TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија - македонски лобист кај НАТО и кај ЕУ

Време - 08.10.2005

СРЕДБА БУЧКОВСКИ - СТАНИШЕВ Македонија може да се надева на целосна поддршка од Бугарија за влегување во НАТО и во ЕУ - порача новиот бугарски премиер Сергеј Станишев на првата средба со македонскиот премиер Владо Бучковски, вчера во Благоевград.

Влезот на Бугарија во ЕУ ќе биде од полза на Македонија

Утрински - 08.10.2005

Трета средба меѓу бугарскиот и македонскиот премиер, Сергеј Станишев и Владо Бучковски, во Благоевград, Бугарија Станишев најави инвестициски зафати од бугарска страна за изградба на електроенергетски објекти ОД НАШИОТ ИЗВЕСТУВАЧ ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ БЛАГОЕВГРАД - Политичките односи помеѓу Бугарија и ...

За возовите не е доволна само политичка линија

Дневник - 08.10.2005

СРЕДБА НА ПРЕМИЕРИТЕ СТАНИШЕВ И БУЧКОВСКИ ВО БЛАГОЕВГРАД Економската соработка помеѓу Македонија и Бугарија треба и може да се подобри, зашто е далеку зад нивото на одличните политички односи, заклучија вчера премиерите Владо Бучковски и неговиот домаќин Сергеј Станишев на средбата во Благоевград.

Очекуваме бугарско лоби за ЕУ и НАТО

Вечер - 08.10.2005

БЛАГОЕВГРАД. - "На 25 октомври во Атина ќе биде потпишан меморандум за единствен пазар на електрична енергија во регионот на Југоисточна Европа. Во рамките на тоа, секоја идеја за нови извори на енергија меѓу кои и заедничката изградба на атомска централа треба да се поздрави".

Средба на Бучковски со менаџерите на ИНГ банка

Макфакс - 08.10.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски, на крајот од дводневната посета на Холандија, денеска во Амстердам ќе разговара со менаџерите на ИНГ банката за нејзиното влегување во Македонија, преку купување на Поштенска банка.

Премиерот Бучковски во посета на Бугарија

Утрински - 07.10.2005

Денеска Премиерот Владо Бучковски денеска ќе престојува во официјална посета на Бугарија по покана од неговиот бугарски колега, Сергеј Станишев. На средбата во Благоевград, македонскиот и бугарскиот премиер ќе разговараат за унапредување на односите меѓу двете земји, за состојбата во регионот и за ...

Заедничко лобирање за АМБО

Дневник - 07.10.2005

МАКЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ВО ПОСЕТА НА БУГАРИЈА Интензивирање на активностите за изградбата на нафтоводот АМБО и координиран настап пред меѓународните фактори за поддршка на Коридорот 8 ќе побара денеска македонскиот премиер Владо Бучковски од својот бугарски колега Сергеј Станишев, со кого ќе се сретне ...

ПРВА СРЕДБА БУЧКОВСКИ – СТАНИШЕВ

Канал5 - 07.10.2005

Добрите политички односи треба да ги следат и економските. Македонија и Бугарија ќе бараат стратешки партнери за реализација на инфраструктурните проекти затоа што буџетите на двете земји немаат доволен капацитет за тоа. Добрите политички односи треба да ги следат и економските.

Бучковски: Македонија има геополитичко и безбедносно значење

Макфакс - 07.10.2005

Скопје Македонија покажа капацитет во исполнување на критериумите за интегрирање во Европската унија (ЕУ), а нејзината поддршка на патот кон евроатланските процеси е од геополитичко и безбедносно значење за регионот. Ова е оценка на македонскиот премиер Владо Бучковски при денешното обраќање во ...

Средба Бучковски - Станишев во Благоевград

Макфакс - 07.10.2005

Скопје Премиерот на Македонија Владо Бучковски денеска треба да престојува во посета на Бугарија, на покана на претседателот на бугарската Влада Сергеј Станишев. Премиерите Бучковски и Станишев на средбата во Благоевград ќе разговараат за унапредување на билатерална соработка, интеграциите во ...

Буш/Бучковски: Односите “никогаш не биле поблиски“

Макфакс - 07.10.2005

Вашингтон Односите меѓу САД и Македонија никогаш не биле подобри, изјави американскиот претседател Џорџ Буш на средбата со македонскиот премиер Владо Бучковски, синоќа во Белата куќа. Буш, како што е соопштено во Вашингтон, ja пофали Македонија за напредокот во имплементацијата на Рамковниот ...

Бугарија ја подржува интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО

Макфакс - 07.10.2005

Благоевград Македонија доби денеска уште еднаш децидна поддршка на високо ниво од страна Бугарија, во врска со процесите на интеграција во НАТО и ЕУ. “Се радуваме што Бугарија може да ни биде лобист за членството во НАТО и ЕУ”, изјави македонскиот премиер Владо Бучковски по средбата во Благоевград ...

Колку тежат жените на Бучко и Никола?

