TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН

24 Вести - 26.04.2015

Средношколците од утре ќе спијат под отворено небо и ќе кампуваат пред МОН. Со 24–часовно присуство ќе чекаат министерот Абдилаќим Адеми да ги повика на разговор. Бојкотот во училиштата продолжува, со тоа што учениците ќе ја бојкотираат наставата, а ...

Средношколците ќе кампуваат пред Министерството за образование

24 Вести - 26.04.2015

Во 10 часот утре, средношколците ќе постават камп во Паркот на новинари спроти зградата на Министерството за образование и наука. Тие велат, четвртата недела од бојкотот ја продолжуваат и со 24-часовно присуство пред зградата, по што очекуваат дека ...

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН, бараат средба со министерот Адеми

Нова ТВ - 26.04.2015

Во 10 часот утре, средношколците ќе постават камп во Паркот на новинари спроти зградата на Министерството за образование и наука. Тие велат, четвртата недела од бојкотот ја продолжуваат и со 24-часовно присуство пред зградата, по што очекуваат дека ...

Средношколците од утре на „кампување“ во паркот спорти МОН

Телма - 26.04.2015

Средношколците не престануваат со бојкот на наставата. По три недели тие од утре најавија дека ќе постават камп во паркот спорти МОН во кој велат дека ке седат 24 часа во очекување министерот Адеми да ги повика на ...

Средношколците ќе кампуваат пред МОН

Вест - 26.04.2015

Средношколците од понеделник ќе кампуваат во Паркот на новинарите спроти Министерството за образование и наука во Скопје. Ваквиот радикален чекор во борбата против лошите реформи во образованието, според Средношколскиот пленум, се прави поради ...

Средношколскиот пленум ќе кампува пред МОН

Р.С.Европа - 26.04.2015

Средношколскиот пленум одлучил утре, 27 април, во 10 часот да се постапи камп пред Министерството за образование. Најавениот фронт на бојкотот ќе биде стациониран во Паркот на новинари, спроти МОН, а средношколците 24 часа дневно ќе чекаат ...

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН

Радио МОФ - 26.04.2015

Во 10 часот утре, средношколците од Средношколскиот пленум ќе постават камп во Паркот на новинари спроти зградата во која се наоѓа Министерството за образование и наука. Тие велат дека четвртата недела од бојкотот ја продолжуваат со 24-часовно ...

[Колумна] Попусто слободно образование во неслободна држава

Радио МОФ - 26.04.2015

Ние мораме да ја преиспитаме одлуката за преговарање со ваквата власт, ние мора да се прашаме дали треба да легитимираме власт која одбива да не легитимира нас како граѓани, пишува Стефан Видиков од Студентски пленум во младинската онлајн колумна на ...

Средношколците од утре кампуваат пред МОН, ќе чекаат средба со Адеми

МКД - 26.04.2015

На вчерашниот генерален пленум одлучено е најавениот фронт на бојкотот пред Министерството за образование и наука, во Паркот на новинари, да се постави во понеделник, каде 24 часа дневно ќе го чекаат министерот Абдулаќим Адеми да ги прими на средба.

Од Утре средношколските протести се префрлаат пред МОН, во паркот на новинарите!

Локално - 26.04.2015

„На денешниот генерален пленум едногласно се одлучи најавениот фронт на бојкотот пред МОН (во паркот на новинари) да се постави во понеделник, каде ние 24 часа дневно ќе го чекаме министерот да не прими на средба.

Од утре средношколците ќе кампуваат пред зградата на МОН!

Факултети - 26.04.2015

"На денешниот генерален пленум едногласно се одлучи најавениот фронт на бојкотот пред МОН (во паркот на новинари) да се постави во понеделник, каде ние 24 часа дневно ќе го чекаме министерот да не прими на средба.

Средношколците од утре ќе бојкотираат пред МОН

Факултети - 26.04.2015

На последниот марш одржан од средношколците во неколку градови низ Макеоднија беше најавена радикализација на бојкотот. Поточно, средношколците најавија дека бојкотот ќе биде преместен од училишните ходници пред Министерството за образование и наука ...

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН

+инфо - 26.04.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаким Адеми и понатаму останува глув на нашите барања за средба и поради тоа од утре во 10 часот ќе поставиме камп во Паркот на новинари спроти зградата на МОН, најавија на денешната прес-конференција од ...

Од утре средношколците ќе кампуваат пред МОН

Популарно - 26.04.2015

Утре во 10 часот средношколците ќе го продолжат бојкотот на наставата пред Министерството за образование и наука и ќе постават камп, се додека не добијат средба со министерот Адеми. Средношколскиот пленум најави дека ќе седат, јадат и спијат пред ...

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН

Бриф - 26.04.2015

– На денешниот генерален пленум едногласно се одлучи најавениот фронт на бојкотот пред МОН (во паркот на новинари) да се постави во понеделник, каде ние 24 часа дневно ќе го чекаме министерот да не прими на средба.

Средношколците најавија протестен камп пред МОН

А1 On - 26.04.2015

Средношколски пленум денеска соопшти дека продолжуваат со протестот поради лошите реформи во образованието, а од утре започнат да кампуваат пред Министерството за образование и наука. „На денешниот генерален пленум едногласно се одлучи најавениот ...

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН

Сител - 26.04.2015

Средношколците од утре ќе кампуваат пред министерството за образование и оттаму ќе чекаат да бидат повикани на средба со министерот Адеми. Паралено, продолжува бојкотот на наставата, учениците нема да одат на часови но ќе одат на училиште.

Средношколците ќе кампуваат пред Министерство за образование

еМагазин - 26.04.2015

Средношколскиот пленум одлучи од утре во Паркот на новинари, да се постави камп, каде 24 часа дневно ќе го чекаат министерот Абдулаким Адеми да ги прими на средба. Од пленумот ги повикаа учениците по бојкотот на часовите да им се приклучат на кампот ...

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН

Вечер - 26.04.2015

Средношколците од утре ќе кампуваат пред министерството за образование и оттаму ќе чекаат да бидат повикани на средба со министерот Адеми Средношколците од утре ќе кампуваат пред министерството за образование и оттаму ќе чекаат да бидат повикани на ...

Средношколците од утре ќе кампуваат пред МОН

Либертас - 26.04.2015

Министерот за образование и наука, Абдулаким Адеми и понатаму останува глув на нашите барања за средба и поради тоа од утре во 10 часот ќе поставиме камп во Паркот на новинари спроти зградата на МОН, најавија на денешната прес-конференција од ...

Младите ја разбудија заспаната јавност

Р.С.Европа - 25.04.2015

Протестите на студентите и средношколците го разбуричкаа зачмаеното општество, но допрва останува да се види дали тоа ќе има подолгорочен и поширок општествен ефект. Моменталната студентска и средношколска борба е компатибилна со општата состојба во ...

(ВИДЕО) Борбата на средношколците не е само против лошите реформи, математиката и екстерното

А1 On - 25.04.2015

Професорот по македонски јазик, Душко Стојановски, од гимназијата „Орце Николов“ во интервју за „A1ON“ зборува за лошо спроведените реформи на Министерството за образование, за партизираноста во образовниот систем, за отуѓеноста на Владата од своите ...

Психолози: Притисоците ќе остават трајни последици врз средношколците

24 Вести - 24.04.2015

Притисоците на надлежните и директорите на училишта врз средношкоците негативно ќе влијаат во нивниот емотивен и психо – физички развој сметаат дел од психолозите. Велат, учениците се изложени на континуиран стрес и во вакви околности средношколците ...

ГАЛЕРИЈА За средношколците поддршка стаса од Холандија, Турција и Нов Зеланд

+инфо - 24.04.2015

Средношколскиот пленум доби поддршка од голем број домашни и странски организации. Ги поддржаа од Холандија, Турција, а денеска и Македонци од Нов Зеланд им се придружија на поддржувачите на барањата на ...

(ГАЛЕРИЈА) Трет, најмасовен досега средношколски протест

Бриф - 24.04.2015

Фотографии од вчерашниот протестен марш на кој илјадници средношколци, студенти, професори и родители заедно побараа оставка од министерот Абдилаќим Адеми поради лошите реформи кои во минатото, но и сега ги предлага, а со своите потези ја уништува ...

Средношколците повторно го повикаа министерот Адеми да ги прими

+инфо - 24.04.2015

Средношколскиот пленум на својот Фејсбук профил денеска повторно му се обрати на министерот за образование Абдулаќим Адеми од кого очекуваат да ја оствари најавата дека ќе прими нивни претставници за да разговараат за барањата на средношколците.

Масовни протести на средношколците и студентите во Скопје

Окно - 24.04.2015

Незадоволни од игнорантскиот однос на властите и министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми кој упорно одбива да се сретне со нив, вчера неколку илјади средношколци протестираа во центарот на Скопје.

Средношколците ќе кампуваат пред МОН

Н.Македонија - 27.04.2015

Средношколците од денеска ќе кампуваат во Паркот на новинарите спроти зградата на Министерството за образование и наука Ваквиот радикален чекор во борбата против лошите реформи во образованието, според Средношколскиот пленум, се прави поради ...

Средношколци, студенти и наставници протестираа пред МОН

Дневник - 24.04.2015

Средношколци од неколку скопски средни училишта, заедно со ученици донесени со автобуси од Kуманово, вчера застанаа зад паролите „Сега ќе н` слушнете“, „Имаме став, немаме страв“, „Нема правда, нема мир“ додека третпат маршираа низ скопските улици.

Средношколски пленум: Ќе продолжиме со радикален бојкот на наставата

Дневник - 24.04.2015

Претставници од т.н. средношколски пленум најавија дека и од понеделник ќе продолжат со бојкот на наставата, но и ќе преземат нови радикални мерки. - Имавме неколкучасовен состанок со координативното тело на пленумот и решивме да продолжиме со ...

