TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манасиевски остро ги нападна владиците

Телма - 26.04.2009

Претседателот на ЛДП, Јован Манасиевски, остро ја нападна МПЦ, по повод нејзините реакции на одлуката на Уставниот суд во врска со укинувањето на веронауката.

Спм во акција за враќање на веронауката

Сител - 26.04.2009

Унијата на жени на Социјалистичката партија на Македонија со петиција се вклучува во акцијата за враќање на веронауката во образованието.

Манасиевски би донирал за верски училишта

А1 - 25.04.2009

Наместо да се занимаваат со религијата, нашите владици повеќе од 40 години се залагаат за зголемување на личните имоти. Оваа критика до МПЦ стигна денеска од ЛДП, иницијаторите за укинување на веронауката.

Убава црква

Вест - 25.04.2009

Сите ние еден месец се расправаме божем за Господ. А во меѓувреме нема кој да им отвори на инвеститорите што тропаат на врата...

Хелсиншки ја поздрави одлуката на Уставниот суд

Утрински - 25.04.2009

Хелсиншкиот комитет за човекови права ја поздрави одлуката на Уставниот суд, со која повторно се укина веронауката во основното образование.

Верските заедници заеднички ќе бараат уставни измени

Утрински - 25.04.2009

Лидерите на петте верски заедници во земјава - Македонската православна црква, Исламската верска заедница, Католичката и Евангелистичко-методистичката црква и Еврејската заедница - во текот на идната недела ќе ...

Таксистите не сакаат вероучителите да им го земат лебот

Н.Македонија - 25.04.2009

Дваесетина такси и автобуски превозници со свирежи од своите возила околу 10 минути протестираа пред Уставниот суд, поради како што рекоа одлуката за укинување на веронауката во училиштата.

Се бара решение за вероучителите и за часовите по веронаука

Алфа - 25.04.2009

Наредниот четворток е последен ден за веронаука. Така од министесртвото за образование им било пренесено на вероучителите. Иако одлуката на Уставниот суд е објавена во Службен весник, сепак ќе се одржат уште ...

Ќе бара ли МПЦ промена на Уставот?

А1 - 24.04.2009

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дали е изнајдено решение со Владата за повторно воведување на веронауката во основните училишта рече ...

Петок, 24 април

BBC - 24.04.2009

И петочните изданија на весниците се уште актуелна тема е веронауката: се известува за митинзи, се пренесува интервју со претседателот на Уставниот суд, се пребројуваат децата кои што одат на веронаука во ...

Камбани ќе бијат за совеста на Уставен

Време - 24.04.2009

Образложението дека нашата држава е секуларна и затоа нема место за Бога и за неговото учење во училиштата е несфатливо, особено ако се има предвид дека токму писменоста и образованието на нашиот народ ...

МПЦ не се откажува од веронауката

Утрински - 24.04.2009

„Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква со жалење ја прими веста за забраната за предавање на веронауката во основните училишта, а особено што ова се случи неколку дена пред Велигден и ...

МПЦ и другите верски заедници ќе градат стратегија за веронауката

Телма - 24.04.2009

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дали е изнајдено решение со Владата за повторно воведување на веронауката во основните училишта рече ...

МПЦ не се откажува од веронауката

Форум - 24.04.2009

Камбаните во храмовите на МПЦ ќе се огласат денеска напладне со цел, како што е соопштено, „да се разбуди свеста на оние кои се обидуваат да го отргнат Бога од децата”.

Протестот на вероучителите се сели во Соборниот храм

Н.Македонија - 24.04.2009

Петтоодделенци од повеќе скопски училишта денеска попладне ќе изложат свои велигденски изработки во Соборниот храм. Ова, како што велат вероучителите што го организираат овој настан, ќе биде еден вид мирен ...

МПЦ: Веронауката немаше за цел да произведе фанатици

Н.Македонија - 24.04.2009

Вероучението не е верска пропаганда ниту, пак, имаше цел од децата да направи верски фанатици, туку само да им ги даде основните вистини за верата и за црквата, се вели во соопштението на Светиот архијерејски ...

