TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардарки и Дејвис мелат во ЛШ – Ференцварош среде Унгарија декласиран

СуперСпорт - 13.11.2016

Ракометарките на Вардар славеа со 24:37 во Унгарија во натпревар од петото коло од групата во ЛШ против Ференцварош. Вардарки први стигнаа до поголемо водство, 1:3. Гостите на денешниот натпревар направија една голема серија од четири погодоци за ...

Среќен роденден Андреа

Вардар - 13.11.2017

Нашиот лев бек Андреа Пенезиќ денеска го прославува својот 32 роденден На Андреа и посакуваме многу успех, здравје и среќа во животот. Среќен роденден ...

Младинците ја завршија есента со „петка“

Вардар - 13.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Младинците ја завршија есента со „петка“ Младинската екипа на Вардар со само еден пораз, и со сите победи ја финишираше есенската полусезона. Тие во саботата го совладаа тимот на Ренова со 5:0 во последното коло од оваа ...

Пионерските екипи со победи ја „заверија“ есента

Вардар - 13.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Пионерските екипи со победи ја „заверија“ есента Пионерите на Вардар со пет голови го завршија есенскиот дел од сезоната. Тие денеска ја совладаа екипата на Ренова со убедливи 0:5.

Во Скопје падна шампионот – Вардар со 40-ка го декласира Киелце

СуперСпорт - 12.11.2016

Ракометарите на Вардар славеа во салата Јане Сандански во натпревар од шестото коло во ЛШ против шампионот Киелце со 40:34. Вардарци одлично го отворија натпреварот со серија од два погодоци на Дибиров.

ФОТО НА ДЕНОТ: Дојде Вујо, Вардар се разигра

Екипа - 12.11.2016

Веселин Вујовиќ само со еден ангажман, како селектор на Словенија, сега има повеќе слободно време, па дојде во Скопје за да го проследи дуелот меѓу Вардар и Кјелце. „Вујо Мајсторе“ им донесе среќа, но и инспирација на „црвено-црните“, кои одиграа ...

Распоред на 7. коло од Вардар Јуниор Лигата

Вардар - 12.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Распоред на 7. коло од Вардар Јуниор Лигата Овој викенд во недела (13.11) во Виница, на програмата е 7. коло од Вардар Јуниор Лигата. Истото ќе се одигра на градскиот стадион во овој град.

Спировски и Велковски настапија за Македонија во Шпанија

Вардар - 12.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Спировски и Велковски настапија за Македонија во Шпанија Дарко Велковски го одигра целиот натпревар во дресот на Македонија вечерва против Шпанија кој се играше во Гранада и кој што нашиот национален тим го загуби со 4:0.

ВИДЕО: Фелипе вети титула и ја одржа првата лекција самба во Македонија

Gol.mk - 12.11.2016

Бразилскиот интернационалец Хуан Фелипе во интервјуто за клупската телевизија ги откри плановите за остатокот на сезоната во која неговиот Вардар и натаму е непоразен. Играчот од средниот ред се пофали од,животот во Скопје и од климата во ...

Вардаровата тврдина тешко се освојува

SportMedia - 12.11.2016

Ако за некого со сигурност можеме да кажеме дека е речиси невозможно да се совлада на домашен терен, тоа секако дека е Вардар. Македонскиот првак веќе 14 средби во спортскиот центар „Јане Сандански" не знае за пораз.

ФОТО: Михајловски и Вујовиќ повторно заедно, сега со поддршка за Вардар од трибини!

Gol.mk - 12.11.2016

Претходниот сопственик и прв човек на ракометниот клуб Вардар, Михајло Михајловски се наоѓа во друштво на екс-тренерот на „црвено-црните“ Веселин Вујовиќ, кои соработуваа и го водеа клубот пред истиот да биде преземен од Сергеј Самсоненко.

