TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Знам да ја „продадам“ македонската приказна

Дневник - 13.10.2013

Искра Kоровешовска „Таа е жена-струја! Замислете, успеа неодамна сама да организира бизнис-делегација од Јордан да ја посети Македонија, а да не зборуваме за зградата каде што е седиштето на ...

Атанасовски негира дека нападнал полицаец во Перу

Канал5 - 12.10.2013

Почесниот конзул на Македонија во Перу и од Скопје уверува дека скандалот кој го објави перуанската телевизија дека нападнал полицаец е невистина. Тврди дека сето ова му го наместил отпуштен работник ...

Напад врз шведскиот конзулат во Бенгази

Р.С.Европа - 11.10.2013

Автомобил-бомба експлодира пред шведскиот конзулат во источниот либиски град Бенгази. При тоа е оштетен предниот дел на зградата и некои куќи во близината.

Автомобил-бомба експлодира пред Шведскиот конзулат во Бенгази

А1 On - 11.10.2013

Автомобил-бомба експлодира денеска пред Конзулатот на Шведска во Бенгази, источна Либија, при што е предизвикана само материјална штета. Се уште никој не презел одговорност за нападот.

Автомобил-бомба пред шведскиот Конзулат во Бенгази

+инфо - 11.10.2013

Автомобил-бомба експлодира денеска пред Конзулатот на Шведска во Бенгази, источна Либија, при што е предизвикана само материјална штета. Сè уште никој не презел одговорност за нападот.

Автомобил-бомба експлодира пред Шведскиот конзулат во Бенгази

Сител - 11.10.2013

Автомобил-бомба експлодира денеска пред Конзулатот на Шведска во Бенгази, источна Либија, при што е предизвикана само материјална штета. Се уште никој не презел одговорност за нападот.

Автомобил-бомба експлодира пред Шведскиот конзулат во Бенгази

Бриф - 11.10.2013

Автомобил-бомба експлодира денеска пред Конзулатот на Шведска во Бенгази, источна Либија, при што е предизвикана само материјална штета. Се уште никој не презел одговорност за нападот.

Експлозија на автомобил бомба пред шведскиот конзулат во Бенгази

Макфакс - 11.10.2013

Автомобил бомба експлодирал кај конзулатот на Шведска во источниот либиски град Бенгази во петокот, при што нема информации за повредени. Според Reuters, автомобилот бомба експлодирал пред зградата ...

Пред Конзулатот на Шведска во Бенгази експлодира бомба

Maxim - 11.10.2013

Автомобил-бомба експлодира денеска пред Конзулатот на Шведска во Бенгази, источна Либија, при што предизвика материјална штета. Одговорноста за нападот сеуште не ја превзел никој.

Груевски се сретна со почесните конзули

Утрински - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски и за привлекување странски инвестиции Никола Попоски, Миле Јанакиески ...

Мико: Време е и НАТО и ЕУ да почнат да ги прекршуваат правилата

МКД - 09.10.2013

И Европската Унија и Северноатлантскиот пакт и досега во неколку наврати ги прекршувале правилата што си ги пропишале. Време е тоа да го направат и во случајот со Македонија во однос на спорот за ...

Премиерот Груевски се сретна со почесните конзули на Македонија во странство

Капитал - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски, и за привлекување странски инвестиции Никола Попоски, Миле ...

Груевски: Владата е посветена на привлекување на инвестиции

А1 On - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски, и за привлекување странски инвестиции Никола Попоски, Миле Јанакиески ...

Груевски се сретна со почесните конзули на Македонија

Идивиди - 09.10.2013

Скопје, 9 октомври 2013 (МИА) - Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски, и за привлекување странски инвестиции ...

Груевски: Владата е силно посветена на привлекување на инвестиции

+инфо - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од неколку министри денеска во Охрид имал средба со почесните конзули на Република Македонија во странство, а на средбата биле промовирани инвестициските ...

Македонски конзул бара 360.000 долари отштета од позната телевизија

МК News - 09.10.2013

Познатата ТВ „Фрекуенсија латина“ без да провери емитувала прилог во кој посочила оти почесниот конзул Деан Атанасовски претепал полицаец, а потоа бил приведен, што не било точно, па затоа сега ...