Г.г.Стефан: Ќе треба да се отстранат пречките кои доведоа до донесување на одлуката на Уставниот суд

Алфа - 24.04.2009

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дали е изнајдено решение со Владата за повторно воведување на веронауката во основните училишта рече ...

Во Тетово протест поради укинувањето на веронауката во образованието

Н.Македонија - 24.04.2009

Тетово, 24 април (МИА) - Во организација на невладината организација „Млади сили“ повеќе од од дваесет тетовци еден час протестираа незадоволни од одлуката на Уставниот суд да се укине веронауката во ...

Нема решение како надлежните ќе постапат со веронауката

Алфа - 24.04.2009

Со објавувањето во службен весник на одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката од образовниот систем престанува наставата за верата во основните училишта - владата денеска мора да ја спроведе ...

МПЦ ќе ја менува одлуката на судот

Дневник - 24.04.2009

Часовите по веронаука ќе се пополнуваат со други содржини, а запознавање со религиите останува, решило Министерството за образ ование откако вчера стапи во сила одлуката на Уставниот суд Не стивнуваат ...

Г.г.Стефан: работите не се случуваат кога сакаме

Кирилица - 24.04.2009

Поглаварот на МПЦ на прашањето зошто 20 години МПЦ не организирала училиште кога тоа го дозволува Уставот, туку сега сака преку државата да ја оствари својата цел, тој истакна дека сите работи не се случуваат ...

Ќе треба да се отстранат пречките кои доведоа до донесување на одлуката на Уставниот суд

Сител - 24.04.2009

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска одговарајќи на новинарско прашање во врска со тоа дали е изнајдено решение со Владата за повторно воведување на веронауката во основните училишта рече ...

И тетовчани протестираат поради укинување на веронауката

Кирилица - 24.04.2009

Во организација на невладината организација „Млади сили“ повеќе од од дваесет тетовци еден час протестираа незадоволни од одлуката на Уставниот суд да се укине веронауката во образованието На новинарско ...

Хелсиншки комитет ја поздравува одлуката на Уставниот суд

Канал5 - 24.04.2009

Хелсиншкиот комитет е задоволен од одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката. Ја обвинуваат Владата за волунтаризам бидејќи организирала протести од владини организации и членови непочитувајки ја ...

Верските заедници ќе покренат иницијатива за промена на Уставот!?

Сител - 24.04.2009

Биењето на црковните камбани точно напладне е повик од Македонската православна црква до надлежните институции за отстранување на сите законски и уставни пречки за воведување на верското образование во ...

Таксистите и автобуските превозници на протест поради укинување на веронауката

Нетпрес - 24.04.2009

Иницијативниот одбор на таксистите и автобуските превозници ќе го изразат незадоволството од одлуката на Уставниот суд, со која се укинува веронауката во основното образование.

ВИДЕО: Таксистите и автобуските превозници бараат нивните деца да учат веронаука

Нетпрес - 24.04.2009

Таксистите од неколку скопски такси компании и автобуските превозници денеска со трубење од автомобилските сирени пред Уставен суд го изразија својот револт поради укинување на веронауката.

Хелсиншки ја поздравува одлуката на Уставен суд за укинување на веронауката

Нетпрес - 24.04.2009

Хелсиншкиот комитет за човекови права ја поздравува одлуката на Уставниот суд со која се укина веронауката во основното образование.

МПЦ не се откажува од веронауката

Макфакс - 24.04.2009

Камбаните во храмовите на МПЦ ќе се огласат денеска напладне со цел, како што е соопштено, „да се разбуди свеста на оние кои се обидуваат да го отргнат Бога од децата”.

ХК – волунтаризам на владата за веронауката

Макфакс - 24.04.2009

Хелсиншкиот комитет (ХК) за човекови права ја поздрави денеска одлуката на Уставниот суд со која повторно ја укина веронауката во основното образование.

Нема демократија без верски слободи

Време - 23.04.2009

Околу петстотини вероучители од православна и од исламска вероисповед и членови од Граѓанската асоцијација „Млади за здрави животни стилови“ вчера пред зградата на Уставниот суд во Скопје протестираа поради ...

