите од акцијата „Титаник” за изборни измами, меѓу кои ексминистерот Миле Јанакиески и градоначалникот на Пустец, Едмонд Темелко куртулија од притвор, а за останатите не е донесена одлука.

Тече рокот на Кривичниот совет за одлука по жалбите на СЈО

24 Вести - 17.02.2016

Тече рокот за одлука на кривичниот совет кој одлучува по жалбите за притвор на Специјалното јавно обвинителство. 48 часа истекуваат утре, но одлуката би можела да биде соопштена и денеска, во зависност од тоа кога судиите ќе ги донесат заклучоците.

Кривичен суд: Постапките согласно законот

24 Вести - 17.02.2016

Од кривичниот суд со став за реакциите на правниците. Велат дека сите рокови за одлучување течат и се постапува по жалбите и дека за секое од осомничените лица е поднесено поединечно решение.

Судот утре ќе одлучи за жалбите за притворите за „Титаник“

МК News - 17.02.2016

До Кривичниот совет доставени се сите жалби на Специјалното јавно обвинителство во врска со решенијата на судија на претходна постапка да не додели мерка притвор на осумтемина осомничени во предметот „Титаник“.

Дали се „намести“ Советот за да паднат жалбите на Јанева?

А1 On - 17.02.2016

Скопскиот кривичен суд утре ќе треба да донесе одлука по жалбите на СЈО за неодредување на мерка притвор за осум лица осомничени во случајот „Титаник“. И наместо како досега, Советот да одлучува како што пристигнуваат жалбите, судот на свој начин го ...

Скопска единица измисли нови правила за одлучување по жалба за притвор

Локално - 17.02.2016

Скопскиот кривичен суд измислил нов начин на толкување и примена на Законот за кривична постапка, па по жалбите на СЈО за неопределување притвор ќе одлучувал откако ќе стигнеле сите жалби во предметот „Титаник“, а не во роковите од 6, 12 и 48 часа ...

ИСТЕЧЕ РОКОТ: Кривичниот совет денеска ќе донесе одлука за жалбите на СЈО

Телеграф - 17.02.2016

Кривичниот совет ги доби жалбите за сите решенија на судијата на претходна постапка, кој одлучуваше по предлозите на специјалното јавно обвинителство. Со тоа, предметот пред Кривичниот совет е комплетиран и од денеска тече рокот од 48 часа за ...

Кривичниот совет најдоцна до утре треба да одлучи по жалбите на Јанева

Локално - 17.02.2016

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, составен од тројца судии, најдоцна до утре попладне треба да донесе одлука по жалбите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на решенијата на судијата на претходна постапка кој ги одби барањата за ...

Судот за жалбите на СЈО ќе донесе одлука утре

еМагазин - 17.02.2016

Кривичниот суд, за жалбите на Специјалното јавно обвинителство за барањето на притвор за осум осомничен лица во случајот „Титаник“, ќе донесе одлука утре. Меѓу осомничените за кои беше побаран притвор се и поранешните министрите за внатрешни работи ...

Дали се „намести“ Советот за да паднат жалбите на Јанева?

Репортер - 17.02.2016

Скопскиот кривичен суд утре ќе треба да донесе одлука по жалбите на СЈО за неодредување на мерка притвор за осум лица осомничени во случајот „Титаник“. И наместо како досега, Советот да одлучува како што пристигнуваат жалбите, судот на свој начин го ...

Се „топи“ времето за одлуката на Кривичниот совет по жалбите на СЈО

Репортер - 17.02.2016

Рокот за одлуката на кривичниот совет кој одлучува по жалбите за притвор на СЈО истекнува, а 48 часа завршуваат до утре. Очекувањата дека ваквата одлука може да биде донесена и денеска се реални, но тоа зависи од тоа кога судиите ќе ги донесат ...

