TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Попоски:Ховит задоволен од посетата на Македонија

Н.Македонија - 10.11.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во својот дипломатски дневник ги пренесува впечатоците на известувачот на Европарламентот за Македонија Ричард Ховит Министерот пишува дека во ...

Заврши средбата Груевски - Ховит

Дневник - 08.11.2012

Претседателот на Владата, Никола Груевски, денеска оствари средба со специјалниот известувач на Европскиот Парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Ховит и ЕК работат на добивање датум за преговори со Македонија

Сител - 08.11.2012

Македонија мора да оди по патот кон ЕУ и НАТО. Тоа е моја и задача на сите граѓани на државата. Известувачот на Европската комисија Ричард Ховит, за Сител вели дека треба да се вложат сите напори ...

Ховит: Работам да придонесам Македонија да добие датум за преговори

24 Вести - 07.11.2012

Целосно го поддржувам ставот на ЕК за отпочнување преговори за влез на Македонија во Европската унија. Постојано работам да придонесам за тоа, изјави денеска известувачот на ЕП за Македонија Ричард ...

Ховит - Работам Македонија да добие датум за преговори во декември

Р.С.Европа - 07.11.2012

Целиот мој напор и енергија се фокусирани на обид да се најдат вистинските компромиси во Брисел за да може да почнат пристапните преговори со ЕУ, изјави известувачот за Македонија во Европскиот ...

Ховит: Преговорите со ЕУ треба да почнат

Вест - 07.11.2012

Моите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ховит: Работам Македонија да добие датум за преговори во декември

МКД - 07.11.2012

Целиот мој напор и енергија се фокусирани на обид да се најдат вистинските компромиси во Брисел за да може да почнат пристапните преговори со ЕУ, изјави известувачот за Македонија во Европскиот ...

Ховит - Преговорите со ЕУ треба да почнат

Утрински - 07.11.2012

Mоите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Од декемврискиот самит на ЕУ ќе зависи развојот на земјата

Утрински - 07.11.2012

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска се сретна со известувачот на ЕП за Македонија, Ричард Ховит Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска имаше ...

Ховит: работам Македонија да добие датум за преговори

Телма - 07.11.2012

Целосно го поддржувам ставот на ЕК за отпочнување преговори за влез на Македонија во Европската унија. Постојано работам да придонесам за тоа, изјави денеска известувачот на ЕП за Македонија Ричард ...

Ховит: Одговорот на Попоски на Меморандумот е позитивен исчекор

Дневник - 07.11.2012

Одговорот од министерот за надворешни работи Никола Поповски на меморандумот за разбирање кој пред еден месец беше поднесен од страна на Грција, е позитивен чекор , кој ги отвора можностите за ...

Ховит: Преговорите со ЕУ треба да почнат

А1 On - 07.11.2012

Моите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Преговорите со ЕУ треба да почнат

Дневник - 07.11.2012

Македонија ја достигна позицијата кога преговорите со ЕУ треба да почнат, оцени вчера Ричард Ховит, известувач за земјава во Европскиот парламент.

Ховит: Преговорите со ЕУ треба да почнат

Алфа - 07.11.2012

Моите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Преговорите со ЕУ треба да почнат

Идивиди - 07.11.2012

Скопје, 7 ноември 2012 (МИА) - Моите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави известувачот за ...

Ховит: Работам да придонесам Македонија да добие датум за преговори

Н.Македонија - 07.11.2012

Целосно го поддржувам ставот на ЕК за отпочнување преговори за влез на Македонија во Европската унија. Постојано работам да придонесам за тоа, изјави денеска известувачот на ЕП за Македонија Ричард ...

Груевски-Ховит: Препораката на ЕК дополнителна мотивација за реформи

Кајгана - 07.11.2012

Вреднувањето на препораката на ЕК за определување на датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ на претстојниот самит на Унијата, ќе претставува дополнителна мотивација за ...

Груевски – Ховит: Препораката на ЕК дополнителна мотивација за реформи

А1 On - 07.11.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска се сретна со специјалниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит.

Црвенковски и Ховит загрижени за развојот на Македонија

+инфо - 07.11.2012

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, денеска се сретна со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит, со кого разговараше за последниот Извештај на Европската комисија ...