Макфакс - 07.10.2005

(Вест) - среда, 25.10.2005 ИМОТНИ ЛИСТОВИ Премиерот Владо Бучковски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги објавија имотните листи. Во нив нема ништо за имотот на нивните сопруги. Според семејното право, сето она што заедно го створиле брачните другари се дели на половина.

Реакции на Косово на предлогот на Бучковски

Макфакс - 07.10.2005

Приштина Косовските партии и институции и дел од албанскиот политички фактор во Македонија, денеска, категорично го отфрлија предлогот на македонскиот премиер Владо Бучковски, јавува Макфакс. Бучковски вчера предложи косовските власти да донесат резолуција со која би ја отфрлиле можноста за ...

Бучко и Станишев ќе разговараат без преведувач

Вечер - 07.10.2005

На премиерот Владо Бучковски не му треба помош за да се разбере со својот бугарски колега Сергеј Станишев. Соседските весници пишуваат дека за денешната средба во четири очи во Благоевград нема најавено преведувач за разговорите.

Бучковски, од денеска во Холандија

Макфакс - 07.10.2005

Скопје Унапредување на билатералните односи меѓу Македонија и Холандија, јакнење на економската соработка и влегување на холандскиот банкарски бренд ИНГ во Македонија, се цел на посетата на премиерот Владо Бучковски на Холандија, што започнува денеска.

ЕУ-оптимизам во државниот врв

Време - 06.10.2005

ПО САМИТОТ ВО ЛУКСЕМБУРГ Одлуките од луксембуршкиот самит на ЕУ за преговори со Турција и Хрватска го вратија оптимизмот во македонскиот државен врв. Тоа е добра вест и за Македонија, оценија шефот на државата Бранко Црвенковски и премиерот Владо Бучковски.

Средбата Буш - Бучковски денеска - на барање од Белата куќа

Макфакс - 06.10.2005

Вашингтон Македонскиот премиер Владо Бучковски в среда, ден порано од планираното, ќе биде примен од американскиот претседател Џорџ Буш. Промената на терминот на средбата што првично беше закажана за в четврток е на барање на Белата куќа во Вашингтон, јави претпладнево македонското Радио.

Бучковски во Свети Николе

Макфакс - 06.10.2005

Скопје Средби со локални стопанственици од Свети Николе, во рамки на серијата посети за можностите и иницијативи за стопански развој во Македонија, денеска ќе одржи премиерот Владо Бучковски, соопштено е во Скопје. Премиерот, според најавите, ќе се сретне со локалните власти и стопанственици за да ...

Буш го прими Бучковски

Макфакс - 06.10.2005

Вашингтон Американскиот претседател Џорџ Буш вечерва по македонско време, во Белата куќа го прими премиерот Владо Бучковски, кој со владина делегација се наоѓа во повеќедневна посета на САД, јави пред малку Македонската телевизија од Вашингтон.

Бучковски: Македонија е земја на можности

Време - 05.10.2005

ЕКОНОМСКА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО ВИЕНА Македонија е земја на можности, економски перспективи и деловни потенцијали. Ова е пораката што вчера ја упати премиерот Владо Бучковски до повеќе бизнисмени и инвеститори, учесници на четвртата економска конференција посветена на бизнисот и инвестициите во ...

Неуспешна приказна за Македонија

Вест - 05.10.2005

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ НА ЕКОНОМСКИОТ ФОРУМ ВО ВИЕНА НЕ ГИ УБЕДИ ИНВЕСТИТОРИТЕ Нема вистинска конкурентност, нема вистински пазарни реформи во Македонија, нема странски банки иако секаде во регионот влегоа австриските, се само дел од критиките на странските инвеститори кои дојдоа на Форумот за ...

Бучковски: Изјавата на Груевски е чиста небулоза

Утрински - 05.10.2005

Реакција Изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ претставува чиста небулоза која не заслужува коментар, е ставот на Кабинетот на премиерот Владо Бучковски, како реакција на изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за решавањето на спорот за употребата на уставното име на земјава.

На Македонија и е потребна посилна презентација

Утрински - 05.10.2005

Бучковски во Виена ВИЕНА - Премиерот Владо Бучковски по вчерашното обраќање на економската конференција посветена на бизнисот и на инвестициите во Македонија што се одржува во Виена, оцени дека се потврдува оти кога некој да сака да инвестира во Република Македонија, прво ќе биде исправен пред ...

Бучковски очекува покана од ЕУ

Дневник - 05.10.2005

КОНФЕРЕНЦИЈА НА "ЕКОНОМИСТ" ВО ВИЕНА Очекувам на 9 ноември Македонија да добие позитивно мислење од Европската комисија за барањето за членство во Унијата и уште в година да ги почнеме преговорите за членство. Ова го изјави македонскиот премиер Владо Бучковски во обраќањето на конференцијата за ...

Премиерот ручaл со грчката амбасадорка

Дневник - 05.10.2005

Единствениот контакт на билатерално ниво во овој период била средбата помеѓу премиерот Бучковски и грчката амбасадорка во Македонија. Бучковски неодамна добил приватна покана и бил на ручек во резиденцијата на амбасадорката, но од таа средба нема никакви детали.