Пак протести пред Уставен

Утрински - 23.04.2009

Над стотина вероучители и претставници од невладини организации од повеќе градови вчера се собраа пред Уставниот суд, изразувајќи го незадоволството од одлуката за укинување на веронауката во основните ...

Религиите во Франција не се изучуваат како веронаука

Утрински - 23.04.2009

Од нашиот дописник Нанси - Разделбата на црквата и државата е еден од столбовите на современото француско општество. По долги и на моменти жестоки судири меѓу католиците и ројалистите, од една страна, и ...

Три европски модели

Утрински - 23.04.2009

Трансверзалното изучување е францускиот модел. По долгото игнорирање на религиозната култура, француското национално образование во 1996 година воведе елементи на запознавање со големите религии.

Децата во Британија се воспитуваат на толеранција

Утрински - 23.04.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Религијата и верувањето се дел од образованието на децата во училиштата во Велика Британија, но тие не се обучуваат да бидат религиозни, туку се настојува да бидат воспитувани на ...

Уставниот суд му се заканува и на проектот за црква на плоштад

Н.Македонија - 23.04.2009

Ако државата реши во скоро време да ја почне изградбата на црква на плоштадот „Македонија“, може да се соочи со пропаѓање на државните пари одвоени за таа намена.

Европските устави против забраната за веронаука

Н.Македонија - 23.04.2009

Основа за укинувањето на верското образование во државните училишта, македонскиот Уставен суд ја најде во седмиот амандман, точка 1 и 2 од Уставот на РМ, во кој стои дека „верските заедници и религиозни групи ...

МПЦ ќе бие камбани за враќање на веронауката во училиштата

Алфа - 23.04.2009

Утре, точно на пладне, ќе бијат камбаните на сите цркви и манастири во земјава – како протест на Македонската православна црква против укинување на веронауката во училиштата.

Камбаните ќе бијат по уставниот поредок

Дневник - 23.04.2009

Наставниците по православна веронаука ќе носат по 15 петтоодделенци во Соборниот храм на хепенинг за да ја искажат желбата да учат веронаука Во организација на вероучителите, со поддршка од МПЦ, петтоодделенци ...

МПЦ не се откажува од верското образование

Канал5 - 23.04.2009

МПЦ не се откажува од веронауката. И понатаму ќе бара верското образование да биде дел од образовниот систем во земјава за да се овозможи децата што подобро и на вистински начин да ја запознаат верата, пишува ...

Мпц ќе ја буди свеста за верско образование

Сител - 23.04.2009

Македонската православна црква утре со биење на сите црковни камбани точно на пладне ќе ја буди свеста за потребата од верско образование.

МПЦ и натаму ќе бара верско образование

Макфакс - 23.04.2009

Македонската православна црква и понатаму ќе бара верското образование да биде дел од образовниот систем во Република Македонија.

Вероучителите протестираа пред Уставниот суд

А1 - 22.04.2009

Вероучителите од православна и исламска вероисповед денеска заедно протестираа пред Уставниот суд. Дождот не ги спречи да дојдат во поголем број и да побараат од уставните судии да ја сменат одлуката со која ...

Вероучителите протестира пред Уставниот суд

Вест - 22.04.2009

Неколку стотици луѓе се собраа денеска пред Уставниот суд во Скопје во знак на револт поради одлуката на судот за укинување на предметот веронаука во основните училишта во Македонија.

Протести и пред Уставниот суд

Телма - 22.04.2009

Сања Јовановиќ Дамјановска Зaд револтот на овие луѓе што протестираат пред Уставниот суд, како што самите тврдат, стои стравот дека со одлуката на Судот за укинување на веронауката во училиштата се подкопува ...

Невладини организации во служба на Владата

Дневник - 22.04.2009

Вероучители, граѓани и членови на невладини организации вчера протестираа против одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основните училишта.

Демагошко-верски космодиск

Дневник - 22.04.2009

„Ленинисти“,„Јуди“,антихристи“,„противници на верата“, „марионети“, се само дел од арсеналот вербални напади врз Уставниот суд што следуваа по укинувањето на веронауката во државните училишта.