ЕКСТРЕНЕРОТ НА ТРИБИНИ: Вујо мајсторе во Јане Сандански (ФОТО)

Телеграф - 12.11.2016

Навивачите го препознаа поранешниот тренер на Вардар и го поздравија со познатиот слоган На трибините во „Јане Сандански“ е и поранешниот тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ. На стартот на второто полувреме навивачите на „црвено-црните“ го препознаа ...

Познат гостин во „Јане Сандански“: Вујо во СЕХА друштво на дуелот меѓу Вардар и Киелце

24 Ракомет - 12.11.2016

Натпреварот на неделата меѓу Вардар и Киелце привлече големо внимание меѓу ракометните вљубеници. „Јане Сандански“ за прв пат сезонава наликуваше на ракометен храм, а меѓу бројните гости и пријатели на Вардар се најдоа и познати лица.

Интервју Хуан Фелипе

Вардар - 11.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Интервју Хуан Фелипе Интервју Хуан Фелипе Брегалница - Вардар 0:1 Интервју со Дарко Велковски: Многу ми е мило што сум во Вардар Интервју со Игор Кралевски Вардар - Победа 2:1 Шкендија - Вардар 0:2 Куп на РМ: Вардар - ...

Седуммина вардарци на еднодневенен собир на репрезентацијата

Вардар - 11.11.2016

Седум играчи од Вардар се најдоа на списокот на селекторот на машката ракометна репрезентација за еднодневниот собир во понеделеник во Велес. Меѓу вкупно 32 ракометари колку што добија покана да се појават на собирот и на тренингот во салата Гемиџии ...

Интервју со Фелипе: Очекувам нова титула со Вардар

Вардар - 11.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Интервју со Фелипе: Очекувам нова титула со Вардар Гостин во Вардар ТВ е бразилскиот интернационалец Хуан Фелипе. Играчот од средината на теренот раскажува за очекувњата оваа сезона, за животот во Скопје, а потоа ќе Ви ...

Вардар 2 пред нов предизвик за останување на врвот

Вардар - 11.11.2016

Ракометарите на Вардар 2 во недела се домаќини на Куманово во 7 коло од Прва лига, со намера да останат на лидерското место на табелата. Нашите млади ракометари се на второто место на табелата со пет победи од исто толку мечеви.

Викендов се игра 3. коло од Вардар Јуниор лигата

Вардар - 11.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар Подготвени за 3. коло од најголемото спортско случување за деца на возраст од 6 до 16 години, Вардар Јуниор лигата. По две недели пауза, сите со нетрпение го чекаме викендов.

Којашевиќ постигна гол за Црна Гора

Вардар - 11.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Којашевиќ постигна гол за Црна Гора Вардаровиот фудбалер Дамир Којашевиќ, беше стрелец на првиот гол за селекцијата на Црна Гора во натпреварот против Ерменија.

Методија Велковски: Сакам еден ден да бранам за сениорите на Вардар

Вардар - 11.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Методија Велковски: Сакам еден ден да бранам за сениорите на Вардар Голманот на пионерите Методија Велковски е „херојот“ на оваа екипа после одбранетите два пенали во дуелот со Шкендија, со кои му овозможи на Вардар да се ...

Велков: Целиме да бидеме победници на Јуниор лигата

Турлитава - 11.11.2016

„Делчево Вардар” и годинава има екипи за финалето на Вардар Јуниор лигата. Девојките во категоријата 2002/03 имаа впечатливи победи во првите две кола, а нивниот тренер Горан Велков најавува дека и од машката екипа очекува сличен резултат.

Методија Велковски: Сакам еден ден да бранам за сениорите на Вардар

Турлитава - 11.11.2016

Голманот на пионерите Методија Велковски е „херојот“ на оваа екипа после одбранетите два пенали во дуелот со Шкендија, со кои му овозможи на Вардар да се пласираше во полуфиналето на Купот пред неколку дена.