Тече рокот на Кривичниот совет за одлука по жалбите на СЈО

Либертас - 17.02.2016

Тече рокот за одлука на кривичниот совет кој одлучува по жалбите за притвор на Специјалното јавно обвинителство. Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба за сите осум осомничени за кои што бараше притвор, а беше одбиен од судија на претходна ...

СЈО чека одговор од Кривечен за жалбите за „Титаник“

ТВ21 - 17.02.2016

Специјалното обвинителство се уште чека одговор за жалбите до Кривичниот совет, кој не ги прифати предлозите за мерка притвор на лицата осомничени во акцијата „Титаник“, за нерегуларности и злосторничко здружување за време на изборите во 2013 година.

Најдоцна до утре Советот ќе се огласи на жалбите на СЈО

Вечер - 17.02.2016

Тимот на Катица Јанева поднесе жалби до Основниот суд поради одлуката осомничените во овој предмет меѓу кои се поранешни високи владини функционери и актуелни членови на потесното раководство на ВМРО-ДПМНЕ да се бранат од слобода Кривичниот совет на ...

Обединети за Македонија: Законот треба да важи подеднакво за ситe

Нова ТВ - 16.02.2016

Партијата чиј лидер е Љубе Бошкоски - Обединети за Македонија, денеска писмено реагираа на одлуката на судијата на претходна постапка да не се определи мерка притвор за осомничените во предметот Титаник.

Два дена до крајната одлука на судот за притворот на осмничените во „Титаник“ на Јанева

Телма - 16.02.2016

Од два часот на пладне започнува рокот од 48 часа, Кривичниот совет да одлучи по жалбите на специјалното јавно обвинителство за одбиениот притвор на осуммианта распитани од случајот „Титаник“.

Кривичниот совет по два дена ќе се изјасни за крајната одлука за притвор

Нова ТВ - 16.02.2016

Попладнево до Кривичниот Совет доставени се сите жалби на Специјалното јавно обвинителство во врска со решенијата на судија на претходна постапка да не додели мерка - притвор на осомничените во предметот „Титаник“.

СЈО со нови жалби до судот

24 Вести - 16.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ги оспори одлуките на Кривичниот Суд, кој ги одби барањата за мерка притвор за екс-министерката Гордана Јанкуловска, владиниот секретар, Кирил Божиновски, Исмет Гури и уште две лица, кои вчера се појавија на распит ...

Кривичниот совет ниту денес нема да се произнесе по жалбите на СЈО

Капитал - 16.02.2016

Кривичниот совет, кој требаше до вчера вечер да се произнесе по првите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за одбивање на мерки притвор на приведените од случајот „Титаник“, кој во петокот го обелодени СЈО, денеска извести дека за истите ...

Судот задутре ќе одлучи за жалбите за притворите за „Титаник“

Р.С.Европа - 16.02.2016

Попладнево до Кривичниот совет доставени се сите жалби на Специјалното јавно обвинителство во врска со решенијата на судија на претходна постапка да не додели мерка притвор на осумтемина осомничени во предметот „Титаник“.

Одбиено барањето на СЈО за притвор

Вест - 16.02.2016

Основниот суд Скопје 1 не ги прифати барањата за определување мерка притвор што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе за екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, осомничена за злосторничко здружување и повреда на избирачкото ...

Судот задутре ќе одлучи за жалбите на СЈО за притворите

МКД - 16.02.2016

Попладнево до Кривичниот совет се доставени сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), откако судијата на претходна постапка реши да не додели мерка притвор за осумтемина осомничени за злосторничко здружување и изборни измани во случајот ...

ОМ: Неодредувањето притвор покажа дека Судот не може да се спротивстави на власта

Фокус - 16.02.2016

Партијата на Љубе Бошкоски, Обединети за Македонија, денеска реагираше на одлуката на Судот да не одреди мерка притвор за осомничени во случајот „Титаник“. Од ОМ велат дека законот треба да важи подеднакво за сите.