Протест пред Уставниот суд за враќање на веронауката

Форум - 22.04.2009

Вероучителите кои останаа без работа по Одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основното образование, денеска во 13 часот ќе протестираат пред зградата на судот.

Како е во Европа?

Н.Македонија - 22.04.2009

Верско образование во ниту една форма не постои во Албанија, Бугарија, Словенија и Белорусија. Во Словенија Уставниот суд го одби барање на група граѓани кои сметаа дека државата треба да им овозможи на ...

Чудо ќе ја врати веронауката во училиштата

Н.Македонија - 22.04.2009

„До кога диктатура на атеизмот“, „Право на верба во Бог“, „Верата нема да ја укинат“. Ова се само дел од транспарентите со кои група незадоволни вероучители го искажаа својот револт пред зградата на Уставниот ...

Вероучителите барат враќање на предметот во училиштата

Форум - 22.04.2009

Вероучители од исламска и православна вероисповест, денеска протестираа пред зградата на Уставниот суд, против укинувањето на веронауката во основните училишта Околу илјада вероучители и граѓани се собраа пред ...

Протест на вероучителите пред Уставниот суд

Алфа - 22.04.2009

Дождот не ги спречи вероучителите и претставниците на невладината „Млади за здрави животни стилови“ и денеска, пред зградата на Уставниот суд, да го повторат својот револт против укинувањето на веронауката во ...

Собир за поддршка за веронауката

МРТ - 22.04.2009

Собир за одбрана на правото за изучување на веронаука во Македонија за денеска во Скопје најавија група вероучители и граѓанската асоцијација „Млади за здрави животни стилови“.

Уставниот суд ги сплоти вероучителите, родителите, невладините, верниците

Канал5 - 22.04.2009

Уставниот суд ги сплоти вероучителите, родителите, невладините, верниците- сите протестираа против одлуката на Уставниот суд со која се укина веронауката во училиштата.

Продолжија протестите во одбрана на веронауката

Сител - 22.04.2009

Наставници , вероучители и претставници на невладини организации од целата земја денеска уште помасовно излегоа на протестите.

Веронауката - жртва на правото или на политиката!?

Сител - 22.04.2009

Недостатоци во законот или политичка пресметка? За власта второто за судот првото. Не само веронауката туку многу од законите не биле соодветно подготвени.

Граѓански протест против укинување на веронаука

Нетпрес - 22.04.2009

Невладината организација “Здрави животни стилови“ поддржана од наставниците по веронаука и граѓани различни градови во земјава, денеска ќе одржи голем граѓански собир, пред Уставен суд во Скопје.

Одлуката на Уставен суд за веронауката стереотип од комунизмот

Нетпрес - 22.04.2009

Наставниците по веронаука и нивните колеги од муслиманска вероисповед поддржани и граѓани и неколку невладини здруженија денеска на протест го изразија своето незадоволство поради укинувањето на веронауката од ...

Одржан протестот поради укинувањето на веронауката

Макфакс - 22.04.2009

Околу 500 до 600 луѓе, се собраа денеска пред Уставниот суд за да го искажат својот револт поради одлуката за укинување на веронауката од училиштата.

Одржан протест на вероучителите и поддржувачите на веронауката

Макфакс - 22.04.2009

Неколку стотици луѓе се собраа денеска пред Уставниот суд во Скопје во знак на револт поради одлуката на судот за укинување на предметот веронаука во основните училишта во Македонија.

Вероучителите на протест - Верата да опстане!

А1 - 21.04.2009

Од триумфализам на иницијаторот Андреј Жерновски, до огорченост на ВМРО-ДПМНЕ и гневот на МПЦ и ИВЗ, вака уставните судии ги коментираат реакциите на нивната одлука за укинување на веронауката.

Улични протести низ Скопје за поддршка на веронауката

Вест - 21.04.2009

Поддршка за одбрана на правото за изучување на веронаука во Македонија денеска во Скопје искажаа група вероучители и граѓанската асоцијација Млади за здрави животни стилови.