Трет протестен марш на средношколците

24 Вести - 23.04.2015

Студентите и средношколците во Македонија за денеска најавија марш против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Средношколците се жалат на засилени притисоци. Матурантите велат дека секојдневно од нив се бара да потпишуваат ...

Масовен протест на средношколците со поддршка од Студентскиот и Наставничкиот пленум, МОН се уште молчи

24 Вести - 23.04.2015

„Доста беше молк, оставка, сакаме квалитетно образование“- со овие пароли средношколците излегоа на трет протестен марш поради игнорантскиот однос на надлежните кои иако најавија не остварија средба со нив.

Учениците бараат прекинување на експериментите со нивната иднина

Глас на Америка - 23.04.2015

Илјадници средношколци денес протестираа против, како што тврдат, лошите реформи По дванесетдневен бојкот на наставата - период во којшто ресорниот министер за образование и наука Абдилаќим Адеми не ги прифати нивните барања за разговор - голем дел ...

„Меѓаши“ апелира до Адеми да преговара со Средношколскиот пленум

Нова ТВ - 23.04.2015

Првата детска амбасада во светот Меѓаши во отворено обраќање до министерот за образование и наука ја изразува својата целосна поддршка на Средношколскиот пленум и нивната јасно искажана и покажана потреба да бидат активни носители на општествените ...

Средношколците повторно маршираат низ Скопје

Телма - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираат низ Скопје против лошите реформи во образованието. Неколку илјади студенти се собраа кај фонтаната кај Градски парк, од каде што започна средношколскиот марш.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Средношколците се упатија кон Владата

Нова ТВ - 23.04.2015

Со транспаренти „Преку матурава“, „Стоп за лошите реформи“, „Експерименти се прават во лабораторија а не врз ученици“, „А кој не праша нас“, средношколците со поддршка од родителите и наставниците тргнаа на марш кон Владата а потоа заедно со ...

Денеска трет протестен марш на Средношколскиот пленум

Нова ТВ - 23.04.2015

Средношколците денеска во 12 часот во главниот град ќе го одржат третиот протестен марш против, како што велат, лошите реформи на Владата и Министерството за образование. Збирното место е фонтаната во Градски парк, а маршрутата продолжува кон ...

ДОМ апелира до Адеми: На преговори со Средношколскиот пленум веднаш

Нова ТВ - 23.04.2015

ДОМ, преку Комисијата за образование, апелира до МОН за итен дијалог со Средношколскиот пленум, за размена на аргументи и доаѓање до заедничко решение. - Неприфатливо е одложувањето на дијалогот и заобиколување на Средношколскиот пленум, со ...

Собир на средношколците во Градски парк: Поддршка и од родители и наставници

Нова ТВ - 23.04.2015

Стотици средношколци од разни средни училишта во моментов се собираат кај фонтаната во Градскиот парк од каде што ќе тргне Третиот средношколски марш. Со транспаренти „Преку матурава“, „Стоп за лошите реформи“, „Експерименти се прават во ...

С.А.Р.С. ги поддржа средношколците во Македонија

Нова ТВ - 23.04.2015

Членовите на српската алтернативна музичка група С.А.Р.С. денеска споделија фотографија на социјалните мрежи со која ги поздравија средношколците во Македонија, кои веќе трета недела ја бојкотираат формалната настава во училиштата. „Ратујемо ти и ја.

(ВИДЕО) Средношколците и студентите заедно на протест

Нова ТВ - 23.04.2015

На една лента средношколците а на друга студентите, од двете страни на улицата која води од Владата кон Министерството за образование и наука ечат зборовите „Заедно сме посилни“. Пред да тргнат кон МОН, средношколците и студентите се сретнаа пред ...

Студентите маршираа за подршка за средношколците

Телма - 23.04.2015

Платото пред УКИМ повторно беше место за почеток на студентски протест, овој пат за поддршка на средношколците. Како што рекоа, “на чичковците кои мислат дека се разбираат во образование”, во знак на солидарност со средношколците студентите им ...

Бојкотот на наставата се сели пред МОН

Вест - 23.04.2015

Повеќе илјади средношколци, поддржани од стотици студенти, родители, наставници, професори и граѓани, во Скопје, по третпат маршираа против новиот концепт на матурата и екстерното тестирање.

Средношколците најавуваат дека ќе спијат под прозорот на министерот Адеми

Нова ТВ - 23.04.2015

Во текот на наредните денови, наместо бојкот во училиштата, средношколците ќе ги радикализираат мерките и 24 часа ќе бидат присутни во паркот на новинарите наспроти Министерството за образование.

Илјадници средношколци и студенти протестираа против лошите реформи

Р.С.Европа - 23.04.2015

Неколку илјади средношколци и студенти и нивни поддржувачи денеска протестираа против лошите реформи во образованието. Средношколците пред Владата се сретнаа со студентите, од каде го продолжија маршот кон Министерството за образование и ...

Трет протест на средношколците

Р.С.Европа - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираат против лошите реформи во образованието. Неколку илјади студенти се собраа кај фонтаната кај Градски парк, од каде започна средношколскиот марш. Од Градски парк, се упатија кон Владата, каде им се придружија и ...

Протест на средношколците и студентите во Македонија

Р.С.Европа - 23.04.2015

Студентите и средношколците во Македонија за денеска најавија марш против, како што велат, лошите реформи во средното образование. За денешниот трет протестен марш средношколците, освен од Студентскиот, добија поддршка и од Наставничкиот и од ...

Трет средношколски марш против лошите реформи

Р.С.Европа - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираат против лошите реформи во образованието. Неколку илјади студенти се собраа кај фонтаната кај Градски парк, од каде започна средношколскиот марш. Тие во рацете држат транспаренти со пораките: „Не си го реформирај ...

Голем средношколско-студентски протест во Скопје

Р.С.Европа - 23.04.2015

Неколку илјади средношколци и студенти се собраа пред зградата на Министерството за образование и побараа оставка од министерот. Тие бараат да полагаат државна матура според стариот концепт и шест месеци да биде ставен во мирување законот за ...

Средношколци: Министре, нè бркате од сопствената земја

Призма - 23.04.2015

Скопје беше преплавено од млади луѓе со транспаренти в раце, незадоволни од реформите во високото образование. Низ разговор со еден од членовите на Средношколскиот пленум, БИРН ги претставува нивните барања.

Бојкотот продолжува, власта останува глува и слепа

Deutsche Welle - 23.04.2015

Молкот на институциите го зголемува револтот кај средношколците, кои не се откажуваат од барањата за поефикасно образование. Обидите за политичко дискредитирање само ја влошува состојбата, предупредуваат експертите.

Незадоволните средношколци побараа оставка од министерот за образование

Кајгана - 23.04.2015

Повеќе стотици средношколци, поддржани од студентите, денеска учествуваа во маршот, во знак на протест поради, како што велат, лошите реформи во образованието. Учесниците во маршот, движејќи се низ скопските улици во централното градско подрачје, се ...

Средношколски пленум: Сител телевизија – срам да ви е!

Радио МОФ - 23.04.2015

Револтирани од етикетирањата и како што велат перењето мозок и плукањето по деца наместо известување за средношколските протести, Средношколскиот пленум испрати отворено писмо до Сител Телевизија кое ви го пренесуваме интегрално во продолжение: Драг ...

Трет средношколски марш

Алсат-М - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираат против лошите реформи во образованието. Неколку илјади студенти се собраа кај фонтаната кај Градски парк, од каде започна средношколскиот марш. Тие во рацете држат транспаренти со пораките: „Не си го реформирај ...

13.000 Пленумци кажаа СТОП за лошите реформи!

Студентски Пленум - 23.04.2015

Во денешниот солидарен марш на студентите со средношколците 13.000 Пленумци кажаа громогласно НЕ за лошите реформи! Министре, каде се ...

Почна масовниот протест на средношколците, допатуваа и ученици од Куманово (ФОТО)

МКД - 23.04.2015

Почна протетот на средношколците во Скопје. Учениците од повеќе скопски гимназии го почнаа маршот против лошите реформи во образованието. На скопските средношколци, со неколку автобуси им се приклучија и учениците од Куманово.

Заеднички протестен марш на средношколците и студентите

МКД - 23.04.2015

Неколку илјади ученици и студенти со свирчиња и пароли заедно маршираа по скопските улици против лошите реформи во образованието. Средношколците побараа средба со министерот за образование Абдулаќим Адеми и враќање на стариот концепт на државна ...

[Фото] С.А.Р.С. со поддршка за средношколците

Радио МОФ - 23.04.2015

Дел од познатиот српски алтернативен рок бенд С.А.Р.С. денеска изрази поддршка за Средношколскиот пленум и активизмот на средношколците во земјава. „Ratujemo ti i ja, kao plenum i Vlada“, стои на листот за поддршка од членовите на бендот.

Средношколците и студентите денеска пак заедно на протест пред Министерството за образование!

МКД - 23.04.2015

Средношколците од повеќе градови во Македонија денеска ќе одржат протест против лошите реформи во средното образование. Средношколскиот пленум за денешниот марш добија поддршка од Студентскиот пленум, од Наставничкиот и од Професорскиот пленум.

Блог во живо@ Средношколски марш

Радио МОФ - 23.04.2015

Репортерите на Радио МОФ денеска на терен ќе ги следат сите случувања околу средношколскиот марш кој ќе започне во 12 часот, од фонтаната во Градски парк кон Владата на Република Македонија, па се до Министерството за образование.

[Фото] Започна третиот, најмасовен средношколски марш во Скопје

Радио МОФ - 23.04.2015

Со пароли како „Не си го реформирај образованието министре“, „Еrror 404 sredba not found“, „И ние ли ќе бидеме заменети“ реки од средношколци од сите страни се пристигнаа во Градскиот Парк од каде започна третиот средношколски марш во Скопје.