ТЕЧЕ РОКОТ: Кривичниот совет во рок од 48 часа треба да одлучува по жалбите за притворот за осомничените во предметот ...

Академик - 16.02.2016

Тоа значи дека Кривичниот совет ќе постапува за сите осум лица за кои беше одбиен предлогот за притвор, а дополнителен Kривичен совет ќе одлучува за жалбата што се однесува на издвоениот предлог во кој беше опфатен членот на Општинска изборна ...

Судот со ново толкување - ќе одлучува по сите жалби за „Титаник“ наеднаш

+инфо - 16.02.2016

Основниот суд Скопје 1 иако за попладнево најави одлука по првите жалби што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство за барањата за притвор, сега се премисли. Според последната информација што предмалку ја доставија до медиумите откако ги добиле ...

Денеска одлука по првите жалби на СЈО

+инфо - 16.02.2016

Во текот на денешниот ден се очекува Кривичниот совет да се изјасни по жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе откако не беше прифатено барањето за одредување на мерка притвор за ниту еден од осомничените во случајот „Титаник“.

За два дена конечна одлука дали ќе има притвор за „Титаник“

Фокус - 16.02.2016

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалби за сите осомничени во случајот „Титаник“ на кои Судот не им определи мерка притвор. Специјалното јавно обвинителство поднесе жалби за сите осомничени во случајот „Титаник“ на кои Судот не им определи ...

СЈО ќе ги обжали одлуките на Кривичниот совет

Канал5 - 16.02.2016

Кривичниот совет да се изјасни по жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе откако не беше прифатено барањето за одредување на мерка притвор за ниту еден од осомничените во случајот „Титаник“.

Кривичниот совет ќе одлучува за сите осум жалби за притворите, рокот тече од денеска

Точка - 16.02.2016

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 Скопје ќе одлучува по сите осум жалби на Специјалното јавно обвинителство за решенијата на судијата на претходна постапка да не им одреди притвор осомничените од случајот "Титаник".

ОМ: Законот треба да важи подеднакво за сите

Локално - 16.02.2016

ОМ со голема резервираност гледа на професионалноста и самостојноста на судиите вклучени во случајот „Титаник“. Игнорирањето на барањето на СЈО да се изрече мерката притвор за лица осомничени за Злосторничко здружување, зборува дека се нема доволен ...

СЛУЧАЈ „ТИТАНИК“: Сè уште се чека одлука за жалбите на СЈО

Телеграф - 16.02.2016

Специјалното јавно обвинителство ги обжали одлуките на Кривичниот совет за одбивање на предложената мерка притвор за лица осомничени во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности на изборите во 2013 година Кривичниот совет треба да донесе одлука ...

„Титаник“ заплови во лавиринтот на барања, одлуки, жалби и на решенија

Локално - 16.02.2016

Како што се покажа деновиве, Кривичниот суд Скопје 1 до последен детаљ ќе ја води процедурата и ќе го одолговлекува одлучувањето по жалбите на Специјалното јавно обвинителство на решенијата на судијата на претходна постапка да не им одреди притвор ...

НЕОСНОВАНИ БАРАЊА: Судот ги одби сите предлози за притвор во случајот „Титаник“

Телеграф - 16.02.2016

Во случајот „Титаник“ вкупно девет лица се осомничени за сторени кривична дела: злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, поткуп при избори и гласање, уништување на изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна ...

ТЕЧЕ РОКОТ ОД 48 ЧАСА: Кривичниот совет ги доби жалбите за „Титаник“, ќе одлучува за сите одеднаш

Телеграф - 16.02.2016

Кривичниот совет ги доби жалбите за сите решенија на судијата на претходна постапка, кој одлучуваше по предлозите на Специјалното јавно обвинителство. Со тоа предметот пред Кривичниот совет е комплетиран и од денеска тече рокот од 48 часа за ...