Судии за отстрел

Утрински - 21.04.2009

Уставниот суд и судиите кои го изгласаа бришењето на законската одредба која на веронауката и' овозможи влез во државниот образовен систем деновиве се цел за отстрел.

Наставниците по веронаука повикаа на мирен простест поради укинувањето на предметот

Н.Македонија - 21.04.2009

Наставниците по веронаука и невладината организација “Здрави животни стилови“ денеска пред зградата на Уставен суд го најавија утрешниот протест по повод укинување на веронауката во основните училишта од ...

Протести пред Уставен за веронаука

Алсат-М - 21.04.2009

Професори и наставници по веронаука поддржани од граѓанското движење протестираа пред Уставниот суд, барајќи да не се укинува предметот веронаука во училиштата.

Вероучителите на протест пред уставниот суд

Алфа - 21.04.2009

Вероучители и претставници на невладината „Млади за здрави животни стилови“ денеска напладне се собраа со своите возила пред Уставниот суд и неполн час кружеа по улиците околу зградата на судот во знак на – ...

Кирилица со нова анкета за веронауката

Кирилица - 21.04.2009

Дали треба да се изучува веронауката во македонскиот образовен систем? Кирилица ги очекува вашите одговори Во однос на прашањето за претходната анкета, Дали постевте за Велигденските пости? со најголем број ...

Во Штип протести за поддршка за изучување на веронауката

Кирилица - 21.04.2009

Во Штип денеска на градскиот плоштад и низ улиците во централно градско подрачје околу 300 граѓани и членови на НВО дадоа поддршка за изучување на веронауката во основните училишта Жаклина Ѓоргиева учителката ...

Веронауката е здрава за духот НА младите И за семејствата ВО Македонија

Сител - 21.04.2009

Поддршка за одбрана на правото за изучување на веронаука во Македонија денеска во Скопје искажаа група вероучители и граѓанската асоцијација „Млади за здрави животни стилови“.

Вероучителите во одбрана на веронауката

Канал5 - 21.04.2009

Вероучители во одбрана на веронауката. „Верата нема да ја укинат“ или „Сакаме избор на веронаука“, беа само дел од паролите на вероучителите и нивните поддржувачи кои собрани пред Уставниот суд ја бранеа ...

Невладината “Здрави животни стилови“ со протест против одлуката за укинување на веронауката

Нетпрес - 21.04.2009

Невладината организација „Здрави животни стилови“ поддржана од наставниците по веронаука денеска ќе одржи прес конференција пред Уставниот суд на Република Македонија со почеток во 12.30 часот.

Наставниците по веронаука повикаа на мирен простест поради укинувањето на предметот

Нетпрес - 21.04.2009

Наставниците по веронаука и невладината организација “Здрави животни стилови“ денеска пред зградата на Уставен суд го најавија утрешниот протест по повод укинување на веронауката во основните училишта од ...

Собир за поддршка за веронауката

Макфакс - 22.04.2009

Собир за одбрана на правото за изучување на веронаука во Македонија за денеска во Скопје најавија група вероучители и граѓанската асоцијација „Млади за здрави животни стилови“.

Опасно е Дарвин и Господ да се во иста училница

Дневник - 20.04.2009

Креационизмот не е научна дисциплина и постои реален ризик да се предизвика конфузија во умовите на децата,предупредува Сов етот на Европа Верата да се одвои од науката, препорача лани Советот на Европа, кој ...

Анкета за воведувањето на веронаука како изборен предмет

Кирилица - 20.04.2009

Во текот на месец септември, 2008 година, Институтот Павел Шатев изврши анкета на примерок од 1 113 испитаници Прашањето кое било поставено е „Дали го поддржувате воведувањето на веронаука во 5 одделение како ...

ВМРО - ДПМНЕ против укинување на веронауката, реакција на соопштението на СДСМ

Кирилица - 20.04.2009

Според истражувањата на јавното мислење на Институтот за демократија, околу седумдесет проценти од граѓаните на Република Македонија ја поддржуваат веронауката како изборен предмет во училиштата Тие во ...