TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од утре ќе биде познат изгледот на НАТО мисијата

А1 - 17.11.2002

НАТО утре официјално треба да донесе одлука за изгледот на новата мисија во Македонија по 15-ти декември, кога им завршува едногодишниот мандат на „Килибарните лисици“. Според дипломатски извори новата мисија ќе биде со значително помал контингент на војници со акцент на цивилната компонента и ...

Денешниот НАТО повеќе им одговарана Русите отколку на другите Европејци

Дневник - 17.11.2002

АНАЛИЗА НА РОЈТЕРС Воените сили од Западна Европа стравуваат дека нивниот глас повеќе не се слуша во Вашингтон, а Русите се презадоволни од идната "дебатна", а не воена улога на НАТО Ниските куќарки на штабот на НАТО во Брисел поставени за време на Студената војна веќе се распаѓаат.

Софија се надева на поддршка од САД во Прага

А1 - 16.11.2002

„Имаме информации дека на Самитот на НАТО во Прага САД ќе го поддржат приемот во Алијансата на седум држави аспиранти за членство, меѓу кои е и Бугарија“, изјави синоќа бугарскиот министер за надворешни работи Соломон Паси. Паси истакна дека најверојатно и остантите земји-членки на НАТО ќе го ...

Симболична мисија на НАТО во Македонија по 15 декември

Дневник - 16.11.2002

БРИСЕЛ ПРЕД ОДЛУКА Новата мисија на НАТО во Македонија по 15 декември ќе има 100 или најмногу 200 војници и таа нема да биде "чувар на мирот", туку "гарант на позитивните промени во земјата", дознава "Дневник" од извори во Брисел. Одлуката за тоа требаше да падне вчера доцна попладне.

Македонија во постпрашката агенда на промените

Дневник - 16.11.2002

Нано Ружин - Пред самитот на НАТО во Прага Дали на веќе загрижувачки хаотичниот свет му претстои уште поголема нестабилност, уште поголем неред, уште повеќе тероризам, поголем број пропаднати држави, пообемно производство на оружје за масовна деструкција? Овие хипотетички прашања со можното ...

Новата НАТО мисија со безбедносна и тренинг компоненти

А1 - 15.11.2002

Новата мисија на НАТО во Македонија, која ќе ги наследи „Килибарните лисици“ по 15-ти декември и која ќе нема име, ќе опфати две компоненти - безбедносна и тренинг, дознава А1. Официјалната одлука во НАТО се уште не е донесена, но дипломатски извори велат дека таа се очекува пред самитот во Прага, ...

Чесите уапсија петмина што сакале да го "помрачат" НАТО-самитот

Вест - 15.11.2002

ПРАГА, 15 ноември (Ројтерс) - Чешката полиција вчера објави дека разоткрила заговор на пет лица, кои ги опишува како "екстремисти", да ја прекинат струјата во еден дел од Прага за време на одржувањето на Самитот на НАТО закажан за следната недела.

Петчлена банда планирала струен напад врз самитот на НАТО

Дневник - 15.11.2002

ПРАГА Чешката полиција открила план на пет "екстремисти" да ја остават Прага без електрична енергија за време на самитот на НАТО идната недела, јави Ројтерс. Петтемина планирале да го прекинат доводот на струја во градското метро и во реонот каде што ќе се одржи самитот.

Откриени планови за диверзија на Самитот на НАТО во Прага

А1 - 14.11.2002

Чешката полиција денеска соопшти дека успеала да спречи акција со која би се прекинало доставувањето електрична енергија во еден кварт во Прага, за времена Самитот на НАТО што се одржува следниот викенд. Портпаролот на полицијата изјави дека плановите се откриени при испитувањето на пет притворени ...

Ознаките "TFF"-причина за инцидентот при снимањето на "Како убив светец"

Утрински - 14.11.2002

Соопштение Во врска со инцидентот што за време на снимањето на филмот "Како убив светец", го предизвикале припадници на воените сили на НАТО во Македонија, Министерството за надворешни работи повика претставници на Канцеларијата за врски на НАТО во РМ и побара објаснување за настанот.

НАТО се извини за скандалот при снимањето на филмот "Како убив светец"

Дневник - 14.11.2002

ПО Жестоките реакции во Јавноста Претставниците на "лисиците", по барање на Министерството за надворешни работи, дале уверување дека ќе бидат преземени мерки за исклучување на можноста за повторување на вакви инциденти Портпаролот на НАТО, Крег Ретклиф, вчера од името на меѓународната заедница и ...

Алијансата не сака во своите редови земји со проблеми

Дневник - 13.11.2002

ИНТЕРВЈУ: ИВ БРОДЕР, ПОРТПАРОЛ НА НАТО Македонија во Прага ќе биде охрабрена, но НАТО исто така ќе порача дека нема намера во своите редови да поканува земји кои имаат проблеми со стабилноста, вели Бродер И покрај кризата, Македонија имаше надеж дека можеби на самитот на НАТО во Прага, на 21 и 22 ...

Натовци ја загрозиле слободата на творештвото во земјата-домаќин

Дневник - 13.11.2002

осуден филмскиот СКАНДАЛ на нато Припадниците на НАТО ги пречекориле своите овластувања и се обиделе да спроведат цензура, велат македонски интелектуалци, огорчени од инцидентот Полицајците на НАТО ги пречекориле своите овластувања кога во саботата го попречувале снимањето на филмот "Како убив ...

"Лисиците" заминуваат, НАТО со нова мисија во Македонија

Утрински - 12.11.2002

Владата вчера донесе одлука за продолжување на меѓународното воено присуство и по 15 декември Владата вчера донесе одлука за продолжување на меѓународното воено присуство во Македонија и по 15 декември годинава, кога завршува мандатот на "Килибарните лисици" во земјава.

Натовци сардисаа "антинатовски" филмаџии и направија скандал

Дневник - 12.11.2002

ИНЦИДЕНТ НА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ "КАКО УБИВ СВЕТЕЦ" Припадници на НАТО го спречиле снимањето на филмот на сестрите Митевски, бидејќи не им се допаднала сценографијата со паролата "НАТО оди си дома" Дваесетина припадници на НАТО во саботата го спречиле снимањето на филмот "Како убив светец" на Теона ...

Владата се изјасни за останување на НАТО

А1 - 11.11.2002

Македонската Влада смета дека во земјата постои потреба од меѓународно воено присуство во земјата и по 15-ти декември, кога завршува мандатот на мисијата на НАТО „Килибарна лисица“, изјави министерот за одбрана Владо Бучковски по денешната седница на владиниот кабинет.