Ховит: Македонија е спремна за преговори

+инфо - 07.11.2012

Разговорите за влез на Македонија во ЕУ треба да почнат, Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, но и оваа држава достигна позиција за почеток на преговорите, изјави денеска ...

Ховит: Преговорите со ЕУ треба да почнат!

Канал5 - 07.11.2012

Како известувач за оваа држава, јас изнесувам критики кога тие се оправдани, но оваа држава достигна позиција кога преговорите треба да почнат, вели известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ховит: Македонија треба да ги почне преговорите

Сител - 07.11.2012

Македонија е во позиција да почне преговори со ЕУ.Известувачот за РМ во ЕП Ричард Ховит уверува ,дека големи се шансите на самитот во декември Македонија да добие датум за почеток на пристапните ...

Средба на претседателот на СДСМ Црвенковски со известувачот на ЕП за Македонија, Ховит

Сител - 07.11.2012

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска имаше средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит, соопшти прес-службата ...

Црвенковски се сретна со Ричард Ховит

Либертас - 07.11.2012

Исходот од Самитот на ЕУ кој ќе се одржи во декември е од исклучително значење за иднината на Македонија, гледано во најширока смисла, заклучиле претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски и ...

Ховит: Преговорите со ЕУ треба да почнат

МРТ - 07.11.2012

Моите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Премиерот Груевски се сретна со специјалниот известувач за Македонија Ховит

Сител - 07.11.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска се сретна со специјалниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит.

Ховит: Преговорите со ЕУ треба да почнат

Вечер - 07.11.2012

НЕ ПРЕДВИДУВАМ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ, НЕ ВЕЛАМ ДЕКА НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ, ОНА ШТО ГО КАЖУВАМ Е ДЕКА ТРЕБА ДА СЕ СЛУЧИ "И јас бев во Атина, работам блиску со бугарските колеги, имам интензивни разговори со сите ...

Ховит: Одговорот на Попоски е позитивен чекор кој отвора можност за добивање датум за преговори

Таратур - 07.11.2012

Одговорот од министерот за надворешни работи Никола Поповски на меморандумот за разбирање кој пред еден месец беше поднесен од страна на Грција, е позитивен чекор , кој ги отвора можностите за ...

Ховит: Одговорот на Попоски отвора можност за добивање датум за преговори

Курир - 07.11.2012

Дописникот на Нетпрес од Брисел јавува дека според известувачот за Македонија од ЕП, Ричард Ховит, одговорот од министерот за надворешни работи Никола Попоски на меморандумот за разбирање, е ...

Ховит: Пристапните преговори конечно треба да почнат

БезПардон - 07.11.2012

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит денеска се сретна со претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски во партиското седиште на СДСМ во Скопје.

Ховит: Одговорот на Попоски - отвора можности за добивање датум за почеток на преговори

Press24 - 07.11.2012

Според известувачот за Македонија од ЕП, Ричард Ховит, одговорот од шефот на дипломатијата Никола Попоски на меморандумот за разбирање, е позитивен чекор, објавува Нетпрес.

Ховит: Македонија е во позиција кога преговорите треба да почнат

Press24 - 07.11.2012

Моите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, вели Ричард Ховит, известувачот за Македонија во ...

Ховит: Македонија треба да започне преговори со ЕУ

Sky - 07.11.2012

Според известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит, Македонија треба да започне пристпни преговори со Европската Унија.

ФОТО: Црвенковски се сретна со Ричард Ховит

Press24 - 07.11.2012

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Црвенковски-Ховит: Исходот од Самитот на ЕУ е од големо значење за Македонија

Нетпрес - 07.11.2012

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит, на денешната средба заклучија дека исходот од Самитот на ЕУ кој ќе се одржи во ...

Црвенковски оствари средба со Ховит

Sky - 07.11.2012

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, денеска оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Црвенковски-Ховит: Декемврискиот Совет на ЕУ од исклучително значење за Македонија

Хајд Парк - 07.11.2012

Исходот од Самитот на ЕУ кој ќе се одржи во декември е од исклучително значење за иднината на Македонија, гледано во најширока смисла, заклучиле претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски и ...

Ховит: Работам да придонесам Македонија да добие датум за преговори

Курир - 07.11.2012

Целосно го поддржувам ставот на ЕК за отпочнување преговори за влез на Македонија во Европската унија. Постојано работам да придонесам за тоа, изјави денеска известувачот на ЕП за Македонија Ричард ...