Премиерот Груевски се сретна со почесните конзули на Македонија во странство

Канал5 - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски, и за привлекување странски инвестиции Никола Попоски, Миле Јанакиески ...

Премиерот Груевски се сретна со почесните конзули на Македонија во странство

Сител - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски, и за привлекување странски инвестиции Никола Попоски, Миле Јанакиески ...

Почесните конзули на работен состанок со претставници на Владата

Канал5 - 09.10.2013

Во рамки на посетата на Почесните конзули на Република Македонија во странство, денес во Охрид се одржа работен состанок со претставници на Владата на Република Македонија со Почесните конзули на ...

Груевски до почесните конзули: Промовирајте ги инвестиционите можности на Македонија

Точка - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски, министерот за надворешни работи Никола Поповски, министерот за ранспорт и врски Миле Јанакиевски и министрите без ресор ...

Груевски на средба со почесните конзули на Македонија во странство

Телеграф - 09.10.2013

Премиерот ги посочил можностите за инвестирање што им стојат на располагање на инвеститорите во отворените технолошки индустриски развојни зони, како и поволностите - ослободување на данокот на ...

Македонскиот конзул во Перу бара 360.000 долари отштета од перуанска телевизија

Република - 09.10.2013

Дејан Атанасовски Познатата ТВ „Фрекуенсија латина“ без да провери емитувала прилог во кој посочила оти почесниот конзул Дејан Атанасовски претепал полицаец, а потоа бил приведен, што не било точно, ...

Бакрачески пред конзулите ги претстави потенцијалите на Охрид

Спектра ТВ - 09.10.2013

Градоначалникот Бакрачески во својство на домаќин на работниот ручек со 45 –те почесни конзули од Македонија во Светов , одржа поздравна здравица во која што меѓу другото истакна.

Македонскиот конзул во Перу ќе бара 360.000 долари оштета од тамошната телевизија

Sky - 09.10.2013

Конзулот во Перу, Деан Атанасовски, ќе поднесе тужба против телевизијата „Фрекуенсија латина“ од која ќе бара оштета од 360.000 долари, поради нарушениот углед.

Македонскиот конзул во Перу бара 360.000 долари оштета од локалната телевизија

Press24 - 09.10.2013

Македонскиот почесен конзул Деан Атанасовски бара оштета од познатата ТВ „Фрекуенсија латина“ која емитувала прилог во кој посочила оти почесниот конзул претепал полицаец, пренесе Дневник.

Премиерот кон почесните конзули: Промовирајте ги инвестициските можности и работете на зајакнување на политичките ...

Курир - 09.10.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски придружуван од потпретседателот на Владата, Владимир Пешевски, министерот за надворешни работи Никола Поповски, Миле Јанакиевски и ...

Груевски до почесните конзули: Промовирајте ги инвестиционите можности на Македонија

Нетпрес - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски, министерот за надворешни работи Никола Поповски, министерот за ранспорт и врски Миле Јанакиевски и министрите без ресор ...

Груевски со порака до почесните конзули: Промовирајте ги инвестициските можности

Press24 - 09.10.2013

Денеска премиерот Никола Груевски заедно со потпретседателот на Владата, Владимир Пешевски, министерот за надворешни работи, Никола Поповски, министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски и ...

Почесните конзули да ги јакнат политичките односи во државите каде престојуваат

Portal - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски испрати порака до почесните конзули да ги промовираат инвестициските можности на државата и да работат на зајакнување на политичките односи со државите каде престојуваат.

Груевски им порача на почесните конзули: промовирајте ги можностите за инвестирање во Македонија

Република - 09.10.2013

Премиерот Груевски посочи дека Владата е силно посветена на привлекување на инвестиции преку овозможување на поволни услови кои ќе овозможат развој и оплодување на добивката на инвеститорите и ...

Почесните конзули да ги јакнат политичките односи во државите каде престојуваат

Макфакс - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски испрати порака до почесните конзули да ги промовираат инвестициските можности на државата и да работат на зајакнување на политичките односи со државите каде престојуваат.

Градоначалникот Бакрачески ги претстави потенцијалите на Охрид пред почесните конзули

Денешен - 09.10.2013

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески беше домаќин на работниот ручек со 45 –те почесни конзули . Бакрачески одржа поздравна здравица претставувајќи ги потенцијалите на македонскиот туристички ...