Бучковски во Велес

Макфакс - 05.10.2005

Скопје Средби со локални стопанственици во Велес, во рамки на серијата посети за можностите и иницијативи за стопански развој во Македонија, денеска ќе одржи премиерот Владо Бучковски, соопштено е во Скопје. Премиерот, според најавите, ќе се сретне со локалните власти и стопанственици за да даде ...

Бучковски: Македонија очекува поддршка од САД за НАТО и ЕУ

Макфакс - 05.10.2005

Вашингтон Македонскиот премиер Владо Бучковски побара синоќа од Соединетите Американски држави (САД) да продолжат со активната поддршка на Македонија, како нејзин стратешки партнер. “Како што во клучниот период во ноември минатата година беше признато нашето уставно име, очекувам во периодот што ...

Исплатливо е да се инвестира во Македонија

Вечер - 05.10.2005

-Република Македонија е земја на можности со економски перспективи и бизнис потенцијали, им порача македонскиот премиер Владо Бучковски на бизнисмените и инвеститорите, учесници на Четвртата економска конференција посветена на бизнисот и инвестициите во Македонија што се одржува во Виена во ...

Вајгел: Исплатливо е да се инвестира во Македонија

А1 - 04.10.2005

Македонија е на добар пат и можам да потврдам дека е исплатливо да се инвестира во неа, изјави Тео Вајгел, економскиот советник на македонскиот премиер Владо Бучковски, кој е еден од учесниците на Економската конференција посветена на бизнисот и инвестициите во Македонија што се одржува во Виена, ...

Експертите се поделија, Груевски обвинува за отстапки

Време - 04.10.2005

ПО НАЈАВИТЕ НА БУЧКОВСКИ ЗА ГРЧКО ВЕТО Боби Христов Премиерот Владо Бучковски подготвува терен за отстапки за спорот со името, обвини вчера лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Тој рече дека со изјавите дека Грција ќе ги услови преговорите на Македонија за членство во Унијата со решение за името ...

Груевски: Бучковски и СДСМ со изјавите прават терен за отстапки кон Грција

Вест - 04.10.2005

ВОДАЧОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЈА ОПОМЕНА ВЛАСТА ДА НЕ СИ ИГРА СО ИМЕТО НА ДРЖАВАТА Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера изјави дека премиерот Владо Бучковски и владеачката партија СДСМ создаваат терен за правење отстапки во решавањето на спорот со името на државата.

Груевски : Власта прави терен за отстапки во спорот со името

Утрински - 04.10.2005

Според Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја обвини владеачката партија СДСМ и премиерот Владо Бучковски дека создаваат терен за правење отстапки во решавањето на спорот со името на државата и ги предупреди дека не добиле мандат од граѓаните да водат тајни преговори ...

Бучковски на форум на "Економист" за Македонија

Утрински - 04.10.2005

Денеска во Виена Премиерот Владо Бучковски денеска во Виена ќе учествува на економската конференција посветена на бизнисот и инвестициите во Македонија, што ја организира специјализираниот економски магазин "Економист". Во своето обраќање, премиерот Бучковски ќе се осврне на политичката ситуација ...

Бучковски тајно преговара за името

Дневник - 04.10.2005

ОПОЗИЦИЈАТА ЖЕСТОКО РЕАГИРА Владата подготвува терен за поголема отстапка за уставното име на Македонија, за кое ниту премиерот Владо Бучковски ниту неговата партија имаат мандат да водат тајни преговори, обвини лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Бучковски – Македонија очекува 2006 да почне преговори со ЕУ

Макфакс - 04.10.2005

Скопје „Очекувам на 9 ноември Македонија да добие позитивно мислење од Европската комисија на апликацијата за членство во Унијата и уште идната година да ги започнеме преговорите за членство“. Ова го изјави македонскиот премиер Владо Бучковски во обраќањето на конференцијата за економските ...

Бучковски во посета на САД

Макфакс - 04.10.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски, во рамки на официјалната посета на САД, денеска треба да оствари средба со државниот секретар за надворешна политика Кондолиза Рајс. Се очекува фокусот на разговорите меѓу Бучковски и Рајс да биде почетокот на преговорите за конечниот статус на Косово и ...

Бучковски води тајни преговори за името

Вечер - 04.10.2005

СДСМ и премиерот Владо Бучковски интензивно и изнасилено креираат атмосфера дека Македонија е неконструктивна во однос на прашањето за името на државата, која мора да го промени своето однесување. Ова значи дека се подготвува терен за поголеми отстапки за уставното име на Република Македонија, што ...

Клевета

Дневник - 03.10.2005

Ѓорѓи Марјановиќ Минатонеделната колумна ја завршив потсетувајќи го д-р Бучковски на една ситница од материјата на казненото право: неговата изјава (без оглед на сета небулозност), според која, јас "фамилијарно" сум ги користел "придобивките од Советот на градот Скопје и неговите јавни ...