Масовен протест пред МОН: „Сега ќе нè слушнете!“

Радио МОФ - 23.04.2015

„ Сега ќе не слушнете“ скандираат студентите и средношколците. Илјадници лица стигнаа пред Министерството за образование, на третиот најмасовен средношколски марш поради лошите образовни реформи.

[Видео+Галерија] Илјадници средношколци и студенти маршираа во Скопје

Радио МОФ - 23.04.2015

Со свирежи и извикувајќи „Доста беше молк“, „Не сте свесни колку сме бесни“, „Сега ќе не слушнете“, средношколците во голем број по третпат маршираа низ Скопје со барање да запрат лошите образовни реформи.

ФОТО: Средношколски протест: Доста беа реформи зад затворени врати

Утрински - 23.04.2015

Неколку илјади средношколци поддржани од студентите им порачаа на надлежните дека не сакаат да бидат „збирштина од безрбетници“ Неколку илјади средношколци од различни етнички заедници по трет пат, овој пат најмасовно, маршира против лошите реформи ...

„Заедно сме посилни“ Најмасовниот средношколски протест поттикна напредна мисла и здрав разум

МКД - 23.04.2015

Денешниот масовен марш обедини илјадници средношколци и студенти. Од фонтаната кај Градски парк, преку „Илинденска“, Владата, па се до Министерството за образование и наука се виореа пароли со „Стоп за лошите реформи“, „Имам став, немам страв“, ...

Средношколци и студенти: Образованието ни се распаѓа

Радио МОФ - 23.04.2015

Илјадници средношколци, студенти, професори, наставници и граѓани, денеска го одржаа досега најмасовниот марш против новите реформите во образованието. Средношколците информираа дека ќе следи радикализација на нивните активности доколку во следните ...

Масовни протести на средношколците и студентите во Македонија

Локално - 23.04.2015

Студентите и средношколците во Македонија за денеска најавија голем марш против, како што велат, лошите реформи во средното образование. За денешниот трет протестен марш средношколците, освен од Студентскиот, добија поддршка и од Наставничкиот , ...

СДСМ и СОРОС ги злоупотребуваат учениците за остварување на својата политичка агенда

Алфа - 23.04.2015

СДСМ и Соросовата фондација се кријат зад учениците, во обид да го реализираат сценариото и да ги користат децата и учениците за подигнување на тензиите во општеството, што е основна цел на таканаречените пленуми.

Струмичките средношколци со поддршка за маршот во Скопје

Локално - 23.04.2015

Учениците од средните општински училишта „Јане Сандански“ и „Димитар Влахов“ од Струмица, денеска, му дадоа поддршка на третиот средношколски марш во Скопје. Последните два часа од првата смена наместо во училниците ги поминаа во ходниците на ...

Најмасовен протест, илјадници средношколци и студенти на улиците

Локално - 23.04.2015

Неколку илјади средношколци веќе се собрани на платото пред Фонтана во Градски парк, а колони со средношколци од сите улилишта се уште пристигнуваат по „Илинденска“ од двете страни на улицата.

(ВИДЕО) Средношколски пленум: Три недели си имавме работа со полтрони

Локално - 23.04.2015

Средношколците изреволтирани од ингорантскиот однос на министереството за образование на ресорниот министер Адеми му порачаа да види дека има деца на улица кои се незадоволни. „Сите директори на средни училишта сигурно сто пати зажалија што ...

С.А.Р.С. СО ПОДДРШКА ЗА Средношколскиот Пленум

Локално - 23.04.2015

Дел од познатиот српски алтернативен рок бенд С.А.Р.С. денеска изрази поддршка за Средношколскиот пленум и активизмот на средношколците во земјава. „Ratujemo ti i ja, kao plenum i Vlada“, стои на листот за поддршка од членовите на бендот.

(ВИДЕО – ОБНОВЕНО) Средношколците и Студентите заедно на протест

Локално - 23.04.2015

„ Сега ќе не слушнете“ скандираат студентите и средношколците. Илјадници лица стигнаа пред Министерството за образование, на третиот најмасовен средношколски марш поради лошите образовни реформи.

Јавните личности со поддршка за Средношколскиот пленум

Факултети - 23.04.2015

Јавните личности од нашата земја даваат поддршка за Средношколскиот пленум и храбрите средношколци, како и за средношколскиот марш кој ќе се одржи денес во 12.00 ...

Средношколците на протестен марш (ФОТО)

Телеграф - 23.04.2015

Средношколците поддржани и од студентите бараат средба со министерот за образование Абдилаќим Адеми Стотици средношколци од различни средни училишта од Скопје денеска излегоа на протестен марш.

Срам да ви е ! Средношколскиот Пленум до Сител Телевизија

Локално - 23.04.2015

Ви го пренесуваме и-мелот кој од Средношколскиот пленум го испратиле до Сител телевизија, како реакција на нивните вести: Драг стаф на Сител Телевизија, Ние сме деца. Ние сме само средношколци.

Студентите и средношколците побараа оставка од Министерот за образование и наука

Факултети - 23.04.2015

„Заедно сме посилни“, „Доста беше молк“, „Оставка“ се зборови и фрази кои денес беа изговорени од страна на средношколците и студентите заедно. Денес се одржа третиот средношколски марш во Скопје.

Трет средношколски марш

Телеграф - 23.04.2015

Почетокот на маршот е закажан за 12 часот од пред фонтаната „Лотосов цвет“ во Градскиот парк, по што ќе продолжи кон Владата и Министерството за образование и наука, најавија од Средношколскиот пленум Средношколците денеска ќе излезат на трет ...

Средношколците најавија дека ќе кампуваат пред МОН

Телеграф - 23.04.2015

Откако и денеска не беа примени на средба во Министерството за образование тие најавија дека ќе кампуваат во паркот пред МОН и таму ќе останат таму се додека не бидат слушнати нивните барања Средношколците поддржани од своите професори, но и од ...

"Ние сме целина која нема да ја растурите!!"

Факултети - 23.04.2015

Од средното медициснко училиште во Битола, преку Широк Сокак, до зградата на општината, битолските средношколци денеска излегоа на вториот протестен марш, спротиставувајќи се на, како што велат, лошите образовни реформи.

Незадоволните средношколци побара оставка од министерот за образование

Тера - 23.04.2015

Повеќе стотици средношколци, поддржани од студентите, во четврток учествуваа во маршот, во знак на протест заради, како што велат, лошите реформи во образованието. Учесниците во маршот, движејќи се низ скопските улици во централното градско ...

Почна масовниот протест на средношколците

Тера - 23.04.2015

Почна протетот на средношколците во Скопје. Учениците од повеќе скопски гимназии го почнаа маршот против лошите реформи во образованието. На скопските средношколци, со неколку автобуси им се приклучија и учениците од Куманово.

Втор марш на средношколците во Битола

Тера - 23.04.2015

Втор марш на битолскиот средношколски пленум. Од Медицинско низ Широк Сокак до пред општина со транспаренти и пароли, маршираа во знак на револт против како што велат лошите реформи во образованието.

Незадоволните средношколци побараa оставка од министерот за образование

Точка - 23.04.2015

Повеќе стотици средношколци, поддржани од студентите, во четврток учествуваа во маршот, во знак на протест заради, како што велат, лошите реформи во образованието. Учесниците во маршот, движејќи се низ скопските улици во централното градско ...

Средношколците и студентите заедно на протест

Н.Македонија - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираат низ Скопје против, како што велат, лошите реформи во образованието, a овој пат добија поддршка и од Студентскиот пленум. Илјадници студенти и средношколци се сретнаа зградата на Владата.

ФОТО: Трето средношколско „НЕ“ за лошите реформи – учениците ќе кампуваат пред МОН

Популарно - 23.04.2015

Насловната фотографија е преземена од социјалната мрежа Фејсбук Со марш низ Скопје средношколците денеска протестираа против реформите во образованието. Барањата на средношколците се да полагаат државна матура според стариот концепт и Законот за ...

13.000 Пленумци кажаа СТОП за лошите реформи!

+инфо - 23.04.2015

Во денешниот солидарен марш на студентите со средношколците 13.000 Пленумци кажаа громогласно НЕ за лошите реформи!, порачаа Студентскито пленум во подготвената илустрација која го објаснува начинот на ...

(ВИДЕО) Средношколци, студенти и граѓани ги преплавија улиците

Бриф - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираа против лошите реформи во образованието. Неколку илјади средношколци, професори, родители и загрижени граѓани, се собраа кај фонтаната во Градски парк, од каде започна маршот.

Средношколците ќе кампуваат во Паркот на новинарите

МК News - 23.04.2015

Средношколскиот пленум најави дека во следните денови бојкотот ќе го пресели пред зградата на Министерството за образование и во Паркот на новинарите ќе постави камп каде ќе престојуваат. – Се надеваме дека во најкраток можен рок ќе бидеме повикани ...

С.А.Р.С. со поддршка за средношколците

Бриф - 23.04.2015

Дел од познатиот српски алтернативен рок бенд С.А.Р.С. денеска изрази поддршка за Средношколскиот пленум и активизмот на средношколците во земјава. „Ratujemo ti i ja, kao plenum i Vlada“, стои на листот за поддршка од членовите на бендот.

Марш на средношколците заради лошите реформи во средното образование

Точка - 23.04.2015

Студентите и средношколците во Македонија за четврток најавија марш против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Средношколците за денешниот марш добија поддршка и од Наставничкиот и од Професорскиот пленум.

Средношколците денеска во 12 часот на протестен марш

Бриф - 23.04.2015

Средношколскиот пленум денеска во 12:00 часот по трет пат ќе маршира против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Маршот ќе започне пред фонтаната во Градскиот парк, од каде средношколците ќе се упатат кон Владата, за да завршат ...