ОМ: Законот треба да важи подеднакво за сите

Либертас - 16.02.2016

ОМ со голема резервираност гледа на професионалноста и самостојноста на судиите вклучени во случајот “Титаник”. „Игнорирањето на барањето на СЈО да се изрече мерката притвор за лица осомничени за Злосторничко здружување, зборува дека се нема доволен ...

(ВИДЕО) Андонов, Тортевски и Стојановски во 360 степени за „Титаник“ на СЈО

Репортер - 16.02.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М каде се дебатираше за работата на специјалното јавно обвинителство. Кои се последните одлуки на судот за предлозите за притвор на осомничените во случајот „Титаник“? Како ...

Судот со ново толкување: Од денеска тече рокот од 48 часа за жалбите на СЈО

Либертас - 16.02.2016

Основниот суд Скопје 1 иако за попладнево најави одлука по првите жалби што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство за барањата за притвор, сега се премисли. Според последната информација што предмалку ја доставија до медиумите откако ги добиле ...

Денеска Кривичен треба да се изјасни за жалбите на СЈО за „Титаник“

ТВ21 - 16.02.2016

Во текот на денешниот ден се очекува Основен Суд Скопје 1 да се изјасни за жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе, откако не беше прифатено барањето за одредување на мерка притвор за ниту еден од осомничените во случајот „Титаник“.

СЈО ќе поднесе жалби и на одлуката на Кривичниот суд за Јанкуловска и Божиновски

Либертас - 16.02.2016

Во текот на денешниот ден се очекува Кривичниот совет да се изјасни по жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе откако не беше прифатено барањето за одредување на мерка притвор за ниту еден од осомничените во случајот „Титаник“.

И денеска Кривичниот совет ќе одмолчи по жалбите на СЈО

Репортер - 16.02.2016

За 48 часа Кривичниот совет ќе се произнесе за првите жалби на СЈО, за одбивањето на мерките притвор на приведените од случајот „Титаник“ кој во петокот го обелодени СЈО. Според последната информација што предмалку ја доставија до медиумите, тие ...

Судот за два дена ќе одлучи за жалбите за притворите за „Титаник“

Репортер - 16.02.2016

Попладнево до Кривичниот совет доставени се сите жалби на Специјалното јавно обвинителство во врска со решенијата на судија на претходна постапка да не додели мерка притвор на осумтемина осомничени во предметот „Титаник“.

Панчевски: Сѐ уште не е одлучено по жалбите на СЈО

ТВ21 - 16.02.2016

Претседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски изјави дека сè уште не е одлучено по жалбите на СЈО за неодредување мерка притвор на осомничените во првата акција на Специјалното јавно обвинителство, а се однесуваат на градоначалникот на Пустец ...

Кривичниот совет во наредните 48 часа одлучува за барањата за притвор во случајот „Титаник“

Дневник - 16.02.2016

Кривичниот совет од Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 денеска го добил предметот со жалбите за сите осум одлуки на судијата на претходна постапка кој одлучуваше по предлог на Специјалното јавно обвинителство ...

ВИДЕО: Андонов, Тортевски и Стојановски во 360 степени за „Титаник“ на СЈО

Либертас - 16.02.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М каде се дебатираше за работата на специјалното јавно обвинителство. Кои се последните одлуки на судот за предлозите за притвор на осомничените во случајот „Титаник“? Како ...

Кривичниот совет ќе одлучува за сите осум жалби за „Титаник“, рокот тече од денеска

Макфакс - 16.02.2016

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 Скопје ќе одлучува по сите осум жалби на Специјалното јавно обвинителство за решенијата на судијата на претходна постапка да не им одреди притвор осомничените од случајот „Титаник“.

Слободата на обвинетите од „Титаник” неизвесна

Фактор - 16.02.2016

Откако по распитот на обвинетите функционери од акцијата „Титаник” кои се товарат за изборни измами, не им беше одредена мерка притвор, специјалното јавно обвинителтво поднесе жалби до Кривичниот Совет.