Премиерот Груевски се сретна со почесните конзули на Македонија

Денешен - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски, и за привлекување странски инвестиции Никола Попоски, Миле Јанакиески ...

Груевски се сретна со почесните конзули на Македонија во странство

Lider - 09.10.2013

Премиерот Никола Груевски придружуван од вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за надворешни работи, за транспорт и врски, и за привлекување странски инвестиции Никола Попоски, Миле Јанакиески ...

Македонските почесни конзули ја посетија Битола

Алфа - 08.10.2013

Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески приреди прием за 35 македонски почесни конзули кои својата активност ја реализираат во 18 држави во светот, а деновиве престојуваат во Република ...

Конзулска визита на винарницата „Стоби“

Н.Македонија - 08.10.2013

Винарницата „Стоби“ вчера имаше ретка можност да пречека и да се претстави со своите производи пред гости дојдени буквално од целиот свет Гости на винарницата беа 35 македонски почесни конзули од 18 ...

Конзулскиот град ги угости почесните конзули на Македонија

+инфо - 08.10.2013

Инвестициските можности кои ги нуди општина Битола, вчера ги претстави градоначалникот на оваа општина пред 35 почесни конзули на Македонија во странство.

Македонските почесни конзули ја посетија Битола

Сител - 08.10.2013

Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески приреди прием за 35 македонски почесни конзули кои својата активност ја реализираат во 18 држави во светот, а деновиве престојуваат во Република ...

Почесните конзули ја посетија Битола

Локално - 08.10.2013

Деновиве 35 конзули на Македонија во странство остварија посета на Општина Битола, кадешто остварија работна средба со Владимир Талески, градоначалник на општина Битола.

Бакрачески домаќин на почесните конзули на Македонија во странство

Точка - 08.10.2013

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакречески денеска ќе биде домаќин на заедничката средба – работен ручек со 45-те Почесни конзули на Република Македонија во странство кои истовремено се угледни ...

Почесните конзули ја посетија Битола

Тера - 08.10.2013

Инвестициските можности кои ги нуди општина Битола, ги претстави градоначалникот на оваа општина пред 35 конзули на Македонија во странство. Оваа работна средба овозможува поголема промоција и ...

Конзулите во градот на конзулите (ФОТО)

Република - 08.10.2013

Триесетината почесни конзули на Република Македонија во странство, кои од различни земји во светот допатуваа во земјава на покана на Министерството за надворешни работи, синоќа имаа работна средба со ...

ФОТО: Почесните конзули на средба со битолскиот градоначалник

Курир - 08.10.2013

Градоначалникот на Битола пред 35 конзули на Македонија во странство синоќа ги претстави инвестициските можности кои ги нуди општината. Оваа работна средба овозможува поголема промоција и афирмација ...

Македонските почесни конзули се прошетаа низ Широк Сокак

Press24 - 08.10.2013

Синоќа градоначалникот на Битола Владимир Талевски организираше прием за 35 македонски почесни конзули во Битола. Според Мирче Филиповски, почесен конзул кој својата фунција ја врши во Мајнц, ...

Македонските почесни конзули ја посетија Битола

еВести - 08.10.2013

Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески приреди прием за 35 македонски почесни конзули кои својата активност ја реализираат во 18 држави во светот, а деновиве престојуваат во Република ...

35 почесни конзули го посетија „Градот на конзулите“

Sky - 08.10.2013

Инвестициските можности кои ги нуди општина Битола, вчера ги претстави градоначалникот на оваа општина пред 35 конзули на Македонија во странство. Оваа работна средба овозможув поголема промоција и ...

Бакрачески домаќин на почесните конзули на Македонија во странство

Нетпрес - 08.10.2013

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакречески денеска ќе биде домаќин на заедничката средба – работен ручек со 45-те Почесни конзули на Република Македонија во странство кои истовремено се угледни ...

Почесните конзули во Музејот на А. ден Долард во Охрид (Фото)

Охрид Прес - 08.10.2013

Почесните конзули на Република Македонија во светот од вчера се во нашата земја како учесници на вториот Самит организиран од Министерството за надворешни работи.