Велков: Целиме да бидеме победници на Јуниор лигата

Курир - 11.11.2016

„Делчево Вардар” годинава во Вардар Јуниор лигата настапува со две екипи во категоријата 2006/09 и екипи момчиња и девојки во категорија 2002/2003, а според тренерот Горан Велков со овој состав девојките имаат шанси да го освојат првото место.

Горан Велков, тренер на „Делчево Вардар“: Целиме да бидеме победници на Јуниор лигата

Вест - 11.11.2016

„Делчево Вардар" и годинава има екипи за финалето на Вардар Јуниор лигата. Девојките во категоријата 2002/03 имаа впечатливи победи во првите две кола, а нивниот тренер Горан Велков најавува дека и од машката екипа очекува сличен резултат.

„Јуниорите“ недораснати за Пелистер

24 Ракомет - 11.11.2016

Во рамките на деветото коло од македонската Суперлига, Вардар Јуниор го пречека составот на битолски Пелистер во спортскиот центар „Кале“. Битолчани по поразот на домашен терен од Метлаург 2 немаа право на грешка и од Скопје се враќаат со трите ...

Велков: Целиме да бидеме победници на Јуниор лигата

Нетпрес - 11.11.2016

„Делчево Вардар” и годинава има екипи за финалето на Вардар Јуниор лигата. Девојките во категоријата 2002/03 имаа впечатливи победи во првите две кола, а нивниот тренер Горан Велков најавува дека и од машката екипа очекува сличен резултат.

Милошевски: Младинската ЛШ беше големо искуство за Вардар

Вардар - 10.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Милошевски: Младинската ЛШ беше големо искуство за Вардар Мина еден месец откако младинската екипа на Вардар го одигра реванш дуелот против Салцбург во Лигата на шампионите.

Велков: Целиме да бидеме победници на Јуниор лигата

Вардар - 10.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар „Делчево Вардар" годинава во Вардар Јуниор лигата настапува со две екипи во категоријата 2006/09 и екипи момчиња и девојки во категорија 2002/2003, а според тренерот Горан Велков со овој состав девојките имаат шанси да ...

Блажевски: Вардар многу ми помогна за враќањето на терените

Вардар - 10.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Блажевски: Вардар многу ми помогна за враќањето на терените „Доколку ги немав овие услови кои ги има сега Вардар, многу потешко ќе беше моето враќање од повредата“, смета Блажевски Пред повеќе од еден месец, поточно на 2 ...

Милошевски: Младинската ЛШ беше големо искуство за Вардар

Турлитава - 10.11.2016

Мина еден месец откако младинската екипа на Вардар го одигра реванш дуелот против Салцбург во Лигата на шампионите. Вардарци, за жал, го загубија тој натпревар со 0:3 и беа елиминирани од понатамошното натпреварување.

Блажевски: Да ги немав условите во Вардар, немаше брзо да се вратам после повредата

Gol.mk - 10.11.2016

На 2 октомври на дуелот против Силекс после шестмесечна пауза на терените се врати Дејан Блажевски. Фудбалерот од нападот на Вардар имаше операција на коленото, на вкрстените лигаменти, по што после долгата рехабилитација сега е подготвен за настапи ...

РК Радовиш се засили со искусниот Влатко Јовчевски

Gol.mk - 10.11.2016

Екипата на Радовиш доби ново засилување во името на искусниот, Влатко Јовчевски кој претходно има настапувано во МРК Вардар, Вардар Јуниор и Вардар. „Јовчевски кој долги години го носеше дресот на МРК Вардар, Вардар и Вардар Јуниор, а со своите ...

Милошевски: Младинската ЛШ беше големо искуство за Вардар

Курир - 10.11.2016

Мина еден месец откако младинската екипа на Вардар го одигра реванш дуелот против Салцбург во Лигата на шампионите. Вардарци, за жал, го загубија тој натпревар со 0:3 и беа елиминирани од понатамошното натпреварување.