ФОТО: Струмичките средношколци со поддршка за маршот во Скопје

А1 On - 23.04.2015

Учениците од средните општински училишта „Јане Сандански“ и „Димитар Влахов“ од Струмица, денеска, му дадоа поддршка на третиот средношколски марш во Скопје. Последните два часа од првата смена наместо во училниците ги поминаа во ходниците на ...

СП: 13.000 Пленумци кажаа СТОП за лошите реформи!

А1 On - 23.04.2015

Во денешниот солидарен марш на студентите со средношколците 13.000 Пленумци кажаа громогласно НЕ за лошите ...

ФОТО: Средношколците и студентите маршираат против лошите реформи во образованието

Популарно - 23.04.2015

Насловната фотографија е преземена од НОВА ТВ Неколку илјади средношколци и студенти денеска заедно маршираат низ скопските улици, минувајќи покрај Владата на Република Македонија и Министерството за образование и наука со цел да го покажат своето ...

Средношколците по трет пат ќе маршираат против лошите реформи во образованието

Популарно - 23.04.2015

ФОТО: Атанас Стојановски / Популарно.мк Средношколците денеска во 12 часот во Скопје ќе го започнат третиот протестен марш против лошите реформи во образованието на Владата и Министерството за образование и наука.

Средношколците ќе кампуваат во Паркот на новинарите

+инфо - 23.04.2015

Средношколскиот пленум најави дека во следните денови бојкотот ќе го пресели пред зградата на Министерството за образование и во Паркот на новинарите ќе постави камп каде ќе престојуваат. - Се надеваме дека во најкраток можен рок ќе бидеме повикани ...

Илјадници средношколци и студенти заедно на протестен марш

24Струмица - 23.04.2015

Неколку илјади средношколци, поддржани од студенти, родители, наставници, професори и граѓани денеска на најмасовниот протестен марш го изразија незадоволството од реформите во образованието.

Средношколците маршираа во Скопје и Охрид: ,„Министре, од нас ли се плашите?“

МК News - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираа во Скопје против, како што велат лошите реформи во образованието. „Не си го реформирај министре образованието, затоа мама не ме праќа на школо“, „Професори, учениците ви одржаа час“, „Не ни го уништувајте ...

Средношколците се собраа во Градски парк, поддршка од родители и наставници

Бриф - 23.04.2015

Голем број на средношколци од разни средни училишта во моментов се собираат кај фонтаната во Градскиот парк од каде што ќе тргне Третиот протестен средношколски марш. Со транспаренти на кои пишува „Стоп за лошите реформи“, „Експерименти се прават во ...

С.А.Р.С. ги поддржа македонските средношпколци

+инфо - 23.04.2015

Средношколскиот пленум доби поддршката и од белградската група С.А.Р.С. „Ратујемо ти и ја... како пленум и влада“, е нивната порака, чиј прв дел е наслов од нивната популарна ...

ГАЛЕРИЈА Заедно сме најсилни!

+инфо - 23.04.2015

На денешниот марш организиран од Средношколскиот пленум му се приклучија и членови на Студентскиот пленум. Тие заедно под мотото „Заедно сме најсилни“ се упатија од Владата кон Министерството за образование за да го искажат револтот од игнорантскиот ...

Протестен марш на средношколците

Фама - 23.04.2015

Средношколскиот пленум денеска во 12:00 часот по трет пат ќе маршира против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Маршот ќе започне пред фонтаната во Градскиот парк, од каде средношколците ќе се упатат кон Владата, за да завршат ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Средношколски пленум: Си ја бараа бељата, си ја добија!

+инфо - 23.04.2015

Третиот средношколски марш почнува денеска на пладне. Збирното место е фонтаната во Градски парк, а маршрутата продолжува кон Владата, и ќе заврши пред Министерството за образование и наука.

Струмичките средношколци го поддржаа маршот во Скопје

+инфо - 23.04.2015

Учениците од средните општински училишта „Јане Сандански“ и „Димитар Влахов“ од Струмица, денеска му дадоа поддршка на третиот средношколски марш во Скопје. Последните два часа од првата смена наместо во училниците тие ги поминаа во ходниците на ...

ФОТО: Најмасовен протест, илјадници средношколци и студенти на улиците

А1 On - 23.04.2015

Неколку илјади средношколци веќе се собрани на платото пред Фонтана во Градски парк, а колони со средношколци од сите улилишта се уште пристигнуваат по „Илинденска“ од двете страни на улицата.

На средношколците им се придружија и студентите

Бриф - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираат против лошите реформи во образованието. Неколку илјади студенти се собраа кај фонтаната кај Градски парк, од каде започна средношколскиот марш. Тие во рацете држат транспаренти со пораките: „Не си го реформирај ...

Средношколците денеска ќе маршираат по трет пат

+инфо - 23.04.2015

Средношколците денеска во 12 часот во Скопје ќе го започнат третиот протестен марш против лошите реформи на Владата и Министерството за образование и наука. Собирно место е фонтаната во Градскиот парк, од каде ќе се маршира кон Владата, а маршот ќе ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Бојкотот продолжува додека не се исполнат барањата

+инфо - 23.04.2015

Претесно беше кај фонтаната во Градскиот парк во Скопје да се соберат сите средношколци и нивни поддржувачи за третиот марш на средношколците кој почна на пладне. На маршот се приклучија ученици од сите средни училишта, од сите националности со исти ...

Охридските средношколци денеска ќе одржат протестен марш

OhridNews - 23.04.2015

Охридските средношколци, денеска напладне повторно ќе излезат на протестен марш на улиците низ Охрид. Mаршот е поддршка на средношколскиот марш кој денеска ќе се одржи во Скопје и кој има за цел да ги поттикне надлежните служби во Министерството за ...

ВИДЕО: Илјадници студенти се споија со средношколците пред Влада

А1 On - 23.04.2015

Пред Владата ечеше „Заедно сме најсилни“, колоната студенти се споија со илјадниците средношколци. Студентите и симболично им го предадоа факелот за победа на помладите за поддршка во нивните барања да се укинат лошите реформи во средното ...

ВИДЕО: Студентскиот пленум масовно ги поддржа средношколците

А1 On - 23.04.2015

Долга колона од неколку илјади студенти, денеска напладне тргна од УКИМ и како што најавија им дадоа поддршка на средношколците и нивниот протест против лошите реформи во образованието. Колоната студенти извикуваа „Приклучете се!“, “Нема правда нема ...

ГАЛЕРИЈА Средношколците бараат оставка од министерот Адеми

+инфо - 23.04.2015

Средношколците од денешниот протестен марш побараа оставка од министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми,поради, како што велат,необмислените реформи и игнорантскиот однос кон нив.

(ВИДЕО) И средношколците од Охрид протестираа против лошите реформи

А1 On - 23.04.2015

Денеска и средношколците од Охрид излегоа на протест против лошите реформи во образованието. – Втор пат излегуваме на улица, да го искажеме нашиот револт, не само поради лошите реформи, туку и поради односот на нашиот министер за образование, чиј ...

(ВИДЕО) Средношколците ќе кампуваат пред МОН

А1 On - 23.04.2015

Бојкотот на средношколците од училишните холови се префрлува на улица. Преставници на средношколскиот пленум известија дека ќе кампуваат спроти зградата на министерството за образование во паркот на новинари.

Најмасовен протест на средношколците и студентите

Фама - 23.04.2015

Илјадници средношколци, поддржани од студенти, родители, наставници, професори и граѓани денеска со протестен марш го изразија незадоволството од реформите во образованието и од игнорантскиот однос на надлежните институции.

(ВИДЕО) Баталете министре, овие генерации одамна го победија стравот

Бриф - 23.04.2015

- Не прашуваат нас студентите зошто сме ги поддржувале средношколците, зошто сме упатувале апел за поддршка и солидаризација за нивната борба за подобро средно образование. Одговорот е едноставен, нема квалитетно високо образование без квалитетно ...

(ВИДЕО) Средношколски пленум: Три недели си имавме работа со полтрони

А1 On - 23.04.2015

Средношколците изреволтирани од ингорантскиот однос на министереството за образование на ресорниот министер Адеми му порачаа да види дека има деца на улица кои се незадоволни. „Сите директори на средни училишта сигурно сто пати зажалија што ...

Битолските средношколци излегоа на протестен марш

Орбис - 23.04.2015

„Стоп за лошите реформи“, „Нашето незадоволство е плод на вашите реформи“, „Ние сме иднината“, „Ајде сите заедно“, „Доста беше молк“, „Верувате ли во образование после лошите реформи“ се дел од паролите и пораките што ги извикуваа битолските ...

Охридските средношколци повторно на улица: „Нема да дозволиме да продолжи игнорантскиот однос кон нас!“

OhridNews - 23.04.2015

Учениците од средните училишта “Св. Климент Охридски“ и „Св. Кирил и Методиј“ од Охрид, денеска по по втор пат излегоа на протест и искажаа револт од реформите во високото образование и односот на министерот за образование.

ФОТО: Средношколците во Охрид: Сега ќе не слушнете

А1 On - 23.04.2015

Средношколците во Охрид денеска по втор пат излегоа низ улиците на градот. Тие преку овој протест го искажаа незадоволството од, како што велат, лошите реформи во образованието. Средношколците беа револтирани и од односот на министерот за ...

ВИДЕО Учениците и студентите го запалија пламенот на братството и единството

+инфо - 23.04.2015

Илјадници средношколци и студенти на мирен протест денеска јасно и гласно од пред седиштето на Министерството за образование побараа оставка од министерот Абдилаќим Адеми поради лошите реформи кои во минатото, но и сега ги предлага, а со своите ...

Охридските средношколци повторно на улица

ТВМ - 23.04.2015

Охридските средношколци повторно на улица. Тие со скандирање и транспаренти по втор пат упатија јасна порака до министерот за образование: „Нема да дозволиме да продолжи игнорантскиот однос кон нас, долго сме игнорирани и нема да дозволиме тоа да се ...

