TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ненад Јаниќиевиќ ќе го застапува Бошковски во случајот Љуботен

А1 - 09.10.2004

Скопскиот адвокат Ненад Јаниќиевиќ ќе го застапува и ќе му дава правни совети на поранешниот министер Љубе Бошковски во случајот Љуботен, за кој е заинтересиран и Хашкиот трибунал. Според нашите информации, Јаниќиевиќ пред неколку месеци, во скопската канцеларија на Трибуналот, го приложил своето ...

Љубе на 8 ноември ќе се соочи со Хаг

Дневник - 09.10.2004

ДОГОВОРЕНО СОСЛУШУВАЊЕТО ВО ПУЛА Бошковски в понеделник ќе одлучи дали ќе одговара на прашањата на обвинителите на Хашкиот суд или ќе се брани со молчење Истражители на главната хашка обвинителка, Карла дел Понте, на осми ноември ќе допатуваат во Пула и ќе го сослушаат Љубе Бошковски во својство на ...

БОШКОВСКИ ЌЕ СВЕДОЧИ И ЗА “ЉУБОТЕН”

Вечер - 09.10.2004

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски во Хрватска ќе сведочи и за случајот “Љуботен”. Претставници на Хашкиот трибунал за 7 ноември годинава најавиле свое присуство во Жупанискиот суд во Пула, каде што предвидуваат да го спроведат распитот на Бошковски.

Прилепчани ќе му го креваат моралот на Љубе

Дневник - 08.10.2004

Четириесет прилепчани од Иницијативниот одбор за спас на Брат Љубе ќе отпатуваат во Пула за да побараат негово ослободување. За патувањето, кое чини околу 1.500 евра, се јавиле повеќе спонзори. - Во Пула не води почитта кон Бошковски и вербата дека не е виновен.

Хаг во Пула ќе го сослушува Бошковски за Љуботен

Дневник - 08.10.2004

ОТКАКО ЗАВРШИ СО РАСПИТИ ВО МАКЕДОНИЈА Во дописот со ознака "строго доверливо" Хаг бара хрватските власти да го организираат сослушувањето на Бошковски Хашкото обвинителство пред три дена побарало од хрватските власти да им овозможат на истражителите од Хаг да го сослушаат Љубе Бошковски во ...

И хрватските адвокати сакаат да ги прашуваат сведоците

Дневник - 07.10.2004

СЛУЧАЈ "РАШТАНСКИ ЛОЗЈА" Ако не им биде дозволено на хрватските колеги да ги прашуваат сведоците, јас ќе прашувам, вели адвокатот Самоил Филиповски Според Договорот за меѓусебна правна помош што го потпишаа Македонија и Хрватска, ќе ги прашувам сведоците преку истражниот судија од Основниот суд 2 ...

Одбиени приговорите и кауциите на обвинетите за „Раштански Лозја“

Време - 06.10.2004

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 2 Приговорот на Александар Цветков, првообвинет во случајот „Раштански Лозја“, како и кауцијата од еден милион евра на полицискиот генерал Горан Стојков, второобвинет во случајот, вчера биле одбиени од Основниот суд Скопје 2.

"Ова е политички монтиран процес" тврди обвинетиот Александар Цветков

Вест - 06.10.2004

КРИВИЧНИОТ СОВЕТ ВО ОСНОВНИОТ СУД 2 СКОПЈЕ РАСПРАВАШЕ ЗА СЛУЧАЈОТ РАШТАНСКИ ЛОЗЈА Адвокатите на првообвинетиот Цветков, во образложението на приговорот велат дека во постапката била повредена презумцијата на невиност, кога премиерот Хари Костов, од говорница на Собрание кажал дека Цветков е виновен ...

Хрватските истражители до средината на месецов во Скопје

Утрински - 06.10.2004

НАЈАВА Тимот на хрватските истражни органи кои работат на ?случајот Раштански Лозја" кон средината на месецов ќе дојде во Македонија за да ги испита сведоците и обвинетите во овој случај. Министерството за правда вчера даде согласност за доаѓањето на истражниот судија од Пула Ивица Станиќ, ...

Некој сака од Бошковски да направи политичка "крпа"

Дневник - 06.10.2004

СПОРЕД БРАНИТЕЛИТЕ ОД ХРВАТСКА Доказите што ќе ги предадеме ќе ја урнат конструираната теза дека убиените биле емигранти, тврди Звонимир Ходак, адвокат на Бошковски Процесот против Љубе Бошковски се води со цел од него да се направи политичка "крпа". Тоа не е нешто што се случува само во Македонија.

Костов ги крши правата на Цветков

Дневник - 06.10.2004

АДВОКАТИТЕ СО НОВ ПРИГОВОР Процесот против мене се води од политички причини. Од моето вработување во МВР работев според законот и за интересите на државата, изјавил поранешниот началник на Секторот за оперативна техника во МВР, Александар Цветков, пред Кривичниот совет на скопскиот Основен суд 2 ...

НА УТКОВСКИ МУ ПОНУДИЛЕ ДА СИ ЈА “ПОТПИШЕ СЛОБОДАТА”

Вечер - 06.10.2004

На заменик-командантот на Единицата за брза интервенција "Лавови", Бобан Утковски, деновиве му било понудено да потпише готова изјава, и по таа основа да биде слободен, како што тоа е сторено со двајцата "лавови", Горан Јованчевски и Николчо Најдов, но тој тоа категорично го одбил, дознаваме ...

Судот ги одби приговорите на обвинетите за Раштански лозја

А1 - 05.10.2004

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 2 ги оцени како неосновани и ги одби сите приговори на обвинителниот акт, кои ги поднесоа адвокатите на 4-цата обвинети во случајот Раштански лозја. Одбиени се и понудените кауции на Александар Цветков, Бобан Утковски и Митко Кикереков.

Судија водел истрага за „Раштански Лозја“ без барање на обвинителството

Време - 05.10.2004

АДВОКАТИ ОБВИНУВААТ Александар Божиновски Истражниот судија Вања Јуруковски од скопскиот Основен суд 2 водел истрага за случајот „Раштански Лозја“ против поранешниот началник на одделението за оперативна техника во УБК, Александар Цветков, без да добие барање за тоа од скопското обвинителство, се ...

Еден од Пакистанците бил од Ал каеда

Дневник - 05.10.2004

АДВОКАТ НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ ТВРДИ За Бошковски ќе расправа и Уставниот суд на Хрватска, бидејќи тој како пратеник може да биде уапсен само со правосилна пресуда, смета адвокатот Звонимир Ходак Еден од седумтемина убиени емигранти убиени во 2002 година кај Раштански Лозја бил член на Ал каеда, а ...