ОМ: Законот треба да важи подеднакво за сите

Репортер - 16.02.2016

ОМ со голема резервираност гледа на професионалноста и самостојноста на судиите вклучени во случајот „Титаник“. Игнорирањето на барањето на СЈО да се изрече мерката притвор за лица осомничени за Злосторничко здружување, зборува дека се нема доволен ...

Скопска единица измисли нови правила за одлучување по жалба за притвор

Либертас - 16.02.2016

Скопскиот кривичен суд измислил нов начин на толкување и примена на Законот за кривична постапка, па по жалбите на СЈО за неопределување притвор ќе одлучувал откако ќе стигнеле сите жалби во предметот „Титаник“, а не во роковите од 6, 12 и 48 часа ...

Кривичниот совет денеска ќе се изјасни по жалбите на СЈО

Канал 77 - 16.02.2016

Во текот на денешниот ден се очекува Кривичниот совет да се изјасни по жалбите што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе откако не беше прифатено барањето за одредување на мерка притвор за ниту еден од осомничените во случајот „Титаник“ – ...

Кривичниот суд продолжува со сослушување на осомничените за предметот на СЈО

24 Вести - 15.02.2016

Како што беше најавено во соопштението на Основниот суд Скопје 1, објавено во саботата, во однос на предлозите на Специјалното јавно обинителство за определување притвор за осомничените во предметот „Титаник“, денеска во Кривичниот суд пред судија ...

Заврши распитот на уште еден од осомничените во предметот „Титаник“

24 Вести - 15.02.2016

Во Кривичниот суд во Скопје завршил распитот на И.Г., осомничен дека го сторил кривичното дело „изборна измама“ од чл.165 в.в со чл.22 од Кривичниот законик. Во текот на денов, како што велат од Кривичниот суд, судијата на претходна постапка треба ...

СЈО: Одлука по жалбите за притвор најдоцна до полноќ

Алсат-М - 15.02.2016

СЈО не се согласува со толкувањето на Основниот суд Скопје - 1 за рокот во кој треба да се одлучи по жалбите за одбиениот притвор што го бараше Катица Јанева. Според нив законот е дециден дека кривичниот совет мора да донесе одлука во рок од 48 часа ...

Кривичниот суд продолжува со сослушување на осомничените за предметот на Специјалното јавно обвинителство

Академик - 15.02.2016

Како што информираат од Кривичниот суд, жалбите се примени и во текот на денов ќе бидат доставени до Кривичен совет, кој ќе постапува по нив. Како што беше најавено во соопштението на Основниот суд Скопје 1, објавено во саботата, во однос на ...

И.Г. осомничен во „Титаник“ денеска повикан на распит

+инфо - 15.02.2016

Денеска во Кривичниот совет треба да се појави И.Г., уште еден од осомничените во случајот „Титаник“. Од Основниот суд не даваат повеќе информации околу тоа кое е ова лице, но велат дека сите за кои е побарана мерка притвор ќе треба да бидат ...

Заврши распитот на уште еден од осомничените во предметот „Титаник“

Академик - 15.02.2016

Во текот на денов, како што велат од Кривичниот суд, судијата на претходна постапка треба да донесе одлука дали ќе го прифати предлогот на Специјалното јавно обвинителство за определување на мерка притвор за осомничениот.

СЈО чека одговор на жалбите до вечер, од Судот поинаку го толкуваат Законот

Кајгана - 15.02.2016

Специјалното јавно обвинителство очекува Основниот суд Скопје 1 да одговори на нивните жалби до понеделник вечер, кога тече рокот од 48 часа од поднесувањето на жалбите, односно од саботата вечерта кога беа поднесени жалбите.

СЈО до вечер ги чека одлуките по жалбите

+инфо - 15.02.2016

СЈО не се согласува со толкувањето на Основниот суд Скопје - 1 за рокот во кој треба да се одлучи по жалбите за одбиениот притвор што го бараше Катица Јанева. Според Специјалното обвинителство, жалбите се поднесени во саботата вечерта, а рокот во ...