Почесни конзули на Македонија во посета на конзулска Битола

Орбис - 08.10.2013

Инвестициските можности што ги нуди Општина Битола, синоќа беа претставени пред 35 почесни конзули на Република Македонија во странство. Дипломатите и битолскиот градоначалник изразија надеж дека ...

Почесните конзули воодушевени од гостопримството и убавините на Охрид

OhridNews - 08.10.2013

Попладнево во вилата Света Софија, градоначалникот Никола Бакрачески организира работна средба и ручек за 45 почесни конзули на РМ од целиот свет. Како што истакна градоначалникот, средбата е можност ...

Почесни конзули на Македонија во посета на Охрид

ТВМ - 08.10.2013

Градоначалникот Никола Бакрачески оствари средба и работен ручек со 45 почесни конзули во Р. Македонија од целиот свет. Домаќинот, ја појасни целта на оваа несекојдневна средба.

Почесните конзули ја посетија Битола

Макфакс - 08.10.2013

Инвестициските можности кои ги нуди општина Битола, ги претстави градоначалникот на оваа општина пред 35 конзули на Македонија во странство. Оваа работна средба овозможува поголема промоција и ...

Почесни конзули на Македонија ја посетија Битола

Денешен - 08.10.2013

Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески приреди прием за 35 македонски почесни конзули кои својата активност ја реализираат во 18 држави во светот, а деновиве престојуваат во Република ...

Почесните конзули во Музејот на А. ден Долард во Охрид (Фото)

Inpress - 08.10.2013

Охрид, 8. октомври 2013 (ИНПРЕС) Почесните конзули на Република Македонија во светот од вчера се во нашата земја како учесници на вториот Самит организиран од Министерството за надворешни работи.

Министерот Попоски на работен состанок со почесните конзули

24 Вести - 07.10.2013

Почесните конзули на Македонија во странство кои од вчера престојуваат во земјава, денеска ќе имаат работен состанок со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Мобилизација на почесните конзули за промоција на Македонија

24 Вести - 07.10.2013

Да се утврдат конретни области за соработка на економски и политички план е главната цел на средбата на четириесеттина македонски почесни конзули со владини претставници и бизнисмени од денеска, па ...

ФОТО: Попоски се сретна со почесните конзули

Утрински - 07.10.2013

Да се подобри можноста за поефикасна промоција на Македонија, да се стимулира системски пристап односно начин тие редовно да добиваат информации за можностите во земјава во делот на бизнис контактите ...

Почесните конзули ги запознаваат инвестициските можности

Телма - 07.10.2013

Многу обврски, средби и патувања за почесните конзули на Македонија во странство . Продолжуваат со посета на Бунарџик, потоа ќе имаат средби со бизнис заедниците, ќе ги видат некои од нашите ...

Министерот Попоски на работен состанок со почесните конзули

Алфа - 07.10.2013

Почесните конзули на Македонија во странство кои од вчера престојуваат во земјава, денеска ќе имаат работен состанок со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

40-почесни конзули заедно со градоначалникот Трајановски прошетаа низ Скопје

А1 On - 07.10.2013

Вчера, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.

Средба на Попоски со почесните кнозули на Македонија во странство

А1 On - 07.10.2013

Да се подобри можноста за поефикасна промоција на Македонија, да се стимулира системски пристап односно начин тие редовно да добиваат информации за можностите во земјава во делот на бизнис контактите ...

(фото) Почесните конзули на Македонија низ Светот, во прошетка низ Скопје

Cooltura - 07.10.2013

Градоначалникот Трајановски како домаќин, почесните конзули ги пречека, во хотелот „Stonebridge“ и оттаму тргнаа на прошетката низ Скопје. - Во оваа пригода сакам да ви пожелам добровечер и ...

Конзулска визита на винарија „Стоби“

Н.Македонија - 07.10.2013

Винаријата „Стоби“ имаше ретка можност да пречека и се претстави со своите производи пред 35 македонски почесни конзули од 18 држави, кои во рамките на посетата на Македонија одвоија време да дојдат ...

Почесните конзули добија инструкции за поголема промоција на Македонија

Алфа - 07.10.2013

Триесет и двајца почесни конзули на Македонија денеска во Скопје, лично од министерот за надворешни работи, Никола Попоски, добија инструкции во кои области треба подобро да се промовира земјава во ...