ДЕНЕС ПРОТЕСТ: следен чекор на средношколците камп пред Министерството!

Фактор - 23.04.2015

Средношколскиот пленум е дециден-нема прекин на бојкотот на наставата кој трае веќе трета недела во дел од средните училишта низ земјава. Тие преку денешниот трет протестен марш уште еднаш сакаат да им порачаат на надлежните да ја прифатат нивната ...

(ВИДЕО -ГАЛЕРИЈА) Масовен средношколско-студентски марш

Фактор - 23.04.2015

Храбри и сплотени илјадници млади лица маршираа низ скопските улици за подобро образование. Сликиве ја покажуваат во моментов состојбата на улиците во главниот град. Неколку илјади ученици со транспаренти во рацете „Не си го реформирај образованието ...

13 илјади млади кажаа громогласно НЕ за лошите реформи!

Фактор - 23.04.2015

Масовна бројка на гимназијалци денес со поддршка на студенти и наставници, на некој чекор и родители кажаа громогласно НЕ за лошите реформи во образованието. Веќе тринаесет дена средношколците ја бојкотираат наставата и бараат средба со министерот ...

ССДСМ и СОРОС ги злоупотребуваат учениците за својата политичка агенда

Press24 - 23.04.2015

Најголемата опозициска партија во земјава и Соросовата фондација предводена од Владимир Милчин се затскриваат зад учениците, во обид да го реализираат своето сценарио и во овој случај ги користат децата и учениците за подигнување на тензиите во ...

Средношколците со протест против реформите во образованието!!!

1.мк - 23.04.2015

Повеќе стотици средношколци, поддржани од студентите, денеска учествуваа во маршот, во знак на протест поради, како што велат, лошите реформи во образованието. Учесниците во маршот, движејќи се низ скопските улици во централното градско подрачје, се ...

По трет пат протест на средношколците

еМагазин - 23.04.2015

Средношколците по трет пат маршираа во Скопје против, како што велат лошите реформи во образованието. „Не си го реформирај министре образованието, затоа мама не ме праќа на школо“, „Професори, учениците ви одржаа час“, „Не ни го уништувајте ...

СДСМ и СОРОС ги злоупотребуваат учениците за остварување на својата политичка агенда

Денешен - 23.04.2015

Најголемата опозициска партија во земјава и Соросовата фондација предводена од Владимир Милчин се затскриваат зад учениците, во обид да го реализираат своето сценарио и во овој случај ги користат децата и учениците за подигнување на тензиите во ...

Средношколски марш во Скопје

Кирилица - 23.04.2015

Со марш низ Скопје средношколците денеска протестираа против реформите во образованието. Барањата на средношколците се да полагаат државна матура според стариот концепт и Законот за екстерно тестирање да биде ставен во мирување шест месеци.

Средношколците протестираа против реформите во образованието

Република - 23.04.2015

Повеќе стотици средношколци, поддржани од студентите, денеска учествуваа во маршот, во знак на протест заради, како што велат, лошите реформи во образованието. Учесниците во маршот, движејќи се низ скопските улици во централното градско подрачје, се ...

СДСМ и СОРОС ги злоупотребуваат учениците за остварување на својата политичка агенда

Курир - 23.04.2015

Најголемата опозициска партија во земјава и Соросовата фондација предводена од Владимир Милчин се затскриваат зад учениците, во обид да го реализираат своето сценарио и во овој случај ги користат децата и учениците за подигнување на тензиите во ...

Марш на средношколците заради лошите реформи во средното образование

Макфакс - 23.04.2015

Студентите и средношколците во Македонија за четврток најавија марш против, како што велат, лошите реформи во средното образование. Средношколците за денешниот марш добија поддршка и од Наставничкиот и од Професорскиот пленум.

Незадоволните средношколци побараa оставка од министерот за образование

Макфакс - 23.04.2015

Повеќе стотици средношколци, поддржани од студентите, во четврток учествуваа во маршот, во знак на протест заради, како што велат, лошите реформи во образованието. Учесниците во маршот, движејќи се низ скопските улици во централното градско ...

Трите точки од насловот на колумната…

Република - 23.04.2015

д-р Бона Лазар Бајрактарова , универзитетски професор Во секојдневието, почитта и самопочитта мора да надвладеат над самољубието! Вистината над невистината, реалното над нереалното! Критизерството не може да биде замена за конструктивната, искрена и ...

Средношколски марш во Скопје

Lider - 23.04.2015

Со марш низ Скопје средношколците денеска протестираа против реформите во образованието. Барањата на средношколците се да полагаат државна матура според стариот концепт и Законот за екстерно тестирање да биде ставен во мирување шест месеци.

(ФОТОГРАФИИ) Средношколците маршираа во Скопје: ,„Министре, од нас ли се плашите?“

Falanga - 23.04.2015

-„Преку матурава“, „Стоп за лошите реформи“, „Експерименти се прават во лабораторија а не врз ученици“, „Образование...Loading“,„Министре, од нас ли се плашите?“, „Не си го реформирај министре образованието, затоа мама не ме праќа на школо“ беа дел ...

Растат притисоците врз средношколците и родителите, поддршката расте

24 Вести - 22.04.2015

На ден пред најавениот трет протестен марш, средношколците се жалат на засилени притисоци. Матурантите велат дека секојдневно од нив се бара да потпишуваат пријави за полагање на државна матура по новиот концепт, а закани стигнувале и до професорите ...

Меѓаши со отворено писмо до Адеми и целосна поддршка за средношколците

24 Вести - 22.04.2015

Првата детска амбасада во светот Меѓаши преку отворено писмо се обрати до Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми во кое ја изразува својата целосна поддршка на Средношколскиот пленум и нивната јасно искажана и покажана потреба да бидат ...

Отворено писмо на родител: Не си поигрувајте со судбината на нашата младина

Нова ТВ - 22.04.2015

Во услови на три неделен бојкот на наставата и непосредно пред третиот средношколци марш најавен за во четврток неделава, родител до редакцијата на НОВА испрати анонимно писмо со кое се упатува уште еден апел до ресорното министерство да ги прими на ...

Змијанац: Адеми, зошто уште чекаш за средба со средношколците?

МКД - 22.04.2015

Директорот и основачот на Првата детска амбасада Меѓаши се обрати до Министерот за образование Абдилаќим Адеми. Го повикува конечно да го препознае потенцијалот кој го носат младите и да ја испочитува нивната одлучност активно да придонесат во ...

Поддршка од Студентски пленум за колегите во Тирана

Радио МОФ - 22.04.2015

Студентски пленум денеска изрази поддршка и солидарност за студентската организација „За Универзитетот” („Per Universitetin“) од Албанија, која од минатата година одржа два маршеви против усвојувањето на нови реформи во високото образование.

Средношколците бараат масовна поддршка за маршот

Радио МОФ - 22.04.2015

Доста беше молк и доста беа реформи зад затворени врати, велат средношколците кои повикаа на масовна поддршка за маршот. Од Средношколскиот пленум информираат дека подготовките течат без прекин, а од маршот очекуваат голема поддршка од своите ...

МЕЃАШИ: Министерот за образование итно да го повика Средношколскиот пленум на разговор и договарање околу состојбата

Локално - 22.04.2015

„Првата детска амбасада во светот Меѓаши ја изразува својата целосна поддршка на Средношколскиот пленум и нивната јасно искажана и покажана потреба да бидат активни носители на општествените промени кои нив ги засегаат.

Растат притисоците врз средношколците и родителите, поддршката расте

Локално - 22.04.2015

На ден пред најавениот трет протестен марш, средношколците се жалат на засилени притисоци. Матурантите велат дека секојдневно од нив се бара да потпишуваат пријави за полагање на државна матура по новиот концепт, а закани стигнувале и до професорите ...

Битолските средношколци подготвени за вториот марш

Факултети - 22.04.2015

Во четврток, на 23.04.2015 година, пред Медицинското училиште „Д-р Јован Калаузи“, средношколците од Битола повторно ќе маршираат. Тие апелираат до сите ученици, родители, наставници и студенти да им дадат поддршка и уште еднаш да кажат не на ...

Битолските средношколци утре на втор протестен марш

Тера - 22.04.2015

На шестиот ден од бојкотот на наставата во гимназијата Јосип Броз Тито средношколците помногубројни и цврсти во својот став да се врати стариот концепт на државна матура, математиката да не биде задолжителен предмет при полагањето на матурата и ...

Бојкотот продолжува, утре средношколците ќе маршираат

+инфо - 22.04.2015

Провладините медиуми денеска објавуваат дека бојкотот во средните училишта ќе прекине во петок со цел да го деморализираат учеството на утрешниот марш на средношколците кој ќе се одржи на пладне во Скопје и во Битола.

МЕЃАШИ: Министерот за образование итно да го повика Средношколскиот пленум на разговор и договарање околу состојбата

А1 On - 22.04.2015

„Првата детска амбасада во светот Меѓаши ја изразува својата целосна поддршка на Средношколскиот пленум и нивната јасно искажана и покажана потреба да бидат активни носители на општествените промени кои нив ги засегаат.

Отворено писмо до Адеми: Ако не сега министре, кога?

+инфо - 22.04.2015

Првата детска амбасада во светот Меѓаши испрати отворено обраќање до Министерот за образование и наука м-р Абдилаќим Адеми, кое ви го пренесуваме во целост: „Првата детска амбасада во светот Меѓаши ја изразува својата целосна поддршка на ...

ФОТО: И спомениците од Скопје 2014 ги поддржуваат средношколците

А1 On - 22.04.2015

На спомениците во центарот на Скопје, вчера вечер, беа ставени натписи со поддршка за Средношколскиот пленум. Античките фигури и ликовите од поновата историја го поздравуваат Средношколскиот пленум.