Премиерот Груевски се сретна со специјалниот известувач за Македонија Ховит

Курир - 07.11.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски, денеска се сретна со специјалниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија Ричард Ховит.

Груевски оствари средба со Ховит

Нетпрес - 07.11.2012

Премиерот, Никола Груевски, денеска оствари средба со специјалниот известувач на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит.

Ховит: Работам да придонесам Македонија да добие датум за преговори

еВести - 07.11.2012

Целосно го поддржувам ставот на ЕК за отпочнување преговори за влез на Македонија во Европската унија. Постојано работам да придонесам за тоа, изјави денеска известувачот на ЕП за Македонија Ричард ...

Ховит: Работам за Македонија да може да ги почне пристапните преговори со ЕУ

Макфакс - 07.11.2012

Моите очекувања се дека разговорите треба да почнат, впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави за Радио Слободна Европа известувачот за Македонија во ЕП, Ричард ...

Црвенковски-Ховит: Декемврискиот Совет на ЕУ од исклучително значење за Македонија

Макфакс - 07.11.2012

Исходот од Самитот на ЕУ кој ќе се одржи во декември е од исклучително значење за иднината на Македонија, гледано во најширока смисла, заклучиле претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски и ...

Груевски-Ховит: Препораката на ЕК дополнителна мотивација за реформи

Макфакс - 07.11.2012

Вреднувањето на препораката на ЕК за определување на датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ на претстојниот самит на Унијата, ќе претставува дополнителна мотивација за ...

Ховит: Одговорот на Попоски отвора можност за добивање датум за преговори

Денешен - 07.11.2012

Дописникот на Нетпрес од Брисел јавува дека според известувачот за Македонија од ЕП, Ричард Ховит, одговорот од министерот за надворешни работи Никола Попоски на меморандумот за разбирање, е ...

Ховит: Време е да започнат преговорите со ЕУ

Денешен - 07.11.2012

Моите очекувања се дека пристапните преговори со ЕУ треба да почнат. Впрочем и Европскиот парламент и Европската комисија го повторуваат тоа, изјави известувачот за Македонија во Европскиот парламент ...

Ховит: Работам да придонесам Македонија да добие датум за преговори

Денешен - 07.11.2012

Целосно го поддржувам ставот на ЕК за отпочнување преговори за влез на Македонија во Европската унија. Постојано работам да придонесам за тоа, изјави денеска известувачот на ЕП за Македонија Ричард ...

Ховит: Одговорот на Попоски - отвора можности за добивање датум за почеток на преговори

Maxim - 07.11.2012

Според Ховит, овој позитивен чекор ги отвора можностите за добивање на датум за почеток на преговорите со ЕУ во декември.

ФОТО: Црвенковски се сретна со Ричард Ховит

Maxim - 07.11.2012

На средбата, главен акцент беше ставен на гледањата на последниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, неодамнешниот „Меморандум за разбирање“ инициран од страна на ...

Ховит: Македонија е во позиција кога преговорите треба да почнат

Maxim - 07.11.2012

Како известувач за оваа држава, јас изнесувам критики кога тие се оправдани, но оваа држава достигна позиција кога преговорите треба да почнат.

Утре средба Црвенковски – Ховит

А1 On - 06.11.2012

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, утре ќе оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит, информираат од СДСМ.

Црвенковски утре ќе се сретне со Ховит

+инфо - 06.11.2012

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, утре ќе се сретне со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит, информираат од партијата.

Позитивна оценка за одговорот на грчкиот меморандум од страна на Попоски

МРТ - 06.11.2012

Вчерашниот одговорот од министерот за надворешни работи Никола Поповски на меморандумот за разбирање кој пред еден месец беше поднесен од страна на Грција, е позитивен чекор, кој ги отвора можностите ...

Утре средба Црвенковски - Ховит

Sky - 06.11.2012

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски, утре ќе оствари средба со известувачот на Европскиот парламент за Република Македонија, Ричард Ховит, информираат од СДСМ.

Ховит: Одговорот на Попоски е позитивен чекор кој отвора можност за добивање датум за преговори

Нетпрес - 06.11.2012

Одговорот од министерот за надворешни работи Никола Поповски на меморандумот за разбирање кој пред еден месец беше поднесен од страна на Грција, е позитивен чекор , кој ги отвора можностите за ...