Македонскиот почесен конзул бара 360.000 долари отштета од позната телевизија

Дневник - 07.10.2013

Познатата ТВ „Фрекуенсија латина“ без да провери емитувала прилог во кој посочила оти почесниот конзул Деан Атанасовски претепал полицаец, а потоа бил приведен, што не било точно, па затоа сега ...

Коце Трајановски ги прошета македонските почесни конзули низ „Скопје 2014“

+инфо - 07.10.2013

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, вчера организираше прошетка низ Скопје за почесните конзули на нашата земја во светот. - До сега Скопје беше единствениот град во Европа којшто немаше ...

Попоски се сретна со триесетина почесни конзули во странство

+инфо - 07.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денес на работен состанок пред триесетина почесни конзули на Македонија во странство ја претстави Програмата со содржинските настани за време на ...

Министерот Попоски на работен состанок со почесните конзули

МРТ - 07.10.2013

Почесните конзули на Македонија во странство кои од вчера престојуваат во земјава, денеска ќе имаат работен состанок со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Средба на Попоски со почесните кнозули на Македонија во странство

Сител - 07.10.2013

Да се подобри можноста за поефикасна промоција на Македонија, да се стимулира системски пристап односно начин тие редовно да добиваат информации за можностите во земјава во делот на бизнис контактите ...

Трајановски ги прошета почесните конзули низ Скопје

Сител - 07.10.2013

Вчера, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.

И почесните конзули во трка по инвестиции

Канал5 - 07.10.2013

Четириесетина почесни конзули на Република Македонија во светот денеска беа брифирани од министерот за надворешни работи Никола Поповски за тоа на што да го стават акцентот во промоцијата на земјава ...

Почесните конзулати ќе ги координира работно тело во МНР

Сител - 07.10.2013

Посебна работна група во рамките на МНР ќе ги координира активностите на почесните конзули на земјава во странство. 40-сетина од вкупно 67 на свој трошок престојуваат во земјава за да ги подобрат ...

Коце ги прошета македонските конзули низ Скопје

Вечер - 07.10.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и почесните конзули на нашата земја во светот во неделата вечерта прошетаа и ги посетија најзначајните места во градот.

Почесните конзули ќе носат инвестиции и туристи во Македонија!

Вечер - 07.10.2013

Шефот на македонската дипломатија ги мобилизираше почесните конзули на земјава во странство. На вчерашната средба во македонското МНР информираше 40-ина конзули за можностите што претстојат за ...

Министерот Попоски на работен состанок со почесните конзули

Телеграф - 07.10.2013

За време на посетата на Македонија, конзулите ќе остварат средби и со градоначалниците на Скопје Коце Трајановски, на Битола Владимир Талески и на Охрид Никола Бакрачески Почесните конзули на ...

Трајановски на прошетка низ Скопје во друштво на 40-тина почесни конзули

Точка - 07.10.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, вчера прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.

Попоски на средба со македонските конзули

Телеграф - 07.10.2013

Да ги искористиме земјите-членки на ЕУ и на НАТО да добијат подобра слика за сите процеси што се одвиваат кај нас, вели министерот Попоски Да се подобри можноста за поефикасна промоција на ...

Попоски на работен состанок со почесните конзули на Македонија во странство

Точка - 07.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска оствари работен состанок со триесетина почесни конзули на Македонија во странство. Поздравувајќи ги присутните гости, министерот Попоски се ...

Попоски ќе се сретне со почесните конзули

Press24 - 07.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола ПОпоски денеска ќе се сретне со почесните конзули на Македонија во странство кои од вчера престојуваат во земјава.

ФОТО: Претседателот Иванов ги собра почесните конзули

Press24 - 07.10.2013

Претседателот Иванов вчеравечер се обрати на приемот што го приреди за почесните конзули на Република Македонија во странство Македонија ...

Трајановски на прошетка низ Скопје во друштво на 40-тина почесни конзули

Нетпрес - 07.10.2013

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, вчера прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.

ФОТО: Со автобус на ЈСП Коце Трајановски ги шеташе конзулите низ Скопје

Press24 - 07.10.2013

Вчера, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.