Втор протестен марш на средношколците во Охрид

OhridNews - 22.04.2015

Охридските средношколци, во текот на утрешниот ден повторно ќе излезат на протестен марш на улиците низ Охрид. Организаторите велат дека маршот има за цел да ги поттикне надлежните служби во Министерството за образование на дијалог и да ја анимира ...

ВИДЕО: Средношколскиот пленум со апел за поддршка на утрешниот протест

А1 On - 22.04.2015

Средношколскиот пленум побара масовна поддршка за утрешниот протест. Објаснија дека најпотребна им е поддршката од родителите кои цело време се со нив за време на бојкотот на наставата. Поддршка освен од професорите имале и од студентите.

Посилни од претходно, средношколците утре маршираат по трет пат

+инфо - 22.04.2015

Похрабри и со уште поголема поддршка, средношколците утре во 12 часот во Скопје ќе го започнат третиот протестен марш против лошите реформи на Владата и Министерството за образование и наука.

СРЕДНОШКОЛСКИ МАРШ: Скопските улици повторно ќе ги красат илјадници млади

Фактор - 22.04.2015

Заедно утре студентите и средношколците ќе излезат на марш против лошите реформи во средното образование. Имено, од Студентскиот пленум повторно повикува на студентски марш, овој пат на марш за поддршка на Средношколскиот пленум пред платото на УКИН.

Родителите спонзорираат за беџови и маици за бојкот на наставата

Дневник - 22.04.2015

Дел од родителите на учениците кои ја бојкотираат наставата во средните училишта од свој џеб плаќале за изработка на беџови и маици кои им ги делеле меѓу учениците со цел да ги поддржат активностите на своите деца - да бојкотираат настава и да губат ...

Растат притисоците врз средношколците пред протестниот марш

24 Вести - 21.04.2015

На само два дена пред протестниот марш, средношколците во повеќето скопски гимназии се изложени на големи притисоци и закани од директорите и дел од наставниците. Средношколците тврдат дека секојдневно ги пречекуваат на училиште со закани, дека ако ...

И покрај константните притисоци, расте поддршката за средношколците

24 Вести - 21.04.2015

Се шири поддршката за средношколците. В четврток заедно со нив, на третиот протестен марш ќе излезат и студентите кои точно напладне треба да се сретнат со средношколците пред Владата и заедно да го продолжат маршот до Министерството за образование.

Модна ревија на средношколците од Македонија

Вест - 21.04.2015

Средношколците од "Димитар Влахов" од Скопје и од "Никола Карев" од Струмица победија на модната ревија што се одржа викендов, во хемиското училиште "Димитрие Чупоски" во Велес. Учествуваа 28 училишта од земјава, со повеќе од 200 модели.

(ВИДЕО) Студентите излегуваат на марш за поддршка на средношколците

Нова ТВ - 21.04.2015

Студентскиот пленум во четврток излегува на марш во знак на поддршка на средношколците. Збирно место на студентите е платотот на УКИМ во 12 часот, а оттаму студентите ќе продолжат до Владата, каде ќе се сретнат со средношколците и заедно ќе го ...

Средношколците и студентите најавија заеднички протест

Р.С.Европа - 21.04.2015

Средниошколците добија поддршка за нивните барања од Студентскиот пленум. В четврток ќе одржат заеднички протест пред владата. Средношколците и студентите в четврток пред Владата во Скопје ќе одржат заеднички протест.

Наставниците и средношколците во четврток излегуваат на марш во Битола

Радио МОФ - 21.04.2015

Среношколскиот и Наставничкиот плненум од Битола најавуваат марш во четврток (23 април )кој ќе почне во 12 часот, пред средното училиште „Д-р Јован Калаузи”. „Ве повикуваме заедно, сложно да кажеме НЕ на реформите коишто од нас направија ...

[Видео] Студентски пленум: „Индекс или пасош“ (втор дел)

Радио МОФ - 21.04.2015

По првото видео во кое членовите на Студентски пленум „бегаа“ од лошите реформи во образованието, Пленумот го објави и вториот дел, во кој студентите се враќаат, за, како што велат, да им помогнта и да ги поддржат средношколците, своите идни колеги, ...

В четврток студентите ќе маршираат заедно со средношколците

МКД - 21.04.2015

Студентскиот пленум денеска најави дека продолжуваат со поддршката на средношколците во нивните барања и бојкотот на наставата. Тие в четврток ќе излезат заедно со средношколците на маршот најавен за четврток во Скопје.

И професорскиот пленум ги поддржува средношколците

Радио МОФ - 21.04.2015

Професорскиот пленум изразува недвосмислена и потполна поддршка на Средношколскиот пленум во неговата битка за проширување на академските слободи на сите нивоа на образованието во Република Македонија., стои во соопштението на Професорскиот пленум.

Студентскиот пленум ќе го поддржи маршот на средношколците

Алсат-М - 21.04.2015

Маршот што ќе се одржи в четврток е против реформите на Министерството за образование, а ќе започне во 12 часот. Студентскиот пленум денеска информираше дека целосно го поддржува протестот на средношколците.

Средношколците под закани и притисоци: Ако продолжите со бојкотот и протестите, матура ќе полагате дури во август

Фокус - 21.04.2015

Според неофицијални информации на „Фокус“, првиот човек во образованието не сакал да има никаква средба со средношколците, а за тоа вчера биле известени од претседателите на класовите На само два дена пред протестниот марш, средношколците во ...

Студентите ќе маршираат за поддршка на средношколците во четврток

Радио МОФ - 21.04.2015

Студентите ќе маршираат во знак на поддршка за средношколците во четврток, соопштија од Студентски пленум на денешната прес-конференција. Маршот ќе започне во 12 часот пред платото на УКИМ, од каде студентите ќе се упатат кон Владата.

Сердношкoлците и студентите на протестен марш во четврток

Локално - 21.04.2015

Македонските средношколци продолжуваат со бојкот на наставата против „лошите реформи во образованието“ и најавија нов, трет протестен марш за в четврток, 23 април, на кој, покрај нивните родители, поддршка ќе им искажат и Студентскиот, Наставничкиот ...

СДСМ како продолжена рака преку серија пленуми, креира слика за наводно незадоволство

Алфа - 21.04.2015

Беџови, маици, транспаренти, мегафони, како и превоз до Скопје за да протестираат. Ова е само дел од парите, кои што ново формираните таканаречени пленуми, според познавачите, ги добиваат од опозицијата.

(Видео) „Студентски пленум“: Во четврток студените ќе маршираат заедно со средношколците

Локално - 21.04.2015

„Студентски пленум“ го поддржува маршот на средношколците и в четврток истовремено ќе одржи студентски марш, кој ќе почне во 12 часот на платото на УКИМ, а потоа ќе се упатат кон Владата. Таму ќе се сретнат со средношколците и заедно ќе маршираат ...

Студентскиот пленум со повик за студентски марш

Факултети - 21.04.2015

Студентскиот пленум на УКИМ денес одржа прес-конференција на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Целта беше изјавувањето на нивната поддршка за средношколците во бојкотот на наставата. Студентскиот пленум веќе ја има изразено својата поддршка кон ...

Битолските средношколци вчетврток на втор протестен марш

Тера - 21.04.2015

Битолските средношколци за вчетврток го најавија вториот протестен марш. Започнуваат точно на пладне во 12 часот од пред медицинското училиште „Д-р Јован Калаузи" до општина Битола, ќе побараат повторно средба со советникот за образование за да ги ...

И битолските средношколци на протест в четврток

Бриф - 21.04.2015

Се поголем број на средношколци и студенти се приклучуваат на повиците за протестни маршеви кои Средношколскиот пленум ги најави за овој четврток. Под мотото „Стоп за лошите реформи во образованието“ ќе протестираат и битолските средношколци.

Курир: Соросовите пленуми исти како ,,Доста е “ од 2001 – вата

Канал5 - 21.04.2015

Таканаречените „пленуми“ кои се продолжена рака на СДСМ и нова форма на делување, а во насока на освојување на власта преку креирање слика за наводно незадоволство кај различните групи граѓани се иста работа како и соросовата организација „Доста е“ ...

Студентите ќе го поддржат маршот на средношколците

Популарно - 21.04.2015

Студентскиот пленум на УКИМ денес одржа прес-конференција на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Најавен беше студентски марш, кој ќе се одржи во склоп на средношколскиот марш најавен за четврток (23.04) во Скопје.

ГАЛЕРИЈА Професорски пленум ќе маршира со средношколците в четврток

+инфо - 21.04.2015

Поддршка од Професорскиот пленум за протестниот марш на средношколците в четврток стаса и од Професорски пленум. „Професорскиот пленум изразува недвосмислена и потполна поддршка на Средношколскиот пленум во неговата битка за проширување на ...

ВИДЕО Студентски пленум:„Образование vs Адеми“

+инфо - 21.04.2015

Студентскиот пленум кој им дава целосна поддршка на средношколците и ги повикува студентите на марш за нивна поддршка објави видео со наслов „Образование vs ...

Студентите в четврток ќе маршираат заедно со средношколците

+инфо - 21.04.2015

Студентите од сите скопски факултети во четврток ќе им се придружат и ќе им дадат поддршка на Средношколскиот и на Наставничкиот пленум кои ќе оддржат мирен протест пред зградата на Владата и на Министерството на образование.

(ВИДЕО) Студентски пленум до Влада: Со сила не се креира образование

А1 On - 21.04.2015

Студентскиот пленум повика на студентски марш, овој пат на марш за поддршка на Средношколскиот пленум, во четврток 23 април со почеток во 12 часот од платото на УКИМ. Студентите ќе маршираат кон Владата и таму ќе се сретнат со средношколците, ...