КРИВИЧЕН СУД: Одбиен предлогот за притвор за Јанкулоска и за Божиновски

Академик - 15.02.2016

„По сослушување на лицата во присуство на нивните полномошници, судијата на претходна постапка, во законски предвидениот рок од 6 часа по завршување на сослушувањето, донесе одлука со која го одби предлогот на обвинителството.

СЕ ЧЕКА ОДЛУКА: Кривичниот совет решава по жалбите од СЈО за „Титаник“

Телеграф - 15.02.2016

Откако Судот го одби барањето за притвор, во саботата СЈО поднесе жалба. Кривичниот совет има обврска во рок од 48 часа, по поднесување на жалбата, да донесе одлука Кривичниот совет треба да донесе одлука за жалбите поднесени од специјалното јавно ...

“Различно толкување” на судот и СЈО за роковите по жалба, денеска продолжува сослушувањето…

Локално - 15.02.2016

Специјалното јавно обвинителство очекува Кривичниот да одговори на нивните жалби до понеделник вечер, кога тече рокот од 48 часа од поднесувањето на жалбите, односно од саботата вечерта кога беа поднесени жалбите.

СЈО чека одоговор на жалбите до вечер, од Судот поинаку го толкуваат Законот

Точка - 15.02.2016

Специјалното јавно обвинителство очекува Основниот суд Скопје 1 да одговори на нивните жалби до понеделник вечер, кога тече рокот од 48 часа од поднесувањето на жалбите, односно од саботата вечерта кога беа поднесени жалбите.

И осомничениот И.Г. во предметот „Титаник“ даде исказ во Кривичниот суд

Локално - 15.02.2016

Во Кривичниот суд во Скопје завршил распитот на И.Г., осомничен дека го сторил кривичното дело „изборна измама“ од чл.165 в.в со чл.22 од Кривичниот законик. Во текот на денов, како што велат од Кривичниот суд, судијата на претходна постапка треба ...

Кривичниот суд попладнево треба да се изјасни по жалбите на Јанева

Бриф - 15.02.2016

Советот на Основниот суд Скопје 1, составен од тројца судии, до крајот на денешниот ден треба да донесе одлука по жалбата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на решенијата на судиите на претходна постапка кои ги одбија барањата за притвор на ...

Кривичниот совет решава за жалбите на СЈО, продолжуваат и сослушувањата на осомничените!

Фактор - 15.02.2016

Како што информиравме, Основниот суд Скопје 1 ги одби барањата на специјалното јавно обвинителство заопределување на притвор за осомничените во акцијата Титаник. Оваа одлука беше обжалена од СЈО кое веднаш по оваа одлука на судот поднесе жалби .

СЈО чека одоговор на жалбите до вечер, од Судот поинаку го толкуваат Законот

Макфакс - 15.02.2016

Специјалното јавно обвинителство очекува Основниот суд Скопје 1 да одговори на нивните жалби до понеделник вечер, кога тече рокот од 48 часа од поднесувањето на жалбите, односно од саботата вечерта кога беа поднесени жалбите.

СЈО: Одлука по жалбите за притвор треба да се донесе најдоцна до полноќ

Либертас - 15.02.2016

СЈО не се согласува со толкувањето на Основниот суд Скопје – 1 за рокот во кој треба да се одлучи по жалбите за одбиениот притвор што го бараше Катица Јанева, пренесува Алсат-М . Според нив законот е дециден дека кривичниот совет мора да донесе ...

СЈО: Одлука по жалбите за притвор треба да се донесе најдоцна до полноќ

Бриф - 15.02.2016

СЈО не се согласува со толкувањето на Основниот суд Скопје – 1 за рокот во кој треба да се одлучи по жалбите за одбиениот притвор што го бараше Катица Јанева, пренесува Алсат-М . Според нив законот е дециден дека кривичниот совет мора да донесе ...