Милошевски: Младинската ЛШ беше големо искуство за Вардар

Вест - 10.11.2016

Мина еден месец откако младинската екипа на Вардар го одигра реванш дуелот против Салцбург во Лигата на шампионите. Вардарци, за жал, го загубија тој натпревар со 0:3 и беа елиминирани од понатамошното натпреварување.

Вардаровата генерација 2003 година подобра од Работнички

Вардар - 09.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Вардаровата генерација 2003 година подобра од Работнички Пионерите на Вардар преку пенали до полуфинале Пионери Вардар - Шкупи Вардар победнички од Кочани кај Брегалница Вардар пред крајот два пати ја „скрши“ Победа Никој ...

Вардаровите пионери во полуфиналето од Купот (ФОТО-ГАЛЕРИЈА)

Вардар - 09.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Вардаровите пионери во полуфиналето од Купот (ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Вардаровите пионери денеска се пласираа во полуфиналето од Купот на Македонија, победувајќи ја Шкендија после изведувањето на пеналите.

Генерацијата 2003 година во полуфиналето на Купот (ФОТО-ГАЛЕРИЈА)

Вардар - 09.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Генерацијата 2003 година во полуфиналето на Купот (ФОТО-ГАЛЕРИЈА) Вардаровата генерација на деца родени 2003 година, денеска го совлада Работнички и на реванш дуелот од 1/4 финалето од Купот, и обезбеди место во ...

Гласајте за играч на месец октомври

Вардар - 09.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Гласајте за играч на месец октомври Кој според Вас беше најдобриот играч на Вардар во изминатиот месец? Голманот Филип Гачевски, фудбалерот од средниот ред Стефан Спировски, или, пак, крилниот играч Дамир Којашевиќ? ...

Вардар се излеа во центарот на скопје

ТВ21 - 09.11.2016

Поради поројните дождови кои што ја зафатија Македонија последните денови, надојдената вода во реката Вардар го поплави и ресторанот Ројал ...

Вардар се излеа од коритото во центарот на Скопје

Сител - 09.11.2016

Поројните дождови го зголемија нивото на водостојот на Вардар. Во центарот на градот, водата веќе се излеа од ...

Јовчевски ќe го менува Левов во Радовиш

24 Ракомет - 09.11.2016

Откако стана јасно дека составот на Радовиш останува без десниот бек/крило Милан Левов, поради суспензијата до крајот на сезоната, раководните луѓе се „пуштија“ во потрага на нов ракометар.

Вардар се излева од коритото

Скопје инфо - 09.11.2016

По поројните дождови деновиве се зголеми нивото на водостојот на Вардар во центарот на градот до степен на ...

ФОТО: Вардар се излеа во центарот на Скопје

Press24 - 09.11.2016

Интензивните врнежи го зголемија водостојот на најголемата македонска река. Во центарот на градот, Водата веќе се излеа од првото ...

ОБНОВЕНО: Детали за излевањето на Вардар кај Влада (ГАЛЕРИЈА)

Exclusive.mk - 09.11.2016

По поројните дождови кои ја зафатија цела Македонија, а најмногу Скопје, реката Вардар „избега“ од коритото. Еве како изгледа тоа преку објективот на ...

Владата пред потоп - Вардар се излева од коритото (ФОТО)

Exclusive.mk - 09.11.2016

По поројните дождови деновиве се зголеми нивото на водостојот на Вардар до степен на излевање. Екипата на Exclusive.mk од местото на настанот ви ја доволува сутуацијата во центарот на градот каде поплава и се заканува на зградата на Владата на ...

Шкендија еден меч домаќин без публика и ќе плати 2.500 евра

Екипа - 08.11.2016

Шкендија ќе го игра следниот домашен натпревар без присуство на гледачи, а тетовскиот клуб воедно ќе треба да плати и казна од 2.500 евра. Ова е санкцијата изречена од страна на Дисциплинската комисија при ФФМ поради слабата организација на дербито ...