Средношколците во четврток низ улиците на Охрид, ги повикуваат и граѓаните да им се придружат

А1 On - 21.04.2015

Заради актуелизирање на бојкотот на наставата во дел од средните училишта во градот Охрид, повикување на дијалог на надлежните служби во Министерството за образование и наука и анимирање на пошироката охридската јавност, во четврток планираат да ...

И битолски средношколци и студенти ќе маршираат в четврток

Орбис - 21.04.2015

Незадоволни од игнорантскиот однос на Министерството за образование и наука и битолските средношколци ќе се приклучат на генералниот протестен марш кој го најавија нивните врсници од Скопје.

Kрајно политички пристрасен и етикетирачки текст

СПФМ - 21.04.2015

Ова е еден крајно политички пристрасен и етикетирачки текст кој има за цел да го минира дејствувањето, односно бојкотот на средношколскиот пленум и неговата борба за реформи во образованието, што на средношколците им е законски загарантирано право.

СДСМ преку пленумите како продолжена рака креира слика за наводно незадоволство

Press24 - 21.04.2015

Беџови, маици, транспаренти, спрејови, мегафони, превоз до главниот град заради учество на протестен собир. Ова е само дел од финансиската поддршка која неколкуте ново формирани групации, таканаречени пленуми, според познавачите на состојбите, ја ...

Соросовите пленуми денес како „Доста е“ во 2001 - целта е да се создаде тензија во општеството

Press24 - 21.04.2015

Таканаречените пленуми кои се продолжена рака на СДСМ и нова форма на делување, а во насока на освојување на власта преку креирање на слика за наводно незадоволство кај различните групи на граѓани се иста работа како и соросовата организација „Доста ...

Студентски пленум: здружени сили можат да го урнат молкот на власта!

Фактор - 21.04.2015

Состојбата во средните училишта стигна до точка на вриење. Средношколците стануваат се поединствени во своите ставови и бојкотот на наставата, дел од наставниците и директорите пак уште поупорни да ги преубедат да се вратат на редовна настава и да ...

Наставнички пленум: Со кого тера инает Министерот за образование?!

Фактор - 21.04.2015

Молби, апели, барања за средба, а молк од надлежното министерство. Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми и по три недели од бојкотот на наставата во средните училишта не најде време да се сретне со претставници на Средношколскиот пленум ...

Средношколците во четврток на протест - Познавачите препознаваат финансиска поддршка од СДСМ

Сител - 21.04.2015

Средношколците в четврток повторно на протест. Десет дневниот бојкот на наставата не ги исполни нивните барања.Средба со министерот за образование преку која ќе издејствуваат укинување на екстерното и враќање на стариот концепт на државна матура.

Професорскиот пленум в четврток застанува зад своите ученици

Фактор - 21.04.2015

По повод третиот средношколски марш кој е најавен за во четврток од професорскиот пленум изразија изразува недвосмислена и потполна поддршка на Средношколскиот пленум во битката за проширување на академските слободи на сите нивоа на образование.

Соросовите пленуми денес се иста работа како соросовата „Доста е“ во 2001-ва

Нетпрес - 21.04.2015

СОРОС и СДСМ функционираат и дејствуваат преку пленумите кои се финансирани од нив и се полни со нивни активисти, а идентично во 2001-ва година дел од ова сценарио беше платформата „Доста е“, која пак беше финансирана и организирана од фондацијата ...

СДСМ преку „пленумите“ креира лажна слика за незадоволство кај граѓаните

Нетпрес - 21.04.2015

Беџови, маици, транспаренти, спрејови, мегафони, превоз до главниот град заради учество на протестен собир. Ова е само дел од финансиската поддршка која неколкуте ново формирани групации, таканаречени пленуми, според познавачите на состојбите, ја ...

Соросовите пленуми денес се иста работа како соросовата „Доста е“ во 2001-ва

Денешен - 21.04.2015

Таканаречените пленуми кои се продолжена рака на СДСМ и нова форма на делување, а во насока на освојување на власта преку креирање на слика за наводно незадоволство кај различните групи на граѓани се иста работа како и соросовата организација „Доста ...

СДСМ преку пленумите како продолжена рака креира слика за наводно незадоволство

Fox.mk - 21.04.2015

Беџови, маици, транспаренти, спрејови, мегафони, превоз до главниот град заради учество на протестен собир. Ова е само дел од финансиската поддршка која неколкуте ново формирани групации, таканаречени пленуми, според познавачите на состојбите, ја ...

СДСМ преку пленумите како продолжена рака креира слика за наводно незадоволство

Курир - 21.04.2015

Беџови, маици, транспаренти, спрејови, мегафони, превоз до главниот град заради учество на протестен собир. Ова е само дел од финансиската поддршка која неколкуте ново формирани групации, таканаречени пленуми, според познавачите на состојбите, ја ...

Соросовите пленуми денес се иста работа како соросовата „Доста е“ во 2001-ва

Курир - 21.04.2015

Таканаречените пленуми кои се продолжена рака на СДСМ и нова форма на делување, а во насока на освојување на власта преку креирање на слика за наводно незадоволство кај различните групи на граѓани се иста работа како и соросовата организација „Доста ...

„Пленумите“ исто како „Доста е“ креираат тензии и ја нагризуваат безбедноста

Република - 21.04.2015

Неформалните организации кои во името имаат вградено „пленум“ а кои делуваат послените неколку месеци, не се ништо друго туку продолжена рака на опозицијата која треба да прикаже група обединета заради некакво незадоволство.

Соросовите пленуми денес се иста работа како соросовата „Доста е“ во 2001-ва

Lider - 21.04.2015

Таканаречените пленуми кои се продолжена рака на СДСМ и нова форма на делување, а во насока на освојување на власта преку креирање на слика за наводно незадоволство кај различните групи на граѓани се иста работа како и соросовата организација „Доста ...

Сегашните Соросови пленуми работат исто како во 2001-ва

Пулс24 - 21.04.2015

Таканаречените пленуми кои се продолжена рака на СДСМ и нова форма на делување, а во насока на освојување на власта преку креирање на слика за наводно незадоволство кај различните групи на граѓани се иста работа како и соросовата организација „Доста ...

Нов марш на средношколците в четврток

24 Вести - 20.04.2015

Средношколците в четврток по трет пат ќе маршираат во Скопје против лошите реформи во образованието, поради како што велат, слепите господа на власт. Од Градскиот парк ќе маршираат кон Владата, а ќе завршат пред Министерството за образование и наука.

Средношколците поддржани од наставници, студенти

Глас на Америка - 20.04.2015

За четврток најавен и нов марш, а министерот Адеми ги игнорира повиците за средба Македонските средношколци продолжуваат со алтернативниот бојкот на наставата против „лошите реформи во образованието“ и најавија нов, трет протестен марш за в ...

Средношколскиот пленум со марш во четврток: За подобро образование

Нова ТВ - 20.04.2015

Во четврток средношколците најавија генерален марш во Скопје, кој ќе почне од фонтната во Градски парк, а ќе заврши пред МОН. Средношколците не отстапуваат од бојкотот, а освен од родителите ја имаат поддршката и од јавноста.

Герила акција на студентите: Образование vs Адеми

Нова ТВ - 20.04.2015

Студентите започнаа серија герила акции со кои ја изразуваат својата поддршка на средношколците од Средношколски пленум, кои веќе трета недела чекаат министерот Адеми да ги повика на разговор и да ги образложат своите аргументи против измените во ...

Наставничкиот пленум ќе ги поддржува средношколците на маршот во четврток

Нова ТВ - 20.04.2015

Наставничкиот пленум во отворено писмо напоменува дека е нивна професионална и граѓанска одговорност и обврска да ги поддржат средношколците за маршот закажан во четврток (23.04.2015). - Сведоци сме дека средношколците во изминатиов период ги ...

Средношколски пленум: Ги повикуваме сите загрижени граѓани на протест

Нова ТВ - 20.04.2015

Александра Филипова и Исмет Шабановиќ како дел од Средношколскиот пленум го најавуваат протестот во четврток, отфрлајќи каква било партиска или политичка припадност и заднина, им се обраќаат на граѓаните за поддршка, во име на иднината на оваа ...

Средношколците упорни во барањата

Телма - 20.04.2015

Според учениците , во изминатиот период ги искористиле сите расположиви средства за да му го привлечаат вниманието на минситерот. Им останува уште еден начин, протестот. Ќе го одржат во четврток Бојкотот кој трае веќе 10 дена не даде никаков ...

Студентска герила акција и пленумска поддршка за средношколците

Радио МОФ - 20.04.2015

„Не дозволувајте да бидете заложници на образованието! Поддршка за нашите идни колеги и колешки од Средношколскиот пленум!“, порачуваат од Студентскиот пленум кои со нова герила акција повторија дека се заедно со учениците во нивната борба за ...

Во четврток средношколците пак на марш, овојпат заедно со студентите

МКД - 20.04.2015

Пред фонтаната во Градскиот парк во Скопје во четврток на пладне ќе почне маршот на Средношколскиот пленум што ќе треба да заврши пред зградата на Министерството за образование. „По 10 дена бојкот, време е да се собереме сите заедно на улица, ...

Средношколците ќе протестираат по трет пат во четврток

Фокус - 20.04.2015

Според нив, време е ученикот да може да учествува во донесувањето одлуки за неговото секојдневие и иднина Средношколците по трет пат ќе маршираат во четврток во 12 часот, како што велат против лошите реформи во образованието.

Герила акции на студентите: Образование vs Адеми

Фокус - 20.04.2015

Студентскиот пленум започна серија герила акции со кои изразуваат поддршка на средношколците Студентскиот пленум започна серија герила акции со кои изразуваат поддршка на ...