ФОТО: Почесни конзули заедно со Трајановски прошетаа низ Скопје

Курир - 07.10.2013

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, вчера заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.

Министерот Попоски се сретна со почесните конзули на Македонија во странство

Press24 - 07.10.2013

Денеска шефот на македонската дипломатија Никола Попоски оствари средба со почесните конзули на Македонија во странство кои од вчера престојуваат во земјава.

Попоски на средба со почесните конзули во Македонија

Курир - 07.10.2013

Да се подобри можноста за поефикасна промоција на Македонија, да се стимулира системски пристап односно начин тие редовно да добиваат информации за можностите во земјава во делот на бизнис контактите ...

Попоски: Почесните конзули ја афирмираат Македонија

еВести - 07.10.2013

Да се подобри можноста за поефикасна промоција на Македонија, да се стимулира системски пристап односно начин тие редовно да добиваат информации за можностите во земјава во делот на бизнис контактите ...

Четириесетина почесни конзули ќе ја промовираат Македонија низ светот

Portal - 07.10.2013

Подобрување на можноста за промоција на Македонија, редовно добивање на информации за бизнис контакти и инвестиции, и разговори на терен со инвеститорите и инвестициите - ова се целите на 40-тината ...

Попоски на работен состанок со почесните конзули на Македонија во странство

Нетпрес - 07.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска оствари работен состанок со триесетина почесни конзули на Македонија во странство. Поздравувајќи ги присутните гости, министерот Попоски се ...

Бакрачески организира работен ручек за почесните конзули во Македонија

OhridNews - 07.10.2013

Градоначалникот Никола Бакречески, утре, ќе биде домаќин на заедничката средба- работен ручек на кој ќе присуствуваат четириесеттина Почесни конзули на Република Македонија , кои истовремено важат за ...

Бакрачески домаќин на 45 почесни конзули во земјава

Република - 07.10.2013

Градоначалникот Бакречески утре ќе биде домаќин на заедничката средба – работен ручек со 45-те Почесни конзули на Република Македонија во странство кои истовремено се угледни бизнисмени и промотори ...

Четириесетина почесни конзули ќе ја промовираат Македонија низ светот

Таратур - 07.10.2013

Подобрување на можноста за промоција на Македонија, редовно добивање на информации за бизнис контакти и инвестиции, и разговори на терен со инвеститорите и инвестициите - ова се целите на 40-тината ...

И почесните конзули ќе станат промотори на земјата

Орбис - 07.10.2013

Министерството за надворешни работи го става во функција потенцијалот на почесните конзули на Македонија во странство и почесните конзули на странски земји во земјава и во Битола.

ФОТО: Конзулска визита на винарија „Стоби“

Курир - 07.10.2013

Винаријата „Стоби“ имаше ретка можност да пречека и се претстави со своите производи пред 35 македонски почесни конзули од 18 држави, кои во рамките на посетата на Македонија одвоија време да дојдат ...

Четириесетина почесни конзули ќе ја промовираат Македонија низ светот

Макфакс - 07.10.2013

Подобрување на можноста за промоција на Македонија, редовно добивање на информации за бизнис контакти и инвестиции, и разговори на терен со инвеститорите и инвестициите - ова се целите на 40-тината ...

Фото: Почесните конзули на панорамска прошетка низ Скопје

Денешен - 07.10.2013

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, синоќа заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.

Министерот Поповски ги запозна со инвестициските можности почесните конзули во Македонија

Економски - 07.10.2013

Mинистерот за надворешни работи Никола Попоски на т риесет и двајца та почесни конзули во Македонија ги запозна со инвестициските потенцијали на земјава со цел подобро да се промовира Македонија во ...

ФОТО: Ѕирнете ја атмосферата од приемот што го приреди Иванов за почесните конзули

Maxim - 07.10.2013

Претседателот Иванов вчеравечер се обрати на приемот што го приреди за почесните конзули на Република Македонија во странство ...

ФОТО: Трајановски и почесните конзули се дружеа и го прошетаа Скопје со автобус на ЈСП

Maxim - 07.10.2013

Вчера, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, заедно со почесните конзули на нашата земја во Светот, прошета и ги посети најзначајните места во градот Скопје.