На денешен ден: Вардар дојде до првата европска победа

Вардар - 08.11.2016

Еден живот една љубов МК EN На денешен ден: Вардар дојде до првата европска победа Пред околу 7.000 гледачи на стадионот во Скопје, на 8 ноември 1961 година, Вардар дојде до првата победа во Европа.

Одберете најубав гол за месец октомври

Вардар - 08.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Одберете најубав гол за месец октомври Сите љубители на ФК Вардар од сега ќе имаат можност да гласаат за гол на месецот. Во изминатиот октомври се номинирани три гола од страна на двајца наши фудбалери.

Шкендија еден меч без публика и казна од 2.500 евра за нередите против Вардар

Gol.mk - 08.11.2016

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ја казни Шкендија со 2.500 евра и воедно еден меч без публика за нередите на дерби-дуелот против Вардар одигран во Тетово. Во записникот на дисциплинската комисија се влезени трите прекини на мечот заради ...

ФФМ ја санкционираше Шкендија за инцидентите со Вардар

Дерби - 08.11.2016

Дисциплинската комисија при Фудбалската федерација на Македонија ја санкционираше екипата на Шкендија за нередите на дерби мечот со Вардар одигран на 23 октомври во Тетово. Вицешампионот ќе го плати цехот за однесувањето на своите навивачи, па ...

Табели на младинските категории: Младинците и натаму број 1

Вардар - 07.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Табели на младинските категории: Младинците и натаму број 1 Младинската екипа и после првиот пораз го задржа лидерското место, додека пионерите ја загубија првата позиција И покрај првиот пораз оваа сезона претрпен од ...

Преглед на досегашниот тек на Вардар Јуниор Лигата

Вардар - 07.11.2016

Еден живот една љубов МК EN Преглед на досегашниот тек на Вардар Јуниор Лигата Овој викенд Вардар Јуниор Лигата паузираше. Не се играа натпревари, па од тука Ви презентираме како до сега се одвиваше ова натпреварување во овие досега одиграни шест ...

Асови - дебитанти без трема во Јуниор лигата

Вардар - 07.11.2016

Женски ракометен клуб Вардар „Асови Вардар" од Кичево е една од поновите школи во нашата Ракометна академија Вардар, која веднаш се приклучи кон Вардар Јуниор лигата, а Амра, Александра, Софија, Робертина, Викторија, Андреј, Давид, Алексеј, Михајло ...

Борозан и донесе бод на Црна Гора

Вардар - 07.11.2016

Нашиот лев бек Вуко Борозан беше најпрецизен во репрезентацијата на Црна Гора на дуелот со Русија во рамките од квалификациите за ЕП 2018 година. Вуко постигна вкупно 10 гола, вклучувајќи го и последниот за домаќините со кој Црна Гора израмни во ...

Асови – дебитанти без трема во Јуниор лигата

Турлитава - 07.11.2016

Можноста за усовршување на ракометната техника и напредок на играта што Вардар Јуниор лигата преку континуирани натпревари им ја нуди на децата, постојано привлекува нови деца и нови школи во нашето ракометно семејство.

Асови – дебитанти без трема во Јуниор лигата

Курир - 07.11.2016

„Асови Вардар” од Кичево е една од поновите школи во нашата Ракометна академија Вардар, која веднаш се приклучи кон Вардар Јуниор лигата, а Амра, Александра, Софија, Робертина, Викторија, Андреј, Давид, Алексеј, Михајло и Дарко првите натпревари ги ...

Асови - дебитанти без трема во Јуниор лигата

Вест - 07.11.2016

Асови Вардар" од Кичево е една од поновите школи во нашата Ракометна академија Вардар, која веднаш се приклучи кон Вардар Јуниор лигата, а Амра, Александра, Софија, Робертина, Викторија, Андреј, Давид, Алексеј, Михајло и Дарко првите натпревари ги ...