Наставнички пленум: Спремни сме да излеземе на средношколскиот марш

Радио МОФ - 20.04.2015

Во пресрет на најавениот генерален средношколски марш во четврток во Скопје, наставниците од Наставнички пленум најавија дека ќе излезат на маршок како поддршка на своите ученици. Отвореното писмо од Наставнички пленум го пренесуваме интегрално: „ ...

Наставничкиот пленум ќе протестира заедно со средношколците

Фокус - 20.04.2015

Како наставници сметаме дека е наша професионална и граѓанска одговорност и обврска да ги поддржиме средношколците на маршот закажан за 23.04.2015 година Откако средношколците го најавија третиот протестен марш во четврток, Наставнички пленум им ...

Во четврток и студентски марш за поддршка на средношколците

Радио МОФ - 20.04.2015

Студентскиот пленум повторно најавува студентски марш за поддршка на Средношколскиот пленум . Маршот на студентите ќе се одвива паралелно со оној на средношколците со тоа што студентите во четврток напладне тргнуваат од платото на УКИМ, кон Владата, ...

Средношколците и студентите на заеднички марш во четврток, ќе се сретнат кај Влада

Фокус - 20.04.2015

Средношколците со маршот ќе почнат од Фонтана – Парк, а студентите од Платото на УКИМ и ќе се сретнат кај Влада, а од таму продолжуваат заедно до МОН Студентскиот пленум им дава целосна поддршка на средношколците за протестниот марш во четврток, ...

На средношколскиот му се придружи и студентскиот пленум

Алсат-М - 20.04.2015

Студентскиот излезе со поддршка за средношколскиот пленум, за како што ја нарекуваат, заедничката борба против несоодветните реформи. Тие повикуваат на солидарност со идните колеги, најавувајќи поддршка за престојниот протестен марш кој ќе се одржи ...

Средношколците в четврток повторно на улица- ќе им биде трет пат

Локално - 20.04.2015

“По 10 дена бојкот, време е да се собереме сите заедно на улица, СРЕДНОШКОЛЦИТЕ, но и сите што не поддржуваат во борбата за поквалитетно образование. Нема да дозволиме да се спроведуваат лошите реформи, нема да дозволиме да ни го уништат ...

Образование vs Адеми

Факултети - 20.04.2015

Средношколците ја имаат поддршката за бојкотирањето на наставата од страна на свои професори, родители и граѓаните, а најмногу од страна на студентите, кои поминуваа низ сличен период пред неколку месеци.

Наставнички пленум: Спремни сме да излеземе на средношколскиот марш

Локално - 20.04.2015

Во пресрет на најавениот генерален средношколски марш во четврток во Скопје, наставниците од Наставнички пленум најавија дека ќе излезат на маршот како поддршка на своите ученици. Во продолжение го пренесуваме Отвореното писмо.

Наставничкиот пленум со поддршка за средношколскиот марш

Факултети - 20.04.2015

Во пресрет на најавениот средношколски марш во четврток во Скопје, наставниците од Наставничкиот пленум објавија писмо со поддршка на средношколците. Отвореното писмо од Наставнички пленум го пренесуваме интегрално: "Почитувани, Како наставници ...

И студентите ќе маршираат за поддршка на средношколците

Факултети - 20.04.2015

Студентите ќе се движат по следната маршута: Плато на УКИМ - Влада на РМ, каде ќе се приклучиме на маршот на средношколците - МОН Студентскиот пленум повторно повикува на студентски марш, овој пат на марш за поддршка на Средношколскиот пленум, на ...

(ВИДЕО) Средношколци: И покрај заканите дека ќе останеме без матура, ние ќе истраеме

Локално - 20.04.2015

Средношколците го најавија третиот протестен марш против, како што велат лошите реформи во образованието. Претставници на Средношколскиот пленум, денеска пред Министерството за образование и наука, потврдија дека на 24 април, ќе имаат поддршка и од ...

Продолжува бојкотот на битолските средношколци

Тера - 20.04.2015

Продолжува бијкотот на средношколците од Битола кои не отстапуваат од своите барања да се врати стариот концепт на државна матура, математиката да не биде задолжителен предмет при полагањето на матурата и екстерното тестирање да се стави во мирување ...

Средношколците на трет протестен марш во среда

Бриф - 20.04.2015

Средношколскиот пленум најави трет протестен марш идната среда низ улиците на Скопје. Средношколците се револтирани од односот на министерот Абдилаќим Адеми и не отстапуваат од барањето за средба помеѓу Пленумот и министерот.

Трет средношколски марш в четврток

+инфо - 20.04.2015

Средношколците в четврток по трет пат ќе маршираат во Скопје против лошите реформи во образованието, поради како што велат, слепите господа на власт. Собирно место е фонтаната во Градскиот парк, од каде ќе маршираат кон Владата, а ќе завршат пред ...

Во четврток средношколците пак на марш, овојпат заедно со студентите

Орбис - 20.04.2015

Пред фонтаната во Градскиот парк во Скопје во четврток на пладне ќе почне маршот на Средношколскиот пленум што ќе треба да заврши пред зградата на Министерството за образование. „По 10 дена бојкот, време е да се собереме сите заедно на улица, ...

ГАЛЕРИЈА Студентите ги поддржаа средношколците и му порачаа на МОН „Не сме готови со вас!“

+инфо - 20.04.2015

Студентскиот пленум со повеќе фотографии објавени на нивните Фејсбук профили ги поддржаа средношколците. Тие порачаа на власта дека уште не се готови со нив, како и дека младината е побројна од нив.

ВИДЕО Студентите му испеаја песна на Адеми

+инфо - 20.04.2015

Студентскиот пленум застанува зад барањата на средношколците и го повикува министерот Абдилаќим Адеми со песна да слушне 20.000 средношколци кои се противат на лошите реформи донесени во образованието.

Наставнички пленум ќе го поддржи денешниот протест на средношколците

А1 On - 23.04.2015

Како наставници сметаме дека е наша професионална и граѓанска одговорност и обврска да ги поддржиме средношколците на маршот закажан за 23.04.2015 година. „Сведоци сме дека средношколците во изминатиов период ги искористија сите можни начини кои им ...

Во четврток заеднички марш на средношколците и студентите

Популарно - 20.04.2015

ФОТО: Атанас Стојановски / Популарно.мк Пред фонтаната во Градскиот парк во Скопје во четврток на пладне ќе почне маршот на Средношколскиот пленум што ќе треба да заврши пред зградата на Министерството за образование.

Студентскиот пленум повикува на марш за поддршка на средношколците

Бриф - 20.04.2015

Студентскиот пленум повторно повикува на студентски марш, овојпат на марш за поддршка на Средношколскиот пленум, на ден 23.04.2014 со почеток во 12:00 на платото на УКИМ. Во продолжение ви го пренесуваме интегрално соопштението на Студентскиот ...

(ВИДЕО) Средношколци: Ни се закануваат дека ќе останеме без матура, но ќе истраеме

А1 On - 20.04.2015

Средношколците најавија трет протестен марш против, како што велат лошите реформи во образованието. Претставници на Средношколскиот пленум, денеска пред Министерството за образование и наука, потврдија дека на 24 април, ќе имаат поддршка и од ...

Студентите ќе маршираат заедно со средношколците

+инфо - 20.04.2015

Студентскиот пленум повика денеска на студентски марш за поддршка на Средношколскиот пленум. Маршот кој ќе се реализира в четврток на 23 април, ќе почне точно напладне од пред УКИМ. „Веројатно многумина од вас ќе се запрашаат зошто токму марш? Зошто ...

Средношколци: Ни се закануваат дека ќе останеме без матура, но ќе истраеме

+инфо - 20.04.2015

Средношколците најавија трет протестен марш против, како што велат лошите реформи во образованието. Претставници на Средношколскиот пленум, денеска пред Министерството за образование и наука, потврдија дека на 24 април, ќе имаат поддршка и од ...

Бојкотот на настава продолжува – средношколците в четврток повторно ќе маршираат

Орбис - 20.04.2015

Продолжува бојкотот на настава во средните битолски училишта. Од вкупно шест, во моментов во пет училишта не се одржува настава. Со гитари во рацете, дискусии, друштвени игри и спортски натпревари во училишните дворови, дел од средношколците го ...

Наставнички пленум: Наша професионална и граѓанска обврска е да ги поддржиме средношколците

Бриф - 20.04.2015

Писмо за поддршка на Средношколскиот пленум од Наставничкиот пленум Почитувани, Како наставници сметаме дека е наша професионална и граѓанска одговорност и обврска да ги поддржиме средношколците на маршот закажан за 23.04.2015 година .

Студентски марш за поддршка на средношколците

Фама - 20.04.2015

Студентскиот пленум повторно повикува на студентски марш, овој пат на марш за поддршка на Средношколскиот пленум, на ден 23.04.2014 со почеток во 12:00 на платото на УКИМ. „Веројатно многумина од вас ќе се запрашаат зошто токму марш? Зошто не само ...

Трет средношколски марш: Гимназијалците ќе го спасуваат образованието!

Фактор - 20.04.2015

Средношколците веќе со денови ја бојкотираат наставата. Сплотени како никогаш досега, велат дека нема да дозволат да се спроведуваат лошите реформи и да се уништи образованието. За во четврток со почеток во 12 часот пред Фонтаната во градски парк ...

И студентите ќе маршираат заедно со средношколците

Нетпрес - 20.04.2015

Студентите, во знак на поддршка на Средношколскиот пленум, ќе се приклучат на студентски марш, закажан за в четврток. Маршот ќе почне точно напладне од пред УКИМ. „Веројатно многумина од вас ќе се запрашаат зошто токму марш? Зошто не само поддршка ...

Бојкотот на средношлолците продолжува, во четврток протест во Скопје

Kumanovo News - 20.04.2015

Во средните училишта во Куманово продолжува бојкотот на наставата со држење на скратени часови, а во четврток кумановските ученици ќе одат на протест пред Министерството за образование и наука во Скопје.